'Van heidehut tot residence' Wel cultuur, geen accommodatie in Soest Verrips Makelaardij onder dak in nieuw pand Burg. Grothestraat Soest 50 jaar geleden] OPSOEST! Derde 1-2-3-BAMÜ "Nieuwe Voorjaars-collectie" TAPIJTTEGELS Eemland-ziekenhuis helpt patiënt bij stoppen met roken Uit de historie van Soest(erberg) PAGINA 6 WOENSDAG 7 MAART 2001 SOESTER COURANT PAGINA 7 Alette v.d. Broek beëdigd makelaar/taxateur oogarts jen! 'ingen kelaardij.nl Zaterdag 12 mei in Banninghal Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 lezers Wij nodigen u uit voor onze PIET VAN HEUGTEN BIJ AANSCHAF VAN A .wvf 500,- GRATIS Eenjarige planten Het regent bekeuringen in Vredehofstraat SOESTERBERG. Verkeerscontrole Waarnemingen VRIJWILUGERSHULP NODIG? 603 11 19 Ledenvergadering Pensioenbelangen Geen opslag van wit- en bruingoed aan de Schans Reclamezuil mag niet aan Biltseweg Veldsecretaris Leger des Heils in Baarn Giro 5S5 Den Haag jeleiding Ellen Blom 035-5421535 fspraak 15 ibrochure die erpers zet, biedt ■cliënten voor _al voor een 035-6016251. jodlopend idwesten. Aan de sht over een speel- /d toilet, tuingerichte )ui over de volledige iderne open keuken it, afzuigkap, afwas- badkamer met bad, 1 toilet en handdoek- 2 met elkaar in ver achterzijde v.v. dak- de woning. 2e verd.: ger. De kamer op de verhuurder. Perceel- i2. Parkeerplaats op jiten goed tot uitste- ;l glas. Inpandige ste- op korte termijn be- water, elektra) ird3-kamer- et fraai uitzicht". Het alerij met veel privacy u heerlijk van de zon I, toilet, badkamer met volle woonkamer met aapkamers, beide met iuken bij de keuken is staan welke modern is droger en opstelling appartement is v.v. een •I glas, 6 groepen in de Servicekosten 353,- yacht). f919] 'oning aan de eide. De tuin is gelegen gt: Begane grond: hal dieping. Tuinkamer, ga- e woning met a.s. voor /oonkamer met houten Open moderne keuken ibi-magnetron, afwas- /fontein en provisiekast :ers ca. 1997). Tweede rs, in 2000 vernieuwde elmeubel en handdoek soppervlakte 140 m2. Volgende week (14 maart) is er en receptie bij Verrips Make laardij aan de Burgemeester Grothestraat 15. De aanleiding [daarvoor is tweeërlei: in de eer- ite plaats de officiële opening van het nieuwe pand, in de tweede plaats de beëdiging van Alette van den Broek-Verrips ils makelaar/taxateur. Sinds de oprichting in 1989 is het makelaarskantoor - onder leiding van Jan Verrips - op verscheide ne adressen in Soest gevestigd ge weest. De firma is echter onlangs neergestreken in een fraai histo risch pand - bij oudere Soesters nog wel bekend als bakkerij Eg- genkamp - bij de rotonde aan de Burgemeester Grothestraat, op nummer 15. Het huis is totaal ge renoveerd en biedt o.a. onderdak aan twee spreekkamers. Die wor den intensief gebruikt door de bei de makelaars: vader Jan Verrips en zijn dochter Alette, die al een paar jaar 'in het vak' zit en eind decem ber vorig jaar werd beëdigd. Naast de 'Verripsen' - Aleid neemt de administratie voor haar rekening - wordt het kantoor bemand door Laura Besselsen (office manager) en parttimer Maaike Willemsen. Alette vond de makelaardij altijd al een aantrekkelijk beroep, maar :a. 450 m3) met 7 op een kind- est. De woning is perfect )or- als het achterdakvlak riante zolderverdieping is ile, lichte woonkamer met elling v.v. inb.app. en deur uur, Hal met modern toilet ist, ruime slaapkamer aan r met vaste wastafel. Nette fel en 2e toilet. 2e verd.: sen grote voorzolder aan- biketel en aansluiting was- oet 2 dakkapellen en toe- iolatieglas en dakisolatie. maakte eerst een 'uitstapje' naar het uitzendbureauwereldje, in Soest en Baarn. Een paar jaar ge leden besloot ze in haar avonduren de NVM-makelaarsopleiding in Utrecht te volgen (SOM) en vorig jaar april haalde ze het diploma. Hoewel de officiële beëdiging van makelaars binnenkort wordt afge schaft (en vervangen door een cer tificaat), hechtte Alette eraan nog op deze traditionele manier in het vak bevestigd te worden. 'Die eed geldt immers voor je hele leven...' Als moeder van drie kinderen - 5 jaar, 2 jaar en 3 maanden - moet ze in haar 50%-baan behoorlijk 'plannen', maar dat gaat haar goed af. Ze heeft trouwens niet zo veel op met het populaire imago van een moderne makelaar - 'jong dynamisch, waarbij verkopen dient om veel geld te verdienen' - maar voelt zich meer aangetrokken tot de degelijke, 'ouderwetse' benade ring van het makelaarsvak. 'Je bent in dit beroep altijd met mensen bezig, die altijd heel verschillend zijn. Je maakt ze ook mee in heel verschillende fasen van hun leven, van hun eerste tot hun laatste huis, bij wijze van spreken.' Toevertrouwen Een huis kopen of verkopen is op zichzelf niet zo moeilijk, vindt Alette, 'maar voor de meeste men- Alette van den Broek van Verrips Makelaardij. Voor de derde keer zal dit jaar 1-2-3-BAMÜ plaatsvinden. Het mega dans-muziekfestijn krijgt wederom gestalte in sporthal Banninghal aan de Banningstraat in Soesterberg, om precies te zijn tussen 22:00 en 05:00 uur. De organisatoren van MJM Pro- luctions zetten in de lounge, waar iok Duo Penotti optreedt, hun ei- ;en DJ-trio Haak Bootz in. Op het podium in de hal komen onder anderen de buitenlanders Surgeon (Engeland) en Frank Lorber (Duitsland) in actie. Verder kun nen de bezoekers genieten van de capriolen van Lady Aida, Zero One, MC Baker en VJ's Xixi Soundmixshow. Een toegangskaart kost in de voor verkoop 35 gulden en op 12 mei aan de kassa 40 gulden. Voor meer informatie: MJM Pro- ductions, info@mjmproductions.nl of www.mjmproductions.nl jstaande woon- m'ii jgeknapt en heeft raling. Zodra het zonnetje Ie zonnige tuin (zuidwest- ing. Het Kerkpad is alleen ir, fietsers en voetgangers, •t, woonkamer met parket- atuur en openslaande deur erloop, 2 slaapkamers aan chterzijde met balkon. Mo- bine, vaste wastafel en 2e r zolder met ruime kamer ite voor de opstelling c.v.- ie en droger. Geheel voor- ze kozijnen. U BENT OOK VAN HARTE WELKOM 10.00 TOT f4.00 UUli Soesterbergsestraat 32A, 3768 EJ Soest Tel. 035 - 601 31 82 sen is het toch een heel belangrij ke beslissing. Je kunt ze alleen goed adviseren als je er zelf hele maal achter staat; als een aankoop niet verstandig lijkt moet je het als adviseur ook durven afraden... Waar het vooral om gaat is dat de mensen jou de juridische en tech nische aspecten van een transactie toevertrouwen, zodat je die zorg van hen overneemt. Uiteraard ligt de beslissing altijd bij de klanten; zij moeten zichzelf in een huis 'zien wonen'; als makelaar kun je alleen iets zeggen over de kwaliteit van het huis en de omgeving.' Verrips Makelaardij richt zich op woonhuizen, bedrijfsonroerend goed en hypotheken, maar Alette voelt zich het beste thuis bij de woonhuizen, juist vanwege het persoonlijk contact. 'Ik ben heel zakelijk, maar ook de gezellige kanten van het vak spreken me aan. Verrips Makelaardij neemt volgen de week woensdag het nieuwe pand officieel in gebruik met een ontvangst voor genodigden. Aan 'cadeautjes' hebben ze bij Verrips niet zoveel behoefte; liever zien ze dat belangstellenden een gift be schikbaar stellen voor het Ronald MacDonaldhuis, waar ouders kun nen logeren tijdens het verblijf van hun kind in een ziekenhuis. 'Wij weten hoe belangrijk een huis kan zijn...' aldus Alette. DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUGA TAHJTTEGELS 25m2 wollen berber of katoen- look shaggy tapijttegels, 5m2 keukentapijttegels of badkamertapijttegels Kom naar de 1000m2 grote tapijttegeltoonzalen bij zijn tapijtfabriek. VAN HEUGTEN TAPIJTTEGELS Utrechtseweg 4, RENSWOUDE Tel.: 0318-571225 www.vanheugten.com BLOEI koninklijke ilichapptj Afd. SOEST Eenjarige planten staan, nu de lente aanbreekt of reeds is begonnen, in het middelpunt van de belangstel ling van tuinlief- hebbers. Er is veel over te vertellen, zeker over de minder bekende soorten, en dat zal mevrouw Werner dan ook doen tijdens de bijeenkomst van Groei en Bloei. Die dialezing vindt plaats woensdag 14 maart van 20:00 tot 22:00 uur in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg. Ze geeft tips over allerlei zaken, zoals kweken voor boeketten. De entree voor niet-leden bedraagt 5 gulden. De kas van justitie kan weer rijke lijk worden aangevuld, al was het alleen maar na de twee snelheids controles die de politie vorige week hield in de Vredehofstraat. Een uurtje of vier 'radaren' lever de 225 prenten op, zodat het Jus titieel Incasso Bureau de acceptgi ro's uit de printer kan laten glijden en versturen. Vorige week dins dag- en donderdagmorgen werd de snelheid van in totaal 2655 voer tuigen gecontroleerd. Ongeveer één op de elf bestuurders over schreed de limiet van 50 kilometer per uur. Sommigen reden 75 tot wel 80 kilometer per uur. Het regende dus bekeuringen in de Vredehofstraat, maar automobilis ten zijn gewaarschuwd, want de laatste tijd worden veel snelheids controles uitgevoerd op verder on der meer de Biltseweg. Daar we ten kennelijk de meeste wegge bruikers inmiddels dat er op hen gelet wordt, want van de 2025 pas santen werden er 'slechts' acht op de bon geslingerd, omdat ze harder dan 80 kilometer per uur reden. Uit de Soester Courant van Dinsdag 6 Maart 1951 WIE VOND DE DOELPAAL? De Voetbalvereniging S.E.C., die vorige week haar nieuwe terrein aan de Bosstraat in gebruik nam, heeft bij de verhuizing naar dit ter rein een doelpaal verloren. De politie verzoekt de vinder van deze paal, deze alsnog aan te ge ven, daar anders sprake is van ver moeden van verduistering. HAAL HET WAS GOED BINNEN. Een van de Amersfoortsestraat wonende dame kwam tot de ont dekking, dat anderen zich hadden ontfermd over haar wasgoed, het welk zij des nachts buiten had la ten hangen. Zij miste 2 wollen dekens, enige pyama's, overhemden en enig on dergoed. DIEFSTAL VAN ZINK VAN HETR.K. KERKGEBOUW. Nu de prijzen van zink en lood hoog zijn nemen de diefstallen van deze materialen toe. De Pastoor van de R.K. Kerk moest bemer ken, dat de zinken regenpijpen van zijn kerk verdwenen waren. DE HEER VERHOEF SPRAK VOOR DE PARTIJ VAN DE ARBEID. Voor de afdeling Soesterberg van de Partij van de Arbeid sprak de heer Verhoef, lid van de Gedepu teerde Staten in Utrecht, over het onderwerp: "De verzorging van de economisch zwakkeren". Spr. schetste de geschiedenis van onze sociale wetgeving sinds 1874. Daarna stond spr. stil bij de cate gorie van de werklozen. Naast de rijkszorg kent men de gemeentelij ke zorg, welke echter plaatselijk nog veel verschilt. De armenwet verplicht de overheid om te helpen bij het leningen van nood. Al is deze wet verouderd, toch is er in de nieuwe armenwet van 1912 een belangrijk element opgenomen, het z.g. opheffingsartikel, dat aan behoeftigen steun verleent om er weer bovenop te komen. De ge meente heeft nu een belangrijke sociale taak gekregen voor leniging en het voorkomen van armoede. De armenwet treedt op na de ker kelijke steun. Naast deze directe uitkering uit de armenwet bestaat, vooral in de grote plaatsen, ook de verzorging van rustbehoevenden, van de door ziekte of rampen ge troffen gezinnen, van behoeftige ouden van dagen. In dit verband werd o.m. gewezen op het droeve lot der bejaarde echtparen, wan neer zij van elkander gescheiden in het armenhuis terecht komen. In dit opzicht is men b.v. in Denemar ken veel verder, waar een speciale stad van oude lieden bestaat, wel ke in al hun bijzondere noden kan voorzien. Een belangrijke taak van de sociale verzorging is het preven tief werk. Zeer goed werkt de in stelling van vrijwillige armenbe zoekers. Bij dit alles is gebleken, dat een goede sociale voorziening in tal van schijnbaar hopeloze ge vallen redding heeft gebracht. HUMOR IN DE STAATSCOURANT. Wat voor gezicht zou u trekken als iemand u een "bimzer" noemde. Of een kantenlikker, een stofstan- zer, een gladder of iets dergelijks. Ja, we hebben nog meer mooie namen bij de hand, bijv. krammen- zwikker, achterlapschrooier of neuzenzwikker. U denkt mis schien, dat we uit de woordenschat van een Amsterdamse straatjongen putten, maar dan hebt u het mis. Dit is allemaal goed degelijk Ne derlands, want we hebben de woorden ontleend aan de Neder landse Staatscourant. En u kunt nog moeilijk van het officieel or gaan van de Nederlandse Staat verwachten, dat het iets zal publi ceren, dat zelfs maar zweemde naar volkshumor... De verklaring is heel eenvoudig. Al deze woorden zijn beroepsaanduidingen, die wij ontleenden aan het in de Staats courant opgenomen collectief ar beidscontract voor de schoeiselin dustrie. In zo'n contract worden alle werkzaamheden in de fabriek afzonderlijk opgenoemd en daar onder treffen we de bovenvermel de functies aan. Met alle respect voor de schoenindustrie kunnen we toch niet zeggen, dat de taak verdeling bij de vervaardiging van schoenen flatterende aanwinsten voor het Nederlandse woorden boek heeft opgeleverd. Sinds 1 maart ontvangen rokende patiënten die 48 uur of langer ver blijven op zorgeenheid Cardiologie van Ziekenhuis Eemland hulp bij het stoppen met roken. Cardiolo gen en verpleegkundigen van deze zorgeenheid maken daarvoor ge bruik van een 6-stappenplan, ont wikkeld door de Stichting Volksge zondheid en Roken (Stivoro), een manier van begeleiden waarbij de persoonlijke situatie van de patiënt centraal staat. Ziekenhuis Eem land wil daarmee de kwaliteit van zorg aan de rokende patiënt verho gen en de kans op ziekten door roken terugdringen. De begeleiding bij het stoppen met roken begint met het stopadvies van de cardioloog aan de patiënt. Daarna neemt de verpleegkundige het van de cardioloog over. Als de patiënt uit het ziekenhuis is ontsla gen wordt de huisarts geïnfor meerd. Na enige tijd checkt de ver pleegkundige nog een keer telefo nisch hoe het de patiënt vergaat. Bij een verkeerscontrole op de Dalweg zijn donderdagavond ne gentien processen-verbaal opge maakt. Bij de overtredingen van weggebruikers ging het voorname lijk om het niet dragen van de vei ligheidsgordel en fietsverlichting die niet in orde was. Voorwerpen worden door Gertien van de Gracht gebruikt om waar nemingen te verrichten. Belang stellenden kunnen dat zien en ho ren op maandag 12 maart bij PASO. De bijeenkomst begint om 20:00 uur en wordt gehouden in de Vriendschap aan de Nachte- gaalweg. Entree 2,50 gulden voor leden, 7,50 gulden voor anderen. Om de begeleiding zo goed moge lijk ofte ct»»mTnf>r> on de individue le situatie van de patiënt, infor meert de verpleegkundige eerst naar diens rookgedrag en vraagt of de patiënt ook echt wil stoppen met roken. Als dit zo is en even tuele barrières als het mislukken van vorige pogingen zijn bespro ken, stelt de verpleegkundige sa men met de patiënt een stopdatum vast. De patiënt ontvangt een brochure met uitgebreide uitleg over de voordelen van het stoppen met ro ken en wat daar bij komt kijken. Daarnaast bespreekt de verpleeg kundige met hem of haar de mo gelijkheden van hulpmiddelen als medicatie en extra begeleiding, die de kans op een succesvolle stoppo ging kunnen vergroten. Meer kans op genezing Roken is vaak één van de oorza ken van bijvoorbeeld een hartin farct. Een patiënt die stopt met roken heeft na een jaar al 50% minder kans op herhaling van een hartinfarct. Bovendien heeft ie mand die niet meer rookt een be ter vooruitzicht op herstel. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg De afdeling Soest/Baarn/Eemnes van de Nederlandse Bond van Pensioenbelangen houdt donder dag 15 maart haar jaarlijkse leden vergadering. In de Speeldoos aan de Rembrandtlaan in Baam wordt de zitting om 14:00 uur geopend. Voor de pauze komen de gebrui kelijke jaarverslagen aan de orde, daarna volgt een mededeling van een hoofdbestuurslid en wordt ge rapporteerd over de voortgang van het onafhankelijke pensioenconsu ment autoriteit (OPA). Ook niet- leden zijn welkom op de vergade ring. Het gemeentebestuur voelt niets voor een opslag voor (afgedankt) wit- en bruingoed op het gemeen telijke afvalstoffenpark de Schans. Expert Schoemaker had daarom gevraagd, omdat er in de winkel zelf geen ruimte is. De detaillisten zijn tegenwoordig verplicht om, bij aankoop van een nieuw apparaat, de afgedankte exemplaren van koelkasten, tv's etc. terug te nemen van de consument. Volgens de gemeente ligt de ver antwoordelijkheid bij de detaillist. Als Schoemaker zijn zin zou krij gen is de Schans algauw te klein, aldus het ambtelijk advies, want dan komen zijn collega's natuurlijk ook met hun afval. Bovendien moet het allemaal geregistreerd worden (vanwege de verrekening), en dat werkt alleen maar kosten verhogend voor de gemeente en dus voor de burger... Soest heeft wel, samen met Amersfoort, een Regionaal Over slag Station (ROS), waar de leve ranciers hun 'afval' kunnen achter laten. De gemeente voldoet dus aan haar wettelijke verplichting, en daarmee is voor Soest de kous af. Het gemeentebestuur heeft de ei genaars van het (dubbele) tanksta tion aan de Biltseweg laten weten dat de daar geplaatste reclamezuil - zes meter hoog - binnen drie weken verwijderd moet worden, op straffe van een dwangsom van 15.000 gulden. De eigenaars had den weliswaar een schetspian inge diend, en volgens het bestem mingsplan mag het eigenlijk ook wel, maar bij een onlangs gehou den 'buitencontrole' bleek de Soester ambtenaren dat de zuil er al stond, en dat mag natuurlijk niet. Bovendien is de welstandscommis sie tegen de zuil, want die past meer bij een snelweg en is veel te fors, gelet op de kleinschalige, groene omgeving en het doorsnee profiel van de Biltseweg. De com missie vindt dat het object 'op on gewenste wijze als te dominant en storend in de omgeving wordt er varen'. De firma heeft nog niet gereageerd op het voorstel om een aangepast plan in te dienen. Overigens staat er ook zo'n zuil aan de andere kant van de weg, op Baarns grondge bied. Daar is de (Baarnse) wel standscommissie trouwens ook te gen. De veldsecretaris van het Leger des Heils in Nederland, luitenant kolonel J. Kanis, spreekt komende zondag 11 maart in het korpsge bouw aan de Acacialaan 6 in Baarn. Kanis was hoofd van de af deling communicatie van het Le ger des Heils, voordat hij veldse cretaris werd. Sinds juni vorig jaar is hij aangesteld als hoofd voor de ruim tachtig korpsen in Nederland. De samenkomst begint om 10:00 uur en iedereen is van harte wel kom. Cultuur-wethouder Neks Blommers mag dan in een in terview bij Radio Soest gezegd hebben dat het gemeentebe stuur de voorwaarden schept voor een zo breed mogelijk cul tuuraanbod in Soest, over één ding heeft ze niet gesproken: het ontbreken van een volwaar dige accommodatie in Soest. Onder het pseudoniem Kond Le Bisck herinnerde een een inwoner van Soest daar nog eens in dicht vorm aan, met verwijzing naar 't Spant in Bussum en De Speeldoos in Baarn. Hij schreef onder meer: en dat verhindert dat er vlaggen steken vanuit een tempel aan cultuur ge wijd'; en: '...wordt het in Soest ooit zomer op den duur? Spant, Speel doos, Soest wat spijtig, o wat zuur!' Voor een groot evenement in Soest biedt eigenlijk alleen het open luchttheater Cabrio voldoende plaats, maar dan alleen als het weer het toelaat. Verder is er het militaire Casino in Soesterberg. Defensie is echter niet scheutig met het beschikbaar stellen van de grote zaal. Andere gelegenheden, zoals de zaal van Artishock en van C drie bieden onvoldoende ruim te om voorstellingen van enige al lure te organiseren, nog afgezien van de slechte akoestiek. Een zeer ingrijpende, dus kostbare, verbou wing hiervan dan wel het realise ren van complete nieuwbouw zou de enige mogelijkheid zijn om in Soest een volwaardig theater van de grond te krijgen. Tot die conclusie kwam destijds ook de werkgroep die onderzoek deed naar de mogelijkheid om ter vervanging van C-drie een theater accommodatie van de grond te krijgen, die voldoende zou zijn om revue- en toneelgezelschappen en grote voorstellingen van andere aard naar Soest te halen. Bekende omroepmedewerkers als wijlen Jan Leyendekker en Piet Ekel en Piet Daalhuisen leverden hun rapport 'Gereedschap voor de bouw van een theater in Soest' af bij het ge meentebestuur, maar ze kregen al gauw te horen dat het plan finan cieel niet haalbaar was. Vijftien miljoen gulden voor een theater was te veel. 'Bezwaren van finantieelen aard' waren er ook de oorzaak van dat in 1937 een in vergevorderd sta dium verkerend plan 'voor het stichten van een nieuwe groote zaal te Soest die een veel grooter aantal personen zou kunnen bevat ten dan de bestaande zalen' ook niet doorging. 'Gebrek aan plaats ruimte doet zich herhaaldelijk ge voelen bij voorstellingen en uitvoe ringen van vereenigingen e.d., die noodgedwongen dan op twee ach tereenvolgende avonden hun voor stellingen moesten geven en dan nog veelal plaats tekort kwamen. Doch tegen meer dan twee voor stellingen achter elkaar bestaan zulke overwegende bezwaren, dat daarvan moet worden afgezien', zo luidde de motivering om een plan voor een overdekt theater te ont wikkelen, naast het openluchtthea ter (nu Cabrio). Dan zou men niet meer naar de veel te kleine zalen in Eemland hoeven, naar het Ver enigingsgebouw, De Gouden Ploeg, of het Ludgardusgebouw, accommodaties die inmiddels alle maal verdwenen zijn. Hedendaagsche eischen Van voorstellingen van enige om vang is Soest dan ook altijd versto ken gebleven. Ze konden hier 'als regel niet gegeven worden, omdat het kleine aantal toe te laten toe schouwers het doen van betrekke lijk groote uitgaven veelal niet wet tigt, terwijl ook de toneelruimte met kleedkamers e.d. niet voldoen aan hedendaagsche eischen van een goed en groot gezelschap. Wij denken hier bijvoorbeeld aan avonden van omroepvereenigin- gen, aan tooneelstukken, revue's e.d.', aldus de toelichting bij het theaterbouwplan in 1937. 'De plannen die thans zijn ontwor pen, pogen aan al die bezwaren tegemoet te komen', zo gaat de toelichting verder. 'Zoo is het nieuwe toneel van de nieuw op te richten groote zaal geprojecteerd op 9.50 Meter breed bij 7 Meter diep en 9 Meter hoog. Er kunnen de meest omvangrijke coulissen en atttributen worden geplaatst. De zaal zou langzaam glooiend vanaf het tooneel, met daarvoor een or kestruimte van 1 bij 7.30 Meter, oploopen en plaats bieden voor 304 personen. Op de tweede ver dieping is een groot balcon gepro jecteerd waarop nog eens 108 zit plaatsen zijn, zoodat de geheele zaal in totaal 412 personen kan herbergen op gemakkelijke en rui me zetels. De voorgevel is geprojecteerd met een groote, breede stoep en een nieuwerwetsch glazen en verlicht corridorraam, boven de horizonta le luifel scherp contrasteerend. De gevel zal worden uitgevoerd in crèmekleurige tegels. Beneden voor de groote hall is allereerst in het midden van de entree de cas- sa geprojecteerd met links en rechts daarvan breede deuren die tot den fraaien hall toegang geven. Vanuit den hall leiden trappen naar het balcon, geflankeerd dooi twee vestiaire ruimten, terwijl in de hall tevens nog een bureauruimte is ontworpen'. Veiligheidsmaatregelen Verder waren er 'natuurlijk de noodige toiletten aangebracht, niet minder dan 10 afzonderlijke kleed kamers voor de artisten, alsmede een grote solistenkamer'. Er waren tal van (brand)veiligheidsmaatre- gelen genomen en voldoende nooduitgangen, en er was zowel indirecte verlichting als noodver lichting. Op de bovenverdieping was een brandvrije cabine voor filmvoorstellingen aangebracht. 'Die zal van de straat af zichtbaar zijn, op soortgelijke wijze als bij het Cineac-theater te Amsterdam, zoodat men alle verrichtingen daarin zal kunnen volgen'. Opmerkelijk was ten slotte de Het plan van den voorgevel der nieuwe zaal. 'groote kelder die tevens dienst baar zal kunnen worden gemaakt als vluchtkelder bij luchtaanvallen tegen bomscherven en gasbom men. Zij zal voor dat doel onge veer 11 bij 17 Meter groot worden en in elk geval alle personen kun nen herbergen die zich in het ge bouw mochten bevinden'. 'Tot zoover het plan, waarvan de teekeningen al reeds geheel klaar zijn. De kans dat het gebouw eventueel geplaatst wordt naast het tegenwoordige Carlton-filmtheater (nu chinees-indisch restaurant op de hoek Burg. Grothestraat-Heu- velweg, red.) is vrij groot, alhoewel de onderhandelingen daarover nog niet zijn beëindigd. Alsdan zou de huidige bioscoopzaal als foyer kunnen worden ingericht, die bij niet gebruik der groote zaal als dancing kan worden benut. Zoo doende zou de tegenwoordige danszaal op de bovenverdieping dan weder voor andere doeleinden kunnen worden bestemd. Aan de oprichting van een derge lijk object zit natuurlijk heel wat vast. Het zijn vooral de finantieën die daarbij een hartig woordje me- despreken. Een flinke kans op de verwezenlijking van dit grootsche plan bestaat er echter al. Het is re delijkerwijze ook te verwachten dat aan de laatste bezwaren van Zo zag de voorgevel eruit van het ontwerp van een theater voor Soest. Het Dudok van Heel-achtige ge bouw, in 1937 in dezelfde stijl ont worpen voor Hilversum (waar het ook nooit kon worden gereali seerd), doet denken aan het Grand Theatre in Amersfoort. finantieelen aard ook wel zal kun nen worden tegemoetgekomen. Mocht het benoodigde bedrag door de verschillende belangheb benden bijeengebracht kunnen worden, dan zal ongetwijfeld hier te Soest een pracht van een zaal komen, waarvan de totstandko ming allerwege, en zeker niet het minst die van het plaatselijk veree- nigingsleven, van harte zou worden toegejuicht', zo schreef destijds de Soester Courant. Nooit uitgevoerd Blijkbaar hebben 'de verschillende belanghebbenden het benoodigde bedrag' niet bijeen kunnen bren gen, want het plan is nooit uitge voerd. Hetzelfde geldt voor alle theaterplannen die nadien nog werden ontwikkeld. Ze kwamen allemaal in een gemeentelijke bu reaula terecht. Misschien is die wel voller dan de lade met-plannen die in Soest wèl zijn doorgegaan! AMENWERKENDE HULPORGANISATIES WWW.HELPINDIA.IML Nationale Actie Aardbeving India

Soester Courant | 2001 | | pagina 7