'Stedelijke vernieuwing is meer dan bikken en breken' aan de toekomst in Burgemeester: invullen enquête is belangrijk Beelden fietsroute (4) Wethouder R. W. Krol over enquête veiligheid en leefbaarheid: RONDJE RAADHUIS Over veiligheid en leefbaarheid liT> Burgemeester Janssen: imf*: - •- Mijn vraag... Bij de vaststelling van het collegeprogramma voor deze raadsperiode hebben alle politieke partijen afgesproken om met enige regelmaat onderzoek te doen naar de wensen van de burger. Na een lange en gedegen periode van voor bereiding staat nu de eerste grote enquête voor de deur. Binnenkort vallen in de zes wijken (inclusief Soesterberg) waarin Soest is verdeeld bij 2.400 in- woners (400 per wijk) het enquêteformulier in de bus, vergezeld van een op- mep van de burgemeester om het formulier toch vooral ingevuld terug te stu- ren. Wethouder R. W. Krol van commu- om de nieuwe communicatienota te begeleiden, nam vervolgens de voor gestelde enquêtevragen nog eens on der de loep. Hoewel er specifiek Soester aspecten zijn toegevoegd aan de enquête die ook in andere plaatsen is gehouden, wil wethouder Krol van de resultaten ook iets opsteken waar het de uit komsten in andere gemeenten be treft. "Ik zou willen dat de resultaten zo te interpreteren zijn dat ze ook met andere gemeenten vergelijkbaar en uitwisselbaar zijn." Overigens ver wacht hij dat de uitkomsten in Soest per wijk verschillen. "Buiten de glo bale aspecten die je in elke wijk aan treft, zullen in het Smitsveen andere dingen spelen dan in Soestdijk of in Soest-Zuid. Dan is het interessant om in het kader van het wijkperspec- tiefplan de vraag te stellen: hoe gaan we nu met de wijken verder? Dat kan bijvoorbeeld gaan over vragen als: wat moet er met de flats gebeuren, nicatie is het daar van harte mee eens: "Hierdoor kunnen nu eens an dere Soesters zich laten horen dan de mensen die we al kennen als, zeg maar, beroepsinsprekers." Krol: "We vinden het heel waardevol dat ook anderen die ergens een me ning over hebben de gelegenheid krij- i hun stem te laten horen. Dat is erg interessant." Het heeft even ge duurd voordat de enquête z'n huidi- e vorm kreeg. Enerzijds had dit te maken met het feit dat landelijk een veiligheidsonderzoek werd gedaan. Soest wilde niet dat het plaatselijk onderzoek daarmee gelijk zou lopen. Bovendien kreeg bureau Intomart dat de enquête verzorgt de opdracht van burgemeester en wethouders om meer lokaal getinte vragen toe te voe gen. Daarmee kwam het college tegemoet aan de wensen van de Raad. Een groep raadsleden die al bijeen waren Openingstijden gemeente Soest De gemeentelijke afdelingen zijn in het gemeentehuis voor het pu bliek geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De balie van de, afdeling Publiekszaken is geo pend tot 16.30 uur. Het informa tiecentrum in de hal van het ge meentehuis en het informatiepunt aan de balie van de afdeling Publiekszaken zijn geopend tot 16.30 uur. Bij de afdeling Publiekszaken kimt u onder andere terecht voor: de Gemeentelijke Basis Administratie personen; de burgerlijke stand; rij bewijzen; identiteitskaarten; uit treksels uit geboorteregister; woonruimteverdeling; huursubsi die; voorzieningen voor gehandi capten; vergunningen voor markt en standplaatsen, en zaken met betrekking tot de winkelsluitings wet. Op donderdagavond zijn het informatiecentrum en de afdeling Publiekszaken geopend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt dan echter geen zaken regelen die de burger lijke stand betreffen. Aanvragen voor reis- en rijdocumenten kun nen op donderdagavond wel wor den ingediend. Er geldt danklaar terwijl u wacht'. Het gemeentehuis is telefonisch bereikbaar onder nummer (035) 60 93 411. Inwoners van Soester berg die een nummer in Soest wil len bellen, bijvoorbeeld het ge meentehuis, moeten altijd eerst 035 draaien of intoetsen. De dependance van de afdeling Publiekszaken in het Dorpshuis Burgstede te Soesterberg is voor het publiek geopend iedere don derdag van 9.30 tot 12.30 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis Burg stede aan het Dorpsplein zitting elke woensdag van 11.00 tot 12.00 De dependance is telefonisch be reikbaar onder nummer (0346) 35 14 12. SPREEKUREN COLLEGE B. EN W. Burgemeester en wethouders hou den spreekuur na telefonische af spraak. Burgemeester Janssen of wethou der H.L. Witte kan men spreken, na telefonische afspraak via secre taresse, Mw. A.C. van der Marei, tel. (035) 60 93 443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno of R.W. Krol kan men regelen via secreta resse Mw. W.B.M. Daselaar, te lefoon (035) 60 93 511. TELEFOONNUMMERS Belangrijke telefoonnummers zijn: 112 Algemeen alarmnummer (politie, brandweer en ambu lance). 60 93 450 Meldpunt klachten. Voor klachten over door de ge meente niet of te laat beant woorde brieven of het niet nako men van toezeggingen. 60 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke informa tie over raadsvergaderingen en der gelijke, maar ook over opgebroken wegen in de gemeente. 0800 7662000, gratis nummer voor diegenen die grof vuil aanbie den of klachten hebben over de vuilinzameling. Bereikbaar op werkdagen tussen 8,00 en 16.00 uur. Voor vragen en meldingen over het onderhoud van de woonomge ving kan contact worden opgeno men met het Meldpunt Woonom geving, telefoonnummer 6093666 of per e-mail: meldpunt@soest.nl. Bedoeld wordt de woonomgeving in ruime zin: groenvoorzieningen, vijvers, wegen, rijwielpaden, trot toirs, straatverlichting, verkeers borden, hondenpoep, zwerfvuil enz. De centralist van het Meldpunt Woonomgeving geeft de melding door aan de uitvoerder van de be treffende wijkploeg. Deze beoor deelt of het verzoek meteen kan worden afgehandeld, of dat het, bijvoorbeeld wegens omvang van de werkzaamheden, iets langer duurt. Degene, die een melding doet, krijgt in ieder geval binnen 24 uur bericht over wat de ge meente onderneemt. 60 93 643 Klachtentelefoon mi lieu. Voor al uw vragen en klach ten over milieu. Voor noodgeval len telefoon 54 87 411 (politie). AGENDA 2001 donderdag 15 februari, gemeen teraadsvergadering dinsdag 20 februari, commissie ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, openbare werken en re creatie woensdag 21 februari, commissie sport, onderwijs, welzijnszaken en milieu. donderdag 22 februari, commis sie financiën, economische zaken, sociale zaken en cultuur maandag 5 maart, commissie al gemene bestuurszaken, volksge zondheid en maatschappelijke dienstverlening donderdag 15 maart, gemeen teraadsvergadering den in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aangege- met de scholen, de winkels, het wel zijn, om maar een paar dingen te noemen. Uitgangspunt moet steeds zijn om tot een verdere kwaliteitsver betering in de wijken te komen." Wethouder Krol verwacht dat de uit komsten ertoe leiden "dat we in be paalde wijken 'de diepte' in moeten: gedetailleerd verder gaan per wijk, dus door het stellen van concrete vra gen een nader onderzoek instellen naar wat er precies speelt. Als dat bekend is, moet er een beleid volgen waarin invulling gegeven wordt aan datgene wat uit de enquêteresultaten naar voren is gekomen." Vooral ook daarom vindt Krol het van groot belang dat er zoveel moge lijk formulieren worden terugge stuurd. "Als er dan sprake is van con crete maatregelen, kunnen de burgers zelf zien dat de gemeente wel dege lijk rekening met hen houdt en in het kader van de stedelijke vernieuwing iets voor diezelfde burger wil doen. Want stedelijke vernieuwing is meer dan bikken en breken." Vragen De enquête bestaat uit een zestigtal vragen over verschillende onderwer pen. Bij een enkel onderdeel wordt afsluitend de vraag gesteld wat bij dat onderwerp het belangrijkste probleem is dat in Soest en Soesterberg met voorrang moet worden opgelost. Daarbij wordt ook gevraagd aan te geven wat volgens de ondervraagde de beste oplossing is voor dat pro bleem. De vragen hebben verder on der meer betrekking op de reinigings dienst, het meldpunt woonomgeving, verkeer, het veiligheidsgevoel in de buurt en daaraan gekoppeld het func tioneren van de politie, het autoge bruik en het openbaar vervoer. De enquêteformulieren gaan nog deze maand de deur uit. Ze kunnen tot 15 maart ingevuld worden terug gestuurd. De enquête die binnenkort aan 2.400 inwoners Soest en Soesterberg wordt verstuurd over de leefbaarheid en veiligheid in de woonomgeving is van groot belang omdat deze aspec ten alleen kunnen worden verbeterd op basis van de ervaringen van bur gers. Burgemeester drs. J. Jf L. M. Janssen doet dan ook in een begelei dende brief een beroep op de geadres seerden om toch vooral de vragenlijst in te vullen. Het onderzoek is een middel om tot concrete en praktische verbeteringen te komen, aldus de burgemeester. Het is speciaal gericht op de wensen van de inwoners. De uitkomsten van het onderzoek krijgen een duidelijke rol in de beleidsvorming. De resulta ten zullen uitgebreid via de media bekend worden gemaakt. Degenen die een enquêteformulier ontvangen, zijn willekeurig gekozen uit het bevolkingsregister van de ge meente. Vanzelfsprekend kan iedere inzender er van op aan dat zijn per soonlijke gegevens vertrouwelijk wor den behandeld. De burgemeester wijst in de begèleidéndê brief öp"hëf grote belang van het ingevuld terug sturen van het formulier, omdat al leen dan een goed beeld kan worden gevormd van de leefbaarheid en de veiligheid in de woonomgeving. Hij doet tenslotte een beroep op de geënquêteerden om de ingevulde vra genlijst zo spoedig mogelijk, uiterlijk tot 15 maart, in de retourenvelop op te sturen aan Intomart. Wie vragen heeft over de enquête, kan hierover contact opnemen met de heer A. van de Haar, tel. (035) 60 93450. 'V-r os>' v V/»,. cy, m v Met als startpunt het VVV/ANWB-kantoor aan de Steenhoffstraat begint een beeldenfietsroute die de deelnemers langs alle 34 beelden in Soest en alle 15 beelden in Soesterberg leidt. De tocht kan het best worden gemaakt aan de hand van een duidelijke routebeschrijving, die voor vijf gulden te koop is bij de VVV. Voortaan wordt regelmatig in Op 't Hoogt aandacht besteed aan de kunst werken die in de route zijn opgenomen. We houden daarbij de route aan zo als die is beschreven in het routeboekje. Na 'Samenhang' bij het gebouw van Remu aan de Lange Brinkweg, het kunstwerk aan het eind van de parkeerplaats van het Remu-gebouw een re liëf van de Soester kunstenaar Otto Prinsen, voorstellende de gasdistributie), en het beeld 'Opstuwing uit de IJstijd' van Hein Koeken bij de Desmond Tu- tuschoolaan de Molenstraat, gaan we rechtsaf de Albert Cuyplaan in. Aan de linkerkant, in de groenstrook bij het flatgebouw op de hoek met de Dal- weg, staat de beeldengroep 'De Drie Muzikantenvan de destijds in Soest woonachtige kunstenaar Piet Riethoven. Het is uitgevoerd in brons en werd in 1971 geplaatst. Auto rijdt dansschool aan de Weeg breestraat binnen: quick-sepp. Voor de afdeling communicatie: werk aan de Winket. Braamhageweest. O.Z.B.: Onverwachte Zakenkring Belasting. Samenwerkingsplannen brandweren Soest, Baarn en Eemnes: BES of BSE? Openluchttheater Cadeaubrio. Leerling kantoorurenschool: „Nee pappa, ik moest niet nablijven, ik moest gewoon overwerken." De Koude Kerk. Jongerenproject Jn t Nauw'. De bussen 70, 72,52 en 284 gaan weerlijnen. Mo(nu)mentenlijsL "Ja, zo waarlijk helpe mij mijn par tij en beloof ik de fractie naar eer en geweten te zullen assisteren." Wie in vandaag blijft steken, komt aan de toekomst niet toe. Met deze zin opende burgemeester drs. J. J. L. M. Janssen één van zijn wekelijkse columns op Radio Soest. Het onderwerp was de aanstaande toekomstoriëntatie van de gemeente Soest "Want de gemeente gaat in samen spraak met de inwoners van Soest en Soesterberg zich verder oriënteren op de toekomst. Ik wil graag iets van de achtergronden vertellen, hoe we het gaan organiseren. Ook wil ik ingaan op de rol die de inwoners en de in stellingen en organisaties daarbij kun nen vervullen. Iets van de achtergrond. Het is na tuurlijk zo dat je werkt aan een soort langere-termijnperspectief als je je op de toekomst oriënteert. Los van 'de waan van de dag' probeer je wat ver der te kijken dan je neus lang is. Dat zorgt er ook voor dat je in samen spraak met elkaar nog eens herbeves tigt of voor een deel bijstelt de koers die je met elkaar wilt varen. Dan is het goed als je naar jezelf kijkt, ook als gemeente, en ook naar je eigen beleid, want dan kun je dat beleid ook verder verbeteren en verder bij sturen. Daarnaast is het zo, dat je ook nog eens goed onderbouwd kunt reageren op het verhaal van een ander als je een goed eigen verhaal hebt. Dan kun je pro-actief zijn in plaats van re-ac tief. En juist in deze tijd is het óók van belang dat je met je eigen verhaal 'de boer op gaat' en voorop probeert te lopen. Het is ook zo dat het werken aan een toekomstoriëntatie het, wat ik noem, identiteitsbewustzijn bevordert van een gebied. Het kan bijdragen aan een positief beeld van de gemeente en de inwoners. Het geeft de gele genheid om alle kansen, mogelijkhe den en bedreigingen nog eens syste matisch op een rijtje te zetten. Daar naast stimuleert het de creativiteit, zowel bij ons in het gemeentehuis als in de samenleving. Bovendien sluit zo'n toekomstoriëntatie goed aan bij andere initiatieven in andere gemeen ten, maar niet minder bij instellingen en organisaties binnen de gemeente die ook aan die langere-termijnlijn werken. Zo gaan we dus een toekomstoriën tatie doen, vanuit die achtergrond, en dan met name themagericht. Wij willen ons gaan oriënteren op het the ma cultuur. We willen weer eens ver der nadenken, ook op de langere ter mijn, over de dagelijkse leefomgeving. We willen nadenken over het werken, het wonen en het verkeer. We willen nadenken over de kansen en moge lijkheden op het terrein van zorg en onderwijs. We willen nadenken, the matisch, over de plek van Soest in de regio. We willen de toekomstoriëntatie the- magewijs doen. Niet alles tegelijk, maar in volgorde. Want bij 'alles te gelijk' hangt weer alles met alles sa men en wordt de brij van vooruitkij ken zo groot, dat er niet meer door te komen is. Als we het in volgorde doen, kunnen we ook naar aanleiding van de bespreking van de eerste the ma's de aanpak eventueel bijstellen. Dan kunnen we elk thema ook een beetje meer toespitsen op bepaalde groepen en instellingen in de Soester samenleving omdat niet elk onder werp voor iedereen even interessant is. We zullen daarbij ook nog onder scheid maken tussen Soesl en Soesterberg, want gelet op de eigen aard en schaal is een afzonderlijke aanpak, waarbij we in beide geval len recht doen aan mensen, heel goed mogelijk. We gaan het de komende anderhalf a twee jaar aanpakken en elk kwartaal een thema agenderen. Daarbij zullen we een beroep doen op de mensen om mee te doen. Want de betrok kenheid, de deskundigheid en de in teresse van de inwoners van de ge meente Soest kan goed tot z'n recht komen door mee te praten over een aantal thema's zoals ik die noemde. Het is dan de bedoeling dat een the ma op een middag of een avond geïntroduceerd wordt, bijvoorbeeld door mensen van buiten die daarover een langere-termijnvisie kunnen pre senteren. Daar hoeven we het niet mee eens te zijn, maar naar aanlei ding daarvan, van dat 'opwarmertje', kunnen we met elkaar een gedach- tenwisseling hebben, een dorpsdebat houden, zoals dat heet, om uiteinde lijk na één of twee avonden te ko men tot een soort aanbeveling aan de toekomst. Document En al die aanbevelingen samen, bij al die thema's, worden dan gerangschikt in een document, een soort manifest voor de toekomst, waarmee de politieke partijen in de gemeente maar ook de gemeenteraad van Soest in het vervolg weer hun voordeel moeten doen, zodat op on derdelen die aanbevelingen aan de toekomst ook geconcretiseerd kun nen worden in het beleid. Kortom, gaan we met elkaar aan de toekomst werken. Het betekent niet dat we het niet al op veel terreinen doen, maar we gaan het nu systema tisch doen. Het is immers goed om toekomstgericht bezig te zijn. Ik opende met de zin: 'Wie in van daag blijft steken, komt aan de toe komst niet toe'. Maar ik sluit af met de zin -want u moet er ook op kun nen rekenen dat het werk van alle dag doorgaat- dat wie aan de toekomst wil werken, vandaag niet mag verge ten." Drs. J. J. L. M. Janssen, burgemeester van Soest Naam:man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou het college van buigemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen vóór dinsdag 20 februari aan Communicatie, Antwoordnummer 120,3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig).

Soester Courant | 2001 | | pagina 23