Woonpassage Soest 'Vechten tegen de elementen in Parijs-Dakar is pure topsport' Zondag 4 februari Meubeldag van 11-17 uur Da Costaschool start 'Mondriaanprojëct' Museuii Soest 5 'De opruimbende' gaat de Eng flinke schoonmaakbeurt geven PITgSKl j£3@j 'De Drie Eiken'i SOESTER^COURANT Cursussen in 'Burgstede' Bewaar de Soester Courant - er komt een Logo Puzzel Mevr. van Benthem stopt met 'Moeders voor Moeders' NNERELDpl/lNKEL pagina!?' WOENSDAG 31 COURANT Volksuniversiteit Soest/Soesterberg WOENSDAG 31 JANUARI 2001j VARIA SOESTER 7000 m2 compleet woonplezier tandtecl SCH Oriental Swan Victor Roose terug in Soesterberg Middelman Uit de Soest Esma Soy wint prijs met naam Nieuwe winkel, nieuwe producten i i 4d*t: vtcwm USXStoAi..j!x istÈLÊSitiSi Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 had en wenste de kinderen veel succes, waarbij hij ze op het hart bond om de rommel niet alleen op te ruimen, maar voortaan ook niet meer te maken. Daarna kregen de kinderen nog een milieu-lesje en vervolgens kon de eerste groep op stap gaan om de omgeving van de school te 'schonen'. f GEVRAAGD I VASTE BEZORGERSJ in Soest voor de Aanmelden: teL 6014152 In het dorpshuis 'Burgstede' wor den dit jaar weer een aantal inte ressante cursussen georganiseerd. Bloemschikken De cursus Bloemschikken omvat 6 lessen, waarin de volgende bloem stukken worden gemaakt: roman tische biedermeier, tulpencascade, wilgenteenkrans (gevlochten), buxusboom, eierkrans (gesloten) en een paasschikking. De cursus wordt gehouden op woensdag avond van 19:30 tot 21:30 uur en start op 14 maart. Kosten: 60,00, exclusief materiaal. Docent: M. Verbruggen. Voorjaarstuin In de korte cursus Onderhoud voorjaarstuin leert men de voor jaarstuin te onderhouden. Er wordt ingegaan op het snoeien van struiken en heesters, onderhoud van diverse gewassen en het juiste gebruik van het gereedschap. Ui teraard is er gelegenheid zelf vra gen te stellen over het onderhoud van de tuin. De cursus wordt ge geven op donderdagavond van 19:30 tot 21:30 uur en start op 8 maart. Kosten: 50,00. Docent: B. Hoving. Tai Ci Chuan Deze succesvolle cursus wordt ook in het nieuwe seizoen voortgezet. Zowel beginners als gevorderden kunnen via oefeningen een betere lichaamshouding ontwikkelen, met als doel optimale ontspanning. De cursus wordt gegeven op woens dagavond van 19:30 tot 21:30 uur. Kosten: 130,00. Docent: E. Dorf. Informatie/opgave: dorpshuis Burgstede, 88351975. Foto: Herman van Dam Het is in februari 30 jaar geleden dat mevr. Greet van Benthem uit Baarn als informatrice bij "Moe ders voor Moeders" werd aange steld. Het rayon waar zij al die ja ren actief was is Baarn, Soest en Eemnes. Per 1 maart a.s. gaat zij stoppen met deze werkzaamhe den. Collega Thea Mous, uit Hil versum, zet het werk voort. Gedurende deze lange periode zijn er veel prettige contacten geweest met (zwangere) vrouwen, mede werkenden van medische praktij ken, apotheken e.d. en daarom is er een afscheidsreceptie. Op vrijdag 23 februari is er van 16:00 tot 17:30 uur gelegenheid elkaar nog eens te ontmoeten in "Het Brandpunt", Oude Utrechtseweg 4a te Baarn, naast de Paaskerk, nabij het N.S. station. Er is ruime parkeergelegenheid. Bingo Op vrijdag 16 februari is er weer j een bingo in het dienstencentrum, aanvang 20:00 uur; zaal open van- >7 o^OG uur* kaarten kosten 7,00 per stuk, inclusief een kop je koffie. Er zijn mooie prijzen te winnen. Klaverjassen Op zaterdag 24 februari wordt er m het dienstencentrum een klaver- jasmarathon gehouden voor 55- plussers uit Soest en Soesterberg. Men kan zich opgeven tot 17 fe bruari. Kosten: 15,00 p.p. Infor matie/opgave: Wim van Werkho ven, 88 3 5 2037v DONATEURSAVONE Zaterdagavond gaf d Harmonie P.V.O. haar donateursavond in Eer de grote belangstelling de grote sympathie i plaatselijke muziekvere voorzitter van P.V.O. aanwezigen welkom, me de heer Surink en de he ringh en Van Eeden, o tegenover de bloei der in vroegere jaren, een te geven van de stand c ging op heden. Hij moest hierbij wij2 slechte toestand, waarin menten verkeren en slechte instrumenten h van de vereniging bedr deed een dringend ber aanwezigen om nieuwe te werven en deelde vo dat binnenkort 'n fan .1 behoeve van het inst fonds zal worden gehoi Voor de pauze liet P.V.1 ren in enige marsen, ou een potpourri. De dii heer W. A. J. C. Wakel zijn mannen goed in c mede hierdoor werd he ma gaaf vertolkt en gi plaus beloond. Na de S het woord en de daad a baret-gezelschap T.O.F der leiding van de heer horst, onder de titel vieren feest', een bont bracht, waarvan de vel gen niet weinig hebbe A.s. Zaterdag wordt j uitvoering gegeven. DE SOESTER RAAD j De raad onzer geme< Vrijdagavond in openl bijeen onder leiding vai meester. Wethouder Van Zade mede, dat er een mis gerezen tussen het kerk I de Petrus en Paulus kei de gemeente. De raad in de vorige vergaderii worpen parkeerterrein rijtuigen niet voor de voor de nieuwe boerenl formeren. Het kerkbe dit schijnbaar niet begre zoekt nu dit parkeerte oorspronkelijk ontworp leggen. Na een verduidelijking Kruijff werd aan dit v daan. Rondvraag. Mevrouw Polet maat h tebestuur een complim wijze, waarop sneeuw tijdens de 2e sneeuwpi De heer Kruijff vraagt zegt alleen maar te der 23 onbewaakte spoort welke er in onze geme Mevrouw Landweer kli •jeugd, die op terreinei woningen op de Wa montlaan voetbalt, wat en vruchtbomen niet 1 I zijn. Voorts verzoekt spr. van eksternesten in I T. Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 Di Lassostaat 65*, tel- 6022195 Etiquette De spelregels voor sociaal verkeer, het omgaan met elkaar, verande ren. Nieuwe tijden, veranderende omgangsregels. Bij de Volksuniver siteit komen in een luchtige work shop veel wetenswaardigheden en praktische tips met betrekking tot de etiquette anno 2001 aan de orde. Etiquette is geen strak keurs lijf, maar een steun in de rug bij het functioneren binnen- en bui tenshuis. De docente, mevrouw Mea Gerrits-Navest van Hospita- lity Advice, zal aandacht besteden aan stijfvol tafelen, kleding, uit gaan en de spelregels voor het so ciaal verkeer in gezins- en werksi tuatie. De workshop Stijlvol tafe len en meer... wordt gegeven op dinsdag 20 februari, van 19:30 tot 22:00 uur. Kosten: 40,00 Gaudi/Barcelo na Op woensdag 21 februari, 19:30- 21:30 uur, geeft Jan G. Hofland een lezing over de Spaanse archi tect Gaudi (1852-1926), de man die mede het gezicht van Barcelo- na heeft bepaald. Gaudi wilde bouwwerken maken die ook ande re takken van beeldende kunst omvatten. Zijn architectuur is zo buitengewoon en eigenzinnig dat hij niet in één stroming kan wor den ondergebracht. Zijn grote in spiratiebron was de natuur. Alvo rens tot constructie over te gaan, experimenteerde hij vaak met ge wichten, belastingen en gipsen modellen. Kosten: 17,50. Informatie, inschrijving en cur susprogramma: Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, 886022195, e-mail: vu- soesl@csnet.nl.; maandag 13:00- 16:00 uur, dinsdag, woensdag en donderdag 10:00-13:00 uur. ongelukken. Soms rijd je met 140 kilometer per uur door een kale vlakte, dan weer 10 kilometer door een gebied bezaaid met kuilen en stenen. En als je zender (waarmee de renners noodsignalen kunnen uitzenden red.) kapot is en de ben zine op, dan is het adieu Victor. Je mag dan blij zijn als ze je op tijd vinden.' Ondanks de grote tegenstellingen tussen de 'autocoureurs' en motor rijders is er toch een band tijdens de rally. 'Als ze tijd hebben helpen ze je wel met iets vastlassen. En als er iemand valt en langs de kant ligt dan stop je om te vragen of je kunt helpen. Ik heb zelfs een Japanner benzine gegeven die zonder stond.' Voor de bevolking van de landen waardoor de rally gaat, geldt het zelfde. Echter wel tegen fikse be talingen. 'Die rally moet je eigen lijk zien als een soort ontwikke lingshulp,' zegt hij lachend. 'Ieder een probeert er een graantje van mee te pikken en de prijzen, bij voorbeeld van water, vliegen om hoog.' Meeleven De 21 dagen dat de Soesterberger op de motor zat heeft hij niet er varen als een constante race tegen de klok. 'In feite rijd je van dag tot dag. Elke dag laad je je weer op. Pas wanneer je Bamako gepas seerd bent, dan kom je'weer in de bewoonde wereld. Tijdens die drie weken in de woestijn denk je dat je het alleen doet. Maar kom je in Dakar aan, dan blijkt uit de en thousiaste reacties die via internet binnen kwamen dat er heel veel mensen met je meeleven.' Roose is dan ook erg te spreken over de sponsors - heel wat Soesterbergse bedrijven leverden een bijdrage - die het mogelijk maakten om deze vorm van topsport te bedrijven. 'Je bent niet een jongen die alleen wat motorcrosst. Je moet 22 dagen lang geconcentreerd blijven zonder verwennerij in een luxe hotel met biefstuk. Echt, dit is topsport.' Met de Nederlandse vlag om de schouders is het feesten geblazen in Dakar. Elk jaar organiseert de Da Costaschool een schoolproject. Dit jaar heeft de school geko zen voor een 'project over Mondriaan', dat vorige week woensdag officieel van start ging. Op 21 februari wordt het project afgesloten met een gro te expositie, waarop de leerlin gen hun 'kunstwerken' ten toonstellen. Ter gelegenheid van de start van het Mondriaanproject gingen de leerlingen vorige week woensdag naar school in de kleuren van de schilder. Alle jongens en meisjes waren gekleed in het rood, geel, blauw, wit of zwart; samen vorm den ze een levend schilderij. Tij dens de inloopavond op dinsdag konden ouders het werk van hun kinderen bezichtigen en zo kennis maken met het project. Drie sta giaires - leraren in opleiding (LIO) - van de Da Costaschool waren die avond speciaal als schilder ver kleed en schilderden 'echte' Mondriaans. Met het project, dat geschikt is voor alle leeftijdsgroepen, wil de basisschool kunstbeschouwing on der de aandacht van de leerlingen brengen. De school heeft gekozen voor Mondriaan, omdat hij is op gegroeid in de omgeving van Soest; om precies te zijn in Amers foort, waar ook het Mondriaanhuis De hele school'draafde op om in de ontmoetingsruimte een levende' Mondriaan te maken. De kleuren moet u er maar even bij denken. te vinden is. Tijdens het project 'ervaren' (ruiken en proeven) lera ren en leerlingen de beroemde Nederlandse schilder en gaan de kinderen ook zelf aan de slag met penseel en kwast, wat moet uit monden in de afsluitende tentoon stelling in februari. Voor al uw CEgecert Torenstraat 13 - Als aan Victor Roose wordt ge vraagd wat hem het meest boeide tijdens de rally Parijs- Dakar zegt hij na enig naden ken: 'Het vechten tegen de ele menten. Overdag is het 42 gra den boven nul; maar zodra de zon ondergaat, lijkt het net of je in een koelkast duikt. Het rare is dat ik meer last van de kou had dan van de warmte. En ja, de zandstormen. Met slechts anderhalve meter zicht moetje toch blijven doorgaan.' De lus bij Tidjika. De meeste men sen zouden het niet in hun hoofd halen om deze Afrikaanse 'Bren- nerpas' van louter wegzakkende zandduinen over te steken. Maar voor de rallyrijders op de route Parijs-Dakar is er geen ontkomen aan. 535 kilometer lang knokken ze zich een weg door het zachte zand. Dan zakken ze weg, daarna klimmen ze weer 50 a 60 centime ter. 'Ik wist dat het stuk vanaf Smara tot aan Bamako het zwaarst zou worden,' zegt Victor achteraf. 'Maar dat het zo erg zou zijn....Vlak voor het eind dacht ik: Nee, dit is gekkenwerk. Ik red het niet. Echt, naar zo'n gebied stuur je je ergste vijand niet. De moed zonk me in de schoenen.' Waarom de Soesterberger, die door pech en tegenslag weinig nachtrust kreeg, weigerde zich aan zijn vermoeidheid over te geven, wordt niet geheel duidelijk. Mis schien vanwege de lijfelijke aanwe- zigheid van vader Rob, of door het aanstekelijke enthousiasme van de mensen in de dorpen waar de ral lyrijders doorheen kwamen. Feit is dat hij uiteindelijk als 54ste eindig de in het klassement. Van de 142 motorrijders haalden 70 de eind streep. Geen slechte prestatie voor een rijder die niet over fabrieks- spullen kan beschikken en veel re paraties zelf moet uitvoeren. 'Deze rally leeft in landen als Frankrijk, Italië en Spanje meer,' viel de Soesterberger op. 'Vanaf Parijs waar we op nieuwjaarsdag startten tot aan Narbonne toe, stond het vol met enthousiaste toe schouwers. Elk dorpje waar we langs kwamen stond op zijn kop. Het is een heei mooi gezicht als je zo'n tienduizend mensen langs de kant ziet staan.' Het enige min puntje op het Europese vasteland was de onenigheid tussen organi satie en motorrijdersbond in Span je. 'De trucks en auto's die aan de rally meededen hadden een groot geldbedrag bedongen als zij daar zouden rijden. De motorrijders wilden echter het dubbele hebben, wat ze niet kregen. We hoefden toen niet te starten. Een paar man hebben voor het toegestroomde publiek toch gereden. De anderen, waaronder ik, zagen af van het rondje op het strand. Je wilt je materiaal zoveel mogelijk sparen en niet blootstellen aan het zout. We hadden nog genoeg zand voor de boeg.' Gat in de grond De 21 dagen van Parijs naar Dakar hebben de rallyrijders veel energie gekost. 'Per dag zit je zo'n dertien uur op de motor. Óm vier uur 's morgens gaat de wekker. Om acht uur is het licht en stap je op de motor. Ook de verplaatsing van bivak naar bivak vindt in het don ker plaats.' Dat de bivak niet te vergelijken is met een luxe hotel, heeft Roose snel ervaren. 'De plaatsen waar de bobo's verbleven waren nog geciviliseerd. Maar soms zit je in een nederzetting dat uit weinig meer bestaat dan een gat in de grond. Er is ooit water gevonden en het heeft een naam. In de omgeving is echter niets te ontdekken. Zo'n bivak is niet meer dan een set tenten.' Voor de rally- rijders geen sterrenrestaurants en bubblebaden. 'Soms wasje zo moe dat de lust in eten je verging. Toch moet je eten, anders houd je het niet vol.' Tegenslagen waren er genoeg. Of door domme motorpech, of door de organisatie die de benodigde brandstof voor de motorrijders verkeerd berekende. 'We stonden toen tachtig kilometer voor het eind van de etappe stil en hebben tot 4 uur gewacht. Om acht uur moesten we weer rijden.' Uitputtingsslag Ondanks alle vermoeidheid was het met name voor de motorrijders een zaak van goed bij de tijd blij ven. Want halverwege de rally be- Roose heeft het ergste achter de rug en komt weer terug in de be woonde wereld. gint de vermoeidheid toe te slaan en wordt het een uitputtingsslag. 'Zelfs op het laatste stuk gebeurt van alles. Een vriend reed op de laatste dag op een koe. Hij brak zijn sleutelbeen en kon naar huis. Zelf dacht ik nadat ik Mbaka was gepasseerd dat ik al binnen was. Ik reed niet geconcentreerd en ging vol gas ergens rechtdoor tegen een boom.' Hij hield er een lichte bles sure aan zijn enkel aan over. Wat de ongelukken betreft: Parijs- Dakar staat bekend als een gevaar lijke rally. Victor heeft dat nu zelf ervaren. 'Het grootste uitvalper centage wordt veroorzaakt door WONEN V Birkstraat 99 te Soest. Telefoon035 - 60110 04. Vrijdag koopavond. MEENEEMMEUBELEN 3irkstraat 101 te Soest. Telefoon 035 - 601 34 03. Vrijdag koopavond. Voor velen al heel gewoon, maar voor anderen helemaal nieuw: - Kaapse mosterd, van de boerde rij "De Slange Rivier" in Zuid- Afrika; - Zulu Fire Sauce, een Zuid-Afri kaanse chilisaus in leuke geschenk- verpakking uit de Kwazulu-Regio; - Malawi Gold een hete saus met koriander; het recept komt van één van de vissersdorpen rondom het Malawimeer; -Witte peperkorrels uit Sri Lanka; - 7 specerijen uit Sri Lanka in een fraai palmbladmandje; en, misschien wat milder op de tong: - Amazonenoten met pure choco lade; - Honing-anijs snoepjes uit Uru- quay in papier, waarop de dieren de toekomst voorspellen; -En ananas- en sinaasappelsap, ga zo maar door. Kortom, tijd om nog eens langs te komen. Dan kunt u gelijk de nieu we winkel bekijken. De Wereld winkel is op de volgende tijden geopend: maandag 13:00 - 17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30 - 17:00 uur,886028132. Het is al weer een paa den geleden dat het g< meerde specialiteite mnt in Soesterberg, Th tal Swan, een feestje v verband met het 25-jai ca-jubileum in het dor eigenaren Siu Cheunj] randa Mok. Er werd nr feest gevierd en lekker er werd ook een tent ling op touw gezet, g seerd met medewerk het Museum Oud So 'Soesterberg van toen' op smaakvolle wijze de verf. 'De opruimbende' zo heet het schoonmaakproject voor de Eng, dat afgelopen donder dag van start ging tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Desmond Tutuschool aan de Molenstraat. De naam was ver zonnen door Esma Soy, leer ling van groep 6, en die kreeg van de jury de prijs. In de komende maanden gaan groepjes scholieren (en anderen?) regelmatig de wijk door om oprui ming te houden. Daarmee verdie nen ze 'groene kaarten', die zoals Jolanda Dijkman (Balans) uitlegde - de welzijnsstichting is een van de deelnemers aan het project, even als de gemeente (Groen, Wijkbe heer) en Achtgoed - kunnen wor den geruild tegen spelmateriaal, zoals een voetbal of (op den duur) een compleet voetbaldoel. In de school is een speciale tentoonstel- lingskast ingericht, waar de kinde ren hun meest opmerkelijk 'vond sten' kunnen etaleren. Esma Soy gaf, samen met milieu wethouder Harry Witte, vorige week het startsein voor de schoon maakactie. Dat gebeurde in de aula van de school, waar de door haar verzonnen naam werd ont huld en het eerste 'gevonden voor werp' - een ouwe schoen - in de kast werd gezet. 'De Eng moet stralen - help mee het zwerfvuil weg te halen', zo luidde een van de slogans tijdens de bijeenkomst in de school. Wethouder Witte was het daar helemaal mee eens. Hij complimenteerde Esma voor de toepasselijke naam die ze bedacht De familie Mok was er t den over. Niet alleen d van het jubileum was ee ook de door burgemeeste feestelijk geopende tento in een speciaal hiervoor i taurant ingerichte zaal belangstelling. Het was voren beloofd: de jubilai ten aan alle genodigden zij geen cadeaus wilden o maar dat ze een bedrag goed doel te beschikkir stellen. Alle gasten kon een steentje aan bijdragei dens de receptie 'iets' in voor bestemde Chinesi deponeren. Iedereen spontaan en het tot kwam uit op een voor he ge goede doel, de Stich seum Oud Soest' f 3800,- Antoon van den Dijssel, het museum aan de S straat in Soest heeft het inmiddels in de boeken r schrijven. Het museum krijgt da:

Soester Courant | 2001 | | pagina 12