'Van heidehut tot residence' SASTE GERS SUBARU KIBBELING Dertig jaar speurwerk voor standaardwerk over de geschiedenis van Soest Soest 50 jaar geleden) OP SOEST! Gevraagd Brief uit Kaunas 'Het Laer'-strijkkwartet bij Muziekkring Eemland tHc Tel. 033-4220500 -™GINAJ2 WOENSDAG 28 MAART 2001 SOESTER COURANT PAGINA 13 _7, - Uit de historie van Soest(erberg) [Auteurs broers Hilhorst woonden nooit in Soest NG SOEST .G 4 APRIL 2001 RGANG VINDT. IjHKIflm? 3 5855 )e Parochie Soestdijk f bestond 25 jaar. oor de BUS-ADVIES. TirtfII fledene cw*e*t&el<zy- &U4 (Mot wjwi fiet SiaSf j-aar. Meningen I ^^vanlezersl Gemeente Soest: Blijf met vingers van de Eng af Thuishulpcentrale Eemland Oproepen van de THC voor vrijwilligers in Soest Klaverjastoernooi bij jarig Soest Klusjesdienst voor ouderen specialist in AH Wheel Drive AWD Leven op de EnghÉ Aflevering 33: Piccola e fragile Meningen ^^^vanlezersl Burgertje pesten (2) Busplan 'arming-en drijf B.V. Soest - Tel. 601 41 84 ns, nuI Wj" hippers te Soest deelt mede, veiling op 00 uur in het wijkgebouw Desterbergsestraat 18 te Soest OJijkeweg 25 te Soest Ir R.E. Schippers, raat 42,3768 EJ Soest. telefax 035 - 602 50 63. ,v>' 1\ Vooral in dé afgelopen eeuw zijn er talloze publicaties versche nen over Soest. Amateur-historici zoals ds. J. J. Bos, die Soest een veel geciteerde tijdsbeschrijving naliet, Rinke Tolman, Engelbert Heupers, Ben van Os en, meer recent, leden van de Historische Vereniging Soest hebben een belangrijke bijdrage geleverd aan het vastleggen van de geschiedenis van ons dorp. Hoewel zij daar mee ervoor gezorgd hebben dat belangwekkende feiten, ontwik kelingen en gebeurtenissen voor het nageslacht bewaard zijn, is het nadeel van al die publicaties dat het losse, vaak op zichzelf staande verhalen zijn gebleven. Nu echter is er onder de titel 'Soest, Hees en De Birkt' een boek verschenen waarin althans de eerste geschiedenis van Soest van de achtste tot de zeventiende eeuw compleet staat beschreven. niet anders. Hun plezier s. Hun inzet verschilt niet van een... gehandicapte sporters sndicap. Hun sport is alles, geld. Help ze een beetje, /oor minder valide sporters. Dat is te danken aan de broers prof. dr. Jos G. M. Hilhorst en drs. Jan H. M. Hilhorst. Zij zijn in hun onderzoek niet over één nacht ijs gegaan: ze hebben er ruim dertig jaar aan besteed! Het resultaat er van is een boek van 370 pagina's met 35 soms niet eerder gepubli ceerde illustraties. Het werd gister avond officieel gepresenteerd tij dens de jaarvergadering van de Historische Vereniging Soest in het Museum Oud-Soest. Uit handen van beide auteurs nam loco-burge meester Neks Blommers, tevens wethouder van cultuur, het eerste exemplaar in ontvangst. Het boek is verschenen bij uitgeverij Verlo ren in Hilversum, een erkende uit geverij op wetenschappelijk en populair geschiedenisgebied. Beide broers, die elders zijn gebo ren en opgegroeid en ook nooit in Soest hebben gewoond, beschou wen het boek als een standaard werk over de geschiedenis van Soest. Hoewel de prijs ongeveer 70 gulden bedraagt, verwachten zij dat veel inwoners van Soest zich daardoor niet zullen laten afschrik ken om het te kopen. Er is vooral de laatste tientallen jaren immers een groeiende belangstelling ont staan voor de geschiedenis van Soest. Ze vinden daarom 'dat ie dereen met oprechte belangstelling voor het dorp' het boek moet le zen. Grafheuvels De geschiedenis van Soest begint bij de Germaanse oorsprong van de naam Soest, de vondst van be werkte voorwerpen uit de prehis torische tijd en van grafheuvels. Die doen vermoeden dat Soest reeds lang bestond toen Karei de Grote in 777 het Eemland aan de Utrechtse bisschop schonk. Daar na worden de sinds het jaar 1000 bestaande 21 hoeven met hun ont ginningen beschreven. Rond 1400 begon de grootschali ge turfwinning in het Soesterveen ITBUS 200 3980 CE BUNNIK 0 - 659 73 73 WWW.NFSG.NL -. Uit de Soester Courant van Vrijdag 30 Maart 1951 EVEN UW te aandacht S.V.P! >e Heer G.A. Batenburg tot Ridder benoemd. j Stijlvol en plechtig heeft de paro- chie Maria Onbevlekt Ontvangen ie Soestdijk gedurende de Paasda gen haar 25-jarig bestaan herdacht. Op de lc Paasdag, te 5 uur, werd iet feest ingezet met klokgebeier, vaarna de directeur-organist van de kerk, de heer Gerard van der Jchepop, te 6 uur het voltooide irgel bespeelde, waarbij zijn groot "cmanschap wel zeer goed tot iiting kwam. Op de 2C Paasdag vormden drie >ebeurtenissen drie hoogtepunten deze feestviering. )es morgens, te kwart voor negen, verd door Z.D.H. Mgr. Th. Huur- ieman, Vicaris-generaal van het Aartsbisdom, een Pontificale loogmis opgedragen, waarbij as sistentie werd verleend door de >ud-kapelaans P.J. Beekman en J. Leijers. Tijdens deze plechtige H. Mis [werd door het kerkkoor op ver- [dienstelijke wijze gezongen de IMissa Pontificale van Perosi en dat 'de prachtig versierde kerk tot de laatste plaats bezet was is begrijpe lijk. Te 12 uur was het parochiehuis St. Ludgardis practisch te klein om, tijdens de receptie welke daar ge houden werd, de verenigingen en corporaties te bevatten. Behalve deze personen waren o.m. aanwezig Z. Doorl. Hoogw. Mgr. Th. Huurdeman, de Hoog Eerw. Heer Kanunik en oud plebaan J.B.A. Batenburg, de Zeer Eerw. Heren H.J. Batenburg, pastoor te Deventer, M.F. Batenburg, pastoor te Drempt, W.M. Voss, pastoor van de parochie Soest, verder vele geestelijken uit de omgeving, leden der Kath. Raadsfractie, leden van de kerkbesturen van de parochies Soest en Soesterberg en vele ande re vooraanstaande personen. COMMISSARIS DER KONINGIN IN SOEST. - Woensdagmorgen bracht de com missaris der Koningin een niet-of- ficieel bezoek aan de gemeente Soest. Te ongeveer 11 uur kwam Mr. Reinalda, vergezeld van zijn kabinetschef en een drietal ambte naren aan het gemeentehuis om aldaar met Burgemeester en Wet houders de problemen van Soest te bespreken. Na bespreking van de diverse zaken maakte het gezel schap een tocht door de gemeen te, waarbij de woningbouw werd bezichtigd alsmede "Colenzo" en "Vredehof'. De meegekomen ambtenaren lie ten zich inmiddels op de hoogte brengen van de stand van zaken bij het gasbedrijf, openbare werken en de brandweer, terwijl ook de dienst van Sociale Werkverruiming onder de loupe werd genomen. Ook het jongste werkobject, het uitzichtplateau aan de Soesterberg- sestraat, werd bezichtigd. Als U 's avonds met de bus komt, Uit de richting Amersfoort, Hoort U dikwijls taal uitkramen Waarlijk meer dan ongehoord. Steeds vooral op Zondagavond, Scholen jongelui tezaam Achter in de autobussen En zij vloeken hoogst bekwaam. Allerhande viezigheden Van de allerlaagste rang Schreeuwen lummels door de bus heen, Liefst met de dronkenmansgezang. Onbeschaamd is dit optreden Ergerlijk voor iedereen En de houding van die lieden Die is zonder meer... gemeen! Openbare rust en orde Worden in de bus verstoord; Wil men het bij name noemen? Schandelijk en ongehoord. Mag men langer dit gedogen, Dit banaal en bruut gedoe? Neen, want alle passagiers zijn Dit gebral reeds meer dan moe! 'k Hoorde, dat de firma Tensen Een goed middel vond daarvoor, Voortaan gratis bij Uw kaartje Ook twee watjes... voor het oor! E. v. EEDEN. Eén van de foto's uit het boek Soest, Hees en De Birkt: de houten standerdmolen bij de Eem in Baarn, die vrijwel dezelfde con structie had als de eerste stenen 'Windhond' (1737) op de Soester Eng. en het Hezerveen. De turf werd verscheept via de Melm. Ondanks deze economische activiteiten ging de welvaart in Soest achteruit en stagneerde de bevolkingsgroei. Dit was vooral het gevolg van de lig ging aan de heerbaan Amersfoort- Naarden. Die werd ook vaak ge bruikt door doortrekkende troe pen. Deze schroomden niet het dorp te plunderen. Het gevolg was dat de Soester bevolking meer dan eens ondraaglijke verliezen leed en het dus verre van aantrekkelijk was zich in het dorp te vestigen. Gerechtsheren De auteurs geven een overzicht van de gerechtsheren, van Adam van Lochorst die rond het jaar 1000 leefde tot en met de landshe ren en de Staten van Utrecht. Ze laten zien dat het schepenrecht, dat al in 1350 bestond, alleen onder broken is geweest tijdens een twee jarig conflict tussen het gerecht en de bisschop David van Bourgon- dië. Hij was toen tevens gerechts heer van Soest. Aan het oudste gerechtsboek uit 1496 worden ge gevens ontleend over het buren recht en de werkzaamheden van de kerkmeesters. Tot slot besteden de auteurs aan dacht aan de schutterij die al vóór 1357 bestond, en aan de broeder schappen, de kloosters Mariënho- ve en Mariënburg en andere as pecten van het kerkelijk leven van vóór de Reformatie. De studie van de broers Hilhorst, vastgelegd in twaalf hoofdstukken, is gebaseerd op een rijke hoeveelheid niet eer der gepubliceerd bronnenmateri aal. Een deel ervan is in het mo derne schrift en met vertaling op genomen in de bijlagen. De broers Hilhorst hebben gister avond tijdens de jaarvergadering van de Historische Vereniging niet alleen het boek gepresenteerd en officieel aan mevrouw Blommers aangeboden, maar ook een lezing gehouden met als onderwerp Soest in de Middeleeuwen. Aan de boekpresentatie is in het museum tevens een expositie verbonden van de vergrote afbeeldingen uit het boek. 'Soest, Hees en De Birkt', van de acht ste tot de zeventiende eeuw. Door prof. dr. J.G.M. Hilhorst en drs. J.H.M. Hil horst ISBN 90-6550-652.7. Uitgeverij Verloren, Hilversum. Prijs plm. fl. 70,50. i INLICHTINGEN: TELEFOON 035 - 601 41 52 Van Weedestraat 227 - 3761 CD Soest E-mail: soestcrt@wanadoo.nl Kaunas, maandag 26 maart 2001 We hebben vandaag gehoord dat er een derde charity transport ge regeld gaat worden.' Deze zal op korte termijn uit Nederland ver trekken, omdat wij hier nog maar 5 weken zijn. Wij willen iedereen vragen wederom mee te helpen met het inzamelen van spullen. Wij willen dit keer spullen inzame len voor de Associatie in Kaunas, maar ook voor de Christelijke or ganisatie voor jongeren, DPJC in Klaipeda waar wij sinds een paar maanden ook werken. Wij hebben vnl. behoefte aan: oude telefoons, fax, headsets, voor de kindertelefoon in Klaipeda (deze service is voor heel Litou wen). Keukenartikelen zijn ook welkom omdat de organisatie tij dens kampen kookt voor de kinde ren, dit doen ze ook op wekelijk se basis voor meer dan 30 kinde ren. Gebruikt kinderspeelgoed, stiften, krijtbord, kleurboeken e.d. komt ook heel goed van pas. Graag apart aanleveren zodat alle speel goed bij elkaar aangeleverd kan worden. Kleding voor kinderen en volwas sen is van harte welkom! Deze ge ven we allemaal aan de organisa tie in Klaipeda en aan weeshuizen, bejaardentehuizen in Kaunas. Voor de Associatie hebben we vnl. kan toorartikelen, ordners, pennenbak- ken, pennen, Engelse businessboe- ken e.d nodig. Inzamelpunt: fam. W.A. van Dor- resteijn, Amnestylaan 4,3765 EX, Soest, §86020727; email w.a.v. dorresteijn@hccnet. Groeten, Diana en Raymond Brandes Op zondagmiddag 8 april zal 'Het Laer'-strijkkwartet bij de Muziekkring Eemland in de Wijnkelder aan de Stemerding- weg in Soesterberg zijn debuut maken. Het strijkkwartet be staat uit musici die hun sporen verdiend hebben in de kamer muziek. Het kwartet is een combinatie van het vroegere Amsterdams Strijk kwartet en het voormalig Antonio Strijkkwartet. De Muziekkring Eemland beschouwt het als een grote eer dat het kwartet besloten heeft zijn debuut te maken in de Proefkelder. Op het programma staan werken van Ludwig van Beethoven: strijkkwartet op. 18 no. 1 in F; en Felix Mendelsohn Bartholdy, strijkkwartet in a. kl. T. op. 13. Uitvoerende musici zijn; Jeannelotte Hertzberger, lc viool, Wouter Heering, 2C viool, Jan Hulst, altviool en Barbara Miller, cello. De Muziekkring Eemland, een particulier initiatief van enkele klassieke muziekliefhebbers in de gemeente Soest, organiseert voor haar 125 belangstellenden kwalita tief hoogstaande concerten in de sfeervolle ambiance van de wijn proefkelder, waarbij na afloop ge legenheid is met elkaar en de mu sici onder het genot van een glaas je wijn gezellig na te praten. Aanvang concert: 15:00 uur, zaal open 14:30 uur. Toegangsprijs be langstellenden f 20,00; Vrienden van de Muziekkring f 15,00. Gezien de grote belangstelling is reserveren gewenst. (Kitty van Ee, §8035-6037804, of Thérèse Kraut, §8035-17388). Wilt u het seizoen sprogramma toegezonden krijgen of vriend worden van de Muziek kring Eemland, dan kunt u contact opnemen met het secretariaat, 035-6019815 (Bertgmit). Soesterbergsestraat 32 A, 3768 EJ Soest Tel. 035 - 601 31 82 Hoewel ik noodgedwongen wel eens moest verhuizen, keerde ik altijd weer in mijn geboorteplaats terug. De meest belangrijke fasen van mijn leven heb ik dan ook aan de voet van de Eng doorgemaakt. De glooiende heuyel is uniek en maakt deel uit van belangrijke momenten uit mijn leven.Geboren op de Kerkstraat was de Eng mijn favoriete speelplek. Ik kuste er mijn eerste meisje en stichtte er wat later een gezin. Maar ook de dood verbindt me met de Eng. Mijn grootouders, mijn zoon en oudste broer liggen er begraven. Ondanks dat de Eng het centrum van Soest is, is het een stiltegebied. Ga er maar eens naar toe en je komt er helemaal tot rust. De wind speelt er door je haren en de zon geeft er bij open weer zijn warm te. Op de Eng is je eigen inbreng minimaal en ben je overgeleverd aan de luimen van de natuur. Het maakt ook niet uit of het mooi of lelijk weer is. Maar als we niet alert blijven zal dit stukje natuur gelei delijk aan verdwijnen. Na de Eer ste Wereldoorlog werd een deel van de Soestdijkse kant bebouwd. Ondanks de belofte dat de Eng daarna onaangetast zou blijven, viel in 1960 onder druk van de woningnood de rest van het noor delijk deel ten prooi aan bebou wing. Opnieuw werd er beloofd dat de Eng verder zou blijven zo als die was. Ik kwam met mijn jon ge gezin als één van de eersten op het Saenredamplansoen te wonen. AI snel verscheen Molenschot met 48 aanleunwoningen tegenover ons. De gebroken belofte van de gemeente werd gerechtvaardigd met het argument dat het 'alléén voor de bejaardenzorg' was. Het plan in de zeventigerjaren om over de Eng een doorgaande verkeersa der aan te leggen werd terecht weggestemd. Na de voorbarige aankoop van vele percelen in een tijd waarin de huizenmarkt op zijn top stond, moesten al deze huizen na een "nee" van de bevolking weer in een neergaande huizen markt worden gesleten. Na de laat ste transactie was de gemeente dan ook zo goed als failliet. In tijden van nood was het hemd nader dan de rok. Waarschijnlijk door de pe nibele financiële situatie liet de gemeente zich door een project ontwikkelaar iets in het oor fluis teren. Een miljoenendans ontstond via afspraken achter gesloten deu ren. Het ging ten koste van de kroonjuwelen van Soest. Het mooiste natuurzwembad van Ne derland werd onder het mom van exDloitatietekort verkwanseld. Ondanks de vele beloften van de politiek om de Eng in zijn waarde te laten en geen grond meer in te pikken, volgde toch de bouw van het politiebureau en het gemeen tehuis aan de westkant. Gebrek aan een zwembad, hup, een zwem bad op de Eng, ruimte genoeg. Zonnegloren onrendabel? Doe maar in de uitverkoop. Behoefte aan een medisch Centrum. Ook op de Eng, het hek is toch van de dam. Toen er echter geen passen de exploitatie voor het ex-sanato rium mogelijk bleek, kreeg iemand een gouden idee. Niemand had er direct behoefte aan maar de vondst was uniek. Het (onverkoopbare! Zonnegloren moest teruggeven worden aan de natuur. Een pracht- verhaal om het publiek 'zand in de ogen te strooien'. En zand is er in de Soester Duinen genoeg voor handen. Verstrengeld in onzichtba re afspraken wil de gemeente nu ook het voormalige Molenschot opofferen. De bejaarden, waar deze unieke locatie voor was be doeld, hup naast het Medisch Cen trum. Om het hoofdgebouw voor leegstand te behoeden, werd het voor miljoenen verbouwd tot een tijdelijke behuizing van een AZC en de twee blokken aanleunwonin gen werden door de stichting Woonzorg (de eigenaresse) be stemd voor een unieke mix van 50-plussers, verstandelijk gehandi capten en ME-ers. Na een aantal jaren hoopte de gemeente met Woonzorg in samenwerking met een bouwpartner met de tijdelijke bestemmingen weer voldoende zand in de ogen van de burgers te hebben gestrooid. Tussen neus en lippen door kwamen ze met argu menten dat het complex niet meer voldoed aan de huidige eisen en maar gesloopt moet worden. Jam mer voor het (geslaagde) woonex- periment. De bewoners moeten maar wijken voor de nieuwbouw van kapitale huizen van over het miljoen.Wanneer we het zand weer uit de ogen wrijven en helder kun nen zien, komen we tot de ontdek king dat de reden van de bebou wing in 1960 van Molenschot uit sluitend de bejaardenzorg betrof. Maar de bejaardenzorg kreeg ech ter een andere bestemming op de Eng zodat Molenschot gelijk aan het mooie voorbeeld van Zonne gloren, ook weer kan worden te ruggegeven aan de natuur. Blijven alleen de woongroepen in de aan leunwoningen. Deze groepen heb ben geen klachten of extra wensen dan alleen te mogen blijven wonen waar ze al jarenlang naar grote te vredenheid wonen. Deze aanleun woningen voldoen aan de doel stelling van de Stichting Woon zorg, nl. huizen bouwen en behe ren voor mensen met een zwakke positie (recentelijk duidelijk onder streept door de Staatssecretaris Volkshuisvesting Remkes). Onder die doelstelling valt dus beslist niet het bouwen van huizen voor mil jonairs. Belangrijk ook voor de in woners van Soest is dat ons dorp de uitzonderlijke woonplek blijft die het altijd was met zijn gouden korenvelden omringende (nog te rug te zetten) Windhond in het hart en de bossen met de zandver stuivingen tussen Eng en Palz. In de toekomst zal er waarschijnlijk toch in de gemeente gebouwd moeten worden. De keuze zal in navolging van buurgemeenten Amersfoort en Baam onvermijde lijk vallen op het Eemdal en de Birkt. Het is mijn keuze ook niet direct, maar als je naar de kaart kijkt en de ontwikkelingen in ogenschouw neemt, dan zie je dat die ontwikkeling onvermijdelijk is. De vraag is of we bij zo'n grote bevolkingsgroei de kinderen van onze kinderen de jeugd die we zelf hebben gehad, mogen onthouden. Kunnen die straks niet meer zoals wij, dwalen en spelen over de Eng. Veroordelen wij ze tot een soort asfaltjeugd, omdat we alle mooie stukjes van Soest hebben verkwan seld voor geld dat in de zakken verdwijnt van de projectontwikke laars? Wanneer we dat kunnen verhinderen, zullen de kinderen van onze kinderen ons dankbaar zijn voor het bewaren van een spe cifiek stukje natuur waar het sym bool, de ploeg, in ons Soester wa pen staat gegrift. Dat mag nooit verloochend worden. Reijer Schaatsbergen Frederique kan niet praten en beweegt zich voort in een rol stoel. Karin weet inmiddels heel goed wat Frederique be doelt; ze ziet het aan haar ge zicht en haar bewegingen. Sa men gaan ze naar buiten of doen een spelletje, ze genieten duidelijk van elkaar. Zoals Karin zijn er vele vrijwilli gers actief bij de Thuishulpcentrale (THC). Heeft u belangstelling, neem dan contact op met de THC. Voor onderstaande situaties is de THC op zoek naar de juiste en thousiaste mensen. Heeft u belang stelling en vindt u het een uitda ging in de vrijwilligers thuiszorg te helpen, neem dan contact op met de THC, Van Asch van Wijckstraat 3 t/m 9 te Amers foort, 88 033-4220500. Soest, Overhees Saskia is tien jaar en geboren met een stoornis in de hersenen. Ze reageert op prikkels en laat duide lijk weten als haar iets dwars zit. Saskia wil graag dat er iemand op haar past, één keer per week, zo dat haar moeder iets voor zichzelf kan doen. Soest-Zuid Marcel wordt in april zeven jaar en is een echte handenbinder. Hij on derneemt graag van alles. Staat voor alles open, wat ook wel eens moeilijk is. Marcel zoekt iemand die zijn ondernemingslust met hem wil delen. Soest, Overhees Peter en Josien zijn zes jaar en li chamelijk gehandicapt. Peter wil graag al zijn vragen die hij heeft op een vrijwilliger afvuren; wie wil ze beantwoorden? Soest, Overhees Mia is negenenvijftig jaar, sportief en maakt van taal een spannend avontuur. Haar zus zoekt voor Mia iemand die eens met haar wil gaan sporten. Soest-Zuid Meneer Van Straten is zesen tachtig jaar, fit van geest, maar het lichaam wil niet meer mee. Hij zoekt iemand die bij hem wil zijn, zodat zijn vrouw hun kinderen kan bezoeken. Soest, Overhees Mevrouw Van 't Hek is achten tachtig jaar en een hartelijke vrouw. Ze is diabeet en vaak moe, maar ze laat zich meestal van haar beste kant zien. Ze zoekt iemand die samen met haar eten wil koken en boodschappen wil doen. Er zijn nog plaatsen vrij voor het jubileum-klaveijastoernooi van S.O. Soest. Dat wordt gehouden op dinsdag 8 mei, de avond voor de 75510 verjaardag van de sportor ganisatie. In de grote feesttent, die dan op de Bosstraat-Oost zal staan, wordt om 20:00 uur begon nen met het kaarten. Inschrijven kan (tot 15 april) tele fonisch bij Johan van de Hoed, 88 6022131 of per e-mail bij Arnold Hilhorst: acahilhorst@hetnet.nl Beiden zijn van de Stichting Vrien den van S.O. Soest die de specia le klaverjasavond organiseert. Deelname kost 5 gulden per per- De kracht van de reclame ligt in de herhaling De klusjesdienst voor ouderen is ontstaan om oudere mensen in huis bij te staan. De vrijwil ligers komen op verzoek kleine klusjes doen. Daarbij kan worden gedacht aan het ophangen van een schil derij, de cv-ketel vullen, tl-bui- zen en lampen vervangen, stop contacten herstellen, rolgordij nen gangbaar maken en lekken de kranen repareren. Voor een klusje wordt 2,50 gul den in rekening gebracht. Voor twee klusjes moet dus vijf gul den worden betaald. Ook eventuele bijkomende ma teriaalkosten worden in reke ning van de aanvrager gebracht. De medewerkers verwijzen de ouderen desgewenst ook door naar hulpverleningsadressen. De Klusjesdienst is een initiatief van de drie ouderenbonden in Soest. Het centrale meldpunt van de Klusjesdienst is de SWOS, §86023681. Gebr. van der Pouw Kraan bv Middelwijkstraat 40-42, Soest Automobielbedrijf Tel. 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 602 34 31 Daar ligt ze dan. Zo klein, zo kwetsbaar. Vijftien jaar oud, al drie hele maanden verkering, druk bezig met haar eindexamen, en zaterdagavond zou ze haar eer ste wedstrijd dansen. Een slangetje in haar neus, een infuus in haar hand, een bloeddrukmeter om haar bovenarm, een wond in haar buik waar ze die ontstoken blin dedarm hebben weggehaald. En een Italiaans liedje, dat door alle angst, bezorgdheid en vermoeid heid heen, rondzingt in mijn hoofd: 'cosi piccola e fragilezo klein en breekbaar. Hetzelfde liedje dat vijftien jaar geleden, toen dit meisje, mijn dochtertje, geboren werd, ook in mijn hoofd rondzoemde. Amper een paar pond woog ze toen, een fractie van het gewicht dat de weegschaal vanavond ten behoeve van de narcotiseur aangaf. Maar toen, vijftien jaar geleden, was ze zo gezond als een vis en zette het gelijk op een schreeuwen: ik ben wel klein, maar je zult merken dat ik er ben! En nu, vijftien jaar later, is ze op eens weer netzo klein en kwets baar. Alleen - ze is ziek, ze schreeuwt niet; ik ben allang blij dat ze ademt, en dat ik haar lang zaam zie bijkomen uit de narcose. En dan kun je wel denken dat je je dochter langzaam aan het loslaten bent, haar eigen weg laat zoeken naar volwassenheid, maar op zo'n moment besef je dat ze voor jou toch eigenlijk altijd blijft zoals ze was toen ze net was geboren en je haar eindelijk voor het eerst in je armen kon sluiten: heel klein en oh, zo kwetsbaar. Olga Duijm In de Soester Courant van woens dag 21 maart heeft A. van Velzen het over burgertje pesten. Zij ver gelijkt daarin haar situatie met die van dhr. Groenesteijn. Dat is ech ter appels met peren vergelijken. Als eerste is het niet één buur, maar een groep omwonenden, van wie wij de woordvoerders zijn. En ik snap niet goed waar ik jaloers over zou moeten zijn. Ten tweede had Van Velzen een bedrijfspand aangeschaft en dat heeft dhr. Groenesteijn niet. Hij heeft een woonhuis gehuurd en is daar een winkel/zonnebankverhuur/mag netiseurspraktijk/ partycentrum in begonnen. Dit heeft hij gedaan zonder de benodigde vergunnin gen aan te vragen, want die had hij gezien het bestemmingsplan nooit gekregen. Hij heeft geen vergun ning om een bord op de stoep te plaatsen en draag daar geen preca riorechten over af. Hij heeft geen horecavergunning voor het zaaltje wat is ingericht en wordt verhuurd als partycentrum. Hij heeft geen horeca papieren en geen tapver- gunning en wij weten uit betrouw bare bron, namelijk dhr. Groene steijn zelf, dat er ook geen post drankverkoop in zijn boekhouding voorkomt. Dat betekent dat alle alcoholische dranken 'zwart' ver kocht worden. Er wordt geen BTW afgedragen en er worden geen belasting en premies inge houden. Dhr. Groenesteijn is dus op alle fronten illegaal bezig, naast het feit dat zijn bedrijf een enorme overlast veroorzaakt in de buurt. Verder wil ik nog opmerken dat dhr. Groenesteijn 6 maanden de tijd heeft gekregen om zijn bedrijf te vérhuizen en het zelf op het laatste moment laat aankomen. J.J. Dorrestij n Ik wil hierbij reageren op het stuk in de Soester Courant van woens dag 14 maart 2001 over het bus vervoer. Heeft men wel rekening gehouden met mensen die het zie kenhuis moeten bezoeken in Baarn? Een stadsbus houdt vol gens mij in dat deze de gemeente grenzen niet mag overschrijden. Is de gemeente van plan hier een aparte regeling voor te treffen, want er zijn heel veel mensen in Soest die nog niet in aanmerking komen voor de Seniorenbus. Het valt me ook op dat het altijd de mensen met de kleine beurs zijn, die de dupe van de heren po litici worden. Degene die over het openbaar vervoer gaan hebben meestal zelf eigen vervoer. Mijn schoonmoeder die in Baarn woont, kon al een tijd niet meer op zondag naar ons komen. Het bete kent dat ze nu met haar rollater niet meer op de Brink kan instap pen, maar naar het Paleis moet lo pen om daar op bus 70 te stappen, want bus 75 die praktisch langs haar huis komt, rijdt alleen door deweeks en dan maar 2 of 3 ritten. Mijn man die in Bunschoten werkt, hoeft bus 75 niet eens te nemen, want dan komt hij gewoon te laat op zijn werk en fietst hij dat stuk elke dag. Een ander punt is dat als bus 70 weer heel Soest moet bedienen in de avond en weekeinden mensen die toch liever niet nemen, omdat men geen zin heeft om heel Soest te zien voor je op je bestemming bent. De overheid wil dat men de auto laat staan voor het openbaar ver voer, en zolang men met de auto snel van a naar b kan rijden zon der omwegen krijg je deze mensen dus niet in bus of trein. Mevrouw Van Brienen

Soester Courant | 2001 | | pagina 13