W Idealen en realisme botsen in gemeenteraad Constanze Zeven Eemland-gemeenten tekenen convenant voor 'Zomerschoon' Riverwoods René Lezard Visser I OPEN HUIS in Baarn 7 ACTUEEL 'Ik hoor hier zelden verhitte discussies' Provincie geeft startschot voor nieuw streekplan 4 )ENSDAG 21 MAART 2001 SOESTER COURANT PAGINA 3 'RJAAR DRUIFJE! verzorgde eigende avonden: sdag 3 april 30 uur. velkom! &C0 Politie vindt gestolen waar in woning Discussie openbaar onderwijs roept emoties op Uit de S.C. van 10 juni 1998 MENU Fietscontrole Rijverbod en 700 piek boete Plan van Aanpak vastgesteld i Donderdag 22 maart van 11.00 -14.30 uur Demonstraties: - pijnloos elektrisch ontharen - anti-rimpel methode - cellulitisbehandeling - een vrijblijvend en persoonlijk advies - u kunt zelf model zijn! Kom gerust een kijkje nemen! Baarnstraat 25 - Baarn Tel.: 035-647 15 55 BABffiR Witgoed specialis Voor service moet u bij ons zijn Continuïteit en samenwerking gewaarborgd Heeren Van Brederode Heeren Van Brederode De Bonte Floor Pizzabezorger beroofd in flat Smitsweg rum it bij het Vleescenti schotels met o.a.: waren - div. salades - net - steengrill en fondUl beveiligingsbedrijf zoekt voor de idministratief medewerker werking, correspondentie en archi tontact met opdrachtgevers, ver- is en facturering. O-opleiding, werkervaring met praktische, accurate en ktantvrien- intrekkehjke, zelfstandige en afwis- met c.v. kunt u binnen 14 dagen l(e-mail) adres. Voor informatie imen met onze heer E. Jonker Soesterbergsestraat 22* Soest j J The Passion Drink 72681 TE KOOP Ereprijsstraat 94, Soest Wilt u een woning met meerdere mogelijkheden? Lees dan onder- ande beschrijving en kom kijken! I Op de begane grond treft u een tuin- richte kamer met keuken aan, ;mede een moderne badkamer en ten 2e (werk)kamer. Deze ruime drive woning biedt u derhalve de logelijkheid tot kantoor/praktijk aan juis of wellicht het apart (laten) lewonen van de begane grond. Met fowel aan de voor- als achterzijde een 'rij uitzicht en kindvriendelijk doordat de woning grenst aan een plantsoen iet speelweide. Tevens zijn winkel- :entra, openbaar vervoer en scholen ïop loopafstand. Belangrijke kenmerken 2 kamers en badkamer op begane grond toilet op elke woonlaag woonkamer en open keuken (met inbouwapparatuur) op le verdieping balkon aan voor- en achterzijde 2 zeer royale slaapkamers (voorheen 3) op 2e verdieping 2e badkamer inhoud ca. 400 m3 bouwjaar 1969 CV-installatie (HR 1997) perceelsgrootte 155 Vraagprijs fl. 487.000,- k.k. Documentatie over deze eigentijdse woning kunt u vrijblijvend aanvragen. Speenkruidstraat 55 3 7 6 5 AB Soest RVT Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 e producten vanYves tocher is daardoor i Parijs en vestigingen naar succes vergeten: gspunten in het beleid 3oor middel van lidsproducten naar 0-160 uur per moond) richten. van een 'aanpakkers- ït meerdere mensen 03) aakkingsmaterialen ap een heftruck en FD0304) ederen, het aan 'titelt, het goederen voor k/reachtruck/ Drie mannen zijn vrijdagochtend rond vier uur voor verhoor meege nomen naar het politiebureau. Ze worden verdacht van diefstal. Eén van hen, een 27-jarige Soester, had kort daarvoor in zijn eigen woning aan de Gouden Ploeg 'ingebro ken', omdat hij de sleutel niet bij zich had. Een getuige had dat gezien en bel de, in de veronderstelling dat het om een echte inbraak ging, de po litie. Daarmee bracht hij de politie evengoed op het spoor van (moge lijke) inbrekers, in elk geval van gestolen goederen, want die trof de politie in de woning aan. Behalve de bewoner waren in de kamer een 23-jarige Utrechter en een man zonder vaste woon- of verblijf plaats aanwezig. Het drietal werd afgevoerd, de gestolen goederen werden in beslag genomen en ook nam de politie een auto mee voor nader onderzoek. Vervolg van pagina 1 Idealen en realisme, emoties en nuchterheid botsten don derdagavond in de raadzaal tij dens de discussie over de toe komst van de Openbare Basis school Soest (OBS). Abdas Na- seri (PvdA) voelde zich bele digd over de manier waarop anderen zo gemakkelijk over zwart en wit praatten. 'Zwarte scholen, zwarte wijken, witte wijken, waar zijn we mee be- zig?' Zijn fractiegenoot Wil Stekelen burg haastte zich het betoog van Naseri te verduidelijken, maar Wim Roest (D66) stelde dat Nase ri helder genoeg was geweest. Ans Mann (GroenLinks) en kort daar na ook Stekelenburg pikten traan tjes weg en José Bijman (GGS) verslikte zich vervolgens in termen als anderstalig, Nederlands- of niet-Nederlandstalig, maar Wiebe Meilof (ChristenUnie/SGP) hield het simpel en zakelijk: 'Als ik zwart of wit zeg, doe ik dat alleen maar om mijn standpunt duidelijk te maken, ik bedoel daar verder niets verkeerds mee.' Daarmee was de koek nog niet op. Een rood aangelopen Stekelenburg ergerde zich groen en geel aan de 'lichaamstaal' van onderwijswet houder Harry Witte wanneer zij aan het woord was en viel hem daarop aan. Gezien de gevoelige aard van het onderwerp kon bur gemeester Koos Janssen zich wel voorstellen, dat emoties een rol speelden, maar toch vond hij het ongepast dat Stekelenburg op deze wijze reageerde. 'Oké, maar dan wil ik niet het gevoel hebben voor joker te zitten praten', reageerde de PvdA-fractievoorzitter. Mann was ook boos of teleurge steld in Witte die volgens haar 'met het vingertje' in de lucht de anderen de les probeerde te lezen. Mann, die tot de fusie in het open baar onderwijs jarenlang directeur was van de Desmond Tutuschool, vond dat ze wel meer respect ver diende van iemand die pas sinds Ans Mann (GroenLinks). Wiebe Meilof Christen Unie). Abdas Naseri (PvdA). een half jaar de verantwoordelijk heid heeft over het openbaar on derwijs in Soest. 'De verzuiling speelt ons parten. De kinderen moeten vertrouwd worden gemaakt met de verschil lende schakeringen in de samenle ving. Een zwarte school in het Smitsveen zal niet kunnen opbok sen tegen de vooroordelen en xen ofobie', waarschuwde ze degenen die instemden met het scholen plan. Cruciale rol Triest noemde Naseri het, dat het onderzoek van Unia aan het licht had gebracht, dat er geen draag vlak is voor meer spreiding van leerlingen. Persoonlijk heeft hij, zei het enige raadslid van buitenland se afkomst, ervaren hoe belangrijk het is om te integreren. 'Met name het basisonderwijs speelt een cru ciale rol in wederzijdse integratie van kinderen en ouders. De raad mag het niet zo snel opgeven, we moeten blijven zoeken. Ik weet dat veel allochtone ouders hun kinde ren naar een gemengde school wil len sturen, maar het moet van bei de kanten komen. Op deze manier zie ik geen horizon en als er één is, dan is het een hele zwarte.' Dat het gewenst is om de concen traties allochtone kinderen per school (Desmond Tutu en Klim op) te verminderen, daarover is iedereen het eens, maar op dit Eind 1997 trad Ankie Moerkamp aan als bovenschoolse directeur van de nieuwe Openbare Basisschool Soest OBS). Een half jaar nadat ze van Amsterdam naar Soest was gekomen, kwam de onderwijs- vrouw tot de volgende conclusie die ze toen aan de Soester Courant toe vertrouwde. 'Het valt me op dat bij vrijwel nie mand in Soest het besef leeft dat onderwijs wat doet met de maat schappij. De politiek heeft het over C-drie en de riolering, want daar gaat het om geld. Ik zie hier niet snel een strijd ontstaan over de vraag of het onderwijs een rol moet spelen in het jeugdbeleid. Het is allemaal lauw. Men beheert alleen maar. Wat willen wij nou met de kinderen? In feite zegt de overheid in Soest dat de markt en de ouders het maar moeten rege len. Dat is essentieel anders dan in Amsterdam, waar iedereen een mening heeft over wat het onder wijs moet betekenen. Het is niet een kwestie van goed of fout, maar ik zie het wel met verwondering aan. Ik hoor hier zelden een verhit te discussie over de rol die de ge meente in het onderwijs heeft.' Ankie Moerkamp verdween vorige zomer uit het onderwijsveld van Soest, toen de huidige problemen naar buiten kwamen. Sindsdien zit ze ziek thuis. K. Degen is aange steld als interim-directeur van de OBS en zal die functie blijven uit oefenen totdat de reorganisatie is afgerond. moment zien de meesten geen mogelijkheid. José Bijman: 'We kunnen niemand dwingen naar een bepaalde school te gaan. Als we een goede open bare school in het Smitsveen creë ren, willen Nederlandse ouders hun kind daar ook wel naar toe brengen.' Ans Mann: 'De Klimop is toch ook een goede school in het Smits veen, hoe komt het dan dat die toch een zwarte school is?' Meilof: 'We hebben het steeds ge probeerd, maar het is niet gelukt, laten we ons neerleggen bij wat realistisch en haalbaar is.' De 'grote twee', WD en CDA, roerden zich het minst in de dis cussie. Zij beperkten zich in hun commentaren tot de conclusie van het onderzoek en de grote lijnen die nu verder uitgewerkt moeten worden. De liberaal Joke Mulder besteedde indirect even aandacht aan de PvdA en GroenLinks: 'Bijna iedereen is positief, al zijn er sommigen die eerst over de kleur van de vloerbedekking willen pra ten.' Visie D66 heeft ook vertrouwen in de toekomst van de OBS! Roest steunde het voorstel 'van harte', mede omdat het onderwijsveld dat doet. De manier waarop het ge meentebestuur het laatste half jaar naar buiten was getreden over de kwestie, vond hij niet getuigen van zorgvuldigheid. 'Het bestuur (de gemeente - red.) heeft dit onder wijs voorafgaand aan het Unia-on- derzoek serieuze schade berok kend', aldus Roest die zich als raadslid ter plekke verontschuldig de. Witte volgde dat voorbeeld niet. Tot slot eiste Roest van het College dat er nu eindelijk eens een visie over het onderwijs op ta fel komt. 'Het is tijd voor een con venant met het bijzonder onder wijs dat heeft aangegeven dat ze baat heeft bij een goed openbaar onderwijs. U moet keiharde af spraken maken en niet alleen in stenen, maar ook in kinderen in vesteren.' 39,66/€18,- Gebakken garnalen op Catalaansewijze Lamscarpaccio met basilicumdressing Briesoep Tonijnbiefstuk met pepersaus naar keuze gebakken of gegrild Argentijnse ribeye met bearnaisesaus Vegetarische tortillas met spinazie, tomaat, maïs en crème fraïche Grand Marnierijs met frambozencoulis en chocoladesaus Gecarameliseerde peren met poire Williams Koffie/thee met bonbon Op maandag menu inclusief glas wijn en koffie (niet op feestdagen) <(m iBrasserie tester 18, Soest Telefoon 035 - 603 6010 Van maandag t/m zaterdag Tien fietsers zijn gewaarschuwd, omdat ze over het trottoir van de Koninginnelaan reden. De politie was er gaan controleren na klach ten van middenstanders uit die laan. Binnen een uur werden tien mensen op de vingers getikt. Deze week volgt er nog een controle, dan zal de politie minder coulant zijn tegenover overtreders en met een het bonnenboekje tevoorschijn pakken. Een rijverbod van drie uur en 700 gulden boete heeft een 22-jarige Soester gekregen, omdat hij onder invloed van drank was gaan auto rijden. Zijn rijgedrag trok zondag morgen om half vier op de Birk- straat de aandacht van de politie. De man werd aangehouden en moest blazen. Hij had bijna twee maal zoveel alcohol in zijn bloed als is toegestaan. Met het vaststellen van het Plan van Aanpak voor het nieuwe Streekplan hebben Ge deputeerde Staten het start schot gegeven voor de ontwik keling van nieuw ruimtelijk be leid in de provincie Utrecht. Het nieuwe Streekplan zal bij voorbeeld gaan over waar ge bouwd mag worden, waar de natuur beschermd moet blij ven, waar mensen kunnen re creëren, waar wegen worden aangelegd enzovoort. In het Streekplan worden aldus verschillende ruimtelijke functies afgewogen en keuzes bepaald. Te gelijk is het streekplan een leidraad voor gemeenten en regio's om te kijken of hun ruimtelijke plannen passen binnen het provinciale be leid. Het huidige streekplan loopt tot en met 2004. Om goed in te kunnen spelen op de maatschap diploma, dan we! en. In eerste dit worden "Timer naar -6091100 SCHOONHEIDSSALON pelijke veranderingen die zich kun nen voordoen, krijgt het nieuwe Streekplan opnieuw een flexibel karakter. Het nieuwe Streekplan krijgt daarnaast vooral een uitvoe- ringsgericht karakter. Eind 2003 stellen PS naar verwachting het nieuwe Streekplan vast. De provincie wil meer dan voor heen gaan staan voor de werkelij ke realisering van het beleid. Dit maakt het nodig een op uitvoering gericht Streekplan te maken. Mede daarom wil de provincie het Streekplan op interactieve wijze tot stand brengen. Er zal nauw samen gewerkt worden met de gemeenten en met maatschappelijke organisa ties. Omdat het gaat om de directe leef omgeving van de inwoners van de provincie zal de burger recht streeks uitgenodigd worden om mee te denken over de totstandko ming van het nieuwe Streekplan. Een nieuw Streekplan is nodig omdat het huidige eind 2004 af loopt en omdat, gezien de maat schappelijke ontwikkelingen, het huidige niet altijd meer actueel is. Ook is er inmiddels door Rijk, provincie en gemeenten op veel gebieden nieuw beleid ontwikkeld, dat ruimtelijk moet worden ver taald in het Streekplan. Daarnaast is een reden voor een nieuw Streekplan het feit dat de provin cie bestemmingsplannen van ge meenten moet toetsen, die verder gaan dan het jaar 2004. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Zeven milieuwethouders, van even zoveel Eemland-gemeen ten, hebben maandagmiddag in Baarn het convenant gete kend waarmee ze zich verplich ten tot samenwerking op het gebied van 'Zomerschoon'. Deze actie stimuleert inwoners om mee te werken aan een schonere leefomgeving. 'Zomerschoon' bestaat al een jaar of zes. De actie werd destijds ge start in Amersfoort, maar in de loop der jaren hebben diverse Eemland-gemeenten, waaronder ook Soest, zich erbij aangesloten. Elk jaar bleken er ook meer inwo ners te porren te zijn om op deze manier hun steentje bij te dragen aan een schone en aantrekkelijke buurt. Vorig jaar deden er zo'n 12.000 inwoners mee. De actie heeft, zo is gebleken, ook geleid tot meer 'sociale uitstraling': door samen de handen uit de mouwen te steken ontstaat een nieuwe saamhorigheid en betrokkenheid bij de buurt waarin men woont. Het convenant legt vast dat de ge meentebesturen zich zullen inspan nen om continuïteit in de actie te houden en dat ze waar mogelijk zullen samenwerken. Namens de MANNENMODE KONINGINNELAAN 24-SOESTDIJK AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKl's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 gemeente Soest tekende milieu wethouder Harry Witte. De ondertekening was tegelijk ook het startsein van de publiciteits campagne voor de actie, waarvan het hoogtepunt plaatsvindt op vrij dag 18 mei (voor scholen en be drijven) en zaterdag 19 mei (buurt bewoners). Behalve de wethouders waren ook milieu-ambtenaren aan wezig van Soest, Amersfoort, Baarn, Bunschoten-Spakenburg, Leusden, Nijkerk en Woudenberg. In Soest wordt op 19 mei een ont bijt georganiseerd (op het gemeen tehuis). Zowel voor de scholen (op 18 mei) als de per wijk of straat samenwerkende burgers zijn er Wijkcoördinator Carrien Een hoorn (Soest) biedt het convenant aan de wethouders aan; tweede van rechts is Harry Witte. Foto: Soester Courant geldprijzen te verdienen. Die wor den toegekend door een jury die' op beide dagen alle actieve groe pen gaat bekijken. In Op 't Hoogt van vorige week stond een bon waarmee belangstellende bur-gers zich konden opgeven voor de actie en het ontbijt. Dat kan ook via de speciale website: www.zomerschoon.nl. MANNENMODE KONINGINNELAAN 24-SOESTDIJK De lente komt in Soest voorzichtig om de hoek piepen. Bloempjes steken met schroom hun kleuren de lucht in, struiken en bomen tas ten met hun knoppen het vroege voorjaar af. Kan het? Maartse buien proberen hun waaghalzerij af te straffen, maar niets houdt de natuur tegen. Het seizoen luidt de klok, de tijd schrijdt onverbiddelijk voort. De tuin leeft op. Het gras wordt groe ner. Het is langer licht en het is vroeger licht. Vooral de vogels ver keren al in een uitbundige stem ming. Straks keren de weidevogels terug in Eemland. Kan het nog? Want helaas is vorige week ook al de Bonte Floor in de polder gesig naleerd. Dat is een zeldzame roof vogel uit de familie van de aasgie ren. De schaduw van zijn kapitalis tische vleugels en zijn grote snavel hangt boven de Grote Melm om toe te slaan. Kan het al? De Bonte Floor is vernoemd naar de voorzitter van de Golfvereni- ging Soestduinen. Hij wil een nieuwe, betaalbare 9-hoiesbaan ter grootte van veertien voetbalvel den aanleggen op de landerijen van boer Van Roomen langs de A.P. Hilhorstweg. Dat meldt de Gooi- en Eemlander. Floor vindt de golfterreinen in Eemnes en de Lage Vuursche te duur. 'Daar be taal je tienduizenden guldens par ticipatie, plus duizenden guldens contributie', zegt onze terrein- knecht van de driving range achter Hotel Holiday in Soestduinen. Daar schijnt het volgens hem te druk te worden door al die begin nende golfers, die de 'echte' spe lers voor de voeten lopen op de Royal Parcbaan. Ik citeer nog steeds. Alsof een goedkoop baantje aan de Grote Melm niet juist het balle tjesvolk aantrekt, dat ook wel eens een keertje wil putten. Floor wil alle kwetsbare kwellen, kievitsnesten en landschaps- schoon integreren in een 'mooie golfbaan'. Hij bedoelt een kaalge schoren, steriele maliebaan met parkeerplaatsen (2 voetbalvel den?) en een kleedruimte/kanti ne/restaurant (2 voetbalvelden?) in ons kostbare buitengebied. Het kan niet. Gelukkig reageerde wethouder Krol uiterst negatief en wethouder Witte zal ook niet enthousiast zijn, hoop ik. De ambtenaren wuiven de plannen lachend weg en de pro vincie zal wel wijzer zijn. Boer Van Roomen, die best zijn land wil ver kopen, heeft weinig vertrouwen in de plannen, maar ja, zijn dochter zit in de gemeenteraad, dus je weet het maar nooit. Floor maakt het wel bont; 'Ik heb ook nog andere locaties achter de hand. Welke zeg ik niet, dat is nog prematuur.' Poldervrienden, IVN-ers, Soeste- naren, let op uw saeckü Ik zal nooit vergeten hoe zijn voor ganger D.S. (ik krijg nog steeds een fles whisky van hem), die het hele Monnikenbos wilde opoffe ren aan een 18-holesgolfbaan, zijn correspondentie daarover bij sportwethouder J.O.P. ten Hove thuis in de brievenbus liet bezor gen. Zoiets zal Krol en Witte niet over komen. Als u, geachte lezer, ergens in ons prachtige natuurgebied de Bonte Floor ziet schuimen dit voorjaar, houd dan uw jachtgeweer in de aanslag. Flora fauna fore!! In een flatgebouw aan de Smits- weg is een pizzakoerier vrijdag avond beroofd van een portemon nee met daarin honderd gulden en een pizza. De bezorger stapte rond kwart voor negen de lift uit om een pizza te bezorgen, toen hij door drie jongens werd bestormd. Met fysiek en verbaal geweld dwongen zij de zestienjarige Soester de piz za en de portemonnee af te geven. De jongen, die ongedeerd bleef, deed dat. Direct na de beroving stelde de politie een buurtonder zoek in. De zaak is nog in behan deling. VERHUUR - REPARATIES - KEURINGEN Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uwtuinmachines (motoritiaaiers) en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (ind.terrein Nieuwegracht). Nieuwegracht IA, 3763 LP Soest Postbus 462.3760 AL Soest Tel. 035-6015566 - Fax 035-6026894 www.hooijervcs.nl-info@hooijervcs.nl Open: ma t/m vrij van 7.30 - 17.00 uur.

Soester Courant | 2001 | | pagina 3