J Reclamebord van Tanipress is een 'monumentje' Thomasvaer en Pieternel: extra snip voor ouderen Victor Roose steeds hoger in rally Paris-Dakar leling' >drie Nieuwe apotheek moet nog veel vragen beantwoorden Juliana Fonds steunt project Sport op straat n bijbel igsdag PAGINA 18 n WOENSDAG 10 JANUARI 2001 DE FLEVO SCHOONMAAKSTERS Meningen j van lezers Eindejaarsfeest goed voorbeeld voor gemeente 'De Drie Eiken' Klachten bezorging Kerkdiensten Medische dienst HulpverleningJ Informatiemiddag De Pruttelpot Cenakel mag geen serre aanbouwen Gewonde vrouw door aanrijding ■escentrum. net o.a.: salades - grill en fondue >ndelijk eeks besteed voor de van Ontdekkingsbij- iere talen. twoord ondersteunt meenten in Oost-Eu- en het Midden-Oos ten voor kinderen en gen speciaal de aan- evangelisatieactivitei- ,st ondersteunt Stich- ird de opleiding van gemeenteleiders, ri zal om 10:30 uur in boekhandel De Fon- bergsestraat 47) een imma worden ver- m de Ontdekkingsbij- oeiende, één uur du- ïmma worden de kin- nomen door de bijbel, eren gezongen en een ld. De rest is nog een 3e toegang is vrij, ie- :lkom. en daaraan meedoen dwerkelijk ingeschreven één van de opvangfa- let aanbod varieert van (e activiteiten tot lang- :tiviteiten. een overzicht van de sussen. (Er staan steeds en vermeld, de eerste n als je een bezoeker de opvangmogelijkhe- 10 t/m 15 (maandag, 25,00/ streetdance (dinsdag, 0,00), het schrijven van (woensdag, 15,00/ eaclub (donderdag, X- ■ippenkaart) en portret (vrijdag, 15,00/25,00). n 6 t/m 9 (maandag, 25,00/ illustreren (woensdag, 50,00), tekst en beeld ig, 25,00/50,00), mo- ns (dinsdag, 25,00/ mogelijk tot en met 31 >e cursussen starten in de 12 februari. Informatie: Balans, S. de Clippelaar, iat 142, SS 6039410. I Care 11.00-11.30, 15.00- 19.30-20.00 uur. risende Hulp gen per week, 24 uur per m.c. Molendael Baarn, ig 2, Baarn, 5482511. ten Service Bureau mene informatie over o.a. geopend: maandag t/m ig 09.30-13.00 en 13.00- ur; vrijdag 09.00-12.30 ens schoolvakanties is het en 's morgens geopend. buis Eemland s: Postbus 1502, 3800 BM >ort. Algemeen telefoon- 033-4222345. Afspra- au (poliklinieken): 033- ekadres locatie St. Elisa- ngweg Randenbroek 110, aort; •kadres locatie De Lichten- trechtseweg 160, Amers- ïuis Eemland heeft de medische specialismen ge- reerd op één van de beide Verzeker u ervan dat u juiste locatie gaat! deisende Hulp ;ling Spoedeisende Hulp is gd op locatie De Lichten- Jtrechtseweg 160, Amers- -leeft men eerste hulp no- n gaat men niet meer naar St. Elisabeth, maar bij ur via de huisarts naar De Lichtenberg. Daar staat m van artsen en verpleeg- en 24 uur per dag klaar, ntenservicebureau de locaties van het zieken den patiëntenservicebureau, les geopend van 09.00 tot uur. Men kan hier terecht agen en opmerkingen. De erkers geven informatie en hting over ziekten en aan- gen en alle andere vragen ;t ziekenhuis. Voor sugges- verbetering van de zorgver- en bemiddeling bij klachten ïn terecht bij het patiënten bureau, rmatie iformatie over bezoektijden afdeling/locatie waar een zich bevindt, kan men de e van het ziekenhuis of het :ne telefoonnummer bellen: 1222345. Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Het verlichte reclamebord van Tanipress aan de gevel van Rademakerstraat 29B wekt blijkbaar verwarring. Het was in ieder geval reden voor Tho- masvaer en Pieternel, die don derdagavond het wel en wee van het dorp in het dorpshuis bespraken, om daar uitvoerig bij stil te staan. Volgens Pieter nel is het bewuste bedrijf, dat het Soesterbergs Weekblad uit gaf, al een jaar failliet. Het is daarom opmerkelijk dat het bord er nog hangt. Volgens Frank Tanis en Marjolein de Raadt, de uitgevers en redac teuren van het toenmalige Soester- bergse sufferdje, zoals ze zelf het wekelijkse en op rose papier ge drukte huis-aan-huiskrantje noem den, hebben ze het verlichte recla mebord juist laten hangen als pro test tegen het verdwijnen van het krantje. 'We moesten twee jaar geleden ermee opHouden wegens gebrek aan belangstelling van de commercie. Terwijl Maijolein en ik elke week de krant volschreven, was de betrokkenheid van het Soesterbergse bedrijfsleven en winkeliers nihil. Het gekke was dat het krantje in het dorp werd gevre ten. Maar ja, als de middenstan ders niet willen adverteren houdt het op. Ze bleven liever folderen. Ik heb alle trucs uitgehaald om bedrijven en sponsors aan te trek ken. Helaas.' Tanis en De Raadt zien hun uit hangbord eigenlijk als een stil pro test tegen het verdwijnen van hun krantje. 'Zie het maar als een klein monumentje,' zegt Frank lachend. 'We vonden het jammer, want zo'n krantje oefende wei degelijk in vloed uit in het dorp. Als de bewo ners tijdens de verkiezingen niet wisten op wie ze moesten stem men, dan maakte ik een interview met de kandidaten. Op zo'n ma nier is een Soesterbergse kandidaat in de gemeenteraad terecht geko men. Omdat zijn kiezers over hem gelezen hadden.' De twee ondernemers hebben van af het begin in augustus 1997, tot dat het laatste exemplaar in de cember 1998 uitkwam, veel plezier beleefd aan het maken van hun krant. Ze houden zich nog steeds bezig met drukwerk zij het in een andere vorm. Ze maken een ten- nisblad, beurskranten, visitekaart jes en uitnodigingen. Ook brengen zij informatie aan de man over evenementen, zoals de Libelle zo merweek, bouw- en woonexposi- ties, de Margriet Winterfair, inter net en marketing en andere zaken. Het bord met Tanipress blijft wat hen betreft voorlopig hangen. SCHOONMAAKBEDRIJF vraagt in Soesterberg werktijden van 17.30-20.00 uur voor 5 avonden per week. Tel. 035 - 601 11 30 Thomasvaer en Pieternel ston den donderdagavond niet voor niets op het podium in het dorpshuis. De zaal was vol, ook burgemeester Koos Janssen en echtgenote waren present. Het jaarlijkse evenement ging tra ditioneel van start met enkele stekeligheden. Het doet den ken aan de zittingdagen tijdens het carnaval, waar de dorpspo litiek ineens van iedereen is en daarom lekker op de korrel kan worden genomen. Dat ge beurde dan ook rijkelijk. Thomasvaer zou 'Vaer' niet zijn, als hij niet eerst het zeer van de vorige opvoering zou wegmasse ren. Er was dan ook stevig wat kri tiek te horen in de richting van 'een Soester columnist' die, zoals Thomasvaer opmerkte, 'negatieve kritiek vergaart en alleen maar ple zier kan beleven door afbrekend commentaar te geven'. Volgens Vaer was dat misplaatst. Vooral als je Soesterbergers verwijt dat ze niet aanwezig zijn bij muziekeve nementen. Dat Pieternel het dui delijk met haar wederhelft eens was, bleek uit haar commentaar: 'Die harlekijn heb ik hier nooit gezien. Ik luisterde wel naar het Bach-concert, en met mij vele mensen. Het was aardig vol, het was welbesteed, die recensie was een misplaatste kreet.' Met name 'het gedoe' rond de flitskasten was reden voor het duo om eens flink van wal te steken. De poging van wethouder Neks Blommers om via (toen nog minis ter) Peper wat van de opbrengst af te snoepen en dat te gebruiken voor surveillanten werd uitgebreid op rijm gebracht. 'Alles was Pe perduur, maar Peper vond een evenredig deel teveel. Hij schreef terug: Binnen het bestaande rijks budget en de landelijke politiezorg, moeten moeilijke keuzes worden gemaakt. En de staat staat nou eenmaal borg.' Pieternel vond dat nou typisch iets voor Brammetje Peper. 'Om op de kleintjes te let ten. Juiste keuzes zag hij toen al niet zitten. Het was maar geluk kig,' vond daarom Thomasvaer, 'dat men rond de Euromast niet allemaal zat te pitten.' Op de korrel genomen werd ook het gedoogbeleid van Soest ten opzichte van de rommel op de vel den naast de rooms-kathoiieke kerk. Thomasvaer wilde niets ten nadele van de nieuwe bewoners zeggen. Maar het afvoeren van de bouw- en afvalzooi moest toch an ders worden aangepakt. Extra snipje Datzelfde gold overigens voor het vrijwilligersleger waar de gemeente Soest zo rijkelijk mee is bedeeld. Pieternel vond dat het bestuur ook wel eens mag laten blijken hoe ze tegenover vrijwilligers staan. 'Want al die goedwillende Jannen en Trienen, zullen daar echt niet veel geld aan verdienen.' Hun affiniteit met de ouderen stak het dichters- paar niet onder stoelen en banken. Zij die het alleen met een AOW moeten doen worden gedwongen om zuinig te leven. En dat is in schrille tegenstelling met het beleid van Soest aangaande 'de bult' voor de Plusmarkt. Pas na de herinrich ting, zo ontdekte Thomasvaer, kwam men erachter dat het ge vaarlijk oversteken was op dit kruispunt. Er kwam een verkeers- remmende maatregel. Volgens Thomasvaer kostte dat grapje me nige duit. 'Wij lazen 25 duizend gulden en dat is weggegooid geld. We hadden dit liever aan voorzie ningen besteed, dus laten we de blunder niet onvermeld.' Sugges tie: geef volgend jaar eén extra snipje aan de ouderen. Wat diezelfde ouderen betreft: vol gens Thomasvaer en Pieternel worden ze niet altijd aardig behan deld dóór een 'postzegelverkoper'. Bovendien biedt een aantal winke liers weinig service waardoor de klanten naar Zeist vluchten. De zelfde postzegelverkoper maakt het helemaal bont door een recla mebord midden op de stoep te la ten staan. Moeders met kinderwa gens en oudere dames met rollator zijn geen partij voor de man. Pas als de politie wordt ingeschakeld, is de weg weer vrij. Vaer en Nel zijn dan ook bang dat de winke liers met zo'n gedrag zichzelf de markt uit prijzen. In de smaak Het optreden van Thomasvaer en Pieternel bleek bij veel mensen in de% smaak te vallen. Het echtpaar Van der Lee was voor de eerste maal naar de uitvoering gekomen. 'Af en toe vond ik de overschake lingen wel moeilijk,' bekent me neer. 'Je moet goed de krant vol gen om alles te begrijpen. Maar ik vond het heel leuk en ben er zeker niet bij in slaap gevallen.' Ex-wet houder Jan Menne, hij houdt zich ook bezig met de dichtkunst, kon het ludieke jaaroverzicht op rijm waarderen. Ook hij had het relaas van het wondere echtpaar, neerge zet door Piet de Jong en Wilma Kersten, geboeid gevolgd. Tekstschrijver Anneke Pleij rea geerde na afloop opgelucht. 'Van tevoren was ik erg gespannen over de reacties. Want een aantal tek sten bevatte wel wat prikkelende uitspraken.' Voor Pleij was het een hele geruststelling dat de teksten op de planken eruit kwamen zoals zij het had bedoeld. Een opmer king van de voorzitter van toneel groep Utile Dulci, 'dat er soms te lange stiltes vielen tussen de over gangen', wuifde ze'met een hand gebaar weg. Voor veel toehoorders waren deze stiltes juist een oase van rust. Nodig om de omschake ling van het ene naar het andere onderwerp gesmeerd te laten ver lopen. Dat Soesterberg een rustige jaar wisseling heeft gehad, dat klopt! Maar waarom?... Omdat een fa milie in Soesterberg haar huis openstelde voor jongeren die de jaarwisseling wilden vieren. Ze organiseerden een knalfeest. Het waren jongeren van 15 tot en met 21 jaar oud die welkom wa ren, mits zij over een toegangsbe wijs beschikten. Zo'n vijftig jon geren waren er op het feest aan wezig. De organisator heeft ruim van tevoren de buurtbewoners en politie op de hoogte gebracht. Het was een leuk feest, dat niet uit de hand liep met uitzondering van de muziek, die niet alle buurtbewoners is bevallen. En 'oom agent' kwam ook regelma tig langs. Het was alleen jammer dat de container en postbus niet waren weggehaald. Tja, dan vraag je om een uitgebrande container en op geblazen postbus. Ik keur dat ab soluut niet goed, maar in deze maatschappij, waar waarden en normen op een laag pitje staan, is alles mogelijk. Waarom organiseert de gemeente zelf eigenlijk niet zo'n feest? Bij voorbeeld zoiets als MJM-pro- duction's doet: je stelt de Ban- ninghal gratis ter beschikking en maakt er een leuk eindejaarsfeest van. Het voordeel hiervan is dat je de vernielingen aan postbussen en telefooncellen beperkt. Hulde aan deze familie, de gemeente kan hieraan een voorbeeld ne men. M. de Groot. Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Op donderdagmiddag 18 januari wordt in het dienstencentrum een lezing voor 5 5-plussers gehouden over Internet. Het geheel wordt aanschouwelijk gemaakt met pro jectie op groot scherm. Ook kan men kennismaken met de compu ter. Aanvang 14:00 uur. Toegang vrij. Playbackshow Op zondagmiddag 21 januari is er een gezellige playbackshow in het dienstencentrum, verzorgd door enkele 'artiesten'. Daarnaast is er een quiz/spelletje, waarmee een prijsje te winnen is. Aanvang: 14:00 uur. Toegang gratis, de con sumpties niet. Soesterberg Voor de abonnees in Soester berg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barne veld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soes ter Courant op donderdag na bezorgd. Zaterdag 13 januari/ zondag 14 januari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 cantores Zondag 10:30 dameskoor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 geen opgave World Outreach Church, Stemer- dingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maan dag 08:00 uur: P.L. Galjart, Prof. Lorentz- laan 21, ffi 351200. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na af spraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Toni no-van Schieveen, Kampweg 50, S8352467; in andere ge vallen hoort men via het ant woordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilli- gershulp, werkdagen 09:30- 11:00 uur, SS 035-6031119. Stichting Hulpdienst Soester berg, aanvragen: dagelijks 09:00-10:00 uur,SS 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, verpleegkundige 24 uur per dag bereikbaar, SS 033- 4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09:30- 10:30 uur, Vredekerk, Gene raal Winkelmanstraat 101, SS 352606. Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, SS 352391. Politie, Veldm. Montgome- ryweg 2 (Kon. Marechaus see); werkdagen 12:00- 13:00 uur; centrale meldka mer: SS 0900-8844; alarm nummer: SS 1.1.2. Grofvuil, SS 035-6093666. Peuterspeelzaal De Pruttelpot, Van Angerenstraat 1 in Soesterberg, houdt op woensdag 17 januari weer een informatiemiddag. Van 13:00 tot 14:00 uur zijn belangstel lende ouders van harte welkom om kennis te komen maken met de leidsters en de speelzaal eens van binnen te bekijken. Zij kunnen dan ook hun kind (vanaf de leeftijd van anderhalf jaar) laten inschrijven. Vanaf de leeftijd van tweeënhalf jaar is het welkom op de peuter speelzaal; als er een wachtlijst is kan dat ook later zijn. Natuurlijk is het ook leuk om met kinderen die al zijn aangemeld een kijkje te ko men nemen. De klanten voor de balie van de nieuwe apotheek in Soester berg hebben nog heel wat te vragen. Waren ze voor hun huisarts bekenden, nu moeten ze hun ziekenfondspas tonen en krijgen ze hun medicijnen soms in een andere verpak king. Ook voor de apothekers assistenten is het lastig werken omdat de patiëntenregistratie nog moet worden ingevoerd. De nieuwe apotheek aan de Rade makerstraat lijkt qua grootte wel op een balzaal. In feite is de voor malige kledingwinkel te groot voor de bescheiden toonbank in het midden en de stellingkasten erach ter. Links zijn enkele door glas af gescheiden ruimten met daarachter kantoortjes. Langs twee muren staan producten zoals de duurde re merken tandpasta en dermato logisch geteste smeerseltjes. Bin nenkort zal de cosmeticalijn Vichy ook een plaats krijgen. De assistenten Marlies en Marjan staan vrijdag de klanten te woord. Een van hen legt aan een echtpaar uit waarom ze het bestelde in een andere verpakking krijgen. Daar over raken sommige klanten soms in de war. Het voorgeschrevene heeft weliswaar dezelfde samen stelling maar komt uit een andere fabriek. Ook zijn verpakkingen wel eens anders omdat een apotheek grote verpakkingen bestelt. 'Het is de eerste dagen hectisch geweest,' vertelt een van de assis tenten die voorlopig is 'geleend' van een vestiging in Maassluis. 'Voor de mensen is het nog wen nen omdat ze gewend waren om 's morgens hun huisarts te bellen, waarna ze om half vijf hun medi cijnen konden ophalen. Nu kun nen ze de hele dag terecht. Som migen vinden dat prettiger omdat ze het combineren met hun dage lijkse boodschappen.' De vragen en uitleg hebben ook betrekking op het indienen van declaraties, ook willen mensen weten of ze hun medicijnen eerst zelf moeten betalen. Voor ziekenfondspatiën ten die een verzekeringspasje heb- Het Juliana Welzijn Fonds heeft een bedrag van 10.000 gulden toegekend aan de Stich ting Balans, verantwoordelijk voor de uitvoering en onder steuning van welzijnsfuncties in Soest en Soesterberg. De bij drage is bestemd voor de finan ciering van het project 'Sport op straat' in 2001. Voor het Juliana Welzijn Fonds is het van groot belang, dat mensen zelfstandig zijn, zich kunnen red den in de samenleving en in staat zijn daaraan deel te nemen. Ook heeft het Fonds oog voor jongeren die hun draai moeten vinden in de samenleving, mensen die zelfstan dig oud willen worden in hun ei gen huis en omgeving en buurtbe woners die de handen ineenslaan en zich inzetten voor een leefbare buurt. Verder wil het Juliana Wel zijn Fonds dak- en thuislozen een bestaan en werklozen en andere uitkeringsgerechtigden tot hun recht laten komen in de maat schappij. Waar het in al deze situaties om gaat, is dat mensen een volwaardig üd van de samenleving kunnen zijn en 'erbij horen'. De welzijnsprojec- ten van Stichting Balans zijn geënt op soortgelijke doelstellingen, zo dat ze financieel ondersteund wor den door het Juliana Welzijn Fonds. Het Fonds verstrekte in 1999 ruim 1750 afzonderlijke bij dragen voor een totaal bedrag van 26 miljoen gulden. Het geld werd besteed aan onder meer tijdelijke personeelskosten, investeringen in gebouwen en inventaris, voorlich tingsprojecten, deskundigheidsbe vordering, werkvernieuwing en de start van organisaties. Het Fonds is onafhankelijk en ontvangt zijn geld onder andere uit de Bank Giro Loterij, de Lotto en giften van par ticulieren en bedrijven. De medewerksters van de nieuwe apotheek in Soesterberg hebben het behoorlijk druk. ben geldt wel een kleine eigen bij drage, maar betalen hoeven ze niet. Mevrouw C. Theunen heeft overi gens de dagelijkse leiding over Apotheek Soesterberg. De apothe keres wordt bijgestaan door twee assistenten, zij zullen echter over een maand worden vervangen. 'In februari komen twee anderen voor ons in de plaats,' vertelt Marlies. 'Die zijn onlangs aangenomen en blijven permanent. Een van hen komt uit Soesterberg.' De ope ningstijden van de Apotheek Soesterberg zijn van half negen 's morgens tot half zes 's middags. Het college van B. en W. wenst geen medewerking te verlenen aan de uitbreiding van het Cenakel met een serre. B. en W. vinden dat een serre het karakter van het gebouw aantast. Het Cenakel heeft de serre nodig om zowel het gebouw als de kapel intensiever te kunnen gebruiken. De bouw gaat ten koste van het huidige terras. Zij valt buiten het bebouwingsvlak dat is aangegeven in het geldende bestemmingplan Soesterberg Kom. De serre valt wel binnen de bestemming Bos- tuin, maar daar mag niet op wor den gebouwd. Volgens het college kan er vrijstel ling worden verleend voor ge bouwtjes als schuurtjes voor tuin gereedschappen, prieeltjes en plan tenkassen tot een maximale opper vlakte van 6 vierkante meter. De serre heeft echter een oppervlakte van 80 vierkante meter en de func tie ervan is niet ondergeschikt aan het hoofdgebouw. Het college is bang dat de restauratieve ruimte wordt verdubbeld waardoor er meer bezoekers komen. Het ge volg is dat er meer druk komt te liggen op het gebied rondom het gebouw. Het Cenakel is een gemeentelijk monument. Diverse toevoegingen kunnen het karakter van het ge bouw aantasten,' aldus het college. Vrijdagochtend is een 29-jarige vrouw uit Meerkerk gewond ge raakt bij een aanrijding op de Amersfoortsestraat in Soesterberg. De aanrijding ontstond doordat een 43-jarige bestuurder uit Amersfoort - kennelijk geschrok ken van een verkeersgeleider - een forse ruk aan het stuur gaf, in een slip raakte en op de verkeerde weghelft terechtkwam. Vervolgens kwam de Amersfoorter frontaal in botsing met de vrouw. Zij moest door de brandweer uit haar auto worden gehaald en werd overge bracht naar het UMC in Utrecht. De man liep geen verwondingen op. Beide auto's raakten zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. Wegens het technisch onderzoek heeft de politie de Amersfoortsestraat twee uur lang afgesloten voor al het verkeer. Victor Roose, van het gelijkna mige taxibedrijf in Soesterberg, is redelijk goed op dreef in de rally van Parijs naar Dakar. Voorlopig weet de Soesterber- ger het hoofd te bieden aan on gemakken zoals kleine valpar tijen, een lekke tank of band. Hoe zijn motor het zal uithou den in het hete woestijnzand van Mauretanië en Mali blijft afwachten. Roose startte op nieuwjaarsmor gen met nog 130 motorrijders om ongeveer tien voor elf vanuit Parijs voor de eerste etappe. Deze voer de naar Narbonne, waar hij zich om ongeveer kwart over vijf bij de finish meldde. Gemiddeld rijden de deelnemers vijf- tot zevenhon derd kilometer per dag, 21 dagen lang. Van Narbonne ging het de# volgende ochtend naar het Spaan se Castellon en de dag erop naar Almeria. Voor de Soesterberger was het flink aanpoten en hij slaag de er nog niet in'om zich te hand haven bij de eerste honderd rijders. Hij kreeg een lekke tank en we gens organisatorische problemen kon in Spanje helemaal niet gere den worden. Pas in Marokko ging de rally opnieuw van start. Op het traject Nador-Er Rachidia wist de Soesterberger op de 88ste plaats te eindigen. Zaterdag kwam hij als 83ste binnen. Marokko wordt overigens door de rijders als een opwarmertje gezien voor het echte werk in de Sahel. Op deze eindeloze zandvlakte zal niet alleen de motor het zwaar te verduren krijgen, ook het uithoudingsver mogen van de rijders gaat een gro te rol spelen. Volgens het thuisfront vergaat het de Soesterberger redelijk goed. 'Hij heeft gisteren (zaterdag red.) voor het laatst gebeld,' vertelt moeder Ank Roose, die het taxi vervoer tijdelijk heeft overgeno men nu haar zoon in Marokko rijdt. 'Hij is wel een paar maal ge vallen en had een lekke band, maar dat zijn van die kleine dingen die erbij horen. Er waren geen ern stige dingen, hij klonk in ieder ge val opgewekt.' Tot nu toe konden de rallyrijders nog contact onderhouden met het thuisfront. 'Elke avond belde hij even naar huis om te vertellen hoe het gegaan was,' vertelt Ank. 'Nu hij steeds verder Noord-Afrika in gaat, kan dat niet meer.' De thuis blijvers weten niet of in het basis kamp mogelijkheden zijn om te bellen of te e-mailen. De rallyrij ders hebben zware dagen voor de boeg, ze rijden ook op zondagen. Alleen donderdag hebben ze een rustdag. Volgens Ank hoeven de rijders geen angst te hebben voor de Polisariobeweging, die op voet van oorlog staat met Marokko. Deze groep had aangekondigd om aanslagen te plegen als de rally over Marokkaans grondgebied zou gaan. 'Ze hebben in ieder geval gezegd dat ze de rallyrijders niets zouden doen. Zodra er Marok kaanse officials meerijden, dan komen er wel problemen. Maar die laten'zich niet zien.' Van het poli tieke gekrakeel merken de rallyrij ders gelukkig weinig. In dit sta dium van de rally rijden de deel nemers de verplichte kilometers in hun eentje. 'Ze komen natuurlijk wel eens mensen tegen en als er iemand met pech staat dan gaan ze wel even kijken of alles goed is,' aldus Ank. In het dorp Soesterberg wordt ove rigens enthousiast gereageerd op de verrichtingen van hun dorpsge noot. Pomphouder Van Ekris heeft zelfs een hele etalage ingericht met foto's van zijn plaatsgenoot. 'Ik heb zelf een motorfiets en ja, het is toch een klant, je buurjongen en dorpsgenoot. Die moet je toch wat promoten,' verklaart hij zijn en thousiasme. Het levert in ieder ge val heel wat reacties van klanten op. De pomphouder vindt het niet niks om zo'n avontuur aan te gaan. 'Het kost verschrikkelijk veel geld en met behulp van wat sponsors doet hij het toch maar. Op internet kan ik zijn verrichtingen volgen. Het is spannend en levert toch wat sensatie op. Weet je wat ik nou zo leuk vind? Dat er ineens een on bekende Zuid-Amerikaan, met een standaard KTM, hoge ogen gooit. Ik hoop dat Victor ook hoog eindigt.' Belangstellenden die over inter net beschikken, kunnen de da gelijkse stand bijhouden via www.dakar.com.

Soester Courant | 2001 | | pagina 19