PARKET HALVE PRIJS 40-60% KORTING 30-50% KORTING Wijkbeheerteam wil Smitsveen weer op kaart van Soest zetten WINTERCOLLECTIE ladif Spring field The Outpost ondagsschilders actief in Molenschot Ontmoetingscentrum voor ouderen heeft nieuwe naam Flink deel inventaris Emmakerk gaat zaterdag onder de hamer Hilton herenmode PROVAK CEELEN 1 VARIA LAMINAAT PLANKENVLOEREN KURK MARMOFLOOR BAMBOEPARKET GEHELE te- (Lady Spring field tijdelijk naar Nuance) T/m donderdag tijdelijk verplaatst naar nr. 9 (naast Bruna). issiek concert: semble SHE Nu volop uit voorraad leverbaar! Schaatsen slijpen 12,50 Soesterbergsestraat 4 SOEST Honsbergen' heet nu 'Klaarwater' PAGINA 9 Noren - Kunstschaatsen tockeyschaatsen - Kinderschaatsen WOENSDAG 17 JANUARI 2001 SOESTER COURANT Club van vrijwilligers en professionals ilmhuis: 'Dancer i the Dark' Kansel, orgel, avondmaalstafel, psalmborden... Cursussen voor boerenerven Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Cursussen voor tuin en foto's Het Parket Atelier Komende zaterdag vanaf 10:00 uur kunnen kerkelijke 'koop jesjagers' terecht in de Em- makerk aan de Regentesse- laan. Dan begint in het kerkge bouw een opmerkelijke veiling. Voor 1 februari, als de verbou wing begint (of spoedig daar na), moet het gebouw leeg zijn. Die verbouwing is het uitvloeisel van het besluit van de gezamenlij ke hervormde en gereformeerde kerkbesturen om de Julianakerk af te stoten en de Emmakerk in het vervolg als het enige kerkelijk cen trum van de Samen-op-Weg-ge- meente Soest-Noord te gaan ge bruiken. De Julianakerk is inmid dels verkocht aan de Evangeliege meente Soest (de voortzetting van 'In de Ruimte'), maar de hervorm den en gereformeerden van Soest- dijk huren de oude gereformeerde kerk aan de Julianalaan nog een jaartje 'terug' van de nieuwe eige naars. Op die manier zijn de kerk gangers tijdens de verbouwing van de Emmakerk, die wel tot het eind van het jaar zal gaan duren, niet dakloos. Een deel van de inventaris van de Emmakerk zal ook na de verbou wing nog gebruikt kunnen worden, maar er komt ook veel 'nieuws'. Daarom zijn bijvoorbeeld de avondmaalstafel, kerkbanken, plantenbakken, wandlampen, stoe ien, tafels, zelfs de psalmborden en de houten kansel (en het orgel, niet te vergeten) overbodig gewor den. Al die spullen, en vermoede lijk nog wel het een en ander, ko men zaterdag vanaf 10:00 uur 'on der de hamer'. Voor de kansel schijnt zich al een serieuze kandi- Bij de inventaris van de Emma kerk bevindt zich ook een oud por tret van koningin Wilhelmina. Foto: Herman van Dam daat te hebben gemeld; ook het orgel gaat mogelijk in onderdelen - pijpen zat - naar de meestbie denden, tenzij zich alsnog een ge gadigde voor het gehele instru ment meldt. Er wordt veel belangstelling ver wacht. Bezoekers wordt in elk ge val aangeraden een goed gevulde beurs mee te nemen - zoal niet voor de kerkelijke inventaris, dan toch voor de koffie en de soep die óók verkocht worden... De op brengst van de veiling komt uiter aard ook ten goede van de verbou wing, die verder gefinancierd wordt uit de verkoop van de Julia nakerk. dag 21 januari nsemble bestaat uit: ke Hess, cello - Mirjam* faas, fluit van Hees, fluit - Diet Stoi et geslaagde kerstconcert ide Kerk, met meer dan 21 :kers, opent het Ensemt het nieuwe jaar weer yf /d in de expositiezaal \-t hoek. Ook in deze zaal kt wel 100 mensen (dit is e Het Ensemble SHE is e» lat bestaat uit drie vroutt:- p bezielende wijze hun lie!t de muziek proberen over en. Ze brengen muziek td re uit de Barok, Klassieker antische periode en spelen: het zondagmiddagconc 21 januari sonates van Ba mann, Devienne, Mozart pier. Ze zijn al sinds 1993 ar en afkomstig uit Soest, um en Eemnes (vandaar n SHE) en verzorgen nat ieconcerten ook concerten elijke of zakelijke kring. Mi less speelt cello en is beh. HE ook actief in het Naardet nerorkest en een salonorkes jam van der Maas en Erna :s spelen beide dwarsfluit, lens haar studie moderne ftc het Hilversums Conservatc n werd Mirjam gegrepen doo raverso. Nadat ze in Hilversuu 1 afgestudeerd, heeft ze aan he ïsterdams Conservatorium tra so gestudeerd en zij zal een so uk van Telemann laten horen lalve in SHE is ze in divers lere ensembles te beluisterea aronder het Brabants Muziek legie. In januari a.s. komt er uit waaraan zij haar medewei g heeft verleend, van het gezel lap Musica Ad Rhenum, waai oratorium "Joseph" van W.F fesch wordt vertolkt. Verde: sft ze dwarsfluitles aan de ir kschool VML in Hilversum, na van Hees is de flierefluitei n de groep. Zij heeft haar spo- i nagelaten in de folkmuziek ei ït de muziekgroep "Knijn" twef s gemaakt. Ze speelt tijde uw- en trouwdiensten, mai cl uit van een combo van e. iderkoor en geeft dwarsfluitles >rtom; ze is op vele plekken t iden waar muziek gema )rdt. Tijdens dit concert zal Die olk als gastpianiste het drietal bi kele stukken begeleiden, anvang 15:00 uur. Reserveren aandag-vrijdag 09:00-13:00 6019577. iver enkele maanden zal het euwe zorgcentrum Molen- :hot zijn vijfjarig bestaan vie- >n. Het spreekwoord 'De tijd lat snel, gebruikt hem wel' is iereneenhalf jaar geleden let- irlijk opgepakt door een flink ntal bewoners. besloten toen deel te nemen in de wekelijkse schilderlessen, ie 'in huis' konden worden ge- olgd. Dat dit een succes werd is tekend, maar dat het uiteindelijk au leiden tot een zelfstandig func- onerende schiidergroep is zeker et vermelden waard! )eze zelfstandige schiidergroep ezoekt sinds 1 januari op de don- erdagmiddag trouw de schilders-' amer, nu echter zonder de aan- vezigheid van de begeleidsters, de lusters De Koning, want die zijn voortaan elke zondagmiddag te vinden in de recreatieruimte van Molenschot. ledereen uit het huis is welkom om een blik te werpen op het werk van Mevrouw Rink is een van de deelneemsters aan de verzelfstan digde schilderclub van Molenschot. hun schilderende medebewoners. Dat kan zelfs zó aanstekelijk wer ken dat zij, zonder het ooit gedacht te hebben, ineens zelf met de kwast in de hand zitten om 'in de avond van hun leven' kennis te maken met een verrukkelijke be zigheid: aquarelleren! Het is een heel gezelschap, van allerlei rang en stand en met een zeer gevarieerde achter grond, maar ze hebben alle maal één ding gemeen: 'hart' voor het Smitsveen. Het wijk- beheerteam (officieel nog 'in oprichting') staat .dan ook te popelen om aan de slag te gaan en van de woonwijk op dit moment nog een van de min der aantrekkelijke buurten van Soest - weer iets leefbaars te maken. 'Zodat mensen hier graag blijven wonen, of kómen wonen.' Het wijkbeheerteam is een nieuwe manier om de problematiek in de dichtbevolkte buurt, die op zichzelf al een smeltkroes van culturen is, te lijf te gaan. De bedoeling is dat zoveel mogelijk 'instanties' samen met de bewoners om de tafel gaan zitten om concrete plannen om de leefbaarheid van het Smitsveen te verbeteren. De veertien deelne- Nu bij aanschaf van een parketvloer in de woonkamer, laminaat op de slaapetage voor 15,00 per m2 *vraaj) naar Ac exacte voorwaarden Soest, Birkstraat 91 Tel.: 035 60 110 60 24 uur per dag bereikbaar DiCK^oonbefiandeliiig iseu superieure afwerVlaog op uw parketvloer die hel onderhoud tol een minimum beperkt, woordoor u nog meer woonplezier beleeft oan uw vloer. De op uw vloer... Een uniek product van Het Parket Atelier laandag 22 januari 3 Deense filmmaker Lars von ier maakt volstrekt unieke films jn uiterst eigenzinnig vormgege- n en op originele scenario's ge- seerde meesterwerken kunnen et iedereen bekoren, maar wie voor open staat, zal telkens weer eegesleept worden, en zich in het rister van de filmzaal verliezen in t gebeurtenissen op het witte iek. e Tsjechische immigrante Selma erkt dag en nacht om geld te spa- n voor de oogoperatie van haar •on Gene, die zonder het te we- n ^ra§er ri van een erfelijke ziek- die bij Selma het gezichtsvermo- :n onherroepelijk aantast. Om de tterlijke en figuurlijke duisternis n haar heen te vergeten, droomt rima weg in muziek, de meesle- ïnde Hollywood-zang en dans uit 3 musicals van weleer. Als Selma jna het benodigde bedrag bij el- lar heeft, wordt ze bestolen door lar huisbaas, die zijn geldzorgen.:' )or zijn vrouw verzwijgt, maar el aan Selma heeft toevertrouwd, e ontdekking van de misdaad aait uit op een tragedie. p onnavolgbare wijze weet regis- ur Von Trier zijn publiek op- suw te bespelen. Na eerdere 3lodrama's als 'Breaking the aves en 'The Idiots' is 'Dancer the Dark' het sluitstuk van een :rke-vrouwentrilogie, waarbij de kdoeken paraat gehouden die- n te worden. 'Dancer in the ark' won in Cannes in 2000 de ouden Palm voor de beste speel- rn. Regie en scenario: Lars von ier. Camera: Robbie Muller, uziek: Björk. Met Björk, Ca- srme Deneuve, David Morse, ter Stormare e.a. Denemarken/ j anknjk/Zweden/Nederland - '00 - 139 min. mvang 20:30 uur. Entree 9,00; 'P/65+ 7,00. Reserveren: aandag-vrijdag 09:00-13:00 uur, 6019577. ienstencentrum Honsbergen an de Wiardi Beckmanstraat aat verder onder de naam laarwater. Bovendien wordt et centrum voor 55-plussers voortaan betiteld als 'ontmoe- ngscentrum'. Dit om oudere oesters duidelijk te maken dat et centrum open staat voor le 55-plussers, en niet alleen bewoners van bejaarden- mplex Honsbergen. Burge- leester Koos Janssen onthul de de nieuwe naam vorige week oensdag tijdens de drukbe zochte nieuwjaarsreceptie. bestuursleden Paulien Schreurs «secretaris) en Evert Kerkhof (vice-voorzitter) van het ontmoe tingscentrum hadden in oktober, niddels een oproep in deze krant, .en prijsvraag georganiseerd voor i een nieuwe naam. Daarop zijn maar liefst 86 inzendingen binnen gekomen. 'We waren stomver baasd', zegt Paulien Schreurs, doe- lend op het hoge aantal inzendin gen. 'Boven verwachting', reageert Evert Kerkhof. Uiteindelijk ver zonnen drie deelnemers aan de prijsvraag - mevrouw B. de Beer- Kok, mevrouw I.H. Zoetigheid- Van Schaaik en de heer W. van den Dool - de 'winnende' naam Klaarwater. Zij kregen elk een VW-cadeaubon ter waarde van 50 gulden. Het besluit om dienstencentrum Honsbergen een andere naam te geven, vloeide voort uit de verwar ring die deze naam met zich mee bracht voor oudere Soesters. 'Ouderen in Soest denken dat het centrum alleen toegankelijk is voor bewoners van Honsbergen', ver klaarde Evert Kerkhof al in okto ber. Nu het centrum is omgedoopt tot ontmoetingscentrum, hoopt het bestuur meer ouderen 'van buiten' aan te trekken. Klaarwater, de naam van de wijk, moet de duide lijkheid voor 55-plussers in Soest verder vergroten. Overigens heeft de prijsvraag nog enkele grappige alternatieven opgeleverd, zoals 'Taai Soest', 'Oldtimers Pub', 'Babbelburcht', 'Onsbergen' en 'Gezellig Grijs'. Receptie Prominent gast op de drukbezoch te nieuwjaarsreceptie was natuur lijk burgemeester Koos Janssen, die onder luid applaus de naam op de lichtbak boven de toegangsdeur onthulde. Hij feliciteerde het be stuur van het ontmoetingscentrum met de nieuwe 'wonderschone' naam. 'Deze naam is symbolisch voor de hele wijk. U voelt zich thuis in de wijk en de wijk voelt zich thuis bij u', aldus de burge meester tijdens zijn toespraakje. Burgemeester Koos Janssen en vice-voorzitter Evert Kerkhof (bei den links) bij de onthulling van de nieuwe naam van het ontmoetings centrum voor 55-plussers. Ook prees hij de nieuwe lichtbak, waardoor het centrum 'dag en nacht vindbaar is'. Janssen wees verder op de historische betekenis van de naam Klaarwater en las daarbij een gedicht van oud-wet houder Jan Menne voor. Evert Kerkhof bedankte de burgemees ter voor zijn bezoek en overhan digde hem een 'kruukje melm', de lokale kruidenbitter. Behalve een nieuwe naam, heeft het ontmoetingscentrum sinds no vember ook een nieuwe toegang. Twee elektrische schuifdeuren moeten het mensen met een rol stoel of rollator in de toekomst gemakkelijker maken het ontmoe tingscentrum te bezoeken. Boven dien werd tijdens de nieuwjaarsre ceptie het nieuwe servies in ge bruik genomen, hingen in de buf fetzaal nieuwe gordijnen en sier den nieuwe kleedjes de tafels. De nieuwe ventilatoren in de ontmoe tingsruimte zijn een andere aan winst. Het betegelen van de hal en de vernieuwing van het sanitair moeten de opknapbeurt van ont moetingscentrum Klaarwater ver volmaken. mers zijn al een paar keer bij el kaar geweest. Ze vormen met z'n allen een soort 'dwarsdoorsnee' van de wijk, althans de bewoners, die inmiddels van harte samenwer ken met de vertegenwoordigers van instellingen als de gemeente, Achtgoed, de politie, Balans, de winkeliersvereniging, etc. Wie zitten er allemaal in het wijk beheerteam Smitsveen? Het is een hele waslijst, maar tijdens het ge sprek met de krant kruipen o.a. successievelijk om de tafel: Pieter Henke (buurtwerk Balans), Car- rien Eenhoorn (gemeente Soest), Frankelien van Nieuwenhuyzen (Achtgoed), Fred Leive (politie), Wim Vendrik (De Veenbes), Ge- rard v.d. Wal (preventiecoördina tor Ereprijsstraat), Menny Liewes (werkgroep Leefbaar Smitsveen) en Ria Freesen (huurdersbelan genvereniging). En dan ontbreekt nog een aantal leden die zich over dag niet zomaar kunnen vrijma ken. Sociale aspecten Wat het wijkbeheerteam voor ogen staat gaat wel iets verder dan het onderhoud van het groen in de wijk, zoals dat wordt uitgevoerd door de gemeentelijke afdeling Groen (herkenbaar aan de busjes met het opschrift 'wijkbeheer'). Het gaat om de totale woonomge ving, dus ook om de sociale aspec ten die daarbij zo'n belangrijke rol spelen. Daarin heeft de gemeente lijke overheid in het verleden nau welijks een cent geïnvesteerd. De I1 I Scdwt tuztuwwleeö. Exclusief vlees per pakket van 1 12,5-25 kg of meer (voor uw vriezer) B.S.E.vrij i GERDfl TUPKER, TEM33S-60237SS opzet is dat er 'interactief wordt samengewerkt tussen de bewoners en de verschillende instanties, en niet meer op de ouderwetse ma nier ('de gemeente maakt een plan en dropt dat in de inspraak'), maar meer van onderop, dus met een grote invloed van de betrokkenen. De bedoeling is ook dat de ge meentelijke overheid daarop rea geert en een budget beschikbaar stelt voor de uitvoering van de plannen, mits die natuurlijk de voornemens van het gemeentebe stuur niet bijten. De wijkbeheer- teams krijgen overigens een grote mate van zelfstandigheid, al zijn ze voor het budget natuurlijk volledig aangewezen op het 'Raadhuis plein'. 'Het moet allemaal nog van de grond komen,' legt wijkcoördina tor Carrien Eenhoorn (die overi gens ook het andere wijkbeheer team - op de Eng, dat ook bin nenkort van start gaat - onder haar hoede heeft. De plannen van de wijkbeheerteams moeten deel gaan uitmaken van de zgn. wijk- perspectieven, waarin ook gekeken wordt naar de planologische en economische aspecten en die straks weer een belangrijke rol gaan spelen bij de realisering van de ISV-projecten (sociale vernieu wing). Het Smitsveen wordt daar in een 'speerpunt'. Enquête De vraag 'wat moet er gebeuren om het Smitsveen over pakweg vijf jaar ook nog leefbaar te houden' is bij de opzet van de plannen het uitgangspunt. Een van de eerste 'projecten' is bijvoorbeeld een grootscheepse enquête, waarmee de wensen en ideeën van de bewo ners zelf in kaart gebracht moeten gaan worden. Dat wordt dan weer de basis voor het werkplan voor het lopende en het komende jaar. De enquête is in concept klaar en gaat binnen afzienbare tijd van start. Het wijkbeheerteam Smitsveen gaat natuurlijk niet in een 'blanco' situatie van start. Ook in het ver leden zijn er diverse initiatieven geweest, maar van de nieuwe op zet hebben de deelnemers toch wel hoge verwachtingen. In het afgelo- Het wijkbeheerteam Smitsveen - het grootste deel ervan hier op de foto -zet zich enthousiast in voorde leefbaarheid van de woonwijk. pen jaar is er - na een wijkschouw - al heel wat tot stand gebracht, zoals (onder veel meer) graffiti verwijderd, bloembakken in ge plant, zandbakken ververst, strui ken gesnoeid, gaten in de gazons gedicht, containers verplaatst. Ver der staat er nog een aantal zaken op de rol, zoals de vervanging van de 'vliegers' pp de achthoogflats door een nieuw kunstwerk, licht masten, een parkeerribbel bij de AH-supermarkt, het herstel van een voetpad, nieuw wandel- of fietspaden en nog zo het een en ander. 'Spirit' Het wijkbeheerteam heeft al een uitgebreide inventarisatie gemaakt van de problemen die in het Smits veen 'spelen'. De lijst van plussen en minnen beslaat drie kantjes. Een handicap is dat de betrokken heid van de bewoners niet overal even groot is, ook doordat het Smits veen voor velen niet meer dan een tijdelijke verblijfplaats is, al zijn er zeker ook heel wat bewo ners die er al minstens dertig jaar wonen, en beslist niet tot hun on genoegen. De sociale samenhang in de wijk als geheel is echter niet opvallend groot. Er moet dus nog heel wat gebeuren, ook op de lan gere termijn, maar de 'spirit' is er, en dat is misschien al het halve werk... Op een fraai boerenerf is er een duidelijke samenhang tussen de gebouwen, de beplanting en het omliggende landschap. Veel on derdelen van het boerenerf zijn ontstaan vanuit de inrichting en gebruik in het verleden. Voor he dendaagse functies is meestal evenzeer ruimte gemaakt. In de praktijk komen nogal eens situaties voor waar dit minder goed is sa mengegaan. Met een goed door dacht erfbeplantingsplan kan vaak weer een samenhangend geheel verkregen worden. Het boerenerf was en is vaak een afspiegeling van de bedrijfsvoe ring, de bodemsoort, de welvaart en de persoonlijke smaak van de bewoners. Historische erven ken merken zich door soberheid en gebruik van bomen en struiken die van nature in de streek thuishoren. De boerderij vormt een eenheid met het omringende landschap. In tegenstelling daartoe staat het erf om een nieuwgebouwde boerderij. De siertuin met exotische bomen en struiken, sierbestrating en erfaf- scheiding met de altijdgroene co niferen of naaldbomen, zijn beeld bepalend. voor eigenaren die meer willen weten over de onderdelen van het boerenerf en/of van plan zijn het erf te gaan veranderen, worden cursussen 'Boerenerven en erfbe- planting' gehouden. Deze cursus sen van Landschapsbeheer Utrecht zijn bedoeld om de samenhang tussen de beplanting en bedrijfsge bouwen te leren zien en de inpas sing daarvan in het omringende landschap. Bovendien worden er beheeradviezen gegeven om land schappelijke waarde en natuur waarden van de erfbeplanting te vergroten. De cursus wordt in samenwerking met het AOC Midden-Nederland te Houten georganiseerd. De cur sus bestaat uit vijf avonden, te we ten 25 januari, 1, 8, 16 en 22 fe bruari, en een excursie op 31 maart. De kosten bedragen f 150,00, incl. cursusmap. Cursus locatie is het AOC te Houten. In formatie en opgave: AOC Mid den-Nederland, Houten, S8030- 6341734. Di Lassostaat 65", tel. 6022195 Wie wil weten hoe hij of zij met zijn tuin moet omgaan kan terecht bij de cursus 'Voorjaar in de tuin' die binnenkort start bij de Volks universiteit Soest. De cursus be staat uit twee theorielessen (30 ja nuari en 13 februari), vier praktijk lessen (6 en 20 maart, 17 april, 8 mei) en twee excursies (3 april en 22 mei). Aandacht wordt o.a. ge schonken aan goed tuingereed schap, het snoeien van groenblij- vende struiken en rozen, scheuren van vaste planten en het vullen van plantenbakken. De praktijklessen worden gegeven in tuinen van cur sisten. Tijd van de lessen: 09:00-11:30 uur, de excursies kun nen wat langer duren. Cursisten gaan op eigen gelegenheid naar kwekerij of hortus en het Arbore tum. De cursusprijs is 142,50 (incl. 17,50 syllabuskosten, ex clusief eventuele entreekosten). Wie wil weten hoe je echt mooie foto's maakt kan terecht bij de cur sus Fotografie. Deze cursus start op dinsdag 6 februari. Per cursusavond wordt wat theorie behandeld, waarna de cursist met een opdracht naar huis gaat. Deze opdrachten worden de volgende cursusavond besproken. Aan de orde komen zoal de compositie van de foto, de lichtomstandighe den, verschillende soorten came ra's, film, flitser, diafragma, sluiter tijden. Cursusduur en tijd: zes les sen, eenmaal per twee weken, 19:30-22:00 uur. Cursusprijs: f 120,00 Informatie, inschrijving en cursus programma: Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, 88035 6022195, e-mafl: vu- soesl@csnet.nl. Openingstijden: maandag 13:00-16:00 uur, dins dag, woensdag en donderdag 10:00-13:00 uur.

Soester Courant | 2001 | | pagina 9