line mm OS moest fors in buidel tasten voor toekomstvisie 1 eer winkels en woningen oor ouderen nodig Afscheid vader Pas is reden tot duik in Soesterbergse brandweerhistorie 1 Danscentrum Rellum Afwateringsput zit serre in de weg Victor Roose moet stevig afzien in rally Parijs-Dakar EZORGERS/-STERS PAGINA 1; =1 [1 990) toorruirrvte ten KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST WOENSDAG 17 JANUARI 2001 HULPVERLENING OS-onderzoek Soesterberg nieuwe cursus voor beginners Man beroofd van portemonnee Snelheidscontrole Dagblad De Telegraaf vraagt evens vragen wij bezorgers/-sters voor reclamedrukwerk e.d. Meer Soesterberg op pagina 16 at elegen woonkeuken nieuwjaarstoespraak van Joorzitter Wim Putman van de ferenigde Ondernemers loesterberg (VOS) klonk dit lar milder dan vorig jaar, toen lij burgemeester Hans de Widt op wees dat het tobben was bet de ontwikkelingen in het Jorp. Dit jaar was het burge meester Koos Janssen die hij bocht toespreken. inssen, inmiddels al op de hoog- j van het vermanende vingertje In Putman richting Soest, had Jch al schrap gezet. Hij reageerde liigszins teleurgesteld met een lan had ik niet hoeven te komen' jen de donderpreek uitbleef. Niet fet het zo goed ging met het dorp, leidde Putman. Maar de contac- In met de andere kant van de bult laren nu in ieder geval hoopge- |nd. 'Om in detaillistische termen spreken: De boodschap blijft fetzelfde. Alleen de verpakking is pders.' 'por het bestuur van de onderne mersvereniging was het een druk jaar. Want de constatering dat niet alles naar wens verliep, schept in feite ook verplichtingen. De VOS was ontevreden over de uitkom sten van een onderzoek die de ge meente in het kader van de 1SV- gelden aan de provincie voorlegde. Volgens de VOS ontbrak er een en ander aan, zoals bijvoorbeeld een breed draagvlak. Er werd weer over de hoofden van de Soester- bergers beslist. Het bestuur besloot zelf met een visie te komen. 'De VOS heeft de ontwikkeling van een dergelijke visie wel onder schat,' bekende Putman inmiddels ruiterlijk. 'Tijdens de laatste leden vergadering hebben we besloten om een speciale commissie in het leven te roepen die zich daarmee bezig zou houden.' Het bestuur moest fors in de buidel tasten om extra mankrachten in te huren. Maar, zo zei Putman: 'als er in dit dorp niets gebeurt, dan dreigt het op economisch-sociaal gebied en als leefgemeenschap van de kaart te vallen.' Lichtpuntjes De voorzitter meldde ook enkele lichtpuntjes. Een ervan was de ver meende opheffing van de COB- status van de vliegbasis zodat in Soesterberg meer gebouwd kan worden. Ook het feit dat de ge meenten van minister Pronk (Vijf de Nota op de ruimtelijke orde ning) zelf mogen aangeven waar ze willen bouwen, zag hij als een goed teken. Deze nota moet echter nog in de Tweede Kamer worden be handeld. Het is niet duidelijk of de volksvertegenwoordigers, om de milieubeweging tegemoet te ko men, kiezen voor versterking van louter stedelijke gebieden. Volgens Putman heeft Soesterberg een eigen identiteit en is de naam alleen al bekend van Groningen tot Maastricht. 'Het is een dorp om trots op te zijn. Het verdient daar om dat een aantal zaken wordt vei lig gesteld.' Zaterdag 20 januari/zondag 21 januari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 aalm. F. Duivenvoorde; cantores Zondag 10:00 zie Vredekerk Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 aalm. F. Duivenvoorde/ds. M.A.A. Nawijn; oecumenische viering Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 geen opgave World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: H. Folmer, Bakkeneslaan 25, 88242599. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, S8 352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, verpleegkundige hulpverlening, 24 uur per dag, 88 033-4220500; van 's avonds 17:00 uur tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen in spoedeisen de situaties. Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035-602.18 41 Victor Roose heeft twee zware dagen achter de rug. Was de etappe op vrijdag voor hem een fluitje van een cent, zater dag en zondag werden de rally- rijders geteisterd door heel wat tegenspoed. Vanmorgen begonnen de deelne mers aan de rally Parijs-Dakar aan hun zeventiende etappe. Voor de Soesterbergse rallyrijder Victor Roose zijn de dertiende en veer tiende etappe bijzonder zwaar ge weest. Roose is wel wat gewend door zijn deelname aan de Rally of Egypt en de Trans-Africarally; toch moet hem zaterdag de moed weieens in de schoenen zijn gezon ken vanwege alle tegenslagen en oververmoeidheid Volgens moeder Anke Roose bel de hij vrijdag nog opgewekt naar het thuisfront. 'Dat kon omdat hij 's middags al om drie uur bij de finish was aangekomen. Hij was vol goede moed en klonk vrolijk. Maar zaterdag heeft letterlijk alles wat maar tegen kon zitten ook werkelijk tegen gezeten. Hij had last van zandstormen, raakte de weg kwijt en kwam zonder benzi ne te staan. Pas de volgende mor gen om zes uur (zondag red.) ar riveerde hij bij de finish. Twee uur later moest hij weer aan de volgen de etappe beginnen.' Dat deze zondag ook een uitput tingsslag zou worden bleek 's avonds al via de Dakar-website. Omstreeks half negen was er nog geen spoor van de Soesterberger te bekennen. Pas tegen half twaalf 's avonds liet hij het thuisfront weten net binnen te zijn. Niet duidelijk was of Roose een redelijke nacht rust tegemoet ging. In geval van problemen met de motor moeten die eerst verholpen worden. Voor de motorrijders die meedoen aan de rally Parijs-Dakar was het afgelopen weekeinde troüwens het zwaarst. In feite geldt dat ook voor de autorijders, alleen hebben deze 'coureurs' het voordeel dat ze kun nen zitten. De motorrijders staan grotendeels op 'de pedalen' en moeten alles uit de kast halen om hun machine in de zandduinen overeind te houden. Lichamelijk is dat een zware opgave. 'Maar,' zo als Anke nuchter zegt, 'ze wisten dat het komen ging. Dit was het zwaarste gedeelte.' Voor vader Rob Roose, die zelf negen maal de rally Parijs-Dakar reed, zijn het ook spannende tij den. Hij verblijft in Dakar en hoopt zondag, wanneer de rallyrij ders in Dakar aankomen, zijn zoon opgelucht te kunnen verwelkomen. Dat lukt als de motor heel blijft en Victor niet al teveel tegenslagen te verwerken krijgt. Volgens de wed strijdleiding stond hij zondagmor gen op de 62ste plaats van het al gemeen klassement. i. ck. I met berging mers! voor de deur n v.v. plavuizen 3 woning i [ca. 3D mtr] ng ak 372 ma et winkelaanbod ligt in >esterberg onder het lande- k gemiddelde en er zijn te einig woningen voor oude- Uit de voorlopige cijfers n het onderzoek van de Ver- ligde Ondernemers Soester- rg (VOS) blijkt, dat een zorg- ildige afweging nodig is om t dorp in economisch en so- lal opzicht gezopd te hou- n. Omdat de meeste ouderen het dorp willen blijven, moe- i er meer seniorenwoningen rden gebouwd. Alleen op manier ontstaat er door- oming. ördinator Wico Bunskoek, van O VOS-projectgroep die zich be houdt met het in kaart brengen de wensen op woon-winkel en kgebied, streeft ernaar om nog •r de zomer met een eindverslag :omen. Dat verslag is een bij- Ige aan de structuurvisie voor :st en Soesterberg en uiteinde voor het streekplan van de pró- ;ie, zo liet Bunskoek weten tij de nieuwjaarsreceptie van de 'S. projectgroep, bestaande uit Niehof Werning, Gert Nijhof, Jan Rodenburg, Koos Spee, Uijland, Wim Putman en Piet Taai (secretaris), heeft in oktober iterking gekregen van twee stu iten van de Vakgroep Sociale •grafie van de Universiteit cht. Zij zijn belast met het ver- ielen van gegevens en het hou- ien van interviews (veldonder zoek) in Soesterberg. Volgens de linator wil het bestuur van de /OS een breed draagvlak creëren voor de bijdrage van de onderne mers. 'We hebben ervoor gekozen om niet uitsluitend een VOS-on- dernemerszaak ervan te maken, maar van het begin af aan aanslui ting te zoeken bij andere verenigin gen en instellingen.' Dat leidde op 16 oktober tot een bijeenkomst met elf instellingen, zoals de Ver eniging Soesterbergs Belang, de ouderenbonden, de Huurdersvere niging, de Stichting Hulpdienst, de basisscholen, de tennisvereniging en de Stichting Balans. Volgens Bunskoek is afgesproken dat de toekomstvisie in concept door de verenigingen en instellin gen van commentaar wordt voor zien. 'Soesterberg zal nooit in alle behoeften kunnen voorzien. Dat hoeft ook niet, maar er moet wel naar gestreefd worden om het mi nimale aanbod op het terrein van food- en nonfood te handhaven. Soesterberg heeft een winkelaan bod dat onder het gemiddelde ligt. Eemland heeft 15 honderd vier kante meter aan winkelvloeropper vlak per duizend inwoners, Neder land heeft 14 honderd vierkante meter, Soesterberg beschikt slechts over 550 vierkante meter winkel vloer.' Bij deze tellingen zijn 'gi ganten' zoals de meubelzaken aan de Amersfoortsestraat niet meege rekend, omdat ze een regionale functie hebben. Voldoende inwoners Bunskoek wijst erop dat, gelet op de vergrijzing en de daaraan ge koppelde beperking van de mobi liteit, minimale voorzieningen hard nodig zijn. Het kan volgens hem alleen als het aantal inwoners vol doende blijft en het winkelaanbod zich verder concentreert. Wat de overige voorzieningen betreft: Uit de interviews komt naar voren dat voorzieningen op het gebied van onderwijs, zorg en verenigingen voor sport en ontspanning redelijk op peil zijn. Om dit te handhaven moet het aantal actieve inwoners wel gehandhaafd blijven. Qua werkgelegenheid valt op dat er betrekkelijk weinig Soesterber- gers in de dienstensector werken. 56 procent van de werkende be volking in de provincie Utrecht werkt in de dienstensector, lande lijk ligt dat percentage op 50 pro cent. Soesterberg komt er met 39 procent bekaaid vanaf. Volgens Bunskoek ligt het voor de hand om juist in die sector te investeren. 'Er is nog geen beleid in die rich ting en de komst van uitsluitend transportbedrijven draagt er niet toe bij.' Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 88 0900-8844; alarmnummer: 88 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88 035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 88 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88 352391. Grofvuil, 88 035-6093666. wegens vele aanvragen starten wij met een Aanvang: donderdag 18 Januari a.s. van 19.30 tot .20.30 uur bellen voor Info: dagelijks van 12.00 tot 21.00 uur Aangesloten bij: DCWDA - UCWDC - WIDO Rademakerstraat 24 - Soesterberg - tel. 0346-352590/352213 Een 39-jarige man uit Soesterberg is vorige week dinsdag beroofd van zijn portemonnee. Omstreeks half eÜ 's. avonds liep de man met zijn hond te wandelen op de Apollo in Soesterberg, toen hij een bromfiets hoorde naderen. Plotseling werd de Soesterberger beetgepakt om zijn nek en moest, onder bedrei ging van vermoedelijk een mes, zijn portemonnee afgeven. De die ven gingen er vervolgens vandoor in de richting van de Mercury. Het slachtoffer was erg geschrokken en belde de politie, die direct een on derzoek instelde naar de voort vluchtige dieven. Van één van de daders kon de Soesterberger een signalement geven. Het gaat om een man van 1.80 meter lang met een normaal postuur. Hij droeg een donkere helm en donkere kunststof jas. Mogelijke getuigen van de beroving kunnen contact opnemen met de politie van dis trict Eemland Noord, 880900- 8844. Op de Amersfoortsestraat heeft de politie maandagmiddag een snel heidscontrole gehouden. Tussen half twee en drie uur werden 1000 voertuigen gecontroleerd In totaal kregen 16 bestuurders een bekeu ring voor te hard rijden. Op de Amersfoortsestraat geldt een maximum snelheid van 80 km/u. De hoogst gemeten snelheid be droeg 104 km/u. Min. leeftijd 15 jaar, ook ouderen. In Soest en Soesterberg. Uitstekende betalingscondities. Starterspremie 150,- Aanmelden Dagblad De Telegraaf, Soest V. Barneveld: 035 - 602 18 41 B.g.g. 06 22 90 93 90 De familie Van Egdom aan Mercury wil eerst weten wat er gebeurt met het stukje grond waarin een afwateringsput ligt voordat zij besluit om een serre te bouwen. De bouwvergun ning waarom zij had gevraagd is weliswaar voor een deel toe gestaan. 'Het is echter een raar gezicht als je vanuit de serre te gen een putdeksel aankijkt,' zegt de vrouw des huizes. Achter een aantal woningen aan Mercury, waar tot voor kort Ame rikaanse gezinnen in woonden, is in de loop der jaren een serre ge bouwd. Ook de familie Van Eg- dom wilde de woonkamer door middel van twee stenen zijmuren, een glazen dak en achtergevel vier meter verlengen. 'In feite gaat het om een halve serre. We kozen voor de twee muren omdat die in de tuin mooier staan dan houten schuttingen. We hebben de buren gevraagd wat ze ervan vonden en die hadden er geen enkel probleem mee.' De familie diende een bouw- aanvraag in. Anderhalve maand geleden werd de familie ineens geconfronteerd met een aantal mannen van de ge meente in de tuin. Na enig gegraaf bleek op een halve meter diep een putdeksel te zitten. Het deksel was van een vrij grote afwateringsput dat het overtollige water onder de aardenwal door moest afvoeren naar terrein van defensie. 'Wij wis ten niet eens dat daar een put zat,' zegt mevrouw Van Egmond. 'Blijkbaar is deze bij de verkoop van het huis over het hoofd gezien. Ze wilden de put ophogen, waar door er ook nog eens twee pijpen door de tuin zouden lopen. De gemeentewerkers kwamen enkele malen de put inspecteren, tot ze ineens met een graafmachine voor de deur stonden. Ze wilden de put omhoog halen om onderhoud te kunnen plegen. Wij vonden dat niet leuk, omdat je tegen een vrij groot deksel in je tuin zit aan te kijken. We wilden eerst weten of we dit wel moeten toestaan. Ze zijn toen weer weggegaan.' Onbegrip Dat het college wel een bouwver gunning wil afgeven voor een ser re die een meter korter wordt, wekt onbegrip bij het gezin. 'Je houdt dan 1,5 meter over waar je niets mee kan. Stel dat ze ook nog eens die put gaan ophogen, dan komt het deksel vlak voor de ser re te liggen.' De familie wil eerst schriftelijk van de gemeente Soest horen wat er gebeurt met het stuk je grond waarin de vrij grote afwa teringsput ligt. 'Stel dat ze om on derhoud te plegen straks het stuk grond onteigenen. Dan houd je helemaal geen tuin meer over. Te lefonisch willen we daarover niet onderhandelen. We willen dat de gemeente met een voorstel komt.' Hans Pïis uit Bussum had nog niets in de gaten toen hij vrij dag samen met zijn vader en zoon naar de brandweerkazer ne aan de Luitenant Koppen laan in Soesterberg reed. Pas toen hij de oude brandweerwa gen zag waarop zijn vader Wim samen met zijn grootvader Jan nog was uitgerukt, begreep hij dat zijn afscheid van de be roepsbrandweer Amersfoort heel bijzonder zou worden. Bij zoon Wiljo in de nieuwbouw wijk Kattenbroek in Amersfoort staat een speelgoedkist. De speel goed-brandweerhelm die er bo venop ligt symboliseert de voor liefde van de vijfde generatie Pas voor dit niet alledaagse hoofddek sel. 'Öf hij ook latqr bij de brand weer gaat, is natuurlijk niet te voorspellen,' zegt de 31-jarige Wil jo lachend over zijn zoon. 'Hij is er wel wijs mee.' Zelf kan hij zijn en thousiasme over de fotoboeken op tafel nauwelijks bedwingen. Ze vertellen veel over de brandweer- loopbaan van drie generaties Pas. Ze beginnen bij zijn overgrootva der Jan en eindigen bij zijn vader Hans. Alle informatie is naar bo ven gekomen dankzij de speurzin van 'Wiljo. Zijn vader zou dit jaar zijn carrière bij de Amersfoortse beroepsbrandweer beëindigen. Het leek hem leuk om het unieke ma teriaal boven water te halen. 'Ik heb de brandweer van Soest ge beld en die gaven toestemming. In werkelijk allerlei dozen heb ik rondgesnuffeld. Ik vond niet alleen fotomateriaal maar ook brandrap- porten die mijn grootvader nog had opgesteld.' Wiljo kopieerde vrijwel alle foto's waarop hij een of meer familieleden ontdekte en plakte ze in boeken. De boeken vormen nu een prachtig overzicht van een historie die teruggaat tot het moment waarop de overgroot vader van Wiljo, in 1923, als vrij williger bij de Soesterbergse brand weer kwam. 33 jaar J.TH. Pas, of liever gezegd Jan, begon in het dorp een loodgieters- bedrijf annex smederij. Deze smid se was gevestigd in het pand waar taxi Roose nu zit; vlak achter de huidige Nova Luxwinkel. Jan Pas meldde, zoals zoveel middenstan ders in die dagen deden, zich aan bij de vrijwillige brandweer. Hij diende zijn dorp 33 jaar lang met vrijwilligerswerk en trok erop uit als het sein brand werd gegeven. Jan Pas werd uiteindelijk onder commandant en heeft de oorlogs jaren bewust meegemaakt. Veel van zijn ervaringen zijn opgete kend door schrijver Dick Top, die de Soesterbergse historie in boek vorm vastlegde. Een ervan ver haalt over de manier waarop vlak na het beëindigen van de oorlog de 'moffenmeiden' per brandweerau to werden opgehaald. De zonen van Jan Pas, Wim en Hans, traden beide in 1942 in de voetsporen van hun vader. Wim, de opa van Wiljo, was 33 jaar vrij williger bij de brandweer. Zijn broer Hans twee jaar minder. Bei den wérden ook Hoofd Brand wacht en zetten het bedrijf van va der Jan voort. Dat de zoons het niet altijd konden vinden bleek na verloop van tijd. Wim zette het loodgietersbedrijf voort, Hans stortte zich op de elektronische kant. De zoon van Wim, Wiljo's vader, voelde zich in 1969 ook aangetrok ken tot het vrijwilligerswerk. 'Toen waren het grotendeels ook mid denstanders,' vertelt Wiljo. 'En ze waren ook nog eens verplicht om contributie te betalen. Mijn vader is overigens maar kort vrijwilliger in Soesterberg geweest. In 1972 verhuisden we naar Amersfoort waar hij bij de beroepsbrandweer terecht kwam.' Vader Hans woont inmiddels in Bussum. Zijn vader Wim, die vrijdag ook op de af- scheidsreceptie aanwezig was, ver huisde in 1975 van de Montgo meryweg 20, naar het Brabantse Boekei. Uitgetoeterd De verrassing die Wiljo zijn vader en grootvader vrijdag voorbereid de is bijzonder goed gevallen. 'Ik wist er helemaal niets van,' rea geert Hans Pas. Meestal word je bij functioneel leeftijdsontslag gewoon uitgetoeterd. Daar gaan een paar korte speeches en een borrel aan vooraf. Maar toen we om twee urn- naar de brandweerkazerne reden, begon ik een beetje een vermoe den te krijgen.' Met een oude brandweerwagen reden de vader, zoon en grootva der naar de receptie in Amers foort. Voor Hans was er geen mooiere afsluiting te bedenken. En hoewel hij officieel 'met pensioen' is, denkt hij er niet over om stil te zitten. Hij is een adviesbureau voor brandpreventie begonnen en heeft inmiddels al een aardige klanten kring opgebouwd. 'Ik adviseer be drijven bij de beveiliging van hun zaak en verkoop ook brandblussers en haspels. Daar lever ik monde linge instructies bij of in de vorm van een videotape. Het gaat wel ten koste van de tijd, maar ik wil mijn klanten zoveel mogelijk servi ce bieden.' De laatste grote klus die hij heeft opgeknapt is de bevei liging van de nieuwe Roobolzaak op de hoek van de Amersfoort sestraat en Richelleweg. Overgrootvader Jan Pas (tweede van links) en opa Wim Pas uiterst rechts) staan op de foto met een oude Ford Thames. De foto moet gemaakt zijn op de Rademaker straat tegenover het Zwaantje. Wanneer de beide heren poseerden is niet te achterhalen.

Soester Courant | 2001 | | pagina 13