Ook Vrije Teugel verboden terrein Politiek wil 'flitsend' debat over waar-het-heen-moet met Soest o intratuin T, En dit zijn de knallers van deze week: r 5.98 1.50 5.98 11.98 11 n 'Foutje' bij onderzoek leefbaarheid veiligheid Waterschap stopt bezoek aan agrarische bedrijven 'O HET GROENE WARENHUIS VERKOOPPLANNEN? N3 WOENSDAG 7 MAART 2001 79e JAARGANG NO. 29 DEZE WEEK Van Breukelen Vast-goed Assurantiën NOG 3 WEKEN Ben de Bruin SOESTErëkontANT Risico verspreiding mond- en klauwzeer vermijden BH» Gemeente enquêteert kinderen Voorkoming mond- en klauwzeer Verbod en bon dronken rijder College wil geen weiland op Eng 95 SOESTER KALENDER WOZ-waarde te hoog? Bezwaar maken! □PEL# A. van der Lee Chapman's Peak Palingfilet Hollandse komkommer Gekookte boerenachterham Kuikenbout Page Plus VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035-603 27 37 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ X LIW MAKELAAR IN DE REGIO! COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,50 - Buiten Soest f 35,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel Kappen oude beuken bij Mariënburg onvermijdelijk. Onenigheid over bijdrage clubhuis S.O.Soest. Amnesty voert actie tegen vrouwenmarteling. Nieuwe brandweerchef heeft er 'zin' in. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel Varia DWG vraagt aandacht voor vrouwen in Ghana. Vijf sterren van ANWB voor NJHC-herberg Soest. Familieberichten 6 Kleine advertenties 6 Op Soest 7 Van heidehut tot residence. Soest 50 jaar geleden. Woningaanbod 8 Varia Vrijmetselaars willen af van geheimzinnigheid. Artishock. C-drie. Sport 11 T37 m Soest kan eindelijk weer eens lachen. Matte opening Hees duur. SEC in lastig parket. Ontknoping nadert voor succesvol VVZ'49. Sport II 13 'Kom op, nu hebben we 'm'. Stoethoeve belicht veel facetten hippische wereld. Lokale derby korfballers. Spannend scholierendammen. Boekenweek 14 Het complete Soester boekenweek-programma. Soesterberg 15 Enquête VOS over toekomst. 'Als niemand iets doet, helpen wij het dier'. Volkstuinen klaar voor nieuwe doe-het-zelf kwekers. Prikbord Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. 17 1 zie pagina 5 Wegens overweldigend succes herhalen wij de 'Gefd-Terug' fietsactie Nu een fiets kopen en over 5 jaar* al uw geld terug vragen. Kom bij ons langs voor een folder met de voorwaarden. Gallenkamp Pelsweg 1, Soest f/7/t1 (Lo- winkelcentrum Soest-Zuid) U^U Telefoon 035-6012857. rijwielspecialist GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 Alleen de dierenverzorgster van de Vrije Teugel mag het terrein aan het Vedelaarpad nog betreden. Verder is voor iedereen het kinderparadijs voorlopig verboden terrein. Evenals honderden andere kinderboerderijen en herten kampen in ons land zijn in Soest de hekken gesloten om ieder risico van verspreiding van mond- en klauwzeer te ver mijden. De directie van de Vrije Teugel volgt daarmee het advies op van het ministerie van landbouw. Uit voorzorg waren in de loop van vorige week met name de hoefdie ren al op stal gezet. Vrijdagmorgen werd om half twaalf besloten het kinderparadijs volledig te sluiten. Kinderen die 's middags kwamen aankloppen om deel te nemen aan de vakantieactiviteiten, kregen te horen dat die waren afgelast en werden doorverwezen naar de Stichting Balans die aan de Molen straat een film vertoonde. Carina Smit vermoedt dat veel ouders al op de hoogte waren van de slui ting, omdat het aantal bezoekers op vrijdag veel lager was dan op de voorgaande dagen toen gemiddeld zo'n vijftig tot zestig kinderen op het erf rondliepen en meededen aan het speciale programma. Afspoelen Sinds vijf dagen mag eigenlijk al leen de verzorgster van de dieren het terrein op, maar meestal wordt ook het kantoor nog bemand, zo dat telefoontjes kunnen worden beantwoord. De medewerkers die het terrein betreden, moeten bij aankomst en vertrek hun laarzen afspoelen met water. Kleding moet na vertrek zo snel mogelijk worden gewassen. Deze maatregelen zijn getroffen om mogelijke besmetting te voorkomen. Immers, zou de ziekte ergens in het land de kop opsteken, dan kan deze via men sen worden overgebracht op die ren. Op de Vrije Teugel komen onder meer een pony, een ezel, geitjes, een hangbuikzwijntje, schapen, cavia's, ratjes en een groot aantal vogels en ander 'gevleugelte' voor. Enkele dagen vóór de sluiting wa ren de meeste dieren al afgezon derd, zodat ze niet in contact kon den komen met bezoekers. De die- de gevaarlijke j ditrerukrte Mond en Klauwzeer te voorkomen Zijn we tot nader bericdt gesloten [Llly-'fT ren staan nog steeds in hun stal of verblijven in de hokken. Alleen eenden en soortgenoten lopen en zwemmen vrij rond. Ondanks dat elders in het land een aantal herten en schapen was ver nietigd, bleek (in elk geval tot en met maandagmiddag) in ons land nog geen mond- en klauwzeer voor te komen, dit in tegenstelling tot in bijvoorbeeld Engeland, waar de ziekte op grote schaal heeft toe geslagen. Een medewerkster van de Vrije Teugel zei vrijdag dat het zekere voor het onzekere wordt genomen. 'We hoorden vanmorgen het be richt op de radio, dat het ministe rie de kinderboerderijen adviseer de te sluiten. We hebben toen met een contact opgenomen met de gemeente en hoewel we nog geen officiële brief hadden ontvangen, zijn we daarna meteen dicht ge gaan.' Dat betekent dat voorlopig een streep is gezet door het program ma. Voor onbepaalde tijd zullen er aan hèt Vedelaarpad geen verjaar dagspartijtjes meer worden gehou den, zijn de schoolreizen afgezegd, de milieu- en educatielessen voor basisscholieren opgeschort, de ouder- en peuterochtenden van de baan en de wekelijkse kinderacti- viteiten niet meer aan de orde van de dag. Zelfs de huifkar, sinds en kelejaren voortgetrokken door een tractor, staat stil. De tractor even eens. Uiteraard kunnen vrije be zoekers ook niet meer zomaar even langs gaan voor een kijkje bij de dieren, om te spelen op de toe stellen of om gewoon even uit te blazen. Peuterspeelzaal Ook voor 't Kwetternest heeft de tijdelijke sluiting van de Vrije Teu gel gevolgen. De peuterspeelzaal heeft onderdak in een eigen ge bouw dat op het terrein van de Vrije Teugel staat. Begeleiders en peuters mogen er sinds vrijdag middag niet meer in. De ouders werden meteen ingelicht. Volgens de Stichting Kindercentra Soest, waaronder 't Kwetternest ressorteert, is het in dertig jaar niet eerder voorgekomen, dat een ves tiging om een dergelijke reden de deuren moest sluiten. De 34 peu ters van de twee middaggroepen zouden inmiddels kunnen worden opgevangen in het gebouw van het Pippeloentje, bij de Klimop aan de Het toegangshek van kinderpa radijs de Vrije Teugel zit op slot zo lang in ons land de mogelijkheid bestaat van besmetting en versprei ding van mond- en klauwzeer. Weegbreestraat. Voor de twee och- tendgroepen, eveneens in totaal 34 kinderen, was gistermiddag nog geen oplossing gevonden, omdat er bij Kindercentra (nog) geen ruimte beschikbaar was. 'Het is moeilijk, maar we blijven zoeken'. De gemeente onderzocht gister morgen nog of er voor de peuters van 't Kwetternest een uitzonde ring kan wordén gemaakt, maar zou daar op z'n vroegst gistermid dag uitsluitsel over kunnen geven. Dat was na het sluiten van deze krant. Het hek van de Vrije Teugel blijft in elk geval voor anderen 'herme tisch' gesloten. Voor hoe lang, dat weet Carina Smit niet. Het wach ten is op nieuwe adviezen en/of mededelingen van rijk en gemeen te. Op het gietijzeren hek aan het Vedelaarpad hangt een A-viertje met de letterlijke tekst: Om de ge vaarlijke dierenziekte Mond en Klauwzeer te voorkomen zijn wij tot nader bericht gesloten.' Politiek Soest is het met het College eens over een 'toe komstoriëntatie', waarin ge meentelijke overheid, burgers en plaatselijke instellingen een gezamenlijk antwoord gaan proberen te vinden op de vraag waar het heen moet met Soest, in pakweg de komende twintig jaar. Aan de hand van thema's als verkeer, cultuur, zorg, wo nen en werken moet dan een samenhangend beeld ontstaan, waarmee de beleidsmakers de komende jaren concreet aan de slag kunnen. 'Een brug naar de toekomst', zo had burgemeester Janssen het voorstel al geafficheerd. Zo'n toe komstbeeld kan voor het gemeen tebestuur een handig middel zijn om in te spelen op allerlei ontwik kelingen in de samenleving, zowel in als buiten Soest. De gedachte wisselingen moeten in elk geval uitmonden in een aantal 'aanbeve lingen aan de toekomst', zoals Janssen het omschreef, die zich la ten samenvatten in een 'manifest' van hooguit een paar A-viertjes. De politiek, maandagavond verte genwoordigd in de raadscommissie Algemene Bestuurszaken, vindt het allemaal prima. Het is weer eens wat nieuws, althans voor Soest, en kan allicht bijdragen tot een verbetering van de relatie met de burgers, is ongeveer de redene ring. Als het maar wél een beetje opschiet, liet de politiek weten, want met drie praatbijeenkomsten per thema - een stuk of zeven - zit je zó al vast aan 21 vergaderin gen, en een looptijd van twee jaar is veel te lang om er dan ook nog een beetje vaart in te houden. Bo vendien: in het voorjaar van 2002 zijn er gemeenteraadsverkiezin gen... Alle fracties vonden dat de burgers volop aan het woord moeten ko men, maar dat ook de gemeente raad zélf, of liever: de individuele raadsleden een actieve rol moeten spelen in het proces. 'Stilstand is achteruitgang,' vond Karei van Geet (WD). De rol van de raad moet doorslaggevend zijn, meende Wiebe Meilof (ChristenUnie), die overigens maar weer eens waar schuwde tegen het ijdele tijdver drijf van 'vernieuwing om de ver nieuwing'. Henk Koning (CDA) wees op de 'knik' van de komen de verkiezingen, want vanaf nieuwjaarsdag tot de zomervakan tie zou de politiek z'n handen vol hebben aan de campagnes en de Collegevorming, en daarna zou er wel eens een andere raad en een ander College kunnen zitten... Vol gens Ans Mann (GroenLinks) en Wim Roest (D66) kwam dat nou juist mooi uit. Sómmige fracties vonden dat over Soesterberg niet 'apart' gediscussi eerd moest worden, al was het maar om de bewoners van het vliegdorp bij het proces te betrek ken en ze niet weer het gevoel te geven dat ze er tóch maar een beetje bij hangen. Of moest je het dan juist wél doen, vroeg Mann zich af. De ondernemersclub VOS heeft al het voortouw genomen voor een (plaatselijke) discussie over de toekomst van Soesterberg, en dat moet ook gehonoreerd wor den. Dromen Alleen Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebelangen) was maan dagavond (een beetje) kritisch ge stemd. Hij vond dat het voorstel nog veel te zwaar steunde op aller lei bestaande beleidskaders, plan nen en notities. 'We moeten ons eerst maar eens goed afvragen waaróm we dit gaan doen, en voor wie,' aldus Van Wuijckhuijse. Vol gens hem zou een benadering in de trant van: 'met je ogen dicht, ach terover leunend, dromen over hoe je zou willen dat Soest er over twintig jaar uitziet...' tot beter re sultaat leiden. Hij waarschuwde ook voor de alom gevreesde 'dik ke pakken papier' en vond dat het hele proces, als het na de zomer start, voor het eind van het jaar maar afgerond moest wezen. 'Twee jaar is veel te lang om de raad bij de les te houden en het voor de burgers interessant te hou den.' Het moest allemaal wat 'flit- sender', vond hij. Burgemeester Janssen was blij met de algemene steun van de commis sie, al had hij kennelijk op wat meer geestdrift gehoopt. 'U ziet het toch wel zitten? U moet er ook een beetje in geloven. Maar kunt u er een beetje voor gaan?' klonk het - bijna smekend - uit zijn mond. Verder vond hij dat de politici het allemaal in het juiste perspectief moesten zien. 'Het gaat niet zozeer om ónze dromen over de toe komst, maar hoe de samenleving er tegenaan kijkt.' De discussie zou wat hem betreft helemaal los moe ten staan van de actuele politieke agenda, al zal de politiek de 'dro men' uiteindelijk in concrete maat regelen moeten vertalen. Janssen voelde er overigens weinig voor om het aantal discussiethe ma's bij voorbaat te beperken - hoewel niet alle onderwerpen voor alle burgers even interessant zullen zijn, zoals hij toegaf - maar was wel genegen om er wat meer vaart in te zetten. Eén bijeenkomst per thema, eventueel twee, zou in het algemeen misschien wel genoeg zijn, had het College zelf ook al bedacht, 'maar over het verkeer - dat red je niet in één avond...' Janssen beloofde zich met het Col lege te verstaan over een snellere start en een vlotter tempo. 'Ik heb het formulier natuurlijk direct voorgelegd aan m'n dochter van zeven, maar al bij de eerste vraag kwam ze er niet uit. Op de tweede vraag kon ze ook geen antwoord geven. Toen heb ik het maar opgege ven.' Zo reageerde een Soester vader vorige week op de toe zending van een enquête over leefbaarheid en veiligheid, die de gemeente Soest per abuis aan zijn dochter had geadres seerd. Heel wat Soesters keken vorige week vreemd op toen ze in de brievenbus het enquêteformulier ontdekten, dat met naam en toe naam was gericht aan één van de kinderen des huizes. Omdat de vragen - zoals uitdrukkelijk ver meld stond - alleen 'persoonlijk' mochten worden beantwoord door de geadresseerde, leverde dat waarschijnlijk in vele gezinnen van zulke geamuseerde tafereeltjes op. De bedoeling van het onderzoek is te kijken 'wat er zoal leeft onder de bevolking', en dat om de twee jaar. De gemeente verstuurde vorige week in totaal 2400 formulieren (400 in elk van de zes Soester wij ken) in deze eerste 'a-selecte' steekproef. De enquêtevragen wa ren gericht op de gevoelens der inwoners over de leefbaarheid in Soest in het algemeen en de veilig heid in hun woonomgeving in het bijzonder. Het gemeentebestuur had daartoe vorig jaar al besloten, maar nog even gewacht met de versturing omdat de enquête aan vankelijk gecombineerd zou wor den met een politie-monitor, maar die was niet op tijd klaar. Computerstoring? Door een computerstoring - dat is althans de meest voordehandlig- gende verklaring - is vorige week een (onbekend) aantal formulieren bij zeer jeugdige inwoners van Soest terecht gekomen. 'Nee, we hebben geen idee hoeveel het er zijn,' zegt Ad van de Haar, hoofd van de afdeling POVO en Com municatie. 'Er moet iets mis zijn gegaan met het computerprogram ma, maar we begrijpen het nog steeds niet. Het is heel vervelend...' Volgens geruchten hebben zo'n 250 personen beneden de 16 jaar een formulier ontvangen. De ouders die de gemeente belden is gevraagd de enquête toch maar in te vullen, in plaats van hun kind. Om te voorkomen dat de uitslag wordt 'beïnvloed' is afgesproken met Intomart (dat het onderzoek uitvoert) dat de formulieren ook nog wordt verstuurd naar een nieuwe groep. Waterschap Vallei Eem heeft vorige week besloten om agra rische bedrijfscontroles en -be zoeken, het betreden van erven ett werkzaamheden op perce len met vee op te schorten. De Unie van Waterschappen advi seerde de waterschappen tot deze maatregel om versprei ding van mond- en klauwzeer tegen te gaan. De maatregel is direct ingegaan en duurt tot nader bericht. Water schap Vallei Eem bestrijkt een 106.000 hectare groot gebied in Midden-Nederland, dat is be grensd door de Randmeren, de Veluwe, de Nederrijn en de Utrechtse Heuvelrug. In verband met het tegengaan van de mogelij ke verspreiding van mond- en klauwzeer worden er in Nederland de nodige preventieve maatregelen genomen. Het is niet uitgesloten Omdat hij met groot licht over de Koningsweg reed, trok een 25-ja- rige man zondagmorgen om zes uur de aandacht van de politie. De automobilist, inwoner van Amers foort, werd op de Johannes Post- straat aangehouden. Na de blaas- test, die positief uitviel, kreeg hij een rijverbod van twee uur en een boete van 410 gulden. dat deze zeer besmettelijke ziekte ook in Nederland voorkomt. Daar om adviseert de Unie aan alle wa terschappen in Nederland ook pre ventieve maatregelen te nemen om mogelijke verspreiding tegen te gaan. Het advies is totstandgeko men in overleg met het ministerie van LNV. Het College van B. en W. heeft de eigenaar van een perceel op de Zuidereng niet toegestaan om daar een weiland van te maken. Volgens het bestemmingsplan mag er op dit stukje Soest alleen akkerbouw plaatsvinden. Eerder was de eige naar al aangezegd dat hij er in elk geval geen dieren - lama's, in dit geval - mocht houden. Hij heeft dat 'illegale' gebruik inmiddels beëindigd, maar weet nu niet wat hij met de grond aanmoet. Een weiland mag niet, maar er groeit wel 'spontaan' gras- Het gemeentebestuur heeft de ei genaar via zijn advocaat laten we ten dat er geen sprake kan zijn van vrijstelling van de voorschriften, omdat de gemeente er alles aan doet om de landschappelijke en cultuurhistorische waarde van de Zuidereng te behouden. Hooguit zou de eigenaar - met gemeente premie - in plaats van maïs, luzer ne of granen op zijn grond mogen laten groeien. Grote mand violen in diverse kleuren van nu voor €3,61 Intratuin Amersfoort, Amsterdamsewëg 139, 033-4611203 Intratuin Nijkerk, Het Spaanse Leger 1, 033-2457644 De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 8 maart 17:00 Internationale Vrouwen dag, gemeentehuis, Raadhuis plein 1. 20:00 Torenlezing Hans Bou- ma: 'Dichter bij muziek', Oude Kerk, Torenstraat 1. 20:00 Lezing prof. V. Feron: 'Verstandig eten', Passage, Credo, Julianalaan 19, f 5,00. 20:00 Workshop tango, C-drie, Willaertstraat 49, f 45,00. Vrijdag 9 maart 10:15 Wandeling 'Huisvrou wen', De Generaal (Baarn). 14:00 Oplevering kunstwerk Noud Visser voor Boeren- streek, Dorsvlegel. 20:00 Lezing Tine Ruys- schaert: Markus-evangelie, Griftland College, Noorderweg 79, f 15,00. Zaterdag 10 maart 09:30 Speelgoed/kinderkle- dingbeurs Abrona, Sterrenberg (Soesterberg). 14:00 Dressuurclinic Herman Wientjes, de Stoethoeve, Birk- straat, f 25,00. 21:00 Jazzconcert AGOG, Artishock, Steenhoffstraat 46, f 12,50. Zondag 11 maart 12:00 C4U jongerendienst, Oude Kerk, Torenstraat 1. 14:00 IVN-wandeling Baarnse Bos, De Generaal (Baarn). 15:00 Concert Muziekkring Eemland, Proefkelder, Stemer- dingweg (Soesterberg), f 17,50/20,00. Maandag 12 maart 20:00 Lezing dr. R. Nepveu: 'Het geheim van de vrijmetse larij', Louisa State, Gerrit v.d. Veenlaan 6 (Baarn). 20:00 Medium Gertien v.d. Gracht, PASO, de Vriend schap, Nachtegaalweg 8A, f 2,50/7,50. 20:30 Film 'A la verticale de 1'été', Artishock, Steenhoff- straat 46, f 7,00/10,00. Dinsdag 13 maart 13:00 Workshop Afternoon Tea, Volksuniversiteit, Orlan- do, Di Lassostraat 65, f 80,00. 14:00 Jaarvergadering UW, 'Klaarwater', Wiardi Beekman- straat 475. Woensdag 14 maart 14:00 Poppentheater 'Knuffel op zee', C-drie, Willaertstraat 49, f 6,00/7,50/10,00. 20:00 Lezing mevr. E. Werner: 'Minder bekende eenjarigen', Groei en Bloei, EHBO-ge- bouw, Parallelweg 7A, f 5,00. 20:00 Lezing H. Verheul: 'Ver kenningen op en om de heide', NBvP/Vrouwen van Nu, De Deel, Kerkstraat 11B, f 4,00. Voor gratis advies: 035 - 6090290 of kijk op www.vanvelsenprojectmanagement.nl flW NEFKENS SOEST Wie anders VOOR NJEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF HtNKI NffKINS SOEST HV IBirkstraat 30 - 3768 HH Soest] Telefoon (035) 601 23 64 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58, Soest - tel. 601 25 00 ZuidafriKaanse rode wijn 1999 13% pinotage 6 halen, 5 betalen A QU per fles 6.98 W*t#7U gerookt 100 gram 2 stuks vers van 'f mes 1 fj 100 gram Jkm I kilo toiletpapier pak 24 rollen BURG. GROTHESTRAAT 13 3761 a SOEST

Soester Courant | 2001 | | pagina 1