'Eigenlijk propageer ik het Ongeloof h 4; 5,75 15,75 MAART IS BIJ DIMA BESTEKKENMAAND D D A van Oest Weekendaanbieding VAH ICofteh lyj 10 violen bossen 'ot narcis hortensia tulpen 0 ïi 95 Ü1 Diabetesvereniging Eemland geeft graag voorlichting Veelzijdige houtbewerking Timmerfabriek Piepenbroek WOENSDAG 14 MAART 2001 SOESTER COURANT PAGINA 11 Elfde dichtbundel van Jan Visser een 'monumentje' mwaren. baan i 2001 25 Bij besteding van minimaal 15,- maakt u kans op de volgende prijzen: 1 maand lang elke week een gratis boeket van 25,- (4x) Kadobon van onze winkel van 50,- (lx) Kadobon van onze winkel van 25,- (2x) Kadobon van onze winkel van 15,- (3x) vrijdag en zaterdag P roefstolletjes voor Pasen nu3 Roomboter appeltaartje met verse appels, nu VVD: 'Soest meet met twee maten op De Schans' 20 jaar Vrouwen voor Vrede Soest TOT EIND MAART KUNT U PROFITEREN VAN: ONGEKEND LAGE PRIJZEN MET 20% TOT 50% VOORDEEL Natuurlijk alleen topmerken als: Keltum, Robbe Berking en Wilkens. Er is keus in edelstaal, verzilverd en zilveren bestek. v\V evb. Hu ereldH/inkel 7 specerijen Kinderfeest voor Klimop, de Buut en Desmond Tutu Lezing: Israël en bezette gebieden TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN BIJ AANSCHAF VAN ƒ500,- GRATIS dt u verder... iir Meubels. parkfj Deuren Verlicht! J Hout en bouwmatej ,Tbaarrftelo35 548 6IÜ jopend n 09.00 tot 18.00 uur in 09.00 tot 21.00 uur - i» aopinatis [3 ActfJ >en plannen ,te scholen ra! loop! rustig 113 Acts gen plannen jp ne scholen en postzegel! overgaat 'est Soesterberg In 'Woordademig' - de elfde en zojuist verschenen dicht bundel van Jan Visser staan 43 gedichten van zijn hand, door hemzelf geselecteerd uit een oeuvre dat inmiddels een paar honderd gedichten moet omvatten. 'Mijn lievelingsge- dichten', noemt hij ze. Dat wil niet zeggen dat de rest hem niet dierbaar meer is. Waarschijn lijk komt er dus nóg wei eens zo'n bundel uit. 'Woordademig' bevat, zegt hij, de gedichten waaraan hij geen tittel of jota zal veranderen. Of het ook zijn béste zijn weet hij niet. 'Het zijn da gedichten waaraan ik zelf erg gehecht ben, en het leek me leuk om ze zo eens bij elkaar te zetteuj Een 'soort van monurnen- ^^^^fiet wel, geeft hij toe. 'Daar I op mijn leeftijd behoefte Maar zijn andere werk gaat liet verloren, ik wil m'n her- fisels gewoon onder woor- pngen. Natuurlijk doe je dat ielf, je doet alles voor jezelf, het is wel aardig als anderen poi vinden.' pschrijft zichzelf als 'een ty- gelegenheidsdichter', die :en aanleiding moet hebben Üie ook meestal vindt in de n en de mensen die hij tegen- I 'Maar ik zit echt niet op ie- rij moment te dichten, zo dat niet. Ik verzamel woor- nnetjes, beelden. Dat doe ik 1 hele leven. Als ik genoeg 1 ik zitten om er iets mee te maar ook dan wordt het bpgehangen aan een voorval, ncident of een gemoedstoe- gedichten in de bundel zijn dierbaar, maar vooral het al- rste dat hij schreef, ergens aan jegin van de jaren zestig (na- lij eerder vooral liedjes en ca- tteksten had geschreven, o.a. Ide Avro-radio, waarvan niets lard is gebleven), is nog steeds van zijn favorieten. Het is ook titelgedicht en maakt duidelijk pij in zijn jeugd geleden heeft r de astma die hem de adem n. Het eindigt zo: 'gebo- e sterven snakt hij naar 1 zijn leven lang /woord- |e m i g'. 'Dat gedicht is m'n 1 lang met me meegegaan...' Dksdichter picht inmiddels al zo'n veertig en met elf niet bepaald dikke dels kan er ook niet gesproken iden van een indrukwekkende jductie, althans niet in kwanti- 'Soms gaat het heel vlot, soms t het een hele tijd. Ik heb na- 'jk ook altijd een druk leven I...' Veel kontakten met ande- Üichters heeft hij nooit gehad, jezien van zijn vrienden Simon kenoog en Willem-Jan Otten. t met de grote jongens, zoals jpland en Komrij en zo. Die ken oals iedereen ze kent.' Hij heeft I ook nooit gedichten opgestuurd I naar literaire tijdschriften, omdat ||ji alleen maar gelezen worden por een klein groepje 'kenners'. En ik wil door iedereen gelezen Kirden. Ik ben absoluut een volks- lichter. Mijn poëzie is ook begrij- Bpjk. Als iemand het niet snapt gHik er ook graag over praten, "jaar ik verzet me hevig tegen die 'onleesbare' dichters die zelf niet weten waar hun poëzie over gaat en zich dat ook niet afvragen. Wat heb je aan schrijven om het schrij ven, als niemand 't snapt...?' Maar is kunst dan niet altijd een zaak van de elite en nooit van het gewone volk? 'Nee, kunst is het hoogste goed, als je maar goed kijkt en luistert. Maar veel mensen zijn er niet mee opgegroeid of vin den het te moeilijk. Ik roep wel eens dat kunst alleen voor de elite is, maar dat is dan meer uit teleur stelling, omdat de cultuur altijd het kind van de rekening is, ook in Soest!' 'Boodschap' Visser noem zichzelf graag de laatste religieuze Nederlandse dichter', en hij heeft dan ook een 'boodschap' die hij in deze bundel opnieuw uitdraagt. 'Eigenlijk pro pageer ik het Ongeloof. Ik verbaas me zo ontzettend over wat er op religieus gebied tegenwoordig alle maal gebeurt. Het is verschrikke lijk, maar de mensen zien het niet. Dat de SGP 2,5 miljoen verliest met gokken, dat de katholieke kerk condooms verbiedt, dat de Taliban boeddhabeelden vernielen, dat christenen en moslims elkaar op de Molukken de hersens in slaan, dat. in Mekka mensen door de menigte pelgrims onder de voet worden gelopen - ga zo maar door. Er wordt in naam van de godsdienst gemoord en gedaan, en dat moet eens ophouden. We we ten inmiddels dat er geen God is. Waarom stoppen de mensen daar dan nog zo veel energie in, terwijl er op aarde zo veel te doen is...?' Is poëzie geen moeizame omweg om die boodschap over te bren gen? 'Jawel, maar ik ben nu een maal geen romanschrijver. Daar ben ik te lui voor. Ik kan ook niet schilderen en geen muziek maken. Ik moet het dus met poëzie doen.' En is het ook niet een tikkeltje aanmatigend dat hij God dood verklaart? 'Dat doe ik niet, dat heeft Nietzsche al gedaan. Wat Si- monis zegt, dat is aanmatigend, dat normen en waarden alleen vanuit het christelijk geloof te for muleren zijn. Dat is toch belache lijk! Ik vind het prima als mensen van 5,25 voor fier stuk 2,75, drie voor ij.van 21,75 voor i Aanbieding geldig in Soest en Soesterberg van 15 X/m 19 maart. Af IV BLOEMEN EN PLANTEN Soesterbergsestraat 44a - Soest - Tel. 035 - 647 07 07 Buys Ballotlaan 11 -Soesterberg -Tel. 0346 - 35 48 92 troost vinden in het geloof, maar ik kan het niet meer en ik voel me daar happy bij.' Troost Christenen twijfelen altijd en zoe ken voortdurend naar 'Iets', zegt hij. 'Ik zoek niet meer, ik vind, zo als Picasso zegt. Dit leven, dat is het, meer is er gewoon niet. Je kunt het wel proberen zin te geven, maar soms heb ik het gevoel dat de evolutie intussen is omgeslagen: de mensen slingeren als apen van de ene boom naar de andere, ze zitten mekaar wat te vlooien en dat is het dan. Kunst, dat is de enige troost.' God ging in de jaren zeventig dood voor Jan Visser, maar hij mist Hem soms nog wel. 'Zoals je je ouders mist. Ik heb ook wel ge noten van de mooie verhalen die ik als christelijk onderwijzer vertellen moest. De bijbel is een prachtig boek.' Maar dat hij die astma uit zijn jeugd kwijt is, is dat niet om dat God zijn gebed toen heeft ver hoord? 'Zou het? Ik denk 't toch niet...' 'Eredienstje' Afgelopen zaterdagmiddag vond in de kapel van het Cenakel (Soesterberg) de officiële presenta- Jan Visser aan het woord tijdens de 'doop' van zijn bundel in het Cenakel; op de achtergrond het ka merkoor Tourdion. Foto: Herman van Dam tie plaats van 'Woordademig'. Dat gebeurde, in Vissers stijl, met een soort 'eredienstje', waaraan het Soester kamerkoor Tourdion o.l.v. Paul Nygaard een bijzonder cachet gaf, evenals Henk Meutgeert (pia no) en Mark Drost (zang). Ook het aanwezige publiek - de scha re vrienden en bewonderaars die hij altijd weer om zich heen weet te verzamelen - leverde een muzi kale bijdrage. Op aangeven van feestredenaar prof. Eric-Jan Tuin- inga (die Visser o.a. omschreef als 'Cyrano de Soest' en hem treffend in een fraaie pastiche van 'De tuin man en de dood' verwerkte) en op de wijs van zoiets als 'Vader Jacob' zongen allen de dichter toe met een toepasselijke canon, eindigend met: 'de aarde is hemel, de aarde is hel'. Jan Visser is op zaterdag 24 maart (vanaf 10:30 uur) aanwezig bij boekhandel Van de Ven, Zuidpro menade, om zijn nieuwe bundel te signeren. 'Woordademig' is te koop voor 25,00. PPpr mf BROÖ1 AKKERIJ Birkstraat 93 - Soest - Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 - Soest - Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A - Soest - Tel. 601 38 77 Na via de pers de problematiek van de fa. Schoemaker tot zich te hebben genomen meent de fractie van de WD in de Soester ge meenteraad dat de gemeente wel wat erg star vasthoudt aan de re gels. In de commissie SOWM zal de WD dan ook vragen stellen over deze zaak. met het doel de problemen van de fa. Schoemaker tot het verleden te laten behoren. Bij de inruil van o.a. ijskasten en wasmachines bleek dat de fa. Schoemaker deze apparaten niet mocht inleveren bij De Schans. Als een particulier dezelfde machine komt inleveren mag dat wel. De fa. Schoemaker vindt dat de gemeente in dat geval met twee maten meet. Vandaar dat de fractie van de WD wil proberen een oplossing voor dit probleem te vinden. De Soester Kring 19! Secretariaat: Albert Cuyplaan 136 I Tel. 035-6017001 De Zuid-Limburgse natuur en het landschap van deze zuidelijke pro vincie worden naar Soest gehaald. Ook een verzameling vlinders zal woensdag 21 maart te zien zijn in Soest. Het is te danken aan de Soester Kring die Arnold van Ark heeft uitgenodigd over beide on- derwerepen een lezing te houden. Het hoofd plantsoenendienst en groenbehe.er van Sterrenberg in Soesterberg doet dat in de zaal van de NPB kerk aan de Rembrandt- laan, ingang bij de parkeerplaats aan de Pieter de Hooghlaan. De zaal gaat om 9:30 uur open, de eerste lezing begint een half uur later; entree 5 gulden. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Deze maand bestaat de afdeling Soest van Vrouwen voor Vrede 20 jaar. Dat wordt met vriendinnen/ vrienden en belangstellenden ge vierd op dinsdag 27 maart in De Schoof, Molenstraat 142, van 20:00 tot 22:30 uur. Adrienne van Meüe-Hermans, coördinator van de werkgroep In ternationale Contacten (W.I.C.), is bereid gevonden om met de Soes ter vrouwen 'hoopvol vooruit te kijken'. Uiteraard wordt er ook te ruggekeken op de afgelopen 20 jaar, onder het motto: 'Wat beziel de ons? Wat hield ons bezig?' Met een 'act' worden 'toen' en 'nu' aan elkaar gebreid. Na het officiële gedeelte is er een feestelijk samenzijn onder het ge not van een drankje en gelegen heid voor gelukwensen. Een 'speakerscorner' staat klaar voor hen die enkele feestelijke, bemoe digende, inspirerende of kritische woorden kwijt willen 3 min.). De koffie staat klaar vanaf 19:45 uur. Contactadres: Waldeck Pyr- montlaan 62, 886014525. Eventuele feestgaven worden be stemd voor de opvang van uitge procedeerde vrouwen en kinderen, Stichting 'VAST', Den Bosch. Ze zijn welkom op bankrekening 55.36.34.267 t.n.v. M. Schulte- Erftemeijer i/z Vrouwen v. Vrede AANBIEDINGEN ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. Van Weedestraat 48 Soest Nog maar krap een mensen leeftijd geleden ging je er on herroepelijk aan dood. Tegen woordig kun je er echter net zo oud mee wonden als ieder an der. Maar toch., als je van de dokter te horen krijgt dat je diabetes mellitus, of populair gezegd 'suikerziekte' hebt, be tekent dit wel dat je je hele ver dere leven aan deze chronische stofwisselingsziekte vastzit. Met alle consequenties van dien. Er zijn twee verschillende typen diabetes. Het zogenaamde 'type 1', ook wel jeugddiabetes genoemd, ontstaat doorgaans vóór het 35° levensjaar. Bij dit type wordt geen insuline meer aangemaakt in het lichaam en moet deze van buiten af worden ingebracht. 'Type 2' ook wel ouderdomsdiabetes genoemd, ontstaat meestal na het 40c, 45c levensjaar en vaak zelfs nog later. Bij dit type is er nog wel een eigen insulineproductie, maar onvol doende. Ook kunnen de lichaams cellen minder gevoelig voor insu line zijn geworden. Voor de behan deling van dit type diabetes zijn bloedglucoseverlagende tabletten, al of niet in combinatie met een voedingsvoorschrift, in veel geval len voldoende. Ten onrechte spreekt men vaak van slechts "een beetje suiker" hebben. Maar dat is een ernstig misverstand. Een "beetje" diabetes bestaat niet. Bei de typen zijn in beginsel even ern stig en kunnen op den duur ook even ernstige complicaties opleve ren. Onder meer doordat de mensen over het algemeen steeds ouder worden, neemt verhoudingsgewijs ook het aantal mensen met diabe tes wereldwil d steeds meer toe. In het bijzonder van type 2. De snel heid waarmee dit momenteel ge beurt is bepaald zorgwekkend. Onderzoek geeft aan, dat wij in de regio Eemland in totaal op zeker enige duizenden mensen met dia betes kunnen rekenen. Het pro bleem is echter, dat een groot deel hiervan nog niet weet dat men aan deze aandoening lijdt. Men voelt zich weliswaar wat lustelozer, is vaker moe en dorstiger (waardoor men ook vaker moet plassen), maar denkt dikwijls dat dit bij het ouder worden hoort. Het kan zelfs jaren duren voordat men met klachten bij de arts aanklopt. Pro blemen met bijvoorbeeld de ogen, nieren, zenuwen, en/of voeten kunnen vaak het gevolg zijn van een alreeds langdurige, maar tot dusver onbehandelde diabetes. De afdeling Eemland van de Dia betesvereniging Nederland heeft daarom een voorlichtingsteam ge vormd van deskundigen die alle maal zelf diabetes hebben. Zij ge ven graag (en in principe koste loos) voorlichting over de verschil lende aspecten van diabetes aan groepen of groepjes mensen of be zoekers van een sociëteit, vereni ging, zorgcentrum en zo meer. Ook aan verzorgenden van zorgin stellingen willen zij graag vertellen hoe men het beste met deze aan doening om kan gaan. De grondig voor deze taak opgeleide voorlich ters leggen duidelijk uit wat diabe tes mellitus inhoudt en hoe men er het beste mee kan leven. Voor meer informatie over de mo gelijkheden van dergelijke voor lichtingsbijeenkomsten kan men contact opnemen met de heer H. van Buren in Amersfoort, 88033- 4633095. Soesterbergsestraat 32A, 3768 EJ Soest Tel. 035-601 31 82 Veelzijdige houtbewerking. Dat is het motto van Timmer bedrijf Piepenbroek die vijf jaar geleden als eenmanszaak begon en inmiddels is uitge groeid tot een volwaardige tim merfabriek. De werkplaats is gevestigd aan het Weteringpad 34. Eigenaar J.G. Piepenbroek heeft zijn klantenkring flink kunnen uit breiden, onder meer dankzij de samenwerking met verschillende binnenhuisarchitecten, maar ook op de particuliere markt timmert hij aan de weg. 'We werken sterk klantgericht. Als iemand kozijnen bestelt, komen we zelf de maat opnemen om er zeker van te zijn dat alles 'passend' de fabriek ver laat. Een ander voordeel is dat we buitendienstmedewerkers hebben die de bestelde goederen komen plaatsen of monteren. Je kunt dus zeggen, dat we alles onder één kap hebben', aldus de Soester onder nemer. Service en kwaliteit staan bij Pie penbroek hoog in het vaandel. Je kunt het zo gek niet bedenken of de timmerfabriek maakt wat de klanten wensen. Naast de eerder genoemde kozijnen zijn dat onder meer keukens, kasten, deuren en ramen. De timmerfabriek aan het Wete ringpad is telefonisch bereikbaar via nummer 6022146. PIEPENBROEK Ramen, deuren, kozijnen, trappen, kasten etc. Alles uit eigen timmerwerkplaats. Ook voor uw verbouwingen. J.G. Piepenbroek, Schoutenkampweg 65 - 3768 AB Soest Timmerwerkplaats: Weteringpad 34 Tel: 035 - 602 21 46 - Fax:035 - 603 06 04 M tichtina Wereldwinkel Soest S<eenhoffs(raa( 9A, (el. 602 8132 Al geruime tijd is in de Wereld winkel een fraai rieten mandje met 7 specerijen te koop. Deze spece rijen komen uit Sri Lanka, een land dat van oudsher bekend is om specerijen van bijzonder hoge en fijne kwaliteit. Het palmbladmand je wordt geweven door werkne mers van het ontwikkelingsproject in het dorp Dambadeniya. De werknemers zijn zelf eigenaar. Voor de specerijen betaalt Fair Trade 15 extra voor het ontwik kelingsfonds. Nu de specerijen in Sri Lanka zelf worden verpakt be tekent dit extra werk en inkom sten. De inhoud van het pakje be staat uit zwarte peperkorrels, mil de currypoeder, currybladeren, nootmuskaatpoeder, cardamon, kruidnagels, kaneelpoeder en ka neelstokjes. Een aardig geschenk? Openingstijden Wereldwinkel: maandag 13:00-17:00 uur; dins dag t/m vrijdag 09:30-17:00 uur; zaterdag 09:30-16:00 uur, 88 6028132. Vrijdagavond 16 maart is er een kinderfeest voor alle leerlingen van de locaties Klimop, de Buut en Desmond Tutu van het openbaar onderwijs Soest. Deze feestavond wordt georganiseerd door de ver schillende ouderraden van de des betreffende scholen, om te vieren dat deze locaties niet gaan sluiten. De ouders en vooral de kinderen zijn erg blij met dit besluit en daar om zal dit uitbundig gevierd wor den. Aan dit feest werken mee de band Toni en de Rosino's en van af 20:15 uur presenteert Kees van Amersfoort voor de oudere leer lingen (vanaf groep 5) een spette rende disco. Het feest wordt gehouden in Mavo Soest (Valeriaanstraat) en begint om 19:00 uur. De drankjes en hapjes worden verzorgd door de ouders! Johan Groothelm. Op donderdag 22 maart houdt Jo han Groothelm, voormalig lucht machtmajoor, een lezing over de toestand in het Midden-Oosten onder de titel 'Israël, de bezette gebieden en hun problemen'. Daarin gaat hij in op de historische achtergronden en ontwikkelingen, het vredesproces en de huidige conflicten. Groothelm is als waar nemer voor de UNTSO (United Nations Truth Supervision Organi- sation) in het gebied gestationeerd geweest. De bijeenkomst wordt georgani seerd door de beraadsgroep Vor ming en Toerusting van de Samen op Weg-kerk Soest Noord en vindt plaats in de Julianakerk, Juliana- laan 19. Aanvang 20:00 uur. Be langstellenden zijn hartelijk wel kom. VAN DE ZOON VAN DE UITVIND» VANHEUGA TAPUTTEGEU 25m2 wollen berber of katoen- look shaggy tapijttegels, 5m2 keukentapijttegels of badkamertapijttegels Kom naar de 1000m2 grote tapijttegeltoonzalen bij zijn tapijtfabriek. VAN HEUGTEN TAPIJTTEGELS Utrechtseweg 4, RENSWOUDE Tel.: 0318-571225

Soester Courant | 2001 | | pagina 11