worden.., ËÏÏEIS* Win de Nationale Toekomstprijs De winnaars van 2000 Toekomstprijs daagt de jeugd uit 0SWAGER Homilius-Ensemble concerteert in kapel van Cenakel 10.000 voor pleisterclowns frMddil Bent u de winnaar van 2001? 3 IN 1 UUR jspakker 3 ispakker n Klachten bezorging Soester Courant VRIJWILLIGERSHULP NODIG? PAGINA WOENSDAG 14 MAART 2001 SOESTER COURANT Zondagmiddag 25 maart, 15:00 uur Parkinson' expo bij Anova Houtsingels Vrijheidsweg 'bij kapper' 'The Messengers' zoeken bassen PAGINA 15 'Open dag' eetvilla Van den Brink De Nationale Toekomstprijs s 4,99 5 :EN geha«t i#oo Goed idee? Hier ermee! I AKIII MEMISA MENSEN IN NOOD NEDERLANDSE RODE KEIUIS NOVIB StlCHJINB SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Hoe wonen we morgen, waar wordt gewerkt en geleerd? Hoe reizen we? Zitten we altijd binnen achter een beeldscherm of krijgen we heel veel vrije tijd? Is er geen boom meer te bekennen of wordt alles veel groener? Hoe denk jij dat de toekomst er in jouw directe woon omgeving uit gaat zien? Laat maar horen of zien en doe mee aan de actie De leukste straat is de straat van de toekomst! Laat je cre ativiteit over de ideale woonomge ving de vrije loop in gedicht, opstel, video, muziek, beeld (tekening of schilderij), maquettes of op andere wijze. Pak pen, penseel of videocamera en laat ons zien hoe jij de toekomst van je omgeving ziet. Want de toekomst, die bepaal jij! En daarom hechten we groob belang aan jouw ideeën en plannen. Je kunt alleen of als groep meedoen in~3rie leeftijds categorieën: basisschool, voortgezet onderwijs en student. Een deskundi ge jury beoordeelt de inzendingen en kent per categorie een hoofdprijs toe van 2.500, 3 tweede prijzen van 500 en 10 aanmoedigingsprij zen van 100. Op 10 augustus sluit de inzendtermijn en op Duurzame Dinsdag (4 september) worden de prijswinnaars bekendgemaakt. Kijk voor meer informatie op de website: www.toekomstprijs.nl of bel: 070 - 441 70 80. Stichting De Nationale Toekomstprijs is een onafhankelijke organisatie zonder winstoogmerk. De stichting is afhankelijk van giften en donaties van overheden, instellingen en bedrijven. ledereen kan meedoen! Er zijn drie categorieën: burgers, bedrij ven en instellingen. De hoofd prijs per categorie is 25.000. Stuur uw inspirerende idee, pro duct of project in en maak kans op De Nationale Toekomstprijs 2001. Het inschrijfformulier is te verkrijgen via het Comité van de Toekomst in uw gemeente, via de website www.toekomstprijs.nl of telefonisch: 070-4417080. De sluitingsdatum voor de inzendin gen is 15 september 2001. Op 18 oktober reikt een deskundige jury onder leiding van Jan Terlouw De Nationale Toekomst prijs 2001 uit. Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kan toor bellen (ffi 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoordapparaat in spreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de na middag bezorgd. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg 'video ■ouwreportages 1 uur fotoServ iretfotografie ook APS 'C{ M Het Homilius-Ensemble pre- AT 85,3761 CD SOEST, TELEFOON 035- altijd scherp /ij adviseren eveneens ?ren. Parket, houten- of eft zijn komplete g vernieuwd! 'an uw parket, kurk - ijgt u iedere tiende duurt van 1 t/m 31 maart 2001 'eggen. nders vloer heeft een rn van kurk. plaag 'an echt hout of echt kurk ge kern van echt kurk aag (High Density Fireboard) de, houten onderlaag nders vloer heeft een rn van kurk. is een minuscule geluiddemper is een minuscule warmte-isolator r is een minuscule drukdemper is een minuscule schokdemper Het Homilius-Ensemble pre- ^nteert zich op zondag 25 paart in de kapel van het Ce- flkel te Soesterberg. Het gezel- jéhap verzorgt daar een geva ceerd liederenprogramma van Jteenlopende componisten, u[t verschillende perioden van muziekgeschiedenis, met Redewerking van Berna iousemaker (sopraan) en |ybe Kooijmans (piano). pet Homilius-Ensemble uit Soest |rd in het najaar van 1999 opge- ht als gevolg van de behoefte zo jKu en dan de muziek te verzorgen g de, toenmalige, avondstiltes in d® Oude Kerk. Het koor is ge temd naar Gottfried August Ho- feius, een leerling van J.S. Bach. bewel de avondstiltes in de Oude ferk inmiddels zijn beëindigd, feef de behoefte bestaan om door I gaan in de vorm van een pro- ytkoor. In korte tijd een repertoi- 'rl instuderen, 1 a 2 keer per jaar, en daarna enkele keren uit te voe- n wat meer armslag en muzika- BBmogeiijkheden te hebben is het gjsemble uitgebreid van de oor- gronkelijke 10 leden tot 16 leden i, vier in elke stemgroep. De zan- ^rs zijn professionele en semi- ;ofessionele musici, die samen prg veel plezier hebben om het re- fertoire in te studeren, tussen alle Jidere bedrijven door. Ook instru mentaal zijn er mogelijkheden. Be dirigent is momenteel Kees van Dusseldorp uit Soest, die een op leiding kerkmuziek combineerde met een baan in de maatschappij en in diverse kerken en gemeente de koorzang heeft geleid. Hij is ook dirigent van Logos Cantat. De solisten komen allen uit het koor. Het repertoire van het ensemble is zowel a capella als met instrumen- ■/m vrijdag 23 maart is in het lamoor van Anova Zorgverzeke- ingen aan de Asch van Mjckstraat 55 in Amersfoort, de fentoonstelling 'Parkinson' te be- fcchtigen. Op deze mini-expositie Krijgen bezoekers op interactieve wijze medische informatie over Parkinson en de sociale gevolgen [die de aandoening met zich méé- Brengt. Parkinson is een stoornis in de ver binding tussen hersenen en spie- en. De belangrijkste en meest op- jvallende verschijnselen zijn beven, Bpierstijfheid en bewegingstraag- heid. In de meeste gevallen treden de verschijnselen van de ziekte tus sen het 50c en 65c levensjaar voor pet eerst op, maar het is ook mo egelijk dat de eerste verschijnselen zich op jongere leeftijd openbaren. L)e ziekte van Parkinson treft zo wel mannen als vrouwen. Naar Schatting zijn er momenteel zo'n 32.000 mensen in Nederland die aan deze ziekte lijden. Dat is één op de 500 Nederlanders. De tentoonstelling in het Anova- gebouw geeft informatie over ziek te en behandeling van Parkinson. Ook wordt een sfeertekening gege ven van het dagelijks leven van mensen met Parkinson en worden situaties beschreven waarmee Par- kinsonpatiënten te maken krijgen. Er is vooral aandacht voor moge lijke reacties van derden. De ten toonstelling is (gratis) te bezichti gen gedurende de openingstijden van het Anova-Servicekantoor: op werkdagen van 08:00 tot 17:00 uur. Op donderdagavond tot 20:00 uur. Het Anova-gebouw is ingericht op bezoek van rolstoelge bruikers. Deze interactieve ten toonstelling is financieel en inhou delijk mede mogelijk gemaakt door de Parkinson Patiënten Ver eniging. tale begeleiding en bestaat uit mu ziek vanaf de Renaissance tot he den. Het ensemble repeteert voor elke uitvoering zo'n 7 a 8 keer. Berna Kousemaker heeft haar zangopleiding genoten aan het Rotterdams Conservatorium bij zangpedagoge Jo Bollekamp en in Salzburg bij prof. Ferdinand Gros- smann. Voorts studeerde zij bij Corrie Bijster, Rodriques de Mi randa. Momenteel werkt ze vaak samen met Peter Kooymans. Berna Kousemaker trad als soliste op in binnen- en buitenland, onder meer in Leuven, Thssen de wijk Klaarwater en be drijventerrein Klaarwater worden deze week de houtsingels gedund. Beplanting wordt verwijderd en het hoge groen wordt gesnoeid, zodat de bomen en heesters in de onderste laag voldoende ruimte en licht krijgen. Als deze zich goed ontwikkelen, is het voortbestaan van de houtwal gewaarborgd. Het verwijderde hout wordt versnip perd en in de beplanting terugge bracht. De werkzaamheden, waar mee maandag werd begonnen, ne men ongeveer een week in beslag. Het Homilius-Ensemble tijdens een recente repetitie. Foto Soester Courant. Antwerpen, Aarhus, Salzburg en Türkü. Haar repertoire omvat ora toria, cantates, concertstukken en liederen van diverse componisten. Ze maakte 28 jaar deel uit van het Groot Omroepkoor van de NOB in Hilversum en verzorgt al weer 6 jaar de programmering van de voorstellingen in het Openlucht theater Cabrio in Soest. Berna Kousemaker werd dit jaar onder scheiden met de Cultuurprijs van de gemeente Soest. Wybe Kooijmans ontving zijn mu zikale opleiding aan de Verenigde Muzieklycea te Hilversum en het Sweelinck Conservatorium in Am sterdam. Daarna volgde hij de Meestercursus voor Interpretatie en Improvisatie van de beroemde Franse organist Jean Guillou. Te vens volgde hij interpretatielessen bij Jaap Kroonenburg, leerling van wijlen Feike Asma en tevens diens opvolger als vaste bespeler van het monumentale Garrels-orgel (1732) van de Grote Kerk in Maassluis. In 1987 werd Wybe Kooijmans benoemd als een van de vaste organisten van de Grote Kerk in Naarden. Op het monu mentale Witte-orgel (1862) van de kerk maakte hij enkele cd-opna- men waaronder één met deels on uitgegeven koraalbewerkingen van Feike Asma. In 1994 maakte hij als eerste een cd-opname op het symfonische Pels en van Leeuwen- orgel in de grote zaal van het Mu ziekcentrum Frits Philips te Eind hoven. Wybe Kooijmans concert eert regelmatig in binnen- en bui tenland. Als begeleider wordt hij zeer geregeld gevraagd door vele koren en solisten. Sedert 1997 is hij repetitor van de KCOV Excel sior in Amsterdam en de Neder landse Handelvereniging te Naar den. Kaarten voor het concert van 25 maart zijn a 17,50 (CJP/65+ 15,00) verkrijgbaar bij de stich ting Cenakel Cultuur, Amersfoort- sestraat 20, Soesterberg, S80346- 332518 of 351755. Gospelgroup The Messengers', die al meer dan 30 jaar bestaat, heeft momenteel te kampen met een gebrek aan bassen. Daarnaast zijn ook tenoren welkom. Een noodkreet dus bij dezen, gericht aan alle mannen die van gospels houden, om het koor te komen versterken. 'The Messengers' doen een speciale oproep aan jongeren om eens te komen luisteren en wellicht geïnteresseerd te raken in wat het koor doet en brengt. Dat geldt trouwens voor alle stemgroe pen. Het koor repeteert elke dins dagavond van 20:00 tot 22:00 uur in het Van Arkel-instituut, Hel- Iingweg. Informatie: mevr. Jenny Elderenbosch, S86017001. Geen computer in de buurt? Nog geen toekomstcomité in uw gemeen te? Of zijn er andere vragen? Bel dan met 070-4417080. Vrijwilligers Het jaar 2001 is uitgeroepen tot het Internationale Jaar van de Vrijwilligers. Toekomstcomités bestaan uit vrijwilli gers afkomstig uit alle geledingen van de samenleving. De Nationale Toe komstprijs kan niet bestaan zonder deze mensen. Dit jaar zullen de pro jecten van vrijwilligers extra in de schijnwerpers komen te staan. Grenzenloze toekomst Zaken als milieu, contacten tussen mensen en economische vooruitgang zijn niet gebonden aan ons land alleen. Een klein initiatief kan onze directe leefomgeving, maar ook die van de mensen verder weg op een positieve manier veranderen. Zo komen wij tot een betere wereld voor ons allemaal. Initiatieven die ook bui ten Nederland bruikbaar zijn, maken dit jaar extra kans op de prijs. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Tienduizend gulden dat is de opbrengst van de 'open dag' die eetvilla Van den Brink (Soesterbergsestraat) afgelo pen zondag arriveerde. Even als vorig jaar konden de gasten deelnemen aan de traditionele rode-neuzenwandeling door de bossen en na afloop genie ten van een heerlijk stamppot- tenbuffet. De deelnemers - 200 dit jaar - hoefden daar niets voor te betalen, maar wel mochten ze naar eigen inzicht een donatie afstaan voor de Pleisterclowns. Deze professione le clowns treden o.a. in brandwon dencentra en ziekenhuizen op, waar ze de soms ernstig zieke kin deren vermaken. Vorig jaar lever de de 'open dag' 8500 op, waar mee de Pleisterclowns in MC Mo- lendael zes maanden lang op be zoek kwamen. Ook nu verleenden alle medewer kers van eetvilla Van den Brink, zowel de obers als de koks, gratis V.l.n.r: Jan Terlouw, voorzitter van de jury, en de prijswinnaars Henk Deinum uit Delfzijl, Tike Verkerk en Els Kuiper van de gemeente Rotterdam en Alex Wassink uit Denekamp. medewerking. De gastheren, Step- han en Sebastian Ott, overhandig den na afloop dan ook vol trots een cheque van maar liefst 10.000 gulden aan de clowns Boemboem en Ollie, die onderweg ook de jeugd al bijzonder hadden ver maakt. f CAFÉ MARAKESH KOFFIELIKEUR FLES 0,7 LITER EEN BETERE WERELD? DAT WIL TOCH IEDEREEN! Alex Wassink, winnaar in de categorie bedrijvenbewees dat duurzaam onder nemen ook winstgevend kan zijn. Sebastian en Stephan Ott van Van den Brink en de pleister clowns Boemboem en Ollie, die met 10.000 gulden mochten ver trekken. KROP HOLLANDSE SLaO 59 WIT OF TIJGERBRUIN ^LF OM half gehakt 6,99 Jndergehakt 7#99 UW SCHOUDERHAM 1,00 UWSNIJWORST 1(00 uw boterhamworstTOO uw leverkaas 1 00 kM Hoe ziet de wereld van morgen eruit? Echt samenleven met elkaar en met onze omgeving. Hoe komen we zo ver? Door vandaag te begin nen! Moeilijk? Goede voorbeelden zijn soms heel dichtbij: een buur man die een project opzet in de wijk, een ondernemer die niet alleen om winst maar ook om mens en natuur geeft, agenten die belonen en niet bekeuren, scholen die zich inzetten voor de buurt en het milieu. Inspirerende ideeën genoeg, alleen zijn wij niet altijd van die ideeën op de hoogte. De Nationale Toekomstprijs zoekt en beloont concrete initiatieven voor een duurzame samenleving, ledereen kan meedoen! De Nationale Toekomst prijs is een bijzondere prijs. Winnaars voldoen namelijk aan vier criteria tegelijkertijd. Allereerst de ecologi sche waarde: is het project goed voor het milieu of de natuur? Dan de eco nomische waarde: draagt het plan bij aan werkgelegenheid, ontplooiing, minder armoede? De sociale waarde: stimuleert het integratie, welzijn, cul tuur? En ten slotte de inspirerende waarde: hoe uitdagend is het idee; prikkelt het mensen om zelf aan de slag te gaan? De jury, onder leiding van Jan Terlouw, beoordeelt alle inzendingen. De Nationale Toekomst prijs wordt dit jaar op 18 oktober uit gereikt tijdens een grote manifestatie in drie categorieën: burgers, bedrij ven en instellingen. De prijs De winnaars ontvangen een bronzen Toekomsttrofee en een geldprijs van ƒ25.000. Bovendien krijgen zij waar devolle adviezen van gespecialiseerde consultants. "Het leuke is", zegt een van de prijswinnaars, "dat er nu volop aandacht wordt besteed aan onze ideeën. En iedereen in heel Neder land, van vriendenclubjes en buurt verenigingen tot zakenmensen, kan meedoen." De winnende initiatieven zijn een voorbeeld voor anderen. Alle initiatieven dragen bij aan een betere toekomst; hoe meer goede initiatie ven, hoe mooier de wereld! En wie wil daar nu geen bijdrage aan leveren? Inschrijven is nu al mogelijk. Sluitingsdatum is 15 september 2001 De mening van anderen De stichting is een doorgeefluik voor goede ideeën. Het middel is De Nationale Toekomstprijs, een prijs vóór en dóór mensen. De prijsuitrei king op 18 oktober 2001 is het sluit stuk van een heel traject van activitei ten door het jaar heen: het startdebat op 1 maart 2001de thema-actie voor de jeugd "De leukste straat is de straat van de toekomst", netwerkconferen ties, lokale toekomstdagen in nu al 140 gemeenten, Duurzame Dinsdag op 4 september en vooral zo veel mogelijk aandacht in de media rond alle inzenders en inzendingen. Via de prijs wordt abstract beleid vertaald en kan iedereen aan de slag. Concreet, direct, zonder moeilijk of ingewikkeld te doen. Dat De Toekomstprijs bijzon der is, vindt ook professor dr. jacqueline Cramer, hoogleraar Milieu management aan de Erasmus Universiteit Rotterdam en jurylid in 2000. Zij vindt De Nationale Toekomstprijs uniek omdat initiatie ven worden beloond die milieu, eco nomische groei en mensen met elkaar verbinden. Zij benadrukt dat goede voorbeelden in de toekomst steeds belangrijker zullen worden, vooral in het bedrijfsleven. Ook de hoofddirec teur van de ANWB en lid van de Raad van Advies van de Nationale Toekomstprijs, Guido van Woerkom, onderschrijft het belang van De Nationale Toekomstprijs. "De Nationale Toekomstprijs is een ideaal platform voor het indienen en uitvoe ren van ideeën voor een betere toe komst." "Eigenlijk," zo meent Van Woerkom, "zou iedereen al uit zich zelf moeten werken aan een betere en schonere toekomst. De Nationale Toekomstprijs zou dan niet meer hoe ven te bestaan. Zover is het echter nog lang niet. Daarom is het goed dat De Nationale Toekomstprijs mensen stimuleert en de mogelijkheid biedt hun ideeën uit te voeren." Theo van Loon, directeur van de Nederlandse Organisatie Vrijwilligerswerk en lid van de Raad van Advies van de Nationale Toekomstprijs, merkt op dat vrijwilligers zich tegenwoordig minder aan één organisatie gebonden voelen. "De Nationale Toekomstprijs is zeker interessant voor deze groep: de prijs richt zich op zaken die belangrijk zijn voor alle mensen. En wat is er mooier dan het vinden van voorbeelden die anderen inspireren?" 140 gemeenten doen mee De Nationale Toekomstprijs wordt niet alleen ondersteund door bedrij ven en maatschappelijke organisaties, maar ook door alle provincies en veel gemeenten. Inmiddels zijn in 140 gemeenten Toekomstcomités actief: zij nodigen mensen met goede ideeën uit en organiseren lokale acti viteiten. Steeds meer gemeenten slui ten zich aan en richten een Toekomstcomité op. Inspiratie opdoen? De stichting daagt iedereen uit. Kijk eens op de website, www.toekomst- prijs.nl. Daar staan alle ideeën en pro jecten van het afgelopen jaar. Van al deze voorbeelden wordt u enthou siast om zelf de handen uit de mou wen te steken. Natuurlijk staat op de website ook informatie over de toe komstige activiteiten, hoe kan wor den meegedaan aan De Nationale Toekomstprijs en onze thema-actie voor de jeugd. Verder vindt u daar de adressen van contactpersonen in uw gemeente. Ondernemen tot je groen ziet! De centrale verwarming nog slimmer stoken! De handen in elkaar slaan voor een leefbare oude stadswijk! Hoe duurzaam zijn onze activiteiten? In oktober 2000 is de Nationale Toekomstprijs uitgereikt aan drie inspi rerende projecten. Uit bijna 200 inzendingen zijn 31 projecten geno mineerd. De jury vond de hoge kwali teit van de inzendingen opvallend en was blij om te zien hoeveel initiatieven al ontplooid worden. Alle inzendingen van 2000 zijn te bekijken op website www.toekomstprijs.nl. Personen In de categorie 'personen' kreeg Henk Deinum uit Delfzijl De Toekomstprijs voor zijn project: 'CV-systemen, water- zijdig inregelen moet'. Hij ontdekte dat nog eens 50% kan worden bespaard op de stookkosten als de radiatoren in een huis of kantoor beter worden afgesteld op de eigen capaci teit van de radiator en de gewenste temperatuur in de kamer. Het gaat echt om een paar simpele en goedko pe aanpassingen die alleen wat tijd kosten. Henk Deinum vraagt zich af waarom zo'n ingreep niet overal wordt toegepast Een geweldig voor beeld hoe met een huis-tuin-en-keu- ken-idee het milieu kan worden gespaard! wikkelen, waarin verschillende bevol kingsgroepen zich thuis voelen en waar begroeiing niet in de verdruk king komt door woningen en gebou wen. Hoe? Door de wensen van ieder een echt in de plannen te verwerken en ieders mening serieus te nemen. Afspraken worden vastgelegd in con- venanten. Bedrijven In de categorie 'bedrijven' is De Nationale Toekomstprijs toegekend aan Alex Wassink van camping De Papilion uit Denekamp. Zijn camping is echt een voorbeeldbedrijf. Energie- en waterbesparing, afvalscheiding in zeven fracties, duurzaam materiaalge bruik in de gebouwen en installaties, de natuur op het terrein - aan alles wordt gedacht. Maar bovenal vertelt hij iedereen, van gast tot collega ondernemer, hoe het ook kan en wat de voordelen zijn. Hij bewijst dat duur zaam ondernemen ook winstgevend is. Dit alles doet hij onder het motto 'Ondernemen tot je groen ziet!'. Non-profit instellingen De Rotterdamse deelgemeente Hoog vliet viel in de prijzen in de categorie 'non-profit instellingen'. In deze deel gemeente slaan bewoners, onderne mers, ontwikkelaars, woningbouwcor poraties en gemeente de handen ineen om een duurzame wijk te ont-

Soester Courant | 2001 | | pagina 15