I 1 Nieuwbouw Carolusschool op schema rert Nijhoff terug uit India irte io: Klarinettist Sergio blaast op concert 'zo de zaal in' Vluchtelingen zoaIf Run op kinderkleding Abrona 10.( 5. Rob Brouwer BEZORGERS/-STERS PAGINA WOENSDAG 14 MAART 2001 ir is gesjoemeld met bouwkundige eisen' \GEN ST ET ALEN! JE PRIJS 3 BETALEN! 3 BETALEN! 00 OO RACKS- 3 BETALEN! OO I TEL 6012372 Praten met B.&W. KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Cenakelconcerten Burgstede houdt vlooienmarkt Reumafonds start collectecampagne «w* mm Dagblad De Telegraaf vraagt reizen altijd last minute 12 maart 2001 NGRIJKE KE VEILING eren afkomstig van en we- an de werkmaatschappijen van lolding b.v. 33 3762 EA te Soest donderdag 22 maart 200j belanghebbenden ten over- A. de Visser te Soest onder de zaken openbaar aan de open. uttingen - vloncfertegels - jola's - tuintegels - poorten - iken - circa 5.000 paalpunt- - slijpmachines - zetbank - bandslijpmachine - n'ne - freesmachine - straalkachels - palenschil- jpparaten - ventilatoren - hine - z.g.a.n. Seppi takhout- 'eeoplegger (12 m') - diverse l 6 luxe auto's - hydraulische jrbakken - verreiker Unietrac i - veegauto DAF 1700 - mob. truck TCM - minigraver - ker - DAF 2105 - DAF 1900 1 -assige oplegger/ paarden, karren en koetsen, palenbrander - gaskachels - lappen - stellingmateriaal - ;e partijen gereedschappen - :haal - partijen natuursteen - jen - ABC hekwerk, 2 m. K, L igspoort 1 x2 m. - ABC hekwerk, .1 toegangspoort 1 x2 m. g van de verkoping van 22 maart precies om htigingsadres: Soest. locatie aanwezig en wordt k toegezonden. )35 >601 01 67, 1. OESTERBERGSE COURANT Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 @vandoorn-soest.nl yOl is door de Verenigde Na- s uitgeroepen tot het Intema- Jpnaal Jaar van de Vrijwilliger. Beden voor de krant om een jantal mensen in het zonnetje te Kt ten. Wie zijn ze, en wat be weegt ze? Een serie portretten. ANT-RECLAMEKRANT CK! ITIG GEMARINEERD SPEK MET HEERLIJKE EKROOND! 'RTIMENT LAMSVLEES: IPSCHOTEL MET ANA- LD MET jert Nijhoff is terug uit het por de aardbeving geteisterde bied in India. De Soesterber- jer is bouwkundig ambtenaar i het ministerie van Defen- Ee en onderzocht in de getrof fen stad Ahmedabad gebou- pn op hun constructie. Met Jame de vraag waarom het ene |bouw sneller instort dan het ndere was actueel. Als senior- dviseur maakt Nijhoff deel uit In de stichting Programma Witzending Managers (PUM). Dit samenwerkingsverband van lerkgevers en overheid had ge- R>or gegeven aan het verzoek om isistentie van een aantal bouw- iiindige bureaus in de Indiase stad. S/oor Nijhoff was het snel duide lijk: 'Er is op grote schaal gesjoe meld met de bouwkundige eisen.' »sShmedabad telt zo'n viereneen half miljoen inwoners. Samen met fibg twee senior-adviseurs bezocht Nijhoff onder voortdurende be langstelling van de pers de inge storte gebouwen. 'De stad ligt on geveer tweehonderd kilometer van het episch centrum waar de scha de enorm was. In Ahmedabad zelf waren ook flink wat huizen omge vallen. Onze taak was voorname lijk om te kijken of de huizen weer Opgeknapt moesten worden of aan sloop toe waren. De meeste ge bouwen stonden er net tien jaar.' Volgens de Soesterberger deugt er van het bouwbeleid in India wei nig. De regels zijn er wel, alleen houdt niemand zich eraan en ont breekt de controle erop. 'Het is daar heel normaal dat een vergun ning wordt aangevraagd voor de bouw van een gebouw met zes ver diepingen. Als het project klaar is dan blijken er negen etages te staan. Alsnog wordt door een ambtenaar van de gemeente een vergunning geregeld. Of de aanne mer zet in ruil voor wat geld ge woon zelf een handtekening.' Volgens Nijhof zijn de aardbeving- gevoelige gebieden verdeeld in zo nes van 1 tot en met vijf waarin steeds zwaardere bouweisen gel den. 'In zone vijf loop je het mees te risico. Het beton moet worden gestut met een stalen constructie. Het was ons al snel duidelijk dat er niet aan die eisen is voldaan. Sim pelweg omdat ze dat te duur vin den. Alleen de gebouwen van de buitenlandse firma's zijn volgens die eisen gebouwd. Deze bleven dan ook gewoon staan.' Voor de Soesterberger was het een merkwaardige ervaring om zijn mening de volgende dag in de re gionale kranten bevestigd te zien. Ook het eindrapport dat een dag tevoren was besproken en afgege ven stond de volgende dag in de krant. 'Of ze wat met onze rappor ten, de bevindingen en adviezen zullen doen, is nog maar een vraag. Want het rare was dat de plaatse lijke architecten wel in de krant werden genoemd. Over ons, de buitenlandse adviseurs, werd met geen woord gerept. Misschien wel uit schaamte.' Hij heeft er een hard :r! De ravage na de aardbeving in India. Domaine du Mouton 'inot Noir een vol fruitige wijn, per fles7,95 Doos a 6 flessen45,00 Slokje Soesterberg Jonge graanjenever, liter nu20,95 Hoppe Vieux Liter nu22,95 Coebergh Bessenjenever Liter nu19,95 WIJNHANDEL SLIJTERIJ Gen. Winkelmanstraat 37 Soesterberg Tel: 0346-353439 hoofd in dat het onderzoeksmate riaal, netjes opgeslagen in zakken met etiketten, bewaard zal blijven of gebruikt als bewijsmateriaal. 'Wellicht wordt het gewoon als puin afgevoerd.' In de veertien dagen dat Nijhoff zijn inspectietocht hield, raakte hij onder de indruk van het leed dat de lokale bevolking doormaakt. Aan de bedden die nog steeds bui ten staan is te zien dat de meeste mensen zich binnen niet veilig voe len. 'Het is een vreemde gewaar wording om over bouwpuin te lo pen waar ze negentig mensen on der uit hebben gehaald. Er wonen nu mensen op de tweede verdie ping terwijl ze altijd op de derde hebben gewoond. De onderste laag, waar de auto's in staan, is gewoon ingestort. Bij veel mensen staat de angst nog duidelijk in de ogen te lezen. En als wij ergens bezig waren, dan ging het als een lopend vuurtje rond. Iedereen wil dat je naar hun huis komt kijken en de garantie dat het niet instort. Maar die garantie kun je aan nie mand geven.' Ondanks hun grote angst is de be volking niet te bewegen om een aantal kilometers te verhuizen. 'Als de regering zegt we gaan tien kilometer verder een nieuwe stad bouwen, dan zeggen de mensen: we willen hier blijven zitten. Om dat er midden in de stad een tem pel staat of omdat ze er hun hele leven hebben gewoond.' Bij Nijhoff heeft de inspectietocht van veertien dagen gemengde ge voelens opgeroepen. Ahmedabad zelf is geen plek waar hij weer snel naar terug zal keren. 'Als je er middenin zit, dat valt het zwaar tegen. De drukte, de stank, het la waai... We waren ondergebracht op een campus buiten de stad. Daar was het heel erg mooi en rus tig. Er werd ons wel meteen afge raden om zelf per auto de stad in te gaan. Als je ziet hoe het rijen dikke verkeer zich in de nauwe straatjes perst, dan begrijp je waar om ze het afraden. Als je een on geluk veroorzaakt, dan heb je een probleem.' Dit jaar zal de Soesterberger ove rigens niet meer uitgezonden wor den voor een persoonlijke advise ring aan bedrijven over de hele wereld. 'De meeste mensen die bij de PUM op de lijst staan, zijn al met pensioen. Omdat ik nog mid den in het arbeidsproces zit, moet ik vrij nemen. Ik wil dit jaar ook nog gewoon op vakantie.' Hij ge looft niet dat er tussen het Neder landse bedrijfsleven en de vier In diase organisaties een samenwer king is ontstaan. Het maken van stalen constructies en het over brengen van de kennis zou een oplossing zijn voor het instortings probleem. En zoiets simpels als de invoering van een verzekering van gebouwen tegen instortingsgevaar, is nog teveel gevraagd. 'Stel dat je je huis wilt verzekeren. Om daar voor in aanmerking te komen moet je aan de bouweisen voldoen. In feite zou dat al een stap in de goe de richting zijn.' Indrukwekkend is wel de aanpak van de waterprojecten. 'Om te voorkomen dat hele gebieden on der water blijven lopen, zie je dat ze dat probleem wel voortvarend aanpakken. Daar is veel geld mee gemoeid.' Het College van B. en W. is op woensdag 21 maart om 20:00 uur in het Dorpshuis Burgstede, Dorpsplein 1. De inwoners van Soesterberg worden uitgeno digd om samen met de burge meester en wethouders van ge dachten te wisselen over hun dorp. Iedereen krijgt de gele genheid om persoonlijk met hen te spreken en eventuele problemen aan hen voor te leg gen. Bovendien kan men het College op de hoogte stellen van op- en aanmerkingen om trent de gemeentelijke dienst verlening. Vanaf 19:30 uur is iedereen van harte welkom. Zaterdag 17 maart/zondag 18 maart Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 aalm. Duivenvoorde; cantores Zondag 10:30 aalm. Duivenvoorde; herenkoor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: H. Folmer, Bakkeneslaan 25, 88242599. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, 880346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88 352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88 033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 880900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 88351940, b.g.g. 351658 of 352626. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88352391. Grofvuil, 88035-6093666. De 17-jarige klarinettist Sergio Hamerslag laat er geen gras over groeien. Deze eerstejaars van het Amsterdams conserva torium treedt al veel op en is morgenmiddag tussen vier en vijf uur ook te horen op het Poëzieconcert van de SLAS in het gemeentehuis. Sergio is een oud-leerling van de muziekver eniging Odeon in Soesterberg en wordt door insiders als een veelbelovend talent gezien. 'Ik zat in de zevende groep van de Wethouder de Haanschool toen Odeon daar een ledenwerfactie hield. Ze gaven een demonstratie van verschillende instrumenten en vroegen aan ons of we het leuk zouden vinden om bij hen te ko men spelen. Dat leek me wel wat en samen met een medeleerling heb ik me aangemeld. Ik heb met een gekozen voor de klarinet. Omdat ik dat instrument zo mooi vond klinken.' In de vier jaar dat Sergio constant oefende, kwam ook het plan op om van het klarinetspelen zijn be roep te maken. 'Ik zag het eerst als een leuke hobby tot iemand, ik zat toen een half jaar op Odeon, zei: je kunt er ook je beroep van ma ken. Toen dacht ik: hé, dat wil ik wel.' De jonge Soesterberger vond het oefenen op zijn instrument geen opgave. Integendeel: hij was ontevreden als hij een muziekstuk niet kon spelen zoals hij vond dat het moest. 'In dat opzicht was ik wel heel erg gedreven. Ik zat altijd te oefenen en hing niet voor de tv zoals bijvoorbeeld veel jongeren van mijn leeftijd. En het grappige is dat ik bij Odeon les kreeg van Gerrit de Weerd, die op zijn beurt weer een leerling was van mijn huidige leraar op het conservato rium.' Sergio heeft nooit spijt gehad van zijn keuze om een muziekopleiding te gaan volgen. 'Mijn grootste wens is om als klarinettist te worden opgenomen in een groot symfonie orkest. Het mooiste zou natuurlijk het Concertgebouworkest zijn, maar die mogelijkheid is klein. Als daar over een jaar of twee een va cature vrij komt, dan is nu al be sloten wie die gaat opvullen. Er zijn natuurlijk meer goede orkes ten, alleen zijn per orkest maar vier klarinettisten nodig. Je moet je wel tot de besten behoren.' In dat opzicht vindt de jeugdige klarinetspeler live-optredens een goede leerschool. Hij verklaart weinig last van zenuwen te hebben en 'gewoon de zaal in te blazen'. 'Eigenlijk begon dat al op de mid delbare school en in Jonge-talen- tenklas van het conservatorium. Ik heb toen wat recitals gehouden.' Ook de Masterclasses van Karl Leister van het Berlijnse filharmo nisch orkest, Ralph Manno en Harmen de Boer hebben hun bij drage geleverd aan het jonge ta lent. En in het Cenakel zou hij nog wel eens willen terugkomen. 'Die hebben een prettige akoestiek en een leuke sfeer.' De muzikale voorkeur van Sergio gaat overigens uit naar klassiek. 'Jazz heeft niet mijn voorkeur, het liefst speel ik Brahms en Mozart. 'Ik heb al eens in een orkest ge speeld. Dat was wel een ervaring. Een piano gaat nog met je mee maar in een orkest moet je je naar de rest voegen.' Tijdens zijn optreden in het ge meentehuis, speelt hij Schuman en Brahms. De toegang is overigens gratis en Radio Soest zendt het concert uit. Het 16 leden tellende koor Homi- lius Ensemble uit Soest zingt zon dagmiddag 25 maart in het Cena kel in Soesterberg. Voor de pauze zingt het koor Passiemuziek uit de tijd van de renaissance en de ba rok, met werk van onder meer da Palestrina, Purcell en Lotti. Na de pauze vormt religieuze muziek van Schubert, Debussy, Faure en Mo zart de hoofdmoot. De solistische medewerking wordt overigens ver leend door de sopraan Berna Kousemaker. Het koor wordt op de piano begeleid door Wybe Kooijmans, hij is onder meer de vaste bespeler van het orgel in de Grote Kerk in Naarden. Het optreden begint om 15:00 uur. Kaarten kosten 17,50 gulden en zijn bij de zaal te koop. Ze zijn ook te reserveren onder nummer 0346- 332518 of 035-6028824. Dorpshuis Burgstede houdt zater dag 24 maart de jaarlijkse Voor jaarsvlooienmarkt. Particulieren die iets te koop aan willen bieden, kunnen zich weer aanmelden. Ook elke verkoop voor een goed doel is welkom. Volgens de beheerder van Burgstede kan de rommelmarkt een echte winkel van sinkel wor den. Vaak zien mensen de kans schoon om de zolder of schuur weer eens op te ruimen. Vanaf vandaag kunnen geïnteresseerden zich laten inschrijven. Een kraam kost 45 gulden, daar bovenop be taalt men tien gulden borg. De toe gang is gratis. Voor informatie bel len met nummer 03463-351975. Het Nationaal Reumafonds start met de landelijke collectecampag ne 'Te koop wegens reuma' in de week van 18 t/m 24 maart. Met deze campagne wil het fonds aan dacht vragen voor de sociaal maat schappelijke gevolgen van reuma, een ziektebeeld dat één op de tien Nederlanders treft. Duizenden vrijwilligers gaan in de week van 18 t/m 24 maart op pad om te collecteren voor het natio naal reumafonds. Hoewel zo'n an derhalf miljoen Nederlanders reu ma heeft, is reuma voor veel men sen nog een onbekende ziekte. Via een serie afbeeldingen van alle daagse voorwerpen, voorzien van de tekst 'Te koop wegens reuma' wil het Nationaal Reumafonds niet alleen de ziekte, maar vooral ook de gevolgen van reuma op het le ven van de patiënt onder de aan dacht brengen. Vaak moeten men sen met reuma als gevolg van be perkingen met pijn in hun hart af stand doen van hun hobby, sport of baan. Voor velen weegt deze pijn minstens even zwaar als de fysieke pijn. 'Te koop aangeboden wegens reuma' speelt in op deze onzichtbare kant van reuma. De collecte vormt een belangrijke bron van inkomsten voor het fonds. Van de opbrengst financiert het Nationaal Reumafonds weten schappelijk onderzoek en steunt zij de ruim honderd patiëntenvereni gingen. Bovendien is het fonds ac tief op het gebied van individuele financiële hulp, voorlichting en aangepaste vakanties voor mensen met reuma. De nieuwbouw van de Carolus school ligt behoorlijk op sche ma. De vloeren zijn gestort en binnenkort begint de aanne mer met het optrekken van de wanden. Voor de kinderen breken spannen de tijden aan want ze mogen zelf de bouw van hun school verslaan. Dit gebeurt middels een eigen Bouwkrant, die wordt uitgedeeld aan ouders en buren. De leerlingen maken interviews met de architect en bouwers, het is de bedoeling dat de krant driemaal verschijnt. De kleuterafdeling is al wezen kij ken naar de nieuwe vloer. Voor de meeste kinderen is het onvoorstel baar dat zij daar komen te zitten. 'Daar passen wij nooit allemaal in,' is de veel gehoorde reactie, zegt directeur Anneke Koning. Zij ver wacht overigens dat de school na de herfstvakantie van de noodbe huizing kan verhuizen naar de nieuwe school. in Soest en Soesterberg. Min. leeftijd 15 jr. Zeer goede betalingscondities. Starterspremie 150,- Voor informatie Dagblad De Telegraaf, Soest v. Barneveld: 035 - 602 18 41 - 06 22 90 93 90 Tevens zoeken wij bezorgers/-sters voor reclamedrukwerk e.d. o.a. Soester Courant Giro 550 Postbus 4130 7320 AC Apeldoorn www.ZOAweb.org VLUCHTELINGEN^ De kinderkledingbeurs in Abrona (Sterrenberg) werd zaterdagmorgen goed bezocht. Moeders, er was maar één vader te zien, kwamen met auto en de fiets en verdwenen weer met stapels kinderkleding en speel goed. Voor de ouders was het een uitgelezen kans om tegen een zacht prijsje wat kleding aan te schaffen. 'Voor een beetje broek betaal je al gauw vijftig gulden, vertelt een moeder uit Zeist met een broek van drie gul den in haar handen. 'De kinderen zijn zo uit die maat gegroeid en voor diezelfde prijs heb je nu een aantal broeken en wat andere kledingstukken erbij.' Ook voor de kinderspellen was er veel belangstelling. Er waren moeders bij die voor 160 gulden aan kinderkle ding kochten.

Soester Courant | 2001 | | pagina 17