"Ik kan er niks aan doen, dit is mijn lot" "Er ging een hele nieuwe wereld voor ons open" Bedrijfsleven ondersteunt ontwikkeling culinair niveau 'Als je ver energie va horeca De horeca wil nieuwe sterren Witte truffel is het meest exclusieve ingrediënt in Sterrenbe Eten in een sterrenrestaurant is een unieke belevenis RECEPT Luigi Ciciriello heeft een passie voor de truffel Beroemd worden? Rol Vitello Tonnato J(0ENSDAG 14 FEBRUARI 2001 SOESTER COURANT PAGINA' b^°rdesmaaken,e8t' 'Parketschuivers' besl "Ze hebben hier geen geheimen" tafel mag best versierd iedereen elkaar ai aan wanneer Wel eens een spijker in de muur geslagen zonder goede hamer? Dat is inderdaad lastig. Daarom zorgt het bedrijfsleven er met de levering van hoogwaardige pro ducten voor, dat het Nederlandse culinaire vakmanschap op peil blijft. Bijvoorbeeld ovenfabrikant Leventi investeert in een warme relatie met alle koks in Nederland die combi-steamers gebruiken en Zwilling houdt het keuken- en bedieningspersoneel scherp met kwaliteitsmessen. Leventi-businessmanager Ernst Hoppenbrouwers vertelt dat de bedrijfsfilosofie meer inhoudt dan alleen het verkopen van apparatuur. "Onze verkopers zijn altijd benieuwd naar wat koks vinden van Kalfsvlees met tonijn is een klas sieker uit de Italiaanse keuken. Voor de echte liefhebbers: de helft van de kappertjes kan eventueel vervangen worden door truffel- schaafsel. Er is ook truffelpuree of -crème verkrijgbaar bij de delica tessenzaak. Ingrediënten: 500 gram kalfsfricandeau 150 gram fijngesneden groenten (wortel, ui, bleekselderij, prei 250 ml witte wijn 50 gram gehakte gemengde verse groene kruiden 250 gram tonijn 100 gram mayonaise 50 gram yoghurt 15 ml citroensap 15 gram kappertjes 50 gram boter of olie Verhit de boter of olie en bak hier in zachtjes het vlees en de gesne den groenten. Breng dit over in een ovenschaal en voeg de witte wijn toe. Zet de schaal in de oven en laat het geheel zachtjes in ca 30 min. gaar stoven op 140 graden Celsius, kerntemperatuur 60 gra den Celsius. Laat het daarna afkoelen. Meng ondertussen de tonijn met de mayonaise, de yog hurt, de kappertjes en het citroen sap. Snijd het vlees in plakjes en verdeel dit over de borden. Doe hetzelfde met de groenten en ser veer de saus erbij. Lekker met Italiaans brood ciabattawarm uit oven. "Deze stage zal ik de rest van mijn leven niet snel vergeten." Xander Mesch "Het was hard werken, maar we zijn ook volledig in de watten gelegd." Henrie van der Heijden hun combi-steamer. Zijn er nog ver beteringen mogelijk? We onderhou den daarom nauw contact met diverse partijen." Een relatief nieuw product is de maatwerk-inductie skachel (koks praten niet over een fornuis, maar over een kachel - red.). Deze professionele kookin- stallatie is zeer nauwkeurig af te stellen, eenvoudig schoon te hou den en geeft veel minder warmte in de keuken dan gaspitten. Hoppen brouwers weet hoe belangrijk het voor koks is om met het meest geavanceerde materiaal te werken. "Ik verwacht bijvoorbeeld veel van de Speedy Fryer, een speciale oven voor het supersnel en smakelijk afbakken van diepgevroren friet." Vaste supporter Ook de gerenommeerde messenfa- brikant Zwilling, die naast koks- en huishoudmessen, bestek, manicure artikelen en scharen maakt, ziet het verband tussen hoogwaardig mate riaal en culinaire hoogstandjes. Dit jaar ondersteunde Zwilling de twee Nederlandse horecaleerlingen in Brussel. De bestekfabrikant gaf leerling-kok Henrie van der Heijden een set eersteklas snij gereedschap mee. "Hoe eerder mensen kennis kunnen nemen van onze producten, hoe beter," zegt verkoopdirecteur Sascha Steinfeldt. Ook het Gilzer Leventi ondersteunt regelmatig Nederlandse horecaleerlingen bij vakwedstrijden. Prijzen voor de kampioenen Frans ingrediënt te zijn (vooral de Dordogne-keuken is erom bekend), maar zeventig procent van alle truf fels wordt gevonden in landen als Italië, Spanje en voormalig Joego slavië. De Franse keuken was dom weg de eerste keuken die beslag legde op de truffel. De meest smake lijke truffel is de witte truffel die gevonden wordt in de landstreek Piemonte in Italië, waar ook de supertruffel van 2000 opgegraven is. Misschien wel een reden om uw hond wat serieuzer te nemen als die in Italië aan het graven slaat? Deze stevig geurende zwam is een exclusieve delicatesse Hij werd dit jaar door de GauItMillau (de "andere" Michelin) uitgeroepen tot 'chef van het jaar'. Hij spreekt zes talen vloeiend. Deze perfectionist haalt hoogstpersoonlijk de uitgebloeide blaadjes uit de bloemen. En hij heeft zijn restaurant voorzien van kamerbreed tapijt met zijn initialen: LC. Luigi Ciciriello is misschien een beetje ijdel, maar dat is niet de reden dat hij een champagne van eigen merk serveert. "De mensen komen hier niet om te eten. Ze komen om vermaakt te worden." La Truffe Noire in Brussel startte in '88, maar het team was al eer der bij elkaar. 'Patron' Ciciriello is formeel geen chef, want vanaf het prille begin staan er beneden in de keuken twee chef-koks, Eric Lin- delauf en Aziz Bhatti. Luigi Cici riello vormt als eigenaar meer de toegevoegde waarde. En hoewel hij een zeer goede 'zwarte brigade' in dienst heeft, is Luigi zelf als gastheer bijzonder aanwezig. Verslavend La Truffe Noire is een restaurant rondom de truffel, en daarmee behoorlijk uniek. Na een carrière in tal van toprestaurants, besloot Luigi Ciciriello in Brussel voor zichzelf te beginnen. "Maar het is niet zo dat ik mijn hele leven al met de truffel bezig ben," vertelt de in Italië gebo ren restaurateur. "Twintig jaar gele den kende ik die hele truffel nog niet. Ik zie het als een speling van het lot dat ik de truffel heb leren kennen en een plaats in mijn leven heb kunnen geven. Het is een passie geworden. Meer nog: een verslaving. De delicate geur en smaak van de truffel, het domineert alles waar ik mee bezig ben." Het is opmerkelijk dat Ciciriello van een restaurant dat zich op de truffel concentreert, een zakelijk succes heeft weten te maken. Zeker gezien de grote hoeveelheden van de zwam die hij er dagelijks doorheen jaagt. Op dit moment ligt de consumenten prijs van de truffel namelijk boven de 15.000 per kilo. "Tja. het is een heel matig jaar voor de truffel. Ten minste. de kwaliteit is goed. maar de oogst was slecht. Dus stijgen de prijzen. Maar ik ga echt geen water bij de wijn doen. De mensen komen hier voor een maaltijd met een over daad aan truffel. En dus krijgen ze die, koste wat kost." Ambassadeur Zijn passie voor de truffel etaleerde Luigi Ciciriello ook in het boek "Een hart vol truffels", dat hij samen schreef met Georges Renoy (ISBN 2-9600034-3-8). Maar Ciciriello ziet zijn ambassadeursrol verder gaan. Daarom is zijn missie om de truffel naar een groter publiek te brengen. Hij opende om die reden L'Atelier de la Truffe Noire op de drukke Avenue Louise. niet ver van het restaurant. Het Atelier is een Xander (links) en Henrie (midden) in de keuken van La Truffe Noire. Rechts stagebegeleider Jasper van Almenkerk. vooral veel toppers uit de Franse keuken, met een belangrijk Peri- gord-accent. De kaart van La Truffe Noire kent vele klassiekers. Met één bijzonder puntje: overal zit truffel in. Ook waar de argeloze bezoeker het misschien niet verwacht. Geen schilfertjes, maar een flinke bonk truffel in een stukje wild. Truffel op de crème brulée. En truffel over het ijs. "Je weet het van tevoren, maar het was toch een verrassing: truffel door de desserts. En het is nog lek ker ook!" Het truffelrestaurant in de Belgische hoofdstad heeft een zuidelijke uit straling, dus de gasten zitten niet om zes uur aan tafel. Sterker nog, de zaak gaat pas om half acht open. "Het personeel eet om half zeven, en dan zijn we klaar voor de show. Zo voelt het ook echt: hier moeten topprestaties geleverd worden. Alle registers gaan open om het de gast naar de zin te maken, heeft Luigi ons inmiddels al geleerd. En omdat hij van zijn mensen het uiterste vraagt, biedt hij ook een topsalaris. Niet zo gek dat de meeste perso neelsleden hier al jarenlang wer ken," zegt Xander, die weinig moei te heeft om de vrij losse stijl van bediening in La Truffe Noire over te nemen. "De taal is een wat groter probleem. Wat Franse woordjes lukt wel, maar een heel gesprek met een gast vind ik nog wel erg moeilijk. En met Nederlands red je het hier niet." Aankomend topkok Henrie vond de communicatie in de keuken geen probleem. "Omdat dit de echte top is, vinden ze het ook leuk om jou te laten leren. Je mag ze alles vragen. Er zijn dus geen geheime recepten of zo. Geen magie, geen geheim zinnigheid. Het is puur vakman schap, dat is alles. Er wordt zonder recept gekookt, vanuit het hart." En Xander stelt vast dat er een gezonde dosis zelfvertrouwen aan de basis ligt van het succes van La Truffe Noire. "Voor het uitserveren wordt er niet geproefd. De koks weten blindelings waar ze mee bezig zijn." SOEÏ Gasten een maaltijd bereiden is een dank. bare taak, maar dan moet wel alles goed gaan. Tien tips voorit de keuken en aan tat( om het iedereen (en dlEen aantal Oosterse genees- ook jezelf) naardeatwiizenFat uU va" de we,en" temaken schaP dat een mens ener8le' le centra (chakra's) heeft in en 1 Als je geen ervaren kok bc„ rond het lichaam. Om opti- begin dan met een eenvoudi, maal te kunnen functioneren gerecht zoals een pasta of n. moe( energje vrij kunnen Je kunt hier moeilijk mee dc stromen. In geval van een blok- mist in gaan en het smaakt, voe|t de persoon in kwes- snel goe 2ich onbehaag|ijk, z0'n 2 Zorg ervoor dat je voordat u - gaat koken alle ingrediënt 8eval h.°,°r l« da«J"'«T )e hebt, ook de kruiden. Aki" °re"z' de Soesterbergse eenmaal bezig bent, is het healer/counceler Paul Klein, lastig om nog even nootmus- ^'1 v'ntb 'tussen hoofd en voe- kaat te halen. Professionele ten' d»cht^r biJ de waarheid, koks noemen dit vooraf klaar zetten, ook wel 'mise en Door middel van healing de ener- place'. Een goede mise en giestroom weer op gang brengen, place is net zo belangrijk als Klein heeft zich daarin gespe- het koken zelf. cialiseerd en wil thuis aan de Buys 3 Behalve de ingrediënten kb Ballotlaan een praktijk beginnen. ook schoon kookgerei nodig Maar v00r,het zov" ls' boudt h2 Zorg ervoor dat je er niet nu eerst eirn lezln8' Wfnt hl) b"ett hoeft te zoeken tijdens het dat veel mensen met Z j li nen stappen voor een consult. Die koken maar dat alles wa Jt Uen de kat uit de boom kij. nodig hebt, binnen handberti jcen 8 asp tru jet fys en< Kli m;: ch; wa vei De Soesterberger gaat ervan uit dat veel stress te herleiden is naai de geblokkeerde energiecentra. 'Behalve in je eigen lichaam be staat er natuurlijk ook kosmische en aarde-energie. Het zijn de bron nen waarop de mens is aangeslo ten. De mens is in feite een filter. De energiecentra in het lichaam hebben elk een eigen functie maar zijn onderling ook verbonden via energiekanalen. De wijze waarop de energie in een bepaald chakra stroomt of juist niet stroomt, be paalt hoe jij omgaat met bepaalde Was altijd vooraf en na het aanraken van etenswaar je handen en keukengerei en spoel de zeepresten goed af. Water wordt nooit warmer di j 100 graden. Draai daarom de 01 P/ll4 Tl hittebron zo laag dat het wale net blijft koken. Dat spaart ee hoop energie. Serveer de maaltijd in dek schalen of maak in de keuken de borden mooi op. Wat er goed uitziet, smaakt beter. Gebruik voor elke gang bestek. Heb je dat niet, dan tussendoor snel even af. Een zijn, maar hou het en kan 9 Gee iedereen aan de maaltijd kan beginnen, bijvoorbeeld door een korte toost uit te brengen 10 Wil je weten of het je gasten smaakt, observeer ze dan tij dens het eten. Ernaar vragen kan je gasten in een vervelen de positie brengen. Restaurant 'La Truffe Noire' ligt aan de Terkamerenlaan, plaat selijk beter bekend als de Boulevard de la Cambre, in de chique diplomatieke wijk van Brussel. Op deze bijzondere plek mochten de jonge Nationale kam pioenen kok en gastheer hun prijs in ontvangst nemen: een week heel hard werken, als stage in een van de duurste restaurants ter wereld. "In Nederland werken we op een hoog niveau, maar dit is werkelijk uniek." Xander Mesch en Henrie van der Heijden zijn best wat gewend. De- 22-jarige kok Henrie werkt als 'chef de partie' in het Bilderberg Park hotel in Rotterdam. Hij liep tijdens zijn opleiding al eens stage in het Zeeuwse sterrenrestaurant Inter Scaldes en werd in 1999 Nationaal kampioen jonge koks. Xander, ook 22, werkt in het luxe restaurant Kandinsky, in het Scheveningse Kurhaus. Hij haalde in 1999 de eerste plaats op het Nationaal Kam pioenschap voor jonge gastheren en -vrouwen in opleiding. Dit kam pioenschap vindt jaarlijks plaats in Amsterdam RAI tijdens de horeca vakbeurs Horecava. De wedstrijden worden georganiseerd door SVH, een samenwerkingsverband van sociale partners in de horeca. Koken doet een professionele kok het liefst met exclu sieve en hoogwaardige ingrediënten. Met etenswaren die je niet zomaar even voor thuis bij de buis koopt, waarvan je heel precies moet weten hoe ermee om te gaan. Een pondje paling van zeventig gulden wil je niet verkeerd bereiden. De absolute koning, keizer, admiraal van de exclusiviteit is de smaakvolle en licht bedwelmende truffel. Is die nog wit ook, dan is een kiloprijs van vijfduizend harde guldens heel gewoon. De truffel is een zwam! En nog een stinkzwam ook. Hij groeit onder gronds en heeft een'sterke voorkeur voor de wortels van bepaalde boomsoorten in landen met een gematigd klimaat. De bomen heb ben de truffel nodig om ongeschon den uit de winter te komen. Door zijn ietwat benauwde omgeving groeit een truffel doorgaans niet erg groot, maar daardoor wint hij wel enorm aan smaak. Zozeer zelfs dat mensen er grote sommen geld voor over hebben om hem te kunnen ver orberen, zeker als hij wit is. Leuke prijs Werd de duurste witte truffel van 1999, gekocht voor het lieve som metje van 13.000 gulden, nog exclu sief geserveerd aan sterren als Sharon Stone, die van 2000 was voor meer mensen te genieten. De duurste truffel van het jaar 2000 was een witte truffel die voor ruim 17.000 gulden geraspt en wel zijn einde vond over de tagliatelle tijdens een galadiner in het Jolly Hotel Carlton in Amsterdam. Deze truffel was met zijn 500 gram uitzonderlijk groot, en dus ook uitzonderlijk duur met zijn kiloprijs van 34.600 gulden. Dat is drie keer de waarde van een normale topselectie aan witte truffels. De truffel heeft de naam een typisch Fabelachtig heerlijke lekkernijen, dranken die de goden kunnen verleiden en een behandeling die een vorst niet misstaat; dat is waar het bij een sterrenrestau rant om draait. Als het erom gaat als gast een uniek gevoel te krij gen, kan niets tegen een avond dineren op. Je moet daarbij niet op een cent kijken, maar ook hier geldt dat duur niet altijd goed is. Wat maakt een avond in een top restaurant zo uniek? Veel mensen voelen zich niet op hun gemak bij het idee naar een chic restaurant te gaan. Hoe moetje je daar gedragen? Wat als ik mors? En al die soorten bestek! Het zou jammer zijn als dat reden is om nooit eens een sterrenrestaurant binnen te lopen, want het draait niet om bestek en etiquette. Het draait om de gast. Dat is al te merken bij het binnengaan van een restaurant dat klasse heeft. Hoewel de ont vangst misschien wel netjes is, zal hij ook zeker hartelijk zijn. Vragen mag Afhankelijk van hoe duur een restaurant is bedient een gastheer de gasten aan één of meerdere tafels. Soms hebben de gasten aan één tafel zelfs meerdere bedieningsmedewer kers. Professioneel opgeleide gastheren en -vrouwen zijn absolute experts op het gebied van eten en hoe te eten. Wanneer een stuk bestek niet bekend voorkomt, zijn deze mannen en vrouwen degenen die een perfecte uitleg kunnen geven. En dat doen ze dan ook graag. Ze geven met alle liefde uitleg over de gerechten op de kaart, want niet alle ingrediënten zijn bekenden van de Hollandse keuken. Vragen mag dus in een sterren restaurant. Zo bouwt de gast al s» een band op met degene die henii haar bedient. Het wonderlijke van echt goede bediening zit hem echl niet in wat de gast allemaal kan vt gen, maar in wat de gastheer ziet, zonder dat de gast het misschien! had opgemerkt. Als er extra saust tafel komt omdat hij voorziet dau meer nodig is. Dat er iemand naas de gast staat om te vragen of hij bij kan schenken. Zonder dat dep om aandacht moet vragen. Een goede gastheer zal ook in de gater houden of het de gast smaakt, wat dat is een van de voornaamste red nen om een restaurant te bezoeker Op zaterdag 17 februari viert carnavalsstichting De Parket schuivers uit Zeist haar 11-ja- rig jubileum ('Elvium') in Ster- renberg. Maar liefst 25 be vriende carnavalsverenigingen uit alle windstreken van het land komen dit fantastische feest meevieren. Met zo'n 650 feestvierders is het een van de grootste carnavalsevenemen ten van midden Nederland. Als locatie voor dit festijn kozen De Parketschuivers 't Lichtpunt/ Sterrenberg, gelegen aan de N237 tussen Zeist en Soesterberg. 'Het valt tegenwoordig niet mee om een geschikte feestlocatie te vinden, zeker niet voor een dergelijk feest' aldus Ed Soesbergen die inmiddels 11 jaar als voorzitter van de stich ting de scepter zwaait. 'In Sterren- berg vonden wij uiteindelijk de lo catie die voor ons geschikt bleek en ook de bereidwillige medewer king om onze stichting daar voor een keer te huisvesten.' De Parket schuivers trakteren de feestvierders op een gigantisch feestprogramma in twee zalen, met 'voor elk wat wils'; daarnaast is er een zaal voor een rustig hapje met drankje en even gezellig bijkletsen. De Brusselse top-restaurateur Luigi Ciciriello populaire variant op het truffel thema. maar met een veel lagere drempel. Brusselaars komen er een broodje eten, of lunchen. De prijzen liggen iets hoger dan in de gemiddelde fastfoodzaak, maar zijn in ieder geval heel wat beter betaal baar dan in het moederrestaurant. Een bezoek aan L'Atelier is voor de beginnende truffelconsument een goede kennismaking met het gedachtegoed van Luigi Ciciriello. Meer informatie over Luigi Ciciriello op www.truffenoire.com. Hier kan ook on line een tafel worden geboekt. Wel eerst even sparen. 'Weet u hier een goed café of restaurant?', is een vaak gehoor de vraag als iemand ergens vreemd is. De vreemdeling hoopt gewezen te worden op die ene unieke gelegenheid die beter en gezelliger is dan alle andere. Niet zo vreemd, want iedereen stelt prijs op goed eten, drinken en gastvrijheid. Restaurants hebben soms een, twee of drie sterren. Maar ook de medewerkers van ieder willekeurig restaurant zijn sterren, noem het horecasterren. Sommige lokale horecasterren zijn zo goed dat ze (inter)nationale bekendheid krijgen. Toch is er plaats voor nog veel meer van die sterren. Speciaal om de horeca meer sterren te bezorgen zijn de werkgevers- en werknemersbonden in de horeca samen met het middelbaar horeca- beroepsonderwijs (ROC's) een speciale campagne begonnen. Deze campagne heet 'Meet a Star' en dat Door de toetjes Zonnevis en roodbaars, ree en patrijs, de onvermijdelijke ganzen lever. Hier en daar een Italiaans gerecht (zoals je zou verwachten met een Italiaanse patron), maar is dan ook precies wat er gaat gebeuren. Op wel vijftig open dag' kunnen geïnteresseerden in de hort' kennis maken met het regionale neusje van de zalm aan koks en gastheren. Grote kans dus dat de bezoekers van de open dagen wel eens in het restaurant van zo'n ster zijn geweest. De open dagen wordt' georganiseerd door de ruim twintip scholen op dertig locaties door hel hele land. Bezoekers kunnen ook nog eens een etentje voor vier pers nen in een absoluut toprestaurant i' de regio winnen door ter plekke eer wedstrijdformulier in le vullen. Jongeren die kans willen maken op zo'n etentje, en natuurlijk op een professionele carrière in de horeca, kunnen terecht bij de decanen van middelbare scholen voor alle infor matie over de campagne en de opef dagen. Op de websites www.svh.nl en www.horecaster.nl is ook infor- matie te vinden. Geen internet? Bel dan 0800 - 0230 844 (gratis). Voorgcrcchtje De twee talentvolle Nederlanders zijn toch een beetje geschrokken van het prijsniveau dat op hun stage-adres wordt gehanteerd. Com pleet met wijnarrangement zitten de gasten in La Truffe Noire per per soon al gauw voor duizend gulden te consumeren. De inmiddels beroemde carpaccio kost er omgere kend ruim 180 gulden. En dat is dan alleen nog maar een voorgerecht. Maar dan wordt er wel kwistig overheen geschaafd met Parmezaanse kaas en vooral de voor deze keuken zo kenmerkende witte truffel. Want hoewel de naam van het etablisse ment verwijst naar het zwarte broer tje, is tijdens het seizoen de witte variant van deze culinaire "stinkzwam" het centrale thema in La Truffe Noire, het unieke truffel restaurant van Luigi Ciciriello. Aan de slag "Ik heb geen moment het gevoel gehad dat we hier maar honderd kilometer van de Nederlandse grens zitten. Dit is heel erg buitenland. Alles is hier anders", zegt kok-in- opleiding Henrie van der Heijden, die zeven dagen lang de tijd van z'n leven had in het Brusselse top restaurant. De Nederlandse stagiairs werden er als volwaardige krachten inge roosterd. "Ik mocht de eerste dag gelijk aan de slag met het uitbenen van anjouduiven, het maken van lamscrepinettes, ravioli's van truffe en rivierkreeft. Bij mijn eerste ken nismaking met de keuken van La Truffe Noire werd al direct duidelij dat deze mensen alles puur op de kachel maken. Er komt hier echt niets uit een pakje. Ieder onderdeel tje van een gerecht wordt hier zelf gemaakt. Dat begint bijvoorbeek al met het brood. J zou denken dat er hier in Brussel bes een goede bakker te vinden is, maai chef Eric begint 's morgens al om vijf uur het brood te bakken." "Alles wat hier geserveerd wordt, i dus kakelvers," voegt Xander toe. "Er wordt nergens een uitzondering voor gemaakt. Ze doen absoluut geen concessies. Alles op het hoog? denkbare niveau." Voor Xander was deze stage ook de eerste kennis making met de truffel. "Ik had natuurlijk wel eens gerechten voor bij zien komen met wat flintertjes truffel, maar hier komen hele dozen met truffels binnen. Letterlijk overal gaat truffel over- of doorheen." De heren halen het deksel van een weckpot om het speciale van de truffel te illustreren. Er stijgt een sterke, bijna bedwelmende geur op. "Als je het oneerbiedig zegt, lijkt het een beetje op benzine", vindt Henrie. "Soms heb ik het gevoel dat ik hier in een benzinestation sta te werken..." WIJN Gen Soestei Olifant jonge jenever litei Old Smuggler finest Scoi Baileys original irish ere; Disaronno originale ama Bertha+ kruidige roomlil' nu met gratis leuke koeieni Patic rode nu pe doos MAA

Soester Courant | 2001 | | pagina 12