iter 1 J Volkstuinen klaar voor nieuwe generatie doe-het-zelf kwekers Enquête VOS over toekomst i de Ven 1250 kinderen krijgen van gemeente enquêteformulier 'Als niemand iets doet, dan helpen wij het dier' >oest genus iX vaandel Fietssponsortocht Rabobank voor alle verenigingen PAG IN Al41 WOENSDAG 7 MAART 2001 Burgers en organisaties kunnen meepraten kt wekelijks rs rdam RAI Politie tevreden over parkeren Parkeerverbod 'Byzantium' zingt in Caroluskerk KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Speelgoed/ kinderkleding op beurs Sterrenberg VSB klaagt bij Casema VSB vergadert Reumacollecte Te hard rijden Meer Soesterberg op pagina 13 'De Drie Eiken' Steunpunt dierenbescherming Soesterberg 3 :ert in de raadzaal aerechts in C-drie. )0om bij Van de Ven itie in Artishock. g expositie. in C-drie. expositie, bij Jongerius. j Van de Ven. soesterbergseüLcourant Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Foto: Marco Bakker, \let een enquête onder vijf honderd Soesterbergse gezin nen willen de Verenigde On dernemers Soest en de Vereni ging Soesterbergs Belang in licht krijgen in de wensen van de bewoners van Soesterberg. De geënquêteerden mogen kie zen uit vier scenario's die be trekking hebben op de ontwik keling van het dorp. I Moet Soesterberg op de oude voet voortgaan waardoor het dorp in snei tempo vergrijst, de winkels 1 verdwijnen en het voorzieningen- l niveau daalt? Of is beperkte groei I nodig zodat er meer woningen ko- I men en wat kleinere bedrijven? I Het dorp kan ook kiezen voor een bruisende kern (tienduizend inwo- i ners) met meer woningen, winkels, I bedrijventerreinen en voldoende voorzieningen. De scenario's val- I len deze week bij vijfhonderd ge- J zinnen door de bus en zijn een I aanvulling op het onderzoek dat I de VOS sinds vorig jaar doet. I Het onderzoek door de project groep van de VOS, die sinds okto ber wordt bijgestaan door twee studenten van de vakgroep socia- le geografie van de Universiteit Utrecht, is bijna afgerond. Dit ini tiatief is genomen uit onvrede over het ISV-rapport dat het bureau Laaglanden in opdracht van de gemeente maakte. In tegenstelling tot wat het bureau beweerde, was er geen sprake van een breed draagvlak in Soesterberg vond de VOS. Het Soesterbergse deel was daarom niet geschikt om als bouw steen te dienen voor de planologi sche ontwikkeling voor de komen de jaren. Deze worden in het streekplan vastgelegd. Yolgens de beide verenigingen moet hun bijdrage worden gezien als een aanvulling op de toekomst plannen van het Rijk, de provincie en de gemeente. 'Dat wil zeggen dat Soesterberg weliswaar zelf een plan formuleert, maar tegelijkertijd goed kijkt naar wat ons al boven het hoofd hangt aan andere plan nen. We proberen daar zo goed mogelijk bij aan te sluiten. Tegelij kertijd creëren we ruimte voor een eigen, Soesterbergse, visie.' Om het draagvlak zo breed mogelijk te maken is aan Soesterbergse orga nisaties zoals ouderenbonden, on derwijsinstellingen, huurdervereni gingen en dergelijke gevraagd om hun wensenlijstje. Dit wordt aan gevuld met een steekproef onder vijfhonderd gezinnen. Met als doel om de uitkomsten van het onder zoek te toetsen aan de mening van individuele Soesterbergse gezin- De vragenlijst omvat vragen over winkelvoorzieningen, scholen en sportverenigingen, voorzieningen voor ouderen en jongeren, over het woningbestand en verkeer en ver voer. De geënquêteerden wordt ook vier toekomstscenario's ge schetst waarover ze hun voorkeur mogen uitspreken. De resultaten van de enquête worden samen met het onderzoek van de twee studen ten voorgelegd aan de Soester bergse instellingen. Het gemeente bestuur krijgt de definitieve versie, waarna het ook ter inzage komt te liggen voor de bevolking zelf. isser. Foto: Willem van Oosten. I wvard, de prijs voor het >rdt uitgereikt. Hen des- lenomineerd: Jit Olst i Den Bol Sport en Sailing uit Sneek D-Boomsma B.V. uit Amsterdam jineering B.V. uit naakt tijdens de officiële j De gemeente heeft per ongeluk 1250 kinderen onder de zestien r een enquêteformulier ge- [sluurd. Daarin wordt hen ge vraagd om hun mening te ge- Iven over verschillende zaken [zoals verkeersveiligheid. Vol- j gens de gemeente is niet duide- lijk hoe de fout is ontstaan. Ouders wordt geadviseerd om het formulier in te vullen. Ook de driejarige Anna-Froukje j Voskuilen van 't Zwarte Wegje in Soesterberg kreeg zo'n brief, f Ze schrijft: In onze brievenbus kwam een pa pieren brief van de gemeente, waarin stond dat ik heel persoon lijk ben uitgenodigd voor een en quête. Maar ik ben een meisje van net drie jaar oud en kan wel mijn letter A lezen en de O van oma, maar meer niet. Papa zou het for mulier wel kunnen invullen, maar hij zei dat het niet mocht. Het was heel persoonlijk zei hij. Hij heeft mij toen wel een paar vragen voor gelezen maar ik begreep niet wat hij zei. Dat was grote mensenpraat die ik niet kan verstaan. En toch heeft de gemeente mij, Anna-Froukje Voskuilen, oud drie jaar, heel persoonlijk uitgezocht. Dan moet ik toch reageren. Daar om vraag ik het op deze manier. Misschien dat de gemeente een kleuteijuf heeft die mij dat wel kan vertellen. Papa begon te lachen toen ik zei dat die papieren brief beantwoord moet worden. Ja, dat kan hij doen, want het staat niet op zijn naam. Ik heb er zelfs een nacht slecht van geslapen en dat op mijn leeftijd. Beste gemeente, grote mensen, hoe los ik dit nu op? Ik weet ook niet waar de brief naartoe moet, maar via de Soester Courant komt het wel op de goede plaats. Het ging in de brief over veiligheid. Ik zit altijd met gordels om in mijn stoeltje in de auto van papa en ook in het stoeltje achter op de fiets bij mama. Ik heb een fietsje met hulp wieltjes achter: dus ik val niet snel om. Ik rijd nu nog op het voetpad en altijd met papa of mama. Dus ik doe zo veilig mogelijk. Verder eet ik eerst mijn boterham en daar na drink ik mijn beker melk. Dat is veiliger zegt mama, want anders zou ik me kunnen verslikken. Beste grote gemeentemensen, wordt alstublieft niet boos op mij, ik wil wel alles weten maar op mijn derde gaat dat nog niet zo goed. Krijg ik nog antwoord van jullie? Daag, kusjes van Anna-Froukje Voskuilen, 't Zwarte Wegje 8 in Soesterberg. lelijkheden van varen in Nederf Jnland. imarkt- en gspaviljoen istellingen, een arbeidsmarkt I en een maritieme voorlichtings-j presenteren zich in het Arbeids-' holingspaviljoen. Hier kunt u ken-]] 3t de beroeps- en opleidingsmoge- f Ie watersportindustrie. En als u be- heeft voor de branche kunt u l leroepskeuzetest doen, of zelfs di en op vacatures. ctenspreekuur ïn die oven/veegt een eigen bootte /en, is de HISWA een ideale piek oneel advies te krijgen. Dagelijks 0 en 16.00 uur houden diverse be-ji pouwers en -architecten 'spreekuur1 J al uw relevante vragen terecht kunt et NS-station Amsterdam tin.) of www.ns.nl autosnelweg A1, A2 of A4 e RAI aangegeven op de rkeetgarages. De RAI Hg» Lekker fietsen en tegelijkertijd geld verdienen voor uw vereni ging? Dat kan met de fiets- I sponsortocht van Rabobank Zeist en Omstreken. Op zater dag 23 juni nodigt de bank alle verenigingen in haar werkge bied van Doorn, Driebergen, Zeist tot Soesterberg uit deel te nemen aan dit fietsevenement. I Leden en niet-leden van verenigin- I gen in alle leeftijdscategoriën zijn I welkom om geld voor hun vereni- I ging bijeen te fietsen. De inschrij- I ving is vorige week van start ge- I gaan. I De werkgroep fietssponsortocht, I die vanuit de bank verantwoorde- I lijk is voor de organisatie van het i evenement, heeft routes van twee I verschillende afstanden uitgezet. I De kortste route, de 20 km, kent I twee varianten. Een voert door het gebied Doorn/Driebergen, de an- Ider door Zeist/Soesterberg. De langste tocht, de 40 km, voert door |de bosrijke omgeving van Zeist, I Soesterberg en Driebergen. Alle I routes doen een of meerdere kan- foren van de bank in dit gebied I aan. Er wordt gestart en gefinisht I bij Rabobankkantoor Doorn, Drie- bergen en Soesterberg. In Zeist [fungeert de Boskapel, Laan van I Beek en Rooyen 46, als startplaats. I Elke route voert langs een aantal I stempelposten. Dit kunnen Rabo- I bankkantoren zijn, maar net zo goed een van de verborgen stem- I pelposten die langs de routes zijn ingebouwd. Bij deze stempelpos- I ten moeten de deelnemers hun stempelkaart laten stempelen. Ook kunnen ze daar in de meeste ge vallen terecht voor een consump- tie. De stempelposten sluiten om 15:00 uur. Genieten van de natuur De fietssponsortocht is geen wed strijd. Genieten van de natuur staat Voorop. Starten kan de gehele ochtend vanaf 09:00 uur tot 12:00 uur. Elke deelnemer kan in zijn/ haar eigen tempo een van de geko zen routes fietsen. Bij de start ont vangen de deelnemers de gekozen fietsroute en een versnapering. Te vens een eerste stempel op de stempelkaart die zij reeds in hun bezit hebben. Om het spektakel organisatorisch goed te laten verlopen, leveren bijna alle medewerkers van Rabo bank Zeist en Omstreken op de een of andere manier hun bijdra ge. Dit kan zijn als klaarover bij drukke oversteekpunten, EHBO- er, bezemwagen of anderszins. Deze groep mensen is aanspreek punt voor de deelnemers. De fiet sers zullen ze overal langs de rou tes in een opvallende outfit tegen komen. Dit jaar is het jaar van de euro. De sponsorbedragen voor de gefietste kilometers worden dan ook in eu ro's uitgekeerd. Voor de 20 km bedraagt het sponsorbedrag 3,50 en voor de 40 km 7,-. De bank verwacht zo'n 19.000,- aan het verenigingsleven uit te ke ren. Naast deze bedragen worden er onder de deelnemers nog vijf dinerbonnen van 50,- verloot. Alle deelnemers die hun naam en adres invullen op de stempelkaart maken kans op deze bonnen. Inschrijving Afgelopen week hebben zo'n 500 verenigingen een uitnodiging voor deelname ontvangen. Heeft uw vereniging per ongeluk geen uitno diging ontvangen, maar wilt u wel graag meedoen? Dat kan. Ga dan langs bij het Rabobankkantoor in Soesterberg voor een informatie pakket of bel met de afdeling Communicatie 88030-6983770. De sluitingsdatum van inschrijving is 20 april. Wees er snel bij, want het maximum aantal deelnemers dat wordt toegelaten is 4.000. Mochten er mensen zijn die inte resse hebben in deelname aan deze tocht als 'losse' fietser, dat kan. Zij fietsen dan voor één van de doe len van de ingeschreven verenigin gen. Men kan zich hiervoor op za terdag 23 juni melden bij een van de startplaatsen in Doorn, Drie bergen, Zeist of Soesterberg. Op onopvallende wijze heeft de politie zondag het parkeergedrag van dagrecreanten in de gaten ge houden. Dat gebeurde in Soester berg en in Lage Vuursche. Volgens de politie hielden de automobilis ten zich over het algemeen goed aan de regels. Op de A28 werd tij dens de controle een bestuurder staande gehouden, omdat hij de veiligheidsgordel niet droeg. Dat kwam hem op een bekeuring te staan. Een 51-jarige Soester is donderdag bekeurd, omdat hij een bestelauto in de Generaal Winkelmanstraat in Soesterberg had gezet, waar een parkeerverbod geldt. Surveilleren de politie zag de wagen staan, be sloot de afwezige bestuurder wat tijd te gunnen, maar schreef onge veer een half uur later toch een bon uit en stak die achter de rui tenwisser. Vrij snel daarna kwam de bestuur der aanlopen en vroeg de agenten 'wat dat te betekenen had'. Hij ver klaarde aan het werk te zijn en niet smet de politie te maken te heb ben, aldus de politie in haar pers bericht. Nadat hem was verteld wat hij fout had gedaan, vroeg de politie de man naar zijn naam, maar die weigerde hij te geven. Hij liep weg, maar werd even verder op aangehouden en overgebracht naar het bureau. Het Slavisch Koor 'Byzantium' zal zondagmorgen 11 maart medewer king verlenen aan de euchariste- viering in de Caroluskerk. De voorganger tijdens de viering is pater W. van Wegen. Het koor zingt gezangen uit de Russisch-or- thodoxe kerktraditie en bestaat uit zo'n dertig leden die voornamelijk uit de regio komen. De leiding heeft Servaas Schreuders. Het pa rochiebestuur nodigt iedereen die belangstelling heeft voor de viering uit. In verband met de nodige rust is het wel nodig om voor half elf aanwezig te zijn. De kerk is te vin den aan de Rademakerstraat. Zaterdag 10 maart en zondag 11 maart Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 zr. Marie-Anne; cantores Zondag 10:00 zr. Marie-Anne; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: D.W. van Lier (Den Dolder), Paltzerweg 299, 88030-2284555. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, 880346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88 352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88 033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 0900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, S8351940, b.g.g. 351658 of 352626. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88352391. Grofvuil, 035-6093666. Zaterdagmorgen 10 maart wordt in het Lichtpunt op Sterrenberg een speelgoed- en kinderkleding- beurs gehouden. Tussen half tien en half elf is iedereen welkom. Het inbrengen van kleding is ook mo gelijk en wel op vrijdagavond 9 maart, tussen half zeven en acht uur. De kleding mag niet te oud zijn, schoon en heel. Graag voor zien van plaksticker met verkoop nummer. Per verkoopnummer kunnen maximaal 30 stuks worden ingeleverd, vanaf maatje 74. Knuf fels en schoenen worden niet geac cepteerd. De verkoopnummers zijn aan te vragen bij Mattie Schreuders (030-2890076), Els Schipper (030-6957337) en Han- nah Wezelman (0346-353071). 10 procent van de opbrengst van zo wel koper als verkoper is overigens bestemd voor de aanschaf van nieuw speelgoed voor de Abrona- crèche De Kleine Beer. Regelmatig ontvangt het bestuur van de VSB klachten over de slechte ontvangstkwaliteit van ra dio- en tv-signalen, die Casema via de kabel aan haar abonnees in Soesterberg levert. Deze klachten worden zowel door de klagers als de VSB aan Casema doorgegeven, maar de indruk bestaat dat deson danks de kwaliteit niet verbetert. Heeft u ook klachten? Maak deze dan aan de VSB bekend. Dat kan op drie manieren: schriftelijk aan VSB, Postbus 126, 3769 ZJ Soesterberg; telefonisch aan be stuurslid Marianne Plugge, 880346-352969; per e-mail aan: vsbsoesterberg@hotmail.com. De actie die de VSB naar Casema on- jerneemt zal van uw response af- langen. Op woensdagavond 4 april houdt de VSB haar jaarlijkse ledenverga dering in Burgstede aan het Dorpsplein in Soesterberg. De bij eenkomst begint om 19:30 uur met de bespreking van het jaarver slag en het financiële jaarverslag. Na de pauze zal de werkgroep 'Welzijn, sociale veiligheid, cultuur en recreatie' de resultaten van haar recent gehouden onderzoek met de aanwezigen bespreken en aan de mening van de leden toetsen. Gezien het belang voor de Soester bergse gemeenschap rekent het VSB-bestuur op een grote op komst. Ook niet-leden van de VSB zijn van harte welkom. Het Reumafonds bestaat 75 jaar. Omdat er nog steeds veel geld no dig is voor het onderzoek naar reu ma, worden regelmatig collectes gehouden. In de week van 19 maart komen de collectanten langs de deur in Soesterberg. Vorige week woejisdag zijn 24 be stuurders betrapt op te hard rijden op de Amersfoortsestraat. Daar had de politie van kwart over ne gen tot twaalf uur 's ochtends een radar geposteerd die de snelheid van 1711 voertuigen controleerde. Er mag op de Amersfoortsestraat 80 kilometer per uur worden gere den, één automobilist reed 111. I Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Vrijdagavond 16 maart is er weer bingo in het ontmoetingscentrum van de Drie Eiken. De zaal is open vanaf 19:00 uur, de bingoavond begint om 20:00 uur. Rietje Rijk heeft het maken van gedichten als hobby. Ze vindt het leuk om haar eigen gedichten voor te dragen. Hoewel ze haar publiek graag laat lachen, is te niet bang om ook een ernstig onderwerp aan te snijden. Op maandagochtend 19 maart in de Drie Eiken om 10:00 uur. 2001 is door de Verenigde Na ties uitgeroepen tot het Interna tionaal Jaar van de Vrijwilliger. Reden voor de krant om een aantal mensen in het zonnetje te zetten. Wie zijn ze, en wat be weegt ze? Een serie portretten. Karen van Leeuwen en Bert Aan van Bloemheuvel hebben iets met dieren. Het is daarom niet verwon derlijk dat de twee zich ter be schikking stelden als vertegen woordigers van het Steunpunt Die renbescherming Soesterberg. 'Het is heel belangrijk dat men iets doet waar zijn voorkeur naar uitgaat,' legt Karen uit over de aard van hun vrijwilligerswerk. 'Wij zijn meer gericht op de natuur en het milieu. Hadden we in de buurt van Nijmegen gewoond, dan hadden we ons als vrijwilliger aangemeld bij de stichting Das en Boom. Er worden vierhonderd dassen per jaar doodgereden. Dat is schanda lig veel. In dat opzicht zeggen we net als de Amerikanen: 'It's their world too'. Letterlijk vertaald: 'Het is ook hun wereld.' Voor Karen en Bert is vrijwilligers werk belangrijk. De meeste men sen komen er pas aan toe als de maatschappij hen ertoe dwingt om gas terug te nemen. Of als ze iets hebben meegemaakt, waardoor ze een andere kijk krijgen op het le ven. Over het steunpunt in Soesterberg. 'Dat moet je zien als een vooruit geschoven post van de dierenbe scherming. Soesterbergers kunnen ons bellen als ze iets zien waar ze geen raad mee weten. Bijvoor beeld een verwaarloosde kat of hond, of een dier dat is aangere den. Je moet dan meteen kunnen inschatten hoe ernstig het is,' zegt Karen. 'Als iemand belt en duide lijk aangeeft wel te willen melden maar zelf niets te ondernemen, dan helpen we het dier,' vult Bert aan. In noodgevallen treedt de die renbescherming altijd op. 'Maar bewoners die misstanden willen melden omtrent de dieren van bu ren, raden we aan om eerst zelf te praten met hun buren,' verduide lijkt Karen. Het koppel dat zelf van hun wo ning een toevluchtsoord heeft ge maakt voor kansarme katten, krijgt veel telefoontjes over vermiste huisdieren. 'Die sturen we door naar Amivedi en dierenasiel,' zegt Karen. 'Maar het werk van het steunpunt behelst ook het organi seren van de jaarlijkse collecte. En het zoeken van adverteerders voor het blad van de dierenbescher ming. Dat doet Bert, die is daar erg goed in.' Huisvlijt Voor Karen geldt dat dieren niet alleen haar aandacht hebben. Ze staat ook regelmatig in de winkel van het Landgoed Oostbroek, waar ze belangstellenden alles ver telt over het werk van de Stichting Utrechts Landschap. 'Oostbroek ligt aan de andere kant van de A28, in de buurt van het Wilhel- mina Kinderziekenhuis. In dat Bert Aan en Karen van Leeuwen kiezen bewust voor vrijwilligers werk. winkeltje worden producten van de verschillende landgoederen ver kocht zoals gedroogde vruchten, jams en honing. Alles op ecologi sche manier geteeld en verwerkt. Daarnaast zijn er vele vormen van huisvlijt te vinden, bijvoorbeeld artikelen gemaakt van dingen die in de natuur zijn gevonden. In de winterperiode is het winkeltje be perkt open. Zomers met uitzonde ring van maandag, de hele week.' Karen vindt het informeren van mensen over de doelstellingen van de stichting belangrijk vrijwilligers werk. 'De winkel zelf is eigenlijk een hulpmiddel om een bewust wordingsproces op gang te bren gen. De mensen lopen er binnen om wat te kopen. Als ze informa tie willen hebben over een bepaald artikel dan kun je ze vertellen over de manier waarop de landgoede ren gerund worden, de wandel- en fietsroutes. Met kinderen worden veel excursies ondernomen. Eigen lijk is het een educatief centrum. We staan op markten en houden bijeenkomsten en gaan binnenkort een kruidentuin ontwikkelen. Deze vorm van vrijwilligerswerk is een bewuste keuze geweest. Op een gegeven moment kom je op het punt in je leven waarop je besluit om energie te steken in de dingen die je echt belangrijk vindt. De overstap naar de dierenbescher ming was er ook zo één. Dat was een stap dichter bij huis.' De aaneengesloten lappen grond tussen de Banningstraat en Bloemheuvel zijn beschei den van afmeting. Op drie van de 43 perceeltjes heeft een freesmachine sporen getrok ken; er is ook zwarte grond op aangebracht. Volgens voorzit ter Bert van den Bogert van de Volkstuinvereniging Bloem heuvel liggen de stukjes grond startklaar. 'Nieuwe huurders hoeven de boel niet meer om te spitten, de plantjes kunnen straks zo de grond in.' Begin maart is het nog te vroeg om te planten. De meeste leden van het volkstuinencomplex laten zich voorlopig niet zien. Dat geldt niet voor 'opa' Van den Bremer, hij houdt met een plantenspuit het opkomend groen in zijn kas nat. Nu hij zijn schooltuin achter de Carolusschool kwijt is omdat de school is afgebroken, scharrelt hij op een stukje grond rond dat hij van de kinderen heeft gekregen. Want voor de krasse 91-jarige valt het niet mee om, na 36 jaar schooltuinbeheer, ineens van het buitenleven te worden afgesloten. Het complex oogt nu nog kaal tus sen de omliggende bospercelen. Alleen de lage kassen steken bo ven het maaiveld uit. Voorzitter Van den Bogert wijst naar een koppel roodborstjes dat er als de kippen bij is zodra in één van de tuinen een spa in de grond gaat. 'Ze komen zowat op je hark zitten als je bezig bent. Die vogels zijn heel erg tam.' Tuinieren is leuk vindt hij. En niet alleen omdat je zelf kunt zien hoe zaden tot was dom komen, ook het randgebeu- ren zoals de onderlinge contacten en de vogelconcerten maken het aantrekkelijk. Je hoeft niet speciaal een natuurfreak te zijn, om dat te kunnen waarderen, vindt hij. Ons Belang De volkstuinvereniging bestaat overigens al zeventien jaar. Het was een initiatief van een aantal bewoners van Bloemheuvel. Na de afbraak van hun oude woningen in Ons Belang misten ze hun groen tetuinen. 'Aan de gemeente heb ben we toen gevraagd of er hier in de buurt een volkstuinencomplex kon komen. Dit stuk grond heeft de gemeente toen opgeruimd, vlak gemaakt en van zwarte grond voorzien. In 1984 tekende de ver eniging een tienjarig contract. We zijn inmiddels aan de tweede pe riode bezig.' De stukken grond van 100, 150 en 200 vierkante meter werden verdeeld onder 43 tuinier- ders. 'We wilden zoveel mogelijk mensen uit Soesterberg aantrek ken,' verklaart voorzitter Van den Bogert. 'Als dat niet zou lukken, dan zouden we ook huurders uit Soest of Zeist toelaten.' De doelstelling was ook om men sen uit alle buurten van het dorp op de tuinen te verenigingen. Het zou het onderlinge contact tussen de dorpelingen verbeteren. 'In die paar uurtjes dat je hier dagelijks aan het werk bent, spreek je de andere huurders. Je helpt elkaar en kunt elkaar om raad vragen.' En hoewel de meeste tuinierders zich bezig houden met het kweken van de dagelijkse kost, houdt een an der het weer bij biologisch tuinie ren. 'We hebben er iemand bij die bijvoorbeeld de zonnebloemen naast de sperziebonen kweekt, of maïs en klaprozen. De meesten houden het bij groente en aardap pels. De één vindt een strakke rij aardappels ihooi, de ander ziet lie ver een vijvertje met beelden.' Vol gens Van den Bogert is het altijd weer een verrassing om te ontdek ken dat zo'n klein zaadkorreltje uitgroeit tot iets eetbaars. 'Natuur lijk kun je ook meteen met kleine plantjes beginnen. In het voorjaar staat dat wel leuker, denk ik.' Conditie Van de in totaal 43 tuinen zijn er nu vijf beschikbaar. De vereniging wil graag nieuwe tuinierders erbij hebben omdat de lichamelijke con ditie van een aantal oudere leden achteruit gaat. Ze zijn niet meer in staat om hun lapje grond te onder houden. 'De gemiddelde leeftijd onder de leden is tussen de veer tig en 91 jaar. Hebben ze de leef tijd van zeventig tot vijfenzeventig jaar bereikt, dan zeggen ze vaak de huur op. Voor de prijs hoef je het niet te laten. Een stuk grond kost zestig cent per vierkante meter. Voor honderd vierkante meter be taal je jaarlijks 65 gulden huur en 15 gulden contributie. In dat be drag is gebruik van water inbegre pen.' Ex-schooltuinbeheerder Van den Bremer geeft de plantjes in zijn kas water. Hij maakt wel duidelijk dat de grond alleen gebruikt mag worden voor het kweken van eigen teelt. 'Het is niet zo dat je hier een tuin huisje neer mag zetten. De grond is niet voor recreatief gebruik, dat zou ook niet kunnen want er is geen riool.' Hij bekent dat het be stuur weieens gedacht heeft aan een clubgebouw, 'Ik ben eens gaan kijken in Amersfoort waar ze een joekel van een kantine hebben. Maar het is toch niet de bedoeling dat je om vier uur al aan de borrel zit en een paar uur later slingerend naar huis toe gaat.' Soesterbergers die belangstelling hebben voor een lapje grond kun nen informatie inwinnen bij de bestuursleden L. van den Bogert en J. Delfsma, respectievelijk onder de telefoonnummers (0346)-35.3299/35.3347. Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant

Soester Courant | 2001 | | pagina 14