4 Visser Politieke steun voor scholenplan ffedb© Enige 'gekostumeerde ambtenaar van het gemeentehuis' overleden 'Uitbreidingsplan bij hotel is marginaal en logisch' 1 ACTUEEL an ffortb© ISTRATEUR 'Communicatie is niet Wittes sterkste kant' Na 5 jaar en 5 maanden eindelijk inritvergunning Expo: 'Kunst in Soest' PAGINA 2 k(st)er WOENSDAG 28 FEBRUARI 2001 SOESTER COURANT PAGINA 3 ter (m/v) Witte: 'Bericht over Tutuschool was prematuur' De vlijt MAKELAARS MET KENNIS VAN ZAKEN Stekelenburg kraakt 'smoesjes' JAN van ZAL H Geen restaurant in voormalig Retourette-pand Witgoed specialis Voor service moet u bij ons zijn In Wind en Anna Paulownahuis Arnold Strous voltrok ruim 1.500 huwelijken Provincie wil meer invloed op Schiphol TRAITEUR CATER NG Na onze jaarlijkse winterstop staan wij vanaf 1 maart weer uitgerust en vol nieuwe ideeën voor u klaar. Le Saladier zorgt voor: Uw dagelijkse maaltijd Uw exclusieve diner Uw verzorgde buffet Ons "advies op maat" bepaalt het succes van uw party Vervolg geding over Royal Pare Vriend of vijand Wie reed er nu wel of niet door rood? :WING THREADS wij een i en verpakken ken. iciëntie een must. an? Leeuwis. :ven. inceertechniek b.v. {bouwkundig bedrijf onderhoud aan i, zowel in de -aktisch alle takken irvaring in de i gewenst. gevend in meubels n- Woonplezier. onze vernieuwde ijn een in om de onderhouden op snel en accuraat te daar een prima sch te reageren t de heer 104. TAPIJT 'in grote lijnen onder controle' 'Het gaat nu om de kwaliteit, ik accepteer eventuele tegenvallers.' Hij verwachtte niet dat het plan daardoor nog van tafel geveegd zou kunnen worden. Net als Ko ning had Sielcken overigens wel vraagtekens bij het draagvlak voor de 'nieuwe' Buut (kantooruren- school), gezien de magere progno ses. Ans Mann (GroenLinks) pleitte vurig voor 'ontkokering' - van de politieke/ambtelijke bemoeienis met het onderwijs - maar miste in het voorstel een 'visie' op de bre de school, die volgens haar buurt gebonden zou moeten zijn. Ze zag weinig in de nieuwe locatie (Smits- weg) en vreesde veel gesleep met kinderen vanaf de Eng, waar vol gens haar het hele zorgvuldig op gebouwde netwerk en het 'sociaal verband' rondom de Desmond Tutuschool op de tocht komt te staan. Dat mocht niet op het spel worden gezet om een andere wet houder (Krol) zijn 'probleempje' met het Spoordal-project te laten oplossen. Aantrekkelijker Witte liet in zijn beantwoording weten dat het College juist voor het Smitsveen kiest als locatie van de nieuwe school, omdat de bevol king daar 'gemengder' is dan op de Engh, zodat de school meer kans heeft ook 'witte' kinderen aan te trekken. De afstand tussen de Engh en de Smitsweg leek hem niet onoverkomelijk; er is al zoveel heen-en-weerverkeer (maar de markt, naar het Vrouwencentrum). En het oversteken van de Nieuwe- weg zou ook een probleem zijn als de kinderen van het Smitsveen naar de Eng (of de Molenstraat) moesten lopen. Met de andere welzijnsvoorzieningen - zoals de Wiekslag II (verpleeghuis) - zou de school in het Smitsveen veel aantrekkelijker worden. Ans Mann vroeg zich daarover later hardop af of Witte serieus meende dat de opvang van demente ouderen de nieuwe school werkelijk een meer waarde zou kunnen geven. TAPIJT toonaangevend als t onder de merknamen t Tapijt onder meer wordt i Engeland. Het bedrijf waar all-over-the-world n wij dringend behoefte soneelsadministratie voor ).t. ARBO-zaken net uitzendbureaus i.v.m. tie gaan onze iu appen oede werkomgeving de C.A.O. van de ovenstaande functie in Irijf, nodigen wij u uit uw in: Wat de financiën betreft: Witte kon nog geen details geven maar vond het 'logisch' dat de reductie van drie naar twee scholen een besparing zou opleveren. Ook uit het ISV-budget komt geld beschik baar - in elk geval voor de 'flan kerende' welzijnsvoorzieningen waarmee de nieuwe school wordt opgetuigd om leerlingen te trek ken. Hij verwachtte verder dat de Buut met het nieuwe concept ze ker meer leerlingen zou trekken, zeker gezien de plannen voor 'Dal- tonisering', die elders in Soest ook al zo zegenrijk heeft gewerkt. Wit te liet weten dat ook de andere openbare scholen - Wethouder de Haan, Willem-Alexander - zich met een 'systeem' zouden gaan profileren. Spreiding mislukt De wethouder wees alle kritiek op het onderzoeksrapport van de hand. Hij had het in zijn tienjari ge politieke loopbaan in Soest zelfs nooit meegemaakt dat een plan zó breed gedragen en goed ontvangen was. Over het draagvlak maakte hij zich dan ook geen zorgen. Een andere richting was trouwens niet realistisch nu in het rapport nog eens duidelijk was geworden dat het 'spreidingsbeleid' - waarbij de bijzondere scholen de leerlingen van de (op te heffen) openbare scholen zouden moeten opvangen - tot mislukken gedoemd was. 'Het vorige college hoopte dat daar beweging in zou ontstaan, maar die kwam niet. En dwingen kan niet.' Witte wilde niet nader ingaan op de 'uiteenlopende' rede nen waarom met name het chris telijk en katholiek onderwijs uit eindelijk niet wilden meewerken aan het spreidingsbeleid. 'Ze doen er niet meer toe. Ook bij de ouders was er trouwens geen draagvlak.' In de tweede ronde benadrukte Stekelenburg nog eens dat ze haar twijfels bleef houden. 'Wat duide lijk is: iedereen wil wel een brede school, maar geen zwarte brede school. Als ouders om praktische redenen een andere school kiezen, dan kun je wel blijven hópen dat ze komen, maar dan lukt het niet...' Ze kreeg voor deze 'stem mingmakerij' eerst van GGS-frac- tievoorzitter Hans van Wuijck- huijse de wind van voren, waarna de wethouder zelf het nog een dunnetjes overdeed. Hij hekelde haar voortdurende 'negatieve op merkingen', die volgens hem heel slecht zijn voor het welslagen van het plan. 'Ik ben heel blij dat de meerderheid wél positief is, niet in het verleden wil blijven peuren en serieus wil werken aan een hele mooie toekomst voor het openbaar onderwijs in Soest...' De berichten, vorige week in de pers, dat de Desmond Tutu school al per 1 augustus van dit jaar de deuren zal sluiten zijn 'prematuur'. 'We moeten nog bekijken of dat wel kan, en of het wel verstandig is,' aldus wethouder Harry Witte in de commissievergadering. Daar kreeg hij van verschillende kan ten de wind van voren, want de raadsleden wisten-natuurlijk- nog-van-niks... Hij had het idee in zijn 'enthousiasme' laten val len tijdens een - toevallig - be zoekje aan de school, verklaar de hij, maar moest er in het College nog over praten. Het was dus nog niet rijp voor de openbaarheid, en een uitge werkt plan was er zeker niet. PIET FLOOR EN NICOLETTE VERSLOOT MAKELAARS/TAXATEURS O.G. MAKELAARDIJ O.G.'DE VLIJT LIDVNM VAN WEEDESTRAAT 3 - SOEST - TEL.: 035-6016824 INTERNET: WWW DEVLIJTMAKELAARDIJ.NL E-MAIL: DEVLIJTMAKELAARDIJ@HETNET Komt het nog goed tussen Har ry Witte en Wil Stekelenburg? Die vraag is gewettigd na de aanvaring tussen beide politici, vorige week tijdens het scho lendebat in de raadscommissie Onderwijs. De PvdA-fractie- voorzitter veegde daar o.m. de vloer aan met Wittes veronder stelde 'communicatieve eigen schappen'. De meerderheid van de commissie - met name de fracties WD en CDA, die inmiddels ook geheel 'bekeerd' zijn - was vol lof en leg de Witte dan ook weinig of niets in de weg. Maar Stekelenburg wei gerde toe te geven aan het bijna algemene 'juich-of-ik-schiet'-sfeer tje dat Witte de laatste weken, na de bekendwording van het nieuwe plan (waarbij de openbare scholen niet worden opgeheven maar juist een soort 'facelift' krijgen), heeft weten te creëren. De PvdA, die deze complete draai van 180 gra den van de voormalige coalitie partners uiteraard als een dolk stoot in de rug van Wittes PvdA- voorganger Pieter ten Hove voelt, was dan ook duidelijk op oorlogs pad. Stekelenburg verweet de wethou der o.a. dat hij de raad overal bui ten hield, maar daarbuiten te pas en te onpas zijn mond voorbij praatte. 'U hebt ons voortdurend op afstand gehouden. Eerst was het rapport zeer geheim, maar een dag voor publicatie komt het wél in de krant...' Zo was hij volgens haar ook over de vervroegde slui ting van de Desmond Tutuschool (inmiddels weer ingeslikt) 'voor de muziek uit gelopen'. Stekelenburg voelde zich niet serieus genomen - 'de voorstellen zijn door de coali tie kennelijk al dichtgetimmerd' - en vond dat Witte wel 'zeer eigen zinnig' bezig was. Dat hij zich ach teraf ook 'een hoedje was ge schrokken' over het bericht in de pers vond ze uiterst ongeloofwaar- Na vijf jaar en vijf maanden krijgt bewoner Van Zanten van de Thorbeckestraat eindelijk zijn zin. Hij mag voor zijn per ceel een inrit aanleggen, zodat hij zijn auto op zijn erf kan par keren. Een lang traject ligt ach- ter hem, maar uiteindelijk heeft de gemeente ingestemd. In september 1995 diende Van I Zanten een verzoek in voor een I aanlegvergunning. 'Sorry', ant woordde het College, dat gaat niet. Reden voor de weigering was dat I de inrit ten koste zou gaan van een I parkeerplaats. Het contact tussen Van Zanten en 1 de gemeente bleef evenwel intact, i Er was telefonisch verkeer en de I Soester kreeg zelfs een keer huis- I bezoek van een ambtenaar van de I afdeling verkeer. Toen zou zijn toegezegd, dat een inrit zou wor- I den aangelegd. I Twee jaar na de eerste aanvraag werd daarom een inschrijfformu- lier ingezonden, met een kantbrief. I Hierin stond de procedure ver- j meld, waaruit zou kunnen worden opgemaakt dat er een inrit zou worden aangelegd. In december 1997 publiceerde de gemeente haar besluit, dat er geen inrit zou komen. Twee weken later kreeg Van Zanten dat in een brief beves tigd. Reden: de inrit zou ten kos te gaan van wel twee parkeerplaat sen. Van Zanten klom maar weer eens in de pen en diende bezwaar in op 7 januari 1998. Op 16 januari werd de ontvangst van zijn bezwaar schrift door de gemeente beves tigd, maar een reactie erop volgde niet. Door persoonlijke problemen kon Van Zanten hier niet direct achteraan gaan, maar in oktober 2000 besloot Van Zanten toch maar aan de bel te trekken en de gemeente om een reactie op zijn tijdig ingediende bezwaarschrift te vragen. Na anderhalve maand kreeg hij een telefoontje van de gemeente: 'We kunnen uw be zwaarschrift niet meer vinden.' Nog dezelfde dag gaf Van Zanten een kopie af in het gemeentehuis. Daarop werd hij uitgenodigd voor een gesprek met wethouder Bart Krol van ruimtelijke ordening, die hem op 11 januari jl. ontving. Van Zanten verklaarde het vreemd te vinden, dat zijn inrit eerst één par keerplaats en later twee parkeer plaatsen zou kosten. Bovendien kon hij vier voorbeelden van elders in zijn woonwijk geven, waar wel een inritvergunning was afgegeven, ondanks dat de parkeerdruk daar tenminste zo hoog is als in de Thorbeckelaan. Tevens merkte Van Zanten op, dat in de kantbrief van 24 september '97, die was bij gevoegd bij het inschrijfformulier, de indruk zou zijn gewekt dat hij een inrit mocht gaan aanleggen. Van Zanten zegt de parkeerplaats op zijn erf nodig te hebben, omdat hij onregelmatige werktijden heeft. Wanneer hij 's nachts thuiskomt, moet hij zijn auto soms twee stra ten verder parkeren. Wethouder Krol stelde na het ge sprek met Van Zanten vast, dat de ambtelijke advisering in de afgelo pen jaren niet eenduidig is ge weest. Hoewel er weliswaar een parkeerplaats verloren gaat, komt er één voor terug op het erf van de Soester. Het College heeft inmid dels besloten toch een vergunning voor de aanleg van een inrit te ver strekken. dig. Eerder was er volgens haar sprake geweest van een één-twee tje met interim-directeur Degen, die toch maar is 'ingehuurd' en dus het slechte nieuws mag brengen. 'U verslikt zich, u verstrikt zich in allerlei smoesjes, maar excuses: ho maar!' Dat ze 'al het nieuws' uit de krant had moeten vernemen, maar zelf voortdurend moest 'bedelen' om een verslag van de gesprekken met bijvoorbeeld de medezeggen schapsraad, zat haar bijzonder hoog. 'Communicatie is duidelijk niet uw sterkste kant, en dan druk ik me nog zwakjes uit,' aldus Ste kelenburg, die smaalde dat het bureau Voorlichting ook maar be ter kon worden opgeheven en dat computers (voor de elektronische communicatie met de raadsleden) kennelijk ook overbodig waren. Overontwikkeld Witte reageerde als door een adder gebeten. Hij 'verbood' Stekelen burg de suggestie van het één tweetje en wees haar erop dat ze met haar 60 schriftelijke vragen (die hij overigens niet nu wilde beantwoorden) de ambtenaren overbelastte. 'Communicatie niet mijn sterkste punt? Integendeel: het is misschien juist een overont- wikkelde eigenschap van me.' Dat hij te weinig contact met alle be trokkenen had onderhouden wees Witte ferm van de hand. 'Er is geen wethouder die zo vaak op de scholen is geweest als ik...' Het 'ne gatieve gepraat' van Stekelenburg, dat volgens hem zelfs schadelijk is voor de toekomstkansen van de nieuwe school, schoot Witte ten slotte geheel in het verkeerde keel gat. 'Dit is vooral heel slecht voor het openbaar onderwijs.' Bij de PvdA, vanouds een van de traditionele pleitbezorgers en steunpilaren van de onverdeelde, onverzuilde openbare school, moet zo'n beschuldiging wel extra hard aankomen, en zeker uit de mond van een wethouder die, toen hij nog gewoon raadslid van Gemeen tebelangen was, nooit schroomde om keiharde kritiek uit te oefenen op het Collegebeleid. Maar dat is inmiddels allang voltooid verleden tijd. Een fijne vakantie gehad? Ik kan u zeggen: BIJ VAN ZAL ZIT JE OKÉ! FOCWA GARANT1EBEDRUF AUTOSCHADESPECIALIST Beckeringhstraat 11,3762 EV Soest, tel. 035-6011018, fax. 035-6026672 Opnieuw is een plan afgewezen voor het voormalig Retourette- pand op de hoek van de Nieuwe- weg en de Smitsweg. Ditmaal was een principeaanvraag op het Raad huisplein binnengekomen voor de vestiging van een restaurant. Maar, zo oordeelde het College, dat past niet in het bestemmingsplan. In september vorig jaar was om de zelfde reden geweigerd medewer king te verlenen aan de komst van een ander horecabedrijf in het ge bouw, waarin vóór de Retourette een Medisch Centrum was gehuis vest. Het College heeft inmiddels al vijf keer besloten dat de bestemming (bijzondere doeleinden gezond heidszorg) moet worden gehand haafd. GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de SOESTEléSCOURANT Aanmelden: tel. 6014152 SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Onder het motto 'Kunst in Soest' is in de Soester galeries Wind (Steenhoffstraat 6) en het Anna Paulownahuis (Burg. Grothestraat 51) tot en met 25 maart werk te zien van Eric Hirdes, Huub van Meerwijk en Claudia Tebben (Duitsland). Eric Hirdes exposeert schilderijen in het Anna Paulownahuis. Daar zijn ook bronzen beelden van Huub van Meerwijk te bewonde ren. De schilderijen van Claudia Tebben zijn te bewonderen in ga lerie Wind. Eric Hirdes (1956) is in zijn werk voortdurend op zoek naar combi naties van verschillende materialen en de effecten daarvan. De grilli ge lijnen en patronen in zijn 'verf- landschappen' zijn kenmerkend voor zijn werk. Het ruimtelijke ef fect wordt versterkt door zijn transparante kleurgebruik. De sfeerbeelden die zo ontstaan zijn, te beschouwen als abstracte com posities maar laten zich ook sterk met de natuur associëren. Huub van Meerwijk (1951): 'Een figuratief beeld kan heel abstract zijn als de richtingen met elkaar rijmen of juist contrasteren. De verhouding van lengtes en diktes kan muzikaal zijn, een spel voor de zintuigen. Als dat alles samengaat met wat het beeld voorstelt en de emotionele lading ervan, kun je iets ervaren van een hoger niveau dan simpel realisme.' Claudia Tebben (1966) begint te Huub van Meerwijk, 'Haar' (brons 84 cm). schilderen waar menig getalenteerd kunstenaar na vele jaren werken ophoudt: met schilderen op groot formaat. Haar betrokkenheid, haar plezier in het schilderen wordt pas duidelijk op die dimensie. Haar werk, dat behalve een heftige per soonlijke taal ook poëzie en teder heid toont, overweldigt de kijker en dwingt hem boven de fantasie van alledag uit te stijgen. Toen Arnold Strous in 1983, tachtig jaar oud, afscheid nam als ambtenaar van de burgerlij ke stand in Soest, moet zo'n beetje heel Soest hem hebben gekend. Hij had immers sinds 1968 ruim 1.500 huwelijken in deze gemeente voltrokken. Als daarbij dertig familieleden van bruid of bruidegom aanwezig waren geweest, betekent dit dat heel Soest hem wel een keer in toga had gezien. Vorige week overleed Strous, een markante figuur, op 97-jarige leef tijd. Dankzij het boekje dat hij schreef over zijn periode als amb tenaar van de burgerlijke stand, 'Ja of nee, over trouwen gesproken en het getrouwd zijn', en dat ter ge legenheid van zijn 85e verjaardag uitkwam, zijn enkele van zijn over peinzingen, uitspraken en gedach ten bewaard gebleven. Strous werd geboren op 3 juli 1903 in Rotterdam. Al op zijn veertien de kwam hij in dienst van 's rijks belastingen, eerst in zijn woon plaats, later - toen hij in 1942 in Soest kwam wonen - in Baarn. Zijn ambtelijke loopbaan duurde tot zijn 65e jaar. In de jaren dat hij in Soest woonde was hij onder meer actief lid van de Hervormde Kerk in Soest-Zuid. Hij ging regel matig voor in de jeugdkerk in het verdwenen gebouw Eltheto aan het Driftje. Van zijn pensionering tot zijn 80e levensjaar was Strous ambtenaar van de burgerlijke stand. 'Van alle ambtenaren op het gemeentehuis was ik de enige gekostumeerde,' stelde hij vast. Hij zag zichzelf als een civil servant (een burger die naar), wat hij een betere benaming vond dan 'dat nare' ambtenaar. In zijn toga en bef lag zijn plichtsbe sef, zo vond Strous. Wie luisterde naar zijn sprankelende woordge bruik met altijd dat plezier en die vrolijkheid erin, moet hem hebben beschouwd als een uitvinder van de korte-zinnenstijl. Zijn woord keus was geen liegen-in-schoon- heid, geen kletskoek. Hij was geen leuteraar met gebabbel dat niets opleverde, maar degene die de kri tiek trotseerde van de in de zaal aanwezige academisch gevormde woordvoerder. Gedeputeerde staten van Utrecht willen meer invloed kunnen uitoe fenen op het rijksbeleid met be trekking tot Schiphol. Utrecht on dervindt steeds meer invloed van de luchthaven, zowel in positieve als negatieve zin. De groei van de luchtvaart heeft niet alleen gevol gen voor de milieu, maar ook voor de economie, het ruimtebeslag en verkeer en vervoer in de provincie. De discussie over de ontwikkeling van Schiphol vindt op rijksniveau vooral plaats met de betrokken partijen uit de directe omgeving van de luchthaven, de gemeenten Haarlemmermeer, Amsterdam en de provincie Noord-Holland. Nu de ontwikkelingen steeds meer ef fect hebben op Utrecht willen ge deputeerde staten zowel bestuur lijk als ambtelijk een actievere rol spelen in de discussie over de uit breiding van Schiphol. Daarom hebben ze de heer Rombouts aan gewezen als coördinerend gedepu teerde. Rombouts is als portefeuil lehouder milieu al betrokken bij het overleg over Schiphol. Hij zal in de discussie naast de milieube langen voortaan ook de economi sche, vervoerskundige en ruimtelij ke aspecten actief inbrengen. Voor de Utrechtse gemeentebesturen is hij het aanspreekpunt als het gaat om Schiphol. Toespraken In al die jaren hield hij bij elke hu welijksvoltrekking een toespraak, nooit dezelfde, altijd toegespitst op het bruidspaar van het moment. Strous was geen man van veel woorden: 'Onuitroeibaar is het misverstand dat de doeltreffend heid van de toespraak evenredig is aan de lengte ervan,' zei hij. Mis schien dat hij tot die conclusie kwam nadat hij bij een pasge trouwd stel op bezoek was geweest en op de vraag aan de bruid of zij nog wist wat hij allemaal had ge zegd, als antwoord kreeg: 'Je feli citeerde ons en onze ouders, en verder weet ik het niet. O ja, je gaf ons een trouwboekje mee.' En een ander bruidspaar: 'Trouwen is een kwestie van een kleine veertig mi nuten. Wat kan het je schelen wat een ambtenaar erbij zegt?' 'Daar ga je dan als volbloed woordvoer der,' constateerde Strous. Overigens sprak hij liever voor de vuist weg dan dat hij de huwelijks akte voorlas. Over de verplichting hiervan zei hij: 'Dat moet u mij maar niet kwalijk nemen. Het stamt nog uit de vorige eeuw toen er bruiden en bruidegommen wa ren die niet of nauwelijks konden lezen. En nog steeds blijft deze ambte-naar-lijkheid bestaan en moet u het analfabeet zijn maar slikken'. Strous had enige kritiek op het feit dat gemeenten het monopolie heb- Arnold Strous als ambtenaar van de burgerlijke stand, zoals velen in Soest hem leerden kennen. ben om huwelijken te sluiten. 'Be doeld als een dienst aan de burger, laten zij zich daar wel voor betalen. In de honger naar geld zijn de kos ten van een huwelijksvoltrekking in kort tijdsbestek vervijfvoudigd en is het uit te reiken trouwboekje sterk in prijs gestegen. Daar moet ook enige keren meer voor worden betaald dan de aanschaffingskos- ten, terwijl het geheel bestaat uit een kaft met een paar inlegblaad- jes, samengebonden met een niet je.' Strous begon zijn taak als ambte naar van de burgerlijke stand in een zaaltje in het voormalige ge meentehuis aan de Steenhoffstraat. Toen dit buiten gebruik werd ge steld en vervangen door een nood gebouw, dacht hij met weemoed terug aan die oude trouwzaal waar een (door de ambtenaren zo ge noemde) 'trouwkeet' in het plant soen voor in de plaats kwam. 'Dat oude zaaltje had sfeer, met het bloemetjesbehang in de hoeken gescheurd, met gordijntjes die scheef hingen en met de klok die steevast ongelijk liep. Die trouw kamer droeg nummer dertien en wat daar al niet een massa mensen het geluk beleden! Onvoorstel baar! Het was daar toen al zo dat iemand hebben wat anders is dan niemand hebben.' Openingstijden: weekdagen 11.00 - 20.00 uur zaterdag 11.30 - 18.30 uur zondag 15.00 - 20.00 woensdag gesloten F.C. Kuyperstraat 3 Soest Tel.: 035 - 602 46 64 Opnieuw verschenen er vrijdag j.1. grote kaarten op de tafel van de Utrechtse bestuursrechter. En weer konden het Rijk en de gemeente Soest het niet eens worden over het aantal vier kante meters die 96 nog niet gebouwde recreatiewoningen gaan innemen op het terrein van Hotel Royal Pare aan de Van Weerden Poelmanweg. Vorige week stonden de Inspec teur van de Ruimtelijke Ordening en de gemeente Soest ook al voor de bestuursrechter. De Rijksin spectie is het niet eens met een bouwvergunning die de gemeente verleende voor 36 extra hotelka mers. Het gebied maakt deel uit van de Ecologische Hoofdstruc tuur en er ligt ook nog - al tien jaar - een bouwvergunning voor die 96 recreatiewoningen. De in spectie vreest een te zware belas ting van het natuurschoon en vindt eigenlijk dat de hoteluitbreiding maar ten koste moet gaan van de recreatiewoningen. Vorige week bleek dat de partijen over verschillende kaarten van het terrein beschikten. Volgens de kaart van de Rijksinspectie, die overigens bij de gemeente Soest vandaan komt, kwam het ruimte beslag van hotel met nieuwbouw en geplande recreatiewoningen boven de wettelijk gestelde grens. De rechter stuurde de partijen naar huis om het eerst eens te worden over die vierkante meters. Dat was niet gelukt. Volgens de gemeente heeft de inspectie een verkeerde kaart, waarop een ste denbouwkundige toevallig een paar verkeerde getallen heeft inge vuld. De Inspectie stelde dat de bouwvergunning de bouwer de gelegenheid geeft om te veel ruim te te benutten. De rechter mag daar nu een oordeel over vellen. 'Weggemoffeld' Als zij daaraan toekomt tenminste, want de Rijksinspectie betoogde ook dat een uitbreiding van het aantal hotelkamers helemaal niet is toegestaan. Volgens het bestem mingsplan mogen er op het terrein maar tachtig hotelkamers komen. De inspectie stelde vorige week al dat de gemeente Soest die bepa ling in de herziening van het be stemmingsplan geruisloos heeft weggemoffeld. De inspectie vindt dat meer hotelgasten de recreatie druk op het omringende 'zeer waardevolle natuurschoon' te zwaar verhogen. De gemeente Soest en de provin cie Utrecht vinden dat onzin. De gemeente Soest noemde de uit breidingsplannen marginaal en wees erop dat er op het terrein ei genlijk ook nog een zwembad zou komen. Dat zou enkele honderd duizenden bezoekers per jaar heb ben getrokken. Bovendien zijn de omliggende stuifduinen volgens de gemeente juist gebaat bij bezoe kers, anders vergrassen ze hele maal. Bovendien stelde de ge meente Soest dat het aantal van 72 extra gasten die in die 36 hotelka mers passen op het grote aantal bezoekers nauwelijks iets uitmaakt. Volgens de gemeente was de bepa ling van tachtig hotelkamers min of meer 'toevallig' in het bestem mingsplan gekomen, omdat er tachtig in gebruik waren toen het bestemmingsplan werd opgesteld. Daar was de provincie het mee eens. De provincie stelde ook dat er sprake was van een kleine uit breiding. De provincie merkte ver der op dat een uitbreiding van het hotel met een extra vleugel zo lo gisch is dat er niet eens naar ande re mogelijkheden is gekeken. Uitspraak 9 maart. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 Politici en ondernemers zijn net mensen. Onder het motto 'vriend of vijand' werd onlangs in congres centrum De Eenhoorn in Amers foort een openbaar debat gehou den tussen politici en onderne mers. De organisatie berustte bij de Kamer van Koophandel Gooi en Eemland en bij de Amersfoort- se Courant. Dat riekt al naar har moniemodellen. De discussie stond ook nog onder leiding van allemansvriend Beelaerts van Blokland, de vroegere commissa ris van de Koningin in Utrecht. Geen garantie dus voor een zinvol le, pittige discussieavond, waarvan de uitslag bij voorbaat vaststond: we moeten samen proberen eruit te komen. Slappe prietpraat tussen de kool van het kapitalisme en de geit van de democratie, die beide gespaard worden door de oude re gent. Oud-gemeenteraadslid en aan de bedelstaf geraakte Kees Boerkoel uit Soest snikte nog wat na over 'de schade die hij had op gelopen door zijn politieke be moeienis in Soest.' De burgemeester van Soest, Koos Janssen, stootte behoorlijk zijn hoofd met zijn pleidooi het gewest Eemland te versterken met een Regionaal Project Bureau (RPB). Wij weten in Soest nergens van. Zijn vrouwelijke collega, A. van Vliet, in Amersfoort voelde er niets voor, meldde de verslagge ver. Amersfoort en Soest zijn nooit echt vriendjes van elkaar geweest. Vrienden veranderen soms in vij anden van de politiek en door de politiek. Oud-gemeenteraadslid Teun Middelkoop (CDA) merkte in een voorbeschouwing over bo vengenoemd debat op in de A.C. 'Jan Smeeing en ik hadden samen verder moeten gaan. Als twee mansfractie buiten het CDA had den we een echt onbevangen ge luid kunnen laten horen.' Kroko dillentranen achteraf. De beide Soester ondernemers betichten de partij van kiezersmisleiding (de rondweg), van stroperigheid en beschuldigen de politiek van ver spilling van miljoenen guldens. Tot zo ver het ondernemersdebat in de keistad. In de commissievergadering On derwijs van vorige week woensdag (zie het verslag elders in deze krant) raakten vriend en vijand ook aardig in debat. De PvdA- fractie van J.O.P. ten Hove liet niets na om hun frustratievuurtje op te stoken. De 62 vragen van woordvoerster Stekelenburg had den door oud-wethouder Ten Hove makkelijk beantwoord kun nen worden in de drie jaar dat hij Onderwijs in zijn portefeuille had. Zijn opvolger heeft de laatste zes maanden meer scholen bezocht en gepraat met het onderwijsveld dan zijn voorganger in de drie jaar daarvoor. Goed gedaan, Harry. Het personeel, de meeste ouders en de schoolleiding van Klimop, de Buut en de Desmond Tutus chool zijn zeer enthousiast over de nieuwe aanpak van het gemeente bestuur. Zo ook de WD, het CDA, GGS, de ChristenUnie, de pettendragers van D66 en in min dere mate GroenLinks. Hans van Wuijckhuijse (GGS) verweet Ste kelenburg 'stemmingmakerij'. Volgens haar is de gekozen en door iedereen toegejuichte oplos sing van een nieuwe brede school in Smitsveen en een kantooruren- school in Overhees 'geen garantie voor levendig openbaar onder wijs'. Alsof de voorgenomen slui ting van de drie scholen dat wel zou zijn. Nee, de vrienden van het open baar onderwijs zitten niet bij de vijandige sociaal-democraten. Wie was donderdagmiddag rond half twee getuige van de aanrijding op de kruising van de Amersfoort- sestraat en de Van Weerden Poel manweg? Hij wordt verzocht con tact op te nemen met de politie, want zij komt er niet uit. Beide betrokkenen verklaarden namelijk dat ze groen licht hadden gehad. Een van hen moet zich hebben vergist, anders was het ongeval niet gebeurd. De betrokkenen zijn een 25-jarige vrouw uit Soest die vanuit de rich ting Zeist/Utrecht kwam en links af de Van Weerden Poelmanweg inreed. Op de kruising botste ze tegen de wagen van een 35-jarige Maarssenaar die vanuit tegenover gestelde richting kwam en recht door richting Zeist reed. Getuigen kunnen bellen naar 0900-8844. Overigens klaagde de vrouw na de aanrijding over pijn in haar borst. Volgens de politie zou ze zich voor behandeling bij haar huisarts mel den. I

Soester Courant | 2001 | | pagina 3