Boeken zijn vaak 'prikkelend' 1 1 'Om de warme hap én het contact' Iranjemarkt staat in teken 7an het eigen vliegdorp UPPORT Kinderen vieren carnaval I Bij Uitgeverij Aspekt in Soesterberg SWOS helpt ouderen bij invullen belastingpapier Diemen en Van Gestel wint BOV-verkiezing PAGINA 1? m m !v Al» WOENSDAG 28 FEBRUARI 2001 KERKDIENSTEN 8.000,- k.k. MEDISCHE DIENST HULPVERLENING ter Courant Te snel voorbij Maaltijd voor de Vastenactie Cursussen in Burgstede Klachten bezorging SOESTERBERGSEÜrCOURANT Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 n Noordschil kantoor- oopmanshuys" bereik- jen totaal verhuurbaar ene verdiepingen ver verdieping: circa 525 e nemen in units vanaf BTW per m2 op jaarba- i: huurder is een voor- r m2 excl. BTW op jaar- ap ons kantoor voor grote gezin- 1. Bouwjaar 1969. jimte met opstelling :ur. Begane grond: <en v.v. koelkast, gas- ioilet. 3 Slaapkamers stafel met ombouw, net keukeninrichting. rgruimte.Aanvaarding IS waardebepaling 1 Het klinkt als een vervulde jon- I wensdroom. Een ontevreden I historicus wil voorkomen dat zijn manuscripten via verschil- I lende uitgevers in de boekhan- I del belanden en begint zelf een uitgeverij. Begonnen met drie Ititels, twee van hemzelf en één van een goede kennis, is uitge- I ver ij Aspekt inmiddels goed Ivoor 24 nieuwe titels per jaar. Met een vertegenwoordiging in (België, Engeland en eind van ■dit jaar ook in Duitsland, mag I de 36-jarige Soesterberger Per- In' Pierick tevreden terug kij- lken. Hij ziet het uitgeversvak Jals een uitdaging. ■Voor zijn manuscript 'Van Lening- Irad tot Berlijn' dat de schokkende [geschiedenis weergeeft van Neder landse vrijwilligers in dienst van de ■Duitse Waffen-SS, vond Pierick ■zes jaar geleden al snel een goede [uitgever. Maar het onderbrengen ■van zijn tweede manuscript, over [de ondergang van de laatste jood- |se gemeenschap in Europa, daar nhad hij meer moeite mee. Het was [het moment dat hij besloot om het [heft in eigen hand te nemen. IWe zijn een van de weinige zelf standige uitgevers in Nederland,' [vertelt Pierick achter zijn bureau in [het kantoor aan de Amersfoort- fcestraat. Het 'wij' slaat ook op IMartin Ros, de voormalig hoofd redacteur van de Arbeiderspers, Tdie zijn steun en toeverlaat is en jmet wie hij samen het Eerste en iTweede Bulletin van de Tweede [Wereldoorlog presenteerde. Beide [delen bevatten bekende en minder [bekende onderwerpen uit die pe riode. 'We hebben praktisch alle- Jmaal nieuw feitenmateriaal naar moven gehaald. Er komen twee delen per jaar uit. De eerste twee Jzijn tegelijkertijd verschenen om (duidelijk te maken dat het om een Iserie gaat. Het derde verschijnt [binnenkort en in november ver- kchijnt het vierde deel.' Pierick heeft het plan opgevat om jde grootste uitgever te worden van politieke - en historische boeken. Als historicus spreekt hem de non fictie toch het meest aan. Maar wie de stapels boeken op de werktafel .bestudeert ziet ook titels als 'Zwart [ivoor' van Clinton en Clifford Cre- ner, de twee zonen van de roem ruchte 'Ik-Jan'. 'Het eerste boek Jvan Clifford Cremer, 'Bomber- Back', hebben we ook uitgegeven. ^)at boek werd goed verkocht. Zwart Ivoor' is een boek dat Clif- Zaterdag 3 maart/zondag 4 maart Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 14:00 P. Claassen; viering Heybergh Zaterdag 19:00 themagroep; cantores Zondag 10:00 pr. Van Hooijdonk; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag uur: PL. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, ^351200. 25, ^0346-334000; voo, weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. ThUiS Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ^033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Inwoners van Soest en Soester berg die 65 jaar of ouder zijn, kunnen bij het invullen van hun belastingaangifte de hulp inschakelen van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS). Deze ouderenorgani- satie zet daarvoor haar senio- renvoorlichters in. Zij helpen bij het invullen van de formulieren en adviseren de men sen. Iemand die bijvoorbeeld geen aanslagbiljet heeft ontvangen, maar wel hoge kosten heeft ge maakt door ziekte of invaliditeit, kan in sommige gevallen betaalde belasting terugkrijgen door een T- biljet in te vullen en op te sturen. In maart zullen de seniorenvoor- iichters - op een nader te bepalen datum - plaatsnemen in de ont moetingscentra de Klarinet aan de Klarinet in Overhees en Klaarwa- ter aan de Wiardi Beckmanstraat in Klaarwater. Voor Soesterbergers gaan ze naar de Drie Eiken aan het Dorpsplein. De seniorenvoorlich- ters werken dan op afspraak, zodat de wachttijden tot een minimum worden beperkt. Voor een afspraak kan men zich als volgt opgeven: Voor Soest: tijdens kantooruren bij het secretariaat van de SWOS, 88 (035) 6023681. Voor Soesterberg: op werkdagen van 8:30 tot 12:00 uur bij me vrouw T. van Bussel, ®(0346) 351402. Dan krijgt men ook te horen wan neer men zich waar moet melden. ford als een hommage aan zijn ver moorde broer heeft geschreven. Bij het opruimen van zijn huis vond hij een aantal diskettes. Toen hij deze in de computer stopte, kwam de titel Zwart Ivoor tevoorschijn. Het bleek dat zijn broer bezig was een boek te schrijven. Het is dan ook de titel geworden van zijn nieuwe boek waarin de verhalen van zijn broer Clinton zijn opgeno men.' Graadmeter Voor Pierick is een manuscript van de zoon van Jan Cremer niet de graadmeter om het uit te geven. 'Het manuscript moet goed zijn, daarnaast moet het boek ook goed te promoten zijn. Het is vrij au thentiek en recht voor zijn raap geschreven, ook het nieuwe boek wordt goed verkocht. Er zijn wei nig boeken waarover we zoveel post hebben gehad. Vooral bij jon geren slaat het aan.' Hoewel het aanbod van debutan ten in de Nederlandse schrijvers wereld niet groot is, heeft Aspekt toch 130 literaire debutanten voor het voetlicht gebracht. Naast de lancering van beginnende schrij vers, worden ook oude titels als 'De finale' en 'De straat' van Ina Boudier-Bakker uitgebracht. "De straat" was al twintig jaar niet meer leverbaar,' verklaart Pierick. 'We zijn er gewoon opnieuw mee begonnen en tot onze verrassing loopt het goed.' Erotische klassie kers als 'Fanny HUI' en klassieke literatuur als 'De dame met de ca melia's' vinden ook opnieuw hun weg naar de boekenplanken. In de Martin Ros bibliotheek verschijnen 'Elisabeth, leven en dood van Sis- si', 'Bloednacht Mayerling' en het autobiografische 'Herinneringen aan mijn rijke roomse jeugd' van Ros zelf. Het valt op dat een aantal boeken, dat bij Aspekt uitkomt, een hoog discussiegehalte heeft. Pierick houdt wel van wat prikkelende lec tuur. 'Oranje-bastaarden' van Hanno de long verschijnt in maart en levert een aardig beeld op van de buitenechtelijke nakomelingen van de Oranjes. Activiteiten zijn er ook waar te nemen als de dynas tie dreigt uit te sterven omdat een stadhouder impotent is. Binnen kort verschijnt het schotschrift Maxima van de Amsterdamse journalist Rene Zwaap. 'Het wordt een soort republikeinse gedachte,' verklapt de uitgever die zijn vak het mooiste beroep vindt. 'Als je geschiedenis hebt gestudeerd, dan Historicus Perry Pierick kon na zijn studie gaan schrijven of lesge ven. Hij koos voor het uitgeversvak. Foto: Herman van Dam kun je later twee dingen doen: schrijven of lesgeven. Ik ben kor te tijd journalist geweest, maar een historicus houdt ervan om nuances aan te brengen. In de journalistiek is alles zwart-wit.' De keuze die hij twee jaar geleden maakte voor het dorp Soesterberg is overigens geen bewuste, zegt hij. 'Ik kende het dorp amper en zocht iets wat cen traal lag. Deze woning was aan trekkelijk vanwege de grote loods erachter.' In de voormalige opslagplaats te gen het vliegveld aan staan de pal lets met boeken gereed voor ver zending. In dezelfde loods wordt ook de privé-bibliotheek van Mar tin Ros ondergebracht. Het is be doeld voor schrijvers die historisch materiaal willen raadplegen. In drukwekkend is het archiefmateri aal over de Russische revolutie en de ondergang van het communis me. Vanwege de relatief korte pe riode is de hoeveelheid redelijk te overzien. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: ^0900-8844; alarmnummer: IS 1.1.2. •"centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ^035-6031119. "stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 88351940, b.g.g. 351658 of 352626. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, S1352391. Grof vuil, 88035-6093666. Diemen en Van Gestel Select uit Soesterberg is uitgeroepen tot de Beste Ondernemer in de regio. Het bedrijf deed mee aan de Competitie Beste On dernemersvisie van de Junior Kamer Nederland. Volgens de jury die onder leiding staat van H.G. Kroon, de kantoor directeur van de Kamer van Koop handel Eemland, geeft Diemen en Van Gestel op een zeer overtui gende manier inhoud aan 'effectie ve communicatie'. Ze heeft een eigen gezicht met heldere keuzes en de kwaliteit om deze duidelijk naar voren te brengen. Mevrouw Brummans is de directeur van het bedrijf. Volgens de jury is zij be vlogen en een mediageniek ambas sadeur. Haar ambitie omschrijft zij als: Op weg naar de top. Diemen en Van Gestel ontwikkelt zich langzamerhand tot een lande lijke merknaam. De jury vindt dat het ultieme bewijs van effectief communiceren. 2001 is door de Verenigde Na ties uitgeroepen tot het Interna tionaal Jaar van de Vrijwilliger. Reden voor de krant om een aantal mensen in het zonnetje te zetten. Wie zijn ze, en wat be weegt ze? Een serie portretten. Het Oranje Comité Soester berg en de Verenigde Onderne mers Soesterberg (VOS) heb- ben nieuwe plannen voor de raarlijkse Oranjemarkt op Ko ninginnedag. Vorig jaar ver- Iween de markt tijdelijk uit het nraatbeeld vanwege organisa- torische problemen. Volgens liet Taai van de VOS, die be- last is met de organisatie van 1è markt, komt er dit jaar weer Jèn markt. Hij roept dorpsge noten op om met iets verras- gfcnds te komen. >3.000 mph ...1985 iet, 250.000 km1992 U 43.000 km1996 2.000 km1995 )0km„1990 Ikm1995 8.000 km-1997 rt38000km 1984 )00 km1996 met. 126 000 km1998 67,000 km1996 55.000 km1998 2000 km1996 '7.000 km1996 169.000km1995 l. 142.000 km- 1996 t, 71.000 km1998 iet. 218.000 km1992 1983 1980 .km.1987 OOkm1992 km1994 Jt. 200.000 km1990 n1998 000 km.......1999 40.000km 1997 grijs met. 235.000 km1994 od. 140.000 km1997 rt, 154.000 km1997 st Tel. 035 - 601 64 10 Oranjemarkt in Soesterberg -oorde hoog in de regio vanwege fe Amerikaanse bijdrage. 'Jan Lu ssen begon onder de vlag van jt comité in 1975 met tien kra- en op de Kampweg. Toen ver- jisde de markt naar het Dorps- ein en een keer naar de Buys lllotlaan. De markt werd steeds >ter en op een gegeven moment ^egen de Amerikanen of ze ook fee mochten doen. De markt ver- ■Jjiisde naar de Banningstraat, om dat die straat goed was af te slui ten.' De deelname van de Amerikanen was voor veel mensen uit de regio de aanleiding om de Oranjemarkt in Soesterberg te bezoeken. 'Er kwamen zelfs mensen uit Maast richt. De Amerikanen waren goe de verkopers, ze hadden muziek en grote vleesbakken met steaks en Kmburgers. De blauwe walm hing af en toe boven de kramen.' In fei- tehad Soesterberg één van de eer- |»e jaarmarkten in de regio. Vol- jns Taai waren niet alleen de Ne- ^rlanders maar ook de Amerika- ;n zelf er gek op. 'Ook al moes- ze honderd gulden betalen een standplaats. Ik heb vaak :noeg meegemaakt dat hier de riefjes van honderd in een enve- «pppe op de deurmat lagen. Met het verzoek of ik ze wilde inschrij ven.' (oen in 1985 Jan Lucassen ermee Stopte en het Oranje Comité in een risis raakte, ging de organisatie an de jaarmarkt over in handen ,an de VOS. 'Er viel toen nog veel Jvinst uit de markt te halen tot de Amerikanen uit het dorp vertrok ken. Er viel een groot gat, boven dien werden in de regio inmiddels overal jaarmarkten gehouden. Daar viel niet tegen te concurre ren. Zeker niet als je ziet hoe groot het budget is dat ze bijvoorbeeld in Zeist hebben. De VOS moest het hier alleen doen. Je zag de belang stelling gaandeweg afnemen.' Voor Taai, die in januari 2000 overstapte naar de VOS en meteen de organisatie van de markt op zijn dak kreeg, was de aanlooptijd te kort om nog een jaarmarkt te or ganiseren. 'Er waren vier man op gestapt en ik had wel beloofd om te helpen. Maar de markt zou op een zaterdag vallen en veel mensen hadden elders al een kraam ge huurd. We hebben toen de markt afgeblazen en een jaar lang nage dacht over hoe we het dit jaar zou den aanpakken. Een ding werd duidelijk: de markt moet geënt zijn op het dorp waar iedereen aan mee kan doen. Omdat Soesterberg de bakermat van de luchtvaart is, hebben we gesprekken gevoerd met de basis, het museum, de landmacht, de marechaussee. Het museum was enthousiast en wil een klein vliegtuigje op het Van Odijkplein opstellen. Misschien met een stukje historie, een tijds beeld van toen en nu.' vier uur 's middags of iets wil ver kopen, kan een kraam huren voor zo'n 84 gulden inclusief btw. Dat geldt ook voor de verkoop van tweedehands spullen en het ten toonstellen van een hobby of kin deren die muziek maken. Het is niet de bedoeling dat de VOS winst maakt, wel dat alle onkosten worden gedekt.' Piet Taai heeft er alle vertrouwen in dat de Oranjemarkt een succes wordt. Mits het weer geen roet in het eten gooit. Belangstellenden voor de markt kunnen overigens contact opnemen met Taai. Dat kan via zijn telefoonnummer 0346-351252 (ook fax) of e-mai- len naar P.taai@12move.nl. Te snel voorbij reden woensdag 28 bestuurders over de Amersfoort- sestraat. Zij behoorden tot de 2694 bestuurders die tussen kwart over acht en kwart voor twaalf werden gecontroleerd op hun snel heid. Op het traject mag 80 wor den gereden. De snelste passant had een gangetje van 113. De luchtmacht, in de vorm van de brandweer Soesterberg, heeft in principe ook toegezegd om te ko men. Haar komst is echter afhan kelijk van het vliegschema van de basis. Als daar vliegtuigen worden verwacht dan moeten ze paraat blijven. 'Maar je kunt natuurlijk ook denken aan de hondensectie of de drumfanfare. Of een stand met voorlichtingsmateriaal en een pantserwagen van de marechaus see. De Koninklijke Luchtmacht komt met haar banenmarkt en een luchtballon waarmee je van boven af foto's kunt maken. Hoe dan ook: de input is Soesterberg.' Om de markt zo afwisselend mo gelijk te houden, wordt een selec tie toegepast op het aantal branches. Volgens Taai moet wor den voorkomen dat er veel van hetzelfde komt. 'Er komen ook wat kramen met oude ambachten. Ook de Gouden Gids komt met een kraam en heeft een plan voor een raadselspel. Om wat meer Soesterbergers op de markt te krij gen, hebben we alle verenigingen uitgenodigd om zichzelf te presen teren. Iedereen die wat leuks wil doen tussen acht uur 's morgens en Tijdens de vastenperiode organi seert de werkgroep M.O.V. van de r.k. Carolus Borromeuskerk te Soesterberg weer een Vastenactie maaltijd. Een maaltijd die de kans geeft om even stil te staan bij de betekenis van het woord eten. Hoe ervaren wij dat en welke betekenis heeft het woord in de Derde We reld? Het gaat dus om meer dan alleen samen eten. Het is een mo ment om elkaar te ontmoeten, te praten en ervaringen te delen. Om je te bezinnen, te luisteren naar mooie verhalen en muziek, om te bidden en te zingen. Op tafel staan uiteraard geen exclusieve, chique gerechten. Het karakter van de maaltijd is eenvoudig en voed- zaam. De Vastenactiemaaltijd geeft een idee hoe een maaltijd er uitziet in de Derde Wereld en probeert men sen te betrekken bij het lot van anderen bij wie eten geen vanzelf sprekendheid is. Geheel volgens de traditie van de vastenperiode wordt er gegeten om te vasten. De maaltijd is gratis maar een gift is van harte welkom. De opbrengst is voor het Vastenactieproject, voor de schoolkinderen van Uganda. Een kans die men niet zomaar voorbij kan laten gaan! Men kan zich tot woensdag 7 maart telefo nisch opgeven bij mevrouw J. Bar- lo (880346-352475) of mevrouw C. Sebek (880346-352862). Da tum: 12 maart 2001. Locatie: Pas torie Carolus Borromeus, Rade makerstraat 75 te Soesterberg. Tijd: 18:30 uur. f Bloemschikken De cursus bestaat uit zes lessen waarin per les de volgende bloem stukken gemaakt worden: roman tische biedermeier; tulpencascade; wilgenteenkrans (gevlochten); buxusboom; eierkrans (gesloten) en een paasschikking. De cursus wordt gehouden op woensdag avond van 19:30 tot 21:30 uur en start op 14 maart. Kosten: f 60,00 exclusief materiaal. Docent is dhr. M. Verbruggen. Voorjaarstuin Toen de warme maaltijdvoorzie- ning van de Stichting Welzijnswerk Ouderen Soest (SWOS) nog via Soest geregeld werd, vond Piet Arnoldus het maar wat gezellig. 'Wij uit Soesterberg kwamen altijd wat eerder, want de cassettes, de dozen waarin het eten warm wordt gehouden, moesten eerst schoon gemaakt worden. Dan zaten alle rijders om de tafel, dat was een gezellige tijd.' Arnoldus weet het nog goed. Op 16 januari 1985 reed hij zijn eerste ritje met warme maaltijden voor de SWOS. 'Ik heb altijd bij de Luchtmacht gewerkt, en in die pe riode net een zware operatie on dergaan. Helemaal stilzitten wilde ik niet en iemand vroeg me of ik er niets voor voelde om dit vrijwil ligerswerk te doen. Ik zei dat ik het wel wilde proberen en ben blijven hangen. Zo ben ik hier eigenlijk begonnen.' Arnoldus kan zich herinneren dat de warme maaltijden door Molen schot kok Robbert Sakkers met veel zorg werden bereid. 'We moesten ze toen zelf ophalen. Te genwoordig worden ze aangeleverd via de dependance van Molen schot, via de Heijbergh. Ik weet nog dat het vaste groepje rijders dat in het begin niet leuk vond. Ze misten hun dagelijkse ritje en het gezellige samenzijn met de vrijwil ligers van Soest erbij. Dat kopje koffie met zijn allen.' Begon de maaltijdvoorziening in Soesterberg eerst met een groep van drie mensen, inmiddels zijn het er elf. 'Eerst brachten we een week lang de maaltijden rond,' zegt Arnoldus. 'Dat werd veel te veel want de mensen willen niet achter elkaar gebonden zijn. Ze hebben hun hobby's, kinderen, kleinkinderen en vakanties. Later zijn we met roosters gaan werken. Van tevoren wordt gevraagd wan neer je niet kan. Ik behoor tot de club mensen die in principe elke dag kan. Natuurlijk komt het voor dat een vrijwilliger een dag van te voren afzegt. Dan wordt er ge woon geruild.' Wisselen Om het werk aantrekkelijk te hou den voor zowel de zorgvrager als vrijwilliger, worden de wijken ge wisseld. 'De mensen zien anders altijd dezelfde gezichten aan de deur. Nu zien ze veel meer men sen, voor de sociale contacten is dat beter. Hoewel het wisselen van de wijken in Soest moeilijker gaat dan hier.' Arnoldus weet uit ervaring dat dagelijks wordt uitgekeken naar de warme maaltijden. Niet alleen om de warme hap, maar ook om het contact dat het met zich mee brengt. 'Je kunt niet te lang blijven praten, omdat de maaltijden warm afgeleverd moeten worden. Je hebt anderhalf uur de tijd. Toch wordt er heel wat afgekeuveld. Bij de ene klant hoef je de doos alleen maar af te geven. De ander wil dat de klemmetjes van de cassette worden afgehaald, want dat kan die zelf niet meer. Er zijn ook mensen bij voor wie je het vlees in stukjes moet snijden.' Omdat de vrijwilli gers bij iedereen over de vloer ko men, is het contact vertrouwelijk. In deze korte cursus van drie les sen leert men het snoeien van struiken en heesters, onderhoud van diverse soorten gewassen en het gebruik van het juiste gereed schap. Er is ook gelegenheid om zelf vragen te stellen. De cursus wordt gegeven op donderdag avond van 19:30 tot 21:30 uur en start op 8 maart. Kosten: 50,00. Docent is dhr. B. Hoving. Tai Chi Chuan Deze succesvolle cursus van twaalf lessen wordt ook in het nieuwe sei zoen voortgezet. Voor zowel be ginners als gevorderden is er de mogelijkheid via oefeningen een betere lichaamshouding te ontwik kelen met als doel optimale ont spanning. De cursus wordt gege ven op woensdagavond van 19:30 tot 21:30 uur en is al gestart. Kos ten: f 130,00. Docent is dhr. E. Dorf. Informatie en opgave: Dorphuis Burgstede, ^0346-351975. Soesterberg Voor de abonnees in Soester berg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Bame veld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soes- ter Courant op donderdag na bezorgd. Met het ophalen van de stadssleutel heeft burgemees ter Koos Janssen een einde gemaakt aan het carnavals feest in Soesterberg. Prins carnaval RobertKorver van de carnavalsvereniging De Zotteklappers, moet vanaf vandaag weer als een gewoon mens door het leven. Voor het zover was mochten de kinderen van Soester berg ook even uit hun dak. Dat gebeurde zondagmid dag in het dorpshuis waar de raad van elf de honneurs kwam waarnemen. Dinsdagmiddag vierden de senio ren feest. Na afloop van het gisteravond gehouden Donder-op-bal is de rust weer teruggekeerd. Foto: Herman van Dam Piet Arnoldus vindt het leuk om vrijwilligerswerk te doen. 'Soms is het ook wel eens lastig als er bijvoorbeeld een hond in huis is die in je broek gaat hangen,' 'lacht Arnoldus. 'Maar over algemeen wordt ons werk erg gewaardeerd. Je krijgt bij ziekte een kaartje of een spontaan geplukt bosje bloe men uit de tuin. Een enkeling klaagt wel eens over de hoeveel heid aardappels, er wordt nooit over de kwaliteit geklaagd, wel over de kwantiteit. Maar,' zo ver duidelijkt hij, 'meestal is het te- veel.' Het vrijwilligerswerk van Piet Ar noldus beperkt zich niet tot het rondbrengen van maaltijden. Hij is ook inzetbaar bij de Hulpdienst Soesterberg. 'Dan knap ik kleine klusjes op, doe boodschappen als er iemand ziek is of haal medicij nen. Ik rijd ook mensen heen en weer die naar de kapper, dokter, polikliniek of naar het ziekenhuis moeten. Vaak mensen die gehan dicapt zijn of slecht ter been. Je begeleidt ze en brengt ze op de plek waar ze moeten zijn. Ze stel len dat heel erg op prijs, een taxi brengt ze meestal niet verder dan de deur.' Dat niet alle 'klanten' zuinig met de vrijwilligers omgaan illustreert het verhaal van een mevrouw die twee afspraken achter mekaar had gepland. 'Toen heb ik in de wacht kamer van het ziekenhuis zitten wachten van een tot vijf uur 's middags. Dat had ze me moeten vertellen, dan had ik haar aan het eind van de middag gewoon weer opgehaald.' Gelukkig zijn dit soort ervaringen een uitzondering. Juist de leuke contacten maken het werk voor Piet Arnoldus aantrek kelijk. Hij vindt het niet erg dat vrijwilligerswerk niet vrijblijvend is. 'Met mooi weer kun je het niet laten afweten.' Hij vreest dat juist die tijdsfactor het vrijwilligerswerk parten gaat spelen. 'Jongeren heb ben geen tijd, die moeten van al les. Maar ik vind het leuk om te doen. Het schenkt me veel voldoe ning.' Wie vergelijkt leest de Soester Courant

Soester Courant | 2001 | | pagina 13