jissteden ■A 7 op soes rl ervonden Soest '<kks 4J}6 3| BOEKHANDEL JONGERIUS Voor het betere boek en de beste service 'Geweldig Express' naar Soest y/)on $961 Windhond Actiejaar 2001 Soest 50 jaar geleden] Eduard Dagboek januari Spant, Speeldoos, Spijt TAPIJTTEGELS im Secretariaat: Albert Cuvplaan 136 Tel. 035-6017001 PAGINA l Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest T te uw binnen i sortering eur sigaren '39 - 3J62 CfiSB SPmJk ii035- 00 J 02 00 }BNcjf)pp£ls~fuii ;/V- SNij6oA/£ji\ Helpt U mee? Geef bloed word DONOR RODE KRUIS Woensdag 21 februari bij de Open Hof \Nereld14/inkel Eurolezing bij Rabobank Eerlijk en schoon Thea Geurtsen na 15 jaar weg bij Kwetternest Leven op de Enghl Waar blijft de tijd? PIET VAN HEUGTEN ƒ500,- l GRATIS Glas in lood WOENSDAG 14 FEBRUARI 2001 SOESTER COURANT aai- en overlockmachin6, reparaties alle merken In samenwerking mcl Fotoservice Willem Van Oosten ft** Ai, 0T R 0 N RM, N/WISATIE en TELEcqu :lusief navigatie cd met Europese landen. rkrijgbaar met rood/amber blauw display. 30 Watt bbele beveiliging >de afneembaar efoon mute •V •Jhiêafc vnafiMviiifet geld, in de Staatsloterij. king 27 februari e- en fruitspecialistü, mboerijn 21 - tel. 601 24 25 Wen van donderdag t/m zaterdag it de lucht kijken we op het talige land en erf en de twee lerijen van de familie Westen- Het land was zelfs nog wat groter dan de foto weergeeft. De linker kant van de foto grenst aan dejjfsaacstraat; trekken we de bo venkant door dan zouden we de Effiendomweg zien. Het pad naar rechts voor de boerderij boven komt uit precies in de hoek Bliek laan/Insingerstraat en de koeien giaasden, in wat toen het Veen genoemd werd, op de plek waar nu het Harperpad en de Obrecht- straat zijn gelegen. Jetkon de boerderij bereiken via erai pad vanaf de Eigendomweg en «ffijpad vanaf de Den Blieklaan. fiBnummering van de witte boer derij staat in het adresboek van 1924 vermeld als Schoolstraat 6 en is later Eigendomweg 22 gewor den en weer later, in 1953, num- ijgSr 112. De nieuwe boerderij staat Vanaf het begin als Den Blieklaan te boek. witte boerderijtje is Hendrik meng in 1907 begonnen. Het groeide uit naar elf kinderen, begrijpelijk werd het dringen j^Bet huisje, ze konden er niet meer in, daarom werd in 1924 be- sloten de nieuwe boerderij rechts boven te bouwen. Het witte huis- werd tijdelijk verhuurd en is nog jaren als schuur ge kt. In 1942 trouwde de jongste jhter Dickie met De Wilde en 1 het huisje weer bewoonbaar gemaakt. Het gelukkige echtpaar kreeg zeven kinderen, zes jongens en een meisje, en zij hebben er ge woond tot het huisje moest wor den verkocht en afgebroken. In de oorlog werden de twee boerderij tjes pas aangesloten op het Soes- ter elektriciteitsnet. Dochter Dickie weet het nog goed: 'Wij kregen licht terwijl de bommen op Soesterberg vielen.' Hendrik Westeneng was bouw- en veeboer tegelijk; dat is op foto goed te zien. Geheel links zien we de korenschoven nog op het veld staan, er is een moestuin en de beide hooibergen zijn als winter voorraad al tot de nok gevuld. Kennelijk is de foto in het najaar gemaakt. Westeneng had net als veel boeren in Soest speciaal voor hooi een stuk land gehuurd onder Bunschoten. Daar liepen vaak ook de pinken en soms koeien en dan moesten de kinderen naar Bun schoten om te melken. Een keer was Kees voor deze klus aan de beurt. Hij schrok midden in de nacht wakker en dacht dat hij zich had verslapen. Aankleden en snel op de transportfiets met melk bus voorop richting Bunschoten. Kees werd door de politie aange houden: wat moest die jongen zo vroeg? Kees zei: 'onze koeien mel ken natuurlijk'. De politie vroeg of hij wel wist hoe laat het was. Kees dacht dat het zes uur zou zijn, maar het bleek drie uur. Hij was, slaapdronken, zomaar drie uur te vroeg uit bed gestapt. De melk werd dagelijks uitgevent en zaterdags kwamen ze tweemaal bij de klanten. Koelkasten en vries kisten waren nog onbekend, de melk van de middag werd nog voor de zondag bij de mensen ge bracht. Zo nu en dan werd er ge slacht voor eigen gebruik. Willem Smeeing kwam het varken slach ten, op de ladder binden en later afhakken. Ook hier deed zich het houdbaarheidsprobleem voor. Zij den spek werden gerookt en veel vlees voor later gebruik ingemaakt. Verder was de boerin druk met het koken van balkenbrij naar eigen recept. De boerderij werd uiteindelijk overgenomen door Wim (Willem Hendrik junior) en vader en moe der kwamen in het voorhuis te wonen. Wim en Lies kregen vijf kinderen. In 1973 kreeg Wim een hartinfarct en in 1974 zijn de bei de boerderijtjes met land aan de gemeente verkocht. Oude Willem Hendrik Westeneng overleed in 1964. Twee jaar daarvoor waren ze 60 jaar getrouwd. Er waren toen in leven 9 kinderen, 51 kleinkinderen en 15 achterkleinkinderen. Her vonden Soest: vanuit de lucht be kijken we het land van de West- enengen. Hier leefden en werkten ze eens, ze kenden lief en leed, ze vermenigvuldigden zich en werden talrijk. Dickie en Lies, dank voor de informatie. Soest/Soesterberg Tel. (035) 601 39 57 Bloedbank Midden Nederland Hilversum Tel. (035) 624 50 27 MÉ - NS LANGS! 3°oe het zelf centrum Weteringpad 1 - 3762 EN Soest Telefoon: 035 - 601 62 28 ste specialist de eer 'erf van Davo IISl Dit dagboek zal op deze plek in De Soester Courant dit jaar 10 \eer verschijnen om Soest op de pogte te houden van wateral- naal gebeurt rondom het Windhond Actiejaar. Als na dit actiejaar de stenen jbllingkorenmolen 'De Wind hond' herbouwd kan worden op de hoek van de Molenstraat Molenweg zal het niet de eerste keer zijn dat een 'Molen weg -molen terug'-actie is ge- lukl. Want onze 'Windhond' yas niet de eerste molen op leze plek bovenop de Eng. IK De geschiedenis van de molen be- eigenlijk al in 1474 toen een Wen molen werd opgericht. In |t rijksarchief te Utrecht bevindt Ji een oude oorkonde, gedateerd I februari 1474, waarin bisschop avid van Bourgondië vergunning brieent 'een windmolen te timme- fh, op te richten en te houden, te malen en de molster daar af te nemen'. Een molster was de etaling in natura voor het malen ran het graan. De hoeveelheid achtergehouden meel was het loon yoor de molenaar. )e molenaar had geen probleem i>m zijn molster te verdienen. Zijn nolen draaide uitstekend. Geen vonder, op het hoogste gedeelte van de in de ijstijd ontstane stuw- val in een open landschap vingen Ie wieken volop wind. Vanwege |het uitzicht bezocht Constantijn iHuygens met 'Princesse' Maria van Engeland, gemalin van Willem III, in 1682 de molen om met 'syn verrekyeker de clock van Utrecht te zien'. In 1737 sloopte Gerrit Volkersz. Varekamp de oude houten stan derdmolen en bouwde een nieuwe stenen stellingkorenmolen op de zelfde plek. Hij noemde hem 'De Windhond'. De nieuwe Windhond heeft ook zijn koninklijke bezoe kers gehad. In 1911 beklimmen koningin Wilhelmina en prinses Juliana 'De Windhond'. Meer over de geschiedenis van onze 'Windhond' in volgende dag boeken. Actuele evenementen Op zaterdag 20 januari gingen meer dan 100 donateurs, begunsti gers, sponsors, leden van het comi té van aanbeveling en buurtbewo ners de sneeuw in om de nieuw jaarsreceptie te bezoeken. In de tenten, ter beschikking gesteld en opgezet door de Hopman Mossel man Scouting Groep en voorzien van een 'tapijt' van houtsnippers door houthandel A.P.v. Doorn, Voonziter Gerhard Sterken van de Stichting 'de Windhond' vertelt tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst over de plannen voor het actiejaar. was het lekker droog en warm. Aan inwendige verwarming was ook gedacht. Slijterij Toon v.d. Linden zorgde onder andere voor Windhond-jenever, Broodje van Toontje bracht borden vol warme hapjes mee en de heerlijke erwten soep en chocolademelk, mede ge sponsord door Hoka, werden ge serveerd door Herman Petra Overduin. Bij het licht van de feestverlichting van Provak Ceelen konden de gasten de internetsite van Stichting 'de Windhond' be zoeken twww.windhond.nh. die was aangesloten 'op locatie', bij Technocare. De dank gaat uit naar al deze bedrijven en instellingen die hebben geholpen met dit eve nement. Een speciaal bedankje voor Erik Idenburg en zijn ploeg, die in de kou de tenten hebben opgezet en weer weggehaald. Last but not least: dank aan de familie Drost voor de elektriciteit en de Tiny en Piet Jongerius Van Weedestraat 29 3761 CB Soest tel (035) 588 01 22 fax (035) 588 01 21 boekhandeljongerius@wxs.nl Op woensdag 21 februari komt de 'Geweldig Express' naar Soest. Het is een project van de Stichting Vredeseducatie en Samen op Weg Jeugdwerk. Kort samengevat is het een ten toonstelling over zinloos ge weld, ruzie, vooroordelen, zon debokken en de grootste schat van de wereld. Deze 'interactieve' tentoonstelling is bedoeld voor tieners vanaf 10 jaar, maar is ook voor volwassenen nog interessant. Het is geen tradi tionele tentoonstelling, maar een spelencircuit, waarin de leuke en eigenaardige dingen van de multi culturele samenleving op een on verwachte manier aan bod komen. Het spelencircuit is gebouwd in een truck van 12 m en op een crea tieve manier word je uitgedaagd om zelf antwoorden te bedenken, meningen te geven en oplossingen te zoeken. Wat was nu de aanleiding om met deze truck door Nederland en Vlaanderen te gaan rijden? De be denkers van deze 'Geweldig Ex press' verwoorden dit als volgt: 'Geweld en agressie zijn begrippen waar mensen zich in deze tijd be zorgd om maken. Het vraagstuk van geweld en onveiligheid speelt zelfs een grotere rol dan de zorg voor het milieu. Geweld is aan de orde van de dag en iedereen heeft er wel eens mee te maken. Opval lend is dat het vooral de jeugd is, waar de mensen zich zorgen om maken: messen in school, overlast op straat, lawaai op hangplekken, zinloos geweld, agressie in het ver keer en verlies van waarden en normen om maar een paar hete hangijzers te noemen. Hoewel dit geen gedragingen zijn, die alleen bij de jeugd voorkomen (en dan ook nog maar bij een klein deel van de jeugd!), is de 'Geweldig Express' wel gericht op de kinde ren en jongeren. Maar uitingen van agressie en zinloos geweld komen natuurlijk net zo goed bij ouderen voor en bovendien is de vraag na tuurlijk ook: hoe komt het dat ook bij een deel van de jongeren ge weld aan de orde van de dag is? Heeft u over het antwoord op deze vraag wel eens nagedacht? Alleen in samenspraak met kinde ren en jongeren zijn wij in staat om wat aan dit probleem te doen. Als we eens goed kijken, blijken som mige zaken dik mee te vallen en zijn andere zaken terecht zorgelijk. Juist de betrokkenheid van de kin deren en jongeren helpt ons het probleem en de uitdaging van agressie en geweld in de juiste ver houdingen te zien. Overlevingsinstinct De bezoekers van de tentoonstel ling ontdekken wat de achtergron den van conflicten zijn. Zij ontdek ken dat verschillen tussen mensen en culturen een bron van conflic ten kunnen zijn. Wat het betekent om in de multiculturele samenle ving te leven. Dat anders-zijn spannend en verrijkend kan zijn en dat agressie op zich geen ramp is. Sterker nog, dat je je beter kunt laten onderzoeken als je nooit agressief bent! Het gaat erom dat we leren op een positieve wijze met deze levensenergie om te gaan. Agressie is namelijk een ge moedstoestand, die je ook overle vingsinstinct kunt noemen. Deze positieve kracht heb je nodig om te leven, te groeien en iets tot stand te brengen. Pas als agressie schade berokkent ontstaat er gewelddadig gedrag. Sinds enkele jaren praten we over zinloos geweld. Een vreemde uit drukking, want wie zelf in aanra king komt met geweld of verhalen hoort van slachtoffers en daders kan zich niet voorstellen dat er ook zinvol geweld bestaat. Sommige mensen vinden het dan ook beter om te praten over redeloos geweld. Overigens is deze vorm van ge weld niet iets van de laatste jaren: op kermissen of jaarmarkten in het verre verleden kwamen ook mannen door messteken om het leven! Bovendien is er naast licha melijk geweld ook geestelijk ge weld, schelden, beledigen, dood zwijgen, en vandalisme met als doel anderen te kwetsen.' Ook voor volwassenen De 'Geweldig Express' komt op woensdag 21 februari naar Soest en komt dan te staan op de par keerplaats van De Open Hof, Veenbesstraat 2. Alle basisscholen, de brugklassen van het Griftland College en de jeugdraden van de diverse kerken zijn uitgenodigd om met hun jeugd te komen. Wie na dit artikel ook nieuwsgierig is ge worden, is van harte welkom om ook een kijkje te komen nemen, want ook voor volwassenen valt er veel te beleven bij deze tentoon stelling. Aangezien er maximaal 40 mensen tegelijk in de truck kunnen, is het niet zeker dat u er ook (direct) in kunt, maar Iaat dat u niet weer houden om toch te komen kijken! De truck is in elk geval 'bemensd' tussen 9:00 en 15:00 uur en tus sen 19:00 en 21:00 uur. En mis schien in de tussentijd ook nog wel. Inlichtingen: Sera Willemsen, ®6017423. Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 Op dinsdag 6 februari organiseer de de Rabobank Soest-Baarn de laatste lezirig in een reeks van drie, onder de titel: 'Gulden wordt Euro. Een héle onderneming', speciaal voor zakelijke relaties van de Rabobank. Tijdens de lezing kregen de ondernemers informatie over de invoering van de Euro per 1 januari 2002. Op die datum moeten alle zogenoemde toon- bankbedrijven (zoals winkeliers, ambulante handel, horeca, enz.) over genoeg euromunten en euro biljetten beschikken om hun klan ten het juiste wisselgeld te kunnen geven. De verspreiding van de honderden miljoenen munten en biljetten zal straks een gigantische operatie zijn. Een deskundige spreker, mevrouw Anja Zandbergen, vertelde tijdens een duidelijke presentatie hoe de vlag er op dit moment bij hangt in Euroland. Daarnaast schetste zij in grote lijnen hoe rond de jaarwisse ling 2001/2002 de omwisseling zal gaan plaatsvinden. En ten slotte, en dat was voor de ondernemers natuurlijk heel belangrijk, werd in gegaan op de vraag wat een onder nemer te doen staat om de euro soepel in zijn bedrijf te introduce ren. (heel welkome) koffie en koekjes tijdens het opbouwen. Zoals dhr. Drost zegt: 'Ach, dat doe je als buurman toch!' Carnaval Dit jaar doet 'De Windhond' mee met de carnavalsoptocht. Kijk uit naar de molen op weg. En probeer met één van de 'molenaars' te pra ten - het is misschien de moeite waard! Vindt u ook dat 'de Wind hond rond moet? Wilt u donateur of begunstiger worden, of op an dere wijze helpen, bijvoorbeeld als vrijwilliger? Neem dan contact via 886014841, of schrijf (zonder post zegel) naar stichting 'De Wind hond', antwoordnummer 7006, 3760 TA Soest, of kijk op www.windhond.nl. Op 18 januari hebben medewer kers van houthandel A.P. v. Doorn een prachtig infobord neergezet aan de Molenstraat. De firma B. Strum- pel heeft het terrein geëgaliseerd en gereed gemaakt voor het opzetten van de tenten. Dat aan de producent van de we reldwinkelartikelen een eerlijke prijs wordt betaald, is bekend. Be langrijk daarbij is dat een milieu vriendelijke productiemethode wordt toegepast. Een paar voor beelden van duurzame en milieu vriendelijke producten: verschillende theesoorten (o.a. Darjeeling) waarbij als mest een product van de Neemboom wordt gebruikt. Van een extract van de zaden maakt men een spray als bestrijdingsmiddel. bij leren portemonnees looit men het leer op een natuurlijke manier. D.m.v. plantenbestandde- len houdt men de leerhuiden goed. handgeweven placemats en tas sen die van afval van de grote stad worden gemaakt of van verzamel de reststroken katoen. gerecycled papier voor kaarten, postpapier, enveloppen of blocno tes. gerecycled glas van gebroken of afgekeurde artikelen. Soms vraagt het extra investerin gen en dat is voor de vaak arme producenten een extra offer. Een waardering daarvoor is dus wel één van de dingen die wij op onze beurt kunnen doen. De Wereldwinkel is geopend: maandag 13:00-17:00 uur; dins dag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur; 886028132. Soest is, onlangs is het opnieuw gebleken, een dorpje waar cultuur heel goed gedijt, doch helaas dorpje blijft, want vergeleken bij Baarn en Bussum overheerst de spijt. Intense spijt over het vege teken, dat tot mislukking van debatten leidt en dat verhindert dat er vlaggen steken vanuit een tempel aan cultuur gewijd. Het gaat gewoon in feite om de centen, die Neks noch nering geven, de cultuur moet zich behelpen met wat onke krenten. Voor Berna kwam, verdiend!, al vroeg de lente; wordt het in Soest ooit zomer op den duur?...: Spant, Speeldoos, Soest wat spijtig, o wat zuur! Kond Le Bisck Aan alles komt een eind, ook aan het dienstverband van Thea Geurtsen bij 't Kwetternest. Vijf tien jaar lang was ze juf bij de peu terspeelzaal aan het Vedelaarpad. Honderden peuters heeft ze zien komen en gaan, maar nu is de tijd aangebroken om te stoppen met haar werkzaamheden. Om haar afscheid niet onopge merkt voorbij te laten gaan, houdt 't Kwetternest een receptie in het gebouw aan het Vedelaarpad, op donderdag 22 februari, van 16.30 tot 18.00 uur. Iedereen kan haar dan desgewenst persoonlijk de hand schudden. Aflevering 29 Afgelopen zondag ben ik even langs geweest bij een oude vriendin van mij. Dat wil niet zeggen dat mijn vriendin oud is, maar dat we elkaar al meer dan tien jaar ken nen. We hebben elkaar ontmoet toen we allebei net gescheiden wa ren en buren werden in een flat in het Smitsveen waar bijna alle bij standsmoeders terechtkomen). Mijn dochters waren toen vijf en zeven jaar, haar kinderen twee, vier, en zes jaar De tafel van twee, noemden we die. Toen zij een opleiding wilde gaan volgen haalde ik haar jongste zoon een keer per week op van de peuter speelzaal. Ik deed hem een schone luier om, gaf hem wat te drinken en een boterham, en hield hem een uurtje bezig tot zijn moeder hem kwam halen. Inmiddels zijn al die kinderen uit de kluiten gewassen gozers van 12, 14 en 16 jaar oud. Nog steeds de tafel van twee, maar dan plus 10. Mijn dochters zijn in middels vijftien en zeventien, ne men vriendjes mee naar huis, en ik heb ook nog een zoon van negen rondlopen. Toen ik thuiskwam van het bezoek aan mijn vriendin bleek dat een van mijn zusjes (ik heb er drie) met haar dochter, mijn nichtje dus, langs was geweest. Die zus van mij is jong getrouwd, jong moeder ge worden en inmiddels al bijna oma. Want haar dochter van 20 kan elk moment bevallen. Dan ben ik van het ene op het andere moment niet alleen maar tante Olga, maar ook nog 'oudtante Olga'. Vorige week ben ik gebeld door een mij volkomen onbekend jongmens, dat op zoek was naar mijn op één na jongste zusje omdat hij een reü nie wil organiseren van de lagere school, en via-via had gehoord dat onze familie naar Soest was ver huisd. Hij zocht het adres van mijn zusje, een inmiddels getrouwde vrouw van 37 jaar, die hij al 25 jaar niet gezien had. Tijd, wat is tijd? Dit weekend had ik zo'n gevoel dat tijd iets is wat je overkomt. Die tien jaar geleden dat ik dat zoontje van mijn vriendin een schone broek aan deed, die 25 jaar geleden dat ik ging sleeën met mijn jongere zusjes, die zeventien jaar dat ik zelf kinderen heb, het moment dat ik binnenkort oudtan te word.... Ben ik daarin nou ook veranderd? Het voelt niet zo, maar waar blijft de tijd? Olga Duijm VAN DE ZOON VAN DE UITVINDEN VAN HEUGA TAPUTTEGELS BIJ AANSCHAF VAN 25m2 wollen berber of katoen- look shaggy tapijttegels, 5m2 keukentapijttegels of badkamertapijttegels Kom naar de 1000m2grote tapijttegeltoonzalen bij zijn tapijtfabriek. VAN HEUGTEN TAPIJTTEGELS Utrechtseweg 4, RENSWOUDE Tel.: 0318-571225 www.vanheugten.com Uit de Soester Courant van Dinsdag 13 Februari 1951 ZONDERLING VANDALISME. Zondagmiddag hebben jeugdige personen hun neiging tot vandalis me bot gevierd in de lokaliteit, welke zich onder de R.K. Kerk op de Nieuwerhoek bevindt en waar in de Kabouters van de Gidsenbe- weging hun troeplokaal hebben gevestigd. Na de ingang te hebben gefor ceerd, is men het lokaal binnenge drongen, alwaar de inventaris radi caal werd vernield. De jute bekle ding van de wanden en verschil lende afscheidingen werd van het houtwerk gescheurd, 'n Maria beeld werd tot puin geslagen en ook de andere aanwezige voorwer pen, welke bij de gidsen in gebruik zijn werden grondig vernield. Slechts het leidsters-kamertje werd ontzien. Toen deze vernieling werd ont dekt, werd de politie gewaar schuwd en nadat deze het een en ander in ogenschouw had geno men, werd afgesproken, dat men terug zou komen met de speur hond en om de toegebrachte ver nielingen te fotograferen. In afwachting hiervan zou alles blijven liggen, zoals het lag, doch groot was de verbazing van de be trokkenen, toen later bleek, dat de daders, na het eerste bezoek van de politie, waren teruggekomen en van het vernielde materiaal één hoop hadden gemaakt. Tijdens dit tweede bezoek, hetwelk gebracht moest zijn onder de kerk dienst van 18:30 uur, moest nu ook het leidsters-kamertje het ont gelden. Ook hier werd nu alles ver nield wat maar vernield kon wer den en voor men vertrok werd met grote letters op de vloer geschre ven „Wij zijn de rovers". De speurhond had blijkbaar een slechte dag en kon, mede doordat het had geregend, buiten geen „lucht" meer volgen. Nader vernemen wij nog, dat Zon dagmiddag een drietal jongens van ongeveer 12 tot 14 jaar bij de in gang van de kerk zijn gesignaleerd. Twee van hen zouden de kerk zijn binnengegaan terwijl de derde op de uitkijk bleef staan. Tijdens dit bezoek hebben de jongens boekjes van de achter in de kerk staande boekentafel meegenomen, welke boekjes 's avonds werden terugge vonden achter de kerk bij de in gang van het lokaal, waarin de ver nielingen werden gepleegd. Wie vergelijkt leest de Soester Courant De Soester Kring Over glas in lood wordt woensdag 21 februari een dialezing gehouden door Augusta Pfann uit Baarn. Ze komt daarvoor naar de zaal van de NBP-kerk aan de Rembrandtlaan, waar de Soester Kring zijn bijeen komsten houdt. De ingang van deze zaal is overigens te vinden bij de parkeerplaats aan de Pieter de Hooghlaan. Aan de hand van dia's en praktijk voorbeelden maakt Augusta Pfann van alles duidelijk over glas in lood. De zaal gaat open om 9:30 uur, de lezing begint een half uur later. Entree: 5 gulden.

Soester Courant | 2001 | | pagina 11