Hl 30-50% KORTING 40-60% KORTING PvdA vreest 'pijnlijke' beslissing over scholen VëKEK Visser 'Gouden Doorloper' VVD voor oudgediende Joop Ebbers (80) Begroting 2001 maakt goede indruk op GS Lady Spring field Reconstructie fietspaden kost Soest bijna vijf ton Vernielingen bij winkels Overhees met feestdagen GEHELE WINTERCOLLECTIE The Outpost WOENSDAG 10 JANUARI 2001 SOESTER COURANT PAGINA 3 Oud-raadslid heeft 'sporen verdiend' in Soest e. Soest onder 'repressief toezicht BRASSERIE KEUZEMENU "X Brasserie Zangkanaries bij Vogelvreugde Witgoed specialis Voor service moet u bij ons zijn Alcoholcontroles in regio Utrecht Rode tegels herkenbaarder Stekelenburg haalt rondweg van stal Winnaars 2000 Hilton Ttccavtce Lady Spring field Pi/de/i/f naar Nuance Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de WD heeft oud-raads lid Joop Ebbers de eerste 'Gouden Doorloper' van de Soester liberalen in ontvangst mogen nemen. De 'onderschei ding' - volgens fractievoorzit ter Bert Krijger helemaal geen kopie van de traditionele Gou den Oliebol die GroenLinks/ Progressief Soest sinds jaar en dag uitreikt aan het begin van het jaar - is (toevallig ook) be doeld als eerbewijs aan iemand die zijn sporen heeft verdiend in de Soester samenleving. Dat geldt voor Ebbers zeker. Hij was vanaf de jaren zestig politiek actief in Soest, was een raadsperio de (1974-1978) zelfs nog wethou der en zat tot 1994 in de gemeen teraad. Daarna was hij op de ach tergrond nog voortdurend betrok ken bij het werk van de WD-frac- tie. De laatste jaren hield hij de fractieadministratie nog bij, maar Ebbers, inmiddels 80, is onlangs verhuisd en heeft daarom zijn computer de deur uit gedaan. De liberalen hadden zich ervan verge wist dat de oudgediende, die niet meer zo mobiel is, de nieuwjaars receptie zou bijwonen en daarom. TE KOOP Kerkpad Zuidzijde 24, Soest Wilt u wonen in een karakteristieke omgeving? Dan is dit het plekje dat u zoekt! In een uniek straatje, in de zogeheten mooie kerkenbuurt, ligt deze karakte ristieke half vrijstaande woning. De omgeving is landelijk en toch zijn de winkels, NS-station en scholen dichtbij. Rustig en kindvriendelijk aangezien alleen bestemmingsverkeer is toegestaan. Een royale besloten tuin rondom deze fraai uitgebouwde woning. Kortom het plekje dat u zoekt. Belangrijkste kenmerken 1997 onder architectuur verbouwd speelse woonkamer met houten vloer en kachel moderne keuken met inbouwapparatuur moderne badkamer met ligbad en douche 3 ruime slaapkamers op le verd. 4e kamer mogelijk op beg. grond bouwjaar circa 1929 dak-, glas- en deels vloerisolatie CV-gas combiketel (1997) royale berging perceelgrootte 288 m^ Vraagprijs fl. 790.000,- k.k. Documentatie over deze karakteri stieke woning kunt u vrijblijvend bij mij aanvragen. Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer worden niet alleen professio neel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zakelijkheid is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuurlijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest RVT Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 besloten hem de Doorloper - waartoe het initiatief al eerder was aangekondigd - bij die gelegen heid te overhandigen. De Doorlo per is dus geen jaarlijkse onder scheiding, benadrukte Krijger, maar een onderscheiding van de fractie en het afdelingsbestuur, en er komt ook geen democratische stemming aan te pas, zoals bij de Oliebol der Progressieven. De krasse tachtiger uit Soesterberg was duidelijk verguld met de tro fee, waarover in de coulissen nog wel gemompeld werd dat de aan duiding 'scheve schaats' misschien nog wat passender zou zijn ge weest - al sloeg dat vast niet op de persoon van Ebbers, die als uiterst deugdzaam te boek staat. Provocatie Anders dan andere jaren ventileer de Krijger ditmaal nauwelijks po litieke 'boodschappen' of stekelig heden naar andere partijen. Wel stelde hij vast dat de OZB in Soest net zo fors omlaag gaat als de prij zen van de huizen stijgen en dat Zonnegloren inmiddels al zó 'terug naar de natuur' is dat het bouw- bord groen uitgeslagen is. Hooguit kon de keuze van de locatie voor de nieuwjaarsreceptie - het nog altijd enigszins omstreden hotel Royal Pare op de plek van het Bert Krijger (l.) overhandigt de Gouden Doorloper aan 'Grand Old ManJoop Ebbers. voormalige Soester Natuurbad - als een politieke provocatie in de richting van de tegenstanders van extra hotelkamers, permanent be woonbare appartementen en ande re aspecten van de Zonnegloren- deal in de gemeenteraad worden verstaan. Maar Krijger liet elke toespeling daarop achterwege, hoewel de andere partijen fors ver tegenwoordigd waren. Onder de bezoekers waren trouwens ook oud-burgemeester De Widt en zijn echtgenote, die zich in Soest wei nig meer laten zien bij openbare gelegenheden. De liberalen maakten van de gele genheid gebruik om hun plaatselij ke 'denktank' - tot dusver opere rend als Werkgroep Lokaal - nog eens voor het voetlicht te halen. De werkgroep is omgedoopt tot 'De Derde Kamer' en mag, onder het toeziend oog van de fractie maar wel 'op afstand', haar eigen bijdragen ontwikkelen aan het plaatselijke liberale gedachtegoed, al gaat het daarbij natuurlijk óók om een stukje gezelligheid, zoals VVD-afdelingsvoorzitter Harry Snel liet weten nadat hij het bijbe horende bord had onthuld. Evenals in voorgaande jaren hebben Gedeputeerde Staten (GS) van Utrecht de gemeente Soest in 2001 onder 'repres sief begrotingstoezicht ge plaatst. Dat klinkt negatief, maar betekent in feite dat de Soester begroting voor dit jaar een 'financieel gezonde' in druk maakt op GS. Hierdoor heeft de gemeente geen vooraf gaande goedkeuring van GS nodig voor haar begroting en eventuele wijzigingen daarin. Verder houdt het repressieve toe zicht van de provincie Utrecht in dat de uitgaven van de gemeente Soest niet tussentijds worden ge controleerd door GS, maar dat controle op de uitgaven achteraf plaatsvindt. 'In feite kunnen we onder het repressieve toezicht be grotingstechnisch onze gang gaan', licht Bob Boersema van de ge meentelijke afdeling Financiën en 39,66 18,- Gefrituurde brie met frambozensaus of Selderij-crèmesoep of Zalm rillette met gemarineerde komkommer Gestoomde heilbot met saffraansaus en risotto of Parelhoen metcalvadossaus of Japanse entrecote Warme rijstpudding met abrikozen en appel of Peren in portsaus of Koffie met bonbon Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 60 10 Ruimschoots parkeren. Van maandag t/m zaterdag reserveren gewenst Belastingen toe. Om hiervoor in aanmerking te komen, moest de gemeente haar begroting voor 2001 wel tijdig (voor half novem ber) indienen bij de provincie en moest de begroting 'structureel in evenwicht en op de lange termijn financieel gezond' zijn. Aan deze voorwaarden heeft Soest ook dit jaar weer voldaan. De gemeente moet nog wel de on derhoud- en beheerplannen voor haar 'kapitaalgoederen' - wegen, riolering, gebouwen, groen en wa ter - indienen bij Gedeputeerde Staten. Pas dan hebben GS een goed zicht op de kosten die Soest eventueel moet maken om haar 'eigendommen' kwalitatief op peil te houden. Zonder deze plannen kunnen GS niet inschatten of Soest in de nabije toekomst voor onvoorziene uitgaven wordt ge plaatst en dus evenmin of de be groting structureel in evenwicht is. Dat zou voor GS aanleiding kun nen zijn om een gemeente onder 'preventief (wel negatief) toezicht te plaatsen. Volgens Bob Boerse ma staat Soest echter niet voor onvoorziene uitgaven en is het slechts 'een kwestie van de plan- .nen opsturen die al klaar liggen'. 'Treasurystatuut' Ook moet de gemeente nog een zogenoemd treasurystatuut (finan cieringsstatuut) opnemen in de begrotingsstukken. Daartoe is zij verplicht volgens de Wet Financie ring Decentrale Overheden (FIDO), die per 1 januari 2001 in werking is getreden. In dit statuut moeten gemeenten aantonen dat zij financiële zaken - lenen en be leggen - doen met bonafide par tijen. Volgens Bob Boersema heeft de rijksoverheid deze verplichting voor gemeenten en provincies in het leven geroepen naar aanleiding van het uit de hand gelopen bank ieren en beleggen van de provincie Zuid-Holland ('Ceteco-affaire'). Soest streeft ernaar in het vooijaar met een voorstel voor het treasu rystatuut te komen, waarna de ge meenteraad het moet vaststellen. Kort geleden is de vogelvereniging Vogelvreugde te Soest uitgebreid met een afd. zangkanaries, te we ten Waterslagers. Om daaraan be kendheid te geven in Soest en om streken wordt er op donderdag 11 januari 2001 over deze zangvogels een lezing gehouden door dhr. W. Hofman uit Hilversum. De vogels zijn te zien en te beluisteren in de duivenzaal van 'De Zwaluw', Ko ningsweg (achter het BP benzine station). Iedereen is van harte wel kom. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 In de maand december heeft de politie in de regio Utrecht, waar onder het district Eemland Noord (o.a. Soest) valt, verschillende al coholcontroles gehouden. Tijdens de feestmaand is extra gelet op het rijden onder invloed en daarom waren de controles geïntensiveerd. In totaal moesten 4117 bestuurders meewerken aan een blaastest, van wie 58 personen werden aange houden met een te hoog alcohol promillage. Tegen 43 bestuurders werd proces-verbaal opgemaakt, 5 bestuurders raakten hun rijbewijs kwijt. De politie in de regio Utrecht spreekt van een 'geslaag de actie' en is tevreden met het behaalde resultaat. De gemeente besteedt dit jaar 475.000 gulden aan de recon structie van fietspaden. In over leg met de Fietsersbond is ge kozen voor drie druk bereden trajecten, waar de fietspaden voorzien worden van dikke rode tegels. De aanleg van 'rode fietspaden' moet, evenals op andere plaatsen in Soest, de herkenbaarheid van dit deel van het wegdek vergroten en fietsers meer veiligheid in het verkeer bieden. Het College van B. W. ging vo rige week akkoord met de recon structie van fietspaden langs de volgende drie trajecten: het ge deelte van de Birkstraat tussen de Vosseveldlaan en de Bartolottilaan (ca. 300m), het gedeelte van de Vondellaan tussen de Soesterberg sestraat en de Birkstraat (beide zij den, ca. 410m) en het gedeelte van de Soesterbergsestraat tussen het Plein van Zuid en de rotonde Kerkstraat/Birkstraat (beide zij den, ca. 480m). Deze trajecten zullen niet geasfal teerd worden, omdat onder deze fietspaden veel kabels en leidingen lopen. Bovendien staat een op waardering van het kabelnetwerk (toepassing van glasvezelkabels) op het programma en gaat een deel van deze trajecten in het voor jaar op de schop. Pas als Casema, KPN en Global Crossing de werk zaamheden hebben afgerond, zul len de fietspaden worden betegeld. De gemeente verwacht dat medio 2001 met de uitvoering hiervan kan worden begonnen. Prioriteiten In overleg met de Fietsersbond heeft Soest, gezien het beschikba re budget, aan deze drukke trajec ten prioriteit gegeven. Als de ge meente haar volledige 'lijstje' met te reconstrueren fietspaden - 'van dunne grijze tegels naar dikke rode tegels' - zou afwerken, zou de to tale investering 3,73 miljoen be dragen. De aanleg van het rode wegdek voor tweewielers in heel Soest zal dus in etappes plaatsvin den. Overigens zijn de voor dit jaar geplande werkzaamheden al een vervolg op reeds uitgevoerde re constructies in voorgaande jaren. Soest wordt steeds 'roder'. De viering van Kerst en oud en nieuw mag dan voor de meeste Soesters betrekkelijk rustig zijn verlopen, dat geldt niet voor de winkeliers van winkelcentrum Overhees. Zoals elk jaar heeft een groep jongeren ook dit jaar allerlei dingen vernield met de feestdagen. Ingegooide winkel ruiten, een vernielde telefoon cel, verbogen verkeersborden en gesloopt 'straatmeubilair'. De vandalen hebben voor dui zenden guldens schade aange richt. Het aftreden van PvdA-wet- houder Pieter ten Hove heeft WD en CDA mooi de gele genheid gegeven om op onder wijsgebied terugtrekkende be wegingen te maken. Fractie voorzitter Wil Stekelenburg hoopt niettemin dat ook de nieuwe coalitie (met GGS-wet- houder Harry Witte) 'pijnlijke besluiten' durft te nemenwant 'rekken en erbij blijven' is het ergste wat er is, omdat het maar onzekerheid geeft. Stekelenburg, voor het eerst in haar oppositierol tijdens de nieuw jaarsbijeenkomst in Kontakt dei Kontinenten, gaf toe dat het afge lopen jaar voor de sociaal-demo craten niet gemakkelijk was ge weest. Ze refereerde met name aan het opstappen van Ten Hove, die volgens haar na verwijten over 'vluchtgedrag' door een diep dal was gegaan. Met Ten Hove, sugge reerde ze, zou de scholenkwestie anders zijn aangepakt. Ze hoopte op een duurzame oplossing, 'zon der stroperigheid of angst', en vond dat de politiek zich niet op deze kwestie mocht profileren. 'Voor populistisch gedrag leent het onderwerp zich absoluut niet,' al dus de fractievoorzitter. 'Maar misschien heeft Witte wel dé op lossing,' klonk het wat schamper. Voor de ex-coalitiegenoten - die beide met een forse delegatie aan wezig waren - was Stekelenburg verder opvallend mild. Kennelijk moet de PvdA nog wennen aan haar nieuwe rol. Wel kritiseerde ze - 'over stroperigheid gesproken' - ook de aanpak van het verkeer in Soest. 'Hoe moet 't daar nu verder mee? Wederom hebben we een bureau ingeschakeld en ja hoor: wat zien we? Het autoverkeer is toegenomen. Nou, dat was nieuws...!' Ze onderstreepte dat 'een klein Buitenbrinkje' de oplos sing is voor de problemen in de Van Weedestraat: '...en laten wij daar meer dan tien jaar geleden al een plan voor hebben ingediend!' Tijd om dat uit de la te halen, vond ze, waarbij het volgens haar ook opvallend is dat de spoorwegover gang in Soest-Zuid sinds het aan treden van Witte opeens geen pro bleem meer schijnt te zijn, terwijl ze er zelf steeds vaker en langer in de file staat... Scoren Stekelenburg noemde nog een aantal punten van zorg, zoals de voortgang van een nieuw buurt centrum aan de Smitsweg (met o.a. jeugdwerk, vluchtelingenwerk, zorgvoorzieningen én woning bouw), en de woningbouw in Spoordal, waarvan ze vaststelde dat CDA-wethouder Bart Krol kennelijk liever wil scoren met zo'n prestigieus project dan nadenken over het al dan niet slopen van ver ouderde woningen... Ook kondig de ze aan dat ze WD-wethouder Blommers kritisch zal volgen bij de uitgifte van het restant van het nieuwe industrieterrein. Kritiek had Stekelenburg ook op de gang van zaken rond de be stuurlijke vernieuwing, waarover - tegen de zin van de PvdA - nu toch ook de zittende raadsleden meepraten. Ze pleitte verder voor meer regionale samenwerking en afstemming, met name voor de A- 28 en de aanleg van fietspaden. De oproep van het College om via partijgenoten enige druk uit te oe fenen op de provincie (over de kwestie van het busvervoer) kreeg een sceptisch onthaal. 'Wethouder Witte scoort plaatselijk wel goed, maar heeft helaas geen provinciaal politiek netwerk.' Verder had Ste kelenburg op haar verlanglijstje nog zaken staan als handhaving van de politiesurveillanten, het Wil Stekelenburg aan het woord tijdens de PvdA-bijeenkomst in Kontakt der Kontinenten. niet-spuiten van gif, acties voor een zo goed mogelijk openbaar vervoer, meer inspraak van de bur gers in hun eigen wijken, veiliger fietsvoorzieningen, een diftar-sys- teem (gedifferentieerd tarief) voor het ophalen van huisvuil, zoals in Amersfoort kennelijk wél kan, een eind aan de hinder van de A-25 en aan 'dat gewauwel' over zwemba den. Onder de gordel-gedrag Voorafgaand aan de speech van de fractievoorzitter hield ook PvdA- afdelingsvoorzitter Rob Risseeuw een toespraak. Hij constateerde dat de fractie, na de coalitiewisse ling, in elk geval de veerkracht had gehad om de draad weer op te pakken en complimenteerde haar daarvoor. Hij vond ook dat de fractie maar niet teveel hooi op de vork moest nemen en bepaalde zaken maar gewoon moest laten liggen. Risseeuw stond vervolgens uitvoerig stil bij de - met name voor Ten Hove - weinig vleiende column waarmee Jan Visser on langs in de Soester Courant 'zijn ongenuanceerde gang' was gegaan. 'Normaal gesproken kun je politie ke idioten beter met rust laten en dorpsgekken gewoon bij de folklo re rekenen, maar het gaat hier om politieke journalistiek, in mijn op tiek riooljournalistiek. Volgens Risseeuw beschadigt o.a. dit 'on der de gordel-gedrag' niet alleen individuen, maar wordt het daar door ook steeds moeilijker om nieuwe bestuurders te vinden. De opmerkingen van Visser deed hij af als 'onder de maat en onfat soenlijk' en hij vond het een zegen dat de columnist geen deel meer uitmaakt van de actieve politiek. •De telefooncel bij winkelcentrum Overhees, waarvan het glaswerk is vernield, was één van de doelwitten van het vandalisme. Vooral supermarkt A&P moest het ontgelden. Tijdens de kerstda gen sneuvelden al verschillende ruiten en bovendien werd ingebro ken bij A&P. Maar ook bij de bak ker en de groenteboer werden rui ten ingegooid. Bij kapsalon Inter Hair Fashion op de Tamboerijn ging eveneens een ruit aan digge len. Tini Uffen, eigenares van de kapsalon, reageert enigszins gela ten. 'Elk jaar zijn we wel een keer aan de beurt', zo omschrijft Tini Uffen het jaarlijks rondje vandalis me in Overhees. Ze heeft ook een kapperszaak in een andere wijk van Soest, waar volgens haar 'nooit iets wordt gesloopt'. Behalve de winkelruiten hebben de jongeren ook andere zaken ver nield. Een telefooncel is gesloopt, verkeersborden zijn omgebogen, prullenbakken zijn 'opgeblazen' met vuurwerk en een brievenbus is 'bewerkt' door de jongeren. De totale schade bedraagt naar schat ting duizenden guldens. De winke liers hebben de kapotte ruiten in middels laten vervangen, maar bij A&P getuigen de gebarsten ruiten nog van het geweld. Verder is al les zoveel mogelijk hersteld en op geruimd, maar de telefooncel heeft (had vrijdag) nog geen nieuw glas werk. Maatregelen De winkeliers van Overhees zijn het vandalisme in hun wijk zo langzamerhand goed zat. Zij heb ben contact opgenomen met de politie, die zal moeten bekijken welke maatregelen nodig zijn om de overlast voor de winkeliers te beperken. Ook de gemeente zal bij het overleg worden betrokken. Voor de winkeliers zijn maatrege len tegen het vandalisme bitter noodzakelijk, aangezien zij niet willen dat hun winkelcentrum een 'slechte naam' krijgt. Ook moeten ze gewoqn hun winkel draaiende houden en hun klanten helpen, zonder overlast en zonder schade aan hun eigendommen. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKl-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 601 36 82 Vorige week publiceerde ik op deze plek een groslijst van verlie zers in het jaar 2000 binnen onze gemeente. Over deze opsomming kan met mij niet gecorrespon deerd en gediscussieerd worden. Waar of niet waar - ik zal als co lumnist te allen tijde met u van mening verschillen. Vandaag de lijst van winnaars 2000, die net zo groot is als de lijst van verliezers. Genomineerd maar niet gekozen: het gemeentebestuur van Soest, dat vorig jaar miljoenen heeft overgehouden op de voorafgaande begroting (het kan niet op); de Soester Vogelopvang aan de Eemweg, die de A-vergunning kreeg van het ministerie van land bouw (deze organisatie werkt zon der subsidie); burgemeester drs. J.J.L.M. Jans sen, die het saaie Bunnik inruilde voor het dynamische Soest; de Historische Vereniging, die als afscheidscadeau van oud-bur gemeester Hans de Widt een be drag van 18.000 gulden kreeg voor het mondelinge archief; Abdullah Guler, die toestem ming heeft gekregen van het ge meentebestuur om zijn kapsalon Mus'Ab te vergroten met een apar te knipruimte voor vrouwen; de tienjarige Beeldentuin De Hazelaar, die na drie jaar touwt rekken met de gemeente mag uit breiden, behouden blijft voor Soest en daardoor anderhalf keer zo groot wordt (zie nog even de winterexpositie!); Jan Smeeing, die ik tekort heb gedaan in mijn column van 1 no vember, veel over heeft voor de culturele instellingen 't Gilde, Oud Soest en Artishock in zijn voorma lige St. Jozefgesticht, de Witte Boerderij restaureert, het terrein van In de Ruimte ten goede wil la ten komen van mensen en niet van paarden (zoals het College van B W gedacht had), uit de Gemeen teraad trad en zijn lidmaatschap van het CDA heeft opgezegd. Dan nu de top-drie: 3. Harry Witte. Hij werd deze zomer wethouder als donderslag bij heldere hemel en doet het niet slecht tot nu toe. Het is te hopen dat hij de strapat- sen van Gemeentebelangen Groen Soest aan zijn laars lapt, zich ont plooit als goed bestuurder en pro beert tussen de Skylla van de VVD en de Charybdis van het CDA door te zeilen tijdens zijn heldhaf tige zwerftocht in de lokale poli tiek. 2. Artishock. Deze culturele vereniging zag on danks "een tegenvaller in de subsi diebijstelling door de gemeente" (Erik van Veldhuizen) kans ook het afgelopen jaar weer een scala van culturele activiteiten te organi seren op het gebied van film, jazz, exposities, klassieke concerten, li teratuur, blues, jongerensoos en bijzondere evenementen. Het le dental groeit gestaag. 1. Nel Koster. Patiëntenvoorlichter, Groen- Links-raadslid, hervormd, hard loopster en coach van verstande lijk gehandicapten, verlaat dit "stinkend rijke land" voor een vrij- willigersbaan (alleen zakgeld) in een meisjestehuis in Zambia. Haar nieuwe adres per 5 februari is: City of Hope, P.O. Box 31151, Lusaka, Zambia. Tele foon 0020-1274914. Email: afmproj@zamnet.zm of koster nel® yahoo.com. Op de fiets ge kiekt (zie foto) bij Amen. Dat be tekent volgens Van Dale: het zij zo.

Soester Courant | 2001 | | pagina 3