'Van heidehut tot residence' Witte Burchthoeve werd nooit modelboerderij St Soest 50 jaar geleden) 7 OP SOESTï GRATIS KLEURVERGROTING 30 X 45 CM* KLEURENFILM VOOR 'N STUNTPRIJS VANOOSTEN Uit de historie van Soest(erberg) Soester historie tot 1600 in museum Oud Soest SCHRAVEMADE B.V. Werkgroep genealogie van de Historische Vereniging IMikim* Irffif I De maat is lol j PAGINA f imer 6 OENSDAG 21 MAART 2001 SOESTER COURANT PAGINA 9 Volksuniversiteit Soest/Soesterberg 'aasbrunch otary sponsort bustochtjes van J project VOS Vorkshop 'Internet 'oor 55+' in bieb Introductieles in tai'chi op jinsdag 3 april 1 wr <,e>YV\c€> u rc> vvmvnw FABRIKANTEN GAAN EXPOSEREN. SOESTERÜCOURANT Meningen I van lezers I Burgertje pesten Leven op de Engh Aflevering 32: Stilte 'Back in town' tosmjerfawd Tai'chi ter kennismaking in de Klarinet n dan bent u een starter. Di Lassostaat 65', tel. 6022195 (ver enkele weken is het alweer isen. De laatste jaren is de Paas- inch steeds meer een traditie iworden. Bij de Volksuniversiteit int u binnenkort enkele work shops volgen ter voorbereiding van een zeer feestelijke en mooi ver sierde Paasbrunch. Op dinsdag 27 maart, 13:00-17:00 uur, wordt een brunch, een lichte »t uw woonbori list ingevulde woonbonner 3ovendien wordt gecontro- voorwaarden voldoet. D; maaltijd, bereid met visgerechten, 5 klopt, wordt in volgorde s geldt de leeftijd en <J appelijke of economischs Eemland.* eldt de periode dat me- huidig adres. iria bovenaan dp kandidaten uw persoonlijke gegeven; isamenstelling en woonduu e gegevens uit de Gemeen stratie Persoonsgegevens st dan wordt de woning dqoi •der aangeboden. Accepteer rijgt u via de gemeente eer e u de leges ad 93.5C vlees, verrukkelijke sauzen en des serts. De docente, mevrouw Ger- rits, heeft de Scandinavische keu ken gebruikt als inspiratiebron bij dè samenstelling van deze work shop. Kosten; 85,00 (inclusief ingrediënten). Op maandag 2 april, 16:30-19:30 uur kunnen onder leiding van de heer Sakkers, chef kok van Molen schot, de basistechnieken voor het bereiden van diverse nagerechten worden geleerd, zoals mousse, par fait, pudding en vla. Met deze ba sis gaat u variëren, zodat aan het iind van de workshop een geva- luisvestingsvergunning kun' j neerd grand dessert gepresenteerd kan worden. Met behulp van de roasisrecepten kan men thuis uiter- ïat aard nog veel meer variaties be- denken, vaak aangepast aan het seizoen of de gelegenheid. Kosten: 65,00 (inclusief ingrediënten). Op woensdag 4 april, 19:00-22:00 uur, wordt onder leiding van me- •uw Van Voorst een paasschik- gemaakt met verse bloemen, [aarmee bijvoorbeeld de Paastafel xsierd kan worden. Kosten: 60,00 (inclusief materiaal), "ormatie, inschrijving en cur- sprogramma: Volksuniversiteit iest, Di Lassostraat 65, 3766 EB iest, 886022195, e-mail: vu- esl@csnet.nl, maandag 13:00- 16:00 uur, dinsdag, woensdag en nderdag 10:00-13:00 uur. voor een woning, dan wordti na het verstrijken van dt aderd door de verhuurder dingsbrief is het niet mogelijk en te bekijken. Het heeft geer ormeren naar uw kansen. ALS 1ERKING BENT GEKOMEh IING ONTVANGT U GEEh ingtoewijzing Ie woningtoewijzingen worder jen overzicht. Daarbij woro iel reacties er op een woninc >f de woning aan een starter o lewezen. Ook wordt de leeftijd iventuele maatschappelijke o ing en het daarbij behorendt I eld. Op die manier kunt u eet i van uw kansen op eer ling en eventueel uw woorv jzoekenden len is het mogelijk om tiale gronden een urgentie- <rijgen. Slechts in een zee gevallen zal een dergelijke hts van toepassing is voor eer i verstrekt. Informatie hierove: bij de afdeling Publiekszaker onderdeel huisvesting. tie- Het project VOS (Ve >pt een serieuze klacht mocht oningtoewijzing, dan kunt u die en bij de gemeente Soest Woonruimteverdeling, Postbus )EST. len heeft over het toewijzings- u daarvoor terecht bij Achtgoec ren, bij SCW of de afdeling n de gemeente Soest. Ook zijn gebracht. (Vereenzaming Juderen Soest), werkgroep van de 5WOS, organiseert iedere vierde linsdagmiddag van de maand een jus tochtje voor senioren. De Ro- aryclub Baarn-Soest stelt iedere maand een busje met chauffeur jeschikbaar voor deze uitstapjes. Daardoor is het mogelijk slechts :en kleine bijdrage aan de deelne- ners te vragen. tochtjes zijn bedoeld voor se- ïioren die er door omstandighe den zelf niet meer op uit kunnen rekken. De rollator of rolstoel kan leegenomen worden in de bus. >e deelnemers worden rond 13:30 lur thuis opgehaald en aan het iind van de middag ook weer thuis Iers beschikbaar, matie kunt u ook vinden op est.nl, bouwen en wonen ijd mee met de tochtjes. Tot nu eling). iland bestaat uit de gemeenter n, Bunschoten, Eemnes, Leus- 'Udenberg. ad door de desbe- gevulde bonnen of te i. i verhuurder, jetrokken verhuurder. r zijn acht zitplaatsen in de bus. ,en enthousiaste vrijwilliger van Je VOS, Cora van Gessel, gaat al oë zijn er succesvolle tochtjes ge laakt langs de Vecht, door het rooi en De Treek. Wie interesse eeft, er ook eens uit wil of nieu we contacten wil maken, kan con- ict opnemen met Margöt Bultink, rojectleider van de VOS, 6023681. b.datum:, b.datum:_ i) onder de 18 jaar tats: werk: lige woning:/. lartner/. baandag 26 maart Er is nog plaats vrij bij de work- hop 'Internet voor 55-pIussers' op naandagmiddag 26 maart van 13:30 tot 16:00 uur in de biblio- heek. De workshops zijn vooral fedoeld voor 55+ers die weinig of |een ervaring met een computer [ebben. Men leert hoe Internet Werkt, wat de mogelijkheden zijn en er wordt ingegaan op het zoe- :en naar informatie op het World Vide Web. De workshops duren 2,5 uur, na een theoretisch gedeelte kan men zelf aan de slag. Er wordt gewerkt in kleine groepjes van maximaal 10 jersonen. De kosten zijn f 50,00 por leden van de bibliotheek en f ),00 voor niet-leden. Aanmelden an bij de inlichtingenbalie van de bibliotheek. latum invullen) oorstromer zie spelregels) emland. isloten periode van Bedraagt uw enkele nee* tel: shoeve van een gehandi- iden behorende persoon jai'chi of tajiquan is een bewe- Jngsleer afkomstig uit China. In f Jat land kan men elke morgen gro- te groepen mensen zien, die de [aerlijke, trage bewegingen gecon- rcëntreerd uitoefenen. Naast het oefenen van het lichaam is het doel om een harmonie tussen lichaam en geest te bereiken. De oefenin gen vergen geen fysieke inspannin gen, zodat eigenlijk iedereen kan meedoen. Dinsdag 3 april wordt in de gymzaal aan de Smitsweg een introductieles gegeven en op 17 april begint een cursus. Elk mo- ment kan worden ingestapt in deze serie lessen. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Leonard Barten, 88 5822791 (na 18:00 uur). 30 CM BREED X 45 CM HOOG AGFA KLEINBEELD 200 ISO MAX 3 PER KLANT WILLEM Méér dan 20 jaar ervaring in foto-afwerking Onze trouwe klonten nemen geen risico en kiezen voor zekerheid en topkwaliteit. Goede foto's vereisen vaak door de wisselende opname-omstandigheden een exacte kleurafstemming. In ons eigen laboratorium wordt vooraf elke foto stuk voor stuk via een monitor beoordeeld, zo nodig aangepast en dan afgedrukt. En bij ons geldt: niet geslaagde foto's betaalt u dus niet. Om onze kwaliteit te onderstrepen, kunt u deze maand bij het ontwikkelen en afdrukken in onze 1 uur-fotoservice, bij elk Plein van Zuid 32/34 Tel. 035 6013109 fax 035 6027269 www.willemvanoosten.nl 'BIJ DE 1 UUR FOTOSERVICE APS FORMAAT 25 X 45 CM kleinbeeldrollefje, de volgende dog de gratis vergroting ophol en. Eén van de 48 restauratiepro jecten in de provincie die in aanmerking komen voor een subsidie van gedeputeerde sta ten van Utrecht, is de Witte Burchthoeve aan de Soester Engweg. De boerderij is één van de jongste rijksmonumen ten in Nederland. Dit markan te gebouw van architectonische en cultuurhistorische waarde, wordt momenteel door eige naar Jan Smeeing grotendeels gerestaureerd. Het gebouw, in de volksmond de witte boerderij, dateert van 1942. Op 15 oktober van dat jaar metsel de mevrouw A. Pas van Groot Oosterland-Holthuizen de eerste steen links van de voordeur. Sa men met haar echtgenoot, EH.F. Pas van Groot Oosterland, be woonde zij het 'kasteeltje' ernaast. Het echtpaar kon de bouwkosten zonder problemen opbrengen, want Pas van Groot Oosterland had een vermogen verdiend in de tabakshandel. Hij wilde van de boerderij, ontworpen door de Soester architect Arn. Brouwer, een modelboerderij maken. Dat doel heeft de eigenaar door zijn houding in de Tweede Wereldoor log nooit kunnen bereiken. Hij was in de oorlog 'fout', werd gearres teerd en in 1947 veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf en ont zetting uit alle rechten. Toen Smeeing de boerderij in 1995 kocht, was al bekend dat deze in slechte staat verkeerde. Dat was niet zo verwonderlijk. Niet alleen waren er in de oorlog nauwelijks goede bouwmaterialen verkrijg baar en waren ook deskundige bouwvakkers moeilijk te krijgen, er kwam nog bij dat gedurende de wintermaanden - eigenlijk de tijd van het vorstverlet - gewoon werd doorgewerkt. Omdat iedere aan nemer weet dat vorst een nadelige invloed heeft op bouwwerkzaam heden, is het aannemelijk dat Pas van Groot Oosterland tegen de adviezen van de aannemer in op dracht heeft gegeven toch door te gaan en het werk niet stil te leggen. Vermogen Voor de oorlog was Pas eerst in specteur van Philips in de provin cie Utrecht, later propagandachef van de KRO. Al kort na het begin van de oorlog zag hij kans zeer grote bedragen te verdienen. Eén van zijn grootste transacties betrof de lading tabak van de Statendam, het schip dat in de meidagen van 1940 in Rotterdam door de Duit sers in brand was geschoten. Om dat de lading zware waterschade had opgelopen, wilde de firma Van Nelle voor wie de tabak be stemd was deze niet meer afne men. Pas kocht de tabak voor en kele centen per kilo op, liet deze drogen en verkocht die vervolgens voor vier gulden per kilo. Ook kocht hij aandelen van de Taconis tabaksbedrijven in Heerenveen. Al in 1942 werd hij door de belasting dienst aangeslagen voor een ver mogen van twee miljoen gulden. Hij hield er gedurende de oorlog zo'n weelderige levensstijl op na, dat hij later een deel van zijn be zittingen moest verkopen om op De Witte Burcht te kunnen blijven wonen. Duitse officieren en leden van de Sicherheitsdienst (SD) wa ren vaste gasten, niet alleen om besprekingen te voeren over de mogelijkheid tot arrestatie van on dergrondse werkers, maar ook voor de uitgebreide diners die Pas ter hunner ere gaf. Het verzet wilde meer duidelijk heid in de rol die Pas in de oorlog speelde. Hij werd ervan verdacht Vanaf 24 maart is in museum Oud Soest een tentoonstelling ingericht over de periode vanaf het moment dat keizer Karei de Grote in het jaar 777 de vil la Leusden en vier 'foreesten' aan de Utrechtse bisschop Al- berik schonk, tot aan de perio de 1600-1650. Deze tentoon stelling is opgezet ter gelegen heid van het verschijnen van het boek 'Soest in de Middel eeuwen', geschreven door de Soester broers prof. dr. J.G.M. Hilhorst en drs. J.H.M. Hil- horst. In het boek wordt o.a. aangetoond dat Hees, Soest en de Birkt in het foreest of de wildernis Fornhese lagen, dat het als de rest van het koningsgoed bestuurd en beheerd werd volgens de toen gebruikelij ke normen. De bovengenoemde schenking hield in dat de bisschop ook de overheidsrechten voor het gebied ontving, zodat graven er hun functie niet konden uitoefe nen. Voor de uitoefening van het bestuur en beheer moest de bis schop een voogd benoemen, die aanvankelijk in Leusden zetelde en die gezien kan worden als de voor loper van de latere schout en de nog latere maarschalk van Eem land. In de tentoonstelling zijn 35 illustraties uit het boek in vergro te vorm te bezichtigen. Lezing Op 27 maart heeft de Historische Vereniging Soest een lezing geor ganiseerd door de schrijvers van het boek 'Soest in de Middeleeu wen', de gebroeders Hilhorst, in het Gildehuis, gelegen achter het museum Oud Soest. Het boek wordt die avond aangeboden aan locoburgemeester A. Blommers- Biezeno. Aanvang van de lezing en het aanbieden van het boek om 20.30 uur. Het museum is geo pend op zaterdag pn zondag van 13:30 tot 17:00 uur. bewijzen. Om dit vermoeden be vestigd te krijgen, werd in de avon duren van maandag 19 april 1943 een overval gepleegd op De Witte Burcht, uitgevoerd-door vijf man nen. Ze zeiden van de Centrale Recherchedienst in Amsterdam te zijn, maar legitimeerden zich niet. Alle aanwezigen, bewoners en per soneel, werden in één kamer ver zameld en onder bewaking gesteld. Om te voorkomen dat ze zich met anderen in verbinding zouden stel len, hadden de overvallers de tele foonlijn afgesneden. Tijdens de zoektocht in huis werd een docu ment gevonden waaruit bleek dat Pas een vertrouwensman van de SD was en met deze gehate dienst samenwerkte. Bovendien was daarop vermeld dat elke politie- instantie die Pas zou willen arres teren, zich eerst in verbinding moest stellen met de SD. Na ruim drie kwartier, omstreeks 22.40 uur, verdwenen de overval lers. Pas ver na middernacht gin gen de bewoners twijfelen aan de rechtmatigheid van het optreden van de 'rechercheurs'. Ze sloegen alarm toen bleek dat twee kos tuums waren verdwenen alsmede vijfhonderd pakjes sigaretten. De politie stelde, in samenwerking met de Centrale Recherche uit Amsterdam direct een onderzoek in. Zoals zo vaak als het om ken nelijk verzetsoptreden ging, wer den de daders nooit opgespoord. Arrestaties Op één of andere manier is Pas zelf achter de identiteit van drie van de vijf overvallers gekomen. Op 29 juni 1943 arrangeerde hij - zich voordoende als ondergronds werker - in het toenmalige hotel Trier op de hoek van de Vredehof straat en de Praamgracht in Soest een bijeenkomst, waar de oud- Soester en illegale werker Broek man uit Blaricum door de SD kon worden gearresteerd. Hij werd kor te tijd later nabij het paleis gefusil leerd. Een maand later, op 30 juli, lokte hij de schrijver Walter Brandligt uit Amsterdam in de val in het Noord-Hollands Koffiehuis in Amsterdam. Ook Brandligt werd gearresteerd en gefusilleerd. In november 1943 hielp Pas mee bij het opsporen van de verblijf plaats van nog een hem bekende overvaller op De Witte Burcht, de illegale werker De Groot. Op vrijdag 2 mei 1947 met voort zetting op vrijdag 13 juni moest Pas zich voor het Bijzonder Ge rechtshof in Amsterdam verant woorden. Hij ontkende zeer na drukkelijk verraad te hebben ge pleegd. Het had steeds in zijn be doeling gelegen de illegale werkers te waarschuwen. De aanklager toonde in een requisitoir van meer dan een uur de leugenachtigheid van de verdachte aan. Hij achtte verraad bewezen, maar kon de motieven die daartoe geleid had den niet doorgronden. "De roerse len in verdachte's geest ten tijde van 't verraad zijn niet te peilen", aldus de procureur. Hij eiste vijf tien jaar gevangenisstraf, door te brengen in een Rijkswerkinrich- De Witte Burchthoeve aan de Soester Engweg is een boerderij met een voor zover bekend unieke vorm in Nederland. Op de achter grond hetwitte kasteeltje' waar de opdrachtgever tot de bouw van de boerderij woonde, Pas van Groot Oosterland. ting, en ontzetting uit alle rechten. Daartoe werd Pas ook veroor deeld. Hij is niet meer op De Witte Burcht en de Witte Burchthoeve teruggekeerd. Daardoor is zijn oor spronkelijke opzet om van de hoe ve, voor zover bekend een boerde rij met een in Nederland unieke vorm, een modelboerderij te ma ken nooit gerealiseerd. TT*) tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Wilt u een onderzoek doen naar uw familie en uw stam boom? Of wilt u weten hoe de familie in elkaar zit, welke mensen er op welke hoeven hebben gewoond of wie er ge trouwd is met de doopgetuige? Voor het antwoord op deze en an dere vragen kunt u terecht tijdens de maandelijkse bijeenkomsten van de bijzonder actieve werk groep genealogie van de Histori sche Vereniging Soest. Iedere tweede donderdag van de maand, van 19:45 tot 21:45 uur, staan on der andere de deskundigen me vrouw Van den Dijssel en de heer Van Fulpen voor u klaar om mee te zoeken en mee te denken. De computer waarmee zij werken be vat momenteel 20.000 persoons gegevens en 8.000 relaties. Hon derden familienamen uit Soest, Baarn, Eemnes, Hoogland en Amersfoort zijn door hen inge voerd. Om er een paar te noemen: Hilhorst, De Bruin, Roeten, Van den Heuvel, Van Vulpen, enzo voort. Een interessant onderwerp zijn de dagloners en dienstmeisjes. Zij verhuurden zich voor tenminste één seizoen bij boeren in de regio en lieten hun kinderen dopen in de plaats waar ze op dat moment woonden en werkten. Er is dan ook een goede samenwerking met de zusterverenigingen uit Eemnes en Hoogland. Een ander onder werp is de Gemeentelijke kadas- terkaart uit 1832. Via de perceel- nummers van die kaart wordt uit gezocht welke eigenaren bij welke perceelnummers horen. Regelmatig zijn er publicaties van de werkgroep in het kwartaalblad 'Van Zoys tot Soest', een uitgave van de Historische Vereniging Soest. Tijdens de maandelijkse bij eenkomsten is er gelegenheid voor het uitwisselen van gegevens. Voor een heel gerichte vraag kunt u zon der afspraak binnenlopen. Heeft u een vraag die enig zoekwerk ver eist, dan is het zaak van te voren een afspraak te maken (886010169). De heer Van Fulpen is bereid per e-mail snelle zoekvra gen te beantwoorden, zijn e-mail- adres is: d.v.fulpen@geac.nl. De bijeenkomsten van de werkgroep genealogie worden gehouden op het adres Steenhoffstraat 46, in gang museum Oud Soest, elke 2e donderdag van de maand, het hele jaar door! Wie lid wil worden van de Histo rische Vereniging Soest, kan zich opgeven bij A.F.M. Krijger, S6016959, of per email: krija@soest.nl. Voor een uitgebrei de folder en/of informatie over de Historische Vereniging Soest kan men contact opnemen met me vrouw J.M. van de Poll, 886017065. Uit de Soester Courant van Vrijdag 23 Maart 1951 OUDERAVOND CHR. SCHOOL. Maandagavond werd voor ouders van de leerlingen der Chr. School aan de Driehoeksweg een ouder avond gehouden in gebouw "El- theto". Deze avond stond onder leiding van het hoofd der school, de heer P. Boerema, die zijn voldoening uitsprak voor de grote belangstel ling voor het Chr. Onderwijs, het geen ook uit de overvolle zaal weer bleek. De kinderen uit de 2e klas vertoon den onder leiding van Mej. Beuse- kom een "Lentesprookje". Het applaus was welverdiend. De kin deren uit de 5e en 6C klas droegen gedichtjes voor en zangstukjes wer den ten gehore gebracht door kin deren uit de 4C klas, onder leiding van de heer De Haan. Na de pauze, in welke thee werd aangeboden, hield de heer Stam een causerie over „Ongehoor zaamheid", welke met zeer grote aandacht werd gevolgd, Spr. wees op de Goddelijke instelling van het Ouderlijk gezag en dat een kind ook geregeerd wil worden. Hij deed een beroep op de ouders voor een samenwerking tussen ge zin en school, onder heenwijzing naar Hem, Die daartoe op het ge bed wijsheid wil schenken. Na nog enkele voordrachten werd de avond besloten met het zingen van psalm 75 1 en eindigde de heer v. d. Kalk met dankgebed. Hierna konden de ouders in de school de vorderingen van hun kinderen gaan zien, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Het geheel was een mooie en leerzame avond en het doel daarvan, ver sterking van de band tussen ouders en school is zeker bereikt. GEEN AFVAL LANGS OPENBARE WEGEN. De schoonmaakperiode is voor sommige inwoners blijkbaar aan leiding om het overtollig vuil en oud papier langs de openbare weg te deponeren. De politie tolereert dit niet en tweemaal werd hiervoor reeds een procesverbaal opge maakt. Ten tijde van de Jaarbeurs zullen een 10-tal fabrikanten te Soester- berg en Soesterduinen, in het ho tel ,,'t Zwaantje", een expositie houden van de door hen gefabri ceerde artikélen. Deze gecombineerde expositie, waarvoor men geinteresseerde jaarbeursbezoekers verwacht, is bedoeld als visitekaartje van de deelnemende fabrikanten. Zij zul len n.I. geen verkoop houden, doch alleen hun artikelen op goe de wijze naar voren brengen. Bovendien zal op deze expositie ook reclame worden gemaakt voor Soest en Soesterberg. De heer W. Surink treedt daar n.1. op namens de V.V.V. Soesterberg en V.V.V. Soest. Milcimo MUcimo MUcimo MUmtuj waar kleren kiezen kinderwerk is 1 VAN WEEDESTRAAT 61 SOEST MUeimtr Mikima MikUntr MikUrur Mikitno GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 Ja hoor, de gemeente Soest heeft er weer een ambtenaar bij die denkt door zijn starre houding in zijn recht te staan. Het ergste is nog dat de hele gemeenteraad als een stel kippetjes achter papa haan aanloopt. 15 Jaar geleden wilden wijzelf een bedrijf beginnen, maar slechts 1 jaloerse buur zorgde ervoor teza men met een ambtenaar die van bureaucratie hield om ons dat on mogelijk te maken. Zelfs toen wij een bedrijfspand aangeschaft had den, was het de betreffende amb tenaar nog niet ver genoeg. Hij vond het prettiger dat wij uitke ringstrekkers bleven. Hij heeft ge wonnen wij hebben ons bedrijf opgezegd, want het is nu eenmaal zo als je er ook maar 1 tegen hebt verlies je gewoon. Wij hebben ook deels gewonnen, dankzij onze ei gen strijdvaardigheid zijn wij geen uitkeringstrekkers gebleven. Afgelopen jaar is een familielid van ons overleden, heel triest, maar een keurige begrafenis door ondernemer Van Haren zorgde voor alles, keurige mensen, goede hulp en een zorg voor de nabe staande minder, want de firma Van Haren was zeer correct en discreet. Ook zij hebben een ambtenaar te gen die de hele bende kuikens weer achter hem aankrijgt om het deze mensen onmogelijk te maken om hun pand ook te bewonen. Ja en dan denk je wat erg dat mijn kind of mijn vader of moeder daar alleen ligt, want deze keurige men sen hebben een huis moeten huren om te kunnen slapen, dit is toch te gek voor woorden. Dus na 15 jaar heeft de gemeente Soest nog niet veel geleerd. Afgelopen woensdag lees ik in de Soester Courant dat Arkadi geslo ten moet worden. En ja u raadt het, alweer een jaloerse buur en weer een ambtenaar die het de heer Groenensteijn op alle manie ren onmogelijk maakt zijn vak uit te oefenen. Een goed mens die mij en vele met ons kan helpen zowel van pijn als van andere klachten. Zeer sociale mensen die rekening houden met mensen en mensen respecteren. Maar nee, weer wint een jaloerse buur en weer wint een ambtenaar met zijn arrogantie. En de kuikens? Die lopen gewoon weer met pa haan mee! Groenen steijn krijgt niet eens de tijd om een ander pand te zoeken, want pesten is pesten. Waar gaan we toch heen in Soest? Kunnen echt alleen bedrijven met veel geld nog maar iets maken?? Soms krijg ik echt het gevoel dat er geld onder de tafel geschoven moet worden voordat men een vergunning krijgt. Want waarom krijgen grote bedrijven zo makke lijk toestemming? Terwijl de be ginnende ondernemer het laatste stukje eerlijk verdiend geld uit de mond gestolen wordt! Leg mij maar eens uit waar dat aan ligt! Volgens mij 'Soest Natuurlijk'. A. van Velzen Al twee weken heeft u de stukjes van de buurvrouw en mij moeten missen. Treur niet: we leven nog. De reden van ons verstek was een technische: de Soester Courant had een nieuw e-mail adres gekre gen, maar onze stukjes kwamen niet door. Ook lag de internetver binding van de gemeente Soest, waarvan we afhankelijk zijn, net op de deadline een poosje plat. En ik heb een nieuwe computer die zich niets aantrekt van de op drachten die ik aan mijn oude computer heb gegeven. Alles bij elkaar - een puinhoop. Slechts vier jaar geleden zette ik mijn eerste wankele schreden op het elektronische pad. Voorheen schreefje gewoon een brief als je iemand iets mee wilde delen. Post zegel erop, even naar de brieven bus, en je kon er vanuit gaan dat je boodschap binnen twee werk dagen op de plaats van bestem ming was. Zo gemakkelijk gaat het niet meer tegenwoordig. Je hebt te maken met elektronica. Dat maakt het leven sneller en gemakkelijker, zeggen ze. Behalve als het fout gaat. Toevallig had de buurvrouw wel een hartstikke mooi stukje ge schreven, dat te maken had met internationale vrouwendag, 8 maart. Dat komt nu dus rijkelijk laat. Maar we laten ons niet opzij zetten door elektronica. We clai men nu dubbele ruimte! Olga Duijm Gelukkig, ik ben weer thuis en uitgesnotterd. Dankzij de oproep van Olga ben ik in die vochtige, tochtige kerker verrast met post van meelevende lezers met opbeu rende woorden. Dank, Dank. Toe vallig leden van Amnesty Interna tional? De post werd doorgegeven door een dubieuze cipier, die niet van beschimmelde kaarten houdt. Tot mijn geruststelling zijn mijn gevederde vrienden ook weer terug in de tuin. De wijkagent moet ook gewoon zijn werk doen. En vogels zijn geen honden. De pissebedden zijn mee verhuisd in mijn knap zak en wonen nu onder de vochti ge, tochtige tuintegels. En verder kijk ik wel uit, hoor. Wat er tot nu toe opkomt in mijn tuin zijn krokussen en narcissen. De laatste bewaar ik voor 8 maart, internationale vrouwen dag. Narcisme is wel gezond voor vrouwen, zolang de mensenwereld is, zoals die nu is. 'Narcisme'als hoofdgerecht, als voorafje 'her denking' en als toetje (mijn favo riete gerecht) 'solidariteit': ziedaar mijn menu voor internationale vrouwendag. Mocht u geen geld hebben om uw huis vol narcissen te zetten: de ge meenteplantsoenen zijn vrij toe gankelijk. Enne... wat betreft het programma in Soest: vrijwilligers werk was en is toch in hoofdzaak een vrouwenaangelegenheid?!Als mannen dit werk doen, naast hun betaalde baan, kan dat toch alleen maar omdat de vrouwen op de kinderen passen? Ontvangt zij ei genlijk óók een ridderorde, als hij die krijgt? U leest het al... de buurvrouw is back in town! De buurvrouw Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Tevens Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035 - 601 24 72 Fax: 035 - 601 11 87 In ontmoetingscentrum De Klari net kan men morgen kennismaken met tai'chi chuan, een Chinese be wegingsleer, waarbij het erom gaat harmonie te krijgen tussen geest en lichaam. Vrijblijvend kan worden meegedaan aan de oefeningen die geen lichamelijke inspanning ver gen. Loszittende kleding en glad de zolen zijn gewenst. De kennis makingsles begint morgen om 14:00 uur en is gratis. Bij voldoende belangstelling wor den er vervolgens eveneens gratis lessen gegeven op 5, 12, 17 en 26 april, vanaf 14:00 uur. Aanmelden hiervoor kan dinsdag van 13:00 tot 17:00 uur en woensdag van 9:00 tot 12:00 uur bij De Klarinet. Indien de lessen aanslaan, wordt eventueel in september een cursus, gestart. De organisatie is in handen; van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS).

Soester Courant | 2001 | | pagina 9