aroluskoor zoekt jonge aanwas 1 GEEF WAT VRIJE TIJD AAN EPILEPSIE o f Nieuwe winkel van Van Oest laat aan op Buys Ballotlaan Expo pailletten-figuren van Marian Kattekamp 'Als de pieper ging liet ik mijn SRV-wagen zó staan' GEZOCHT: SUPPORTERS m landschap: 'Meer dan boeren' i -60161 51 YW-gids Utrecht is uit PAGINA 16 WOENSDAG 7 FEBRUARI 2001 274.000.- k.k. 385.000.- k.k. 515.000.-k.k. 765.000.- k.k. i r s laardij o.g Hxpositie in Kasteel Groeneveld - Klachten bezorging Soester bestraft voor agressie Bonnen voor te hard rijden in Soesterberg KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING In Rabogalerie Scherpenzeel Tips voor dagje of weekend weg Nationaal Epilepsie Fonds Steun uw club en win prachtige prijzen! VRIJWILLIGERSHULP NODIG? 603 11 19 J Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18^1 'arolus Borromeuskoor mensen «Wi artement (voorheen 4), in goede staat ig gelegen l.o.v. winkels, uitvalswegen hal. Doorgebroken woonkamer. Badka- pkamers met toegang tot balkon. Dich- n was-/drogeraansluiting. De woning is icekosten bedragen 305,- per maand •rhoud e.d. Oplevering in overleg. ke middenwoning, bouwjaar ca. 1930. at waardoor er volop mogelijkheden zijn aning. Inhoud woning ca. 320 m3, totale ig, hal, meterkast (4 gr.), toilet, trapop- /oudige keuken met c.v.-ketetopstelling i plaats en stenen berging. Verdieping: Is en 1 kleine kamer. Badkamer met lig- ivliering. Groot 1.01 are. Oplevering in ander- één-kapwoning (bouwjaar circa ■vegen. De woning beschikt over een rui- der. Indeling: zij-entree, hal, stookruim- ïst. Voor- en tussenkamer. Functionele fel en doucheruimte. Verdieping: over- ast, zijkamertje met dakkapel en achter- n naar eigen inzicht te worden gemoder- Oplevering in overleg. bossen en duinen gelegen karaktervol- 335). De woning beschikt over een diepe arage. Indeling: zij-entree, toilet, kelder kamer voorheen kamer en suite). Ver- ramers waarvan twee met dakkapel en der: vaste trap naar zolder met stahoog- g is grotendeels origineel doch er zijn de woning grotendeels naar eigen idee J- :i Carolus Borromeuskoor Soesterberg vergrijst. Jon- Eren zijn niet of nauwelijks te jleresseren voor het zingen in tnkoor. Bovendien is het 'Ca- tluskoor' een kerkkoor dat rplichtingen schept. 'Als orlid stel je je in dienst van parochie en heb je geen vrij ekeinde meer. We luisteren diensten op en zingen ook erlei missen,' verduidelijkt cretaris Hilly Sontrop. et koor heeft nu 46 leden. Het ootste deel ervan zijn vrouwen,' irtelt Sontrop over deze vrijwilli- pjroep van de parochiegemeen- |pp waar ze zelf bij kwam zingen n ze net dertig was. Ze vindt leeftijd vrij jong omdat nu de middelde leeftijd tussen de vijf- en zeventig jaar ligt. 'We heb- i de laatste jaren wel enkele mensen erbij gekregen, maar die waren al veertig. Eén lid zingt al zestig jaar mee, het jongste lid is om en nabij de veertig jaar.' De aanwas en de leeftijd is een pro bleem waar alle koren last van hebben. Jongeren zijn nauwelijks te interesseren voor het zingen in een koor. Voor een kerkkoor dat elke zondag in de kerk zingt is het helemaal moeilijk om nieuwe le den te werven, ik denk dat het vroeger anders werkte. Op scholen werd natuurlijk ook veel gezongen. Waarschijnlijk zijn die kinderen la ter overgestapt naar een kerkkoor. Ik kan me zo voorstellen dat mees ter Van Ash, die jarenlang dirigent was van het kerkkoor, daar wel voor gezorgd heeft. Er zal wel eerst een jongerenkoor zijn ge weest.' Het Caroluskoor is overigens een katholiek kerkkoor, hoewel dat laatste niet al te letterlijk moet worden genomen. Sontrop zelf is van protestantse huize, maar trouwde met een katholieke man. Door hem kwam ze met het ka tholieke kerkkoor in aanraking. Het feit dat de katholieke kerk een kerkkoor heeft is gelegen in de ri tuele aard van de kerk. 'Bij de pro testanten zingt de gemeente zelf veel meer. Bij de katholieken is dat nooit zo aangeleerd, die hebben zoiets van: het koor zingt wel.' Naast de gewone Hollandse mis sen wordt ook nog veel in het La tijn gezongen. Geschiedenis Over de exacte oprichtingsdatum van het koor weet Sontrop weinig te vertellen. 'Het is al een heel oud koor. Maar wanneer het precies is opgericht weet ik niet, dan zou ik de archieven in moeten duiken. Ik heb wel schriftjes gezien van ver voor de Tweede Wereldoorlog.' De irsfoort, elystad, nendaal NVM e klanten lopen af en aan bij Joemenzaak Henk van Oest fn de Buys Ballotlaan. Drie Jedewerksters mengen de uit- Bzochte bloemen en het bij- Bssende groen uit de koel- flimte tot fleurige boeketten, jbn andere klant komt met iineciaal hondenvoer uit een ndere ruimte aangelopen. Nu twee panden zijn samenge- egd horen de bloemenafde- ig en het speciaalvoer tot een heel. oudvissen en vogels? Nee, daar »in ik niet aan,' zegt de jonge nk van Oest beslist. 'Dat eist 'eel aan verzorging. De mensen nnen hier wel speciaal voer voor huisdieren krijgen. Het is voer ze in de supermarkt niet verko- ds de winkel na de verbouwing ;r open is, blijft het druk. On- ïks de sneeuw weten veel plan- en bloemenliefhebbers de ikel te vinden. Vooral de potjes narcissen en crocussen zijn :e hebbedingetjes voor op de jntafel of vensterbank. 'Toen n vader vijf jaar geleden de k van de toenmalige eigenaar m kocht, hadden we wel het dat het hier wel zou lopen, iterberg heeft slechts een bloe menwinkel aan de Rademaker- straat, we dachten dat een extra zaak wel zou aanslaan.' Dat deze verwachting bewaarheid werd mag worden afgeleid uit de verbouwing na aankoop van het pand ernaast. 'Het is wel een klein dorp maar als we er niets in zou den hebben gezien, hadden we ze ker niet verbouwd,' zegt Henk be slist. Bij de verbouwing is Van Oest overigens van hetzelfde con cept uitgegaan als in het nieuwe pand aan de Soesterbergsestraat in Soest. Ook daar is de winkel voor zien van een koelruimte die de versheid van de bloemen moet be waken. Precies zoals de klanten gewend waren in de grote kas aan de Eigendomweg in Soest, die on langs is gesloten. 'We verkopen bloemen, planten en hebben in beide winkels ongeveer dezelfde indeling. Van het assortiment dat we binnen krijgen gaat de helft hier naar toe en de andere helft naar Soest. Alleen staan de bloe men hier wat meer naar elkaar toe geschoven, vanwege de ruimte. We hebben hier ongeveer dezelfde fi losofie aangehouden als in Soest.' Enthousiast Dat de Soesterbergers het nieuwe concept wel waarderen blijkt uit de verkoop. 'We werken met twee vaste en drie parttimekrachten,' Winkelier Henk van Oest geeft zijn klanten graag advies. Foto: Herman van Dam vertelt een verkoopmedewerkster. 'Het is nu ruimer en overzichtelij ker. De klanten reageerden posi tief, zijn enthousiast, de meesten hebben de verbouwing natuurlijk meegemaakt omdat we gewoon open zijn gebleven.' Volgens Henk van Oest is niet ge kozen voor een open werktafel voor het maken van boeketten. 'Dat is een beetje lastig, want de werkruimte is warmer dan de koel ruimte waarin de bloemen staan. Bovendien hadden we heel wat moeten wegbreken om de werk ruimte erbij te betrekken.' Voor de bewoners achter uit het dorp die niet over een auto be schikken is de winkelstrip aan de Buys Ballotlaan een uitkomst. Al leen had de supermarkt wat de gevestigde ondernemers betreft, groter moeten zijn. Wegens ruim tegebrek kan dat echter niet. De politiek gaat bovendien uit van een eenpolig winkelbeleid en dan met name rondom de Rademaker- straat. 'Het liefst hadden we een grote supermarkt aan de overkant ge had,' zegt de bloemenverkoper, wijzend naar de plek waar nu ap partementen worden gebouwd. e mooiste locaties alfvrijstaande P 664 m2 grond. 00,- k.k. 2 februari t/m 16 septem- presenteert Kasteel Groe- |eld de tentoonstelling: er dan boeren'. Ons land- is voor het grootste deel >rmd door boeren. Het Ischap ontstond als vanzelf, [bijproduct van de voedsel- jductie. Maar dat verandert •nel. :ds meer boeren verzorgen het jschap als volwaardig product, n streekproduct. De exposi- 'eer dan boeren' in Kasteel ineveld laat dit in al zijn facet ien aan de hand van meer dan erd dia's. De indringende [den zijn gemaakt door fotogra- fepjaby Leenders in opdracht van déptichting In Natura. Op 2 februari om 15:00 uur opent |lf|vrouw G.H. Faber, staatssecre- van Landbouw, Natuurbeheer Visserij de tentoonstelling, •rafgaand aan de opening dt haar, door Wim Schemer- voorzitter van de stichting In Itura, de Portfolio van agrarische •ene dienstverlening aangebo- In de Portfolio zijn 38 vormen deze dienstverlening beschre- ët hart van de tentoonstelling brdt gevormd door een minithea- Dit minitheatertje is als bijna 'gesloten cirkel in het midden van tentoonstellingsruimte ge- aatst. In het theatertje tonen drie jrojectoren twintig onderwerpen, (ie ieder oneebouwd ziin uit vier dia's. Geluiden van het platteland accentueren de sfeer. Aan de bui tenwand van het theatertje zijn drie projectoren geplaatst. Bij bin nenkomst van de tentoonstelling toont de eerste projector beelden van boeren aan het werk. De twee de projector geeft achtergrondin formatie over de veranderingen in de landbouw in de afgelopen vijf tig jaar. De derde en de laatste projector toont beelden van de sa menwerking tussen boeren en bur gers. In uitstalkastjes in de wanden van het theatertje zijn voorwerpen uit de praktijk van de verbrede landbouw uitgestald. Daarnaast verlevendigen uitspraken van boe ren en burgers de wanden. Twee ramen geven tenslotte zicht op het platteland vanuit de stad en omge keerd. De tentoonstelling is georganiseerd door Kasteel Groeneveld in sa menwerking met de stichting In Natura, verbonden aan de Land en Tuinbouw Organisaties in west Nederland (WLTO en GLTO). Rond de tentoonstelling zullen in de komende maanden diverse ac tiviteiten worden georganiseerd, die de burger de kans geeft kennis te maken met de groene dienstver lening van de landbouw. De tentoonstelling duurt tot en met 16 september. Openingstij den; dinsdag t/m vrijdag 10:00- 17:00 uur; zaterdag, zondag en feestdagen 12:00-17:00 uur. Maandag gesloten. Museumjaar- kaarthouders gratis toegang Soesterberg Voor de abonnees in Soester berg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barne veld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soes- ter Courant op donderdag na bezorgd. Een 42-jarige man uit Soest is maandag door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en een half jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. Ook moet de man een Amers- foortse hoofdagent duizend gulden vergoeding voor immateriële scha de betalen. De rechtbank achtte namelijk bewezen dat de Soester heeft geprobeerd de agent met motor en al omver te rijden. De Amersfoortse politie werd an derhalf jaar geleden te hulp geroe pen bij een ruzie tussen de ver dachte en zijn toenmalige vrouw. Daarna zou de verdachte zijn agressie op de politie hebben- ge richt. De verdachte ontkende dit. Hij betoogde dat de Amersfoort se politie valse verklaringen had afgelegd om hem achter slot en grendel te krijgen. De rechtbank achtte nog twee mis handelingen en een bedreiging in Amersfoort bewezen. De straf was gelijk aan de eis. geschiedenis van het koor is nauw verbonden aan die van het man nen- en vrouwenkoor. 'De meeste leden van het gemengde kerkkoor hebben doordeweeks geen tijd om te zingen. Tijdens de rouw- en trouwdiensten zingt daarom altijd het vrouwenkoor omdat de vrou wen vroeger overdag thuis waren. Een aantal van hun leden zingt trouwens ook bij ons in het koor. Alleen bij bijzondere diensten ko men de koren bij elkaar.' Het kerkkoor heeft bekende dor pelingen als dirigent gehad. Na meester Van Ash nam Co Haring tien jaar lang de leiding over. Toen kwam Jan de Groot, een amateur die heel veel energie in het koor steekt. Volgens Sontrop is er wel een verschil tussen een professio nele en een amateurdirigent. 'Een professionele stelt veel meer eisen en is daardóor wellicht in staat om een ander geluid te laten horen. Maar het koor wil onder een ama teurdirigent niet afgaan. Het is na tuurlijk ook een kwestie van voort bestaan.' Eremedaille Een belangrijk evenement voor het koor is het jaarlijkse Sint Caecilia- feest, genoemd naar de bescherm heilige van de koren. Op deze naamdag in december worden alle jubilarissen in het zonnetje gezet. Deze keer was het de beurt aan Linda van Amelsvoort die al 12,5 jaar aan het koor verbonden is. Ook Joop Poort kreeg dezelfde eremedaille in brons opgespeld door zuster Marie-Anne en na mens de Sint Gregoriusvereniging. Het jubileumfeest was ook be doeld voor de echtgenoten van de koorleden, omdat zij het op don derdagavond zonder hun partner moeten stellen als de koorleden samen met dirigent en organist re peteren voor de weekendvierin gen. Volgens Sontrop wordt nu gerepe teerd in de kerk. 'De Carolus- school is afgebroken, omdat er een nieuwe wordt gebouwd.' Het koor kan volgens haar nog wel nieuwe leden gebfuiken. Vooral mannen zijn ondervertegenwoordigd in het gemengd koor. Wat de vrouwen betreft is er voldoende aan alten. 'Maar een paar goede sopranen zijn wel welkom.' Bijna 2.700 mensen die vrijdag morgen over de Amersfoortseweg reden, werden gecontroleerd op hun snelheid. Op dat traject is 80 kilometer per uur toegestaan, maar van hen reden er 24 harder. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 93 Idlometer. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Zaterdag 10 februari en zondag 11 februari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Ra de ma kerstraat 75 Zaterdag 19:00 themagroep Zondag 10:00 pr. v. Hooijdonk; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: P. Creutzberg, Doprsplein 10, S8 351700. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, S80346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, SS 352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, SS 033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: SS0900-8844; alarmnummer: SS 1.1.2. Vrijwilligershuip Centraal Meldpunt Vrijwilligershuip; werkdagen 09:30-11:00 uur, SS035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, SS351940, b.g.g. 351658 of 352626. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, S8352391. Grofvuil, S8035-6093666. De Soeslerbergse Marian Kat tekamp exposeert in de 'Ra bogalerie', Marktstraat 44 te Scherpenzeel, van 9 februari tot en met 28 maart haar 'Pail letten dier- en mensfiguren'. De tentoonstelling bevat dertig objecten en is alle werkdagen te bezichtigen van 09:00 tot 16:00 uur en op vrijdag van 09:00 tot 20:00 uur. Marian Kattekamp (Amersfoort, 1976) zag acht jaar geleden op een hobbybeurs wat zoal mogelijk was met styropor (piepschuim) figuren. Zij kocht een kikker 'om het eens te proberen'. Sindsdien maakte ze in haar vrije tijd een honderdtal van deze pailletten (lovertjes) ob jecten. Vorig jaar exposeerde ze voor het eerst in het verzorgings tehuis De Puntenburg (Amers foort). Dit is haar tweede exposi tie. Marian koopt de witte piepschui men figuurtjes bij gespecialiseerde hobbyzaken. Daarna tekent zij met stift het patroon op het styropor en bepaalt de kleurvlakken. Een ge kleurde paillette wordt aan een eenvoudige kopspeld bevestigd en in het figuur gestoken. Een figuur tje kan wel duizend van deze spel den bevatten. Ze werkt heel strak, van het oorspronkelijke wit is niets meer te zien. Soms bevestigt ze nog een extra kraal, wat een vol ler effect teweegbrengt. Een dui delijk voorbeeld hiervan is de (staande) beer. De oren bij dieren zijn moeilijker te bewerken omdat het piepschuim hier dunner is dan op andere plaatsen. Haar creativi teit bij het beoefenen van deze hobby is duidelijk zichtbaar in deze expositie. Zo maakte ze haar eigen kat 'Mickey' en die van Het Witte Huis 'Soeks' (de kat van de dochter van de ex-president van de VS) na. Verder zijn er slakken, be ren, kikkers, eenden, kabouters en fruitobjecten die allemaal een an der kleurpatroon hebben. Geen enkele is hetzelfde. Utrecht is een veelzijdige pro vincie. De vernieuwde VVV- gids 2001 maakt de bezoeker op een kleurrijke en overzich telijke manier wegwijs in de verschillende regio's en geeft tips over activiteiten, beziens waardigheden en accommoda ties. De gids is vanaf begin fe bruari voor f 6,50 verkrijgbaar. Door het gebruik van sprekende beelden en een vernieuwde lay out wordt elke regio op zijn geheel ei gen wijze aan de lezer geïntrodu ceerd. Per plaats wordt aangegeven wat de recreatiemogelijkheden zijn en welke bijzondere plekjes zeker een bezoek waard zijn. In het toe ristisch ABC komen uiteenlopen de onderwerpen aan bod. Hierbij kan worden gedacht aan boottoch ten en rondvaarten, tuinen, kaste len, fietsroutes en (stadswande lingen. Dit jaar wordt voor het eerst aandacht besteed aan platte- landstoerisme, skate- en skeeler- tochten en forten. Verder bevat de gids een evene mentenkalender 2001, informatie over de themamaanden in de pro vincie Utrecht en een overzicht van accommodatiemogelijkheden zoals restaurants, hotels en campings. Tot slot worden alle adressen en telefoonnummers van VW's in de provincie genoemd. Kortom, de VW-gids Provincie Utrecht bevat een schat aan informatie die abso luut onmisbaar is bij het ontdek ken van dit prachtige stukje Neder land. COLLECTANTEN GEZOCHT! Het Nationaal Epilepsie Fonds zoekt vrijwilligers voor de jaarlijkse nationale collecte (5 t/m 9 juni). Al is 't maar een paar uur op één avond. De opbrengst van de collecte is van groot belang voor onderzoek, voorlichting, individuele hulp, begeleide vakanties en bijzondere projecten in ontwikkelingslanden. Bel: Henny van Mourik, tel. (030) 6344063. Fax (030) 634 4060 Postbus 270, 3990 GB Houten info@epilepsiefonds.nl www.epilepsiefonds.nl Doe dan mee met de Support Actie: van uw jaarlijkse donatie van 25 gulden gaat niet minder dan 20 gulden naar uw vereni ging. Van het resterende bedrag organiseert de Support Actie twee maal per jaar een grote loterij. SUPPORT ACTIE Et/t,üu&o£ef va*da (frttA Cêuioefo www.supportactie.nl - tel. 013 - 455 28 25 2001 is door de Verenigde Na ties uitgeroepen tot het Interna tionaal Jaar van de Vrijwilliger. Reden voor de krant om een aantal mensen in het zonnetje te zetten. Wie zijn ze en wat be weegt ze? Een serie portretten. 'Eigenlijk kun je niet eens spre ken van echt vrijwilligerswerk,' zegt Kees Vos in zijn woning aan de Jongbloedlaan. 'Zodra de pieper gaat moet je gewoon uitrukken. Je kunt niet zeggen, het komt even niet uit. Ik ga niet.' Integendeel; de echte brandweerman probeert juist zo snel mogelijk in de kazerne te komen om met de eerste wa gen uit te kunnen rukken. Want op de tweede wagen heb je minder te doen. Omdat het werk hem aantrok liet Kees Vos dertig jaar lang zijn werk in de steek als de pieper ging. 'In de jaren zeventig zette ik gewoon de SRV-kar stil, sprong op de fiets en haastte me naar de kazerne. In die tijd had niemand daar moeite mee, de klanten wachten wel even. Tegenwoordig hoef je dat niet meer te proberen, denk ik. Je ziet ze niet meer terug.' In het dorp waar iedereen wist dat veel middenstanders zoals de bak ker (Tammer), de slager (Blok), de groenteboer (Van Ginkel), het taxibedrijf (Roose), de smid (Pas), de televisieverkoper (Schoenma ker) en verschillende gemeenteme dewerkers vrijwillig uitrukten als er brand was, had men daar alle be grip voor. Veel vrouwen pasten dan eveil op de winkel zodat hun mannen de brand konden blussen. Met de huidige 24-uurs economie en een groot percentage aan twee verdieners wordt het moeilijker om vrijwilligers te werven. De mensen werken niet meer op de plek waar ze wonen en de vrije avonden zijn al gevuld met andere bezigheden. Kees Vos meldde zich al aan toen hij 25 jaar was. 'Luijf was toen nog commandant en miin vader onder commandant. Mijn oudere broer Herman was ook al vrijwilliger bij de brandweer. Het gekke was dat ik op mijn achttiende er niet over dacht om brandweerman te wor den. Daar voelde ik niets voor. Pas veel later toen ik niet meer kon zweefvliegen omdat het teveel tijd in beslag nam, ik had toen net klei ne kinderen, heb ik besloten het wel te doen. Ik wilde toch wat om handen hebben.' De eerste keer dat hij met brand te maken kreeg staat hem nog in het geheugen gegrift. 'Die had ik zelf gesticht,' zegt hij lachend. 'Als kind had ik eens met lucifers ge speeld achter op het veld bij boer Heida. Toen het echt begon te branden ben ik hard naar huis ge lopen. De brandweer, waar mijn vader zelf bij was, moest toen uit rukken. Je begrijpt dat ik toen ste vig op mijn donder heb gehad.' Boltini Het vrijwilligerswerk bestond in de beginjaren zeventig uit een avond oefenen per week. Daarnaast wer den jarenlang cursussen gevolgd. 'De lessen werden gegeven in een oude schuur naast de kazerne in Doorn. Daar oefende ik samen met Hans Pas en Anton Verde- gaal.' Zijn eerste brand weet Kees zich niet meer te herinneren. Wel de eerste grote. 'De brand bij Bol tini en vlak ervoor in het Cenakel zijn mijn eerste grote branden ge weest. Maar de brand die in die periode de meeste indruk op me heeft gemaakt, was de brand in een flat aan de Anthonie van Leeuwenhoeklaan. Het was erg koud en er zou een ladderwagen komen. De flatbewoners dachten dat de buurman, naast het bran dende pand, thuis was omdat zijn auto voor de deur stond. We heb ben de ladderwagen niet afge wacht en samen met Rob Roose ben ik van het ene balkon naar het andere geklommen. Met een stalen persfles hebben we toen een ruit ingeslagen en de flat doorzocht. De man was echter niet thuis.' De bovenburen van de flat die in brand stond waren minder geluk kig. 'De vrouw kwam er redelijk goed af, maar de man vond ik in de keuken. Hij had de gordijnrail om zijn hals en het tempexplafond was naar beneden gekomen. Eerst dacht ik dat het om een donkere man ging. Hij was zwart geblakerd, maar leefde nog. De man is zwaar verminkt naar Beverwijk gebracht. Jarenlang ben ik hem nog tegenge komen. Die ervaring heeft heel veel indruk op me gemaakt.' Dat zelfde gold voor de ongevallen waarbij de hulp van de brandweer werd ingeroepen. De Amersfoort seweg was in dat opzicht gevaar lijk, er vonden veel ongelukken plaats. 'En het ongeval dat jaren geleden op de kruising van de Ri- chelleweg plaatsvond is trouwens behoorlijk ingeslagen bij collega's die daar aanwezig waren. Later hoorde ik ook dat twee mensen van de ambulancedienst behoorlijk over de rooie zijn geraakt.' Om aÜe ervaringen en emoties die bij de hulpverlening loskomen te verwer ken, kunnen de vrijwilligers een beroep doen op het hulpverle ningsteam. 'Gelukkig wordt er on derling ook veel over gepraat, dat was vroeger minder,' aldus Kees. Loos alarm Vanaf de jaren zeventig is er ove rigens veel veranderd ten opzich te van het vrijwilligerskorps. 'Als je in dienst bent dan ben je geen vrij williger meer,' meent Vos. Hij slaat de tendens om de brandweer ter verantwoording te roepen na cala miteiten met bezorgdheid gade. 'Je bent tegenwoordig in de greep van de media. We zeiden wel eens na het weekeinde: Gelukkig is er niets gebeurd. Alleen een paar loze alarmmeldingen'. De techniek, of liever gezegd het falen ervan, zadelt de vrijwilligers met meer werk op dan ze lief is. 'Alleen al voor de loze meldingen van de Sterrenberg (Abrona, red.) moet de'waeen dertig maal ner jaar uitrukken. Zo'n loos alarm wordt meestal veroorzaakt door een technische storing. Door die storingen moet je nu drie maal zo veel uitrukken dan normaal. Het risico dat het echt om brand gaat, kun je niet nemen.' Ten opzichte van de beroeps brandweer hebben de vrijwilligers het ook zwaarder, vindt Kees. 'Ik kan me de papierbrartd achter In- terlas nog herinneren. Daar zijn we zes dagen mee bezig geweest om de boel onder controle te houden. Dat was drie uur op en drie uur af. Als vrijwilliger heb je natuurlijk ook gewoon je werk. De brand bij Meuby Dick, daar waren we an derhalve dag mee bezig. Dan sliep je de hele nacht niet.' Voor hem gelden al deze voor waarden van het vrijwilligerswerk niet meer. Want na dertig jaar kwam voor hem de tijd om af scheid te nemen. Hij mist het wel een beetje, geeft hij ruiterlijk toe. Gekscherend: 'Het is nü stil in huis zonder pieper. Je mist toch de soannine van het moment dat ie In huis is het soms stil zonder pieper. wordt opgeroepen.' Aan ander vrijwilligerswerk wil hij voorlopig niet beginnen. Hij heeft voorlopig voldoende hobby's waaraan hij, zich kan wijden. Centraal Meldpunt Vrijwilligershuip Soest - Soesterberg

Soester Courant | 2001 | | pagina 18