Visser ïvjf m 'Kunstbrug' verfraait Boerenstreek TEN- ÏGERS VERCE^< dewerkster Te lage kostendekkingsgraad Centrum voor alternatieve geneeswijzen moet uit huis Mopperende politiek heeft niets te zeggen IENEN? Ruim twee ton winst voor dierenbescherming 7 ACTUEEL XE HUUR Arrow PAGINA 3 Van God los ♦Van Den Brink woensdag- ïjd over? ter Courant Iers. jen tel. 6014152 edestraat 227 damesmode winkel in Soest en enthousiaste dagen per week 'aring is een pre ïlijke reacties naar: Blueberries Operetteweg 11 1323 VJ Almere :entra soest »T (m/v) PAGINA 2 Bewaar de Soester Courant - er komt een Logo Puzzel Maandag 19 maart ledenvergadering WOENSDAG 14 MAART 2001 SOESTER COURANT Ondanks miljoeninvestering in jaren '90 Geen nieuwbouw aan Insingerstraat Dronken Soester in auto valt op Voor service moet u bij ons zijn Bittere teleurstelling overheerst slaap-/werkkamer reclanet 0800 - 022.15.16 Winkelcentrum Hartje-Zuid Soesterbergsestraat 51 - 3768 EB Soest (Ingang} [praktijk] Open: ma t/m vrij van 7.30 -17.00 uur. A)s kind had ik zwaar astma. Ais christelijk opgevoed jongetje bad ik mijn hemelse vader suf om ver lost te worden van die kortademig heid. Dat laatste woord wekt asso ciaties op met de titel van mijn nieuwe poëziebundel 'Woordade- mig' (www.uitgeverijaspekt.nl), een keuze uit eigen werk. Het bid den hielp niet, wel het advies van mijn aardse vader: frisse lucht, sport en goed eten. Zoals velen ontvluchtte ik later mijn land van herkomst (het ge loof), adem nu in vrijheid van geest en woon sinds jaren opge lucht tussen de schoonheid en de troost. Hoe seculierder de maat schappij, hoe religieuzer lijkt het. Mensen die niet geloven vormen een marginaal verschijnsel, vijf procent van de Nederlandse popu latie, volgens het CBS. Als laatste der religieuze dichters behoor ik tot die minderheid. Om met Salman Rushdie (schrijver van het Boekenweekgeschenk 2001: 'Woede') te spreken: 'Kiezen voor ongeloof is kiezen voor de geest in plaats van het dogma, voor het ver trouwen op ons zelf in plaats van op al die gevaarlijke godheden. Dus: hoe zijn we hier gekomen? Zoek het antwoord niet in de ver halenboeken. De onvolmaakte menselijke kennis mag dan een hobbelige weg vol gaten zijn, het is de enige weg naar wijsheid die de moeite waard is.' Friedrich Nietzsche schreef in 1889: 'De kunst en niets anders dan de kunst. Zij alleen maakt het leven mogelijk, zij is de grote ver leiding om te leven, de grote prik kel tot het leven- Kardinaal Simonis bidt nog dage lijks zijn schietgebedjes. Tijdens het interview met de Volkskrant van 6 maart prevelt hij: 'Hoe moet ik nou verstandig antwoorden. Kom, heilige geest, geef me de wijsheid.' In die van boven ingege ven wijsheid denkt hij dat normen en waarden nooit paars gekleurd kunnen en mogen zijn. Wat een misverstand. De enige ware religie is de kunst. Ik geloof in poëzie. EET-VILLA J Restaurant "a la carte >rras in h 4 Lunch Diner Receptie Vergaderingen en arrangementen J Bruiloften en Partijen High tea en brunch Ruime parkeergelegenheid Voor meer informatie: Stephan Ott en Sebastian Ott,4 Peter Spier uw gastheren Soesterbergsestraat 122 3768 EL Soest Telefoon 035 - 601 27 06 Telefax 035 - 601 97 18 VERHUUR - REPARATIES - KEURINGEN Nieuwegracht 1A. 3763 LP Soes! Postbus 462,3760 AL Soest Tel. 035-6015566 - Fax 035-6026894 www.hooijervcs.nl -info®booijervcs.n! '-gericht? 1 el? IS.! de verzorgingshuizen Boesterberg, heeft als (waliteitslabel. Dit houdt /raagd, ten behoeve van st: I23.00 uur bejaardenverzorgende. lingshuizen. Wij hanteren jreide scholingsmogelijk- rakanties is kinderoppas olgt een vaste aanstelling. i op met mevrouw T. Bax laai, tel. 035 - 6039500. orgmanager Stichting oest. »hop Soest ede gelederen m (allround) >EUR IOENEN(M/V) ïken, levensverzeke- eekbemiddeling. vestiging in Soest en tijdens kantooruren. t keurmerk hypotheek- idaat in het bezit is van ïgfinancieiing II. au wordt wenselijk oots aanwezig. :eam. breng t.a.v. indeling en ït een variabel deel. e heeft! aterend gesprek: 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom Vraagprijs fl. 729.000,- k.k. Documentatie over deze ruime woning kunt u vrijblijvend bij mij aanvragen. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 te daarvoor bij een kinderboerde rij in Almere, waar hij onder ande ren twintig verstandelijk gehandi capten begeleidde en onder meer paardrijles gaf. Daarvoor was hij al in dienst van het asiel in Crailo. Sander de Graaf heeft dus ruime ervaring met pensiondieren. Collecte Bekend is inmiddels dat er op 21, 22 en 23 mei in Soest gecollec teerd zal worden voor de Dieren ambulance Amersfoort en Om streken. Voor deze inzamelingsac tie worden nog vrijwilligers ge vraagd, die met een bus langs de deuren willen gaan. De collecteop brengst is een belangrijke inkom stenbron voor de Dierenambulan ce. Wie zich wil opgeven, kan bel len naar 033-4550987. Paardenkamp Liefhebbers van de Paardenkamp kunnen in hun agenda alvast de twee open dagen van dit jaar no teren. Die worden gehouden op de zaterdagen 9 juni en 27 oktober, aanvang 11:00 uur. Wie niet kan wachten, heeft natuurlijk de moge lijkheid om het nationale rusthuis voor paarden te bezoeken aan de Birkstraat. Ook op internet kan een kijkje worden genomen: Sinds afgelopen vrijdag is de nieuwbouwwijk Boerenstreek - grotendeels nog een woeste nij verfraaid met een opmer kelijk kunstwerk. Het is een van de drie bruggen die in de wijk de geprojecteerde gracht zullen overspannen. De brug, uitgevoerd in zacht lila, is ontworpen door beeldend kunste naar Nout Visser, die de 'artistie ke aankleding' van de hele wijk voor zijn rekening neemt. De con structie is gebouwd bij de firma Buyk in Hardinxveld-Giessendam en werd vrijdagmorgen op de sok kels achter de Dorsvlegel geplaatst. Het 5300 kilo wegende gevaarte was per trailer (15 meter lang) in enigszins gedemonteerde toestand naar Soest gebracht, waar het kunstwerk weer tot één geheel werd samengevoegd. Wethouder Neks Blommers (cultuur) kon hem 's middags officieel in gebruik ne men door het aandraaien van een van de moeren, waarvoor ze een sleutel nummer 30 gebruikte. Dat gebeurde onder goedkeurend toe zicht van de constructeur, de kun stenaar, enkele ambtenaren en de pers. De wethouder constateerde dat de brug niet alleen mooi en functio- Foto: Soester Courant neel was, maar ook 'heel prettig liep' en roemde het lijnenspel, waarmee volgens haar 'een lijstje' om het gebied werd gezet. Er komt binnenkort nog zo'n brug bij, en daarna nog een, die wat groter wordt en die alvast de Turfstekers- brug wordt genoemd. Het ontwerp sluit aan bij het Spantenbeeld, dat ook nog in de Boerenstreek zal verrijzen. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud Plan vier woningen Vier halfvrijstaande woningen zou de familie Van Veen wel willen la ten bouwen aan de Insingerstraat, om precies te zijn op perceel 58d. Maar het plan kan in de prullen mand en anders in elk geval in de onderste lal, want de gemeente wil geen medewerking verlenen. Om de eenvoudige reden dat de nieuwbouw niet in het bestem mingsplan Soesterveen past, heeft het College verklaard dat het geen vergunning zal afgeven. Het Soesterveen staat in het gemeente huis te boek als de overgangszone tussen de bebouwde kom van Soest naar het landelijk gebied. Omdat hij op nogal ongebruikelij ke wijze zijn auto parkeerde trok een 31-jarige Soester zaterdagmor gen om half drie de aandacht van de politie. De interesse werd nog eens versterkt, toen de man uit stapte en onvast ter been bleek. De politie stapte op de Soester af en liet hem de ademanalysetest doen, waaruit bleek dat de man 2 pro mille alcohol in zijn bloed had. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en moet zich later bij de rechter ver antwoorden. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Het gaat goed met de Dieren bescherming Soest, in elk geval in financieel opzicht, want vo rig jaar werd afgesloten met een overschot van 233 duizend gulden. Dat is vooral te danken aan de fondsenwerving. Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (ind.terrein Nieuwegracht). Het wordt daardoor gekenmerkt door verspreide bebouwing in een open gebied, zoals dat in ambtelijk jargon heet. Als er meer wordt bij gebouwd, zal het karakter van het gebied veranderen en dat wil de gemeente voorkomen. Het be stemmingsplan wordt daarom ge handhaafd en de familie Van Veen moet afzien van haar plan. Het bestuur van de organisatie be groot ieder jaar 96 duizend gulden aan giften, maar in 2000 werd bijna drie ton overgemaakt door donateurs. De jaarcijfers komen maandag 19 maart aan de orde tij dens de jaarlijkse algemene leden en donateursvergadering van de Soester afdeling van de Dierenbe scherming. Hetzelfde geldt voor de verslagen van de Vogelopvang en het Dierentehuis aan de Eemweg. De jaarvergadering begint om 19:30 uur in de Rank aan de Soes terbergsestraat. De jaarstukken lig gen vanaf 12 maart ter inzage bij het secretariaat aan de Birkstraat 122-B. Na de pauze volgt een dia lezing van de heer Zomer Bruijn over vleermuizen. Het slot van het programma (rond 22:15 uur) is de trekking en prijsuitreiking van de loterij. Dit jaar zijn er geen bestuursleden aan de beurt om af te treden, maar het Dierentehuis heeft sinds 1 fe bruari wel een nieuwe beheerder. Dat is Sander de Graaf. Hij werk- Op zoek naar een woning met een werkplaats? Dan kunt u hier komen kijken! I; Een garage met toegang naar het sou- H terrain, dat uitermate geschikt is als E werkplaats, onder deze sfeervolle uit- i. gebouwde helft van dubbel woonhuis. P Met tevens een S en een moderne badkamer op B begane grond biedt deze woning veel F mogelijkheden. Gezellig en tevens ook R rustig gelegen in een kindvriendelijk R straatje, na bij het centrum van 8 aam Belangrijke kenmerken Sfeervolle woonkamer met erker Badkamer, slaapkamer en keuken voorzien van vloerverwarming moderne keuken met inbouwapparatuur uitgebreide moderne badkamer 3 slaapkamers en hobbykamer op de le verdieping dakterras zolder garage en werkplaats bouwjaar ca. 1912, aanbouw ca. 1995 deels dak-, muur- en vloerisolatie, grotendeels glasisolatie CV-installatie 4 jaar oud perceelgrootte 161 TE KOOP Eikenweg 33, Baarn Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer worden niet alleen professio neel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zakelijkheid is het menselijke aspect bij onroerend goed aangelegenheden natuurlijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. t> Vervolg van pagina 1 Miljoenen zijn er in de jaren negentig geïnvesteerd in de in frastructuur voor het openbaar vervoer. Gul betaalde het rijk mee aan de twee overstappun ten in Soest-Zuid en Soestdijk en andere voorzieningen die de weg voor de bussen moesten plaveien. Verkeerslichtinstalla ties werden anders ingesteld, drempels weggehaald, kruisin gen aangepast. Soest stuurde de rekeningen op en kreeg het grootste deel vergoed van Va der Den Haag. In 1993 ging het lokale busplan van start. Om de busmaatschappij mee te krijgen, droeg de gemeen te de eerste twee jaren enkele ton nen, daarna tot 1999 100 duizend gulden per jaar, bij om de exploi tatie rond te krijgen. Twee jaar lang werd uit de gemeentekas ook de avondbediening gefinancierd. De verwachtingen waren hoogge spannen. Soest sloeg zichzelf op de borst, vond zich een voorbeeld voor andere gemeenten en kraaide elk jaar victorie wanneer het bus- gebruik in cijfers werd weergege ven. Het aantal reizigers steeg enorm. Het lokale busplan was een doorslaand succes. Wie wilde er nu nog met de auto naar zijn werk? De laatste jaren nam het optimis me af. Door een nieuwe, veel in gewikkeldere bestuursstructuur verdween de invloed van de ge meente op het openbaar vervoer en werd er van hogerhand steeds meer geknipt in het busplan. De prachtige statistieken van de ge meente verhulden het lage rende ment. Kille zakelijkheid achter haalde de euforie. Mooie idealen voor een beter milieu bleken niet bestand tegen de realiteit. Het aan tal Soester reizigers is maar net genoeg om 20 procent van de kos ten te dekken. En dus moet er ge sneden worden, om budgettaire redenen, zoals dat tegenwoordig zo fraai wordt uitgedrukt. 'In 2002 moeten we afstand doen van het bussysteem, waarover de bevolking zo tevreden was. Aan de andere kant moeten we vaststellen, dat er te weinig gebruik van werd gemaakt, anders hadden we ermee kunnen doorgaan', stelde verkeers wethouder Harry Witte vorige week tot zijn spijt vast. Ook de groene politicus heeft gezien dat door de welvaart steeds meer huis houdens een tweede auto aan schaffen en de mobiliteit van de burgers verder groeit. 'Daar blijft de bus met zijn slechte imago op achter.' Mensen zonder rijbewijs, vooral ouderen, maar ook jongeren met een OV-jaarkaart, worden de dupe van de bezuinigingen in het open baar vervoer. In de spits zal het straks nog wel meevallen, maar in de zogenoemde daluren krijgen ze te maken met zeer beperkte reis mogelijkheden als het om de bus gaat. Maar, de bussen die straks niet meer rijden, zitten nu meest al nagenoeg leeg. Voor degenen die echter aangewezen zijn op de bus, blijven de maatregelen een bittere pil. Gelet op hun betrekkelijk lage aantal ziet de gemeente het even wel niet zitten om de stadslijnen zelf te financieren. Daarvoor zou een jaarlijkse financiële injectie van- 1 miljoen gulden nodig zijn. Een derde Seniorenbus de weg opstu ren, zoals werd geopperd, is even min een oplossing. De twee oude- renbussen die nu rijden kosten de vrijwilligers van de SWOS 6000 manuren. De bemanning van een derde bus wordt door de welzijns- Het laatste uur heeft geslagen voor de lijnen 71, 72, 73 en 74. Foto: Soester Courant stichting onhaalbaar geacht. Andere opties zijn tot dusver niet ter sprake gekomen. Verkeersdrukte Vanaf 1 januari volgend jaar zal het dus aanzienlijk rustiger worden op de busoverstappunten bij NS- station Soest-Zuid en op de hoek van de Koninginnelaan en de Laanstraat. Dat betekent volgens ambtenaar Marcel Vossestein niet, dat er minder opstoppingen zullen zijn op de Ossendamweg en de Koningsweg. Die worden volgens hem voornamelijk veroorzaakt door het autoverkeer zelf en niet door de vier treinen per uur en de bussen die af en aan rijden. Geschokt, teleurgesteld, droe vig, diep triest. De politici sloe gen elkaar woensdagavond om de oren met clichés na de slech te tijding over de drastischer uitgevallen bezuinigingen in het openbaar vervoer. Veel meer dan mopperen restte de raadscommissie verkeer niet, want de gemeente kan wel pra ten, maar heeft niets te zeggen over de bus. 'Ik begrijp dat we in een soort van wurggreep zitten, maar wat is de visie van het College', vroeg frac tieassistent Jacqueline van Geuns van de PvdA zich af. Verkeerswet houder Harry Witte: 'De provincie is onze vervoersautoriteit, ik zie geen mogelijkheden hier verande ring in te brengen. Met de provin cie is afgesproken dat we het ko mende half jaar bekijken hoe we de schade zoveel mogelijk kunnen beperken.' Chris van Vuuren van de Christen Unie reisde vroeger veel per open baar vervoer. 'De trein brengt je van een plaats, waar je niet van daan komt naar een plaats waar je niet moet zijn. Gelukkig waren er de bussen, maar nu? Er wordt al leen maar naar geld gekeken, ik mis een visie', aldus het raadslid dat het nadeel van de bus aangaf. Toen hij in Zeist werkte, was hij met de bus anderhalf uur onder weg om op zijn werkplek te ko men. Op de fiets deed hij er nog sneller over, laat staan met de auto. Speenkruidstraat 55 3 7 6 5 AB Soest ||jf| RVT Tel 035 6037490 jf| Fax 035 6037491 deel van het geld om zijn huur pand geschikt te maken voor be drijfsvoering. Een klacht van een buurtbewoner bracht de gemeente op het spoor en bij controle stelde de gemeen te vast, dat Groenesteijn activitei ten in het pand ontplooide die niet stroken met het bestemmingsplan, want het pand mag uitsluitend voor woondoeleinden worden ge-, bruikt. Vorig jaar juli kreeg de Soester al een brief van de gemeente, dat het niet pluis was. Enkele dagen later mocht hij zijn kant van het verhaal komen vertellen, maar daarvan raakte het College niet onder de indruk. Begin december werd Groenesteijn te verstaan gegeven, dat hij binnen zes maanden zijn activiteiten aan de FC Kuyper- straat moet beëindigen op straffe van een dwangsom. Tegen dat besluit diende Groenes teijn bezwaren in, die hij in janua- Foto: Soester Courant ri mocht verdedigen op het ge meentehuis. Hij gaf onder meer aan, dat de periode van zes maan den voor hem te kort is om een geschikte andere locatie te vinden. In het contract (met een looptijd van 10 jaar) met de verhuurder zou staan, dat de verhuurder de eventuele meerkosten van een an der huurpand voor zijn rekening moet nemen. Groenesteijn zei meer tijd nodig te hebben om een pand te vinden, dat voor de huidi ge verhuurder niet te veel kosten met zich meebrengt. Hoe lang, dat kon hij niet zeggen. Volgens het College zijn er even wel geen bedrijfseconomische re denen voor Groenesteijn om de termijn te verlengen. Het houdt daarom vast aan 6 juni. Overigens is voor het winkelge deelte (18 vierkante meter) in de woning een vrijstellingsprocedure gestart. 'De kaarten zijn geschud', stelde Pieter Borderwijk van de WD noodgedwongen vast. 'We zijn het slachtoffer van de bezuinigingen van de overheid.' Het GDA kwam bij monde van fractieassistent Mar tin van Oostveen tot dezelfde slot som. De derde coalitiepartner, GGS, verkondigde via José Bij man dat het diep triest is dat er gesnoeid wordt, terwijl iedereen toch de mensen in de bus wil heb ben. 'Maar we kunnen er als ge meente bitter weinig aan doen', luidde ook haar conclusie. 'Het is schokkend wat hier over tafel gaat', droeg fractieassistent Rolf-Jan Sielcke van D66 bij aan de discussie. Hij had net het be reikbaarheidsprofiel van Eemland gelezen. 'Daar gaat het om miljar den aan asfalt, een beetje over openbaar vervoer en een beetje over fietsen. Voor Soest wordt een bedrag van 450 miljoen genoemd en hier zitten we te praten over luttele bedragen.' Het College blijft op het stand punt staan, dat het centrum voor alternatieve geneeswijzen en de cadeaushop aan de FC Kuyperstraat 24 in strijd zijn met het bestémmingsplan en heeft de bezwaren van R.H. Groenesteijn ongegrond ver klaard. Uiterlijk 6 juni moet hij deze activiteiten in het pand hebben gestaakt. Doet Groenesteijn dat niet, dan krijgt hij een dwangsom van dui zend gulden per dag opgelegd. De boete kan oplopen tot maximaal 42 duizend gulden. De onderne mer huurt het pand van J. de Vries. Toen Groenesteijn de huur overeenkomst sloot, was er een makelaarskantoor in het gebouw gevestigd. Groenesteijn ging er daarom van uit dat het een be drijfspand betrof, zo verklaarde hij onlangs aan de gemeente. Hij ver kocht zijn woning en gebruikte een

Soester Courant | 2001 | | pagina 4