a GRANDIOZE OPRUIMING tê jROTE BELANGRIJKE VEIUHB6EB0UW VAN ZMKlHOff Visser Rapport over infrastructuur schetst verkeersproblematiek Overhees kampt met gebrek aan parkeergelegenheid Renata's Soest wil geen probleem met nieuwe exploitant zwembad KUNST- EN ANTIEKVEILING VE=ÏCE^< RS rieester ssfraat /IE KERS 7 ACTUEELT dewerker ca Gemeente inventariseert ruim 30 rijksmonumenten Dr. Spiller- behandelingen m PAGINA 2 WOENSDAG 31 JANUARI 2001 SOESTER COURANT PAGINA 3 ïWSteK BV tations en het ihele land. owel E als komen werken? >94 i langs. <oelink os. j een RKER m/v VKELAARDIJ: IN DE REGIO! :ime) UVENDAAL VRDIJ Bereikbaarheidsprofiel Eemland Gemeente heeft geen oplossing MENU 'Brasserie "ester W* Webwinkel moet kantoor blijven Witgoed specialis SOEST Voor service moet u bij ons zijn ZONDAG 4 FEBRUARI GEOPEND VAN 11.00 - 17.00 UUR MEUBELEN 3 etages meubelen Klassiek, eiken en miodern GEBR. VAN WOERKOM vanaf 49,50 'Winkelaanbod Soest versterken' Correctie Contract met randvoorwaarden en eisen Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 lezers Verkeerscontrole FEDERATIEI^ Vaartweg 109 1217 SM Hilversum Gedichtendag 2001 Snelheidsmaniak kiwa gecertificeerd ederlandse Vereniging itend bezig met taxa- .ingvan nieuwen ialisatie zijn wij onze i zaken zijn onze toege- i Amersfoort hebben ifwisselende en uitda- aan, is dat mogelijk n bestaan voornamelijk ten over bestaande beantwoording, iporten uitwerken en abele, commerciële, ïlijkheid idse taal 3 Soest team waar naast hard i zoals onder meer; miespaarregeling. ijf of mail dan zo -i. Onno Buijs, Soest indaal.nl Vrijdag heeft het Gewest Eem land, waarin Soest samenwerkt met andere regiogemeenten, het rapport 'Bereikbaarheids- profiel Eemland' aangeboden aan gedeputeerde D.H. Kok van de provincie Utrecht. In het rapport wordt gepleit voor een aantal infrastructurele maatregelen die de komende tien jaar nodig zijn om te voor komen dat het verkeer verder vastloopt op het wegennet in Eemland (en in Soest). Namens Soest was verkeerswet houder Harry Witte aanwezig bij de presentatie van het Bereikbaar heidsprofiel Eemland. De wethou der steunt de in het rapport voor gestelde maatregelen (vooral langs de Al en A28) en vraagt de aan dacht van de provincie Utrecht voor het gebrek aan doorstroming op bijna alle wegen in Soest, als gevolg van het vele sluipverkeer in de omgeving. Ook lokale bedrijven klagen over de verkeersopstoppin gen, zo liet de wethouder weten tijdens de bijeenkomst vrijdag. Andere voorgestelde maatregelen zijn de geplande HOV-lijn (hoog waardig openbaar vervoer) langs het traject Amersfoort-Soest en de uitbreiding van de spoorlijn Den Dolder-Soest-Zuid. Deze moeten het autoverkeer terugbrengen en de leefbaarheid vergroten. Knooppunt Het Bereikbaarheidsprofiel Eem land is opgesteld door het gewest zelf, dat een dringend beroep doet op de rijksoverheid om extra ver keersmaatregelen te treffen in de regio. Het bereikbaarheidsprofiel vormt het uitgangspunt van het overleg met het Ministerie van Verkeer en Waterstaat over toe komstige maatregelen en investe ringen. Het rapport schetst de re gio als een verkeersknooppunt (wegen en spoor) tussen de Rand stad en het oosten en noorden van het land. De toegenomen mobili teit en de groeiende bevolking en bedrijvigheid in Eemland ('een aantrekkelijke vestigingsplaats') liggen ten grondslag aan het drei gende verkeersinfarct in de regio. De opstoppingen op het provincia le en plaatselijke wegennet dreigen de regio Eemland onbereikbaar te maken. Omdat de verbindingen naar het noorden en oosten ver slechteren door de filevorming op de snelwegen, lijdt de Randstad (maar ook Eemland) economische schade. Het sluipverkeer zoekt al ternatieve wegen, waardoor plaat selijk problemen ontstaan met be reikbaarheid, veiligheid en leef baarheid van wijken. Deze aspec ten krijgen dan ook de nodige aan dacht in het rapport. Zo wordt ge dacht aan de aanleg van ecopassa- ges over rijkswegen (A28) om de versnippering van natuurgebied De Utrechtse Heuvelrug tegen te gaan. Ook een hoogwaardig fiets- netwerk en geluidwerende maatre gelen langs de A28 bij Soesterberg moeten leefbaarheid en veiligheid in de omgeving van Soest verho gen. Projecten In het rapport wordt een aantal projecten voorgesteld die voor 2010 worden uitgevoerd en ook voor Soest van belang zijn. Behal ve de aanleg van ecopassages en een fietsnetwerk en het terugbren gen van geluidshinder langs de A28, staan ook maatregelen voor de rijkswegen, provinciale wegen en het openbaar vervoer (OV) op het programma. Langs de Al en A28, die mogelijk ook verbreed worden, worden zogenoemde pa rallelstroken aangelegd om de snelwegen te ontlasten. Verder wordt het sluipverkeer op het pro vinciale wegennet tegengegaan op o.m. de volgende locaties: parallel le verbindingen langs de A28 tus sen Amersfoort en Utrecht, door Amersfoort langs het Dierenpark, langs en door Soest/Soesterberg en Amersfoort- West. Fysieke maatregelen op het lokale wegennet (afsluitingen, verkeers remmers) en flankerend beleid (re gionaal parkeerbeleid, handha ving) moeten het sluipverkeer ver der terugbrengen. Ook voor het openbaar vervoer staan enkele projecten op de rol. Zo wordt een HOV-verbinding gerealiseerd tus sen Amersfoort en Soest, maar ook de bestaande busverbindingen worden verbeterd door hogere fre quenties en stiptheid. Ook de be reikbaarheid per spoor krijgt aap- dacht; de capaciteit van de spoor lijn Den Dolder-Soest-Baarn wordt vergroot. Ondanks al de voorgestelde infrastructurele maat regelen stelt het rapport enigszins gelaten vast dat waarschijnlijk geen verbetering op het rijkswegennet (en dus ook op de lokale wegen) optreedt. Ook de woonwijk Overhees heeft onvoldoende parkeerge legenheid. Zo heeft een aantal bewoners van de Turfstreek de gemeente verzocht om toewij zing van een parkeerplaats, omdat ze hun auto nauwelijks kwijt konden voor hun woning. De gemeente heeft het verzoek echter afgewezen, omdat an ders voor andere autobezitters nog minder parkeerplek voor handen is en voor de aanleg van extra parkeerplaatsen geen ruimte is in de wijk. 39,66/€18,- Gefrituurde brie met frambozensaus of Selderij-crèmesoep of Zalmrillette met gemarineerde komkommer Gestoomde heilbot met saffraansaus en risotto of Parelhoen met calvadossaus of Japanse entrecote Warme rijstpudding met abrikozen en appel of Peren in portsaus of Koffie met bonbon Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035-603 60 10 Ruimschoots parkeren. Van maandag tm zaterdag 'Toen dit gedeelte van de wijk Overhees werd gebouwd, is reke ning gehouden met een parkeerca-, paciteit van één parkeerplaats per woning. Dat was destijds heel re delijk', legt verkeersambtenaar A. van Wanroij van de gemeente Soest uit. Deze parkeernorm houdt niet in dat direct voor of naast iedere woning een parkeer plaats is aangelegd, maar dat in de directe omgeving van de woning een plek beschikbaar moet zijn. Bovendien is bij de woonhuizen met tuin - de zogenoemde grond gebonden woningen - een ketting- beding opgenomen in het huur- of koopcontract. Daarin staat dat er ,een parkeerplaats aanwezig moet blijven op het eigen terrein. Hoe wel daar niet verplicht geparkeerd hoeft te worden, doen bewoners dit in de praktijk wel. Nu - 15 jaar, na de bouw van de woningen aan de Turfstreek - blijkt de parkeernorm door de enorme groei van het autobezit behoorlijk achterhaald en klagen Ook buiten het 'spitsuur' - als iedereen aan het werk is - is de 'parkeerstrook' voor het huizenrij tje aan de Turfstreek al voor de helft bezet. Het oude stationsgebouw aan de Spoorstraat, waar Steijart Websto re is gevestigd, mag alleen worden gebruikt als kantoor en niet als winkel. De gemeente heeft de ei genaar van de internetwinkel nog maals duidelijk gemaakt dat in het pand geen detailhandel is toege staan. Aanleiding voor de waar schuwing van de gemeente is een in november geplaatste krantenad vertentie, waarin Steijart Websto re allerlei hard- en software aan biedt en waarin de openingstijden van het pand staan vermeld. Vol gens de gemeente zou de adver tentie het bestaan van een winkel in het oude stationsgebouw sugge reren. Tijdens overleg op het raadhuis in december heeft de eigenaar van Steijart Webstore echter benadrukt dat zijn bedrijfje uitsluitend handel drijft op internet en het pand aan de Spoorstraat geen 'fysieke vesti gingsplaats' is. Het gaat immers om een winkel in cyberspace, een Virtuele ruimte. Eigenaar NS Vast goed wil geen problemen met de gemeente Soest en blijft in gesprek met de huurder over het gebruik van het gebouw. Ook de gemeen te blijft de zaak nauwlettend vol gen. de bewoners over een tekort aan parkeerplaatsen. In de dicht be bouwde wijk is eenvoudigweg niet genoeg ruimte. Dat probleem er varen vooral de bewoners van de duplexwoningen aan de Turf streek; zij hebben niet de beschik king over een parkeerplaats op ei gen terrein, maar zijn aangewezen op de openbare weg. Turfstreek De bewoners die de gemeente hebben aangeschreven, hebben bovendien geen parkeerhavens voor de deur, zoals bij andere tweelaagswoningen aan de Turf streek wel het geval is. Als de par keerhavens om de hoek al bezet zijn, moeten zij hun auto op de weg parkeren. Daar is maximaal ruimte voor vier auto's, terwijl het huizenrijtje zes huishoudens telt. Bovendien moeten tegenliggers op elkaar wachten, wanneer ze de ge parkeerde voertuigen willen passe ren. Helaas voor de bewoners heeft de gemeente geen oplossing voor het gesignaleerde probleem. 'Mede gelet op het gebruik en de inrichting van uw woonomgeving kan geen extra parkeercapaciteit worden toegevoegd', zo luidt het antwoord van de gemeente. Eigen technische dienst met 24-uurservice. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 'N BEGRIP VOOR KWALITEIT, SERVICE: EN PRIJS SOEST - STEENHOFFSTRAAT 61 - TEL.. 035 - 601 32 80 De gemeente Soest gaat op korte termijn 33 rijksmonu mentenpanden inventariseren om in aanmerking te komen voor subsidie van het Rijk. Voor 1 mei moet de gemeente een 'behoefteraming' hebben ingediend bij de Rijksdienst Monumentenzorg (RDMZ). Het College van B. W. ging vorige week akkoord met de uitbesteding van de werkzaam heden. De gemeente had twee kandidaten op het oog voor de uitvoering van de inventarisatie: Monumenten- wacht en bouwkundig adviesbu reau Van der Zande. Wat betreft voorwaarden en prijs van de uit voering verschillen de twee offer tes nauwelijks van elkaar, maar de gemeente heeft toch gekozen voor het iets goedkopere aanbod van adviesbureau Van der Zande. De inventarisatie van de 33 rijksmo numenten duurt naar schatting 100 uur, waarvoor het adviesbureau 11.421 gulden in rekening brengt. De gemeente rekent op een rijks vergoeding van oingeveer 100 gul den per pand, zodat de totale kos ten voor Soest ca. 8200 gulden bedragen. De kosten worden ge dekt uit het monumentenbudget 2001. Deadline De 'deadline' voor het indienen van een actuele behoefteraming vloeit voort uit Jhet zogenoemde Besluit Rijkssubsidiëring Restaura tie Monumenten (BRRM) uit 1997. De resultaten van de inven tarisatie moeten de rijksoverheid inzicht geven in het achterstallig onderhoud van haiar monumenten. Op basis daarvan kan het landelij ke budget worden verdeeld over de verschillende gemeenten. Ossendamweg 28t - Soest - Tel. (035) 6024492 Vervolg van pagina 1 voor een groot deel van de zuide lijke helft van Soest. 'Van belang voor deze functie is de versterking van het supermarktsegment. Mo menteel is maar één supermarkt aanwezig. Door verplaatsing van één of meerdere solitaire super markten kan het supermarkten aanbod worden uitgebreid met een winkel in een aanvullend markt segment. Dit versterkt de positie van het wijkwinkelcentrum. Ten behoeve van het goed functioneren is verder een goede bereikbaarheid en parkeergelegenheid var. belang. Met name de parkeersituatie is momenteel slecht. De winkels in de Zuidpromenade hebben een verouderde uitstraling en moeten gemoderniseerd worden. Het hui dige Plein van Zuid heeft nauwe lijks een winkelfunctie. Indien win kels aan het Driftje worden gerea liseerd zullen alle pleinwanden in gevuld moeten worden met win kels. De Abn-Amro bank zal moe ten verplaatsen om zicht te creëren op het Plein van Zuid. Actiepak ket: 1. Toevoegen supermarkt door middel van verplaatsing van solitaire supermarkt; 2. Ontwikke len winkelwand aan Plein van Zuid 3. Moderniseren Zuidprome nade. Smitshof De Smitshof kan in de toekomst haar buurtfunctie behouden. Bin nen de sector dagelijkse artikelen kan gestreefd worden naar com pletering van het aanbod. Een ver dere uitbreiding van het aantal winkels is niet gewenst. De com merciële uitstraling van het cen trum en van enkele winkels kan worden verbeterd. De geblindeer de zijgevel van de supermarkt be lemmert de relatie met de bedrij ven op de hoek van de Smitsweg (bank, drogist). Ook de parkeerca paciteit rondom het centrum is te klein en dient te worden uitge breid. Actiepakket: 1. Complete ring aanbod dagelijkse artikelen; 2. Aannemingsbedrijf A.A. van Breukelen is wel degelijk be reikbaar voor commentaar. Vorige week stond in deze krant het bericht "Bouwbedrijf moet rij weg vrijmaken van de gemeente". Ten onrechte werd vermeld, dat het bouwbedrijf niet bereikbaar was voor commentaar. Aanne mingsbedrijf van Breukelen bleek achteraf wel degelijk bereikbaar te zijn. Men bleek nog steeds in onder handeling te zijn met de gemeen te Soest inzake de' bouwkeet en container. Bovendien is het ge noemde bedrag niet correct. De directie van het bedrijf betreurt, dat er onjuiste gegevens zijn gepu bliceerd. De gemeente Soest wil geen enkel risico lopen bij de wer ving en selectie van een nieuwe exploitant voor het zwembad aan de Dalweg. Daarom heeft zij, samen met Marktplan Ad viesgroep, een aantal eisen en randvoorwaarden geformu leerd waaraan de exploitatie overeenkomst moet voldoen. Dit stuk is bovendien juridisch getoetst op eventuele valkui len. De raadscommissie Sport sloot zich vorige week aan bij het voorstel. Aanleiding voor deze omzichtige handelwijze van de gemeente is de al jaren durende onenigheid met Aqua Indoor, de huidige exploi tant van het sportcomplex aan de Dalweg. De onmin tussen de ge meente en Aqua Indoor spitst zich vooral toe op de verdeling van de onderhoudskosten en op de ach terstallige huur, waarover beide partijen in een juridisch gevecht zijn verwikkeld. Soest wil in geen geval het contract met de huidige exploitant, dat in juli afloopt, ver lengen en is op zoek naar een nieuwe partner voor de exploitatie van het zwembad en de sporthal. De raadsleden bespraken tijdens de commissievergadering vorige week een notitie, waarin de ge meentelijke eisen en randvoor waarden van de 'concept exploita tie-overeenkomst' waren vastge steld. Zo wil de gemeente de ge bruikers van het zwembad - sport verenigingen, scholen en particu liere bezoekers - beschermen door ze wekelijks een aantal uren te ga randeren. De verdeling van het onderhoud over eigenaar (ge meente) en huurder wordt gere geld in een meerjarenonderhouds- plan en het afsluiten van adequa te verzekeringen, zoals een opstal verzekering, is de verantwoorde lijkheid van de exploitant. Dit con cept is bovendien getoetst op eventueie juridische voetangels en klemmen door 'huisjurist' De Brauw, Blacksrone en Westbroek. Opzegtermijn Een aantal details uitgezonderd, kon het concept van Marktplan op de goedkeuring van de raadsleden rekenen. Henk Koning (CDA) merkte echter terecht op dat hij liever een opzegtermijn van een jaar (in plaats van een half jaar) opgenomen zag in de exploitatie overeenkomst. Dus overige raadsle den sloten zich daarbij aan. Chris van Vuuren (Christen Unie) bena drukte nog eens dat de gemeente op zoek moet naar een dynami sche, 'echte' exploitant die zich niet alleen als beheerder gedraagt, zoals nu het geval is. De gemeen te wil in april de selectie hebben afgerond, zodat «Je gemeenteraad tijdig de geselecteerde kandidaat kan goedkeuren. In juli moet de nieuwe exploitan t namelijk aan de slag. Al met al een krap tijdssche- ma. Insprekers Voorzitter Paul Lemmen van de Sportraad sprak zijn ongenoegen uit over het feit dat de sportvere nigingen in zo'n laat stadium bij het proces waren betrokken. 'De gebruikers willein invloed op de werving van een nieuwe exploi tant. De verenigingen weten zelf het beste wat er moet veranderen en willen gehoord worden', aldus Paul Lemmen. Hij werd gesteund door Chris Sneijders, voorzitter van 'grootgebruiker' De Duinkik kers, die erg sleclht te spreken was over het gebrek aan communicatie. 'Vandaag kreeg ik pas dit stuk met besluiten, zonder dat ons iets ge vraagd is. We worden kennelijk niet serieus genomen, terwijl we als gebruikers wel kennis hebben van eventuele valkuilen', zei een boze Sneijders. Na deze kritische interruptie haast ten de raadsleden zich te verklaren dat er snel een inspraakronde voor de verenigingen moet komen. Wet houder Harry Witte zei toe bin nenkort met de gebruikers om de tafél te gaan zitten en alle op- en aanmerkingen mee terug te nemen naar het College. Over het plan van de Duinkikkers voor een twee de binnenbad kon de wethouder kort zijn. Dat is financieel niet haalbaar. 'Ons doel is nu juist een verbetering van de financiële ex ploitatie. Een tweede bad betekent volgens Marktplan een verzwaring van de exploitatie met twee ton per jaar, zonder dat daar buiten de spitsuren gegarandeerd bezoekers tegenover staan', aldus Harry Wit te. Verbeteren uitstraling; 3. Verster ken ruimtelijke relatie met drogist en bank; 4. Vergroten parkeerca paciteit. Overhees Het winkelcentrum Overhees kan haar positie als buurtwinkelcen trum behouden, met name door de vergroting van het primaire verzor gingsgebied als gevolg van woning bouw aan de Boerenstreek. De su permarkt A&P kan eventueel groeien tot een maat van circa 1.000 a 1.200 m2 wo. Het aantal parkeerplaatsen is krap. Ook de inrichting en uitstraling van de openbare ruimte is rommelig. De winkeliers moeten een terughou dender uitstallingenbeleid voeren. Actiepakket: 1. Verfraaien inrich ting openbare ruimte; 2. Vergroten parkeercapaciteit; 3. Verminderen uitstallingen; 4. Vergroten vloerop pervlak van enkele winkels (waar onder supermarkt). Soesterberg De Rademakerstraat heeft volgens het rapport de functie van dorp centrum. De bewinkeling aan de Buys Ballotlaan is reeds nagenoeg geheel verdwenen. Voor een goe de ontwikkeling van de Radema kerstraat is het van belang dat snel duidelijkheid gegeven kan worden aan winkeliers en eigenaren in de Buys Ballotlaan dat de Radema kerstraat op termijn de enige win kelstraat van Soesterberg is. In de Rademakerstraat moet worden ge streefd naar een zo compact mo gelijk centrum. Nieuwe ontwikke lingen in Soesterberg vinden bij voorkeur plaats tussen de Kamp weg en de Generaal Winkelman straat. Hierdoor kan een min of meer aaneengesloten winkelfront ontstaan. De branchering in de straat bestaat bij voorkeur uit een kwalitatief goed aanbod dagelijk se artikelen. De supermarkt kan in onze optiek uitbreiden tot circa 1.000 a 1.200 m2 wo. Voor een tweede supermarkt bestaat in Soesterberg geen distributieve ruimte. Actiepakket: 1. Uitbreiden supermarkt Rademakerstraat; 2. Afbouwen bewinkeling Buys Bal lotlaan; 3. Aanwijzen concentra tiegebied. (Zie ook de artikelen elders in deze krant.) De politie heeft vrijdagmiddag ver keerscontroles gehouden op de Birkstraat, Kampweg en Den Blieklaan. In totaal kregen 14 au tomobilisten een bekeuring voor het niet dragen van de autogordel. Tien bestuurders werden bekeurd omdat ze de geslotenverklaring negeerden en een ander wegens het rijden zonder rijbewijs. voov Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer worden niet alleen professio neel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zakelijkheid is het menselijke aspect bij onroerend goecf aangelegenheden natuurlijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest 1*||| RVT Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 MEER DAM 3200 KAVELS AAN KUNST-ANTIEK-GOUD-ZILVER SCHILDERIJ EN W.O. AV. Verschuur jr., M. A. Koe kkoek, M. Waning, J. G. den Hengst, HBos, 3x D. Smorenbcrg, VV. Noordijk, Th. De Bock. etc. KlIMageo: urtjdag 2 februari 19.00-22U0 oor zaterdag 3 februari 11.00-17.00 uur zondag 4 februari 11.00-17.00 uur Veiling: maandag 9 februari t/m vMdag 9 februari aanv. 19.00 uur Telefoon: 035-6247170 Telefax: 035-6231623 'Catalogus op Internet: www.vanzadelhoff.nl AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAi Er zijn in Nederland meer men sen die gedichten schrijven dan mensen die gedichten lezen. Zo ook op Soest, veronderstel ik. De Landelijke Gedichtendag 25 ja nuari was een geslaagde poging poëzie onder de aandacht van het publiek te brengen. In meer dan honderd gemeenten waren activi teiten opgezet, zoveel dat Poetry International in Rotterdam het niet bij kon houden op haar web site. Deze stichting organiseerde de Nationale Gedichtendag voor de tweede achtereenvolgende keer. Ook in Soest is het gelukt 25 burgers uit te dagen hun pen nenvruchten aan de openbaar heid bloot te stellen en prijs te ge ven. Zie het verslag van 'Soest VERS-ierd' in C-drie, elders in dit blad. De vraag is of de Landelijke Ge dichtendag ook 25 poëzielezers heeft opgeleverd in ons dorp. Gerrit Komrij, de dichter des Va derlands, zegt dat een dag zonder gedicht een verloren dag is. Hij heeft vorige week zelfs een poë- zieclub opgericht. Gevaarlijk. Poëzie moet wel elitair blijven. Anders gaat het dezelfde kant op als met de religie. Voor een rijks daalder is door hem op 25 janua ri 'Staalkaart' van Judith Herz- berg gepresenteerd. Een eenmali ge oplage met dertien gedichten, die in elke boekhandel geduren de twee maanden te koop is. Interessanter is een ander bun deltje voor de zotte prijs van f 2,50 met tien verzen ('Lof der Zotheid 2001 in gedichten') van Mohammed Benzakour, J.A. Deelder, Gerrit Komrij, Gerrit Krol, Joke van Leeuwen, Ramsey Nasr, Hagar Peeters, Wïm T. Schippers, Toon Tellegen en Leo Vroman. Het boekje werd uitge geven in het kader van Rotterdam Culturele hoofdstad en geïnspi reerd door Erasmus' Lof der Zot heid. Het meest treffende vers is van Schippers, getiteld Tets', dat eindigt met: Nu geeft men aan dat er 'iets' moet zijn dat is begaan met ons bestaan O sof der Godheid, ik vrees het is welaan met Uw Persoon gedaan. Het huis van de poëzie heeft vele kamers. Een van de eervolle ver meldingen van 'Soest VERS-ierd' is mijns inziens door de jury on dergewaardeerd. Het is een son net van Dick Koblens, getiteld 'Johannes Poststraat'. Geen win naar zoals het fraaie 'Oma' van Olga Ponjee, maar wel aardig om te publiceren. Voor de naoorlogse generatie: Johannes Post (1906-1944) werd als verzetsstrijder gefusilleerd in de duinen bij Overveen. Zie 'De straat waarin wij wonen ge schiedenis en verklaring van de straatnamen in Soest', (Kruse- man 1985) door Ben van Os. JOHANNES POSTSTRAAT Kaarsrecht, in een meandrische for matie, reikhalzend naar het zonlicht en de maan staren een kwarteeuw reeds, met star re gratie vijf torenflats elkaar vrijpostig aan. Thans steken zij omhoog met nóg meer staatsie, sinds aan hun gevels de vijf namen staan van vogels met een grote reputatie: Reiger, Snip, Ibis, Uiver, Zwaan. Hun vluchten mochten lauweren ver werven, Johannes zou, in ruil voor vrijheids zucht en dapperheid, helaas door kogels sterven. Zijn straat ademt allang in vrije lucht, de Vrijheidsweg bewaakt Klaarwaters erven, knoet noch knechtschap worden meer geducht. De auteur afgestudeerd in de Franse taal en letterkunde, woont sinds kort in de Johannes Post straat. Als de componist Jacques v.d. Griendt (woont in dezelfde straat) dit sonnet op muziek zet, de kunstschilder Harry van der Wee (woont in dezelfde straat) de strekking van het gedicht in verf verbeeldt en dominee Herman de Wilde (woont er ook) zijn zegen eraan hecht, komt een aardig cul tuurproject tot stand in Klaarwa- ter. Vorige week dinsdag is een auto mobilist op de foto gezet die met een snelheid van 141 km/uur over de Biltseweg 'reed', waar een snelheid van maximaal 80km/uur is toegestaan. Het was de hoogste snelheid die de politie heeft geme ten tijdens een snelheidscontrole, waarbij 's avonds tussen zeven en negen uur 909 voertuigen werden gecontroleerd. Hiervan reden 75 auto's te hard. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! I 2a Soest 60136 82

Soester Courant | 2001 | | pagina 3