m st m Visser Vreemde rol van politie in zedenzaak 2 Soester mannen Roerend weerzien na vijfendertig jaar yE^CE^C T)ogter6m Parkeerfonds Soest Gebrek aan bewijs voor aanranding van meisje Grondverkoop Soester Duinen 1 ACTUEEL I Verdachte poging van doodslag vrij gesproken r PAGINA 2 WOENSDAG 14 FEBRUARI 2001 SOESTER COURANT PAGINA 3 srs (m/v) de beste, de feMerste 4LER '.en sportief type, oor je! and erkzaamheden k in Soest. MENU Brasserie Miriam Winkel nieuwe Soester voorlichtster soestebBcouraot Even ondeugend als uw kind Protest omwonenden sorteert geen effect SCHRAVEMAOE B.V. Strafzaak aangehouden wegens ziekte agente Reünie klas 6 (1966) De Savornin Lohmanschool Achterste deel Witte Burcht in slechte staat Verkeerscontroles Witgoed specialis Voor service moet u bij ons zijn autobedrijf Avondje uit Na 5 jaar punt achter feuilleton Vredehofstraat 7 ce Verkopers voor e het visitekaartje :onze klanten, je 5 geeft ze advies kent de getankte partikelen af. Verder ollega's, uiteraard worden bijgevuld erzorgd uitziet. i hebt een opleiding jderkunjegoedin je bereid om in een werken en heb je :e gerichte houding. een klein enthou- enopen informele enstemming met de e opleiding/ervaring, secundaire arbeids- een interessante itieus bent zijn er eden aanwezig. jn je sturen of Adviseur en of langs gaan bij r de Site Manager: ;weg 17 in Soest. 'ertentie wordt niet op BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 i Dek naar: eur kleding) >pen isch team te werken? van een CV naar at 3b, 3768 EA Soest. m - HUIZEN - NIJKERK I Hing van 40 uur. nzetbaarzijn. Peter of Adry Klomp jkook. 31 -3762 DD Soest biel: 06-51 11 63 62 ft/ -V^v Int. Transp.bedr. H. van Keulen bv l.v.m. uitbreiding zoeken wij allround CHAUFFEURS voor combi of opl. met kraan. Rijbewijs: B.C.E. dipl. CCV-B ADR. Gemiddeld ca 2 overnachtingen p/wk. Gaarne uw reactie tijdens kantooruren aan: R.H. van Keulen 0346-2812 20 TE KOOP Ereprijsstraat 94, Soest Wilt u een woning met meerdere mogelijkheden? Lees dan onder staande beschrijving en kom kijken Op de begane grond treft u een tuin- gerichte kamer met keuken aan, alsmede een moderne badkamer en een 2e (werk)kamer. Deze ruime drive woning biedt u derhalve de mogelijkheid tot kantoor/praktijk aan huis of wellicht het apart (laten) bewonen van de begane grond. Met zowel aan de voor- als achterzijde een vrij uitzicht en kindvriendelijk doordat de woning grenst aan een plantsoen met speelweide. Tevens zijn winkel centra, openbaar vervoer en scholen op loopafstand. Belangrijke kenmerken 2 kamers en badkamer op begane grond toilet op elke woonlaag woonkamer en open keuken (met inbouwapparatuur) op le verdieping balkon aan voor- en achterzijde 2 zeer royale slaapkamers (voorheen 3) op 2e verdieping 2e badkamer inhoud ca. 400 m3 bouwjaar 1969 CV-installatie (HR 1997) perceelsgrootte 155 m2 Vraagprijs fl. 487.000,- k.k. Documentatie over deze eigentijdse j woning kunt u vrijblijvend aanvragen, WINKELRUIMTE TE HUUR Van Weedestraat 46a, Soest Gelegen in het midden van winkel centrum Van Weedestraat, op goede en drukke locatie, te huur aange boden winkel. Begane grond: winkel ruimte (totaal ca. 40 m2), bergruimte; souterrain: winkelruimte (ca. 35 m2), keuken. Belangrijke kenmerken goed onderhouden frontbreedte ca. 3,9 m oplevering in overleg Huurprijs fl. 38.500,- p/jr. excl. BTW en serv.kost. Documentatie over deze aantrekkelijke I winkelruimte kunt u vrijblijvend bij mij aanvragen, •c*svx>(/'V*xe' w&v Vt, -iVv Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer worden niet alteen professio neel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zakelijkheid is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuurlijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 RVT Vervolg van pagina 1 Volgens Hoek functioneerden de parkeerplaatsen in de praktijk niet. "In het begin hebben veel klanten schadegevallen gehad, omdat je niets ziet als je van de parkeerplek ken wegrijdt. Bovendien lopen er veel voetgangers en rijden er veel fietsers vlak langs, die zie je al he lemaal niet.' Een ander probleem was, aldus Hoek, dat de overdekte parkeer plekken 's avonds een hangplek werden voor jongeren. Zij gingen rommelen in de kliko's die Hoek er had staan, vermoedelijk in de hoop er leuke sportschoenen of iets dergelijks te vinden. Vandaar dat Hoek enkele plekken dicht maakte en de containers uit het oog onttrok. Nadat hij later lekka ge kreeg in de kelder, stapelde hij een deel van zijn voorraad op de resterende parkeerplekken, zodat hij die ook afsloot voor de buiten wereld. Ook is er een box gereser veerd voor fietsen van het perso neel. Hoek begrijpt, dat de gemeente de parkeerplekken weer vrij wil heb ben. De laatste maanden zocht hij naar een alternatief. 'Maar dat is er niet, ik kan nergens ruimte vinden. Daarom zou ik het goed vinden als ze in Soest een parkeerfonds in stellen, waarin winkeliers geld stor ten. De gemeente kan dan par keerplaatsen realiseren en de win keliers kunnen hun eigen grond beter benutten. Nu mag je onge veer 80 procent bebouwen en moet je de rest vrijhouden om te parkeren. Beter zou het zijn als de ondernemers hun grond optimaal kunnen gebruiken. In veel andere gemeenten gaat het al op die ma nier.' Wat de kwestie van zijn parkeer plekken betreft, is hij nog in over leg met de gemeente. Hoek zegt, dat ook hij graag een goede oplos sing wil. Zoals de zaken er nu voor staan, moet Hoek binnen zes we ken de parkeerplekken weer toe gankelijk maken. Doet hij dat niet, dan kan de gemeente hem een dwangsom tot 25.000 gulden op leggen. De 66-jarige verdachte van een poging tot doodslag in het asielzoekerscentrum aan de Albert Cuyplaan is door de Utrechtse rechtbank vrij ge sproken. Volgens de rechtbank is niet bewezen dat de man in maart 1999 een medebewoner heeft neergestoken. Volgens het slachtoffer was hij in de gemeenschappelijke keuken in de linkerzij en in de hand gesto ken. De verdachte, die inmiddels in Heerenveen woont, zou hem verantwoordelijk hebben gehou den voor een zelfmoordpoging van zijn dochter. Het slachtoffer viel de dochter van de verdachte al enige maanden lastig. De vrouw pro beerde zichzelf van het leven te beroven, nadat iemand een plaat je uit een seksblad op haar kamer deur had bevestigd. De rechtbank oordeelde vorige week dinsdag dat er geen bewijs voorhanden was tegen de man. Niemand was getuige geweest van de vermeende steekpartij en op het wapen waren geen vingerafdruk ken gevonden. Ook meende de rechtbank dat als de verdachte al zou hebben gestoken, niet bewe zen was dat hij de opzet had de ander te willen doden. De Heeren- veener meende dat het slachtoffer zichzelf had verwond om hem val selijk te kunnen beschuldigen. Wegens gebrek aan bewijs heeft de Utrechtse politierech ter een vijftigjarige Soester vrij gesproken van aanranding. De man werd er van verdacht een 13-jarig meisje onzedelijk te hebben betast. De Soester zou zich vorig jaar ok tober aan het meisje hebben ver grepen in het trappenhuis van een flatgebouw aan de Smitsweg. Ter wijl ze met skeelers aan haar voe ten naar beneden liep, pakte de man haar bij een arm en onder steunde hij haar. Met zijn andere hand zou hij haar borst hebben aangeraakt. Ondanks de ontkenningen van de verdachte achtte officier van justi tie mr. P. Bellaart de aanranding bewezen. Hij vond de verklaringen van het slachtoffer aannemelijk en bovendien had ze direct beneden aan de flat aan een vriendin ver teld wat er was gebeurd. 'Mijn eer is beschaamd', reageerde de Soester verontwaardigd op de beschuldiging. 'Ik wilde alleen maar helpen.' En dat was ook wat hij alleen had gedaan, aldus de ver dachte. Volgens de man zou het niet eens in hem opkomen om een meisje onzedelijk te betasten. Politierechter mr. C. Slothouber was het eens met de raadsman van de verdachte en sprak de Soester vrij wegens gebrek aan wettig en overtuigend bewijs. Het was het woord van het meisje tegen dat van de verdachte en hoewel Slothouber 'ook niet overtuigd was van de onjuistheid van de aangif te' was dat onvoldoende voor een veroordeling. 39,66 18,- Knoflookchampignons met groene kruiden of Venkelsoep met crab of Gegratineerde zalm met geitenkaas Lamsstoofschotel met couscous of Meervalfiletmet dragonsaus of Wildpeper Notentaart of IJstruffel met tompouce van kruidkoek of Koffie of thee met bonbons Op maandagen (excl. feestdagen) inclusief glas wijn en kopje koffie. Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035-603 6010 Ruimschoots parkeren. Van maandag t/m zaterdag Per 1 april, anders 1 mei, wordt Miriam Winkel de nieuwe voor lichter van de gemeente Soest. Ze volgt Walter Sans op, die een jaar geleden in dienst trad, maar Soest per 1 maart gaat verlaten. Miriam Winkel werd gekozen uit 35 kandidaten die hadden gesolli citeerd naar de vacature van com municatief medewerker in Soest. Momenteel is ze werkzaam voor de gemeente Heerde, daarvoor was ze actief als onder anderen medewerkster van Media Makers. GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: fel» 6014152 waar kleren kiezen kinderwerk is VAN WEEDESTRAAT 61 SOEST Het leek een eenvoudig, on schuldig hamerstukje, maar le verde donderdagavond in de commissie financiën toch nog drie kwartier discussie op. Ei genaar F. Klinkhamer van res taurant de Soester Duinen wil de gemeentegrond kopen, die hij deels al twintig jaar in ge bruik heeft. Het College is ak koord, de politiek inmiddels ook, maar acht buurtbewoners probeerden een stokje te ste ken voor de transactie. Namens hen uitte de heer Jacobs de vrees, dat de overlast voor de buurt groter wordt, zodra Klinkha mer eigenaar is van de grond. Hij zou zijn activiteiten dan kunnen uitbreiden. Dat is echter geenszins de bedoeling, aldus de horecaon dernemer die verrast was dat buurtbewoners (zo kort na de ge zellige nieuwjaarsreceptie in Soest- duinen) ineens actie ondernamen. Hij beweerde dat de overlast de laatste vijf jaar juist is afgenomen en dat hij sinds kort zijn restaurant niet meer opent op zondagen. Wethouder Neks Blommers voeg de er aan toe, dat Klinkhamer niet eens mag uitbreiden en dat de omwonenden wat dat betreft niets te vrezen hebben. Voor de raads vergadering van morgenavond, wanneer de grondverkoop in po litiek opzicht wordt beklonken, zou ze de passage daarover in het bestemmingsplan nog even uit de la halen. CDA'er Besseline Gerritsen vond evenmin dat er sprake is van uit breiding. De verkoop van de grond is in haar ogen de bevestiging van een bestaande situatie. "Als we de grond niet verkopen, zou de heer Klinkhamer alles moeten weghalen en op die manier werken we niet in Soest." De zij strook is nu al in gebruik als parkeerplaats en terras, terwijl de ondernemer er ook een groene haag heeft geplant. Bescherming van het leefklimaat was evenwel niet het enige argu ment waarmee Jacobs aankwam. Hij en zijn buren vinden, dat de strook aan de zijde van de Van Lijndenlaan veel beter kan worden benut om de verkeersveiligheid te bevorderen. Regelmatig rijden zware vrachtwagens over deze laan om te laden of te lossen bij de be drijven, verderop aan de Beaufort- laan. Deze vrachtwagens wordt de weg ook nog wel eens geblokkeerd door leveranciers van de Soester Duinen, meldde Jacobs. De los- strook die Klinkhamer heeft laten aanleggen, is volgens Jacobs te smal. Als het aan de directe buurt bewoners ligt, zou de gemeente- strook daarom beter aan de rijbaan kunnen worden toegevoegd. Los van de vraag of dat hout snijdt, vonden de raadscommissie leden dat het (eventuele) verkeer sprobleem los gezien moet worden van de transactie met Klinkhamer. Morgenavond zal de gemeente raad dan ook instemmen met de grondverkoop, zo mag na de dis cussie van vorige week worden verwacht. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 Soest Telefoon 035 - 602 02 49 Vanaf welk tijdstip waren twee Soesters in de ogen van de po- litieverdachten in een zeden zaak met minderjarige jon gens? In een poging om op die vraag een antwoord te vinden, hield de Utrechtse rechtbank vrijdag de strafzaak tegen de Soesters aan. Een agente van de afdeling jeugd- en zedenza ken, die wegens ziekte verstek liet gaan, zal opnieuw als getui ge opgeroepen worden. Op zaterdag 10 februari was er een reünie van de klas die in 1966 voor het laatst de deur van de De Savornin Lohman school (Driehoeksweg) achter zich sloot. Het weerzien (voor sommigen voor het eerst sinds 35 jaar) was enthousiast, hoe wel soms eerst heel goed geke ken moest worden wie de an der was! Lokatie was het Eekhoornnest en uit het hele land vandaan kwamen 41 personen om elkaar en twee leerkrachten (meester D. van der Pol en juf R. van Munster- Ber- tram) daar te begroeten. Een aan tal mensen moest verstek laten gaan wegens ziekte of andere rede nen. De grote motor in de organi satie van deze happening was Dirk Engel, gesteund door een drietal oud-klasgenoten. Op vier perso nen na werd de hele klas opge spoord, soms via vele omwegen. Eigenaar Piers de Jong van het Eekhoomnest - ook een oud-klas genoot - stelde de lokatie beschik baar. Onder het genot van een hapje en een drankje werd de 35 jaar over brugd en werden vele herinnerin gen opgehaald. Ook werd nog te ruggegaan in de tijd: onder leiding van juf Bertram werd gezongen en meester Van der Pol bleek het voorlezen nog niet verleerd! De verzamelde reünisten voor de kantine van het Eekhoornnest. Foto: Herman van Dam. Aan het eind van de middag bleek het weerzien zo goed bevallen te zijn, dat besloten is over vijf jaar weer een reünie te organiseren. Wat overbleef van het inleggeld wordt overgemaakt naar de Neder landse Hartstichting. i* Haar mannelijke collega was wel aanwezig. Hij verklaarde dat de Soesters pas verdachten werden toen de twee vermeende slachtof fers vorig jaar februari aangifte deden. In een eerder verhoor bij de rechter-commissaris had de man gezegd dat de Soesters als verdachten waren aangemerkt toen hij in november 1999 bij de zaak betrokken raakte. Op die verkla ring kwam hij ten overstaan van de rechtbank terug. 'Dat heb ik an ders bedoeld dan op papier staat.' Hij had bedoeld te zeggen dat de Soesters verdachten in een zeden zaak zouden kunnen worden. De twee aangevers beschuldigen de Soesters, 51 en 58 jaar oud, van jarenlang misbruik in de periode van maart 1992 tot medio 1999. De slachtoffers waren een deel van die periode jonger dan zestien jaar. De verdachten zouden misbruik hebben gemaakt van het leeftijds verschil en seksuele handelingen hebben afgedwongen in ruil voor geld, sigaretten en bier. De raadslieden van de Soesters denken zelfs dat hun cliënten al in maart 1999 als verdachten in beeld waren. Er bestonden toen al con tacten tussen de politie en de slachtoffers enerzijds en anderzijds de politie en de Soesters. De man nen hadden zelf met de politie contact gezocht, omdat ze door de slachtoffers zouden worden be dreigd en gechanteerd. In de periode tussen maart 1999 en de aangifte in februari 2000 spraken de Soesters herhaaldelijk met agenten over de ontstane si tuatie zonder dat ze op hun zwijg en verschoningsrecht werden ge wezen. Dat is wettelijk verplicht als iemand verdachte is. De advocaten meenden dat het openbaar minis terie daarom niet-ontvankelijk is. 'Er is stelselmatig te kort gedaan aan de rechten van de verdedi ging', aldus raadsman mr. J. Ka- balt. Volgens de rechercheur waren de Soesters in die periode geen verdachten, maar was er sprake van een bemiddelingspoging. De rechtbank ging voorlopig niet in op het verzoek tot niet-ontvan- kelijkheid. Wel wenste ze de afwe zige politievrouw nogmaals op te roepen. Mocht de vrouw wederom wegens ziekte niet in staat zijn te komen, dan moet ze een medische verklaring tonen, bepaalde de rechtbank. Wanneer de volgende zitting is, is nog onbekend. Van de Witte Burcht aan de Soes ter Engweg moet meer worden af gebroken dan aanvankelijk was gepland en uitgevoerd. Tijdens de werkzaamheden is vastgesteld dat het achterste gedeelte in slechte staat verkeert. Daarom heeft eigenaar J. Smeeing de gemeente gevraagd of hij dat gedeelte mag slopen en herbou wen. Tevens wil hij de kelder eron der uitbreiden. Daarvoor moet worden afgeweken van de (agrari sche) bestemming. Het College heeft daartegen geen bezwaar, maar omdat het om een rijksmo nument gaat, wachten burgemees ter en wethouders eerst het com mentaar van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg af. De ver wachting is dat deze dienst positief zal reageren op de plannen van Smeeing die de boerderij deels herbouwd en deels renoveert. Hij zal in het nieuwe gedeelte gaan wonen, brengt er het kantoor van zijn bedrijf Smeeing Beheer bv onder en realiseert in het achterste gedeelte onder meer een stalling, reparatieruimte en showroom voor koetsen. De politie controleerde vorige week woensdagmiddag het correc te gebruik van de parkeerschijf op de Smitsweg. Bij vijftien auto's klopte er iets niet. De bestuurders kregen allen een bekeuring. Zes fietsers kregen woensdagavond een bekeuring voor het fietsen zonder verlichting op de Dalweg en de Beukenlaan. Op de Soester bergsestraat werd woensdagmor gen tussen half tien en half twaalf de snelheid van 981 voertuigen gecontroleerd. Daarvan reden er 45 harder dan de toegestane 50 km/u. De snelste passeerde het controlepunt met 73 km/u. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a TeJ. 035 - 602 93 60 compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI'sT grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 601 36 82 'En wat zij zong hoorde ik dat psal men waren' is een strofe uit het be roemde gedicht van Martinus Nij- hoff 'De moeder de vrouw'. Het is ook het thema voor de poëziele- zing op donderdagavond 22 fe bruari om 20:00 uur in het Artis- hock-gebouw, Steenhoffstraat 46 A, door de Amersfoortse letter kundige Jef van de Sande. Het is al de derde keer dat hij met veel waardering voor zijn literaire ken nis en voordracht een lezing houdt in Soest. De honderdvijftig Psalmen uit het Oude Testament zijn samen de oudste, religieuze poëzie van de joods-christelijke cultuur. Vanaf de vroege Middeleeuwen vorm den ze in onze samenleving het be langrijkste onderdeel van het da gelijkse getijdengebed in de abdij en en kloosters van verschillende orden. Na de Reformatie werden ze in onze volkstaal berijmd voor volkszang tijdens de kerkdiensten. Naast talloze psalmberijmingen ontstonden ook psalmvertalingen uit de Hebreeuwse grondtekst. Een fraaie psalmvertaling is van de dichteres Ida G.M. Gerhardt en Marie van der Zeyde, die dateert uit 1972. Verwijzingen naar de Psalmen zijn in de Nederlandse poëzie niet zeldzaam. Ook in gedichten van hedendaagse poëten die niet ker kelijk gebonden zijn, zoals Luce- bert, Rutger Kopland en Leo Vro- man, klinken echo's van de Psal men door. Leo Vroman dichtte in de laatste jaren van de vorige eeuw zelfs een compleet eigen 'psalte rium' bij elkaar: dertig 'nieuwe psalmen' Jef van de Sande zal de volgende gedichten bespreken: 1. 'De moe der de vrouw' van Martinus Nij- hoff; 2. en 3. Psalm 1 en 23, beide vertaald door Ida Gerhardt en Marie van der Zeyde, 4. Psalm 23, berijmd door Martinus Nijhoff; 5. 'Moore' van Lucebert. Na de pau ze vervolgt de inleider met 6. 'Het is maar net zoals je het bekijkt' van Gerard Reve; 7. 'Een Psalm' van Rutger Kopland; 8. 'De moeder het water' van Rutger Kopland; en 9,10 en ll.'Psalm I, II en III van Leo Vroman. Deze vijfentachtigja- rige dichter schreef in Amerika een serie prachtige psalmverzen waarin hij God aanduidt met het woord 'Systeem'. De laatste strofe van zijn Psalm 1 eindigt met: 'Systeem! Lijf dal op niets gelijkt, Aard van ons hier en nu, Ik voel mij diep door u bereikt En ais daardoor mijn tijd verstrijkt Ben ik nog meer van u.' Aan het begin van de bijeenkomst worden de teksten aan de bezoe kers uitgereikt en gedurende de lezing voorgedragen door Jef van de Sande zelf en door Peter Ens- dorff, Jan Visser, Lenora Crom, Trees Nelissen, Aad Post en Dick Koblens. Een goedkoop, zeldzaam avondje uit in de gezelligste sociëteit en het intiemste theater van heel Soest. Toegang: 7,50; leden: f 5,00. Het is raadzaam van tevoren te reserve ren: #6019577. Na vijf jaar kan een punt worden gezet achter het feuilleton Vrede hofstraat 7. Eigenaar De Swaan mag het pand, waarop een woon bestemming lag, gedeeltelijk als kantoorruimte gebruiken en het aan de achterzijde bovendien uit breiden. De Raad van State, die het laatste woord heeft, verklaarde onlangs de bezwaren van omwo nenden ongegrond. Daarmee is een einde gekomen aan (juridi sche) touwtrekkerij. Stapels briefwisselingen, notities, bezwaar- en beroepschriften, uit spraken van het gemeente- en pro vinciebestuur, de rechtbank en de Kroon kunnen worden gearchi veerd. Soest was van begin af aan bereid medewerking te verlenen aan de plannen van De Swaan. De buren, die vrezen voor onder meer hun privacy en parkeeroverlast, trokken alle registers open, maar vingen aanvankelijk bot bij gemeente, provincie en rechtbank. In het laat ste stadium ontdekte de Raad van State echter, dat de gemeente een procedurefout had gemaakt, zodat het hoger beroep van de buren ge grond werd verklaard. De Swaan moest daarom opnieuw beginnen en kreeg weer zijn zin van gemeente en provincie. De buren stapte daarop voor de twee de maal naar de rechter. Hij vond de kwestie zo uniek, dat hij hoogstpersoonlijk poolshoogte kwam nemen aan de Vredehof straat. Uiteindelijk stelde ook hij de buren in het ongelijk. Hen over kwam onlangs hetzelfde bij de Raad van State.

Soester Courant | 2001 | | pagina 3