I En dit zijn de knallers van deze week: 10.00 Witlof 0.98 Desmond Tutuschool per 1 augustus dicht Impuls voor breedtesport: 1,7 miljoen ij intratuin Voordeel-broodtas Nieuwe rubriek: 'Van heidehut tot residence' NIJHOf ZONDAG OPEN NIJHOf 95 Geen bouw kantoorpand aan de Korte Brinkweg VERKOOPPLANNEN? N3 WOENSDAG 21 FEBRUARI 2001 79e JAARGANG NO. 27 DEZE WEEK soesterScourant College handelt in strijd met afspraken Gemeente wil bewegingsconsulent en sportcoördinator Snelheidscontrole Niet langer budgettair neutraal Soester Courant nog 'Soesterser' Winkeldief in kraag gegrepen 25 februari van 10.00 -17.00 uur SOESTER KALENDER Twintig bonnen Niet in juiste rijrichting Van Breukelen Vast-goed Assurantiën A. van der Lee OPEL-©- VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest ïs VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ Jij* ÜW MAKELAAR IN DE REGIO! SOESTE COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,50 - Buiten Soest f 35,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 12.150 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel PvdA bombardeert College met vragen over scholenplan. CDA: voorrang voor zorg bij woonruimteverdeling. Extra bassin Aqua Indoor te duur volgens gemeente. Soest steggelt met inspectie over kaart Royal Pare. Op 't Hoogt Actueel Bijna Karnaval. Actueel Actie 'Schoolspits' voor veiligheid schoolgaande jeugd. Twee jaar cel geëist voor reeks overvallen. Verdachte: slaande ruzies waren SM-spelletjes. Familieberichten Kleine advertenties Varia Flessenactie De Driesprong. Shamrock lentebode. Woningaanbod 8 Op Soest 9 'Van heidehut tot residence': Kerk al in 1931 risicovol. Meningen van lezers. Leven op de Engh. Verdwenen Soest. Soest 50 jaar geleden. Wijkgebouw in puin. Cultuur Disquiet wil van zich laten horen in Soest. Harry van der Wee: vulkaanlandschappen. C-dne. Artishock. 11 Sport 13 Sportplatform wordt nieuw adviesorgaan gemeente. Paul v.d. Deijssel (41) trainer van Smeeing/BDC. Vizier Hees staat op nacompetitie gericht. Derde gelijkspel BDC. Soest blijft tegen ADO'20 weinig bespaard. Sport II 15 Bittere smaak Red/Stars. Wervelende show SoVoCo. Spanning bij ATP-toernooi met Van Dam Sports. WZ'49 schiet met scherp. Soesterberg Indianenverhalen blijken na een half jaar waar. I. van Heyst erelid PCOB. Toos van Dijk al ruim 40 jaar vrijwilliger in hart en nieren. Prikbord Kerkdiensten. Medische dienst. Radio Soest. Informatierubrieken. 19 GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 i fr Niet volgend jaar, maar al dit jaar gaan per 1 augustus de deuren van de Desmond Tu tuschool aan de Molenstraat dicht. De school is een van de twee 'zwarte' scholen met de Klimop (Weegbreestraat) die eerder op de nominatie ston den om te worden gesloten, maar die nu volgens het nieuwe scholenbesluit zullen opgaan in de nieuwe, 'brede' openbare school. Het College handelt in strijd met de eerder gemaakte afspraken om de scholen nog minstens een jaar open te houden. Vorige week wees GroenLinks-fractievoorzitter Ans Mann in een artikel van haar hand in deze krant er al op dat wethou der Harry Witte de ouders van de leerlingen van de Desmond Tutus chool op 8 februari op de hoogte heeft gesteld van de vervroegde sluiting. De politiek spreekt pas vanavond (21 februari) in de raadscommissie Onderwijs over de kwestie. Het is de bedoeling dat de Des mond Tutuleerlingen in de zomer vakantie al verhuizen naar de Klimop. Volgens het College zou dat ook aanbevolen zijn door inte rim-directeur K. Degen, die het - naar verluidt - beter vindt dat de Desmond Tutuleerlingen alvast kunnen wennen aan het concept van de brede school, die t.z.t. ove rigens aan de Smitsweg moet ko men te staan, op de plek waar nu o.a. het buurthuis Soesterveen is gevestigd. Op de achtergrond staat ook de snelle ontwikkeling van het plan Spoordal, waar de nu nog in een oud schoolgebouw gevestigde moskee plaats moet gaan maken voor woningbouw. De moskee zou dan al snel kunnen verhuizen naar de lege Desmond Tutuschool, die ook in de wijk de Engh gesitueerd is. De school biedt mogelijk ook De school aan de Molenstraat komt na de zomer leeg te staan. onderdak aan andere instellingen die uit het Spoordalgebied zullen moeten wijken, zoals de vogelver eniging en de EHBO. De gemeente wil een bewe gingsconsulent en een sport coördinator aanstellen en geld vrijmaken voor sport- en re creatieprojecten, waarmee de breedtesport in Soest nieuwe impulsen kan worden gegeven. Voor de periode 2002-2007 zijn de kosten daarvan ge raamd op 1,7 miljoen gulden. Een onderbouwde subsidie aanvraag van 36 A-viertjes ligt klaar om naar Den Haag te worden gestuurd. Het rijk zou 1 miljoen moeten bijdragen, de rest komt voor rekening van de gemeente. De consulent krijgt als voornaam ste taak de kwaliteit van het bewe gen in het basisonderwijs te verbe teren. Hij of zij moet contacten leggen met de sportverenigingen. Naast dat zijn initiatieven leiden tot meer bewegen en een betere gezondheid, is het de bedoeling dat meer kinderen uiteindelijk kie zen voor een bepaalde tak van sport en zich aanmelden bij een club. Vandaar dat het van belang is dat de consulent gaat samenwerken met de gewenste sportcoördinator. Deze dient de vraag en aanbod op sportgebied aan elkaar te koppe len. In navolging van de landelijke overheid vindt de gemeente, dat (sport)projecten niet meer zomaar moeten worden georganiseerd, maar dat eerst moet worden beke ken waaraan behoefte bestaat. Slaat een project toch niet aan, dan moet meteen worden ingegrepen. Daarbij is voor de coördinator een belangrijke rol weggelegd. Naast Op de Biltseweg is woensdag avond weer een snelheidscontrole uitgevoerd, waarbij 32 van de 1238 gecontroleerde automobilis ten te hard reden. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 119 kilo meter per uur, terwijl 80 is toege staan. Bij een soortgelijke controle wer den donderdagavond, tussen kwart over vijf tot kwart over zeven nog eens dertig kentekennummers op geschreven, omdat de bestuurder te hard reed. Deze avond passeer den 990 viertuigen de radar van de speciale eenheid van de politie die de laatste tijd veel controles in het district Eemland-Noord uitvoert. het ontwikkelen van sportieve buurtprojecten, moet hij contacten onderhouden met de sportvereni gingen en die waar mogelijk on dersteunen. De coördinator zou bijvoorbeeld scholing voor vrijwil ligers kunnen organiseren, uitzoe ken en aangeven waar de clubs te rechtkunnen voor subsidie, helpen bij het opzetten van een meerjarig clubbeleid en/of projecten. Beide medewerkers zouden vanaf 1 juni volgend jaar in dienst moe ten treden voor een periode van voorlopig zes jaar. De consulent kost voor zes jaar (de gemeente begroot voor elk jaar hetzelfde be drag) 540.000 gulden, waarvan Soest 220.000 gulden moet op hoesten. De kosten van de sport coördinator zijn voor dezelfde pe riode geraamd op 662.000 gulden, waarvan Soest 394.000 gulden moet betalen. 'Fondsje' Waar de bewegingsconsulent zijn aandacht moet richten op basis scholieren en de sportcoördinator op alle sportaanbieders in de ge meente, daar wil de gemeente ook de sportdeelname van jongeren (12-18 jaar) en de steeds groter wordende doelgroep ouderen (55- plus) gaan stimuleren. Instellingen als de Stichting Balans en de Stich ting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) zouden daarom met sportaanbieders moeten gaan sa menwerken. Dat soort projecten kost natuurlijk geld en daarom is het de bedoeling dat hiervoor een gemeentelijk 'fondsje' komt. Tot en met 2007 denkt Soest voldoen de te hebben aan 33.000 gulden per jaar, dat is totaal 198.000 gul den, waarvan 112.000 gulden uit Den Haag moet komen. Duidelijk is dat de beleidsvoorne mens van Soest staan of vallen met de honorering van de subsidieaan vraag. Houdt Den Haag de hand op de knip, dan vallen de plannen in duigen. De aanvraag is gisteren door het College behandeld. Het pakket moet namelijk snel de deur uit en vóór 1 april bij het ministe rie liggen. Bestaansrecht Zonder de professionele onder steuning van de coördinator en consulent én projectfonds heeft het beoogde breedtesportbeleid van de gemeente, waarin de sport, welzijn en het onderwijs meer moeten sa menwerken, sowieso geen be staansrecht. Hoewel de gemeente schrijft dat de sportverenigingen een voorname rol spelen in Soest, wil ze zich niet meer alleen richten op clubs, maar op alle sportaan bieders. Soest wil mensen stimule ren lid te worden van een vereni ging en denkt dat onder meer te bereiken door ook andere sportac tiviteiten aan te bieden, bijvoor beeld in clubhuizen en in de straat van een woonwijk. De maatschap pelijke ontwikkelingen vragen hier om, meent de gemeente die zich in dat verband volledig achter de lan delijke beleidslijn heeft geschaard. Wat dat betreft is er, behalve het idee van de consulent en de coör dinator, niet veel nieuws onder de zon ten opzichte van de sportnota 2000+ van de inmiddels als wet houder afgetreden Pieter ten Hove. Rapportage Een jaar is inmiddels verstreken sinds dat rapport met vernietigen de kritieken werd ontvangen. Een jaar heeft het geduurd, voordat een klankbordgroep (bestaande uit sporters, een bestuurslid van de Vereniging Sportraad Soest en een welzij nsambtenaar van de gemeen te) een rapportage over het sport beleid op tafel kon leggen. Daar werd maandagavond voor het eerst met de leden van de Sportraad over gesproken. In de Soester sportwereld heerst echter nog steeds onrust over de integraliteit met welzijn en onderwijs. Ze mo gen nu wel meepraten, maar tege lijkertijd stuurt de gemeente onder tijdsdruk (vorig jaar was Soest te laat) een subsidieaanvraag in, waarop de sportclubs geen invloed meer kunnen uitoefenen. Ze zijn bang, dat de gemeentelijke inves tering (700.000 gulden in zes jaar) vooral ten koste van het sportbud- get zal gaan. Bovendien betwijfe len ze sterk of een sportcoördina tor wel meerwaarde voor de vere nigingen heeft. (Lees verder op de sportpagina). De veranderingen in het sport beleid zullen niet langer bud gettair neutraal gerealiseerd kunnen worden. De gemeente is eenzijdig van dat uitgangs punt afgestapt, zo is gebleken uit overleg tussen het College en de klankbordgroep van spor ters die een rapportage over de sportnota heeft gemaakt. De klankbordgroep moest zich houden aan alle uitgangspunten die de gemeente vorig jaar op een rijtje had gezet. Nu is er plotseling sprake van een koers wijziging bij het gemeentebe stuur. Naar verluidt zou er geen geld genoeg zijn om alles bud gettair neutraal te laten verlo pen. f HET GROENE WARENHUIS H Diverse ÉÉtf i soorten kruiden «Maxi Per stuk van-5^nf nu voor Intratuin Amersfoort, Amsterdamseweg 139, 033-4611203 Intratuin Nijkerk, Het Spaanse Leger 1, 033-2457644 In deze editie van de Soester Courant treffen de lezers op de pagina 'Op Soest' een nieuwe rubriek aan. Onder de titel 'Van heidehut tot residence' belicht de Soester journalist Jan van Steendelaar (Eemland Pers) daarin om de veertien da gen een opmerkelijk hoofdstuk uit de rijke Soester(bergse) his torie. Hij illustreert zijn ver haal telkens met een foto uit zijn persoonlijke beeldarchief. De redactie is zeer ingenomen met deze nieuwe rubriek, die ongetwij feld ook de talrijke Soesters met belangstelling voor de lokale ge schiedenis bijzonder deugd zal doen en het volop locale karakter van onze krant onderstreept. De Soester Courant wordt daarmee immers nóg een stukje 'Soesterser'. De auteur kent het dorp als zijn broekzak, is als weinig anderen thuis in de plaatselijke historie en heeft gedurende vele jaren van journalistieke arbeid en geschied- In een winkel aan de Wiardi Beck- manstraat is woensdagmiddag een veertienjarige jongen uit Soest aan gehouden. Een aantal goederen had hij niet bij de kassa afgere kend, waarna hij door medewer kers van de zaak in de kraag werd gegrepen en later aan de gealar meerde politie werd overgedragen. Hij zal een alternatieve straf krij gen opgelegd bij HALT. vorsing een archief van indrukwek kende omvang opgebouwd. Hij kan dan ook putten uit een enor me hoeveelheid 'stof, zowel in tekst als in beeld. Zoals de titel duidelijk maakt zal in de nieuwe rubriek met regel maat worden stilgestaan bij soms al lang vergeten maar ook vandaag nog opmerkelijk episoden uit de Soester geschiedenis en bij de ont wikkelingen die het oude boeren dorp deden uitgroeien tot de be trekkelijk moderne 'stad' die het inmiddels geworden is. Er is veel dat nog in de herinnering voortleeft, maar er zijn helaas steeds minder Soesters die het nog kunnen navertellen. Dat geldt na tuurlijk ook voor Soesterberg. De bedoeling is dat de nieuwe ru briek alternerend gaat verschijnen met die andere historische rubriek: 'Verdwenen Soest (hervonden)', waarin Gijs van Brummelen regel matig de medewerking van de le zers vraagt bij het achterhalen van foto's uit de Soester geschiedenis en ook verslag doet van de resul taten. Deze week treft de lezer - als voorproefje - beide rubrieken aan; in het vervolg zullen 'Van hei dehut tot residence' en 'Verdwe nen Soest' elkaar dus afwisselen, naast de rubriek 'Soest 50 jaar ge leden', waarin fragmenten uit de Soester Courant van precies een halve eeuw geleden nog eens de revue passeren. Wij wensen de lezers veel genoe gen met zoveel 'oud Soest' in de kolommen. Redactie Een architectenbureau en kan toor voor Multibouwsystemen mogen geen kantoorpand rea liseren aan de Korte Brinkweg. De gemeente onderbouwt haar weigering met het bestem mingsplan Soestdijk uit 1997. Daarin staat dat nieuwbouw niet is toegestaan in dit gebied. Deze passage is expres in het bestemmingsplan opgenomen. De enige uitbreiding die is toege staan, is de doortrekking van de Beek en Daalselaan naar de Stad houderslaan. Deze ontsluitingsweg loopt nu nog maar van de rotonde op de Burgemeester Grothestraat tot aan de parkeerplaats van Al- bert Heijn. Deze wordt aangeslo ten op de Stadhouderslaan, zodat het doorgaande verkeer straks een deel van de drukke Van Weede straat kan omzeilen. Toen dit plan vier jaar geleden in voorbereiding was, heerste onder een deel van de bevolking de angst, dat er dan ook meer bebou wing in het gebied mogelijk zou worden. Vandaar dat de gemeen te in het bestemmingsplan geen ruimte openliet voor uitbreiding van woningen en bedrijven. Afge zien van Braamhage en Wilgen- blik, de beide woonprojecten ach ter Albert Heijn, stak de gemeen te daar echter een stokje voor. Een incidenteel plan, zoals voor het architectenbureau en het kan toor, past daarom niet in deze omgeving, stelt het College nu. Vandaar dat geen medewerking wordt verleend aan de realisering ervan. Als er al mag worden gemetseld, dan wil de gemeente het gebied in zijn totaliteit onder de loep nemen. Het gebied langs de Beek en Daal selaan moet in eerste instantie worden benut voor ontsluiting en parkeren. In de ambtelijke notitie, waarin het College wordt geadviseerd, valt te lezen: 'Als je stedenbouwkundig naar de locatie kijkt, zou het wen selijk zijn dat de bebouwde kom er wordt afgerond.' Dat kan, aldus de betreffende ambtenaar, in de vorm van bebouwing, maar ook met open gebieden met parkeerplaat sen en bomen of heggen. De komende weken staan in het teken van 'opruimen'. Daarom geven wij u 20% korting op alle badmeubels 20% korting op alle Bigso opbergboxen Bovendien profiteert u nog steeds van onze uitverkoop showroomkeukenstot wei 70% korting!* bouwen woonwaren. baarn Nijhof, Minervaweg 3, 3741 GR Baarn, Telefoon 035 54 86111 iDe Soester Kalender biedt verenigin ggen en instellingen in Soest gelegen- fheid hun publieksactiviteiten met een e eenmalig karakter kort in deze 'week- aagenda' te melden. Donderdag 22 februari SLAS-lezing: Jef v.d. Sande over psalmenpoëzie, Artishock, Steenhoffstraat 46, 5,00/7,50. 20:15 Cabaret: Sjaak Bral met 'Dat had je vroeger niet', C-drie, Willaertstraat 49. Vrijdag 23 februari 20:00 Soester Popprijs, Artis hock, Steenhoffstraat 46. 21:00 Jeugdcarnaval Narre Knollen, Bos en Duin, Bos straat. Zaterdag 24 februari 13:00 Carnaval: start optocht, Koninginneiaan. 16:30 Carnaval: sleutelover dracht, Bos en Duin, Bosstraat. 20:00 Bingo 'Overhees', De Klarinet, Klarinet 39, 7,50/ 15,00. 22:00 Bluesnight: Stewart Bar nes band, Artishock, Steen- hoffstraat 46, 15,00. Zondag 25 februari 10:15 Lezing M. v.d. Boom: 'Angst en vertrouwen', NPB, Rembrandtlaan 20. 14:00 Kindercarnaval, Bos en Duin, Bosstraat. 15:30 Lezing Antoon Kamp: 'De glimlach van een Boed dha', Spirituele Kring, De Deel, Kerkstraat 11B, 15,00. 20:00 Hollands carnaval, Bos en Duin, Bosstraat. Maandag 26 februari 14:00 Carnaval: Seniorenbal, Bos en Duin, Bosstraat. 20:00 Medium André Snij ders, Paso, De Vriendschap, Nachtegaalweg 8A, 2,50/7,50 20:30 Film 'Vengo', Artishock, Steenhoffstraat 46, 7,00/10,00. Dinsdag 27 februari 13:30 Klaveijastoernooi KBO, De Klarinet, Klarinet 39, ƒ5,00. 21:00 Carnaval: slotavond, Bos en Duin, Bosstraat. Woensdag 28 februari geen opgaven Tijdens een van de vele snelheids controles sop de Biltseweg zijn maandag twintig van de 1195 pas serende automobilisten op de bon geslingerd, omdat ze harder reden dan 80 kilometer per uur. Eén van hen reed 99 kilometer. Op de Kastanjelaan, Foekenlaan, de Den Blieklaan en de Dolderse- weg gelden gesloten verklaringen. Maandag controleerde de politie er weer eens op de naleving ervan. Dat leverde zeven bekeuringen op. Twee kregen een bon in de hand gedrukt, de overigen kunnen er eentje in de brievenbus verwach ten. zie pagina 5 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58, Soest - tel. 601 25 00 m NEFKENS SOEST Wie onders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIEL BEDRIJF Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 J Heerlijke roombotercake,10 mini puntjes, rijk gevuld suikerbrood, 8 pistolets (om zelf af te bakken), versgebakken Grandma brood Normaal betaalt u 17,25 NU een voórdeel-broodtas voor 500 gram Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035-603 27 37 T 1 I HliP: BURG- GROTHESTRAAT 13 3761 CJ SOEST

Soester Courant | 2001 | | pagina 1