Berna Kousemaker (Cabrio) wint Soester Cultuurprijs 2000 Verdere afslanking busbediening En dit zijn de knallers van deze week: 11.98 1.79 2.99 4.99 1.99 NOKIA 82101 Hogere OZB-aanslag winkels en bedrijven DR. SPI IJLER- behandelingen VERKOOPPLANNEN? u3 WOENSDAG 7 FEBRUARI 2001 79e JAARGANG NO. 24 DEZE WEEK SOESTEI^COURANT 'Cultuur verbonden met natuur' Mes in lijn 70, 72, 52 en 284; meer snoeiwerk volgt SCHOEMAKER DUTCHTOIUE ALLIIU180 Burgers betalen gemiddeld niet meer Celstraf voor oplichting Bekeuringen vanaf 49,50 SOESTER KALENDER Oud-plaatsgenoot gepromoveerd A. van der Lee Van Breukelen Vast-goed Assurantiën OPEL-©- Kipfilet Chorizo worst Salustiana's Gerookte zalmfilet Tempo zakdoekjes VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035-603 27 37 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ ÜW MAKELAAR IN DE REGIO! SOESTE COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,50 - Buiten Soest f 35,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 12.150 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel 3 Fractie-assistenten moeten ook eed of belofte afleggen. Artsenpraktijk De Linde mag uitbreiden. 'De Oude Kerk is geen theater'. Daniël (van de leeuwenkuil) in de Oude Kerk. Klankbordgroep begeleidt onderzoek kindervervoer. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel 4 Nieuwe inzamellijst voor klein chemisch afval. Actueel 5 SZV wil asielzoekers bij aanpak personeelstekort. Selma Noort te gast op Montessorischool Soest. Monumentenlijst Soest uitgebreid en 'geschoond'. Buurt bedenkt plan voor 'ander Braamduin'. Witte wijst kritiek Mann op scholenbesluit af. Familieberichten Kleine advertenties Varia NBvP/Vrouwen van Nu: saamhorigheid en gezelligheid. Woningaanbod 8 Cultuur/Welzijn 9 Soester Kinderkoor-jubileum met Custers Co. C-drie. Artishock. Op Soest Janssen opent tentoonstelling Karin de Bruin. Expositie in raadhuis. Soest 50 jaar geleden. Leven op de Engh. Meningen van lezers. Verdwenen Soest. Soesterberg 17 Caroluskoor zoekt aanwas. 'Als de pieper ging liet ik m'n SRV-wagen zó staan'. Nieuwe winkel Van Oest slaat aan in B. Ballotlaan. SoVoCo nadert Sneek tot op één punt. De Rond (Red Stars) stelt zijn mening bij. BDC zakt verder weg. Waterpoloteam op schot. Prikbord 21 Kerkdiensten. Medische dienst. Radio Soest. Informatierubrieken. GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 Voor waarschijnlijk niemand behalve de winnares zelf moet de toekenning van de eerste Soester Cultuurprijs (voor het jaar 2000) aan Berna Kouse maker van de Stichting Cabrio (openluchttheater) als een ver rassing zijn gekomen. Ze kreeg de prijs 2500 gulden vrij dagavond tijdens een feestelij ke bijeenkomst in het gemeen tehuis uitgereikt door cultuur wethouder Neks Blommers. Volgens het rapport van de jury - Ali v.d. Berg, Werner Paans, Jan Visser - verdiende het stichting- bestuur, waarvan Berna Kousema ker onbetwist de grote motor is, de prijs niet alleen omdat het zich op vrijwel alle cultuurterreinen (zang, dans, muziek, toneel, literatuur) heeft gemanifesteerd, maar ook omdat ze méér dan dat deed en in het openluchttheater de 'cultuur' rechtstreeks verbond met de 'na tuur'. Kousemaker, die het oude theater in de Soester bossen jaren geleden nieuw leven inblies en zich bijzonder inzette voor de program mering, nam de prijs totaal verrast in ontvangst ('ik sta paf). Ze her stelde zich overigens snel en maak te met een olijk 'u had geen bete re keuze kunnen doen' duidelijk dat ze de onderscheiding erg waar deerde. De raadzaal was redelijk bezet tij dens deze eerste 'editie' van de Cultuurprijs, waartoe de gemeen teraad vorig jaar besloot als blijk van waardering voor en ter aan moediging van de diverse organi saties en personen die zich in Soest bezighouden met de bevordering van het culturele leven. Blommers zei in haar welkomstwoord te ho pen dat dit het begin zou zijn van een lange traditie. En ceremonie meester Jan Visser herinnerde er aan dat de prijs vorig jaar was in gesteld op voorstel van de WD- raadsfractie. Vóór de prijsuitreiking kreeg het publiek - vooral bestaande uit de achterban van de aanvankelijk tien genomineerden (de vrijwilligers van Vluchtelingenwerk bleken nog geen film te hebben gemaakt over de Somalische vrouwen) - de late re prijswinnares als zangeres al te horen in een aria ter ere van het 100-jarig bestaan van PVO, ge schreven door Jan Visser en ge toonzet door Henk Meutgeert, die voor deze gelegenheid ook de pia no bespeelde. Ook de Soester te nor Charles Gabriël zong een lied, op zijn beurt begeleid door Berna Kousemaker. Later maakte ook accordeonist Theo Bodewitz - docent aan de muziekschool in Soest - grote indruk. Muzikaal zat de avond dus uitstekend in elkaar. Hissen de bedrijven door discussi eerden de aanwezigen onder lei ding van Werner Paans over het begrip 'cultuur' in het algemeen en in het bijzonder in Soest, waarover mr. Ton Herstel (onder véél meer oud-voorzitter van de NCRV) eerst een inleiding had gehouden. Aspecten van cultuur Dat leverde o.a. bij een aantal aan wezigen de verzuchting op dat Soest een echt theater node ont beert, zoals trouwens al zo vaak is vastgesteld (zie het artikel elders in deze krant). Herstel stipte in zijn verhaal een aantal aspecten van cultuur aan, waaronder de mode term 'gedoogcultuur' - waarover hij niet vleiend sprak - en stelde Berna Kousemaker stond naar eigen zeggen paf, maar vond de prijs wel verdiend. Foto: Soester Courant vast dat er in Soest op cultureel gebied toch best wat te beleven viel. Opvallend was de lange lijst met bestuursfuncties die hijzelf bekleedt of heeft bekleed op cul tureel en aanverwant terrein, zij het niet in Soest, en zijn pleidooi voor meer subsidies en sponsoring door het bedrijfsleven, evenals voor de instelling van een onafhan kelijke Soester 'raad voor de cul tuur', die zou moeten toezien op de verdeling van de subsidies. Dit om 'gekrakeel in de gemeenteraad' te voorkomen. Opnieuw gaat het mes in de busbediening. Vast staat in middels een aantal beperkin gen van de lijnen 70, 252 en 284, meer snoeimaatregelen voor de dienstregeling 2001- 2002 zullen binnenkort be kend worden gemaakt. De pro vincie en het Bestuur Regio Utrecht (BRU) die sinds 1998 de zeggenschap hebben over het busvervoer voelen zich ge noodzaakt tot deze stappen, omdat er te weinig geld be schikbaar is. In het Soester ge meentehuis wordt gesproken van een 'trieste situatie'. Van de spitslijn 284 vervalt in ie der geval het traject Soest-Biltho- ven. Reizigers kunnen vanaf eind mei de stoptrein naar Bilthoven nemen en daar overstappen op de gereedstaande buslijn 284. Een andere mogelijkheid om de Uithof te bereiken is lijn 74 pakken en in Soesterberg overstappen op de spitslijn 252. Dat lijn 284 niet meer tussen Soest en Bilthoven gaat rijden, komt vooral door de drukte op de Biltseweg en de daar uit voortkomende vertragingen. Ook geschrapt worden de avond en zondagritten van buslijn 70 naar Amersfoort. Buslijn 72 blijft wel iswaar naar het station in Amers foort rijden, maar reiziger? met de bestemming centrum moeten dan daar een andere lijn pakken, terwijl ze nu nog kunnen blijven zitten. Soesterberg ontkomt evenmin aan de saneringsoperatie van de pro vincie en het BRU. Zo gaat de snelle busverbinding met station Utrecht verloren. Reizigers moeten lijn 252 pakken (kwart voor en kwart over het hele uur), maar die gaat via Zeist-Vollenhove en de Uithof rijden. Lijn 52 en 56 wisselen van route en tijdstip. De 52 (Amersfoort- Utrecht) doet rond het hele en hal ve uur de Oude Tempellaan, de Kamerlingh Onneslaan en de Kampweg aan, maar mijdt het Amersfoortse centrum. De 56 rijdt twee keer per uur via de Banning- straat door Soesterberg, maar op zondag en avonden vervalt het rondje door het dorp. Voor de aansluiting op de lijnen 56 en 252 zorgt vanuit Soest lijn 74 die kwart voor en kwart over in de Banning- straat een halt maakt. Daluren Aan verdere afslanking van de busbediening valt niet te ontko men, is nu reeds duidelijk. De pro vincie had afgelopen weekeinde de overige maatregelen zullen meede len, maar is er nog niet helemaal uit. Volgens Soest valt te vrezen voor alle buslijnen in Soest en Soesterberg. Sommige lijnen zullen (in de daluren) nog maar één keer per uur in plaats van elk half uur rijden en van lijn 73 vervalt waar schijnlijk het traject Soest-Zuid - Albert Cuyplaan - Soestdijk- Noord. Verder zullen uit het oog punt van kostenbesparing zoveel mogelijk kleine busjes worden in gezet, maar volgens de gemeente Soest is dat - gezien het aantal passagiers - eigenlijk alleen maar mogelijk tussen 9.00 en 13.00 uur (zoals op lijn 71). Het enige licht puntje langs de donkere route van de bussen is dat lijn 73 vanaf eind mei weer elk uur tussen Soestdijk- Noord en Eemnes gaat pendelen. Lede ogen Met lede ogen ziet Soest toe dat het in 1992 ingevoerde lokale bus plan steeds verder wordt afgebrok keld. Sinds de reorganisatie in '98 hebben gemeenten als Soest nau welijks nog invloed op de besluit vorming. Volgens een woordvoer der van de afdeling verkeer van de gemeente wordt de kwaliteit van de busbediening aanzienlijk aange tast. De voornaamste reden heet geld. De regio, waarbinnen Soest valt, is met 25 buslijnen en zestig mede werkers een van de kleinste van het land. Vandaar dat er relatief weinig subsidie uit Den Haag komt en er binnen het budget nauwelijks kan worden geschoven. De woordvoerder van de gemeente betreurt het, dat Nederland op het gebied van het busvervoer in vijf tig stukjes is versnipperd. Dat past niet meer, vindt hij, in een tijd van schaalvergroting Omdat Soest binnen de regio een hoge busbediening kent, zien de provincie en de BRU in onze ge meente de meeste mogelijkheden om te bezuinigen. Soest zou liever zien, dat gepoogd wordt de kwa liteit te verbeteren, zodat het bus- gebruik toeneemt. Het aantal bus reizigers is echter sterk afgenomen ten opzichte van 1997. Dat komt deels door de beperktere dienstre geling, maar ook doordat steeds meer mensen (om verschillende redenen) voor de auto kiezen. Als gevolg van het dichtslibben van verschillende wegen, zijn ook be paalde busroutes geschrapt, een voudigweg omdat de bussen an ders grote vertragingen zouden oplopen. 'In Soest hadden we een vervoers systeem met een enorme kwaliteit. Los van praktische problemen als toenemende verkeersdrukte en de tegenslagen voor de bus wordt er nu nog meer gesneden. In Soest meer dan elders. Er gaat in Soest veel veranderen en dat is erg jam mer voor de mensen die zijn aan gewezen op de bus', aldus de woordvoerder. De kwestie wordt woensdag 21 fe bruari door het College voorgelegd aan de verantwoordelijke raads commissie. Deze openbare verga dering begint om 19:30 uur in de raadzaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Of de raads commissie veel invloed kan uitoe fenen op de provincie, valt te be twijfelen. Soest kan daarentegen wel haar hoop vestigen op de pro vinciale statencommissie die zich bezig houdt met het busvervoer. Zij heeft van het dagelijks bestuur van de provincie geëist, dat het busvervoer uiterlijk in 2006 zo moet zijn georganiseerd, dat ieder een weet waar hij aan toe is. Wat dat betreft hebben de busplanners nog een lange weg te gaan. |C. ZIE ADV. g VERDEROP LAAGSTE PRIJS Winkels en bedrijven moeten dieper in de buidel gaan tasten voor de onroerend zakenbelas- ting (OZB). Dat is volgens het College nodig om te voorko men dat de gemeente in 2001 en de komende driejaren min der belastingen int. Daarom wil de gemeente twee verschil lende tarieven gaan hanteren. Voor de huishoudens veran dert er, financieel gezien, nage noeg niets. Een en ander is het gevolg van de hertaxatie van onroerend goed. Tot en met vorig jaar werd het tarief bepaald aan de hand van een taxa tie uit 1993, de aanslagen tot en met 2004 zullen worden gebaseerd op de nieuwe waardeschattingen die als peildatum 1 januari 1999 hebben. Een verrassing is het niet, dat de nieuwe taxaties veel hoger zijn uitgevallen. Bij de woningen is een gemiddel de stijging van 104 procent aan de orde. Dat zqu betekenen dat een gemiddeld huishouden ongeveer tweemaal zoveel OZB zou moeten gaan betalen, maar vanwege de rooskleurige financiële situatie van de gemeente is dat niet nodig. Het tarief voor woningen wordt daar om verlaagd van 14 naar 7 gulden (per 5.000 gulden waarde van het huis). De gemeente incasseert per saldo dan toch hetzelfde bedrag en de burgers hoeven (gemiddeld) niet meer geld over te maken. Bewoners van vrijstaande-, twee onder-één kap- en flatwoningen moeten rekening houden met een hogere aanslag dan voorheen, om dat hun onderkomens met respec tievelijk gemiddeld 124, 107 en 108 procent in waarde zijn geste gen. Bij de flats lijkt dat aan de hoge kant, maar het College be weert dat de waarde van deze wo ningen in 1993 te laag is ingeschat. In de brievenbussen van hoekwo ningen (95 procent meer waarde) en tussenwoningen (83 procent) zal een aanslag vallen die een 'tik- De rechtbank in Utrecht heeft vrij dag een 52-jarige Amstelvener veroordeeld tot anderhalfjaar cel straf voor zijn betrokkenheid bij de oplichtingspraktijken van het be drijf Milieu&Toekomst dat in 1997 kantoor hield in Soest. De onderneming kocht bij tiental len bedrijven produkten in, maar betaalde de afgeleverde goederen nooit. De opgelichte ondernemin gen gingen in totaal voor ruim acht ton het schip in. Eind 1998, begin 1999 herhaalde de verdachte dit kunstje middels een bedrijf in Zoe- terwoude-Rijndijk. Ook dit achtte de rechtbank bewezen. Volgens de rechtbank heeft de man uit financieel gewin op grote schaal ondernemingen benadeeld. Ze bepaalde dat de Amstelvener bijna vijftigduizend gulden aan ver meende winst moet worden ontno men. Bij het opleggen van de ge vangenisstraf hield de rechtbank rekening met het strafblad van de man. Het vonnis was overeenkom stig de eis van de officier van jus titie. kie' lager zal zijn dan die van de voorgaande jaren. Bij alle overige panden wil het College een ander tarief (11 gul den per 5.000 gulden waarde) gaan berekenen. Dat is nadelig voor winkels, productie- en op- slagbedrijven en kantoren die bij de laatste taxatie achtereenvolgens 98, 63 en 55 procent hoger wer den gewaardeerd en volgens het nieuwe tarief honderden guldens meer moeten gaan neertellen. In de ogen van wethouder Neks Blommers van financiën en haar collega's is dat niet alleen wettelijk toegestaan, maar is het tevens re delijk, dat de ondernemers een hoger tarief moeten betalen dan de burgers, omdat de gemiddelde waardeverhoudingen van wonin gen (+104 procent) en andere ge bouwen 33 procent) uit elkaar zijn gegroeid. Zou de gemeente ook voor de niet-woningen het OZB-tarief halveren, dan zou ze inkomstenderving lijdën, terwijl ze er bij de begrotingen van is uitge gaan, dat ze ieder jaar in totaal 14,2 miljoen gulden aan OZB moet ontvangen. Dat de totale stijging van de niet- woningen zo ver achterblijft, wordt vooral veroorzaakt door de forse daling in de waarde van de defen sie-objecten (van 300 naar 215 miljoen gulden). Dat scheelt de gemeente tot en met 2004 op jaar basis ongeveer een half miljoen gulden aan inkomsten. Dat bedrag wordt gecompenseerd met de ho gere belastingaanslagen voor be drijven, kantoren, en winkels. De waardestijging in Soest is hoger dan het landelijk gemiddelde, om dat in deze gemeente de laatste taxatie van 1993 en in de meeste andere gemeenten van 1995 da teert. Hoe hoger de waarde van de OZB, des te minder geld krijgt een gemeente van het rijk. Vanuit Den Haag zal de jaarlijkse bijdrage daarom met ongeveer 1,7 miljoen gulden afnemen. Soest had daar mee al rekening gehouden, maar verwacht nu nog meer kortingen op de algemene uitkering van het rijk. In april wordt bekeken hoe die tegenvallers kunnen worden opgevangen, maar eerst praat het gemeentebestuur over de tarieven voor de OZB. De raadsfracties doen dat morgenavond in de raad zaal vanaf 19:30 uur in de com missie financiën, waarbij belang hebbenden mogen inspreken. Op donderdag 15 februari, eveneens om 19:30 uur, neemt de gemeen teraad een besluit over de OZB- tarieven. Bij een algemene verkeerscontro le op de Ossendamweg heeft de politie vorige week dinsdag negen keer pen en papier tevoorschijn gehaald om een bekeuring uit te schrijven. De bonnen werden uit gereikt aan vier fietsers die zonder licht reden en aan vijf automobilis ten die zich niet hielden aan de verplichte rijrichtingen. Meer cle mentie toonde de politie bij twee andere bestuurders van een auto. Eén van hen reed met een kapot te koplamp, terwijl de verlichting van het andere voertuig verblin dend was voor tegenliggers. Ossendamweg 28A - Soest - Tel. (035) 6024492 De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 8 februari 19:30 Raadscommissie Finan ciën, gemeentehuis, Raadhuis plein 1. 20:00 Lezing dr. P. Seldenrijk voor NPV, 'Ingrijpen in het le ven', Ichthuskerk, Albert Cuyplaan 2c. 20:15 Salsadans met Salsison, C-drie, Willaertstraat 49, 22,50/25,00. Vrijdag 9 februari 10:15 Wandeling 'Huisvrou wen', 't Hoogt, Van Weerden Poelmanweg. Zaterdag 10 februari 21:00 Jazzconcert Gijs Hen driks Sextet, Artishock, Steen- hoffstraat 46, 15,00. Zondag 11 februari 11:00 IVN-wandeling Lange Duinen, parkeerplaats Foeken- laan. 17:00 Vesperviering de Open Hof, Veenbesstraat 2. Maandag 12 februari 20:00 Lezing ds. J. v.d. Eijk over familierelaties, Juliana- kerk, Julianalaan 19. 20:00 Medium J. v.d. Berkt, Paso, De Vriendschap, Nachte- gaalweg 8A, 2,50/7,50. 20:30 Film 'Wonderland', Ar tishock, Steenhoffstraat 46, 7,00/10,00. Dinsdag 13 februari 14:30 Voordracht Jan Menne, KBO, De Klarinet, Klarinet 39. 20:00 Klankbordgroep Kinder vervoer, Balans, Molenstraat 142. Woensdag 14 februari 19:30 Jaarvergadering NBvP/ Vrouwen van Nu-Soest, De Deel, Kerkstraat 11B, 4,00. 20:00 Wichelroedeloper Lex v.d. Plas, Spirit, 'Arkadi', F.C. Kuyperstraat 24, 7,50. 20:00 Lezing A. v.d. Schaal over tuinonderhoud, Groei Bloei, EHBO-gebouw, Paral lelweg 7A, 5,00. Aan de Universiteit van Amster dam is vorige week onze oud- plaatsgenoot Jan Houtveen tot doctor in de psychologie gepromo veerd. Hij slaagde cum laude voor zijn proefschrift, getiteld: 'Psycho- logical en Physiological Respones to Stress'. Dr. Jan Houtveen (36) is geboren en getogen in Soest. Zijn ouderlijk huis staat aan de Plasweg 35. Hij volgde lager on derwijs aan de Willibrordusschool (St. Willibrordusstraat) en voortge zet onderwijs aan het Eemland College in Amersfoort. Hij werkt aan dezelfde universiteit waar hij gepromoveerd is. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58, Soest - tel. 601 25 00 zie pagina 5 flw NEFKENS SOEST Wie onders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT A U T O M O B IELB E D R I J F LÖ\y| Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 kilo vers van 't mes 100 gram 1 Vanaf heden verkopen wij telefoon- en strippenkaarten hand- en perssinaasappelen net 2 kilo 100 gram pak 10 pakjes a 10 stuks NVM BURG. GROTHESTRAAT 13 3761 CJ SOEST

Soester Courant | 2001 | | pagina 1