;t)er TAPIJT •NDIENST GroenLinks blijft strijden voor een 'brede' openbare school Woonpassage Soest Vc^E^C J K. ybJ Visser SIKEL Oliebol-nominés: staalkaart van Soester samenleving Zondag 21 januari Meubeldag van 11-17 uur Opruimings 4 Persvoorlichter Soest vertrekt naar de Opta lomAKl lACTUEEL I Wethouder Witte beperkt inzagerecht raadsleden AANBIEDING ieï^H Adam 1 PAGINA i WOENSDAG 17 JANUARI 2001 SOESTER COURANT tratuin van. Gouden Oliebol uitgereikt aan Marijke Kemp GroenLinks eert vrijwilligers Middelman de bestede lekkerste Dronken Soester ramt lantaarnpaal Witgoed specialis Voor service moet u bij ons zijn De Kam 'bewaakt' onderwij srapport PAGINA 3 Nieuwe eisen voor pasfoto's VVD-Soest eens met kritiek over traumaheli's Leun weei 'Kinderkaasfeestje' f Snelheidscontrole 'T Relieken MC VEREIST ,'foon 035 - 601 37 27 ist is toon- en geavanceerd oderne deel uit van world circa 'rij gekomen op onze i/vrouw bent die de en deel van onze on te zijn en je onderstaande profiel, op. :happen en r cijfers. :AO - niveau. ale en voor Parttime, rijs. met curriculum vitae PARADE EMBINDER M/V ulltime functie is Intratuin :oek naar ervaren kandidaten issionele wijze boeketten en igementen verzorgen. Je bent 'lijk voor een goede organisa- ig en presentatie op de snij- ling. Verder ben je inzetbaar fdelingen voor het verrichten Je diensten. bloem binder is een pré. Je litiatiefrijke, enthousiaste en itelling en je bent een team- rerantwoordelijkheidsgevoel. werk in een groeiend bedrijf ige mensen in een dynamische Intratuin Nijkerk kent geen stelling. De arbeidsvoor- jn conform de Tuincentrum Intratuin? Stuur dan je onge schrifte lij ke reactie binnen 10 Intratuin Nijkerk, t.a.v. de heer itwoordnummer 608 3860 WB Voor nadere informatie kun je sooruren contact opnemen met Steeg, tel. 033-2457644. in komen je ideèen tot bloei! Hoe het Unia-rapport over de toekomst van de openbare scholen in Soest (dat deze week openbaar wordt gemaakt) ook uitpakt, in het onderwijsbeleid moet het belang van de kinde ren voorop blijven staan, want om hén is het allemaal begon nen. 'Het is verkeerd om de hele kwestie te reduceren tot een beheerstechnisch en finan cieel vraagstuk, want het gaat in de eerste plaats om de kwali teit van het onderwijs.' Dat zei Marijke Kemp, directeur van de 'bedreigde' scholen De Buut en Klimop, vorige week tij dens de uitreiking van de Gouden Oliebol 2000, de jaarlijkse trofee die haar door GroenLinks/Pro- gressief Soest is toegekend voor haar enorme inzet voor het be houd van het openbaar onderwijs. 'Er moet op een andere manier over kinderen gesproken worden,' meende ze. Ze vond het een ver schrikkelijk idee om in de toe komst met de kinderen te moeten 'leuren'. Ook verzette ze zich he vig tegen negatieve berichtgeving in de pers - ook zolang de uitslag van het onderzoek niet bekend is - omdat die altijd weer gevolgen blijkt te hebben voor het leerlin genaantal. Na een recent verhaal in een regionaal dagblad, waarin vol gens Kemp alleen maar 'oud nieuws' werd gebracht, waren er weer drie leerlingen van school gehaald. Wat haar en haar collega's voor ogen staat is nog steeds het model van de 'brede' school, waar alle kinderen welkom zijn en waar de kwaliteit van het onderwijsaanbod voorop staat. Met de term 'zwarte school was ze ongelukkig, omdat daarin de angst doorklinkt voor de 'vreemdelingen' in de samenleving. Vooralsnog had ze vertrouwen in BAR, GRILL RESTAURANT Onze beroemde spies van een meter? Onze ongeëvenaarde spareribs? Onze verrukkelijke wisselende specialiteiten? Het blijft genieten! (al onze gerechten ook om af te halen) STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 de uitkomst van het onderzoek, dat ze met spanning tegemoetziet. 'We laten het hoofd niet hangen, en we blijven positief.' Wel riep ze de politici op nu (eindelijk?) eens een kijkje te komen nemen op de scholen waar het in de discussie om gaat, want veel gemeente raadsleden hebben tot dusver niet de moeite genomen om zich echt te verdiepen in de problematiek. Bewondering 'En als ze er geen verstand van hebben, moeten ze er maar ver stand van krijgen,' vond Ans Mann, die haar bewondering uit sprak voor de standvastigheid waarmee het personeel van de openbare scholen zich - ondanks alle tegenslag en tegenwerking - is blijven inzetten voor de kinderen onder hun hoede. Ook Groen Links wil daarvoor blijven strijden en bereidt zich voor op een 'stevig gevecht' in de gemeenteraad, aldus Mann. In haar nieuwjaarsspeech had de fractievoorzitter zich al lovend uit gelaten over de talrijke vrijwilligers die in de Soester samenleving nog steeds actief zijn voor het behoud van natuur, cultuur, onderwijs, sport en welzijn. 'Jammer dat een groeiend aantal anderen het op dit punt laat afweten,' aldus Mann, die het huidig tijdsgewricht typeer de als 'tijden van onverschilligheid Traditiegetrouw besteedde GroenLinks/Progressief Soest tijdens de nieuwjaarsbijeen komst aandacht aan het vrij willigerswerk in de Soester sa menleving, waarvan de uitrei king van de Gouden Oliebol ook nu weer de hoofdmoot vormde. Strikt genomen is deze trofee dit jaar dus 'volko men onterecht' zoals fractie voorzitter Ans Mann vrolijk opmerkte gegaan naar ie mand die vanuit haar dagelijk se werkkring heeft ingezet: Ma rijke Kemp is immers beroeps matig werkzaam in het open baar onderwijs. Volgens Mann gaat het bij de uit reiking van de Bol echter ook om de bijzondere verdienste van men sen die zich door de 'invulling' van hun werk - de manier waarop ze dat werk doen - onderscheiden en velen tot voorbeeld gesteld kunnen worden. Op de inzet van de andere genomineerden, wel allemaal vrij willigers die hun vrije tijd steken in wat ze zelf waarschijnlijk als een hobby beschouwen maar dat wel degelijk van groot belang is voor het 'draaien' van de plaatselijke samenleving, is dus niets af te din gen. In korte interviews - eerst door Olga Duijm, later door Ans Mann - passeerde woensdagavond in Artishock dan ook een bijna com plete 'staalkaart' van de talrijke Soester vrijwilligersinitiatieven de revue, meestal als representant van een hele groep. Alleen Jean-Marie van Staveren (Dorpshuis Soester- berg) ontbrak op het appèl, maar wel aanwezig was Hans de Rond (Fietsersbond), die o.a. liet weten dat de tijd van het 'autootje pesten' voorbij was en dat het voor het fietsbeleid niet veel uitmaakte wie er politiek aan het roer zat. Harry Eichholz (De Springbokken) was er ook en pleitte voor een 'tussen persoon' (tussen de politiek en de sportclubs) om die twee eindelijk eens wat nader tot elkaar te bren gen. Het echtpaar Diteweg blijft hopelijk nog lang ANBO-dag- tochtjes (altijd koffie-met-gebak) voor ouderen te organiseren, zoals mevrouw Heiligers doorgaat met het begeleiden van asielzoekers, zolang het AZC-Soest er tenmin ste nog staat, en mevrouw Meilink zich, met anderen, zeker druk zal blijven maken voor het behoud van het unieke Slangenbosje. En zo zal Erik van Veldhuizen nog wel een poosje 'verslingerd' zijn aan Artishock (niet meer zo woe lig, wel kleurrijk), wat ook geldt voor Gé Spruit van de Volksuni versiteit (1000 cursisten!). Stukje proeven Als er - terecht - al gemopperd wordt over de teruglopende be reidheid van Soesters om zich in hun vrije tijd 'uit te sloven' voor de maatschappij, dicht bij huis of ver der weg, dan treft dat verwijt in elk geval niet de nominés voor de Gouden Oliebol. De trofee, ooit verzonnen door Jan Visser, is - wat de politieke concurrentie ook bedenkt - al vijftien jaar bij uitstek het Soester symbool voor 'plaatse lijke verdienstelijkheid', onder het motto 'je moet toch wel een olie bol zijn om...' Lang niet voor ie dereen is aanstonds duidelijk dat de Bol een soort pluim-op-je-hoed is, zoals winnares Marijke Kemp duidelijk maakte. Sommige ouders van (buitenlandse) leerlingen, on bekend met het fenomeen, meen den aanvankelijk dat de term 'olie bol' wel minder vleiend bedoeld zou zijn. 'Ze dachten dat het zoiets was als de Gouden Eikel, en ze zeiden: dat verdien je toch niet? De kinderen hadden weer een an der idee; sommigen vroegen of ze een stukje mochten proeven...' 7000m2 compleet woonplezier mkfrfainan WONEN Birkstraat 99 te Soest. Telefoon 035 - 60110 04. Vrijdag koopavond. MEENEEMMEUBELEN Birkstraat 101 te Soest. Telefoon035 - 601 34 03. Vrijdag koopavond. Marijke Kemp met de Bol, haar uitgereikt door GL-fractievoorzitter Ans Mann (r.). Foto: Herman van Dam en materialisme in een schatrijk land, dat steeds meer tekortschiet in toereikende investeringen in de samenleving.' GroenLinks blijft zich daarom inzetten voor de be scherming van de kwetsbaarsten: kinderen, ouderen, gehandicapten, vluchtelingen. In dat verband pleitte ze niet voor 'aanpasbaar bouwen' voor kinderen en volwassenen - 'en dat mag gerust gemeenschapsgeld kos ten' - in het openbaar onderwijs, maar ook in de breedtesport en de huisvesting voor ouderen en ge handicapten. 'Soest mag onder geen enkele voorwaarde onderdeel zijn van zeer ondoorzichtige zoge noemde megadeals tussen ge meentebestuur en bouwers, zoals helaas is gebeurd...' Verder pleitte ze nog maar eens voor de terug dringing van het autogebruik ('zonder verkettering') en de auto vrije zondag. Bont gezelschap Samen met haar nieuwe fractiege note Olga Duijm - opvolgster van de naar Afrika vertrekkende Nel Koster, die nóg maar eens hartelijk werd uitgewuifd - interviewde Ans Mann de andere genomineer den voor de Oliebol, een bont ge zelschap van vrijwilligers die zich op zeer onderscheiden plaatsen in de Soester samenleving verdienste lijk hebben gemaakt en allemaal met een bloemetje werden be dacht. Voor de verstrooiing zorg de de band Perron5B, hoewel er „ook over achtergrondmuziek in Artishock niets te klagen viel: voor de pauze een gospelkoor, na de pauze het Gildekorps, die beide in de belendende ruimten repeteer den. BANKETBAKKERIJ Soestèrbergsesfraat 53, Soest Telefoon 035*6012050 Een 31-jarige automobilist uit Soest is in de nacht van zaterdag op zondag dwars over de rotonde op de kruising Molenstraat-Sint Josephstraat heen gereden. Rij dend op de Molenstraat, zag de man de rotonde kennelijk over het hoofd, reed over het groene mid denstuk van de rotonde heen, ram de daarbij een lantaarnpaal uit de grond en kwam tot stilstand tegen een andere lantaarnpaal. De be stuurder stapte meteen uit zijn auto en wilde weglopen, maar werd tegengehouden door een wandelaar die daar met zijn hond liep. De politie was inmiddels ge arriveerd en bracht de Soester over naar het politiebureau. Daar bleek dat de man 2,15 promille alco hol in zijn bloed had. Bovendien was het niet de eerste keer dat hij dronken achter het stuur zat. Te gen de bestuurder is proces-ver baal opgemaakt. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Affe reparaties aan buis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Het onderzoek van Unia naar de toekomst van de met slui ting bedreigde openbare basis scholen in Soest - Desmond Tutu, De Klimop en De Buut - is afgerond. Het rapport lag vo rige week voor de raadsleden niet vertrouwelijk ter inzage in de leeskamer, zoals gebruike lijk, maar kon alleen op af spraak worden ingezien op de kamer van gemeentesecretaris Wim de Kam. Tijdens de vergadering van de commissie Onderwijs vorige week hadden verschillende raadsleden stevige kritiek op onderwijswet houder Harry Witte, omdat zij het inmiddels veelbesproken rapport van Unia 'beperkt' konden inzien. 'Waarom ligt het rapport niet in de leeskamer voor vertrouwelijke in zage? Vroeger waren dit soort din gen gewoon openbaar', wierp PvdA-fractievoorzitter Wil Steke lenburg de wethouder voor de voeten. Zij maakt zich zorgen over de toekomst van de drie openbare basisscholen. Stekelenburg werd in haar kritiek bijgestaan door Rolf-Jan Sielcken (D66) die van de gelegenheid ge bruik maakte een (symbolische) klacht neer te leggen wegens ge brek aan openbaarheid. Dat het Vooruitlopend op de invoering van de nieuwe paspoorten (per 1 oktober 2001) gelden vanaf 1 januari nieuwe eisen voor pas foto's. Deze nieuwe eisen gel den ook voor de aanvragen van rijbewijzen. Pasfoto's moeten nu aan de vol gende eisen voldoen: 1. Ze moeten recht van voren worden genomen. 2. De afmeting van de totale foto moet 3 bij 4 cm zijn. 3. Het gezicht van de aanvrager moet tegen een lichte, egale achtergrond gefotografeerd zijn en in de breedte onge veer 2 cm van de afbeelding in beslag némen. 4. Beide ogen moeten zichtbaar zijn, eventueel achter een bril met doorschijnende glazen. 5. Het dragen van een donkere bril op de foto's is niet toege staan 6. Het hoofd moet onbedekt zijn, tenzij de aanvrager heeft aangetoond dat godsdiensti ge, levensbeschouwelijke of medische oorzaken zich daar tegen verzetten. Als in dat geval het hoofd wordt be dekt, moet het gezicht wel zichtbaar blijven. Om iedereen, zowel de burgers als de fotografen, de gelegen heid te geven zich op de gewij zigde situatie in te stellen, voor ziet de nieuwe regeling in een overgangsperiode, tot 1 sep tember 2001. Tot deze datum mogen dus nog pasfoto's wor den geaccepteerd die schuin van voren zijn genomen. Vanaf 1 september mogen uit sluitend pasfoto's worden geac cepteerd die aan de nieuwe ei sen voldoen. onderwijsrapport slechts ter inza ge lag op de kamer van de ge meentesecretaris, leverde volgens Sielcken de nodige praktische pro blemen op. 'Ik zou in feite een dag vrij moeten nemen om het rapport in te kunnen zien', aldus de D66- er. Jos Tak (GroenLinks) sloot zich bij de kritiek van de andere oppositieleden aan. Ellen Huberts (VVD) vond de 'supervertrouwe- lijke' behandeling van het stuk van Unia ook wat overdreven. Gevoelige info Zoals Harry Witte al eerder had geantwoord op tussentijdse vragen van de raadsleden naar de voort gang van het onderzoek, bevatte het rapport 'gevoelige informatie', zowel voor de ouders als voor de scholen in kwestie. De wethouder heeft steeds verklaard het onder zoek naar de met sluiting bedreig de scholen niet te willen storen en het 'in stilte' uit te laten voeren. Bovendien had het College van B. W. de resultaten van het onder zoek vorige week pas voor het eerst besproken. Gisteren heeft het College zijn standpunt bepaald over de toekomst van de Desmond Tutuschool, De Buut en De Klim op. Vandaag wordt het rapport openbaar gemaakt. Het bestuur van de WD-afdeling Soest/Soesterberg heeft vorige week een brief gestuurd aan de WD-fractie in de Tweede Kamer. Daarin schaart het afdelingsbe stuur zich volledig achter de kritiek op de gelimiteerde inzet van de traumahelikopters in Nederland, zoals onlangs bleek bij de ramp in Volendam. 'Wij vinden het een schandalige en absoluut onver kwikkelijke zaak dat hulpverle ningsinstanties in hun activiteiten worden gedwarsboomd vanwege het simpele feit dat anderen daar wellicht wat overlast van kunnen ondervinden,' aldus de Soester WD'ers. bij Kaasboerderij 'De Staelenhoef' Dat is weer 'ns heel iets anders: met de kinderen kaasmaken op een echte kaasboerderij! Liedjes erbij zingen, limonade drinken, een kaas je maken met de naam van de maker of maakster erop, koeien kijken, praten met de boerin over alles wat er op de boerderij gebeurt... Bijelkaar zo'n anderhalf uur een oergezellig kaasfeestje. Meer weten? Bel even met Trudie- 035-6013781 KAASBOERDERIJ 'DE STAELENHOEF' Birkstraat 123, Soest. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035-60136 82 Maandagochtend heeft de politie van het district Eemland noord een snelheidscontrole gehouden op de Biltseweg. Van de 1800 voertuigen die werden gecontro leerd, reden er 52 te hard. Op de Biltseweg geldt een maximumsnel heid van 80 km per uur. De hoogst gemeten snelheid lag op 125 km per uur. Rfc Prachtig 2-delig business kostuum in traveluitvoering en sous-bras 'li H van super 100 hightwist. HL Kleuren: marine en anthraciet. B Maten 46-60,94-110, 24-30. Normaal ƒ698,- nu 4 H Naar keuze extra vest 99,- i« of extra pantalon 199,- herenmode Winkelcentrum Hartje-Zuid, Soesterbergsestraat 51, Soest j -orarJisW. s® Walter Sans, hoofd van de af deling Communicatie van de gemeente Soest, wordt per 1 maart woordvoerder bij de Opta, de toezichthouder van de telecommunicatiesector. Naar eigen zeggen heeft hij ge kozen voor deze functie, omdat hij zich bij de Opta, meer dan in Soest, kan richten op het woordvoerderschap in een 'dy namische sector'. Sans is bij zijn vertrek precies een jaar werkzaam als persvoorlichter van de gemeente. Voordat Walter Sans in Soest be landde, werkte hij als persvoorlich ter en woordvoerder bij de provin cie Utrecht. 'Het was erg leuk werk, maar ik had het daar na zes jaar wel gezien', aldus Sans. Ver volgens koos hij voor Soest, omdat hij daar als voorlichter 'dichter bij de mensen stond' en het werk con creter was dan bij de provincie. 'Het was een bewogen jaar in Soest. Er was genoeg te doen als persvoorlichter', doelt Walter Sans op kwesties als het vertrek van wethouder Ten Hove, de dreigen de sluiting van drie openbare ba sisscholen en de kap van de eeu wenoude linde. Ook heeft hij ge werkt aan de totstandkoming van de nieuwe communicatienota van de gemeente. Als hoofd van de afdeling Com municatie heeft hij zich in het ge meentehuis echter veel met 'huis houdelijk werk' moeten bezighou den. Verschillende zaken hielden hem af van het werk als woord voerder: het vaststellen van bud getten, het managen van de afde ling Communicatie, het houden van functioneringsgesprekken en de interne communicatie met an dere afdelingen. Bovendien staat Walter Sans aan het hoofd van een kleine, en dus 'kwetsbare' afdeling. 'Veel dingen komen onverwacht en dan kom je niet aan andere za ken, zoals de communicatienota, toe. Die blijven dan weer liggen.' Daar komt bij dat de voorlichter niet in Soest woont. 'Daardoor mis ik teveel in het dorp.' Woordvoerder Bij de Opta is Sans naar zijn zeg gen 'verlost' van die huishoudelij ke dingen en kan hij zich concen treren op het woordvoerderschap. 'Mijn hart ligt toch bij de woord voering4, licht hij toe. Wat ook meespeelt bij zijn keuze voor de Walter Sans. toezichthouder, is het bijzondere karakter van het orgaan en de dy namische markt waarin de Opta actief is. Bij de gemeente is hier en daar enigszins verbaasd gereageerd op het vertrek van Walter Sans. 'Ga je nu al weer weg?', zo is hem meerdere malen gevraagd. Bij zijn naderend vertrek staat Sans even stil bij het afgelopen jaar, waarop hij positief terugkijkt. 'In Soest wordt op nieuwe wijze nagedacht over bijvoorbeeld communicatie beleid en bestuurlijke vernieuwing, dat is uitdagend. Het was al met al zeker geen verloren jaar.' De middeleeuwse mens probeer de soms een levende heilige een stukje uit zijn arm te bijten om een reliek te bemachtigen. Die verhalen hoor je op de prachtige tentoonstelling 'De Weg naar de Hemel' in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Bij de uitreiking van de vijftiende Gouden Oliebol op de nieuw jaarsreceptie van GroenLinks/ Progressief Soest vertelde prijs- winnares Marijke Kemp dat één van haar leerlingetjes had ge vraagd: 'Juf, als u hem hebt, krijg ik dan ook een stukje?' Postmo derne reliekverering. Maar het is niet alles goud wat er blinkt. De andere politieke partijen in Soest proberen uit pure jaloezie de waarde van dit kleinood on deruit te halen. Gemeentebelan gen Groen Soest suggereert neer buigend de Gouden Drol, de PvdA pleit voor een Gouden Vrijwilligersprijs en D66 bedacht ter plekke de Gouden Looplamp voor 'mensen die een lichtend voorbeeld zijn voor hun omge ving'. Alleen CDA-voorman Henk Ko ning (een Gouden Handdruk voor Tafeltje-dek-je vindt hij wel wat) erkende in de Gooi en Eem- lander dat hij alle waardering heeft voor GroenLinks: 'Het heeft ze veel publiciteit gebracht. Puik.' De VVD kwam met de eerste Gouden Doorloper voor good old Joop Ebbers (81). Volgens het persbericht van de liberalen is een doorloper 'iemand die in de Soester samenleving (op welke plek dan ook) zijn sporen heeft verdiend. Een doorloper dus'. Dus? Volgens de dikke Van Dale bete kent doorloper: 1. een antieke roemer; 2. een kruiswoordraad sel; 3. een fossiel; 4. schaats waarvan het ijzer achter het hout uitsteekt. Je mag kiezen, Joop. Nog bonter maakt het gemeente bestuur van Soest het door in het Internationaal Jaar van de Vrij williger (2001) elke maand 'de vrijwilliger van de maand' te kie zen. Prijs: tweehonderdvijftig gulden. En 'de vrijwilliger van het jaar': zevenhonderdvijftig gulden. Totale kosten van deze competi tie: f 18.750,-. Pijnlijk voor de talrijke vrijwilligersorganisaties die zitten te springen om meer goudstukken. Van bovengenoemd bedrag gaat 15.000 gulden op aan stomme bloemetjes voor de genomineer den, terwijl de kosten voor de no taris zaalhuur, koffie, koekjes, etc. (ik citeer letterlijk) aange duid worden met de letters p.m. Iedere maand wordt, volgens het persbericht, een sector/doel- groep genoemd, waarvoor nomi naties kunnen worden ingediend door middel van een formulier, dat voor de eerste van elke vol gende maand moet worden inge zonden door de burgerij. Ant woordnummer 120. januari: onderlinge buurthulp februari: sport en recreatie maart: onderwijs april: jeugd en jongeren mei: kunst juni: sociaal-cultureel werk/ buurtwerk/wi jkwerk juli: cultureel augustus: ouderen september: volksgezondheid en zorg oktober: vrije tijd november: maatschappelijk belang december: religie De gemeente heeft vandaag nog precies veertien dagen om uit te leggen wat de criteria zijn, om de pers te benaderen, de genomi neerden te verzamelen, de notaris te raadplegen, de zaal te huren en de koffie en de koekjes te bestel len. Uit ervaring weet ik hoe moeilijk het is zoiets te organiseren. Voor de Cultuurprijs 2000 heeft de ge meente een jaar lang geleurd met nominatiebonnen in Op 't Hoogt. Resultaat: 26 stemmen op een bevolking van 45.000 zielen. Een kassa vol relieken als een soort gemeentelijke aflaat. 1

Soester Courant | 2001 | | pagina 3