HUIS cSuppcrt Oranje Comité in Soesterberg zoekt nieuwe bestuursleden I l 1 1 j 'Van vrijwilligerswerk moet een prikkel uitgaan' VSB vraagt ministers het tij te keren Winkelaanbod Soesterberg: klein maar bovengemiddeld and afwezig Overlast rijksweg A28 blijft toenemen H. van Oest Bloemen en Planten heropend. PAGINA 10 O T R O 3ECKER WOENSDAG 31 JANUARI 2001 cantie begint in lere öSï KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING F.P. Prause Auto over de kop NPV: 'Ingrijpen in het leven' Rapport Kamer van Koophandel/MKB Na onze verbouwing wordt op vrijdag 02-02-01 Kom deze dag kijken naar onze geheel vernieuwde winkel en bij een %apkoop van minimaal 15,00 maakt u kans op de volgende prijzen: tje staatsloten t.w.v. 300,- een boodschappenpakket t.w.v. 100,- een kappersbon t.w.v. 75,- een slijtersbon t.w.v. 50,- Tevens zijn er deze dag diverse leuke aanbiedingen en krijgt elke klant (bij besteding van minimaal f 12,50) een GRATIS BROODJE HAMBURGER 1RM. NAVIöATIE en TELECOM clusief navigatie cd met Europese landen, srkrijgbaar met rood/amber i blauw display. <30 Watt ubbele beveiliging :ode afneembaar front) slefoon mute Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 gericht mavo Locatie Uraniumweg (033) 461 47 43 maandag 12 februari dinsdag 13 maart n 19.00 en 20.00 uur. J-Noord (033) 472 82 03 Den 12.30 uur. i (033) 472 77 21 m 19.30 uur en duurt "iblirO Officieel dealer van FENDT ISbV HOBBY en KNAUS. i A.s. zondag geopend! Ij^j] Almere-Haven 036 531 34 70 liSl roen met, 43.000 km1996 ■tra groen, 122.000km1995 naat grijs met 142.000 km1988 esel wit 151.000 km1995 blauw met, 68.000 km1997 jrijsmet, 198.000 km1990 tomaat blauw, 59.000 km1996 jlauw met, 69.000 km1996 'G G3 zilver met, 126.000 km1998 >upéLXLPG rood, 167.000km1996 3i zilver met., 55.000 km1998 Diesel zwart 172.000km1996 groen met, 77.000 km1996 iwagonDiesel grijsmet, 169.000km 1995 od, 132.000 km1997 irijs met, 142.000 km1996 jrbo Diesel groen met. 71.000 km1998 rood met. 80.000 km1995 blauw met. 218.000 km1992 --1983 1980 jod. 94.000 km1994 1,24.000 km1998 ilver met. 43.000 km1996 Diesel blauw, 140.000km1997 !.0 Diesel Station grijs met 235.000km 1994 1.8 LPG G3 rood. 140.000km1997 Mv tty. a/JgciA- Nationale Auto Pas >9 Soest Tel. 035 - 601 64 10 Het Oranje Comité Soester berg zoekt nieuwe bestuursle den. Nu Wilma Kersten haar vertrek na 5 mei heeft aange kondigd, krijgen de drie overi ge bestuursleden te veel op hun bord. 'Het mooist zou zijn als er twee mensen bijkomen,' zegt Kersten. 'Die moeten wel en thousiast en creatief zijn, de leeftijd is onbelangrijk.' Walter Zijlstra, Menno Bausch, Wilma Kersten en Gerrit de Jong zijn druk. Er zijn nog maar drie maanden te gaan en er moet nog van alles geregeld worden om het feest op Koninginnedag zo goed mogelijk te laten verlopen. 'In fei te ben je al vanaf september bezig,' verklaart Wilma, die een beetje grieperig op de bank in haar wo ning aan de Professor Lorentzlaan zit. Samen met Zijlstra en Bausch schetst ze een beeld van het vele werk dat de vrijwilligers jaarlijks verzetten om het programma rond te krijgen. Een van de belangrijk ste zaken is om zo snel mogelijk een band te contracteren. 'Dat moet je meteen in mei doen. Re gel je dat niet op tijd, dan kun je de band die je graag wilt hebben niet meer boeken. Alle dorpen vie ren tegelijkertijd feest, de meeste bands zijn op zo'n dag volgeboekt.' Voor Bausch zijn de discussies met de gemeente ook een belangrijke hobbel die de vrijwilligers moeten nemen. En een bericht in de krant dat het comité meer subsidie zou krijgen dan voorgaande jaren, lijkt mooier dan het is. 'Sinds twee jaar krijgen we inderdaad iets meer. Daar moeten we wel alle diensten die de gemeente ons in rekening brengt van betalen. Die rekening krijgen we pas eind december, je kunt het jaar financieel nooit eer der afsluiten.' Het bestuur heeft nog steeds moeite met het lange proces dat aan het verlenen van een vergunning vooraf gaat. Het kost de vrijwilligers veel van hun schaarse vrije tijd. 'We worden nog steeds als een organisatie gezien. En dat is jammer, want je doet het allemaal voor het dorp.' Contacten Als in september het programma grotendeels is ingevuld, blijven de vergaderingen nog beperkt tot tweemaal per maand. Na de feest dagen komen de bestuursleden wekelijks bij elkaar. Volgens Zijl stra en Bausch is zitting hebben in een comité een prima gelegenheid om contacten op te bouwen. 'Je leert met veel mensen omgaan, vooral met gemeenteambtenaren.' Maar ook de adverteerders voor het programmaboekje zijn soms moeilijk te benaderen. Bausch: 'We moeten ze nu weer benaderen, maar de meesten hebben zoiets van: Bellen jullie nu al? Koningin nedag is nog zo ver weg...' Wilma: 'Je moet ook iedereen een beetje te vriend houden. Alle cadeautjes halen we in het dorp. Ook al zijn we daardoor wat duurder uit.' Het comitébestuur is maar wat blij met de vele sponsors die regelma tig in geld of natura een bijdrage leveren aan het jaarlijkse volks feest. 'De meeste winkeliers zetten een advertentie. En een aantal gro tere bedrijven doet aan sponsoring. Maar niet alle Soesterbergse be drijven doen mee. Dat valt wel eens tegen.' Voor het bestuur is het een toer om jaarlijks de financiën rond te krijgen. 'We zijn altijd blij als het weer gelukt is,' zegt Wilma. 'Een voordeel is dat we een comité zijn. Hoewel de gemeente verantwoor delijk blijft voor de financiën hou den we toch liever zelf de touwtjes in handen.' Een belangrijke bron van inkomsten is de collecte die in april wordt gehouden. De collec tanten halen onder aanbieding van het programmaboekje tussen de drie- en vierduizend gulden op. Het bestuur kan altijd een beroep doen op tal van vrijwilligers. Zij zorgen ervoor dat alles op de dag zelf op rolletjes loopt. 'Het is elk jaar weer koffiedik kij ken. Van het geld wordt niet alleen Koninginnedag, maar ook de 4- en 5- mei-viering betaald.' Voor dit jaar ligt het programma grotendeels vast. Behalve de tradi tionele items als de ludieke reveil le, koffiedrinken in de Drie Eiken, zwarte markt, een fiets- en wan deltocht, Odeonconcert, lampion- nenoptocht, vuurwerk en veel op tredens, zijn er ook weer de mo deltreintjes en een demonstratie van de Utrechtse brandweer. Het viertal hoopt dat de vergunning om in april te kunnen collecteren snel wordt afgegeven. 'Er waren wat problemen,' merkt Wilma op, 'ik geloof omdat er in die maand al veel collectes worden gehou den.' Volgens het Oranje Comité heeft het geen zin om de collecte een maand na Koninginnedag te houden. Dat moet er vlak voor gebeuren. Het bestuur is niet alleen naar be stuursleden op zoek, ook collec tanten wordt dringend verzocht te reageren. Dat kan onder nummer 0346-350687 (De Jong) of 0346- 351668 (Kersten). Zaterdag 3 februari/zondag 4 februari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 14:30 R Claassen (viering in de Hevbergh) Zaterdag 19:00 aalm. Duivenvoorde; cantores Zondag 10:00 aalm. Duivenvoorde en zr. Marie-Anne; gem. koor en Gildekorps Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: D.W. van Lier (Den Dolder),Paltzerweg 299, 38030-2284555. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, ^0346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en RB.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 38 352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ®033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 380900-8844; alarmnummer: 381.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 38035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 38351940, b.g.g. 351658 of 352626. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88352391. Grofvuil, 38035-6093666. HUISARTS van 12 t/m 17 februari De collega's nemen waar voor spoedgevallen. Op de Amersfoortseweg is vorige week dinsdag een bestelauto over de kop geslagen. Een 27-jarige bestuurder uit Zeist zag een vluchtheuvel te laat en gaf een flin ke ruk aan het stuur om zijn fout te herstellen. Tevergeefs, want de auto sloeg over de kop en kwam tegen een hekwerk tot stilstand. De bestuurder en zijn passagier - een 18-jarige man uit Soesterberg - klaagden na het ongeval over nekpijn en zijn per ambulance overgebracht naar het Lorentz Zie kenhuis in Zeist. De bus is zwaar beschadigd weggesleept. 2001 is door de Verenigde Na ties uitgeroepen tot het Interna tionaal Jaar van de Vrijwilliger. Reden voor de krant om een aantal mensen in het zonnetje te zetten. Wie zijn ze, en wat beweegt ze?-Een serie portret ten. i Als je van kinderen houdt, dan is er niets leukers. Het kost je veel vrije tijd en discipline. Maar het organiseren van acti viteiten heb ik altijd leuk ge vonden.' Nel Ruis hoeft er niet lang over na te denken als haar wordt gevraagd wat vrijwilli gerswerk is. Voor de Soester bergse is het een synoniem voor het werken met kinderen. Niet voor diets organiseerde ze daarom een kwarteeuw lang activiteiten zoals sinterklaas feesten en kindercarnaval. Vorig jaar besloot ze ermee op te houden omdat ze zich niet kon verenigen met de organisatiestruc tuur. Op haar bedankbrief ontving ze taal nog teken. 'Niet eens een bevestigings- of een bedankbrief je. Gek dat ze zo met vrijwilligers omgaan,' zegt ze meer verbaasd dan teleurgesteld. Ruis werkt al leen nog maar mee aan het hutten- bouwproject. Daarnaast werkt ze op Abrona met een groep verstan delijk gehandicapte kinderen. 'Voor mij moet van het vrijwilli gerswerk een prikkel uitgaan. In Laanzicht kunnen de zorgvragers naast een gewoon activiteitenpro gramma ook een snoozleprogram- ma volgen. Inderdaad het lijkt op massage, in feite is het contact maken. Maar je ljunt ook met de zorgvragers wandelen of creatief bezig zijn. In de ateliers worden echt de talenten geboren.' Voor Nel Ruis zit de uitdaging van het vrijwilligerswerk in het organi seren. Van niets iets maken. 'Het is altijd leuk als je een activiteit ge organiseerd hebt, en de kinderen hebben daarvan genoten. Dat geeft voldoening.' Ze hoefde zich toen ze vijfentwintig jaar geleden als Amsterdamse naar de Amers- foortsestraat verhuisde, niet lang na te denken. 'Vanwege de busver binding was ik meer gericht op Soesterberg. En na zo'n vijfentwin tig jaar leer je veel mensen kennen. Het is grappig om te zien dat de kinderen die vroeger bij jou op' Jeugdwerk zaten, inmiddels vele koppen boven je uitsteken.' Jeugdwerk Voor Ruis was het vroegere Jeugd werk een bron van inspiratie. Tien jaar lang maakte ze deel uit van het bestuur. 'Wat de activiteiten betreft is er nog niet zo gek veel veranderd,' constateert ze. Er is nog steeds een wekelijkse activitei tenclub, en het sinterklaasfeest dat ze achttien jaar geleden begon, heeft ook nog niet afgedaan. Ook het kindercarnaval is weer in ere hersteld. Met het onderhouden van contac ten met de andere vrijwilligers had ze weinig moeite. 'Die contacten zijn altijd goed geweest en ik ben van mening dat je als organisatie daarin moet investeren. Koester die mensen en biedt ze eenmaal in de zoveel tijd een avondje aan als blijk van waardering. Vrijwilligers zijn over het algemeen een hele hechte groep mensen. Ze zijn altijd bereid om mee te doen als ze ge vraagd worden.' Voor Ruis is de vrijwilliger als persoon niet gebon den aan een ideaalbeeld. 'Ze zijn allemaal verschillend, met een ei gen talent. Je moet iedereen in zijn waarde laten, vind ik.' Aanlokkelijker Ze merkt wel dat steeds minder mensen bereid zijn om vrijwilli gerswerk te doen. 'Er komt geen nieuwe aanwas,' zegt ze. 'Jonge mensen hebben weinig interesse. Als je in ziekenhuizen rondkijkt dan zie je dat het verplegend per- soneel best het werk van de vrij willigers wil doen. Door gebrek aan personeel hebben ze er helaas geen tijd voor.' De Soesterbergse denkt dat het 'vrijwilligersvak' in dat opzicht aanlokkelijker moet worden gemaakt. Wellicht door wat betaalde krachten in te voeren. En het jongerenwerk voor de oudere jeugd laat het hier en daar Nel Ruis heeft haar hart aan kin deren verpand. ook afweten. 'In dat opzicht zou er een ontmoetingsplaats voor jonge ren moeten komen. Er was toen wel een idee om dat in het Dorps huis te doen. Het gebouw staat echter te dicht bij De Drie Eiken. Men was bang voor overlast.' Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers De afdeling Soest van de Neder landse Patiëntenvereniging (NPV) houdt op donderdag 8 februari een openbare vergadering over het on derwerp 'Ingrijpen in het leven'. Dr. R. Seldenrijk, directeur van de NPV, zal het thema inleiden. Hij zal allerlei ontwikkelingen belich ten in de medische wetenschap, zoals genenonderzoek, genetische manipulatie en klonen. De bijeenkomst wordt gehouden in de Ichthuskerk, Albert Cuyp- laan 2c in Soest en begint om 20:00 uur. De toegang is vrij. Be langstellenden zijn van harte wel kom. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Door een veelheid aan rappor ten weet inmiddels elke over heidsinstantie, dat de A28 alle wettelijke normen met betrek king tot geluidsoverlast al jaren overschrijdt. Een recent uitge voerd onderzoek naar de lucht verontreiniging langs de A28 in Zeist geeft aan, dat de con centraties hoger zijn dan bij andere snelwegmeetpunten. De conclusie is gerechtvaar digd, dat Soesterberg er niet veel beter afkomt. De Soesterbergers weten het maar al te goed: de A28 veroorzaakt vanaf de opening in 1986 overlast. Enerzijds wordt dat veroorzaakt door de wegconstructie, de toege paste geluidswerende voorzienin gen en de open gaten daarin. An derzijds door het toenemende aan tal voertuigen dat het dorp, lawaai en stank uitbrakend, passeert. Thans is de A28 bij Soesterberg goed voor circa 100.000 voertuig bewegingen per etmaal; alle wette lijke normen overschrijdend. Netelenbos En dat is al jaren zo, ondanks in spanningen van gemeentes en de Soesterbergse Belangenvereniging VSB om de verantwoordelijke in stantie tot actie te manen. Rijkswa terstaat erkent de wettelijke over schrijding, maar doet er niets aan. Deze houding is de VSB een doorn in het oog en daarom heeft ze besloten de verantwoordelijke minister Netelenbos in een brief te vragen aan deze situatie een einde te maken. Als spoedeisende maat regel wordt voorgesteld de maxi mumsnelheid voor personenauto's naar lOOkm/uur en voor vracht wagens naar 80km/uur te brengen en de noodzakelijke handhavings- maatregelen te nemen. Daarnaast dient met spoed vervanging van het wegdek door ZOAB in gang te worden gezet. Metingen moeten uitwijzen welke geluidsbeperkende voorzieningen nodig zijn. Minister Pronk heeft een kopie van deze brief gekregen met de vraag om de voorstellen van de VSB te steunen, zodat aan de overlast spoedig een eind komt. Zoals bekend wordt de leef baarheid in Soesterberg vanaf de Richelleweg en het Kamp Zeist bedreigd. Als Defensie de tanktestbaan en Kamp Zeist afstoot, willen de gemeenten Soest en Zeist deze terreinen als bedrijventerrein inrichten. De Vereniging Soesterbergs Belang (VSB) is hier mordicus tegen, omdat daarmee de leef baarheid in Soesterberg nog verder wordt aangetast. Wie wil er nu vlak naast een indus trieterrein wonen? Juist, niemand! Dat lieten ook de Soesterbergers aan de VSB weten, toen hen ge vraagd werd op een neutraal ge steld artikel te reageren. En toch heeft de gemeente Soest nog steeds plannen om het vrijkomen de defensieterrein aan de Richel leweg als bedrijventerrein in te richten. Er bestaart zelfs plannen om er transportbedrijven uit Soest te vestigen, die daar om redenen van overlast ongewenst zijn. Ver plaatsing tot vlak bij de A28 lijkt dan de ultieme oplossing van het probleem te zijn. Maar wat goed is voor de bewoners van Soest is ca tastrofaal voor Soesterbergers, die door hun bestuurders met het dag en nachtritme van zwaar vrachtver keer dreigen te worden opgeza deld. Ministers Na beëindiging van het Lockerbie- proces dreigt eenzelfde gevaar, voor Soesterbergers in de wijde omgeving van de Kampweg. Ko men er op de Richelleweg vracht wagens uit Soest, het Kamp Zeist is bestemd voor de opvang van zware industrie uit Zeist. Ook al is het nog onzeker, of de herinrich tingsplannen van tijdelijk aan de fensie uitgeleende natuurgebieden doorgaan en wanneer dit eventueel zal gebeuren, de VSB heeft het zekere voor het onzekere geno men. In brieven aan minister De Grave van Defensie en minister Pronk van VROM verzoek de ver eniging acties te nemen om Soes terbergers tegen de verwachte overlast te beschermen. De een voudigste manier om dat te doen is de terreinen aan natuurinstellin- gen te verkopen. Daarom zijn de Stichting Natuur en Milieu, Vereniging Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en Stichting Het Utrechts Landschap eveneens van de VSB-actie op de hoogte ge bracht, met het verzoek te onder steunen. Ook aan de winkelvoorzienin gen in Soesterberg wordt in het 'WinkelKompas Eemland', maandag j.1. uitgebracht door de Kamer van Koophandel en de MKB-Nederland (zie elders in deze krant), volop aandacht besteed. Hierbij wordt onder scheid gemaakt tussen de win kelgebieden Rademakerstraat, Buys Ballotlaan en Amers- foortsestraat. De kern Soesterberg heeft ruim 6.000 inwoners. Het totale aanbod detailhandel is 16.200 m2 wo, ver spreid over circa 40 winkels. Het aanbod ligt ruim boven het gemid delde in vergelijkbare kernen. Dit wordt veroorzaakt door de perifere concentratie 13.000 m2 wo) van vooral woninginrichtingszaken aan de Amersfoortsestraat (o.a. Megameubel, Kwantum, Tapijt rijk). Indien men dit aanbod bui ten beschouwing laat heeft Soester berg een tamelijk klein aanbod. In Soesterberg bevinden zich twee winkelconcentratiegebieden; aan de Rademakerstraat en aan de Buys Ballotlaan. Op woensdag ochtend is er een kleine waren markt (20 standplaatsen) in Soesterberg. Rademakerstraat Aan de noordkant van Soester berg, bevinden zich verspreid over de Rademakerstraat ongeveer 15 winkels (2.250 m2 wo). De be langrijkste publiekstrekker is de Plusmarkt (750 m2 wo). Daar naast bevinden zich hier enkele versspeciaalzaken (bakkerij, slage rij, agf-zaak). Deze winkels in de food-sector omvatten 27% van het totale aanbod. In de frequent be nodigde non-food bestaat het aan bod uit een (kleine) drogist, een huishoudelijke artikelenzaak en een bloemenzaak. Het aanbod in de modische sector loopt terug. Verder zijn er nog enkele doelge richte zaken in de straat gevestigd (o.a. 'het Karweihuis'). Het win kelgebied heeft geen aaneengeslo ten winkelwand. De winkels wor den hier en daar onderbroken door woningen. Van een compact winkelgebied is daardoor geen sprake. Over het algemeen zien de winkelpanden er goed uit. De re cente herinrichting van de openba re ruimte geeft de straat een ver zorgde aanblik. De bereikbaarheid van de winkels aan de Rademakerstraat is goed. Binnen Soesterberg is de Radema kerstraat een belangrijke ontslui- tingsweg, die tevens is aangesloten op de doorgaande Amersfoort sestraat. Ook de parkeervoorzie ning is goed. De (schuine) par keerplaatsen liggen voor de deur van de winkels. Buys Ballotlaan Het winkelaanbod in de winkels trip aan de Buys Ballotlaan is door de jaren heen flink teruggelopen. Momenteel zijn er qua detailhan del nog slechts een kleine buurtsu- permarkt (300 m2 wo), een ta bakszaak (26 m2 wo) en een bloe mist (40 m2 wo) gevestigd. Het centrum heeft daarmee nauwelijks meer aantrekkingskracht op de consument, ondanks de redelijk centrale ligging in het dorp. Amersfoortsestraat In het voormalige pand van Mo- bell-woninginrichting is een Kwan tum gevestigd. Het oude Kela Ta- pij tenpand is recent gesloopt en ontwikkeld tot winkelcomplex, waarin buiten een vestiging van Roobol 8 ondernemers in woning inrichting, keukens, badkamers e.d. gevestigd zijn (gezamenlijk oppervlak van 10.000 m2 wo. Sa men met de overige zaken (o.a. Mondileder) aan de Amersfoort sestraat is hier een middelgrote perifere concentratie van woning inrichtingszaken ontstaan. Deze perifere concentratie bezit een goede zichtlocatie en is goed be reikbaar aan de doorgaande pro vinciale weg tussen Amersfoort en Utrecht (N237). Buys Ballotlaan 11 - Soesterberg Tel/Fax 0346-354 892 Buys Ballotlaan 11 - Soesterberg Tel./Fax 0346-354 892

Soester Courant | 2001 | | pagina 11