blijft brieven schrijven ministers over A28 Toch nog ijspret voor jeugd "s van Dijk regelt en timmert n dienstencentrum Drie Eiken 'Linedance vernieuwt constant' betonblokken Kinderpostzegels schenkt speeltuin Abrona 15000 ■ond weel privacy )onhuis(1935] 3.a. nieuwe KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Cenakel-concert met winnaars Steinway concours Klachten bezorging Bingo-avond bij De Zonnebloem gemaakt. Door drie deuren aan el- Het koordje om de toneelgordij- lk dacht: dat moet s woonhuis nhuisje (58 m; 15 ma] WOENSDAG 24 JANUARI 2001 Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Dartement 9 - 1 cij te kopen net garage samen 55 ma arop beg. 3rtuin ZO ibouw(180ms] Bschikt! Niet weg laten spelen, maar meespelen. Dat signaal geeft ,e Vereniging Soesterbergs Be ijing (VSB) af in de richting van de politiek. Door brieven te irijven naar verantwoordelij- He bewindslieden zoals de mi- Tjsters Jan Pronk en Tineke Netelenbos, hoopt zi] meer in- |loed uit te oefenen op het be- leid rondom het bedrijventer rein Richelleweg, de geluids- merlast van de A28 en de plan- fcn voor het Kamp van Zeist. We hebben een brief aan de gemeente Zeist gestuurd maar har nog geen antwoord op ge legen,' zegt secretaris Arie reur. 'Wel een bevestiging van Ltvangst.' Je VSB heeft is niet tevreden over |t antwoord van Soest wat betreft Ie vuilcontainers. Een aantal sug- Jsties om de problemen rond ïze 'brengparkjes' aan te pakken, jniet serieus genomen. 'We heb- |n gevraagd waarom de contai- ftrs bij de Plusmarkt niet onder- londs kunnen. Zoals bijvoorbeeld j Soest-Zuid gebeurt. Ook heb- jen we gevraagd om de containers Ichter bij de woningen te plaatsen idat de bewoners zich verant- foordelijk voelen.' Treur bena- Jukt dat dé vereniging er niet [por spek en bonen bij zit. Als de imeente werkelijk wil dat bewo- prs meedenken over hun leefom- en zich daar verantwoorde- voor voelen, dan zal de hou- van de bestuurders toch moe- veranderen, de gemeente Zeist is niet al tijd doordrongen van de serieuze bedoelingen van de vereniging. 'We hebben aan de gemeente Zeist gevraagd om ons te betrekken bij de plannen rondom het Kamp van Zeist. We hebben alleen een ont- vangstbrief gekregen maar nog geen antwoord. Het mag duidelijk zijn dat Zeist binnenkort weer een brief ontvangt.' Wensenlijstje De vereniging is overigens wel be trokken bij het overlegorgaan 'Heuvelbrug'. Dit overlegorgaan, waarin zo'n zes gemeenten, belan gen- en milieuverenigingen zitten, bespreekt de uitwerking van de corridor Utrecht-Amersfoort. Het betreft het gebied rondom de A28 waarvoor een uitwerking moet worden gemaakt dat als wensèn- lijstje kan dienen voor het streek plan. 'Vanuit onze inbreng worden scenario's gemaakt die weer als uitgangspunt dienen voor de hoge re bestuurslagen. Het adviesbureau DHV heeft de opdracht gekregen die uit te werken.' De VSB heeft er alle vertrouwen in dat hun inbreng in deze scenario's is terug te vin den. 'Wij zijn echter niet de enige,' zegt Treur nuchter. 'Als veertig man om de tafel zit, dan zijn wij gewoon een van de velen. Het is niet zo dat onze stem eenvijfde uit maakt van de inbreng.' De vereniging laat niets over aan het toeval. Nu het Lockerbieproces ten einde loopt en de gebouwen van het Kamp van Zeist waar schijnlijk eerder vrij komen dan verwacht, is het tijd om weer actie te ondernemen. De verantwoorde lijke ministers Pronk en De Grave worden aangeschreven. 'We begre pen van Soest dat daar overleg over zou zijn, maar dat is weer af gezegd.' Vooral het feit dat het geplande bedrijventerrein aan de Richelleweg al halverwege de jaren negentig in het streekplan is opge nomen, doet de VSB beseffen dat ze de vinger aan de pols moet hou den. 100 kilometer Ook de problemen rondom de ge- luidoverlast van de A28 is een hot item voor de VSB. 'We hebben wethouder Harry Witte gevraagd om die overlast te meten. In de eerste plaats vinden we dat op het stuk Utrecht-Amersfoort de maxi mum snelheid terug moet naar 100 kilometer per uur. Het verkeer neemt dagelijks toe en door de snelheidsvermindering scheelt het toch. Bovendien maak je daarmee een gebaar naar de Soesterber- gers.' Het feit dat omwonenden van de snelweg individueel onder kennen dat er geluidsoverlast is en ook brieven schrijven naar Nete lenbos en Pronk, geeft volgens de vereniging aan dat er nog veel werk verzet moet worden. 'Daar komt overigens nog bij dat de ex- posielaag, die eind jaren tachtig is aangebracht, slijt. In feite zou deze vernieuwd moeten worden en de geluidswallen vervangen of aanvul len met geluidsschermen.' Het bestuur houdt overigens van avond zijn maandelijkse inloop spreekuur in het Dorpshuis. Soes- terbergers kunnen daar met hun ideeën en grieven terecht. Zaterdag 27 januari/zondag 28 januari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 pr. V.d. Zandt; cantores Zondag 10:30 pr. V.d. Zandt; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra; H.A. 10:00 ds. W. Vijfwinkel; H.A. (in De Drie Eiken) Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 geen opgave World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: EP. Prause, Oud Tempellaan 6, 88 351517. Apotheek (geen weekenddienst) Apotheek Soesterberg Rademakerstraat 25, 880346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 0900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 88351940, b.g.g. 351658 of 352626. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88352391. Grofvuil, 88035-6093666. j2001 is door de Verenigde Na- hies uitgeroepen tot het Interna tionaal Jaar van de Vrijwilliger. Reden voor de krant om een foantal mensen in het zonnetje te Izetten. Wie zijn ze, en wat be weegt ze? Een serie portretten. [Thijs van Dijk is niet weg te Slaan uit het dienstencentrum E)e Drie Eiken. De 68-jarige oesterberger sjouwt met stoe- en, schroeft computertafels in dkaar of inspecteert een stuk 'ian het podium. 'Ik denk dat ik nu veertien jaar dit vrijwilli- jerswerk doe. Ik ben hier een hanusje-van-alles. Naast tim neren schenk ik koffie in en jek ik tafels. Ook zorg ik dat de hocoladeautomaat schoon Rijft. Ik wil wel even nadrukke- ijk zeggen dat ik dat niet alleen an de ongeveer dertig vrijwilli gers die het dienstencentrum telt, jfflVan Dijk echter de man met de ^Duden handjes'. In de computer- ner trekt hij een diepe kast jen. Op de planken langs de temden staan borden, soepkoppen eö schaaltjes keurig gerangschikt. fles staat klaar voor de maande- Ejkse warme maaltijd die door een groep vrijwilligers wordt verzorgd. 'Dan schuiven zo'n veertig oude ren aan. Het is heel gezellig maar al dat serviesgoed stond eerst in de nat was een heel ge- Omdat de keuken zo smal is wij, de bedienende mannen, Bewaar de Soester Courant - er komt een Logo Puzzel De schaatsliefhebbers hebben vorige week woensdagmiddag voor het eerst kunnen schaat sen. Vanaf dat moment werd de baan op de hoek van de Ban- ningstraat en Kampweg druk bezocht. 'We hadden met de kerstdagen al open willen gaan,' zegt bestuurslid Ab Blokzijl. 'Dat lukte niet omdat de vorst niet doorzette. Vorige week was het wel zo ver.' Als voorzitter van de IJsvereniging Soesterberg is hij een tevreden man. Want ondanks de vernielin gen van het ijsoppervlak, een paar weken geleden, is het de vrijwilli gers toch gelukt om de baan te re pareren en op tijd klaar te krijgen. De pret was weliswaar van korte duur door de intredende dooi. Toch waren die vier middagen en avonden mooi meegenomen. Het bestuur besloot zaterdag de baan ook te openen. Opvallend veel Soesters kwamen met hun kinde ren naar het vliegdorp. 'Het ging dooien en wat ons betreft was het niet zo'n ramp als het ijs kapot werd gereden,' aldus Blokzijl, 's Avonds hield de ijsvereniging een 'happy hour', omdat de kwaliteit van het ijs achteruit ging. Het werd door veel bezoekers op prijs ge steld. anders.' Van Dijk opent de laden van een verrijdbaar ladenblok en laat het bestek zien. 'Onder dit oude kast je heb ik wielen gemaakt. Nu heb ben we al het bestek bij de hand.' Ook de tafels waarop de gezamen lijke maaltijden werden geserveerd, waren voor dit doel niet geschikt. Ze waren te breed, wat voor veel ouderen lastig was. Ze hebben moeite met opstaan en moesten te ver reiken om iets op te scheppen. 'Van oude deuren heb ik nu tafels kaar te koppelen en van schragen te voorzien, heb ik tafels gemaakt waar twaalf mensen aan kunnen zitten. Iedereen kan overal makke lijk bij en door de geringe afstand verstaat men elkaar ook beter. Niemand hoeft meer zo hard tegen mekaar te schreeuwen.' Volgens Van Dijk is de huidige werkgroep die wordt aangestuurd door Kees Verheus, Irmgard Len- sink, Frans Dusschooten en Ad de Raad een zeer actieve. Het dien stencentrum draait dankzij de der- De blokken die de auto 's moeten tegenhouden op de rkeerplaatsen aan de Rademakerstraat zijn in het emerdonker moeilijk te zien voor ouderen. Vorige ek viel een oudere dame ter hoogte van het Italiaans taurant over een van die blokken heen, waarbij ze lelijk aan het gezicht verwondde. 'Het glas van bril was kapot, ze bloedde behoorliik en moest gehecht worden,zegt een van de ondernemers boos. 'En ze is niet de enige. Vaker struikelen mensen over die blokken. Ik zie het regelmatig gebeuren.De don kergekleurde vierkante betonnen balken zouden beter zichtbaar zijn als ze behandeld werden met lichtgeven de verf, is de veelgehoorde suggestie. nen te bedienen is wel handig, maar niet zonder handschoenen aan te pakken. tig vrijwilligers. Zij zorgen dat er voortdurend koffie en thee worden gezet, en alle klussen worden ge klaard. Voor hun vertier hoeven de ouderen vrijwel het dorp niet uit. Er wordt veel georganiseerd zoals toneelvoorstellingenplayback- show, kaartavonden, sjoelen, koersbal en sinds kort ook compu terles. Pietje precies Voor Thijs is het bedenken van handige en goedkope oplossingen een uitdaging. Is het podium, dat ook door hem is ontworpen en in elkaar getimmerd, niet glad genoeg - hij legt er wel een stuk zeil over heen zodat de dure toneelkleding gespaard blijft. Als het podium te klein is, dan verzint hij wel een constructie waardoor het groter wordt. En alles móet tot in de puntjes kloppen, want de man met de gouden handen is een pietje precies. In dat opzicht zint het hem niet dat de zaal soms meer mensen herbergt dan uit veiligheidsover wegingen kan. 'Bij de inrichting zet je de tafels en stoelen al zo dat er paden tussen blijven. De toeschou wers moeten ook de buitendeuren vrijlaten, sinds de brand in Volen- dam is daar wel begrip voor. De laatste keer bij het cabaret was de zaal eigenlijk te vol, vind ik. Eigen lijk zou je kaartjes moeten verko pen en niet meer dan honderd mensen binnenlaten.' De voormalige beroepsmilitair, die ooit een koninklijke onderschei ding kreeg vanwege de bewezen diensten, zegt van zichzelf dat hij altijd een druk baasje is geweest. 'Ik ben niet zo'n televisiemens, stil zitten is niets voor mij.' Of hij wel eens een vrije dag heeft? 'Zondag,' zegt hij, 'dat is de enige dag dat ik niets doe. Die blijft van mijzelf.' De jeugdige pianisten Anatoli Kot- chébine uit Rusland en Liebrecht Vanbeckevoort uit België zullen op 3 februari een pianorecital verzor gen in de kapel van het Cenakel in Soesterberg. Deze.jonge pianovir- tuosen - ze zijn resp. 17 en 16 jaar oud - waren met hun le resp. 2C prijs de grote winnaars van het Steinway Sons Pianoconcours 2000. Anatoli Kotchébine, die het pro gramma voor de pauze verzorgt, zal werken spelen van Beethoven (de Sonate op. 81a "Les Adieux"), Chopin (o.a. Etudes op. 10 nr. 9 en 3) en Franz Liszt (de Ungari- sche Rhapsodie nr. 2). Na de pau ze volgt het optreden van Lie brecht Vanbeckevoort met werken van Bach, Beethoven, Schumann en Mendelssohn. Het belooft een bijzondere avond te worden met twee talenten, van wie in de toe komst ongetwijfeld nog veel ge hoord zal worden. Aanvang: 20:15 uur. Toegang: f 25,00/CJP/65+ f 20,00. Kaartverkoop aan de zaal; reserve ren: 880346-351755. Linedance is niet passé, maar vernieuwt constant. Om een beetje mee te kunnen doen moetje eigenlijk een aantal les sen ballroomdansen hebben gevolgd. Gemixt met een vleug je latin, maak je goede sier op landelijk gehouden wedstrijd dagen. De van oorsprong coun- trydance overleeft dankzij een nieuw jasje. Op donderdag 18 januari zijn de heer en mevrouw Van Doorn van de Stichting Kinderpostzegels, afdeling Bilthoven, op bezoek geweest bij Abrona voor het uitreiken van een gift van fl. 15.000,- voor de speeltuin op locatie Sterrenberg. Mevrouw van Doorn overhandigde de gift aan Margriet Euverman, direc teur Zorg van Abrona. Het bedrag is bestemd voor drie speeltoestellen in de speeltuin van Abrona. Abrona hecht veel belang aan externe bezoekers op het ter rein van locatie Sterrenberg. De zorgvragers die hier wonen zijn vaak niet (meer) in staat om zelf standig buiten het terrein te gaan. Door bezoekers naar het terrein toe te halen, blijft de integratie van de mensen met een verstandelijke beperking in de maatschappij mo gelijk. De speeltuin is altijd vrij toeganke lijk voor kinderen en hun ouders. De omgeving van de speeltuin is zeer geschikt voor bijvoorbeeld een picknick. Naast de speeltuin is de boerderij van Abrona gelegen. Een combinatie van een bezoek aan de kinderboerderij en de speeltuin is voor kinderen een leuk. uitje. De Boerderij is geopend van maandag t/m vrijdag van 9:00 tot 16:30 uur; van april tot oktober ook op zondag van 13:30 tot 16:30 Bij de dansschool Rellum aan de Rademakerstraat is het vijf van de zeven dagen raak. Vol goede moed trachten de beginnelingen de eer ste stapjes onder de knie te krijgen. De gevorderden zijn voor hen nog niet bij te houden omdat de La tijns-Amerikaanse dansinvloeden wel wat techniek vragen. Datzelf de geldt voor de invloeden vanuit de Ierse riverdance. Daarvoor moet je stevig kunnen draaien en springen. Vreemd genoeg trekt de Soester- bergse dansschool 70 procent van haar cursisten uit de omgeving. Er komen zelfs mensen vanuit Huizen en Almere. 'Die hebben we te danken aan advertenties in het countryblad. Maar het is inderdaad altijd zo geweest dat de dorpelin gen liever buiten hun dorp dansles nemen. Het gekke is dat mensen van elders elkaar hier weer tegen komen,' zegt Leny Rellum. Ze constateert dat er nog steeds veel belangstelling is voor linedance. 'De grootste groep die zich daar mee bezig houdt zijn vrouwen van boven de veertig. Ze is uitgekeken op aerobics of sport maar wil toch iets blijven doen dat niet al te hea vy is. Vijf van de zeven avonden geven wij les in linedance. Het voordeel is dat je daarvoor alleen kunt komen. Je hoeft nooit een onwillige partner mee te slepen.' Het verbaast haar overigens nog steeds dat een kwart van de cursis ten man is. Dat mag een hoge sco re worden genoemd. Leny schrijft het succes van de li nedance toe aan de voortdurende vernieuwing. 'Linedance komt of ficieel overwaaien uit Canada. Het gekke is dat het Amerikaanse countrydansen zich meer ontwik kelt in Engelse richting. Oorspron kelijk komt natuurlijk het stijldan sen ook uit Engeland. Op wed strijdniveau sta je soms met grote Soesterberg Voor de abonnees in Soester berg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barne veld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soes ter Courant op donderdag na bezorgd. ogen te kijken naar wat er allemaal op de dansvloer gebeurt. Er zijn verschillende niveaus, veel neigt naar het Latijnsamerikaanse, ande re dansen hebben ballroominvloe- den, weer andere disco-invloeden.' Snelheid Die ontwikkeling is trouwens ook door de dansscholen bevorderd, denkt Leny. 'Het derde niveau is het moeilijkst. Daarin komt het aan op snelheid, en moet je goed kunnen draaien en springen. Dat neigt meer naar de discovormen. Je moet een goede ondergrond hebben qua stijldansen. Er wordt namelijk veel gebruik gemaakt van chachacha- en rumba-movements. De dansscholen hadden natuurlijk al snel in de gaten dat de echte countrydansen de jeugd weinig kon boeien. Om die groep jonge ren toch binnen te krijgen, is van alles verzonnen. De echte country- instructeurs klaagden steen en been. Omdat de countryinvloeden gingen verzwakken.' Voor dansschool Rellum is het ge ven van linedancelessen een voort durend proces van bijspijkeren. 'We zijn daarin verder gegaan dan de meeste dansscholen, denk ik. Vergeet niet dat ieder liedje zijn eigen dans heeft. Er zijn nu al zo'n tienduizend dansen in omloop. En iedere maand komen er veertig dansen bij. Wat dat betreft houden we de top-tien goed in de gaten en zijn we ook lid van buitenlandse dansbonden.' Het echtpaar kan de nieuwste dansen op papier makke lijk vertalen naar de praktijk. 'Dat komt omdat we een gedegen ach tergrond hebben op ballroomge- bied. Voor ons is het niet zo moei lijk om te achterhalen welke pas sen erin zitten.' Op vrijdag 26 januari organiseert de Zonnebloem weer haar jaarlijk se bingo-avond in de grote zaal van de Drie Eiken. Het begint om 20.00 uur en het eerste kopje kof fie is gratis. De bingokaarten kos ten f 7,00 en natuurlijk is er ook weer een grote loterij. Iedereen is van harte welkom. De opbrengst van de avond wordt besteed aan het organiseren van gezellige eve nementen voor langdurig zieke, gehandicapte of hulpbehoevende plaatsgenoten.. 50 ars.nl nvm

Soester Courant | 2001 | | pagina 15