Grote namen in Boekenweek Soest Het land van herkomst SC Schrijven tussen twee culturen Enqi 2501 geme m Kristien Hemmerechts in de bibliotheek Poëzieconcert in raadhuis Expositie in Artishock Ramsey Nasr in C-drie Thomas Rosenboom bij Van de Yen Boekenweek Soest Carry Slee bij Jongerius Jan Visser bij Van de Ven HISWA 2001: ontmoetingsplek voor liefhebbers watersport Innovatie hoog in het vaandel iF'i 3 Fietssp voor all WOENSDAG 7 MAART 2001 SOESTER COURANT PAGINA 1411 Kristien Hemmerechts, Ramsey Nasr, Carry Slee, Thomas Rosenboom Vrijdag 16 maart Donderdag 15 maart Vrijdag 16 maart Zaterdag 17 maart Vrijdag 16 maart Woensdag 21 maart Zaterdag 24 maart Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 lezers Burgers Openingstijden: Toegangsprijzen: Gratis kinderopvang Zo bereikt u Amsterdam RAI Meer informatie? Surf naar www.hiswa.nl HU De komende Boekenweek (14 t/m 24 maart) krijgt voor Soest een bijzonder karakter door de komst van enkele 'grote na men'. Bekende, veelgelezen schrijvers als Kristien Hemme rechts, Ramsey Nasr, Carry Slee en Thomas Rosenboom geven acte de présence tijdens het programma, dat ook nu weer door de in de SLAS (Stichting Literaire Activitei ten Soest) samenwerkende Soester instellingen is ge maakt. Nederland wordt meer en meer een multiculturele samenleving en krijgt dus ook steeds meer multi culturele schrijvers. Enkelen halen al grote oplagen en genieten een zekere ster-status. Abdelkader Be- nali en Hafid Bouazza bijvoor beeld, beiden afkomstig uit Ma rokko, of de in Iran geboren Kader Abdolah. Maar er zijn meer Ne derlandstalige auteurs met buiten landse wortels die de aandacht opeisen: Marion Bloem, Astrid Roemer, Lulu Wang. Wat hen bindt is hun vermogen de taal en de cultuur van hun geboortegrond te laten samenvloeien met die van hun nieuwe vaderland. Tenminste één groot Nederlands schrijver ging hen daarin voor: E. du Per ron, geboren in Nederlands-Indië en lange tijd wonend in Europa. De titel van zijn beroemdste werk, 'Het land van herkomst', siert nu de Boekenweek 2001. Ondertitel: 'Schrijven tussen twee culturen'. Een thema dat bibliotheken, boek handels, literaire verenigingen veel ruimte geeft om schrijvers van di verse pluimage in het zonnetje te zetten. 'Het besef dat ik toch al wat bijeen geschreven heb, helpt me iedere keer opnieuw om mezelf van mijn talent te overtuigen.' In de Boe kenweek, op vrijdagochtend 16 maart, komt Kristien Hemme rechts voorlezen en vertellen over haar werk in de theaterzaal van C- drie, op uitnodiging van de bibli otheek. Kristien Hemmerechts is lerares Engels. Daarnaast schrijft ze al ja ren één boek per jaar. Afgelopen zomer was de schrijfster te gast in het VPRO-programma Zomergas ten, waar zij een avond lang haar favoriete tv-avond mocht samen stellen. De thema's waren (ge dwongen) seksualiteit, hypocrisie Samen met het gemeentebestuur heeft de SLAS plannen om dit jaar vier poëzieconcerten te organise ren in de raadzaal van het gemeen tehuis. Het eerste concert vindt plaats in de Boekenweek 2001, op donderdagmiddag 15 maart, van 16:00 tot 17:00 uur. Als solist treedt op Sergio Hamerslag (klari net), begeleid door Jaap Kooi (piano). De SLAS heeft burge meester Janssen, die dan precies een jaar in Soest in functie is, uit genodigd het poëziegedeelte voor zijn rekening te nemen. Hij zal ver zen lezen van de dichter Piet Paalt- jens (1835-1894), die hij zeer be wondert. Doelgroepen voor deze poëziecon certen, die door Radio Soest inte graal worden uitgezonden, zijn: de ambtenaren (voor hen een 'happy hour'), gezinnen met kinderen, bedrijven, vrijgestelden, de oude ren in de zorgcentra (Molenschot bijvoorbeeld aan de overkant) en thuiswonenden. De toegang is gra tis. en verlies, thema's die ook altijd in haar romans een rol spelen. Haar romans hebben met elkaar gemeen dat de hoofdpersonen zich staan de proberen te houden in een we reld die niet altijd even warm en begripvol is. De personages zijn vaak de weg kwijt. Hemmerechts begon met schrijven toen ze in de wereldliteratuur, die ze voor haar studie Engels moest bestuderen en die door mannen geschreven is, stilistisch en ook qua levensgevoel geen aansluiting vond. Ze vond de meeste wereld literatuur maar stoffig, saai en irre levant. In teksten van vrouwen vond ze de ambitie om zelf te gaan schrijven. In 1987 debuteerde ze met 'Een zuil van zout', een semi- autobiografisch boek over een zwangere vrouw die maanden al leen in haar ouderlijk huis woont en uiteindelijk een dood kind baart. Haar voorlaatste werk is 'De tuin der onschuldigen' uit 1999, over de drie zusters Heieen, Judith en Nora die naar hun tante in Spanje reizen die daar een tehuis voor meisjes heeft. Op deze reis worden de vrouwen met elkaar en hun ver leden geconfronteerd. Wat zijn het voor vrouwen, waar is hun onder linge band op gebaseerd en waar voor staan ze bij elkaar in het krijt? Borsten spelen in deze roman een grote rol. Zoals (vrouwelijke) sek sualiteit altijd een belangrijk on derwerp is bij deze schrijfster. Kristien Hemmerechts. Foto: Bert Nienhuis. Kristien Hemmerechts zal deze ochtend voorlezen uit haar werk. De lezing begint om 9:30 uur en duurt tot 11:30 uur. Boekhandel Van de Ven is aanwezig met boe ken van de schrijfster, die in de pauze en na afloop haar werk zal signeren. De entree is f 5,00. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij de biblio theek en C-drie. Dominee Harry Gijsen opent op vrijdagavond 16 maart om 20:30 uur in Artishock, Steenhoffstraat 46A, de driedaagse tentoonstelling 'Religie - land van herkomst'. Deze titel is een vrijmoedige varia tie op het thema van de Boeken week 2001: 'Het Land van her komst - schrijven tussen twee cul turen'. In een tijd van secularisatie zijn velen het geloof ontvlucht, maar zij zullen de herinnering hieraan nooit verliezen. In de grote tentoonstel lingszaal van de culturele vereni ging Artishock, die participeert in de SLAS, wordt een aantal Soes ter attributen, platen en voorwer pen van rooms-katholieke en pro testantse komaf geëxposeerd. Deze zijn welwillend beschikbaar gesteld door Museum Oud Soest. Conser vator Anton van den Dijssel zal tij dens de opening een korte toelich ting geven. Verder werken aan deze 'eredienst' mee Berna Kousemaker (winnaar van de Cultuurprijs 2000 van de gemeente Soest), de tenor Charles Gabriël (met het Largo van Han del), de componist Stormvogel, de literatuurminnaar Dick Koblens en de Soester dichter Jan Visser (voordracht). De tentoonstelling is daarna nog gratis te bezichtigen op zaterdagmiddag 17 maart en zon dagmiddag 18 maart van 14:00 tot 16:00 uur. De expositie is tevens de 'illustratie' van Vissers elfde poëziebundel: 'Woordademig'. Zie de aankondiging voor 24 maart. Soest krijgt op zaterdagavond 17 maart Ramsey Nasr op bezoek. Hij werd geboren in 1974 en is acteur en dichter/schrijver. In die laatste hoedanigheid zal hij op uitnodi ging van de SLAS in C-drie optre den. In 1995 maakte hij grote in druk met de door hemzelf geschre ven en gespeelde monoloog 'De doorspeler', waarvoor hij de Philip Morris Scholarship Award ontving. Ook voor zijn tweede monoloog 'Geen lied' ontving hij diverse prij zen. In 2000 maakte hij zijn de buut als dichter met de bundel '27 gedichten Geen lied', waarmee hij werd genomineerd voor de C. Buddinghprijs. Enkele citaten uit de pers: 'Hij raakt zijn lezers in het hart, juist door het ontbreken van pretenties of vals sentiment. Het lied is terug, het zingt in zijn gedichten. Wat een stem!' (Elsevier). 'Of Ramsey Nasr het nu geschreven of gesproken doet, hij voegt aan de bestaande werkelijkheid een fictieve, talige laag toe.' (Ons Erfdeel) Ramsey Nasr. Foto: Roeland Fossen. Vrijdagavond 16 maart, tussen 19:30 en 21:00 uur, is de bekende schrijver Thomas Rosenboom te gast bij boekhandel Van de Ven. Rosenboom debuteerde in 1982 met 'Bedenkingen' (later opgeno men in 'De mensen thuis'), waar voor hij de Van der Hoogtprijs won. Hij schreef ook de psycho- thriller 'Vriend van verdienste' (over de Baarnse moordzaak), maar kreeg vooral bekendheid door 'Gewassen vlees' en 'Publie ke werken', beide bekroond met de Libris Literatuurprijs (1995 en 2000). Hij signeert zijn werk bij boekhandel Van de Ven. Tijdens de Boekenweek zal zijn prozadebuut verschijnen: 'Kapitein Zeiksnor De Twee Culturen'. Ramsey Nasr, zoon van ccn Ne derlandse moeder en een Palestijn se vader, zal hiermee ongetwijfeld zijn eigen stem laten horen in het veelstemmige concert van de he dendaagse literatuur. Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 15,00; met SLAS-pas 12,50. ELKE WEEK EEN SOESTERSCOURAWT, IN DE BUS? Neem een abonnement: f 17,50 per halfjaar! tel.(035)6014152 Donderdag 15 maart, 16:00 uur: poëzieconcert in de raadaal. 1 Vrijdag 16 maart, 09:30 uur: Knstien Hemmerechts ut C-dne. Vri da! 16 maart, 19:30 uur: Thomas Rosenboom bij Van de Ven, Vrijdag 16 maart, 20:30 uur: opening expositie m Artishock. Zaterdag 17 maart, 14:00-16:00 uur: vervolg expositie. Zaterdag 17 maart, 20:00 uur, Ramsey Nasr m C-drie. Zondag 18 maart, 14:00-16:00 uur: vervolg expositie. Woensdag 21 maart, 20:00 uur; Carry Slee bij Jongenus. Zaterdag 24 maart, 10:30 uur: Jan Visser bij Van de Ven. Cany Slee, de bekende kinderboe kenschrijfster, komt op 21 maart bij boekhandel Jongerius in Soest. Carry schreef o.a. 'Wiebeltanden', 'De Smoezenkampioen', 'Spijt', 'Kappen', en komt vertellen over haar eerste roman voor volwasse nen. Hebben u en uw kinderen ook zo genoten van alle kinder boeken die Carry Slee geschreven heeft, dan is nu de kans om ken nis te maken met de schrijfster zelf. In haar biografie 'Moederkruid' vertelt ze over opgroeien in onvei ligheid en de pijn en tragiek die dit voor een kind meebrengt. Aanvang: 20:00 uur, bij boek handel Jongerius, Van Weede- straat 28. Toegang: 5,00 per persoon. Reserveren gewenst: 88 035-5880122, of email: boekhandeljongerius@wxs.nl. Carry Slee. Foto: Marco Bakker, De expositie 'Religie - land van herkomst', die op vrijdag 16, zater dag 17 en zondag 18 maart in Ar tishock te bezichtigen is, vormt een 'illlustratie' bij de nieuwe dicht bundel 'Woordademig' (zijn elfde) van de Soester dichter/journalist Jan Visser. De bundel verschijnt bij uitgeverij Aspekt te Soesterberg (www.uitgeverijaspekt.nl) en wordt op zaterdagmiddag 10 maart om 16:00 uur in de Ceciliakapel van het Cenakel te Soesterberg ten doop gehouden. Het is een keuze uit eigen werk (1964-2000) en be vat drieënveertig gedichten. Op zaterdag 24 maart is de auteur - die ook plaatsvervangend voorzit ter is van de SLAS - om 10:30 uur 's morgens aanwezig bij boekhan del Van de Ven aan de Zuidpro menade om zijn bundel te signe ren. Jan Visser. Foto: Willem van Oosten. Met een enqu honderd Soest nen willen de dernemers Soe ging Soesterbe zicht krijgen in de bewoners vt De geënquêteei zen uit vier sc« trekking hebbe keling van het c Moet Soesterberj f voortgaan waarc snel tempo verg verdwijnen en hc niveau daalt? Of nodig zodat er mi men en wat kle Het dorp kan ooi bruisende kern (t ners) met meer w bedrijventerreine [voorzieningen. E 1 len deze week bi zinnen door de aanvulling op he I de VOS sinds vo: Het onderzoek I De gemeente he f 250 kinderen oi (jaar een enquêl stuurd. Daarin vraagd om hun ven over verscl zoals verkeersv gens de gemeenl lijk hoe de foi Ouders wordt g" het formulier in de driejarige Voskuilen van 't in Soesterberg ki Ze schrijft: In onze brievenbu pieren brief van waarin stond dat i lijk ben uitgenodij quête. Maar ik ber net drie jaar oud e letter A lezen en maar meer niet. P< muiier wel kunner hij zei dat het niet heel persoonlijk z mij toen wel een p: gelezen maar ik b hij zei. Dat was grc die ik niet kan ver En toch heeft de Anna-Froukje Vo: jaar, heel persooi Dan moet ik toch om vraag ik het Misschien dat de kleuteijuf heeft di< vertellen. Papa b Vroeger of later kies je voor 't water Onder dat motto start op 10 maart weer de HISWA in Amsterdam RAI. Want of u nu een doorgewinterde watersporter bent, of slechts enkele dagen per jaar op het water doorbrengt, de HISWA is voor iedereen de juiste start van het watersportseizoen. Maar liefst 7 hallen van Amsterdam RAI zijn gevuld met honderden zeil- en motorjachten, catamarans, surfboards, kiteboards, sloepen, sportboten, opblaasboten en kano's. De nieuwste modellen wor den gepresenteerd, waaronder diverse Nederlandse en Europese primeurs. Maar de HISWA is meer dan alleen boten, want ook de laatste trends op het gebied van kleding, zeilen, masten, waterski's, technische accessoires, na- vigatie-apparatuur en watersportvakanties komen ruimschoots aan bod. Naast het productaanbod zijn er diverse evenementen, die een bezoek aan de beurs extra aantrekkelijk maken. Nieuw op de HISWA is de Fun Zone met een Delta Lloyd skatewingparcours. Skatewing surfen is een variant op het windsurfen. In plaats van een surfplank wordt gebruik gemaakt van een longboard of rollerblades. Grote windturbines zorgen voor een lekker briesje en ....surfen maar. Leer skatewing surfen U kunt zelf aan deze activiteit deelnemen on der begeleiding van professionele instructeurs. Naast deskundig advies ontvangt u van hen ook een valhelm, knie- en armbescherming zodat optimale veiligheid gegarandeerd is. Natuurlijk is er nog meer te beleven op de Fun Zone. Zo wordt er vier keer per dag een swingende modeshow op de catwalk opge voerd, waarbij de nieuwste watersport- en vrijetijdskleding gepresenteerd wordt. Wedstrijdracer Wilt u eens zien hoe professionele wedstrijd zeilers die meedoen aan de bekende oceaan races aan boord hun tijd doorbrengen? Op de HISWA kunt u een groot wedstrijdjacht bekijken dat onder andere aan de Whitbread- race meegedaan heeft. Een race die ook dit jaar weer in september als Volvo Ocean Race van start zal gaan. Een kijkje op dit schip geeft u al gauw een beeld van het Spartaanse le ven dat deze zeilers vaak leiden, wat weer volledig in contrast staat met de meest ge avanceerde technische voorzieningen die aan boord te vinden zijn. 'Grinder Competition' In de spectaculaire beelden van de grote zeilraces op aarde zie je de bemanning vaak in de kuip als een bezetene aan een soort grote, moderne koffiemolen draaien, de zo genaamde 'grinder'. Dit is een middel voor het trimmen en hijsen van zeilen. Een zeer intensieve bezigheid waarbij explosieve kracht en conditie een grote rol spelen. Op de Fun Zone kunnen bezoekers zelf hun krachten testen door een zware pop zo snel mogelijk in de mast te hijsen. Overige evenementen: Spanning en avontuur in de Zeilen Jachtclub Centraal in de Hollandhal staat de Zeilen Jachtclub waar u terecht kunt voor span nende lezingen en bijeenkomsten georgani seerd door de redactie van het blad Zeilen. HISWA biedt ruim aanbod van allerlei typen boten. Het is dit jaar de zevende keer dat de HISWA Award, de prijs voor hel meest innovatieve product op de beursvloer, wordt uitgereikt. Een des kundige jury heeft de volgende zes producten genomineerd: Eco Blast luchthoorn van de firma Bendoro uit Olst Het Maxum Control Max Docking System van Den Bol Sport Recreatie B.V. uit Heerewaarden De open zeilboot Focus 800 van Focus Sails en Sailing uit Sneek Het regenkapje voor patrijspoorten van Gebo-Boomsma B.V. uit Almere De funboat van Laser Centre Nederland uit Amsterdam De Nomen inklapbare kikker van Nautec Engineering B.V. uit Herkenbosch. De winnaar wordt op 10 maart 2001 bekendgemaakt tijdens de officiële opening van de beurs. Een flitsend programma met alles wat zeilers boeit, passeert dagelijks de revue: reporta ges, zeilboten, reizen, moderne navigatie en nieuws uit de watersport. Professionele zeilers verlenen hun medewerking aan het programma. Maar bovenal is dit ook de plek op de beurs waar zeilers elkaar ontmoeten om onder het genot van een drankje hun er varingen uit te wisselen. Bouw je eigen boot Het enthousiasme van de families die de vo rige jaren hebben meegedaan, zegt genoeg. Waar krijg je nu de kans om in een weekend samen met opa, oma, vader, moeder, neef of nichtje een eigen bootje te bouwen? Op de HISWA dus. Dertig families krijgen de gele genheid om in de twee weekenden op de HISWA onder deskundige begeleiding de 'Bevin Skiff'te bouwen, een degelijk roeibootje dat eventueel uitgebouwd kan worden tot een echt zeilbootje. En dat doen enkele deelne mers van vorig jaar dan ook. Zij zijn op de doordeweekse dagen druk bezig hun 'Bevin Skiff'van mast en de nodige tuigage te voor zien om hun bootje zeilklaar te maken. De zelf gebouwde bootjes worden te water gelaten op de HISWA. De Bootbouw Dagen worden georganiseerd in samenwerking met het watersportmagazine De Waterkampioen. Zeehistorisch paviljoen Het Zeehistorisch Paviljoen staat dit jaar in het teken van 150 jaar watersport in Neder land. In 1851 werden de KR&ZV 'De Maas', de Koninklijke Zeilvereeniging Sneek en de Koninklijke Dordtsche Roei- en Zeilver eeniging opgericht. Er zal weer veel, deels his torisch, roei- en zeilmaterieel te bewonderen zijn. Op het paviljoen geven onder andere behoudsverenigingen (FONV), vaktijdschrift Spiegel der Zeilvaart en het Nederlands Scheepshistorisch Centrum, acte de pré sence. Bovendien komt er een overzicht van bouwers van traditionele houten roei- en zeil boten in Nederland en hun producten. Dage lijks om 13.00 uur wordt er een historische lezing gegeven en om 15.00 uur kan de be zoeker luisteren naar Wad- en andere zeil- verhalen door Hans Vandersmissen. In de his torische lezingen zal vooral aandacht worden Handen uit de mouwen tijdens de Bootbouw Dagen. HISWA 2001: zaterdag 10 tot en met zondag 18 maart dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. Volwassenen: f 25,- Jongeren 4 t/m 17 jr.: f 17,50 Gezinspas: f 60,- (2 volw. en 2 kind. 4 t/m 17 jr.) CJP en Pas 65: f 17,50 U hoeft uw jongste kinderen niet thuis te laten bij een bezoek aan de beurs. Bij de gratis kinderop vang die door Duinrell wordt ver zorgd, zijn de peuters in goede handen. besteed aan de historie van de roei- en zeil- sport. Naast deze lezingen worden video's getoond overscheepsbehoud en zeehistorie. Op 10 maart zal om 12.00 uur het thema'150 jaar watersport' feestelijk worden geopend. Ome Ko Wie kent het niet, het authentieke watersport café uit Muiden? Inmiddels als ouwe ge trouwe ook weer op de HISWA te vinden. In de brasserie van de Parkhal zorgt het perso neel uit Muiden voor een optimale sfeer. Watersportvakantiemarkt De watersportvakantiemarkt is een verzamel plek op de beursvloer waar vaarscholen, jachthavens, charterbedrijven en toeristische instellingen u uitgebreid kunnen informeren over de mogelijkheden van varen in Nedei- land en buitenland. Arbeidsmarkt- en scholingspaviljoen Opleidingsinstellingen, een arbeidsmarkt bemiddelaar en een maritieme voorlichting* organisatie presenteren zich in het Arbeids markt- en scholingspaviljoen. Hier kunt u ken nismaken met de beroeps- en opleidingsmoge lijkheden in de watersportindustrie. En als u be langstelling heeft voor de branche kunt u te' plekke een beroepskeuzetest doen, of zelfs di rect solliciteren op vacatures. Architectenspreekuur Voor iedereen die overweegt een eigen boot t* (laten) bouwen, is de HISWA een ideale plek om professioneel advies te krijgen. Dagelijks tussen 15.00 en 16.00 uur houden diverse b& kende jachtbouwers en -architecten 'spreekuu' waar u met al uw relevante vragen terecht kunt Per Openbaar Vervoer De RAI ligt op loopafstand (4 minuten) van het NS-station Amsterdam RAI. Voor treminformatie: 0900 - 9292 (75 ct/min.) of www.ns.nl Per auto Direct bij het naderen van Amsterdam vla de autosnelweg A1 A2 of A4 amwo r!üSWt;? r°nd d® hoo,ds,ad <A10> de "Al aangegeven op de ANWB-borden. U wordt verwezen naar de parkeergarages. De RAI ligt direct aan de ringweg (afslag S109). Nieuw op de HISWA: skatewing surfen. Lekker fietsen e geld verdienen t ging? Dat kan sponsortocht v Zeist en Omstre dag 23 juni nod verenigingen in bied van Doon Zeist tot Soestei nemen aan dit fi I Leden en niet-led gen in alle leeftiji - welkom om geld ging bijeen te fiet ving is vorige we ij gaan. ^e werkgroep f 11 die vanuit de ban t lijk is voor de or, ft evenement, heeft 'I verschillende afs f De kortste route. twee varianten. E f gebied Doorn/D der door Zeist/ langste tocht, de de bosrijke omg Soesterberg en 1 routes doen een toren van de ba: aan. Er wordt ge bij Rabobankkant bergen en Soest fungeert de Bos Beek en Rooyen Elke route voert r stempelposten. D bankkantoren zi; i goed een van de Pelposten die lan ingebouwd. Bij c ten moeten de stempelkaart latei kunnen ze daar vallen terecht voi tie. De stempelp 15:00 uur. Genieten van De fietssponsortc strijd. Genieten staat Voorop. Star f' ochtend vanaf 09 uur. Elke deelne haar eigen tempo zen routes fietsen

Soester Courant | 2001 | | pagina 13