OPRUIMING Van de Ven Jl 'ChristenUnie Soest bouwt verder op vast fundament' Buurtverzet tegen bouwplan achter Braamweg-Duinweg Oude en nieuwe gedichten in 'Soest YERS-ierd' Wonen in Résidence Souveraine (nog) geen onverdeeld genoegen Soester jongeren gaan 'digitaal' participeren LS Vele boeken VOOR DE HELFT VAN DE PRIJS (OF NOG MINDER) College akkoord met bouwplan basisscholen PAGINA i WOENSDAG 10 JANUARI 2001 SOESTER COURANT PAGINA 9 immer 1 Nieuwe politieke formatie van GPV en RPF AANBIEDING: Soesterberg e.o. in oorlogstijd van 35r voor 14f5 1 IE 7 Project 'Kleur je eigen web' Omwonenden niet blij met type huizen Gedichtendag 2001: 25 januari, C-drie Zin en onzin van insulinetherapie Uitbreiding kost 2,74 miljoen Nieuwjaarsparty bij X-change Lezing 'Baerne' r met uw woonbon in juist ingevulde woonbon- andeld. Bovendien wordt ge- aan alle voorwaarden vol- jn, waarbij alles klopt, wordt t. Voor starters geldt de leef- ile maatschappelijke of eco- ig aan de regio Eemland.- i geldt de periode dat men j het huidig adres. Als u vol- bovenaan de kandidatenlijst v persoonlijke gegevens zo- ssamenstelling en woonduur iet de gegevens uit de Ge- isadministratie Persoonsge- gegevens juist dan wordt de eigenaar/verhuurder aange- ert u de woning dan krijgt u 3 een acceptgiro waarmee u 50 voor een huisvestingsver- italen. idaat :eerd voor een woning, dan 10 dagen na het verstrijken rmijn benaderd door de ver een aanbiedingsbrief is het woning van binnen te bekij- leen zin tussentijds te infor- IronQPn AANMERKING BENT GE- EEN WONING ONTVANGT U ril! oningtoewijzing van de woningtoewijzingen jeven in een overzicht. Daar- jeven hoeveel reacties er op ontvangen en of de woning of doorstromer is toegewe- de leeftijd, de woonduur, de schappelijke of economische aarbij behorende puntenaan- i die manier kunt u een in- i van uw kansen op een der ing en eventueel uw woon- :sen. ingzoekenden allen is het mogelijk om op ciale gronden een urgentie- rkrijgen. Slechts in een zeer gevallen zal een dergelijke lechts van toepassing is voor worden verstrekt. Informatie verkrijgen bij de afdeling Pu- n de gemeente, onderdeel 'hoopt een serieuze klacht >ver de woningtoewijzing, dan telijk indienen bij de gemeen- scommissie Woonruimtever- 2000, 3760 CA SOEST. ragen heeft over het toewij- an kunt u daarvoor terecht bij in en Bouwen, bij SCW of de kszaken van de gemeente i hier informatiefolders be- Eemland bestaat uit de p Amersfoort, Baarn, Bunscho- susden en Woudenberg. I. Onvolledig of onjuist in- Bhandeld. 'erhuurder) ken verhuurder) kamers: (datum invullen) igebracht i behorende nodig 7) Eemland* (10) ssloten periode van *(9) ïer dan 75 KM (3) Sinds vorige week donderdag heeft ook Soest zijn plaatselij ke versie van de vorig jaar al landelijk gestarte ChristenU nie. In een - voor een politieke activiteit druk bezochte bij eenkomst in De Soester Dui nen verrichtte Gert Schutte, Tweede-Kamerlid voor de ChristenUnie, de aftrap. Vóór alles bleef de duidelijkheid: de nieuwe formatie bouwt verder op het reeds bestaande funda ment: een politiek die zich richt naar Gods Woord en zijn geboden is goed voor de hele samenleving. Schutte benadrukte dat het ont staan van de ChristenUnie geen noodgreep is om als christenen nog iets te kunnen betekenen door bundeling van krachten. Het is het resultaat van gegroeide overeen stemming over fundament (Bijbel en belijdenis) en doelstelling (op deze basis politiek bedrijven). Dat blijkt ook uit het feit dat de nieu we formatie in beide partijen breed wordt gedragen. 'Dé band met het verleden is niet doorgesneden, maar we bouwen verder op wat tot nu toe is opgebouwd.' Schutte wilde graag duidelijk zijn over dit fundament, waaraan de ChristenUnie-politici hun inspira tie ontlenen. 'Gods woord is ge zaghebbend, ook voor de politiek. De ChristenUnie zal dan ook niet zwichten voor wensen van sympa thisanten, die zich herkennen in belangrijke onderdelen van haar program, maar hun inspiratie ont lenen aan menselijke inzichten. Dat zou afbreuk doen aan het ka rakter van de ChristenUnie. En dat fundament en dat karakter staan niet ter discussie. Dat geeft de ChristenUnie ook een herken bare eigen plaats in het politieke spectrum.' Invloed Dat dit vruchten afwerpt liet Schutte zien aan de hand van lan delijke politieke items uit de afge lopen periode, zoals de euthana siewetgeving, het homohuwelijk en de vrijheid van onderwijs. De klei ne christelijke partijen konden soms door een combinatie van hel dere opstelling en hard onderhan delen bereiken dat de angel uit de paarse' plannen verdween. Het feit dat de partijen klein zijn bete kent nog niet dat zij daarmee ge doemd zijn tot een plaats aan de zijlijn. De onafhankelijke positie van de ChristenUnie kan er soms toe leiden dat zij meer van haar politieke doelen kan bereiken dan bijv. het CDA. Soms worden prikkelende uitspra ken gedaan over een mogelijke rol van de ChristenUnie bij de vor ming van een nieuw kabinet. Maar een kabinet waarvoor ook de ChristenUnie verantwoordelijk heid aanvaardt zal een keerpunt moeten betekenen in het proces ï'van verwoesting van christelijke grondslagen van onze samenleving, aldus Schutte. 'Paars lijkt nu alle kansen te krijgen om God syste matisch te verwijderen uit de pu blieke samenleving. Daarom moet de christelijke politiek nu meer dan ooit laten zien, dat een politiek naar bijbelse normen het enige echte alternatief vormt voor een politiek waarin alles draait om de mens en zijn individuele belangen.'" Daarvoor zal de ChristenUnie ook steun zoeken en verlenen waar dat kan. Met name bij de SGP, maar ook bij het CDA, zal zij zoeken naar aanknopingspunten voor de len van haar christelijk politiek program. Over de prioriteiten van de ChristenUnie zal geen misver stand bestaan. Uiteraard heeft de ChristenUnie een boodschap op alle politieke terreinen, maar de partij zal primair strijden waar de frontlinies zich bevinden. En dat is daar waar gerukt en getrokken wordt aan de grondslagen van de samenleving, zoals die door God in de schepping zijn gelegd en in Zijn geboden zijn verankerd, aldus Schutte. Vlag De start van de lokale ChristenU nie werd gesymboliseerd door de aanbieding van de ChristenUnie- vlag. Maijan Haak uit Soest, sta tenlid voor de ChristenUnie, bood deze aan in haar rol van uniecon sulent aan Niek Bakker en Jacques Christiaanse, voorzitters van resp. GPV en RPF. Fractievoorzitter Wiebe Meilof belichtte vervolgens de plaatselijke situatie. Hij prees vooraf de prachtige plek van sa menkomst, De Soester Duinen, zo tussen het terrein van het oude Soester natuurbad en het Zonne- glorenterrein in. Het GPV/SGP/ RPF heeft immers het initiatief genomen tot het teruggeven aan de natuur van het Zonneglorenge- bied, wat met de steun van WD en CDA ook is gerealiseerd. Bij de totstandkoming van de ChristenUnie in Soest plaatste hij twee kanttekeningen. 'Na de jaren lange periode van eenheid in sa menwerking waarop de fractie kan terugzien, kun je de vorming van een ChristenUnie licht symbolisch noemen. We waren al een beetje ChristenUnie.' Maar juist naast die goede samenwerking op politiek niveau blijft de kerkelijke verdeeld heid van de achterban schrijnen. Meilof begon zo'n 15 jaar geleden het fractiewerk als 'jonge, echte, redeneerderige modernist', die met een vergrootglas speurde naar de verschillen tussen GPV en RPF. Hij vond ze niet op het niveau van het plaatselijk functioneren. De verschillen die er waren, waren karakterologisch van aard en lie pen tussen de partijen door. Ook het plaatselijke CDA krijgt soms een herkenbaar christelijk gezicht. 'Zou dat invloed zijn? Ik vind dat niet onrustbarend, het doet me goed', aldus Meilof. Sterrenhemel Meilof wees op de onvolmaaktheid van dit leven. De mens mag onder de zegen van God werken, maar werkt sinds de zondeval ook steeds onder de vloek. Dat zie je bijvoor beeld duidelijk in de landbouw. Hij wees op de waarde van het boe renbedrijf: landbouw is een mach tige zegen van God. Maar de mens zal steeds tegen z'n eigen onver mogen aanlopen en moeten leven met kapotte dingen. Hij riep zijn gehoor op om in rust te kijken naar de sterrenhemel en klein te worden Wiebe Meilof (r.trekt Gert Schutte aan zijn jasje tijdens de bij eenkomst in De Soester Duinen. In het midden Chris van Vuuren. voor God. 'Je komt dan tot jezelf in verwondering over de machtige dingen die God heeft gedaan. En van daaruit word je in de hoge positie geplaatst met veel verant woordelijkheid, want de mens is bijna goddelijk gemaakt. Die ver antwoordelijkheid wil de Christe nUnie nemen, met Gods hulp, tot zegen van de inwoners van Soest.' Trouw Chris van Vuuren, eveneens ge meenteraadslid voor de Christe- nUnie/SGP-fractie, sloot zich daarbij aan. 'De mensen hebben de aarde van God gekregen en voor die aarde wil ik dan ook goed zorgen naar Gods opdracht. In de plaatselijke politiek komt het erop aan vanuit die achtergrond beslis singen te nemen over alledaagse, praktische zaken'. Hij ervoer dat de achterban een groot vertrouwen heeft in de ChristenUnie-vertegen- woordigers in de gemeenteraad. 'Die trouw gaat zo ver, dat wij ze nooit op de tribune zien.' Ook hij was blij met de prima on derlinge samenwerking. 'Laten we vieren dat de ChristenUnie/SGP er is'. Aansluitend konden de aan wezigen het glas heffen op de ChristenUnie en kennismaken of contacten vernieuwen. B O K H N D Winkelcentrum Hartje-Zuid Soest 035-6012/419 www.libris.vandeven.nl email: info.vandeven@libris.nl Morgen - donderdag 11 janua ri zal onderwijswethouder Harry Witte om 15:30 uur op het Griftland College de com puter in gebruik nemen, waar- op jongeren kunnen deelne men aan het project 'Kleur je eigen web'. Met dit project wil de gemeente Soest jongeren kennis laten maken met jonge- renparticipatie en hun betrok kenheid vergroten. Op interactieve wijze werken jon geren in het project met een aan tal vragen, die op de gemeente Soest en de leefwereld van jonge re Soesters betrekking hebben. De jongeren nemen daarbij zowel de rol van interviewer als van geïnter viewde op zich. In het verlengde van dit project heeft wethouder Harry Witte een tweetal compu ters ter beschikking gesteld, waar op jongeren een eigen website voor jongerenparticipatie in Soest kun nen maken. Voor de beste websi te stelt de gemeente een prijs be schikbaar. De computers komen op de twee scholen voor voortgezet onderwijs in Soest te staan. De Mavo Soest heeft de computer sinds december al in huis. De computer die op het Griftland College wordt geplaatst, zal mor gen op feestelijke wijze in gebruik worden genomen. Op beide scho len zullen bovendien lessen gege ven worden over jongerenpartici patie, waarbij gebruik wordt ge maakt van de vragenlijsten van 'Kleur je eigen web'. Het project stimuleert de jongeren verder om de computers daadwer kelijk te gebruiken om de website te maken. De lessen worden ver zorgd door de jongerenwerkster van de Stichting Balans en van Schakels, een provinciale onder steuningsorganisatie. Het uiteinde lijke doel van het project is om te komen tot een structurele vorm van jongerenparticipatie in Soest. Tegen het bouwplan voor 16 patiowoningen op het (enigs zins verscholen) bedrijfsterrein achter de Braamweg en de Duinweg in Soest-Zuid koeste ren de omwonenden nogal wat bezwaren. Die komen volgen de week ter sprake tijdens een inspraakavond in het gemeen tehuis. Op het terrein waar tot nu toe drukkerij ESED en installatiebe drijf Bosman gevestigd zijn - ze verhuizen op termijn beide naar het nieuwe industriegebied De Grachten - wil bouwbedrijf Van de Grift 16 patiowoningen neer zetten in drie verschillende types. 'Braamduin', zo wordt de locatie in de wandeling genoemd. Het ge bied wordt vrijwel omsloten door bestaande bebouwing. Nogal wat buurtbewoners waren niet blij toen ze de tekeningen en schetsen za gen van deze nieuwe 'inbrei- dingslocatie', die als 'intiem hofje' met een eigen identiteit wordt omschreven. Met name het type huizen met het schuine dak wordt door menige buurtbewoner als 'niet echt passend' in de omgeving gezien. Bovendien was er aanvan kelijk sprake van minder huizen, zodat ze nu dichter op elkaar ko men te staan en uiteraard meer OPRUIMING Gedurende een ZEER KORTE PERIODE bieden wij U enkele showroom modellen aan tegen sterk gereduceerde prijzen! OPENINGSTIJDEN dinsdag t/m vrijdag van 9.30 - 18.00 uur vrijdag koopavond tot 21.00 uur zaterdag 9.30 - 17.00 uur tweezitsbanken fauteuils lampen salontafels bijzettafels enz. Kerkstraat 3-5 Soest Tel.: 035 - 6030303 Veel omwonenden vinden de nieuwe woningen niet passen in dit deel van Soest-Zuid. 'verkeersbewegingen' zullen aan trekken. Een ander bezwaar wordt naar voren gebracht door Braamweg- bewoner D. Keijzer. Het bestaan de bedrijfsterrein wordt nu nog ontsloten met een inrit aan de Duinweg en een uitrit aan de Braamweg, maar volgens het nieu we plan moet het autoverkeer, zo wel 'in' als 'uit', via de Braamweg worden afgewerkt en vandaar naar de Oude Utrechtseweg (waar de school de Werveling Staat). 'Een slecht idee,' aldus Keijzer, die vindt dat er over de infrastructuur niet goed is nagedacht. Hij ziet straks liever de inrit aan de Braam weg en de uitrit aan de Duinweg. Hij weet ook niet goed wat hij zich moet voorstellen bij het 'ontspan nen' parkeren voor bezoekers in het plan, maar vreest het ergste. Bovendien heeft hij, omdat hij te genover de bestaande uitrit woont, van de ESED-directie altijd op het terrein van de drukkerij mogen parkeren. Komende maandag (15 januari) wordt in het gemeentehuis een in spraak/informatieavond gehouden over het bouwplan, waarvoor ook de omwonenden zijn uitgenodigd. De befaamde ex-televisieac teur en radioman Piet Ekel is één van de deelnemers aan de Nationale Gedichtendag 2001 op 25 januari in C-drie. Hij draagt een aantal oude Soester gedichten voor. Als geboren en getogen Soester kent hij als geen ander ons culturele dorp, waarover in de loop der eeu wen veel verzen zijn geschre ven. Ekel noemt met name au teurs als Horvers, Benny Vre- den en Eduard van Eeden, die kandidaat-notaris was bij Van Veeren in de dertiger jaren van de vorige eeuw. Veel rijmpjes verschenen vóór de oorlog in wijlen 'De Soester', die werd uitgegeven door mijnheer Artsen neigen er steeds meer toe om mensen met diabetes type 2, zogenoemde ouderdomsdiabetes, te adviseren insuline te gebruiken, naast of in plaats van de tot dus ver gebruikelijke tabletmedicatie. Heeft dat zin of is het onzin? Dat is de vraag die mevrouw Saskia van der Bijl op maandag 22 januari uitvoerig zal bespreken én deskun dig zal beantwoorden tijdens een speciale informatieavond. De af deling Eemland van de Diabetes vereniging Nederland (DVN) or ganiseert deze avond in de aula van het Ziekenhuis Eemland, loca tie St. Elisabeth, aan de ringweg Randenbroek te Amersfoort. De avond begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk voor iedereen die meer wil weten over dit onder werp. De kracht van de reclame ligt in de herhaling Iburg en gedrukt bij Immerzeel. Wim de Kam, voorzitter van de Historische Vereniging, is op ver zoek van de Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) in het archief van ons eigen lijfblad 'De Soester Courant' op zoek gegaan naar oude poëmen. Hij overhan digde ons niet minder dan 82 oude gedichten, die een prachtig beeld schetsen van het gemeentelijk rei len en zeilen. Het oudste gedicht dat hij vond in een krant uit 1955 stond in het 'Protocol-Bouck van Souss' van 1584, van de hand van de secreta ris Comelis Montfoort. Het is een toespraak op rijm voor het Groot Gaesbeeker of St. Aechten Gilde. Ongedateerd is een ander gedicht 'Ongzen Eng' (in Zoezder taol!) van een zekere Graddus van Rey. Kostelijk is het vers van de Soes ter onderwijzer E.J. Veenendaal, zoon van bakker Veenendaal in de Kerkebuurt. Begin 1900 schreef hij over zijn geboortehuis een poëti sche ontboezeming en voegde er aan toe: 'Opgemerkt zij, dat de speling van het maanlicht door de takken van de prachtige, reusach tige lindeboom tegenover de ouderlijke woning mij enige der voorgaande regels ingaf.' Een uitgelezen gedicht om voorge dragen te worden door Ab Faas. Ook Dick Koblens heeft zijn me dewerking aan deze voordracht ronde toegezegd. Voor Berna Kousemaker liggen twee gedichten klaar over het Openluchttheater. Verder zijn er verzen gevonden over de Boerenleenbank, de Lis- baan, Soesterberg, de Soester ker mis, de VW, de lokale politiek, de tumclub, PVO, Opoe Klein 100 jaar, de hondenbelasting, de Oude Molen, BDC, padvinders, 't Spreukenhuisje, het Zwembad, de Winkelbeurs, dr. Rupert, het ver keer, etcetera, etcetera. Zevenent wintig 'rijmen' zijn van de mij on bekende DIXI. Een pseudoniem? Wie weet iets over hem? Op 19 september 1930 publiceerde hij het volgende vers: Het College van B. W. heeft de bouwplannen, die de Stich ting Katholiek Onderwijs Soest/Soesterberg (SKOSS) had ingediend voor de uitbrei ding van drie katholieke basis scholen, vorige week goedge keurd. De Ludgerusschool, de Achtbaan en de Driesprong krijgen er elk een paar klaslo kalen bij, wat de gemeente in totaal 2,74 miljoen gulden gaat kosten. B. W. hebben verder besloten zogenoemde taakstellende budget ten beschikbaar te stellen voor de drie scholen. Bij de Ludger usschool gaat het om een uitbrei ding met een speellokaal en twee kleinere lokalen en de ombouw van het huidige speellokaal tot klaslokaal. Hiervoor is een bedrag van 870.000 gulden gereserveerd. De Achtbaan kan rekenen op 670.000 gulden voor de bouw van twee extra lokalen en de Drie sprong krijgt 1,2 miljoen gulden voor vier nieuwe lokalen. De ge meente dekt de kosten voor de uit breiding met geld uit het program ma 'huisvestingsvoorzieningen on derwijs', dat de gemeenteraad in oktober vorig jaar heeft vastge steld. Voor de inrichting van de nieuwe lesruimtes stelt de gemeen te, op aanvraag van de scholen, apart een budget beschikbaar. Bouwteam Voordat het College van B. W. zijn fiat gaf aan de bouwplannen, heeft de gemeente de afgelopen maanden meerdere malen over legd met het bestuur en de archi tect van de SKOSS over de ont werpplannen en de exploitatie van de drie scholen. Daarbij is het ver zoek van de SKOSS om te mogen werken in een 'bouwteam' ingewil ligd. Voordeel van het werken in zo'n team is, dat de aannemer in een vroeg stadium bij het bouw proces wordt betrokken en, wat betreft de uitvoering en de kosten, zijn expertise direct kan inbrengen. Dat vermindert voor de gemeente het risico van dure offertes van toekomstige aannemers. Soester krant Wil je meisjes, werksters, huren Eten oud-edammer kaas Prima rund- of varkenslappen Of een blik vol speculaas Wil je fruit of versche groenten U bekwamen in muziek Zoete druiven of bananen Of adressen voor optiek Combinaties, weerstandlampen, Hoge korting laatste week; tip-top foto's, autoruiten Friesche borgers, jongste kweek Wil je boter en amandel Of een nachtstroom-reservoir Auto's met chauffeur of zonder Wellicht ook een directoir Petten, sokken, overhemden, Heeren-kleding, laatst model; Sanapirim, zandgebakjes, Rijwiellampen, lichtend fel Margarine, bijenhoning, Zuiver en gegarandeerd Inmaakpotten, laagste prijzen Wrigley's als je wat mankeert Granen, meel en pluimveevoeders Kunstmest, standaardfokvoer Brillen, manden, Masonite Greep- en hooivork voor den boer Je adres voor wasch en strijken Loterij, effectenzaak Of voor t bouwen van een landhuis Sperciebonen aan den staak Ouwe Klare, Samoswijnen Allerhande, Oud Papier Fraaie schuttings, nieuwe huizen Prima bloedworst, Mincher bier Alles, alles is te vinden Honderdvoudig meer dan dit Als je serieus wilt snufflen Jn 'De Soester Krant' van Smit Tot zo ver een indruk van wat de bezoekers op de Nationale Ge dichtendag 2001 in C-drie vóór de pauze te wachten staat. Wie zelf één of twee van de bovengenoem de 82 gedichten wil voordragen, kan zich melden (©6014283) naast andere Soesters, die de ko mende week benaderd zullen wor den. Na de pauze kan men in C-drie (de toegang is gratis) getuige zijn van de jurering van de poëzieprijs vraag 'Soest VERS-ierd', waarvoor de inzendingen inmiddels binnen komen. Nieuwe gedichten voor deze wedstrijd kan men tot uiterlijk 20 januari inleveren bij de SLAS, Speenkruidstraat 5 (fax 035-5880925, e-mail: apost@wxs.nl). J.V. Op vrijdag 12 januari is er, van 20:00 tot 23:00 uur, een tiener- nieuwjaarsparty bij tienercentrum X-change aan de Molenstraat. De toegang bedraagt twee strippen (f 5,00) en consumptiebonnen kosten f 5,00 voor vijf bonnen. Er kan gedanst, gepoold (biljart) of gewoon gezellig gekletst worden. Het wordt in ieder geval een spet terend feest. Alle tieners tussen de 10 en 15 jaar zijn van harte wel kom. Gezien de leeftijd van de be zoekers worden er geen alcohol houdende dranken geschonken. Op donderdag 18 januari houdt mevrouw Thera Coppens voor de Historische Kring "Baerne" een dialezing over de vermaarde schil der uit Utrecht, Anton Mor van Dashorst. Zij is o.m. auteur van historische boeken en artikelen. Deze lezing vindt plaats in "De Speeldoos", Rembrandtlaan 35 in Baarn. Aanvang: 20:00 uur. De lezing is voor leden gratis. Niet-le- den zijn van harte welkom; zij be talen f 7,50 entree. De bewoners van Résidence Sou veraine, naast het voormalige ver zorgingshuis Braamhage, hebben nog weinig plezier van hun nieuwe woning. Bouwactiviteiten in en rondom het appartementencomplex verminderen het woongenot. De 'oprijlaanachter de A Ibert Heijn is een grote modderpoel en levert voor ouderebewoners de nodige pro blemen op. Maar ook in het ge bouw zelf moet nog een aantal za ken worden geregeld, zoals de on verwarmde gang op de begane grond, de onveilige situatie bij de toegangsdeuren en de 'verloting' van de parkeerplaatsen. Bovendien betalen bewoners hoge servicekos ten, maar hulp en/of zorg zijn voor alsnog ondermaats.

Soester Courant | 2001 | | pagina 9