Gemeente Soest op weg naar één loket 'ZB Actie Zomerschoon voor jong en oud Kapvergunning Gemeente speelt in op komst van de euro ZOMERSCHOON 2001 Zorgloket SWOS verhuist van Molenschot naar hal gemeentehuis PAGINA 5| gNSDAG 14 MAART 2001 OP 'T HOOGT PAGINA 3 te leefbaarheid gheid ook aan en gezonden :m&SÈ i 7" Mogelijkheid tot gebruikmaking van recht van reactie Jaarlijks komen er zo'n 190.000 vragen bij de gemeente bin- „en. De meeste ervan, 144.000, worden telefonisch behan deld. Daarnaast komen 40.000 inwoners naar het gemeente huis. De resterende zaken spelen zich via e-mail af, een aan- (a| dat nu nog beperkt is maar in de nabije toekomst sterk zal luenemen. 'Van de vragen die op de gemeente afkomen, zal (lraks misschien wel de helft via de computer kunnen worden jfgehandeld, zegt de heer J. Pot, hoofd van de gemeentelij ke afdeling pubhekszaken en in die funktie sinds 1 oktober tan het vorig jaar onder meer belast met het realiseren van de (l)rining van één loket in de hal van het gemeentehuis, de zo geheten een-loketfunctie. ■Een voorbeeld hiervan is de verhui- ning over kunnen geven, aanleiding hiervan is de akt." ïtste tijd wat minder beel- st worden is een gevolg dat er al veel beelden in "Eén van de dingen die r voren komen is dat we iidacht moeten besteden iderhoud van beelden, eeld is alleen beeldig als ;en schoon is," aldus de ir de peildatum 1 januari stelde WOZ-waarde geen es. Met betrekking tot de elasting over 2000 is na- teeds de naar de waarde- januari 1993 vastgestel- 'an belang. aangifte voor de inkom- g over het jaar 2001 moet in de naar de peildatum 1 vastgestelde waarde, zo- i de WOZ-beschikking is ld. ^formulier wordt u echter )2 toegezonden. In de it u pas in 2002 de nieu- 'aarde opgeven. voningforfait per 2001 r als gevolg van de waar- eling van eigen woningen ige peildatum is het eigen- ait (voorheen het huur- it) bij de inkomstenbelas- )1 verlaagd van 1,25 naar de hypotheekJasten van woning wil ik voor 2001 pige teruggaaf van de in- iasting aanvragen. Welke m ik daarvoor m de gemeente nog geen >Z-beschikking heeft ont- nt u voor het aanvragen )rlopige teruggaaf uitgaan )Z-waarde die is vastge- het tijdvak 1997-2000. gemeente u de nieuwe eft medegedeeld, kunt u 'dienst verzoeken de voor- lindering vast te stellen op le nieuwe waarde. Meer hierover kunt u vragen bij gtelefoon: tel. 0800-0543 iressen is eind februari de er de leefbaarheid en vei- de woonomgeving be tiet verzoek de vragenlijst aart 2001 ingevuld op te het bureau Intomart. ng was dat de enquête al- iersonen van 16 jaar en rijn toegestuurd. de enquête ook toege- i een aantal kinderen van 16 jaar. ouders hierover telefo- n hebben gesteld, is hun enquête toch en in plaats id in te vullen. "komen dat deze fout de de enquête te veel zal invloeden, is in overleg -au Intomart afgesproken nieuwe groep de enquête n zal krijgen. ijze zal een goed beeld 'orden van hoe Soesters/ ers over een aantal voor- Soest(erberg) denken. aalden inleveren bij :ek j gevaren die injectienaal- en, worden die niet geac- de chemokar of op het ïpark de Schans. U kunt i'j i bij de apotheek. iing naar het gemeentehuis per 1 ipril aanstaande van het zorgloket, jat nu nog gevestigd is bij de Stich ting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) in Molenschot. In andere regioge meenten is dit loket ook in het ge meentehuis gevestigd. Het geeft vol- jens Pot „een stukje duidelijkheid jat je in de hele regio hetzelfde doet. Een ander punt is dat het bij de $\VOS, een vrijwilligersorganisatie, ieel lastiger is om bij afwezigheid ian de lokettist, bijvoorbeeld door nekte, een vervanger te vinden die het Kerk zonder problemen kan overne men. Voor een gemeente is afwezig heid van een medewerker gemakkelij ker op te vangen, al blijft vervanging altijd een lastig punt," zegt Pot /Het project is eigenlijk een proces: jet groeien van een organisatie naar Ljde één-loketgedachte," zegt hij. 'Voor de gemeentelijke organisatie /houdt dit in dat we actief op zoek gaan naar wat de klant vraagt en ver der nog zou willen. De eerste maan den hebben we ons daarop niet alleen in de eigen omgeving georiënteerd, maar ook op wat er in de rest van Nederland op dit punt al gebeurt. Landelijk gezien wordt er vooral in gezet op ontwikkelingen met betrek king tot de informatietechnologie, metname internet. Via de computer gaan steeds meer diensten aangeboden worden op in ternet. Dat gaat volgens een bepaald patroon. Je komt op een site die ér uitziet als een marktplein waar je bij elk kraampje datgene kunt kopen wat je wilt hebben. Enerzijds proberen we dat 'marktplein' zo snel mogelijk vorm te geven, anderzijds willen we het ook in fysieke zin nabootsen door de burgers van Soest die dien sten van de gemeente willen afnemen zoveel mogelijk in de centrale hal te ontvangen en daar te helpen. Dit be tekent niet dat er in werkelijkheid ook maar één loket is," zegt Pot. Ter verduidelijking maakt hij de ver gelijking met een supermarkt: "Je ziet een groentenafdeling, een zuivelafde- Iing, een brood- en een vleesafdeling. Je moet het zo zien dat er voor al die dingen één loket is waar alles logisch Als bezoekers de hal van het gemeentehuis binnenkomenkomen ze auto matisch bij de receptie terecht waar ze naar een loket worden doorverwezen. ven, maar ook informatie wordt ge- gegroepeerd ligt. In het geval van de gemeente is dat ene loket een groep mensen die er telefonisch, digitaal via internet en rechtstreeks aan het pu bliek vragen beantwoorden." Burgerzaken Ongeveer de helft, 20.000, van het aantal bezoekers aan het gemeente huis komt voor de diensten van bur gerzaken: voor rijbewijzen, paspoor ten, burgerlijke stand, uittreksels etc. Het is dus een essentieel loket. "Daarnaast denken we aan een loket bouwen en wonen waarin niet alleen bouwvergunningen worden afgege- geven over het woningaanbod, make laars, de woningbouwverenigingen etc. We proberen aan dat loket zo veel mogelijk aan te bieden wat de burger daar wil halen", aldus Pot. Landelijk is onderzoek gedaan naar wat de burger eigenlijk van de ge meente zou willen hebben. "Veel ge meenten zijn toch nog zo ingericht dat ze leveren wat ze hebben en waar ze goed in zijn. Het cruciale verschil tussen die werkwijze en de nieuwe si tuatie bij de één-loketfunctie is dat we op zoek gaan naar de logica van de vragen en proberen onze dienstverle ning af te stemmen op wat er ge vraagd wordt. Dat is niet alleen de klant vriendelijk te woord staan, maar proberen om te bedenken wat de klant wil en te analyseren wat er al lemaal wordt gevraagd in het ge meentehuis. Dan kun je twee dingen doen. Zeg gen: er wordt veel gevraagd naar...., maar dat wordt lastig want dat leve ren we niet. Je kunt ook zeggen: daar wordt zoveel naar gevraagd, la ten we dat eens gaan leveren. In dit verband wordt bijvoorbeeld gedacht aan een bedrijvenloket. Daar kan een veelal specifieke groep terecht, ondernemers die starten, die al een bedrijf hebben of die een be drijf beëindigen. Zij komen niet al leen bij de gemeente, maar ook bij de Kamer van Koophandel en de belas tingdienst. Eén van de dingen die we gaan onderzoeken of we alle vragen die ondernemers aan deze drie instel lingen stellen bij elkaar kunnen bren gen". Stap verder De gemeente wil nog verder gaan op de weg naar meer dienstverlening in de hal van het gemeentehuis. Als extra service wordt bijvoorbeeld ge dacht aan een pinautomaat voor geld opnamen. "We denken ook aan een pasfoto-automaat. Per 1 oktober krij gen we een nieuwe generatie reisdo cumenten waarvoor pasfoto's recht van voren moeten worden genomen en van een groter formaat moeten zijn dan nu het geval is. Dat kan je nog zo goed en vaak bekendmaken, er zijn altijd mensen die er niet aan gedacht hebben. Het is heel verve lend om hen dan te moeten terugstu ren. Wat is er dan mooier om te zeg gen: de foto voldoet niet aan de ei sen, maar u kunt daar bij de auto maat een nieuwe laten maken. Dan hoeft u niet terug te komen." Dat is volgens Pot de kern van het proces van de één-loketfunctie; niet alleen kijken naar de logica van de klant, maar ook pro-actief werken: "Nadenken over wat de volgende stap zou kunnen zijn. Vooruitdenkend probeer je je voor te stellen wat er zou kunnen gebeuren per 1 oktober als de nieuwe pasfoto verplicht is. Je biedt dan de mogelijkheid de goede pasfoto te laten maken. Je probeert de mensen toch te helpen. Je kunt wel zeggen: u bent niet goed geïnfor meerd of u heeft dat niet goed ge daan, maar ook al is dat waar, de klant koopt daar op dat moment niets voor. De pasfoto-automaat is in dit geval een voorbeeld van pro-acti viteit." Volgens Pot is de gemeente dat ook van plan op het gebied van de onroe- rend-goedzaken. "We verwachten heel veel reacties op de nieuwe taxa ties en de belastingaanslagen. We zijn ons nu aan 't voorbereiden, digitaal, telefonisch en fysiek, om als ze daad werkelijk allemaal komen of als ze al lemaal gaan bellen, de mensen een op goede, snelle en correcte manier de juiste informatie te kunnen geven. Dit kan natuurlijk ook via internet". Al die informatie via het loket, de telefoon en internet moet eenduidig zijn. "Er moet een computerpro gramma gevonden worden waarin al die informatie eenduidig is opgesla gen, die men zowel hier als thuis via de computer kan raadplegen en die ook telefonisch hetzelfde is omdat er één informatiebron is. Dat is een toe gevoegde waarde. Dan kan het niet meer zo zijn, watje nu nog wel eens hoort: ik sprak die ambtenaar en hij zei dit, maar een ander zei dat. Toch zal het niet zo zijn dat er in de toe komst helemaal geen fouten meer zullen worden gemaakt. Het is ten slotte allemaal mensenwerk, En op weg naar de nieuwe werkwijze zullen er misschien wat meer fouten ge maakt worden dan nu, maar dat komt omdat iedereen aan de nieuwe situatie moet wennen. Straks zal er naar verwachting 80 procent eendui dige informatie worden gegeven," In feite is er in de hal van het ge meentehuis al sprake van een centrale balie? "Dat klopt, maar het gaat om verbeteringen en om het fysiek naar de hal brengen van alle overige dienstverlening die in het gemeente huis 'zweeft'. Daar gaan we de groep van diensten, het ene loket, de digi tale, fysieke en telefonische dienstver lening opbouwen. Bezoekers hoeven dan niet meer het hele gemeentelijk apparaat door. We verwachten twee jaar bezig te zijn om dit proces goed in gang te zetten. Daarna zullen we nog enkele jaren bezig zijn met de fijnafstemming. Je kunt het belang rijkste onderdeel best binnen twee jaar realiseren, maar dan gaat gewen ning een rol spelen. Daarna moet continu geanalyseerd worden wat dan de vragen zijn, want het kan best zijn dat er dan heel andere vragen op de gemeente af komen dan nu. De gemeente blijft immers een organisa tie van de vraag", aldus Pot. In de Volkskrant van 20 februari j.1. stond een artikel over de overlast van mountainbikers in bos- en natuurge- bieden. Ook de gemeente Soest is in dit artikel aan het woord gekomen, bit het artikel zou men een verkeer- I de indruk kunnen krijgen van de ma nier waarop de gemeente Soest om- 1 gaat met het fenomeen 'mountainbi- ken'. Vandaar dat ik in onderstaand - artikel wat uitgebreider inga op de i problematiek van het mountainbi- ken. 1 De bos- en natuurgebieden van de i. gemeente Soest lenen zich, net als f veel andere terreinen op de Utrecht- e heuvelrug, uitstekend voor de uit- oefening van deze sport. Het is dan I ook een vorm van recreatie die veel wordt beoefend in onze terreinen. Doordat het gebied erg geacciden- j teerd is en overal min of meer vrij I toegankelijk, vinden mensen uit de wijde omgeving de weg naar Soest. Soms komen de mensen individueel, 1 maar men komt ook vaak in groeps verband, met de mountainbike op de imperiaal van de auto naar deze streek om een dagje te crossen. In het verleden hebben wij op verzoek van en in overleg met de Mountain- club Midden-Nederland voor deze tak van sport een circuit aangelegd op het dagrecreatieterrein "De Bergjes a "bij het Soester Hoogt. Deze club organiseert hier trainingen en wed strijden. Ook niet-leden kunnen van dit circuit gebruik maken. Illegale paadjes Voor sommigen blijkt het circuit ech ter, nadat ze enkele rondjes gereden hebben, te saai en te kort te zijn en vervolgens zwerft men uit over de aanliggende terreinen. Dit is goed waarneembaar in het veld: overal ontstaan illegale paadjes dwars door Elke maand verzorgt de beheerder Bos, Natuur en Landschap van de gemeente Soest, J. K. Tupker, een column over onderwerpen die zijn werkgebied betreffen. Vandaag opnieuw een bijdrage in deze serie. de bosvakken heen. Als er een aan tal keren door een stuk bos gefietst wordt, ontstaat er een Getsspoor. Wie - voor het eerst in het terrein komt, zal ook over zo'n paadje rijden en het niet herkennen als een 'illegaal paad je'. Dat is zeer begrijpelijk. Zo ook een wandelaar, die denkt dat het paadje voor hem of haar is aangelegd. Echter, op deze wijze raken de bos vakken steeds meer doorsneden en wordt de oppervlakte bos steeds klei ner. Dit heeft negatieve gevolgen voor met name de kruidenlaag die op de bosbodem groeit en die er, mede omdat het een voedselarme zand grond is, vele jaren over heeft gedaan om zich hier te kunnen vestigen. Veel van de in het bos levende klei ne organismen zijn afhankelijk van deze bodembegroeiing. Maar ook het wild dat in de bos leeft krijgt door al deze extra paadjes een steeds kleiner leefgebied. Als het wild zich overdag terugtrekt in het bos, wordt het steeds meer verstoord door mensen die door hun territo rium fietsen of wandelen. Ook is ons door vele opmerkingen van andere gebruikers van het terrein (vooral wandelaars en fietsers) geble ken, dat er nogal eens conflictsitua ties ontstaan met zowel individuele mountainbikers als groepen moun tainbikers, bijvoorbeeld doordat in het losloopgebied voor honden de honden achter de fietsers aangaan. Wandelaars of ruiters worden soms opeens geconfronteerd met een groep passerende fietsers op lokaties waar daarvoor eigenlijk geen ruimte In andere delen van Nederland waar wat meer ruimte is dan bij ons, heeft men de problemen met mountainbi- Zo kan het en zo hoort het ook: moutainbiken alleen op de daarvoor bestemde routes in de natuurgebieden. kers met redelijk succes proberen op te lossen door een aaneengesloten parcours aan te leggen van vele kilo meters lengte. Het vergt echter erg veel overleg -en dus tijd- om de aangrenzende boseigenaren op één lijn te krijgen. Toch moeten we mijns inziens in overleg met elkaar probe ren ook een dergelijke oplossing in onze omgeving te realiseren. Dat is in het kort geschetst de nade lige zijde van het ongeorganiseerd mountainbiken in natuurterreinen. Nu is het natuurlijk niet zo dat alleen het mountainbiken als vorm van re creatie nadelig zou zijn voor de na tuur. Recreatie hoeft niet per defini tie een aantasting van de natuur te betekenen. Sterker nog, wij vinden het van groot belang dat zoveel mo gelijk mensen toegang hebben tot onze natuurterreinenUit cijfers van het centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat recreanten in Nederland goed zijn voor 185 miljoen bezoeken per jaar. En het is logisch dat bij zul ke aantallen een spanningsveld tussen natuur en recreatie ontstaat. Toch moeten wij als beheerders door mid del van overleg met de verschillende groepen recreanten en door duidelij ke scheiding tussen gebieden met hoofdfunctie Recreatie en hoofd functie Natuur en een duidelijke zo nering van overige gebieden, er voor zorgen dat de verschillende vormen van recreatie naast elkaar kunnen plaats vinden. Wij kunnen hier zeker bij geholpen worden en wel door de manier waarop men als recreant om gaat met elkaar. Met een beetje ver draagzaamheid en begrip kan ieder een, jong en oud, rustzoeker en sportieveling, genieten van ons bos. J.K. Tupker, Beheerder Bos, Natuur en Land schap van de gemeente Soest Bomen zijn belangrijk voor de leef omgeving. Daarom kent de gemeente Soest een kapverbod, opgenomen in de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV). Dit betekent dat u een boom alleen mag kappen als u daarvoor een ver gunning heeft. Een kapvergunning is nodig voor bo men met een stamdiameter die gro ter is dan 15cm, gemeten op 1.30 hoogte (borsthoogte). In het algemeen is "oor alle bomen die aan dit criterium voldoen een kap vergunning nodig. Uitzonderingen op deze regel zijn: niet geknotte populieren of wilgen langs landbouwgronden, bomen van kwekerijen, dunningen van bosperce len en bos buiten de bebouwde kom. Daarop is de Boswet van toepassing. Procedure De eigenaar van de boom dient een kapvergunning aan te vragen. Bent u huurder dan moet de eigenaar de aanvraag mede ondertekenen. Bij de gemeente zijn aanvraagformulieren verkrijgbaar. Alle aanvragen worden gepubliceerd om eventuele belanghebbenden te in formeren. Een beslissing op de aanvraag ont vangt u in de regel na 6 weken thuis. Pas als u de vergunning heeft ontvan gen mag u overgaan tot kappen. Een kapvergunning kost u niets. Meedoen aan de actie Zomerschoon: jong geleerd is oud gedaan! De overgang van de gulden op de euro met ingang van 1 januari 2002 heeft ook voor uw relatie met de ge meente Soest gevolgen. Vanaf woens dag 2 januari 2002 tot en met maandag 28 januari 2002 kunt u in het gemeentehuis in Soest (evenals in de dependance in Soesterberg) beta len met guldens èn euro's. Na die tijd kunt u alleen nog betalen met euro's. De gemeentelijke producten zullen voortaan zoveel mogelijk dubbel ge prijsd zijn: zowel de prijs in guldens als in euro's wordt aangegeven. De feitelijke omzetting van de prijzen van guldens naar euro's begin 2002 zal in uw voordeel geschieden. Echter, om dat in sommige gevallen tevens een jaarlijkse tariefaanpassing wordt door gevoerd, komt dit voordeel niet altijd tot uiting in een lagere prijs. Ook uw eventuele uitkering van de maand januari 2002 wordt betaald in euro's. Daar hoeft u zelf niets voor te doen. De sociale dienst zorgt daar voor. U krijgt in 2002 hetzelfde be drag, alleen dan in euro's. U kunt met uw uitkering evenveel kopen als in 2001. Indien u in 2001 met de gemeente over bedragen communiceert, zal dit altijd nog in guldens geschieden. Geef voor uw en onze duidelijkheid echter altijd aan dat het guldens betreft. In dien u in de toekomst gewend bent aan de euro en u zou terug kijken in uw briefwisseling, dan ziet u dat het nog om guldens ging. De euro komt eraan. Dit geldt ook voor u en de gemeente. Indien u specifieke vragen heeft over de euro en hoe de gemeente hiermee om gaat, dan kunt u hiervoor bij de afde ling communicatie van de gemeente terecht. Kent u uw buren nog niet? Wilt u zich inzetten voor een leefbare buurt? Doe dan mee aan Zomerschoon opl8enl9 mei aan staande. Wat is dat Zomerschoon Op vrijdag 18 mei doen de meeste (lagere) schoolkinderen mee aan Zo merschoon. Samen met hun klasge noten, onderwijzers maken zij hun schoolplein en de omgeving van de school schoon. Waarom? Omdat de omgeving van de school leefbaar moet zijn en blijven. Er zijn ook scholen die een deel van het school- seizoen bijna dagelijks in project- vorm of maandelijks door afvalop- ruimacties aandacht besteden aan een leefbare woonomgeving. Dit jaar kunnen de scholen die meedoen aan Zomerschoon geldprijzen verdienen als de leerlingen de mooiste foto's maken (tentoonstelling) van het Zo- merschoongebeuren. Een jury be oordeelt de resultaten. Op zaterdag 19 mei bent u als vol wassene aan de beurt. Samen met uw buren kunt u één keer in het jaar ervoor zorgen dat uw directe woon omgeving weer schoon, heel en vei lig wordt. Het is juist belangrijk dat bewoners uit de wijk zelf aan een ac tie meedoen. U kent immers als geen ander uw eigen buurt, u weet hoe de buurt wordt gebruikt en u kent plek ken die wel een opfrisbeurt kunnen gebruiken. Meedoen aan Zomer schoon is nog leuker als je het samen doet, met de buren, of de hele straat. Vooral als je na afloop iets gezelligs doet, een barbecue of vult u zelf maar in. Zo kan Zomerschoon uitgroeien tot het jaarlijks hoogtepunt van de buurt. De gemeente zorgt op 18 en 19 mei voor het nodige materiaal, zoals vuil niszakken, bezems, prikkers en handschoenen. Er gaat op 19 mei een jury langs alle groepen. Want ook op 19 mei vallen er geldprijzen te verdienen voor de buurt/straat die zich van zijn beste Zomerschoonkant laat zien. Om elkaar beter te leren kennen start de Zomerschoondag op 19 mei met een gezamenlijk ontbijt op het gemeentehuis. Heeft u nog vragen, dan kunt u bel len met Carrien Eenhoorn, wijkcoör dinator, telefoonnummer 6093483. Opgeven voor Zomerschoon kan op twee manieren. Via de aanmeldpagi- na op de website of via onderstaand formulier. Ik geef mij op voor Zomerschoon op 19 mei aanstaande: Naam: Adres: Telefoonuminer: Ik doe mee metpersonen uit mijn straat/buurt Wij doen wel/niet mee aan het Zomerschoonontbijt op 19 mei. Twee inwoners hebben tot nu toe ge bruik gemaakt van het recht dat ie dereen heeft om bij één van de raadscommissies te spreken over wat hen in de gemeente Soest bezig houdt. Ook u kunt dit doen. Hoe? Door u op een avond dat er een raadscom missie in het gemeentehuis vergadert, zich te melden en te zeggen dat u ge bruik wilt maken van het recht van reactie. U kunt dan over ieder onder werp dat het gemeentelijk beleid raakt, spreken in de commissie. Zo mogelijk krijgt u direct antwoord of een reactie. Is het onderwerp wat in gewikkelder, dan volgt de reactie zo spoedig mogelijk nadien. De gemeente heeft de drempel zo laag mogelijk gemaakt, komt er over heen! Voor meer informatie: Marit Stam, coördinator bestuurlijke vernieuwing, tel 6093680 1

Soester Courant | 2001 | | pagina 29