En dit zijn de knallers van deze week: Spreidingsbeleid voor allochtone effect van waterrampen leerlingen is van de baan mjHof ZONDAG OPEN NIJHOf VVV/ANWB nu in "villaatje" 9.98 2.29 5.98 1.25 5.00 2.39 Alom positieve reacties op 'scholenbesluit' Waterschap OllderZOekt Uitreiking Soester Cultuurprijs 2000 l VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 24 JANUARI 2001 79e JAARGANG NO. 23 DEZE WEEK soestosScouraot Verkeerstoezicht Van Breukelen Vast-goed Assurantiën A. van der Lee 5S5R OPEL O Juffrouw Bartolotti steelt de show SOESTER KALENDER Raad vergadert in recordtempo Magere riblappen Gebraden fricandeau Schouderkarbonade Ijsbergsla Nicola aardappels Roze garnalen VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Bel voor een gratis en deskündige waardebepaling 035-603 27 37 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ ÜW MAKELAAR IN DE REGIO! SOESTE RAI Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 17,50 - Buiten Soest f 35,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 12.150 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel CDA zet rondweg weer op de politieke agenda. 'Politiek moet afstappen van oude stramienen'. Bewoners de Eng tonen interesse voor wijkavond. Column Visser. Op't Hoogt Actueel 4 Actueel Soester natuurijsbaan trekt honderden schaatsliefhebbers, Actueel Bedrijfsleven werkt graag mee aan betere veiligheid. Bedrijven gaan actief op zoek naar allochtonen. Familieberichten Kleine advertenties Varia Juultje Krajenbrink: iedere dag een levensverhaal. Woningaanbod 8 Varia 9 Asielzoekers timmeren aan de weg met computerles. Soesters in Kroatië met helikopterdetachement. Op Soest 11 Soester Kinderkoor bereidt zich voor op klinkènd lustrum. Soest 50 jaar geleden. Leven op de Engh. Cultuur 13 Lustrum concert Colenso Consort met Jan ine Jansen. Schubert's Winterreise met Frans Fiselier. C-drie. Artishock. Soesterberg 15 VSB blijft brieven schrijven aan ministers over A28. Toch nog ijspret voor jeugd. 'Onzichtbare' betonblokken. Sport 17 Ruime zege SoVoCo-dames verhult onrust niet. Ware thriller tijdens derby in Banninghal. BDC doet zich de das om. Schaatstitels op natuurijs. De Bron weer kampioen. Prikbord 19 Kerkdiensten. Medische dienst. Radio Soest. Informatierubrieken. GEVRAAGD VASTEBEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 Met de keuze voor een nieuwe 'brede' openbare school aan de Smitsweg ter vervanging van de Klimop en de Desmond Tu- tuschool - en de opwaardering van de Buut (Overhees) als 'kantoorurenschool' - lijkt het eerder voorgenomen sprei dingsbeleid van allochtone leerlingen over de verschillen de scholen in Soest vooralsnog helemaal van de baan. Dat wil niet zeggen dat de nieuwe school ook een 'zwarte' school genoemd mag gaan worden. Volgens onderwijs-wethouder Harry Witte (Gemeentebelangen Groen Soest), die het besluit vori ge week woensdag tijdens een drukbezochte persconferentie in het gemeentehuis aan de open baarheid prijsgaf, zullen de 'nieu we' scholen zeker ook aantrekke lijk worden voor 'witte' ouders uit de buurt, zodat de leegloop naar het bijzonder onderwijs ook op die manier tot staan gebracht kan wor den. Volgens Witte wordt het een buurtschool, met een afspiegeling van de bevolking in de wijken er omheen, dus zowel allochtoon als autochtoon. In elk geval kan worden vastge steld dat het College van B. en W. op basis van het - tot op de laat ste dag met de uiterste geheimzin nigheid behandelde - onderzoeks rapport van het bureau Unia vol ledig is teruggekeerd op zijn schre den. In het afgelopen najaar - toen de wethouder nog maar nauwelijks was aangetreden - mikten B. en W. in de oude WD/CDA/PvdA- samenstelling nog op de sluiting van de drie scholen en de spreiding van de leerlingen over de andere scholen in Soest. Het nieuwe besluit ('voornemen tot besluit', in het onnavolgbare Soester bestuursjargon) krijgt ove rigens de hartelijke steun van de oude coalitiepartners WD en CDA, die zich hebben omgekeerd als een blad aan een boom en ken nelijk opeens geen moeite hebben met een totaal andere analyse van de problemen en de oplossing die daar bij hoort. Witte kan zich ge steund weten door een breed po litiek en maatschappelijk draag vlak, zo is tijdens de roerige dagen waarin het vorige besluit werd aan gekondigd en weer ingetrokken wel gebleken. De gemeenteraad zal zeker niet dwars gaan liggen. Optimisme over de nieuwe kansen voor het openbaar onderwijs voert de boventoon. Ook over de weinig soepele opstelling van de bijzonde re scholen - die ook tijdens de raadplegingen door het onder zoeksbureau nog eens duidelijk aangaven dat van overkomende moslim-leerlingen toch echt wel wordt verwacht dat ze de (christe lijke) godsdienstlessen zullen vol gen (en van docenten dat ze - ex pertise of niet - de grondslag on derschrijven) - wilde niemand nog een kwaad woord horen. Van 'wei gerachtigheid' was helemaal geen sprake geweest, liet een van de onderzoekers weten. Toekomstmogelijkheden Zowel de wethouder als Marijke Kemp - die bijzonder ingenomen was met de uitkomsten van het onderzoek, omdat daaruit vrijwel exact naar voren komt waarvoor zij en haar team de afgelopen maan den zo hebben geijverd - waren zeer optimistisch over de toe komstmogelijkheden van zowel de nieuwe school als de Buut. Witte wees erop dat de nieuwe school opgenomen kan worden in de plannen voor de 'sociale vernieu wing' van het Smitsveen. De ge doodverfde plek voor de school is dezelfde als waar de gemeente, Balans, Achtgoed en nog enkele instellingen straks een geheel nieuw complex willen neerzetten. Het ging tot nu toe om een nieuw onderkomen voor de instellingen in het wijkcentrum, gecombineerd met woningbouw en een nieuwe dependance van het verpleeghuis Daelhoven (a la de Wiekslag), maar een school - opgetuigd met allerlei welzijnsfuncties, plus nog een stukje sport en cultuur - kan daar ook prima bij, is de gedach te. Het wijkcentrum aan de Smits- weg moet de locatie voor de nieuwe 'brede'openbare school worden. Foto: Herman van Dam Hoog water in de Nederrijn of in de randmeren, extreme neerslag en harde noordwes tenwind. Dat zijn de oorzaken van mogelijke rampsituaties die zich in het gebied van Wa terschap Vallei Eem kunnen voordoen. Het waterschap kent voor al deze gebeurtenissen calamiteitendraai boeken, .maar wil zich nog beter voorbereiden op mogelijke calami teiten. Zo moeten er goede afspra ken worden gemaakt tussen de provincies, de gemeenten en het waterschap over de bevoegdheden en verantwoordelijkheden bij ram-, pen. Daarom hebben waterschap en provincie aan het adviesbureau WL Hydraulics Delft opdracht ge geven om de effecten van mogelij ke rampen nauwkeuriger te analy seren. De resultaten zijn over en kele maanden te verwachten. Pro vincie en waterschap willen die dan ook aan de gemeenten uit het gebied presenteren. Een doorbraak van de Grebbedijk bij hoogwater in de Nederrijn, is de grootst denkbare ramp in het gebied van Waterschap Vallei Eem. De schade zal enorm zijn en er zijn slachtoffers te verwachten. Nu de Grebbedijk is verbeterd is de kans op een dijkdoorbraak sterk verkleind. Hevige neerslag zal vaker voorkomen, maar veel minder schade aanrichten. Het onderzoek richt zich niet op ram pen die te maken hebben met de waterkwaliteit. Het waterschap wil in juni 2002 starten met de vernieuwing van het oude gedeelte van de rioolwater zuivering Amersfoort op het in dustrieterrein de Isselt. In 2004 moet de gehele zuivering zijn ver nieuwd. Waterstaatswerken Het waterschap Iaat de komende twee maanden in het hele beheers gebied waterstaatkundige werken (watergangen, duikers, stuwen, enz.) inmeten door de landmeet- bureaus Boot en E&S. De meetge gevens zijn nodig om te kunnen vaststellen welk onderhoud het waterschap moet doen aan de wa terstaatkundige werken. Voor eige naren en gebruikers van percelen kan het inmeten betekenen dat medewerkers van de landmeetbu- reaus de percelen bij de water staatswerken zullen betreden. Het inmeten zal niet of nauwelijks tot overlast leiden. Het waterschap hoopt op de medewerking van de eigenaren en gebruikers van de percelen. Het waterschap mag op grond van de Waterstaatswet en de Keur (een verordening) particulie re gronden (laten) betreden om werkzaamheden aan waterstaats werken te uitvoeren. De politie heeft zaterdagmiddag toezicht gehouden bij verschillen de winkelcentra in Soest. In totaal zijn daarbij elf processen-verbaal uitgeschreven; drie voor parkeren op het trottoir, twee voor het ne geren van een geslotenverklaring, vier voor parkeren op de laad- en loshavens en twee voor parkeren buiten de vakken. Het gemeentebestuur be sloot aan het begin van het nieuwe millennium jaarlijks deze Soester Cultuurprijs uit te reiken aan de persoon of instelling in Soest die is op gevallen door - of zich heeft ingezet voor een bijzonde re activiteit in de gemeente. Op vrijdagavond 2 februari wordt voor de eerste keer de Soester Cultuurprijs uitge reikt. Een actieve rol was daarbij weggelegd voor de inwoners van Soest. Zij konden in de af gelopen maanden kenbaar ma ken wie volgens hen voor dé Cultuurprijs 2000 in aanmer king mocht komen. De binnen gekomen reacties leverden ze ven nominaties op. Een com missie, bestaande uit Alie van de Berg, Werner Paans en Jan Visser, heeft daar drie organisa ties aan toegevoegd. Op vrijdag 2 februari, om 19:45 uur, vindt de feestelijke uitrei king van de Cultuurprijs plaats in de raadzaal van het gemeen tehuis aan het Raadhuisplein 1. Tijdens deze bijeenkomst wordt een inleiding gehouden over het onderwerp cultuur. Voor deze bijeenkomst worden alle cultu rele organisaties en overige be langstellenden uit Soest uitge nodigd. 28 JANUARI VAN 10.00 - 17.00 UUR Dit is de laatste dag waarop ii kunt profiteren van: 20% korfing op alle dekbedden, 20% korting op al hel badtextiel van Aquanova en tot 70% korting op diverse showroomkeukens" bouwen woonwaren. baarn Nijhof, Minervaweg 3,3741 GR Baarn. Telefoon 035 54 86 1 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58, Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 20 NEFKENS SOEST VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF [Birkstraat 30 - 3768 HH Soest! Telefoon (035) 601 23 64 Niemand minder dan juffrouw Jacoba Victoria Bartolotti - overigens zonder haar geliefde, de heer Van Beuningen - maakte vorige week haar op wachting tijdens de feestelijke opening van het nieuwe WV ANWB-kantoor aan de Steen- hoffstraat. Ze kwam recht streeks uit de 17e eeuw gestapt, maar bleek er tamelijk moder ne ideeën op na te houden en in elk geval 21e-eeuws gebekt te zijn. De jongedame, naar wie in Soest nog een straat is genoemd, maak te een grootse entree in het nieu we kantoor, dat ondanks de ver dubbeling van de ruimte eigenlijk nu al te klein bleek, althans voor de schare genodigden en belang stellenden die voor het openings feestje waren komen opdagen. Ze moesten ook bijna anderhalf uur ongemakkelijk op hun benen staan om de onvermijdelijke serie toe spraken aan te horen, al deden de snedige bijdragen van juffrouw Bartolotti - die zich ontpopte als een harpij zonder enige beschei denheid, maar met een oogstrel end voorkomen de sprekers "aan elkaar praatte' - ongetwijfeld de tijd vergeten. Juffrouw Bartolotti - in wie alleen ingewijden de in talrijke opzichten begenadigde Soester actrice/caba retière Rozemarijn Klifman her kenden - introduceerde als eerste VW-voorzitter Günther Plomp, die de genodigden verwelkomde in wat volgens hem gekenschetst kon worden als een 'villaatje', althans in vergelijking met het noodge bouw waarin de Soester vereniging voor vreemdelingenverkeer jaren lang gehuisvest is geweest. Hij was vooral blij voor de medewerksters, die hier hun werk op een aangena mere manier kunnen doen, en be dankte vooral aannemer-in-ruste Van de Grift-senior voor zijn on misbare rol in de totstandkoming van het nieuwe gebouw. Soest 'in trek' Burgemeester Koos Janssen ver richtte de officiële opening door een magneetje op de kaart van Soest te plakken. Hij liet weten dat ook de gemeente Soest trots was op het nieuwe onderkomen en stelde vast dat Soest nog altijd 'in trek' is bij mensen van elders. Dat illustreerde hij met een prachtig verhaal - uit des burgemeesters Juffrouw Bartolotti en de burge meester bij de feestelijke opening. duim gezogen, dat wel - over zijn grootvader Jacobus Janssen, die hij in de jaren twintig van de vorige eeuw een wandeling door Soest liet maken. Het leverde een korte, maar levendige rondgang door 'historisch' Soest op. De burge meester roemde vervolgens de prestaties van de huidige WV (50.000 bezoekerscontacten per jaar, 1 miljoen omzet) en huldigde de informatrices Corrie van der Linde en Joyce van Adrichem met een fraai boeket, 'omdat ze de Soester WV gedurende vele jaren draaiende hebben gehouden'. Vervolgens voerde ook mevrouw Eikeman, voorzitter van de ANW (de koepel aller VW's) het woord, evenals de heer San ders, bestuurslid van de ANWB. Die beloofde dat hij zijn toespraak niet te lang zou maken, 'want we staan intussen allemaal in de damp en dat is slecht voor de boeken...' Beiden gingen in op recente en toekomstige ontwikkelingen en wensten de gecombineerde Soester 'winkel' van harte succes. Daarna was het de hoogste tijd voor de champagne. De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 25 januari 13:30 Demonstratie Bowls, Beukendal, Beukenlaan. 13:30 Start schoonmaakactie de Engh, Desmond TUtuschool, Molenstraat 8. 20:00 GGD-avond over bed plassen, gemeentehuis, Raad huisplein 1. 20:00 Lezing Hans Koenen over Chagall, Oude Kerk, Torenstraat 1. 20:00 Gedichtendag SLAS, 'Soest VERS-ierd', C-drie, Wil laertstraat 49. Vrijdag 26 januari 20:00 Bingo SEC, Bosstraat- West. 20:00 Bingo de Zonnebloem, Drie Eiken, Soesterberg, 7,00. Zaterdag 27 januari 20:00 Bingo 'Overhees, Klarinet 39,/7,50/5,00. 22:00 Bluesnight The Juke Joints, Artishock, Steenhoff- straat 46, 15,00. Zondag 28 januari 10:15 Lezing R.v. Warven: 'Wat geloof ik nog'. NPB-kerk, Rembrandtlaan 20. 15:00 Concert Colenso Consort mét Janine Jansen, Oude Kerk, Torenstraat 1, 17,50/20,00. 15:00 Concert 'Winterreise' met Frans Fiselier, Muziekkring Eemland, Stemerdingweg 12, Soesterberg, 20,00. 19:00 Oecumenisch Avondge bed, Joanneskerk, Willaertstraat 49. Maandag 29 januari 20:00 Bloemenseance Harry Woerst, PASO, Nachtegaalweg 8A, 2,50/7,50. 20:00 Vergadering Humanis tisch Verbond, Melkpad 17, Baarn. 20:30 Film 'La Lettre', Ar tishock, Steenhoffstraat 46, 7,00/9,00. Dinsdag 30 januari geen opgaven Woensdag 31 januari 14:00 Kindermiddag 'Over hees', Klarinet 39, 2,50/5,00. 20:00 Medium Ad Kamphorst bij Spirit, F.C. Kuyperstraat 24, 7,50. Op de kop af twaalf minuten had de gemeenteraad van Soest vorige week nodig voor zijn maandelijkse vergadering. Bur gemeester Janssen liet de voor zittershamer om precies 19:42 uur voor het laatst neerdalen op het daarvoor bedoelde plankje. Of het hier echt om een record gaat kon niet onmiddellijk wor den vastgesteld. Als de Soester politiek echt wil kan zij dus blijkbaar best snel vergaderen. De meeste tijd ging trouwens nog zitten in de beëdiging van Olga Duijm als raadslid voor GroenLinks-Progressief Soest. Na de voorlezing (door burge meester Janssen) van alles wat een raadslid moet beloven leg de zij de eed af, waarna een klein gezelschap op de tribune - haar kinderen en vriendinnen - met rolfluitjes en een gescan deerd 'Olga Olga Olga!' de plechtige installatie wat sponta ner maakten. Het betuigen van gevoelens van bijval of afkeu ring is het volk op de tribune onder normale omstandigheden uitdrukkelijk verboden, maar voor deze ene keer kon dat nie mand wat schelen. De vergade ring werd geschorst voor de ge bruikelijke felicitaties. Daarna werden alle punten op de kor te raadsagenda, zonder enige discussie, met de traditionele hamerslag afgedaan. kilo 100 gram kilo per krop 2 zak a 5 kilo 100 gram 1 i ïjgg |y. BURG. GROTHESTRAAT 13 ÖM 3761 Cl SOEST

Soester Courant | 2001 | | pagina 1