?ding! >9,- SUBARU snowmEsi NIMPDRl Interview™ ERODE Religieus verleden Soest te zien in expositie Artishock iats voor 'Care for Women' helpt vrouwen ^werkf"*"1door moeilijke levensfase heen Het oude geloof in Eemland H//e alleen maar dit ziet met een leesbril... D E fOESTDIJK .../s gebaat bij Interview™ Boekenweek-agenda Soest BAR, GRILL RESTAURANT mi.hu Bijzondere momenten in Boekenweek Soest Wildschut Optiek f (tTT*- 55fesös*>. -«>-. •SSteO jen, dus., llllll 100 auu i27 art t rederode.nl 'tLuiftye? Het blijft genieten! Reumatoloog bij reumavereniging SOESTER COURANT specialist in All Wheel Drive A WD PAGINA 9 Vrijdag, zaterdag en zondag WOENSDAG 14 MAART 2001 j HEBBEN Mevr. E. Salman eerste overgangsconsulente in Soest Reuma-expositie in zkh. Eemland Lezing zondagmiddag in Artishock vi erkmXe mefet R. WESTRJ Zonnehemel te Huur Borstvoeding Natuurlijk Het leesglas met extra kijkbereik - >5 ""'V i^. r.-'J"» "»i*c Donderdag 15 maart, 16:00 uur: poëzieconcert in de raadzaal. Vrijdag 16 maart, 09:30 uur: Kristien Hemmerechts in C-drie. Vrijdag 16 maart, 19:30 uur: Thomas Rosenboom bij Van de Ven. Vrijdag 16 maart, 20:30 uur: opening expositie in Artishock. Zaterdag 17 maart, 14:00-16:00 uur: vervolg expositie. Zaterdag 17 maart, 20:00 uur, Ramsey Nasr in C-drie. Zondag 18 maart, 14:00-16:00 uur: vervolg expositie. Woensdag 21 maart, 20:00 uur; Carry Slee bij Jongerius. Zaterdag 24 maart, 10:30 uur: Jan Visser bij Van de Ven. J Juxtapositie van gedachtestromen, A aaneengeregen regelmatigheid, N navel van Delphi, die des dichters dromen V vangt en voleindigt en in verzen vlijt. 1 In nieuw geloof, uit inkeer opgekomen, S stuwt Nietzsche 's geest hem in 't kristallen krijt, S spiedt hij door Rushdie 's denkraam naar een omen, E eert hij Zeuszoon, wie hij zijn woordspel wijdt. R Religie, door geloof in kunst verdreven, P pakt zich ontmaskerd weg, dogmata sneven, O om plaats te maken voor een goed geluid. E Eerst klonk Te Berde, ver voor Ianus uit; E en nu weergalmt Woordademig van leven, T ten elfde, doch beslist niet tot besluit. Kond le Bisck Soest, 7 maart 2001 Bar-Crill en Restaurant 't Luykje in Soest is al vele jaren een begrip in de regio Gooi en Eemland en ver daarbuiten. Gevestigd in een historisch pand, waarin al vanaf begin negentienhonderd hetho- reca-vak wordt uitgeoefend. De gemoedelijke en informele sfeer zijn kenmer kend voor 't Luykje, evenals de alom bekende Luykje gerechten: de spies van een meter, de spare-ribs, oma's stoofpotje, de mosselpan, de Bourgondische lamsschouder, de satéschotels en diverse visgerechten. Verder kunt u een keuze maken uit de gerechten van onze steeds wisse lende specialiteitenkaart en informeer ook eens naar onze fondue- en gourmetavonden. Trefwoorden passend bij 't Luykje zijn: een ge zellige bar, mooi terras, ruime parkeergelegen heid, afhaalmogelijkheden en dagelijks geopend. Ook bieden wij diverse mogelijkheden voor groepen tot ca. 70 personen Over sjögren en fibromyalgie zal reumatoloog G.A. van Albada dinsdag 20 maart het een en ander vertellen. Ze doet dat op uitno diging van de reumavereni ging Soest/Baarn. De bijeenkomst wordt gehouden in de Speeldoos aan de Rembrandtlaan 35 in Baarn en begint om 14:00 uur. Mevrouw Van Albada is reumatoloog in zie kenhuis Eemland te Amersfoort. Gebr. van der Rouw Kraan bv Middelwijkstraat 40-42, Soest Automobielbedrijf Tel. 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 602 34 31 In het kader van de Boeken week 2001 (thema: Land van herkomst) organiseert 'Artis hock Literair', in samenwer king met de SLAS, een drie daagse tentoonstelling op 16, 17 en 18 maart met als titel: 'Religie, land van herkomst'. In de grote tentoonstellingszaal van het Artishock-gebouw aan de Steenhoffstraat 46A wordt een aantal Soester attributen, platen en voorwerpen geëxposeerd van rooms-katholieke en protestantse komaf. Deze zijn welwillend be schikbaar gesteld door Museum Oud Soest. Deze tentoonstelling wordt geo pend door dominee Harry Gijsen (Samen-op-weg Soest-Noord) op vrijdagavond 16 maart om 20:30 uur. Medewerkenden zijn: Anton van den Dijssel, conservator van Museum Oud Soest; Berna Kousemaker, winnaar van de Soes ter Cultuurprijs 2000; Charles Gabriël, tenor; Stormvogel, Baarns kunstenaar; Jan Visser, Soester dichter; en Dick Koblens, letter kundige. Berna Kousemaker zingt het be kende 'Pater Noster' en Charles Gabriël het Largo van Handel. Dick Koblens leest een fatrasie en Jan Visser uit zijn nieuwe bundel 'Woordademig'. Anton van den Dijssel geeft een korte toelichting op één van de kostbare 'relieken' van het godsdienstige Soest. Lezing Ter afsluiting van deze driedaagse manifestatie houdt de Baarnse kunstenaar Stormvogel op zondag middag 18 maart om 14:00 uur in de filmzaal van Artishock een le zing over 'Vis occulta in terra ba- tava' ('Er schuilt een geheimzinni ge kracht in Bataafse aarde'). Stormvogel geeft zijn visie over de herkomst van het geloof in Eem land. Wat geloofde men vóór de kerstening en wat is er na behou den gebleven? Beetje bij beetje wordt daarbij de harde kern van het oorspronkelijke geloof ont bloot en daarmee de onuitwisbare stempel die het nog steeds op het heden drukt, aangetoond. Toe gang: 5,00. De tentoonstelling is op zaterdagmiddag en zondagmid dag van twee tot vier uur vrij toe gankelijk. Tachtig procent van alle vrou wen in de overgang heeft klach ten. Een derde van hen onder vindt ^zelfs ernstige proble men.' Dat zegt mevrouw E. Sal man, die sinds 1 maart in Soest werkzaam is als overgangscon sulente van 'Care for Women'. Deze'-nieuwe organisatie be staat uit gediplomeerde ver pleegkundigen, die zich gespe cialiseerd hebben in de zorg voor vrouwen in de overgang. Eén op de tien Nederlanders lijdt aan reuma. Dit heeft voor de pa tiënt en zijn omgeving meer gevol gen dan op het eerste gezicht lijkt. Om meer inzicht te geven, organi seert Ziekenhuis Eemland in Amersfoort de tentoonstelling 'Reuma betekent meer dan je denkt'. Bij de tentoonstelling vindt de be zoeker een infostand met algeme ne informatie over reuma. Bijvoor beeld over het bestaan van maar liefst 200 verschillende soorten reumatische aandoeningen. Bo vendien zijn bij de tentoonstelling voorlichters aanwezig: een reuma consulent uit Ziekenhuis Eemland en een medewerker van de Reu mapatiëntenvereniging. Beiden zijn er van maandag tot en met vrijdag tussen 13:30 en 14:30 uur. De tentoonstellingsweek valt sa men met de nationale reumacol lecte. Reuma is een ziekte die gewrich ten, pezen, botten en spieren van de patiënt aantast. Dit veroorzaakt pijn bij bewegen, maar soms is zelfs liggen of stilzitten pijnlijk. De oorzaak van reuma is niet bekend, ook de ziekte is (nog) niet te ge nezen. Wel zijn er middelen die de verschijnselen onderdrukken, zo dat wat meer bewegingsvrijheid ontstaat. Reuma treft niet alleen ouderen. Ook kinderen kunnen reuma krijgen. Deze expositie, een productie van het Nationale Reumafonds, laat op verschillende manieren zien wat reuma in het dagelijks leven bete kent. Van 19 t/m 25 maart is de tentoonstelling te bezoeken in de hal boven de 'Westhal' van locatie De Lichtenberg, Utrechtseweg 160. De toegang is gratis. A o.a. - leem Gwlllof - Ofófóejw de Roques - ?m\ bewtier WettcAsfem - Roger Sabcrn CftatecMneuf - Awdrè Mussij Pömmard - l'Heritier-Gwüjöt - Chateau Ia Towctóe - levemadti - Grove Mlil Wiriery - Qodegas N\ev\doza fiéicam - CficrtedM des Adowzes - Btfwfe Cfievlgnac Alleivrouwen krijgen er - vroeger of later - mee te maken. De over gang kan wel tien jaar duren en doet zich meestal voor in de leef tijdscategorie van 45 tot 60 jaar. Voor veel vrouwen is het bepaald niet de prettigste fase van hun le- ven.E)pvliegers, slecht slapen, fijn, stemmingswisselingen, •ijn - het is nog maar een iit het scala van vervelende pjnselen die zich in de over- :unnen voordoen. 'De over- is weliswaar geen 'ziekte', :el vrouwen kunnen zich er lehoorlijk ziek van vóelen,' evrouw Salman, die bena- ;t dat de klachten vooral se- [i genomen moeten worden, te vaak worden de problemen •uwen in de overgang onder- afgedaan als aanstellerij. En er zijn helaas nog steeds man- nïgjrdie maar weinig begrip to nen...' [ger werd wel gedacht dat de ;ang een psychische aangele id was, maar uit onderzoek is Idels vast komen te staan dat fel degelijk lichamelijke veran- igen optreden. Veel vrouwen in zich in het begin vaak geen raad met die verschijnselen. De Dorresteinwweg 6( gang naar de huisarts verloopt he- Ti 059 aterdag, 9,3D-17.00wwr gree Soest Telefoon 601 32 8 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEI I Zaterdag na 12.00 ui GESLOTEN. Goede gebruikte FIETS! d Fietsshop Soesterberg, demakerstraat 17, tel. 034- 35 15 64. AJ.W. BedrijfshygiëntI Ongediertebestrijdinj! HOUTWORM/BOKTOR[|8revens Iw totaalinstallateur RA. van den DIJSSEL bv VALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Bel. 033-2462248/ 06-33446804 metgeziditsbrviner I Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035 - 601 24 72 Fax: 035 - 601 11 87 laas ook niet altijd bevredigend, omdat die meestal weinig tijd heeft of zijn toevlucht zoekt tot een of ander hormoonpreparaat, waarvan sommige vrouwen dan weer verve lende bijwerkingen ondervinden. Voor de meeste problemen be staan tegenwoordig echter goede oplossingen, en zeker niet alleen in de sfeer van medicijnen, want ook leefstijl en goede voeding spelen een belangrijke rol en in veel ge vallen biedt ook de alternatieve ge neeskunde allerlei mogelijkheden om de klachten te behandelen. Tijd nemen De overgangsconsulentes van 'Care for Women', zoals mevrouw Salman, nemen in elk geval alle tijd om naar die klachten te luiste ren en kunnen goed uitleggen wat er precies aan de hand is, wat vaak al een hele geruststelling is. 'De overgang is een fase in het leven van iedere vrouw. Wij begeleiden hen als het ware naar de volgende fase,' aldus mevrouw Salman, die ervan overtuigd is dat heel veel vrouwen geholpen kunnen worden met de tips en adviezen die zij van- Wie zwanger is gaat ook nadenken over wat voor voeding ze straks aan haar kindje wil geven. Voor velen is het een duidelijke zaak, voor anderen is het nog een grote vraag. De vereniging Borstvoeding Natuurlijk is er om zoveel mogelijk eerlijke informatie te geven. Daar om organiseert zij weer een mini cursus die uit drie avonden be staat, op 21 en 28 maart en 4 april. In de cursus wordt ingegaan op allerlei vragen en problemen rond om de kraamtijd en de eerste we- Mevrouw E. Salman. Foto Soester Courant uit haar brede kennis te bieden heeft. 'Meestal is één consult al voldoende. Als de klachten ernstig zijn moet de cliënte misschien nog een keer komen, maar na drie keer zullen de meeste klachten wel on der controle zijn.' Een consult (van ca. een uurkost 75,00; de kos ten worden door een aantal ziek tekostenverzekeringen vergoed. Mevrouw Salman is sinds 1 maart werkzaam als overgangsconsulen te voor Soest, Baarn en omgeving. Ook zij is van huis uit verpleeg kundige, met diverse specialisaties, en al met al zo'n 25 jaar ervaring in de gezondheidszorg. Ze heeft haar praktijk aan de Prinsenhof 7, waar ze telefonisch bereikbaar is op ©5772618 (graag bellen tussen 08:30 en 10:00 uur of tussen 17:00 en 18:00 uur. De kracht van de reclame ligt in de herhaling ken, maar ook hoe borstvoeding eventueel gecombineerd kan wor den met een baan. Ook alle aspec ten van kolven komen aan de orde. De cursus wordt gehouden in Soest en kost 20,00. Opgave en/ of informatie: Regina, ©6037877, of Debbie, 385422856. Nieuw is de avond voor voedende moeders. Die wordt gehouden op 9 april en is voor iedereen bestemd die zelf haar baby of peuter voedt en graag met anderen ervaringen wil uitwisselen of praktische vra gen heeft. Deze avond kost 2,50; ook hiervoor opgeven bij Debbie of Regina. De lezing past uitstekend in de opzet van de driedaagse tentoon stelling 'Religie, land van her komst' in de expositiezaal van het Artishockgebouw op 16, 17 en 18 maart. Dit gebouw, waarin ook het Museum Oud Soest gevestigd is, heette vroeger het St. Josefgesticht, bolwerk van het rijke roomse leven in Soest. De eerste steen werd aan de Steenhoffstraat 46 gelegd op 12 juli 1868. Het ontwerp is van de architect A.C. Bleys, vermaard bouwmeester van o.m. de grote Nicolaaskerk in Amsterdam. Non nen verpleegden in het 'gasthuis' Sint Joseph 16 oude, behoeftige mannen en 23 vrouwen. Er was ook een meisjesschool (112 leerlin gen) gevestigd, een kapel met sa cristie, een provisiezolder met spekkast, een kelder, etc. In de tuin stond een prachtige grot met Mariabeeld. (Zie de foto, een oude ansichtkaart). Bij de opening van de expositie op vrijdagavond 16 maart om 20:30 uur wordt in Artishock het woord gevoerd door ds. Harry Gijsen en door de conservator van Museum De Mariagrot die vroeger achter het St. Jozef gesticht (nu het mu seum) stond. Oud Soest, Anton van den Dijs sel. Voordrachten zijn er van Jan Visser en Dick Koblens. Visser leest religieuze gedichten uit zijn nieuwe bundel 'Woordademig' en Koblens draagt enkele middel eeuwse verzen voor uit de 13e eeuw, in deze Franse (uit Artois en Henegouwen) poëziestroming aan geduid met 'fatrasie'. Het onder zoek naar de achtergrond en de betekenis van de fatrasie heeft in middels vele interessante aan dachtspunten opgeleverd. Gezien de thematiek van de tentoonstel ling in de Boekenweek 2001 zal Koblens zich in zijn voordracht richten op de raakvlakken die de fatrasie, aantoonbaar dan wel ver moedelijk, met de religie heeft. Ten slotte wordt er bij de opening gezongen door Berna Kousemaker en Charles Gabriël en wordt er gemusiceerd door Stormvogel. Toegang: vijf gulden. Leden gratis. Wat geloofde men voor de kerste ning? Wat is er behouden geble ven? Dat het Eemwater zo niet te drinken is weten wij allemaal. Maar weten wij ook dat de Eem- landers eeuwenlang op St. Jan met dat water hun kinderen bespren kelden als afweer tegen ziekten en boze geesten? Aan de hand van verhalen en beelden over de streek belicht Stormvogel deze eerste ker stening in de geloofsbeleving. Beetje bij beetje wordt daarbij de kern van het oorspronkelijke ge loof ontbloot en daarmee de onuit wisbare stempel die het nog steeds op het heden drukt, aangetoond. 3 Weken f 195,- 6 weken f325,- (ook voor de koop) TROPICAL (035) 542 23 92, Onder de titel 'Vis Occulta in Terra Batava' houdt de Baarn se kunstenaar Stormvogel (pseudoniem van Remco Bak ker) zondagmiddag 18 maart om 14:00 uur een lezing met beelden in de filmzaal van Ar tishock. Stormvogel gaat zijn gehoor voor in de verleden tijd, op zoek naar de herkomst van het geloof in Eemland. ZUIDPROMENADE 14 - 3768 EM SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (035) 602 22 12 Als u een leesbril nodig heeft of al een poosje "aan de leesbril' bent. heeft u veel baat bij een leesbril met Interview- glazen. Die bieden u een veel groter kijkbereik dan met een gewone leesbril mogelijk is Niet alleen bij het lezen maar ook bij het werken aan een bureau, bij beeldschermwerk en tijdens het beoefenen van hobby's, is Interview dé oplossing. Want met Interview glazen ziet u zaken scherp op leesafstand én op wat grotere afstand Naast het poëzieconcert (don derdag) en de expositie in Ar tishock (vanaf vrijdag) telt de Boekenweek in Soest dit jaar een aantal bijzondere momen ten. Komende vrijdag is de eer ste, als Kristien Hemmerechts optreedt in C-drie, op uitnodi ging van de bibliotheek. Kristien Hemmerechts is lerares Engels. Daarnaast schrijft ze al ja ren één boek per jaar. Afgelopen zomer was de schrijfster te gast in het VPRO-programma Zomergas ten, waar zij een avond lang haar favoriete tv-avond mocht samen stellen. De thema's waren (ge dwongen) seksualiteit, hypocrisie en verlies, thema's die ook altijd in haar romans een rol spelen. Haar romans hebben met elkaar gemeen dat de hoofdpersonen zich staan de proberen te houden in een we reld die niet altijd even warm en begripvol is. De personages zijn vaak de weg kwijt. Kristien Hemmerechts zal deze ochtend voorlezen uit haar werk, over haar thema's vertellen en vra gen beantwoorden van het publiek. De lezing begint om 9:30 uur en duurt tot 11:30 uur. Boekhandel Van de Ven is aanwezig met boe ken van de schrijfster, die in de pauze en na afloop haar werk zal signeren. De entree is f 5,00. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij de biblio theek en C-drie. Thomas Rosenboom Vrijdagavond 16 maart, tussen 19:30 en 21:00 uur, is de bekende schrijver Thomas Rosenboom te gast bij boekhandel Van de Ven. Rosenboom debuteerde in 1982 met 'Bedenkingen' (later opgeno men in 'De mensen thuis'), waar voor hij de Van der Hoogtprijs won. Hij schreef ook de psycho- thriller 'Vriend van verdienste' (over de Baarnse moordzaak), maar kreeg vooral bekendheid door 'Gewassen vlees' en 'Publie ke werken', beide bekroond met de Libris Literatuurprijs (1995 en 2000). Voor 'Publieke werken' was hij ook genomineerd voor de Ako Literatuurprijs en de Trouw-pu- blieksprijs. Tijdens de Boekenweek zal zijn prozadebuut verschijnen: 'Kapitein Zeiksnor De Twee Culturen'. Ramsey Nasr, zoon van een Ne derlandse moeder en een Palestijn se vader, zal hiermee ongetwijfeld zijn eigen stem laten horen in het veelstemmige concert van de he dendaagse literatuur. Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 15,00; met SLAS-pas 12,50. Carry Slee Carry Slee, de bekende kinderboe kenschrijfster, komt op 21 maart bij boekhandel Jongerius in Soest. Carry schreef o.a.Wiebeltanden', 'De Smoezenkampioen', 'Spijt', 'Kappen', en komt vertellen over haar eerste roman voor volwasse nen. Hebben u en uw kinderen ook zo genoten van alle kinder boeken die Carry Slee geschreven heeft, dan is nu de kans om ken nis te maken met de schrijfster zelf. In haar biografie 'Moederkruid' vertelt ze over opgroeien in onvei ligheid en de pijn en tragiek die dit voor een kind meebrengt. Aanvang: 20:00 uur, bij boekhan del Jongerius, Van Weedestraat 28. Toegang: 5,00 per persoon. Reserveren gewenst: ffi 035- 5880122, of email: boekhandeljongerius@wxs.nl. Jan Visser Ramsey Nasr Soest krijgt op zaterdagavond 17 maart Ramsey Nasr op bezoek. Hij werd geboren in 1974 en is acteur en dichter/schrijver. In die laatste hoedanigheid zal hij op uitnodi ging van de SLAS in C-drie optre den. In 1995 maakte hij grote in druk met de door hemzelf geschre ven en gespeelde monoloog 'De doorspeler', waarvoor hij de Philip Morris Scholarship Award ontving. Ook voor zijn tweede monoloog 'Geen lied' ontving hij diverse prij zen. In 2000 maakte hij zijn de buut als dichter met de bundel '27 gedichten Geen lied', waarmee hij werd genomineerd voor de C. Buddinghprijs. De expositie 'Religie - land van herkomst', die op vrijdag 16, zater dag 17 en zondag 18 maart in Ar tishock te bezichtigen is, vormt een 'illlustratie' bij de nieuwe dicht bundel 'Woordademig' (zijn elfde) van de Soester dichter/journalist Jan Visser. De bundel verschijnt bij uitgeverij Aspekt te Soesterberg (www.uitgeverijaspekt.nl) en is in het Cenakel te Soesterberg ten doop gehouden. Het is een keuze uit eigen werk (1964-2000) en be vat drieënveertig gedichten. Op zaterdag 24 maart is de auteur - die ook plaatsvervangend voorzit ter is van de SLAS - om 10:30 uur 's morgens aanwezig bij boekhan del Van de Ven aan de Zuidpro menade om zijn bundel te signe ren.

Soester Courant | 2001 | | pagina 9