Persoonlijke ontwikkeling centraal op Het Nieuwe Eemland Het Stromenland: klaar voor de leerwegen VMBO eHperl SCHOEMAKER GOR DIJNEN Agathafeest Gilde in Soesterberg en Soest lONDEfMUSJj laardij! INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS PAGINA 6 WOENSDAG 31 JANUARI 2001 R. WESTRa SOESTER COURANT PAGINA 7 DE GROOTSTE COLLECTIE Gevraagd VASTE EZORGERS in Soest voor de tel. 601 41 52 rsmakelaardij.nl Open Huis bij Waldheim-mavo Ooit kiest u voor mooist Burg. Grothestraat 9, Soest. Telefoon 035 601 03 44 Dorresteinwweg 60 Soest Telefoon 601 32 88 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdag na 12.00 uui GESLOTEN. BIJ WASIEL STEITNER SHSaHBBHMI WASIEL STEITNER 1UOIIB1H TAPIJT LANGE B R I N K W E G 31 Soest, to.HEMU-TeL 035-6019600 Nog enkele kaarten voor het I Nationaal Ballet, een groeps- reis naar een klassiek toneel- stuk in Utrecht, repetities voor p de Shakespearevoorstelling van de leerlingentoneelgroep, f twee optredens van de Neder landse cajun-band Captain Gumbo in het eigen gebouw. Het mededelingenbord van Het Nieuwe Eemland maakt r- duidelijk dat cultuur een be langrijk element in het onder wijsaanbod van deze school is. let monumentale gebouw aan de Daam Fockemalaan, dat als decor diende voor enkele tele visieseries, nodigt daar ook toe I uit. De ligging in het groen ga randeert rust en verschillende grote ruimten zijn bijzonder geschikt voor concerten en voorstellingen. De directeur van Het Nieuwe Eemland, een van de drie scholen die samen het Meridiaan College vormen, C. Schouten, beaamt dat leerlingen en medewerkers cultuur een warm hart toedragen. "Dat begint al in de brugklas, waar wij het vak drama aanbieden. Heel goed voor de persoonlijke ontwik keling van de leerlingen, maar vaak ook een aanleiding om aan toneel te gaan doen. Tientallen brugklassers werken dan ook mee aan onze jaarlijkse musical. En een deel van hen zien we later terug in de producties van onze leerlingen- toneelgroep, die er niet voor terug deinst om klassiekers van bijvoor beeld Goldoni en Shakespeare in een eigentijdse vorm op de plan ken te brengen. Een groot succes is ook de jaarlijkse klassieke mu ziekavond, waar blijkt dat veel leerlingen op een hoog niveau kunnen musiceren. Een stimulans daarvoor vormt ongetwijfeld dat wij muziek als examenvak aanbie den." Wat is de visie achter dit uitgebrei de culturele aanbod? De heer Schouten: "Voor ons staat de per soonlijke ontwikkeling van de leer ling centraal. De leerling moet zich kunnen ontplooien. Dat kan door zelf aan een vorm van cultuur te doen en dan denk ik bijvoorbeeld ook aan ons uitgebreide sportpro gramma. Het kan ook door kennis te maken met verscheidene vor men van cultuur in onze samenle ving en daarom laten wij onze leer lingen graag profiteren van het aanbod van musea, theaters, gale ries en individuele kunstenaars in Amersfoort en de regio." Medeverantwoordelijk De persoonlijke ontwikkeling van de leerling staat ook centraal in de manier waarop de docenten van Het Nieuwe Eemland onderwijs geven. J. Heneweer, afdelingslei der onderbouw, zet de belangrijk ste uitgangspunten op een rij: "De leerling is bij ons medeverantwoor delijk voor het onderwijsproces. De docent heeft dus niet constant de leiding, maar stelt zich vooral op als een begeleider. Dankzij stu diewijzers kunnen de leerlingen de stof voor de reeks lessen overzien en daar zelf een planning voor maken. Mede door de evaluatie die de leraar aan het eind van een lessenreeks met de klas houdt, ont dek je als leerling op welke manie ren je bepaalde stof kunt aanpak ken en welke manier het beste bij jouw persoonlijkheid past. We werken met een variatie aan pre sentatievormen, zodat je leert je op verschillende manieren te manifes teren. Natuurlijk krijgen onze leer lingen de beschikking over moder ne faciliteiten, zoals een royaal voorziene mediatheek." kleurenbrochure die ;chijnwerpers zet, biedt Ie ingrediënten voor oopl Bel voor een itaxatie 035-6016251. 100 en toch vlakbij alle en 3-kamerappartement n de onderbouw. Het gehele n afgewerkt. Indeling: royale, al aan de voor- als aan de <on is eveneens bereikbaar slaapkamer aan de achter- 'astafelmeubel. Tweede klei de. Het sanitair is vernieuwd: ine en thermostaatkraan, e keuken met opstelling cv- chine. Portiek met intercom ragen 150,- per maand. Tementencomplex 3-kamerappartement. 7, is centraal gelegen, heeft v.v. volledige isolatie, bevei- rging en parkeerplaats in het :oegankelijk via een elektro- irtement (ca. 100 m2) heeft iveau en een speelse inde- n. Achter de voordeur treft u an een stookruimte met a.s. komt u bij de ouderslaap- ng tot de compleet luxe inge prate douche en wastafel, dt zich een tweede slaapka- :hte kleurstelling welke voor- Ie royale sfeervolle woonka- De servicekosten bedragen arage en zeer fraai n ruimte maar ook een n en de schitterende water- i in een kindvriendelijke om ar vervoer. Inhoud woonhuis ee, toilet, ruime woonkamer open keuken voorzien van aar de tuin. 1 e verd.: 2 slaap je 1 verrassend ruime slaap- Ise, licht uitgevoerde badka- 2e toilet. 2e verd.: vaste trap ;amer met vaste kasten. De ing. Bijzonderheden: geheel bouwjaar 1987, perceelsop- alle voorzieningen rvoer) gelegen uitge- met vrijstaande garage op woning heeft een inhoud van Qua ruimte en ligging een :owel aan de achtergevel als ankamer met parketvloer en Dichte eenvoudige keuken. :a. 22 m2) met opstelling c.v.- erloop, separaat toilet, slaap- on, badkamer met ligbad en chterzijde (resp. 13, 14 en 8 I met voorzolder en ruime 4e :apel, bergruimte. Bijzonder- ning is gedeeltelijk voorzien Hoe ervaren leerlingen de over gang van de basisschool naar een grote onderwijsinstelling als Het Nieuwe Eemland? Brugklascoör dinator J. Klaver constateert dat die overgang heel geleidelijk ver loopt. "Voor de vakantie komen de nieuwe brugklassers al kennis maken met de mentor en een aan tal andere medewerkers. Na de vakantie is er een introductieperio de, waarin de leerlingen kunnen wennen aan ons onderwijs, dat overigens in veel opzichten herin nert aan de basisschool. En een pluspunt is dat de brugklassers de meeste lessen krijgen in een eigen vleugel van het gebouw, een klein schalige omgeving." Initiatiefrijk Waar het medeverantwoordelijk leren toe leidt is te zien in de bo venbouw HAVO en VWO, in het studiehuis van de Tweede Fase. Het Nieuwe Eemland behoort tot de voorhoedescholen, die in 1998 deze nieuwe onderwijsvorm heb ben ingevoerd. Met een uitstekend examenresultaat voor de eerste HAVO-leerling als gevolg. A. Bekker, docent wis- en natuurkun de en oud-leerling van de school, weet hoe dat komt: "Net als in mijn tijd staan de docenten voor je klaar en is de sfeer onder de leer lingen prima. Maar dat is niet vol doende om van de Tweede Fase een succes te maken. Daarvoor Op zaterdag 3 februari opent de Waldheim-mavo in Baarn haar deuren voor leerlingen van groep 8 van de basisscholen en hun oüders. Van 10:00 uur tot 12:30 uur kan men kennis maken met alles wat de school te bieden heeft. In de diverse lokalen worden de vakken gepresenteerd waarmee brugklas sers te maken krijgen. De docen ten verstrekken informatie en de methoden liggen ter inzage. Ook kunnen leerlingen actief aan de slag. Daarnaast wordt informatie verstrekt over de uitgebreide leer lingbegeleiding. Ook de ouder commissie en het bestuur zijn aan wezig om vragen te beantwoorden. De Waldheim-mavo staat aan de Vondellaan 2 in Baarn, 885429743. Mensen kijken televisie op alle uren van de dag en onder heel verschillende omstandigheden. Een ingebouwde sensor voorop elke BeoVision MX televisie meet voortdurend het omgevingslicht in de kamer. Doet u het licht aan, of breekt de zon door de wolken, dan worden automatisch kleur, contrast en helderheid aangepast. De BeoSound Ouverture is een compleet muzieksysteem. Met AM/FM radio, cd-speler en cassettedeck. Kom dichterbij met uw hand en de deurtjes glijden geruis loos opzij. Een zacht licht overstraalt het gehele paneel. Zo heet de BeoSound Ouverture u welkom in een muziek wereld die alle zintuigen boeit. Met hun ingebouwde eindversterkers zijn de BeoLab 2500 actieve luidsprekers drie keer zo indrukwekkend als hun omvang doet vermoeden. Voor deze speakers is altijd plaats. Het idee van een wisselaar voor een aantal cd's is niet nieuw. Bij de BeoSound 9000 zijn het echter niet de 6 cd's die bewegen, maar is het de cd-speler. Stap maar heen en weer tussen cd's of individuele tracks. Het is of u naar de radio luistert. Met dit verschil dat u zelf de muziek kiest jan dat niemand er tussendoor praat. Een royaal 16:9 beeldscherm, een ingebouwde videorecorder en een indrukwekkend stereo- of surround- geluid. Voeg daarbij een geraffineerde aanpassing aan elk beeldformaat. Een anti-reflectie contrastscherm. Een elektronisch bioscoopgordijn. Een op afstand bediende gemotoriseerde voet. De BeoVision Avant brengt u wel heel dicht bij het bioscooptheater in de huiskamer. BANG 5, OLUFSEN moet de leerling ook zelf verant woordelijkheid kunnen dragen en de juiste keuzes maken uit het aan bod van begeleiding en faciliteiten waarover de school beschikt. En daar hebben onze leerlingen geen moeite mee. Ze tonen zich zeer initiatiefrijk." Leerlingen en medewerkers van Het Nieuwe Eemland geven graag ter plekke informatie over de aan pak in de lessen, de begeleiding, de sfeer en het culturele aanbod. Belangstellenden zijn welkom op 3 en 17 februari. Al eeuwenlang gedenkt het Soester gilde de Naamdag van Sint Agatha op 5 februari. Het feest was rondom 1560 een Hoogfeest, zoals Pasen en Kerstmis in die tijd ook een Hoogfeest waren. Dat beteken de dat het feest een vrije dag was met een verplicht bezoek aan de kerk en daarna naar het café of andere gelegenheid om het feest uitbundiger te vieren. In de huidige tijd is het echte feest wat soberder van opzet. Toch is het jaarlijks een van de hoogtepunten van het vereni gingsjaar. Het Groot Gaesbeeker Gilde viert dit jaar een deel van het feest van haar patrones Sint Aechten (Sint Agatha) met de parochiegemeen schap in Soesterberg. Op zondag 4 februari zal in de parochie van de H. Carolus Borromeus om 10:30 uur tijdens de viering dit feest op een bijzondere wijze worden her dacht. Het tamboer-, hoornblazer- vendel- en schutterskorps zal aan deze viering zijn medewerking ver lenen. Het is sinds begin jaren '80 een gebruik het jaarlijkse Agatha feest te vieren in een van de vijf verschillende parochiekerken in Soest en Soesterberg. De gezangen zullen worden verzorgd door het parochieel gemengd koor. Voorgangers tijdens de viering zijn aalmoezenier van Duivenvoorde en Zr. Marie-Anne van Erven. Hét thema van de viering luidt: 'geroepen en aangesteld'. Aan het einde van de viering zal het gilde zijn band met de katholieke ge meenschap bevestigen door het overvendelen van de beide voor gangers. Na afloop zal het gilde- korps een muzikale en vendelpre sentatie verzorgen op het plein voor de kerk. Dit onder het voor behoud van de weersomstandighe den. Gildehuis Vanaf 12:00 uur zal het feest wor den voortgezet met een informeel samenzijn in het Gildehuis, Steen- hoffstraat 46 te Soest. Daar staat de koffie klaar en is er gelegenheid tot het nuttigen van een drankje en een hapje. In een van de ruimten zal fotomateriaal en krantenknip sels over het afgelopen vereni gingsjaar beschikbaar zijn, waaron der uitgebreide informatie over de in november j.1. gehouden Pelgri mage naar Rome. Vanaf 13:30 uur hebben de bezoe kers aan het Gildehuis de moge lijkheid een gratis bezoek te bren gen aan het Museum Oud1 Soest, waar onder meer wisseltentoon stellingen zijn ingericht over '50 jaar bedrijfsleven in Soest', 'Paar- dentekeningen door de heer W. Romijn' als ook een tentoonstel ling rondom 25 jaar Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland. Deze vereniging heeft een nauwe band met het gilde en verzorgt jaarlijks samen met het gilde tij dens de gildefeesten een Volks- paardenfeest. Ook rondom het Soester gilde is in het Museum Oud Soest een hoek ingericht met daarnaast de vaandels van het gil de in de Vaandelkamer. Zaterdag 3 februari Open huis: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, atheneum en gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Van 10.30 tot 13.30 uur. Open huis: Waldheim Prot. Chr. Mavo, Vondellaan 2-4, Baarn Van 10.00- 12.30 uur. Open huis: Het Nieuwe Eemland, voor havo, atheneum, gymnasium, Daam Fockemalaan 1 a, Amersfoort. Vanaf 10.00 en 11.00 uur. Maandag 5 februari Voorlichtingsavond: Alberdingk Thijm College, voor mavo, havo, atheneum gymnasium, Laapersveld 9, Hilversum. Vanaf 19.30 uur. Dinsdag 6 februari Voorlichtingsavond: Griftland College, voor vwo, havo en mavo, Noorderweg 79, Soest. Van 20.00 - 21.45 uur. Open huis: 't Hooghelandt, voor vwo met latijn, havo, mavo, Trompetstraat 1, Amersfoort. Start om 19.30 uur. Woensdag 7 februari Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, atheneum en gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Donderdag 8 februari Open huis: 't Hooghelandt, voor vwo met latijn, havo, mavo, Trompetstraat 1, Amersfoort. Startom 19.30 uur. Zaterdag 10 februari Open dag: Werkplaats Kindergemeenschap Bilthoven, voor mavo, havo, atheneum en gymnasium, Kees Boekelaan 10, Bilthoven. Van 9.30-12.30 uur. Open dag: Griftland College, voor vwo, havo en mavo, Noorderweg 79, Soest. Van 9.30 - 13.00 uur. Maandag 12 februari Open huis: Het Stromenland, voor vmbo, Iwo, individueel gericht mavo, locatie Uraniumweg, Amersfoort. Vanaf 19.00 tot 20.00 uur. Dinsdag 13 februari Open huis: Het Stromenland, voor vmbo, Iwo, individueel gericht mavo, locatie Liendertseweg, Amersfoort. Vanaf 19.00 tot 20.00 uur. Woensdag 14 februari Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, atheneum en gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Zaterdag 17 februari Open huis: Het Nieuwe Eemland, voor havo, atheneum, gymnasium, Daam. Fockemalaan 1 a, Amersfoort. Vanaf 10.00 en 11.00 uur. Maandag 19 februari Informatieavond: Waldheim Prot. Chr. Mavo, Vondellaan 2-4, Baarn. Vanaf 20.00 uur. Woensdag 21 februari Open middag: Het Baarnsch Lyceum, voor havo, atheneum en gymnasium, Torenlaan 77, Baarn. Zaterdag 10 maart Open huis: Het Stromenland, voor vmbo, Iwo, individueel gericht mavo, locatie Hooglandseweg-Noord, Amersfoort. Vanaf 9.30 tot 12.30 uur. Maandag 12 maart Open huis: Het Stromenland, voor vmbo, Iwo, individueel gericht mavo, locatie Liendertseweg, Amersfoort. Vanaf 19.00 tot 20.00 uur. Dinsdag 13 maart Open huis: Het Stromenland, voor vmbo, Iwo, individueel gericht mavo, locatie Sweelinckstraat, Amersfoort. Start om 19.30 uur. Open huis: Het Stromenland, voor vmbo, Iwo, Het Stromenland is de VMBO/MAVO vestiging van het Meridiaan College. Het Stromenland heeft nu 4 loca ties. Deze locaties bevinden zich op de Uraniumweg, Lien dertseweg, Hooglandseweg en de Sweelinckstraat. Per 1 au gustus 2001 verhuist de locatie Uraniumweg naar de Hoog landseweg. Deze locatie wordt gedurende dit schooljaar van binnen en van buiten flink op geknapt. Na 1 augustus a.s. volgen de leer lingen dan onderwijs in moderne en goed ingerichte lokalen. Ook het inventaris van zowel de prak tijkvakken alsook de theorievak ken zal totaal vernieuwd worden. Op de Hooglandseweg komen naast de leerjaren 1 en 2 van het VMBO de volgende afdelingen: consumptieve techniek (horeca/ brood en banket), metaaltechniek, elektrotechniek, voertuigentech niek en bouwtechniek. De totale leerlingenpopulatie van de locatie Hooglandseweg zal rond de 500 leerlingen zijn. De locatie Lien dertseweg is in de afgelopen jaren een modern en goed ingericht ge bouw geworden. Naast onder- bouwklassen heeft men in de bo venbouw de afdelingen admini stratie, handel en verkoop, verzor ging en uiterlijke verzorging. Het aantal leerlingen op de Liendertse weg zal ongeveer 550 zijn. De Sweelinckstraat is een kleine MAVO locatie waar de leerlingen na 1 augustus a.s. de theoretische of gemengde leerweg kunnen vol gen. De leerlingen krijgen de mo gelijkheid om in het examenpakket een beroepsgericht vak te nemen. De aansluiting met het middelbaar beroepsonderwijs wordt mede hierdoor sterk verbeterd. Alle leerlingen die kiezen voor één van de locaties van het Stromen land kunnen een keuze maken uit de 4 leerwegen en het leerweg on dersteunend onderwijs. De leerling volgt een leerweg die het beste bij zijn/haar capaciteit, motivatie en interesse past. Het Stromenland heeft de volgende 4 leerwegen: ba sisberoepsgerichte leerweg, kader beroepsgerichte leerweg, gemeng de leerweg en theoretische leer weg. Voor leerlingen die met (leer-) problemen worden geconfron teerd, is het belangrijk in een rus tige en veilige sfeer te kunnen functioneren. We maken het waar de groepen zo klein mogelijk te houden. In de leerjaren 1 en 2 zijn de groepen van het leerweg onder steunend onderwijs (IVBO) maxi maal 16 leerlingen groot. De brug klassen van de leerjaren 1 en 2 van het VMBO en MAVO zijn respec tievelijk maximaal 23 en 25 leer lingen groot. Nieuwe leerlingen voelen zich gauw thuis op het Stromenland. Er is een goed contact tussen docen ten en leerlingen. "De uitgangpunten van het Stro menland zijn onder andere zorg bieden aan de leerling op het ge bied van welzijn en leerprestaties en het ontwikkelen van talenten van leerlingen", aldus de directie leden van het Stromenland de he ren G. Stevens en G. Houtzager. Leerlingen worden in het lc leer jaar ingedeeld in 3 niveaugroepen. De indeling in deze groepen ge beurt in nauw overleg tussen de ouders en de leerling, de basis school en de aannamecommissie van het Stromenland. Er zijn 3 ni veaugroepen: LWO groepen; VMBO groepen en MAVO groe pen. Leerlingen met een LWO in dicatie en een VMBO indicatie kunnen kiezen voor de locaties Hooglandseweg of Liendertseweg. Leerlingen met een MAVO advies (gemengde/theoretische leerweg) kunnen instromen in de locatie Sweelinckstraat. Leerlingen in het voortgezet on derwijs bevinden zich in een leef tijdsfase die gekenmerkt wordt door het ontdekken van zichzelf en de omgeving. Dat proces gaat al tijd gepaard met vallen en opstaan. Het leerlingbegeleidingsysteem van het Stromenland is er op ge richt de leerlingen bij dit proces te helpen. Belangrijk uitgangspunt is hierbij dat leerlingen met plezier naar school gaan. Natuurlijk is ook het behalen van goede resultaten belangrijk. Het Stromenland be steedt veel aandacht aan de inrich ting van het onderwijs en aan extra begeleiding die leerlingen daarbij nodig hebben. Deze begeleiding gebeurt individueel of in kleine groepen. In het Stromenland is de mentor de spil van de begeleiding. Hij of zij onderhoudt contacten met de ouders, voert gesprekken met leerlingen en ziet toe op hét welbevinden van de leerlingen van zijn mentorgroep. Niet alle proble men kunnen door de mentor wor den opgelost, vandaar dat er op het Stromenland een orthopeda goog en een schoolpsycholoog aanwezig zijn. Voor enkele, rede lijk vaak voorkomende problemen worden er in de school korte trai ningen gegeven: faalangstreductie- training, examentraining en socia le vaardigheidstraining. Het Stro menland onderhoudt bovendien goede contacten met begeleidings instanties buiten de school. G. Ste vens en G. Houtzager: "Dankzij onze extra begeleidingsmogelijk heden, onderwijsprogramma's op verschillende niveaus, de keuze uit 4 leerwegen en 11 afdelingen is het mogelijk daadwerkelijk onder wijs op maat aan te bieden. Dit heeft tot gevolg dat, in 4 jaar tijd, het zelfvertrouwen van de leerlinL gen groter wordt waardoor het functioneren in het vervolgonder wijs en in de maatschappij zeker vergemakkelijkt wordt". y t U BENT OOK VAN HARTE WELKOM N 10.00 TOT 14.00 UUR

Soester Courant | 2001 | | pagina 7