Verzamelgebouw bereikt hoogtepunt m Te kleine vereniging door gebrek aan vrijwilligers Geen verlichting bij De Vleugel 468 INWONERS PER KM2 1 i Keulen Yildirim oeiend en gevarieerd concert ij muziekkring Eemland 23 [kerkdiensten N WE DOOR StratenvoIIeybal begint Clubs en scholen doen mee aan volleybaldag VLOOIENMARKT PAGINA 12 WOENSDAG 21 MAART 2001 a o. teonderfoud tie/onderhoud ■ken es-specialist alle merken LAUTO'S irken W: Streetdance voor kinderen 7-12 jaar College houdt voet bij stuk: ames, eerzame leuke lar 60,- per uur, dan op! EN TOCH HEBBEN SOMMIGE MENSEN NIEMANO OM ZICH HEEN Giro 37071 Vastenactie in de Caroluskerk 0800 - 0432 Nieuw: Wachttijd Informatie Punt voor patiënten MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Zestiende editie van AGAVS ZA. 24 MAART a.s. GRATIS TOEGANG! Friese avond in Zeist k.k. voning 3e straat jervlak 1 35 m5 jing: west soesterbergseIILcourant Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 SE2, O'OJ psi-'J lid van de Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven 035-6019954 I. 035 - 601 29 98 Tel.: 036-531 20 08 Fax:036 - 531 17 08 Joevvel er geen dakpan aan te pas komt is vrijdag toch het I hoogste punt van het bedrijfs verzamelgebouw 'Postpoint' Fmet pannenbier gevierd. De lopbouw van de stalen con- structie startte in november met de sloop van het oude pand en ligt volgens directeur iBas Uyland van de BMU- groep goed op schema. Voor het nieuwe verzamelgebouw aan de Postweg is veel belangstel- lling. Met uitzondering van de twee ■voorste units, waarin de kantoor- Iruimte is gepland, is alle bedrijfs- Iruimte verkocht. Onder het be langstellend oog van een aantal bobo's schonken de broers Bas en Stan Uyland het pannenbier uit groot formaat flessen van een be kende Nederlandse bierbrouwer. Die was er niet alleen ter verho ging van de feestvreugde, maar ook om de traditionele Hollandse nieuwe weg te spoelen. Beide di recteuren gingen even in op de ge schiedenis van het gebouw, waar van de voorloper na jarenlange trouwe dienst niet meer voldeed. Met een dankwoord in de richting van de medewerkers van Uyland die het mogelijk maakten dat de bouw zo voorspoedig liep, werd de officiële plechtigheid afgesloten. Op vrijdag 30 maart start in de Dubbeldekker een cursus Street dance. Tijdens deze gezellige cur sus leren de kinderen om strakke danspasjes te maken op moderne popmuziek. Tijd: van 16:00 tot 17:30 uur. Kosten; f 40,- voor 10 lessen. Docent: Jeannine Pasche- dag. Inschrijven t/m woensdag 28 maart bij Stichting Balans, t.a.v. Houssein AJaoui, postbus 250, 3760 AG Soest, 88035-6039404/ 0346-353411. rming-en rijf B.V. loest - Tel. 601 41 84 27422839 Het college heeft het verzoek om verlichting bij het monu ment De Vleugel in Soester- berg opnieuw afgewezen. Het verzoek is afkomstig van het comité Luchtvaart Herinne ringsmonument Soesterberg, dat ijvert voor een klein plant soen inclusief bankje en ver lichting bij het monument. De commandant van de vliegbasis, Loraine, heeft al laten weten mee te willen denken over de mogelijkheid van verlichting, mits de gemeente toestemming geeft. In het collegebesluit van 13 maart wordt verwezen naar een eerdere afwijzing in februari van het vorig jaar. Ook toen werd door het co mité gevraagd om verlichting bij het kunstwerk. Volgens comitélid Piet Taai is niet geheel duidelijk waarom B. en W. geen medewer king willen verlenen. 'Wij vragen niet om de complete verlichting toals de kunstenaar die bedoelde want die is schijnbaar niet haal baar. Het gaat alleen om straatver lichting, een schijnwerper om het beeld te verlichten. Zelf willen we kijken of we sponsors kunnen vin den zoals bijvoorbeeld de Remu. Ook de commandant van de vlieg basis heeft gezegd dat hij wil kijken wat hij kan doen. Op verlichtings- gebied hebben ze voldoende knowhow in huis.' In zijn verzoek aan burgemeester en wethouders wijst het comité erop dat met name de ontwerper Jan de Baat uitdrukkelijk heeft ge steld dat de omgeving van het kunstwerk moet worden aange past. Vier jaar geleden liet hij de Commissie voor Beeldende Kunst in Soest al weten dat het beeld moet worden verlicht door een lichtstreep. Deze streep symboli seert de verlichte landingbanen bij nachtelijke landingen. Tot nu toe is er niets gebeurd. 'Zelf hebben we ervoor gezorgd dat ten zuiden van het monument in ieder geval een aantal jonge bo men werden gepland. Die waren afkomstig van de renovatie aan de Rademakerstraat. Uit gesprekken k '.."X n Unicef. Giro 121. de kinderen van Ethiopië geen un leven te redden. Help hen met 'ordt van- UlliCef ÉJ n Unicef, geeft )eze keer in de Soesterbergse Proefkelder een concert met perken van enkele wat minder bekende componisten. Begon nen werd met 'Danzas Argenti- nas' voor pianosolo. Jeugdwer ken van de Argentijnse compo nist Alberto Ginastera (1916- 1983). ij was, samen met Heiter Villa ibos (1887-1959), een van de Zangrijkste Latijns-Amerikaanse •mponisten. Ginastera schreef la. vier opera's, een pianoconcert, irpconcert, vioolconcert en veel imermuziek. De pianist Maurice imerts van Bueren speelde de ie dansen, na een korte monde- ige toelichting, prachtig genuan- :erd, virtuoos en met veel gevoel ior het volksmuzikale karakter de stukken. lierna sloot de hoorniste Louise ;hepel zich bij hem aan en kregen re van Paul Dukas 1865-1935 zijn Villanelle voor hoorn en pia no te horen. Wederom met een Tte toelichting ditmaal door de lorniste. Ze vertelde o.a. dat het ;k van Dukas een welkome aan- illing was Van het betrekkelijk leine solorepertoire van de hoorn, [et bleek goed klinkend werk te ijn, waarmee de speelster goed ;on laten horen wat er zoal op een loorn mogelijk is, wanneer ten- inste zo voortreffelijk wordt ge- ipeeld als deze middag. Een ple- derige kennismaking met een klein 'erk van de componist die wereld- leroemd werd door het symp- honisch gedicht "L'Apprenti sor- cier" (de tovenaarsleerling). Hierna sloot de violist Jan Hulst zich bij het duo aan en kregen we van Charles Koeclin (1867-1950) zijn 'Quatre petites pièces' voor piano, viool en hoorn te horen. Korte fijnzinnige en doorzichtige stukken, adequaat door het trio gespeeld. Koeclin studeerde eerst aan de Polytechnische school in Parijs, maar na een jaar won de liefde voor de muziek het van de techniek en ging hij aan het con servatorium studeren o.a. bij Mas- senet en Fauré. Hij heeft veel ka mermuziek gecomponeerd en had veel leerlingen. Ja, en wat doen een pianist, violist en hoorniste wanneer ze met el kaar in contact komen? Haast on vermijdelijk valt dan de naam Brahms en zo kregen we de gele genheid zijn prachtig, betrekkelijk weinig uitgevoerde hoorn-trio te horen. Brahms heeft in zijn jonge jaren ook hoorn gespeeld en hield erg van de romantische klank van het instrument. Hij schreef het in 1865. De drie musici van deze middag speelden het prachtige werk met overgave, veel elan en prachtig sa menspel en oogstten terecht een daverend applaus van het zeer tal rijke publiek, dat zoals gebruikelijk nog lang bleef napraten onder het genot van een glas wijn of ander drankje. Het volgende en tevens laatste concert in deze serie zal plaatsvin den op zondag 8 mei. Er zal dan een strijkkwartet werken van Beet hoven en Mendelssohn spelen. J.W. met ambtenaren van de afdeling Groen bleek dat het terrein zou worden aangepast. Maar we heb ben nog niets gezien,' aldus Taai. Bank Het punt op de hoek van de Rade makerstraat en Kampweg en waar vroeger een frietzaak was geves tigd, is altijd al een geliefd rustpunt geweest voor fietsers die ter hoog te van Kamp van Zeist de bossen in trekken. Een heuvelachtig plant soentje inclusief bankje en prullen bak is daarom geen overbodige luxe, redeneert het comité. 'De bank zouden we in feite al krijgen van onze buren, de ijsvereniging,' zegt Taai. 'Maar zolang er geen plantsoen is, kun je de bank ook niet plaatsen.' Volgens het college zijn sinds de afwijzing in februari vorig jaar geen nieuwe inzichten boven water gekomen. Het ziet geeri reden om de mogelijkheid voor een eventue le verlichting van het beeld te on derzoeken. Kolonel Loraine van de lucht machtbasis zegt in een reactie dat het beeld en de bijbehorende bor den aan de dorpsgrenzen een uni cum symboliseren, namelijk: Soesterberg als bakermat van de luchtvaart. 'Wij voelen ons daar door erg met het dorp verbonden. Ik heb gezegd plaats te willen ne men in een commissie en te bekij ken wat wij als vliegbasis kunnen betekenen. Ik heb niet gezegd dat wij de financiering van de verlich ting voor onze rekening nemen. Wel dat we bereid zijn om mee te denken over een dergelijke verlich ting. De technische kennis hebben we daarvoor in huis. Als de ge meente Soest het goed vindt dat er een plan wordt gemaakt, dan doe ik mee.' www.legerdeslieils.nl In het vastenactieweekend van 24 en 25 maart wordt extra aandacht besteed aan het project voor de schoolkinderen uit Soroti (Ugan- da). De vieringen vinden plaats zaterdagavond om 19:00 uur en zondag 25 maart de eucharistievie ring om 10:30 uur. Voor en na de vieringen is er gelegenheid gesteld om Derde Wereldartikelen te ko pen. Na afloop kan men achter in de kerk een kopje koffie komen drinken. Tevens is er gelegenheid een tentoonstelling met creaties van de schoolkinderen te bewon deren, die zij de afgelopen weken hebben gemaakt. Zondag 25 maart vanaf 12:00 uur vinden er in en rondom de kerk diverse activiteiten plaats. Voor de inwendige mens zijn er soep, broodjes en koek te koop. Tbssen 12:30 en 13:15 start de Walk-Inn, een fotopuzzeltocht op het terrein van Abrona (Sterrenberg). De op brengst van al deze activiteiten komt ten goede aan het project voor de schoolkinderen in Uganda. Iedereen is van harte welkom. Kinder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over: iemand verliezen gepest worden verliefd zijn sexualiteit geen onderdak hebben ziek zijn je uiterlijk geslagen worden alleen zijn ruzie verslaving Sinds deze maand is het Wachttijd Informatie Punt geopend. Hier kunnen alle inwoners van de Pro vincie Utrecht terecht met vragen en knelpunten over wachttijden in de Utrechtse ziekenhuizen. Het Wachttijd Informatie Punt is een activiteit van het Provinciaal Pa tiënten/Consumenten Platform Utrecht. Het informatiepunt is elke werkdag open van 09:00-13:00 uur. Het is telefonisch bereikbaar onder nummer 030-2616291. Veel mensen hebben te maken met wachttijden in ziekenhuizen. Dit leidt tot vragen als: Over hoeveel weken is men bij een specialist aan de beurt? Hoe lang moet men op een operatie wachten? Kan men in een ander ziekenhuis eerder te recht? Het is van belang dat men sen hierover geïnformeerd worden. Om deze reden is het Wachttijd Informatie Punt geopend. In het project wordt samengewerkt met zorgverzekeraar ANOVA en de Utrechtse ziekenhuizen. Verder kan men ook hulp krijgen bij het zetten van vervolgstappen. Bijvoorbeeld als men contact wil leggen met een ander ziekenhuis of met de zorgverzekeraar. Het Wachttijd Informatie Punt is tijdelijk ondergebracht bij het In formatie- en Klachtenbureau Ge zondheidszorg Utrecht aan de Kaap Hoorndreef 39 in Utrecht. Aan de diensten van het Wachttijd Informatie Punt zijn geen kosten verbonden. Het informatiepunt is tot half november 2001 geopend. Zaterdag 24 maart zondag 25 maart Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 themagroep MOV; cantores Zondag 10:00 pr. v. Hooijdonk; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: R.M.P. v.d. Wijgerd (Den Dolder), Paltzerweg 227, 88030- 2280626. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, 880346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: ®0900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88035-6031119. Op vier adressen in Soester berg liggen inschrijfformulie ren voor het stratenvolleybal- toernooi klaar. Dat wordt voor de zestiende keer gehouden door AGAVS. Het toernooi krijgt zijn beslag op de dinsdagen 10 en 17 april en wordt afgerond op zaterdag 21 april, telkens in de Banninghal. Tot 26 maart kunnen teams van fami lieleden, straatgenoten, vrienden, collega's of in welke samenstelling dan ook zich aanmelden voor het toernooi dat is verdeeld in een re creatie- en een prestatiecategorie. Een formulier invullen kan bij sportcafé Time-Out, café De Gou den Leeuw, Plus van Soest en de E-Markt. Deelname kost 60 gul den per team. Bij de inschrijving ontvangt men een overzicht van de spelregels. De tweede toernooidag (17 april) wordt opgeluisterd met een loterij en op 21 april treedt een band op. AGAVS zorgt zondag 25 maart voor een mix van teams van volleybalverenigingen, andere clubs en scholen. Bijna dertig ploegen komen in actie tijdens het zogenoemde Jeugdvereni- gingentoernooi dat voor de tweede maal plaatsvindt. De jeugd van de volleybaltak van de Soesterbergse omnivereniging speelt natuurlijk mee. Verder ko men andere volleybalclubs uit de omgeving en zijn teams ingeschre ven van overige sportclubs uit de dorpskern en van de basisscholen. AGAVS besloot vorig jaar tot deze opvallende mengeling van deelne mers. Tijdens de scholierentoer- nooien, die daarvoor werden ge houden, waren er hooguit zeven, acht teams van de drie basisscho len in de grote hal actief. Nu zal de zaal gevuld zijn met tenminste 150 deelnemers in de leeftijd van 8 tot 18 jaar, verdeeld in twee catego rieën. Maar er zal veel meer te zien zijn, want de organisatie heeft het toer nooi aangekleed met het thema Circus en Variété. In de praktijk komt dat erop neer, dat de entree van de Banninghal en sportcafé Time-Out worden omgetoverd tot Dorpshuis Burgstede Soesterberg van 10.00 - 15.00 uur. Inl. 0346 - 35 19 75 circustent. De kinderen kunnen een ritje maken op een pony, zich laten schminken en tussendoor spelletjes doen. Voordat de eerste bal wordt gesla gen, is er om 10:30 uur een de monstratie volleybal en krijgen de deelnemers een korte introductie van bepaalde volleybaltechnieken. .Als intermezzo is er tussen twaalf en één een lunch met begeleiding van het Trio Klezier dat Ierse en Hongaarse zigeunermuziek zal spelen. Alsof dat allemaal nog niet genoeg is, kan om 14:30 uur op de parkeerplaats worden gekeken naar wat wordt aangekondigd als een circusspektakel. Waarmee AGAVS maar wil zeggen, dat het Jeugdverenigingtoernooi ook voor de bevolking van Soesterberg een leuk uitje kan zijn. De prijsuitrei king is om 17:30 uur. Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant Helaas is het alweer voor de laat ste keer van dit winterseizoen dat er een avond wordt georganiseerd voor een ieder met belangstelling voor de Friese cultuur. De Friese Vereniging voor Zeist en omstre ken heeft op zaterdag 24 maart het toneelgezelschap van de Friese Vereniging uit Arnhem op bezoek. Zij spelen twee eenakters: 'Stress bestendig' van Loek Elich en 'Rus sische Roulette' van Ben Heuer. Na afloop is er nog een gezellige verloting met leuke prijsjes. Zoals gebruikelijk in de zaal van de Bergwegkerk aan de Bergweg 92 B in Zeist. Aanvang: 20:00 uur. Toegang: f 12,50. -.1 Toegang: f 12,50. 2001 is door de Verenigde Na ties uitgeroepen tot het Interna tionaal Jaar van de Vrijwilliger. Reden voor de krant om een aantal mensen in het zonnetje te zetten. Wie zijn ze, en wat be weegt ze? Een serie portretten. De 44-jarige Jan Timmerman vindt het begrip Sverk' in het woordje vrijwilligerswerk mis leidend. 'Vrijwilligerswerk is geen werk,' zegt hij daarover. 'Boeren werken en arbeiders werken. Maar vrijwilligerswerk hoort gewoon bij het leven. Daarmee worden sociale ver banden in stand gehouden. Bo vendien schrikt het woord 'werk' een groot deel van de mensen af. Het is al moeilijk om vrijwilligers te vinden. De meeste mensen zijn druk met allerlei dingen, ze hebben geen tijd meer.' Timmerman is geboren in Stap horst en verhuisde op zijn derde jaar naar Soesterberg omdat zijn vader hier als militair werd gesta tioneerd. Hij groeide in het dorp op en voelt zich nauw betrokken bij de gemeenschap. Met name de spörtactiviteiten hebben zijn grote belangstelling. Zo is hij altijd be trokken bij de organisatie voor de jaarlijkse toernooien zaalvoetbal en straatvolleybal. 'Vanaf mijn zeventiende speel ik zelf actief badminton. En als vrij williger ben ik zo'n 19 jaar geleden begonnen bij de badmintonvereni ging Badso. Ik was toen 25 jaar. Badso was oorspronkelijk een Soesterbergse club en er moest het nodige gebeuren. Je begint dan met wat zaken op te pakken om dat het anders fout gaat.' Het 'vrijwilligerswerk' blijft overi gens niet beperkt tot het badmin ton. Zodra er wat georganiseerd moet worden en er een beroep op hem wordt gedaan, dan is Timmer man bereid om zijn handen uit de mouwen te steken. 'Ik ben gewoon graag sportief bezig,' zegt hij zelf daarover. 'En in feite zijn alle spor ten daarvoor geschikt.' De Soester- berger kan niet duidelijk omschrij ven waarom hij vrijwillig zoveel taken op zich neemt. 'Er is een aantal mensen dat best wat initia tief wil nemen. Maar er zijn ook veel mensen lui, ze denken dat ze het druk hebben. Ze komen wel, maar je moet ze wel activeren.' Handjevol Hij hoort schijnbaar tot de eerste soort. De Soesterbergse sportver enigingen draaien, net als overal, op vrijwilligers. Ook daar geldt dat een handjevol de handen uit de mouwen steekt. 'Zelf heb ik erva ren dat het echt gewaardeerd wordt als je echt de verantwoorde lijkheid ergens voor wilt dragen. Maar in veel gevallen laten mensen ook horen als ze ontevreden zijn. Tegenwoordig is iedereen kritisch, en vaak niet terecht. Zaken wor den namelijk altijd geregeld op basis van feiten. Je bent gewoon verplicht om bepaalde beslissingen te nemen.' Door het gebrek aan vrijwilligers moet het bestuur van de badmin tonclub met lede ogen toezien dat slechts dertig mensen actief aan d$ sport kunnen deelnemen. Dat is zo bij de jeugd-, ouderen en recrean tenafdeling. 'Eigenlijk zou de club zestig actieve spelers moeten tel len. Maar je hebt vrijwilligers no dig om ze op te vangen en te be geleiden. Je merkt het over de hele linie. Ook de organisatie van het jaarlijkse straatvolleybal is weer kleiner geworden.' De algemene klacht, zo weet Tim merman van andere sportvereni gingen, is het gebrek aan ouders/ begeleiders. 'De kinderen worden op sport gedaan om ze bezig te houden. Maar als de ouders niet begeleiden of het laten afweten, dan houden ze het niet lang vol. Het zijn altijd dezelfde ouders die de kinderen naar toernooien rij den. En die groep is te klein.' Legerplaats De positie van het dorp als leger plaats heeft daarin ook een rol ge speeld, denkt Jan Timmerman. 'In het verleden.was het een trekkers dorp. De militairen werden na zo veel jaren weer overgeplaatst. Voor de oudere jeugd is het ook moei lijk om hier een woning te krijgen. Het verenigingsleven verliest daar door veel jongeren.' In dat opzicht vergelijkt hij het verenigingsleven irt Soesterberg met dat van ande- Jan Timmerman (rechts) be zoekt het Soester VVZ-veld waar een paar Soesterbergse veteranen actief zijn. Hij raakt in gesprek mei Bert van 't Net van VVZ. re plaatsen, zoals Volendam: 'Af gezien van de ramp die er onlangs heeft plaatsgevonden, het dorp telt ongeveer net zoveel inwoners en het verenigingsleven bloeit daar volop.' Ondanks de soms sombere reali teit, ziet Timmerman wel een toe komst weggelegd voor het vrijwil ligerswerk. 'Er komen steeds meer mensen die aan hun eigen jachti ge bestaan trachten te ontsnap pen.' Vrijwilligerswerk betalen? 'Het is onbetaalbaar,' meent hij. 'Want als je alles in rekening moet brengen dan zou een grote groep mensen verstoken blijven van hulp. Wat mij betreft moet je de werke lijke onkosten wel vergoeden. Als iemand elke dag 20 kilometer moet rijden om zorg te verlenen, dan is dat niet meer dan logisch.' Voor het overige hoopt hij op de gewone gemeenschapszin van de dorpelingen.

Soester Courant | 2001 | | pagina 13