PARKET icholiere Olga Ponjee (17) wint loëziewedstrijd 'Soest Versierd' rden SUBARU 'Abracadabra': kinderfeestjes mét thema, zónder kopzorg Acht van de tien nominés maken kans op Soester Cultuurprijs 2000 m!!ü! BOOM 1HADE i varia r IJsberendag in de Lange Duinen mm Oma Boerenstreek Station Soestdijk TAPIJTTEGELS PAGINA 8 WOENSDAG 31 JANUARI 2001 BEN /OOR fXRTTIME FtKERS ers (m/v) HERSTEL V [Gedichtendag 2001 in Soest SOESTER COURANT PAGINA 9 Eerste prijs 'Soest VERSierd' SOESTn^eOVRANT Tweede prijs 'Soest VERSierd' Derde prijs 'Soest VERSierd' PIET VAN HEUGTEN BIJ AANSCHAF VAN ƒ500,- GRATIS Snelheidscontrole specialist in All Wheel Drive A WD Geen ruimte voor blokhut bij woning Initiatief van Karin Vlugter en Hermien de Haan Bestuurder raakt moeder en kind Uitreiking vrijdagavond in raadhuis LAMINAAT fP^ MARMOFWOR BAMBOEPARKET Soest, Birkstraat 91 Tel.: 035 60 110 60 24 uur per dag bereikbaar Het Parket Atelier ce Verkopers voor e het visitekaartje tonze klanten, je 3 geeft ze advies kent de getankte partikelen af. Verder ollega's, uiteraard worden bijgevuld erzorgd uitziet. nhebt een opleiding 3derkunjegoedin je bereid om ineen i werken en heb je ;e gerichte houding. een klein enthou- en open informele lenstemming met de e opleiding/ervaring, secundaire arbeids- een interessante itieus bent zijn er eden aanwezig. jn je sturen of Adviseur en of langs gaan bij 'de Site Manager: veg17in Soest. ertentie wordt niet op 035 - 602 11 02 3e 17-jarige Olga Ponjee uit "oest, VWO-leerlinge van het Baarnsch Lyceum, is de verras sende winnares geworden van gedichtenwedstrijd 'Soest VERSierd' die de S.L.A.S. ter gelegenheid van de Nationale gedichtendag (25 januari) or ganiseerde. De jury bekroonde liaar 'Oma' met de eerste prijs: een oorkonde en een geldbe drag van 100 gulden. [jplga kreeg de hoofdprijs donder- gavond uitgereikt in een redelijk :zette theaterzaal van C-drie, ■aar de Soester poëzieliefhebbers £ca. 60 in getal) zich op uitnodi- jng van de S.L.A.S verzamelden, in de weken daarvoor waren in to- al 39 'Soester' verzen' ingele- erd, die door een deskundige jury verden geselecteerd. De beste vijf verden in C-drie voorgelezen en jitvoerig becommentarieerd door rees Nelissen (boekhandelaar en toëziekenner), Wim de Kam (poë- ieliefhebber, gemeentesecretaris :n voorzitter van de Historische hereniging Soest), en oud-wethou- ler Jan Menne, (poëziemaker zo- jezegd, en voor de lezers van deze crant geen onbekende door de straatgedichten' die hij vorig jaar log met grote regelmaat in deze ;olommen afscheidde). Daarvoor had het publiek wat ge luld moeten oefenen tijdens het ianhoren van in totaal 21 histori- che 'verzen', afkomstig uit oude aargangen van de Soester Cou- ant, bijeengesprokkeld door De Cam en voorgelezen door een aan- al bekende en minder bekende Soesters. Vooral Ab Faas (die een 'ooroorlogse voordrachtskunste- laar uitstekend persifleerde), Dick Coblens (zeer rap van tong) en >iet Ekel (die een gedicht in on- ervalst 'Soesders' presenteerde) rokken daarbij de aandacht. De neeste van deze gedichten - rij melarijen is een beter woord - waren nog wel zo vermakelijk van toon en woordkeus dat er wat te lachen viel, maar het waren er wel een héleboel, en met allerlei toe lichtingen en verduidelijkingen duurde het ook tamelijk lang. Geleuter' De aard van de bijeenkomst ver schilde wat het literair gehalte be treft voor de pauze opvallend van het deel erna. De gedichten die voor de wedstrijd 'Soest VER- Sierd' waren ingestuurd bleken, hoewel 'rijp en groen', van een to taal ander soortelijk gewicht; ze waren in elk geval uiterst serieus van toon en maakten, ofschoon soms op het randje van sentiment, in het algemeen nogal wat 'indruk' op het publiek. De openbare be oordeling door de jury - die de vijf als beste geselecteerde inzendingen nog eens uitvoerig tegen het licht hield - was een experiment, dat nog helemaal vlotjes verliep. Trees Nelissen citeerde in dat verband SLAS-voorzitter Nelleke Streef kerk (l.) en de winnares van 'Soest VERSierd', Olga Ponjee. met de nodige zelfspot tevoren al dichter-des-vaderlands Gerrit Komrij, die gezegd had dat de meeste beoordelingen neerkomen op 'geleuter'. Hoewel het publiek er van presentator Jan Visser best doorheen mocht roepen, gesteld dat men daartoe de behoefte ge voelde, bleef het op de tribune stil. De herlezing van de inzendingen - door de dichters zelf, voor zo ver aanwezig - maakte de gedichten in het algemeen een stuk 'toeganke lijker' en dat werd zeer gewaar deerd. Met de uiteindelijk keuze van de jury - het gedicht 'Oma' van Olga Ponjee, geschreven als vijfvoetige jambe - kon het publiek zich wel verenigen. De juryleden hadden het alle drie als het beste aangewe zen en verklaarden dat ze er zeer door getroffen waren, ook al om dat de plek waar het over gaat - overigens niet rechtstreeks ge noemd - voor heel wat Soesters tamelijk bekend is, 'hoewel het opgeroepen beeld daar ook weer duidelijk bovenuit stijgt' (De Kam). Menne vond het gedicht vooral 'ritmisch' heel sterk. Iets speciaals Volgens de bekroonde dichteres Olga Ponjee zelf zal ze zich de vij ver bij de kinderboerderij altijd herinneren. 'Toen mijn oma nog leefde wandelde ze altijd het rond je langs het bruggetje naar het Fa zantpad en iedereen kende haar als "het oude vrouwtje met het hond je". Ze was al heel oud, zag en hoorde niet meer goed, maar liep er wel elke dag meerdere keren. Eens gingen er de schuifelpasjes, nog loopt daar de grauwe weg. Het zijn gedach tes, onuitwisbaar, aan die tere, grijze vrouw. Zo stapvoets langs de hoge bomen; blad verloren, grillig, koud. Verweven in hun eigen takken, net als zij, gebo gen, oud. Steeds voort slingeren hun beide pa den; zij zijn met de weg vertrouwd. Nog altijd gaan er vele passen, langs haar paden, ongezien. Er rennen, fiet sen, lachen kind'ren, maar geen zal haar er ooit nog zien. Verborgen in mijn hart passeert zij, slechts in mij zie ik haar staan. Haar beeld weerspiegelt in het water, naast de bomen, op de brug. Daar zie ik haar weer verschijnen, daar zie ik haar weer terug. Nooit zal zij in mijn hart verdwijnen, niet zolang ik hier zal gaan. Ik tel weer rimpels in de vijver, vogels, knoesten in het hout. Mijn plek, memories langs 't water, ik ben met de weg vertrouwd. Olga Ponjee Het bruggetje en de weg rond die vijver hebben iets speciaals gekre gen, omdat dat de plaats was waai ik haar altijd ontmoette als op weg naar huis was. En nog steeds, zelfs nu mijn oma al enkele jaren gestor ven is, blijft de plek iets magisch houden. Iets triests, maar iets ma gisch.' Voorzitter Nelleke Streefkerk van de organiserende Stichting Literai re Activiteiten Soest reikte Olga aan het slot van de bijeenkomst de envelop uit met de eerste prijs (100 gulden) uit en de bijbehoren de oorkonde. De tweede- en de derde-prijswinnaar - Jan Folkert (een pseudoniem overigens) en Anneke van Vliet (die er niet was) - kregen resp. 50 en 25 gulden. Eervolle vermeldingen waren er voor Gerard Dijkstra ('Tuten en kwaken') en Dick Koblens ('Jo- hannes Poststraat'). Voor alle vijf geselecteerde dichters waren er bloemen en een dichtbundel. GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 (gedicht van een bewoner) als groen en hier en daar rood de daken schuin neigen naar onder waar water blijft komen met geuren doorweekt uit aarde of hemels riool soms schuimend om voeten en hoofden van mensen, van kopers met schulden acht goed in tonnen vol tranen van woede bedekt met kunst van grafiet gekroond met messing en roestvast staal maar dan op de mat verliest hij zijn klompen de timmerman met zijn hamer, zijn mond maakt recht wat zijn ogen toucheren en klaar is voor even het lek of het huis of de mens tot regen noch tranen meer stromen en de streek is geland Jan Folkert Eén perron een enkel spoor ooit een koninklijk decor Sfeer van vroeger verleden tijd met een zweem van waardigheid Loslopende kippen een stille wijzerplaat klok die niet verder gaat Vergane glorie oud station dromend in de winterzon Wanneer ik vertrek vanaf Soestdijk voel ik mij de koning te rijk Anneke van Vliet Zo'n 230jonge scouts/padvind(st)ers hebben afge lopen zaterdagmiddag en -avond meegedaan aan de traditionele IJsberendag die de Hopman Masselman- groep uit Soest organiseerde. In de Lange Duinen bij de Sparrenlaan beleefden ze met elkaar - plus 45 man 'staf' - de 20e editie van dit evenement. Meestal wordt er een heel weekend 'geijsbeerd', maar dat zat er, na alle drukte bij de totstandkoming van het nieuwe club huis, dit jaar niet in. De ontmoeting stond ditmaal, met een knipoog naar de heren Clinton en Bush, in het te ken van de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Dat leverde een hoop vermakelijks op, al bleef het uiteraard gaan om 'verkennerij', maar dan in een modern jasje. De organisatie verliep als altijd weer perfect, zodat alle deelnemers - en vooral de HMG zelf - terug kunnen zien op een geslaagde dag. VAN DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUGA TAPIJTTEGELS 25m2 wollen berber of katoen- look shaggy tapijttegels, 5m2 keukentapijttegels of badkamertapijttegels Kom naar de 1000m2 grote tapijttegeltoonzalen bij zijn tapijtfabriek. VAN HEUGTEN TAPIJTTEGELS Utrechtseweg 4, RENSWOUDE Tel.: 0318-571225 www.vanheugten.com Op de Biltseweg heeft de politie vorige week donderdag twee snel heidscontroles gehouden, 's Mid dags werden 1938 voertuigen ge controleerd, waarvan er 32 te hard reden. De hoogst gemeten snel heid was 109 km/uur. Op dezelf de plek werden 's avonds nog eens 926 auto's gecontroleerd. Dat le verde voor 56 automobilisten een bekeuring op; de duurste prent was voor een bestuurder die 120 km/uur per uur reed, waar maxi maal 80 km/uur is toegestaan. Gebr. van der Pouw Kraan bv Middelwijkstraat 40-42, Soest Automobielbedrijf Tel 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 602 34 31 Het College van B. W. heeft vorige week geweigerd een vrijstel ling (artikel 19 Wet Ruimtelijke Ordening) te verlenen voor de bouw van een blokhut bij een wo ning in de Boerenstreek. Op het perceel rust de bestemming 'nog uit te werken doeleinden', zodat voor een bouwvergunning deze vrijstellingsprocedure moet worden gevolgd. De gemeente heeft echter geen vrijstelling verleend, omdat door de bouw van de blokhut de zogenoemde 10%-regel zou wor den overschreden. Het perceel heeft namelijk een oppervlakte van 300m2, wat betekent dat maximaal 30m2 aan bijgebouwen is toege staan. De bewoner van het pand heeft dat oppervlak aan bijgebou wen al gerealiseerd, waardoor hij geen blokhut (8m2) erbij mag bou wen op— zijn terrein. I SOESTER COURANT- RECLAMEKRANT Ze zijn al een jaartje aan het 'proefdraaien' geweest en dat ging zo goed dat ze vanaf nu meer aan de weg gaan timme ren: Karin Vlugter en Hermien de Haan, de initiatiefnemers van 'Abracadabra'. De twee vrouwen die jarenlang als fy siotherapeuten in Amsterdam hebben samengewerkt - orga niseren onder die sprookjes achtige naam nu de leukste kinderverjaardagen in Soest en omgeving. Kinderfeestjes mét een thema, maar zónder kop zorg (voor de ouders), zoge zegd. Uit eigen ondervinding weten Karin en Hermien - allebei moe der van opgroeiende kinderen - wat er tegenwoordig voor komt kijken om een kinderfeestje te Ia- ten slagen. Dat vraagt meestal een ongelooflijke hoop voorbereiding. 'Veel ouders hebben altijd wel een idee, maar vaak helemaal geen tijd Zaterdagmiddag, heeft een 48-jari- ge man uit Soest een moeder en haar dochter aangereden op de Soesterbergsestraat. De aanrijding ontstond waarschijnlijk omdat de bestuurder de 27-jarige vrouw en haar 4-jarige dochter niet zag, toen zij de straat overstaken. De vrouw kwam op de motorkap terecht en viel er vervolgens weer vanaf; haar dochter raakte vermoedelijk de zij kant van de auto en kwam ook ten val. Beiden verloren korte tijd het bewustzijn en werden overgebracht naar het ziekenhuis. Daar werd bij de moeder een hersenschudding en bij het kind een bult op het ach terhoofd geconstateerd. De be stuurder bleek te hebben gedron ken - hij had 1,25 promille alco hol in zijn bloed - en tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. om dat uit te voeren. Met ons ba sispakket kunnen ze bij wijze van spreken direct aan de slag.' Karin en Hermien leveren met dat pak ket een kant-en-klaar idee voor een kinderfeestje met een thema, met alles wat erbij komt kijken, zoals verkleedkleren, spel- en de cormateriaal, creatieve opdrachten en knutselgereedschap, compleet met een draaiboek voor minstens drie uur feest. Aan alles is gedacht. Elk feestje krijgt van Karin en Her mien een eigen 'verhaal' mee. De thema's, die als een rode draad door het feestje heen gesponnen worden, zijn heel gevarieerd. Zo kunnen ouders kiezen voor een kastelenfeest (met ridders en prin sessen), een piratenfeest (met zee rovers en een kostbare schat), een circusvoorstelling (clowns, arties ten, danseressen etc.), een dieren- feest (witte tegen zwarte katten) en er is zelfs een onderwaterfeest. Ze prikkelen de kinderfantasie voor verschillende leeftijdsgroepen tus sen 4 en 10 jaar en zijn geschikt voor een kleine of grotere groep kinderen. De ouders blijven wel actief bij het feest betrokken, is de bedoeling, en delen natuurlijk vol op mee in de feestvreugde. Met het Abracadabra-basispakket toveren ouders voortaan 'in een handomdraai' een onvergetelijk verjaardagsfeestje te voorschijn. Behalve het basispakket kunnen Karin en Hermien eventueel ook zorgen voor uitnodigingen, een verjaardagstaart en presentjes voor de vriendjes en vriendinnetjes. Er is daarnaast ook een zeer uitge breid assortiment verkleedkleren te huur, voor feestjes op school of met carnaval. Stationwagen vol De meeste materialen hebben Karin en Hermien zelf ontworpen en uitgewerkt. 'We vinden het al lebei ontzettend leuk om dingen te maken, dus dat is een groot voor deel', zeggen ze. En er is héél veel. 'Een kist? Die is echt te klein hoor; we komen soms met een sta tionwagen vol...' Desgewenst zor gen ze ook voor de juiste entoura ge en kleden ze de hele ruimte sfeervol aan. Overigens: Karin en Hermien laten zich tijdens het feestje zélf natuurlijk niet zien. Het Abracadabra-basispakket (in clusief knutselactiviteit) kost voor 6 kinderen 175,00; voor tien kin- Karin Vlugter (l.en Hermien de Haan van 'Abracadabra'. deren 200,00. Voor de 'extra's' wordt natuurlijk een bescheiden meerprijs berekend. Wie belang stelling heeft kan in Soest bij Abr acadabra terecht aan de Nassau- laan 22, 886025900, e-mail: abra- ca-dabra@hi.nl. Informatie is ook te vinden op www.abra-ca- dabra.nl. Nassaulaan 22 - Soest - Tel. 602 59 00 De jaarlijkse publieksprijs voor Cultuur in Soest wordt ko mende vrijdagavond voor de eerste keer (voor het jaar 2000) uitgereikt in de raadzaal van het gemeentehuis. De uitrei king zal geschieden door de wethouder van Cultuur, me vrouw A. BIommers-Biezeno. Van de tien genomineerden lij ken er twee overigens al bij voorbaat uitgeschakeld. Het gemeentebestuur heeft voor de beoordeling van deze Cultuur prijs vorig jaar een onafhankelijke jury aangesteld, bestaande uit Ali van de Berg, Werner Paans (voor zitter) en Jan Visser. Door het Soester publiek zijn zeven genomi neerden voorgedragen, waaraan de jury er nog drie heeft toegevoegd. De genomineerden zijn (tussen haakjes de motivatie): muziekvereniging P.V.O. (100 jaar actief in de Soester gemeen schap); vereniging Artishock (voor de bijzondere programmering); stichting Literaire Activiteiten (S.L.A.S.) (voor de activiteiten op literair gebied); Openluchttheater Cabrio (voor het nieuw leven inblazen van het openluchttheater); St. Kerk en Cultuur Oude Kerk (voor o.a. het exposeren van werk van Soester inwoners); Vrijwilligers Vluchtelingenwerk (voor een film over Somalische vrouwen); mevr. Ali v.d. Berg (voor haar activiteiten binnen het Soester Muziek Gezelschap); Jan Menne (voor zijn dichtbun del over Soest); mevr. R. de Vries-Schreuder (voor haar inspanningen als kun stenares); Adriaan Muts (voor o.a. de or ganisatie van de Soester Popprijs). Curieus Het rijtje genomineerden voor de Soester Cultuurprijs 2000 is uiterst curieus, want nu valt te voorspel len dat noch Ali van den Berg, noch de S.L.A.S. in aanmerking zullen komen voor de prijs. Ali van den Berg zit immers zelf in de jury en dat geldt ook voor Jan Visser, die vice-voorzitter is van de S.L.A.S. Ongetwijfeld hebben ze Tón Herstel. zichzelt ot hun organisatie met voorgedragen, maar om elke schijn van partijdigheid of twijfel te voor komen ligt het in de rede om aan te nemen dat de prijs hun neus voorbij zal gaan. Toch een raar smetje op deze eerste editie van wat een prestigieuze Soester prijs moet worden. Discussie De jury heeft gemeend deze fees telijke bijeenkomst, met instem ming van het College van Burge meester en Wethouders, aan te grijpen om met de aanwezigen een discussie te voeren over de cultuur in Soest. Daartoe is de heer Ton Herstel, oud-voorzitter van de NCRV en bestuurslid van tal van culturele organisaties w.o. de Ne derlandse Handelvereniging, uitge nodigd om een inleiding te houden over het begrip cultuur in het alge meen en die in Soest in het bijzon der. Uitgangspunten/stellingen voor het debat, onder leiding van Werner Paans, zijn: Waarom is cul tuur belangrijk voor de samenle ving? Wat is de rol van de over heid? Welke invloed heeft de Soester burger op het cultuurbe leid? Wat kan het Soester bedrijfs leven aan onze lokale cultuur bij dragen? Is er 'in het veld' behoef te aan een culturele raad? Artiesten De bijeenkomst in het gemeente huis wordt muzikaal opgeluisterd door vier artiesten. De Soester zangeres Berna Kousemaker zingt een aria uit 'PVO - honderd jaar', een compositie van Henk Meutgeert op een tekst van Jan Visser. Henk Meutgeert, dirigent van de Big Band van het Concert gebouw in Amsterdam, begeleidt haar op de piano. De lyrische te nor Charles Gabriël, eveneens uit Soest, zingt twee Italiaanse liede ren. De Groningse accordeondo cent aan de Amersfoortse Muziekschool,Theo Bodewitz, speelt stukken uit zijn klassieke repertoire. Op deze feestelijke bijeenkomst is iedere belangstellende welkom. Gerichte uitnodigingen zijn na mens het gemeentebestuur ver stuurd aan allerlei culturele orga nisaties en verenigingen in Soest en Soesterberg, naar de raadsleden en naar zakelijke instellingen. Na af loop biedt het gemeentebestuur een drankje aan. Men wordt ver zocht kwart voor acht aanwezig te zijn. Radio Soest zal de bijeen komst vanaf 20:00 uur integraal uitzenden. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Nu bij aanschaf va n een parketvloer in de woonkamer, laminaat op de slaapetage voor f 15,00 p er m2 vraag marde exacte voorwaarden ii {Krpon(jeficm<fe[mg I superieure ofwerkloog op uw parketvloer die hel onderhoud lot een minimum beperkt, woordoor u nog meer woonplezier beleeft oon uw vloer. T op uw vloer... Een uniek product van

Soester Courant | 2001 | | pagina 9