SUBARU oor de Windhond wordt 2001 et jaar van de waarheid HALVE PRIJS h T)ogtei6m MODELLEN Verdwenen Soest i i1 Soest 50 jaar geleden! im Secretariaat: j richting gaat door met acties voor molen kleine collectie 1 Wildschut Optiek jf Rl 2001 li specialist in All Wheel Drive A WD Comité van Aanbeveling PAGINA 11 Leven op de Engh Aflevering 24 Eindelijk... rust Meningen van lezers Huisvuil Nieuw belastingrecht Afslankcursus de beste, de lekkerste Spirit-avond over het paranormale Muziek in Utrecht WOE PAGINA 1Q WOENSDAG 10 JANUARI 2001 SOESTER COURANT Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 lezers DeVlijt MAKELAARS DIE ZORGEN VOOR SUCCES te slanken. I I 0 1 II I i i ii II I I I Uit de Soester Courant van 12 Januari 1951 er Courant 30TTEUER In samenwerking met Fotoservice Willem Van Oosten V 4 'A W Gebr. van der Pouw Kraan bv Middelwijkstraat 40-42, Soest Automobielbedrijf Tel. 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 602 34 31 De stichting de Windhond heeft, naast een inmiddels in drukwekkende lijst van spon sors, een Comité van Aanbeve ling met klinkende namen. Dat staat sinds kort onder aanvoe ring van burgemeester Janssen, dat het initiatief van harte on dersteunt. Het comité bestaat uit: Drs. J.J.L.M. Janssen, burge meester van Soest Mevr. R. Bremer, televisie programmamaakster Mr. D. van Loon, voorzitter Soester Zakenkring W.P. de Kam, voorzitter His torische Vereniging Soest J.B. Grift; ondernemer te Soest Mevr. M. Haak-Griffioen, lid provinciale staten Utrecht J. Porte, directeur Rabobank Soest-Baarn W.W. van Roomen, agrariër, voorzitter Soester Boeren dansgroep Drs. G.A.W.G.A. Plomp, voorzitter VW Soest Mr. R.E. Schippers, notaris te Soest A.L.F. Trippaers, directeur SNS-bank Randstad Al drie weken voor oudejaars avond waren mijn negenjarige zoon en zijn boezemvriend druk in de weer Folders werden uitge plozen, assortimenten en prijzen vergeleken. Er werd druk gere kend: hoeveel vuurwerk kunnen we krijgen voor ons budget? Van te voren bestellen levert korting op: kun je dus weer wat meer ko pen. "Mam, mag ik ook alvast tien weken zakgeld vooruit?" Nee dus. Zakgeld tot 1 januari schiet ik voor, dat is te overzien; ik moet je tegen jezelf beschermen. De moeder van het vriendje werd bereid gevonden de bestellijsten in te leveren. Samen met de vader van het vriendje gingen ze de pak ketten op 28 december, om kwart over negen 's ochtends, ophalen. Het vriendje had de nacht ervoor bijna niet geslapen, uit angst dat Zijn vader zich zou verslapen. Vanaf half tien die ochtend heb ik geen rustig moment meer gehad. Er moest en er zou geknald wor den. Dat dat niet mocht, daar hadden ze geen boodschap aan. Ze vonden het ook niet logisch. Winkels mogen vuurwerk verko pen, je betaalt ervoor en je mag het meenemen, maar vervolgens mag je er een paar dagen alleen maar smachtend naar kijken. En de politie... ach, die geeft je toch alleen maar een waarschuwing. Van pure ellende heb ik de sleutel van mijn slaapkamer opgesnord (hier in huis gaat normaal gespro ken niets op slot, behalve de w.c.) en het vuurwerk van mijn zoon in mijn kledingkast opgeborgen. Boos dat hij was! "Maar ik heb toch teveel om alleen maar op oudejaarsavond af te steken!" Niet zo'n slimme opmerking trouwens. Helaas hadden vriendjes wel vuurwerk om alvast mee te begin nen. Op twee januari heb ik de laatste rotjes, die mijn zoon toch nog af wilde steken, in een bak met water gegooid, ze lekker laten soppen en er nog wat restantjes jus en g.f.t. - afval bijgegooid, zodat ze voor goed onbruikbaar waren. Boos dat hij was! Maar hij heeft geluk kig al zijn ledematen nog. En ik heb - eindelijk - RUST. Olga Duijm Ik vind dat de reinigingsdienst, de RMN, een betere manier had kunnen gebruiken om 5 wijken in Soest te informeren dat hun op- haalroute in deze wijken is veran derd. De zin "het heeft in alle kranten en op de kabelkrant ge staan" is naar mijn mening een goedkope manier. Daar heeft al leen gestaan: kijk je kalender na voor de dag van ophalen. Dit zinnetje staat er altijd in en men heeft niet in de gaten dat er dan iets veranderd wordt. Deze 5 wijken hebben twee we ken achter elkaar de bruine con tainer aan de weg moeten zetten, met de feestdagen net achter de rug, had men beter kunnen be ginnen met de groene container als men toch de route wil veran deren. Toen ik hierover belde, zei de telefoniste tegen mij dat men dan het huisvuil in plastic zakken kon opslaan en naar hen kon brengen. In mijn wijk wonen veel ouderen die dit niet snappen en heel veel gezinnen hebben geen auto. Hoe moeten die dat huis vuil brengen? Zelf dacht ik dat er in de kalen der een drukfout stond. Had men in de brief die bij de nieuwe huis- vuilkalender zat niet kunnen ver melden dat deze ophaalroute ver anderd zou worden? Mevrouw van Brienen. De Soester Kring I Jf Albert Cuyplaan 136 Tel. 035-6017001 j Op woensdagmorgen 17 januari zal mr. R.E. Schippers, notaris te Soest, voor De Soester Kring een lezing houden over de nieuwe ont wikkeling op het gebied van het belastingrecht, o.a. de vernieuwde Wet op de Inkomstenbelasting zo als deze op 1 januari 2001 in wer king is getreden. Tevens zal aan dacht worden besteed aan de nieu we wetgeving op het gebied van het erfrecht, die een groot aantal wijzingen teweegbrengt. Voorts zal in grote lijnen aandacht worden besteed aan de veranderingen tus sen de huidige en het nieuwe erf recht. De bijeenkomst wordt gehouden in de NPB-Kerk, ingang parkeer plaats Pieter de Hooghlaan. Zaal open: 9:30 uur met koffie. Entree: f 5,00 incl. koffie of thee. Komende bijeenkomsten; 7 fe bruari: St. Peterburg, dialezing door mevr. Lika Smirnova uit Baarn; 21 februari: De Glazenier en zijn technieken, door mevr. Augusta Pfann uit Baarn. Het pro gramma voor het seizoen januari- mei 2001 is aan te vragen via £8 035-6017001 of mee te nemen tij dens de bijeenkomsten. De nieuwe cursus 'Amuseer je slank' start op 30 januari in Sport studio Physical aan de Dalweg 2a in Soest. Voorafgaand worden twee informatieavonden gehouden op dinsdag 16 januari en dinsdag 23 januari om 20.00 uur. Uit on derzoek is gebleken dat bewegen in combinatie met een dieet het snelst resultaten oplevert voor mensen met overgewicht. De cur sus 'Amuseer je slank' biedt deel nemers een unieke kans hun eet- en leefpatronen aan te passen. De ervaringen van deelnemers aan eerdere cursussen zijn wat dat be treft hoopgevend; zij hebben hun 'nieuwe' gewicht vaak weten vast te houden. De cursus start met een meting van het lichaamsgewicht en het vetpercentage. Op basis van deze gegevens wordt in overleg met de deelnemer een haalbaar 'streefge- wicht' bepaald. Met een voedings deskundige wordt besproken op welke wijze deelnemers iets aan hun gewicht willen doen. Tijdens de cursus van 8 tot 10 weken staan onder meer op het programma: twee keer per week sporten, twee speciale trainingen, zes keer voe dingsbegeleiding door de diëtist, aanpassing voedingsgewoontes en gratis gebruik van de sauna. Voor meer informatie: Physical Fit Consulting, £8 035-6016000 of 06-16208647. BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 5£ Soest Telefoon 035-6012050 Vanavond (woensdag 10 januari) organiseert Spirit Soest een open bare bijeenkomst waarin Kitty de Bruin uitleg geeft over zin en onzin van het paranormale. Er is volop gelegenheid om vragen te stellen. Volgende week, 17 janua ri, laat de Soester paragnost Ro-, nald Groenensteijn de bezoekers kennis maken met het begrip me ditatie. Ontspannen en het creëren van je eigen toekomst staan dan centraal. De bijeenkomst begint om 20:00 uur in 'Arkadi', F.C. Kuijperstraat 24. Toegang: 7,50. Informatie reservering: £8 6021962. Zaterdag 13 januari, Domkerk: pianotrio's en orgelwerken van Mozart door Jan Jansen (orgel, piano), Hans Rijkmans (viool) en Judith Jamin (cello). Aanvang 15:30 uur. Toegang vrij. t u verder... 2000 ALLEEN MET RODE STIP GELDIG TOT EN MET 31 JANUARI A.S. HARTJE-ZUID - ZUIDPROMENADE 14 SOEST TEL. (035) 602 22 12 deze foto in 1932 is gemaakt. De leerlingen zouden op dit moment zo rond de tachtig jaar moeten zijn Herkent u ze, wilt u dan de namen doorgeven op S86012158. We zijn weer benieuwd of we de klas com pleet krijgen. Alvast dank voor de moeite. en de toekomstige bebouwing van de gemeente. In onderhandeling is men reeds met de Prov. Utr. Bond. V. Vreemdelingenverkeer, het Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenver keer, het Bouw-Centrum te Rot terdam, de "Horeca" en diverse architecten. Een historisch gebouw. Zoals elders zou in verder een his torisch gebouw kunnen dienen als trekpleister voor vreemdelingen, en het is niet te verwonderen, dat de heer Surink daarbij denkt aan het aloude perceel "De Drie Rin gen", waarover iedere Nederlan der gelezen heeft in "Ferdinand Huyck". Dit gebouw, hetwelk thans gedeel telijk in gebruik is als opslagplaats van de Coöperatie aan de Toren- straat, zou prachtig kunnen dienen om in zijn oorspronkelijke staat te worden ingericht als Soester Ta veerne. Grote bierpullen zouden oude donkerbruine tafels stofferen en onder de lage balkenzolder zou men kunnen mijmeren over de his torie van lang geleden, toen de Soester bekkensnijders soms het mes in de tafel zetten, als een vreemdeling hier binnenkwam. De oude Soester behuizing, de fraaie Soester klederdracht, de gouden kappen van de Soester boerin, 't antieke porcelein, schil derijen en prenten over oud Soest, oude gereedschappen enz. zouden daar goed tot hun recht komen en wij zouden een stukje Soester his torie en folklore geconserveerd hebben. Slemp en pannekoeken zouden de vreemdeling worden voorgezet en in gedachten zouden we de reiziger uit F. Huyck uit de huifkar zien stappen, zijn paarden geleiden naar de drinkbak en plaats zien nemen aan een der ta fels. Zou Soest deze voortvarend heid kunnen opbrengen, vroegen wij de heer Surink, en hij ant woordde: laten we het hopen. PIET FLOOR EN NICOLETTE VERSLOOT" MAKELAARS/TAXATEURS O.G. MAKELAARDIJ O.G.'DE VLIJT' LID VNM VAN WEEDESTRAAT 3 - SOEST - TEL. 035-6016824 INTERNET WWWDEVLIJTMAKELAARDIJ.NL E-MAIL: DEVLIJTMAKELAARDIJ«PHETNET Deze week in Verdwenen^ Soest een klassenfoto van de ULO aan de Prins Bernhardlaan. We hebben in onze map veel schoolfoto's in voorraad die we nog eens willen plaatsen. We beginnen dan ook met de foto's van ruim voor de oorlog. Hopelijk zijn er mensen die er zelf opstaan of de namen weten van de leerlingen. We denken dat auto- of fietsstickers uitgedeeld, en op zeker moment wordt aan de eerste de beste automobilist of fiet ser die mét sticker passeert een etentje aangeboden. Het bestuur is ook al druk bezig met de samenstelling van een spe ciaal lesproject voor de basisscho len, compleet met video's, lesbrie ven en bouwplannen, waaraan di rect een leuke 'kunstwedstrijd' rondom het thema Wind wordt verbonden. De start van dat pro ject staat voor maart op het pro gramma. Voor april denkt het be stuur aan een actie op het sportie ve vlak: een speciale loopwed- strijd, de 'Molenmarathon' of iets van dien aard, bijvoorbeeld van molen-tot-molen. Sterken denkt daarbij ook aan De Vlijt, de 'col lega' van de Windhond, die vroe ger aan de Kerkstraat heeft gestaan (op de plek van AutoRooij). In mei zal de Windhond ook pre sent zijn bij een publieksevene ment als de Oude Ambachten markt op Hemelvaartsdag, met speciaal 'Windhondbrood' van warme bakker Van Kooten - met meel van de korenmolen de Wind- otter uit IJsselstein - en een bal lonnenwedstrijd voor de jeugd. Voor juni wordt gedacht aan een fietsevenement, na de vakantie (waarin de basis wordt gelegd voor een fotowedstrijd rondom het the ma Wind) waarschijnlijk gevolgd door een grote loterij. Hoe de rest nitair Meubels behang Deuren jzerwaren Tuin uwmaterialen 7 waren, baarn baarn tel 035 548 6111 09.00 tot 18.00 uur 09.00 tot 21.00 uur jat u het weet: wij zijn ij Autoschade Service netwerk van schade- dat werkelijk de atler- ran de deelnemende vij voldoen daar aan. dat iedere autoschade :n professioneel wordt afgehandeld. ruwegrachi 29 3763LP Soest 15-6022744 Fax 035-6027456 E mail info@slalenhoef.nl i«r vroeger aan en kookboek )e Speeldoos" an 35 19.30 t bouw J2a en 19.30 uur an u met ite "By Mail" s de kantooruren). I gaat heel goed, maar het nog beter.' Dat is, kort- het motto waarmee het van de Stichting tot van de stellingkoren- De Windhond, het nieu we jaar is ingegaan. Anders ge zegd: 2001 wordt het jaar van de waarheid. Komt de molen er, of komt-ie er niet...? Voor Windhond-voorzitter Ger- hard Sterken en zijn medebestuur ders staat het buiten kijf dat Soest over een a twee jaar weer een ech- te& 'draaiende' molen heeft op de vanouds bekende plek op de Engh, op de hoek van de Molen- itraat en de Soester Engweg. Maar Jan moet er nog wel wat gebeuren. 2001 is voor hen dus in elk geval Dok 'het jaar van de actie', en in derdaad: er staat wel het een en ander op stapel. Het Windhond- bestuur heeft zich daarvoor o.a. verzekerd van de medewerking van een aantal zeer toegewijde •'meedenkers en -doeners' en gaat dit jaar nadrukkelijk aan de weg ïmeren. )oe je niks, dan gebeurt er ook fiks,' stelt Sterken droogjes vast. pet ontbreekt de Windhond niet an sympathie en daadwerkelijke ;un, maar dat is - in dit stadium nog niet voldoende om nu met Jortvarendheid te beginnen aan Je uitwerking van de plannen. De pchting heeft in het afgelopen jaar inzienlijk 'genetwerkt' en een root aantal sponsors gevonden, |ie graag een bijdrage leveren aan Ie terugkeer van de historische lolen. Alle vergunningen zijn Dnd, de bouwtekeningen zijn ge bed, er zijn volop toezeggingen voor de levering van materiaal en ptrusting, alleen: er moet nog leer geld op tafel komen. blinkende munt 'e thermometer in de 'De Wind- ond moet rond' - zoals de 'kro- iek' heet die sinds enige tijd re gelmatig wordt verstuurd aan iponsors, donateurs en begunsti- ;ers - staat inmiddels op ruim een talf miljoen aan toezeggingen, 'oor het welslagen van het project is echter minimaal anderhalf mil joen nodig (als de molen onderkel- derd wordt zelfs nog meer), en veel mensen blijken weliswaar alle sympathie voor de Windhond te koesteren, maar aarzelen nog om die warme gevoelens om te zetten in 'klinkende munt'. 'Veel mensen kijken de kat uit de boom,' stelt Sterken vast. 'Ze heb ben iets van: eerst zien, dan gelo- ven.' De oorzaak ligt in de misluk te pogingen van het vorige stich tingsbestuur, dat na verloop van zo'n twintig jaar moest toegeven dat het niet lukte. Het huidige be stuur, nog maar anderhalf jaar be zig, plukt daar nu nog de wrange vruchten van. De Windhond be vindt zich daardoor in een vicieu ze cirkel: het project moet eerst een succes zijn voordat het een succes kan wórden, zogezegd, maar daar komt de stichting na tuurlijk niet veel verder mee, tot nu toe. Iedereen wil wel op een rij dende trein springen, maar de stichting moet de locomotief nog in beweging zien te krijgen. Schepje bovenop Het Windhond-bestuur gaat er dit jaar dus nog een schepje bovenop doen. Soest moet nóg enthousias ter worden en de kring van dona teurs/begunstigers - die vorig jaar na de posteractie al behoorlijk is gegroeid - moet nóg groter wor den. 2001 is uitgeroepen tot actie jaar en elke maand zal er iets te beleven zijn waardoor de her bouwplannen onder de aandacht van het Soester publiek worden gebracht. In februari zal de Wind hond bijvoorbeeld nadrukkelijk in beeld zijn tijdens de traditionele carnavalsoptocht (waaraan met name door de talrijke sympathi santen van de Molenstraat wordt gewerkt). Er worden dan speciale Grote plannen van inze V.V.V. in 1951. De Vereniging tot bevordering van iet Vreemdelingen Verkeer "Soest Vooruit" bestaat dit jaar 44 jaar en We kunnen ons slechts uit overle vering voorstellen hoe toen de ver- sniging werd opgericht door per ionen, die het nut van het bezoek /anvreemdelingen inzagen. Het Jeine plattelandsdorpje Soest trok jan oudsher vreemdelingen en het trok ook inwoners door zijn ligging en zijn ongerept natuurschoon. rele Soester inwoners maakten 'an deze "trek" gebruik door hun tuizen des zomers voor de vreem- lelingen open te stellen en daar- (oor hun inkomsten te vergroten. >it was het prille begin van de Soester Vreemdelingen-Industrie en na haar oprichting zette "Soest Vooruit" de eerste stappen om deze industrie in goede banen te leiden. Veel is er veranderd in de latere jaren, ook in Soest. Onze gemeen te groeide uit tot een grote woon gemeenschap met moderne allures en natuurlijk groeide de V.V.V. mee, al was het niet in dezelfde mate. Men bleef in onze gemeen te achter om de volle buit binnen te halen en verzuimde maatregelen f» nemen inzake de scholing en de voeding van dat deel der ge- leenschap, dat pension hield. Er itbrak iets in de organisatie van de V.V.V., een gebrek, waarin vo- fig jaar is voorzien. Men miste een inctionaris, die regelmatig voor V.V.V. kon werken en deze odemer kon laten functioneren, iet de aanstelling van de direc teur, de heer W. Surink, werd in j dat gemis voorzien. luizenden circulaires, folders, gid sen, boekjes, kaarten en wat dies neer zij, gingen het afgelopen jaar ïit Soest naar alle delen van Ne- lerland ter bevordering van het /reemdelingenverkeer en naar schatting heeft deze tak van be staan in 1950 een bedrag van rond f 400.000 opgebracht. Over 1950 was de heer Surink niet ontevreden. Vele vreemdelingen hebben hier gedurende enige tijd een verblijf gehad. De bezetting van de logies-ruimte, welke in 1950 gemiddeld c.a. 5 weken heeft bedragen, moet echter worden op gevoerd, daar bij een bezetting van c.a. 7 weken de pensionruimte eerst economisch verantwoord is. Voor dit jaar zullen daarom nog verschillende maatregelen worden genomen en zal Soest nog intensie ver worden betrokken in het vreemdelingenverkeer in Neder land, zowel voor onze eigen land genoten als voor buitenlanders, zo sprak de heer Surink, in het onder houd dat wij met hem hadden. De volgende plannen zijn thans in een bepaald stadium van uitvoe ring: K. en K. Schoolreizen. Wij willen in Soest een trekpleister worden voor de vele schoolreisjes, welke worden gemaakt vanuit gro te steden en plaatsen. Om Soest tot doel te maken van deze reisjes heeft de V.V.V. "Kant en Klaar Schoolreisjes" beraamd. De schoolhoofden behoeven geen programma te ontwerpen; dit biedt de V.V.V. Soest hen aan. De kin deren, die hier met hun onderwij zers komen, wordt een bont pro gramma geboden: bezoek aan het Natuurbad, alsmede een voorstel ling in het Openluchttheater. Een speeltuin en een maaltijd horen hierbij, doch dat is niet alles. Het plan is om te komen tot stichting van een Schoolmuseum. In een dergelijk museum wil de heer Syrink onderbrengen diora ma's, maquettes, stands over Soes ter flora en fauna, een botanische tuin en wat dies meer zij. Natuur wetenschappelijke en natuurhisto rische lessen en films kunnen hier worden gegeven en vertoond. De gemeente kan haar uitbreidings plan en groei der gemeente sinds het jaar 1000 uitbeelden, de bijen houders kunnen aanschouwelijk onderricht geven, kortom moge lijkheden voor het grijpen. Ook de vreemdeling zou hierin een originele bezienswaardigheid vinden en een dergelijk museum zal kunnen bijdragen tot het schep pen van een klimaat, hetwelk ook de vreemdeling behoeft. De voor naamste moeilijkheid levert echter de huisvesting van een dergelijk museum op, maar er zijn onder handelingen over gaande, 'n Tentoonstelling. De heer Surink onderzoekt verder met de directeur van Gemeente- Werken, de heer Van Noesel, de mogelijkheid om een tentoonstel ling in te richten, waarin het werk van de V.V.V. in Soest aanschou welijk wordt uitgebeeld, met daar naast maquettes over het uitbrei dingsplan, de toekomstige riolering De Windhond, hier afgebeeld op een oude prent van de Molenstraat; op de achtergrond De Vlijt. van het actiejaar wordt ingevuld staat nog niet vast, maar in decem ber moeten al deze activiteiten dan toch leiden tot een soort apotheo se: het definitieve besluit om te Gerhard Sterken. gaan bouwen. Dat zal, voorspelt Sterken, dan zeker gepaard gaan met een groots 'Windhondfeest'. Sneeuwbal moet rollen Sterken is geen pessimist. Hij is ervan overtuigd dat de Windhond er komt. 'Maar de sneeuwbal moet nu echt wel gaan rollen. Het pro bleem is alleen: zo'n sneeuwbal rolt altijd vanaf het hoogste punt naar beneden, en wij zijn op dit moment nog onderwég naar dat hoogtepunt. Maar we krijgen zó veel enthousiaste reacties. De Windhond is géén verloren zaak, er zit juist volop muziek in!'

Soester Courant | 2001 | | pagina 11