'Van heidehut tot residence' Soesterdal had eerste luchtvaartmuseum T)ogtèi6m Soest 50 jaar geleden Verdwenen Soest A 7 OP soestr llet&em Nederlands Kodaly Koor in het Cenakel Uit de historie van Soest(erberg) Soester klaverjastitel de beste., de lekkerste SCHRAVEMADE B.V. Zaterdag 7 april Meningen van lezers 30 km per uur Openingstijden kapsalon Mus'ab Opleiding tot zorgassistent Voor al uw Verzekeringen, Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen Meningen j van lezers éWS 111 11 II SI IÉ III II II III Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest Burgertje pesten (3) Circus op de Engh Leven op de Enghl :/m zaterdag SCHAP EUBERICHT CavMtejrtotd__ L. 035-6019954 Vrijdag 20 april in De Klarinet met fraaie foto's van haar natuur schoon en statistieken vertegen woordigd. De gemeente propa- maison BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 53, Soest T elefoon 035^6012050 Wie vergelijkt leest de Soester Courant fpp) tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest Deze week in Verdwenen Soest weer een schoolfoto. Het moet een foto van de christelijke school aan de Driehoeksweg zijn, en vermoe delijk zijn het de eerste leerlingen van de school, die in 1931/32 is gebouwd. We denken dat de foto in die jaren is gemaakt. De leerlin gen zouden bij leven nu ongeveer 75 jaar moeten zijn. Leraar en hoofd der school is meester Holst; juffrouw Pontier herkennen we ook op de foto. We zouden graag de namen van alle kinderen willen weten. Al weet u maar een of twee na men, we vragen u dit dan toch aan ons door te geven op 88 6012158. De potten en mand met bloemen doen vermoeden dat het om een feestelijke gelegenheid gaat. Min of meer staan de kinderen opge steld in drie rijen. Een bovenste, een rij ter hoogte van de meester en juffrouw en de onderste rij. Dat maakt het bij het doorgeven van namen wat makkelijker de juiste naam bij het juiste kind te krijgen. Wij hopen met uw hulp ook deze klassen weer compleet te krijgen. Zie ook www.brumbiz.com/vshs. BIRKSTRAAT WAS GLAD. De Birkstraat is Maandagmorgen weer 't toneel geweest van een ge compliceerde aanrijding, waarbij vijf auto's betrokken waren. Te ongeveer kwart over zeven na derde uit de richting Amersfoort een vrachtauto, waarvan de be stuurder een links van de weg ge legen perceel wilde oprijden. Een uit Soest naderende vrachtauto met aanhanger remde om de ver eiste voorrang te geven, doch de olielaag, waarmede de klinkers al daar bedekt zijn, liet deze wagen doorglijden, waardoor de aanhang wagen naar links uitweek. Een botsing ontstond hierdoor echter niet, ook niet toen een personen auto, eveneens uit de richting Soest, al remmende over het weg dek gleed. Een achter nummer twee rijdende vee-auto stopte ech ter niet en haalde naar links uit om te kunnen passeren. Toen de be stuurder echter de aanhangwagen over de weg zag staan remde hij ook en kwam tijdig tot stilstand. De vijfde automobilist, een mili tair, met een militaire auto remde ook, doch botste tegen de achter kant van de vee-auto, waardoor uiteindelijk toch twee auto's be schadigd werden. AFSCHEID ADJUDANT L.D. ZUIDERWIJK. Zaterdagmorgen hebben de man nen van de Lucht-Strijd-Krachten te Soesterberg afscheid genomen van Adjudant L.D. Zuiderwijk, wonende te Soest, die na 41 dienstjaren met pensioen gaat. Nabij hangar 1 stonden vliegtuigen in carré en daarbinnen waren de officieren, onderofficieren en man schappen opgesteld, in afwachting van de komst van de scheidende commandant van de bewaking van de vliegbasis Soesterberg met zijn echtgenote. DE RENTE GAAT OMHOOG. Aan verschillende verschijnselen kan men afleiden, dat het voor de regering steeds moeilijker wordt de rentestand zo laag te houden als zij sinds 1945 heeft nagestreefd.' Een van de middelen tot handhaving van de lage rente, die zij nog maar kortgeleden aanwendde, was de beperking van credieten aan parti culieren. Niettemin blijkt dat de rentevoer onweerstaanbaar stijgt, want dezer dagen heeft bijv. de Herstelbank besloten tot het plaat sen van een lening van maar even 100 miljoen gulden tegen 3Vi%. Deze lening wordt onderhands ge plaatst bij pensioenfondsen, verze keringsmaatschappijen, enz. terwijl volgens het Financieel Dagblad ook verschillende electriciteits- maatschappijen de laatste tijd geld lenen tegen dezelfde rentevoet. De regering verbiedt echter aan ge meenten nog altijd meer dan 3% rente te betalen, doch zij zal dit niet lang meer kunnen volhouden. Anders zullen immers deze lagere bestuurslichamen geen geld meer kunnen opnemen. Het is dus waar schijnlijk, dat binnen afzienbare tijd de rentevoet over de gehele li nie een verhoging zal ondergaan. EXPOSITIE DOOR SOESTER EN SOESTERBERGSE FABRIKANTEN. Morgen openen een 12-tal fabri kanten uit Soest en Soesterberg een expositie van hun artikelen. Deze expositie, welke in hotel "Zwaantje" te Soesterberg wordt gehouden, heeft de opzet, tijdens de Jaarbeurstijd, een deel van de Jaarbeursbezoekers met de artike len van de betreffende fabrikanten bekend te maken. De deelnemende fabrikanten zijn: Fa. Kruyff, Fa. Speek, Muller Co., Tempo, De Biënhof, Fa. Kal- denberg, Riwo, Fa. v. Werkhoven, Fa. Tramberg, Soesterbergse Bake- lietfabriek en Replato. De VW's Soest en Soesterberg zullen op deze expositie mede ver tegenwoordigd zijn. De afgelopen maanden zijn bijna alle woonwijken in de gemeente Soest aan de rand voorzien van fraaie dubbele groen/blauwe stre pen en borden die aangeven dat het hier een gebied of zone betreft waar - voortaan - 30 km per uur de maximum snelheid is. Een gro te verbetering voor de verkeersvei ligheid in de wijk dus, bijvoorbeeld voor fietsers of voor kinderen die al spelend onverhoeds de weg op hollen. Althans op papier... Want ik weet niet of u al net zo'n soort ervarin gen hebt opgedaan als ik, namelijk als je probeert je - zo goed moge lijk - aan de nu geldende regels te houden, je door kennelijk nijdige automobilisten voorbij gescheurd wordt met snelheden die duidelijk zelfs boven de 50 km per uur lig gen. Dat gebeurt dan vooral in de min of meer doorgaande straten of wegen in de wijk. Van controle op de nieuwe maat regel door politie is me niets geble ken. Ja, ik heb zelfs van onze frac tie in de gemeenteraad vernomen dat het voor de politie 'geen prio riteit' heeft; met andere woorden dat je het kunt vergeten! Men ver trouwt kennelijk op de goedheid Telefoon 035 - 602 02 49 van de mens en gaat ervan uit dat de maatregel voldoende is om bur gers tot gedragsverandering te brengen. Maar daardoor betekent de veran dering een verslechtering. Want een maatregel nemen en die dan niet handhaven, dat is erger dan géén maatregel. (Daarover hebben we de laatste tijd genoeg gele zen...) Immers, de gemeente maakt zich ongeloofwaardig en er ont staan gevaarlijke situaties doordat de één zich er wel aan houdt en de ander niet. Natuurlijk hebben we als bewoners een eerste eigen verantwoordelijk heid voor ons verkeersgedrag - ook om die aan te passen aan de nieuwe regels. Maar enige 'hulp' daarbij is wel nodig: om te begin nen meer voorlichting, controle en waarschuwingen, maar al snel zal ook moeten worden overgegaan tot sancties. En er is nog een reden om hier bovenop te zitten, op 1 mei al wor den namelijk nieuwe verkeersre gels van kracht die onder meer in houden dat alle verkeer van rechts voorrang heeft. Bijvoorbeeld kin deren die op de fiets naar school gaan en die van rechts komen - daarvoor moet de automobilist stoppen. Ziet u het voor u, bij 50 km per uur...?! B en W doe iets! Alfred Feberwee Voorzitter D66 Soest/ Soesterberg In de concertserie in de Ceci- liakapel van het Cenakel in Soesterberg zal op zaterdag 7 april een optreden plaatsvin den van hef Nederlands Koda ly Koor. Dit in 1966 door Dick van den Berg opgerichte koor bestaat uit 20 vocalisten en werd opgericht als hommage aan de Hongaarse componist Zoltan Kodaly. De kern van het repertoire van het koor wordt gevormd door het oeuvre dat Kodaly heeft nagelaten op het gebied van ensemblezang. Daarnaast beweegt het koor zich op het gebied van de 20e-eeuwse muziek voor vrouwenkoor van Hendrik Andriessen, Béla Bartok, Benjamin Britten, André Caplet, Marius Flothuis, Frank Martin, Francis Poulenc en vele anderen. Alle werken worden zoveel moge lijk in de oorspronkelijke taal ge zongen. Dirigent van het koor is Felix van den Hombergh. Tijdens dit concert wordt het koor begeleid door de pianiste Gerrie Meijers. Aanvang: 20:15 uur. Toegang 25,00; CJP/Pas 65+20,00. Re serveren: 880346-332518. In het artikel over de dames- en herenkapsalon Mus'ab, in de Soes ter Courant van vorige week, zijn de openingstijden niet helemaal corrept vermeld. De juiste gege vens zijn als volgt. Herenkapsalon: maandag t/m zaterdag 9:00 tot 18:00 uur, op vrijdag tot 21:00 uur. Dameskapsalon: maandag 12:30-17:30 uur; dinsdag t/m donderdag 9:00-17:30 uur; vrijdag tot 20:00 uur; zaterdag 9:00-17:00 uur. De kracht van de reclame ligt in de herhaling Omdat de zorgbehoefte van oude ren en chronisch zieken toeneemt, groeit ook de behoefte aan hulp verleners in eenvoudige verzor gingssituaties, zowel bij de mensen thuis als in centra. Daarom start er weer een opleiding tot zorgassis tent. Deze wordt gegeven in Amersfoort en bestaat uit 20 avondlessen, waarin de cursisten worden opgeleid om zelfstandig of met anderen in de basiszorgverle ning te gaan werken. De training begint in september. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Annelies Bakker, 880294-285705 (tussen 9:00 en 12:00 uur). www.soesteronderlinee.nlinfo@soesteronderlinee.nl Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 C DODt&SCflBïDgJ® rAijlNA 1Q WOENSDAG 4 APRIL 2001 SOESTER COURANT PAGINA 11 Dit is mijn tweede, tevens laatste reactie. Aangezien ik de haat/ja loezie en laster van de familie Dor- restijn jegens de heer Groenenste- ijn zorgelijk vind. Volgens mij is het geheugen van de familie Dor- restijn erg slecht. Naar mijn weten hebben er altijd bedrijven gezeten. Was het vroeger niet B&B van de firma De Vries of had u met deze mensen ook zoveel onmin en heeft u hen ook net zolang gedwars boomd tot zij maar besloten ergens anders hun bedrijf voort te zetten? En dan heeft er nog een catering bedrijf gezeten en een drukkerij en als laatste een makelaarskantoor. Ook Ijoor ik hier in Soest geruch ten dat u ook al in onmin leefde met een Vlaaienzaak, het bedrijf stond op de plek waar nu bakker Koot is gevestigd, als reden gaf u op dat er te vroeg vlaaien bezorgd werden, dat is te zielig voor woor den. De familie Dorrestijn bekent dus haar afkeer. Mijn reactie over jaloerse buren klopt dus toch! Maar hoe durft u zo veel laster rond te strooien? Ja hoor, de heer Groenensteijn zou u vertellen hoe hij werkt, een erg naïeve gedach tegang vindt u niet? Over jaloezie niet te schrijven dat heeft u in uw ingezonden brief dus duidelijk la ten blijken. Ik had het ook over meerdere be drijven en de reactie van J.J. Dor restijn spreekt voor zich. Het eni ge wat ik u wens is veel harmonie, zorg dat uw relatie met uw buren goed is en zorg voor vrede in uw huisje dan zult u zien hoe heerlijk het is om te leven en te laten leven. Sterkte familie Dorrestijn. Ik vond het nodig om het Soester publiek op de hoogte te brengen van de gang van zaken qua be drijfsleven hier in Soest. Helaas, u heeft dus geluk dat er een ambte naar was die net zo'n doemdenker is als u blijkbaar! Ik had een ver standige reactie verwacht, geen onzin. A. van Velzen Aflevering 34 U bent momenteel helemaal in de ban van Maxima. Laten we Wim- Lex en zijn verloofde echter even tjes vergeten en ons beperken tot zaken die werkelijk belangrijk zijn voor Soest. Zoals het circus op de Engh. Zo'n twee jaar geleden heb ik in deze krant kritiek geuit op circus Bongo. Een chagrijnige spreek- stalmeesteres wat een woord!) maande vooral de kinderen met vrijkaartjes aan om zich netjes te gedragen, het 'hooggeachtpu bliek'werd geschoffeerd, en er wa ren geen w.c. 's; men moest zijn behoefte maar in de bosjes doen. Van een Soester circusliefhebber kreeg ik daarop kaartjes voor cir cus Louis Knie, in oktober vorig jaar in Amersfoort. Want het kan anders. Ook circus Renz heeft dat nu weer bewezen. Ondanks mond- en klauwzeer, waardoor de acts met paarden, olifanten en kamelen kwamen te vervallen, werd er een voorstelling neergezet die klonk als een klok. Of juist dankzij mond- en klauwzeer? Want ik heb het niet zo op acts met dieren. Vind ik zielig. Een olifant hoort niet van hot naar her vervoerd te worden om 'kunstjes' te vertonen. Nu hadden ze bij Renz nog wel tijgers, krokodillen en slangen, maar wat mij betreft hadden ze die ook wel in de bush-bush kun nen laten. En als iemand zo nodig zijn hoofd in de bek van een tijger of een krokodil wil steken, dan gaat hij zijn gang maar. (Zegt-ie hap, dan denk ik: man, je wist toch dat het een wild beest was?) Maar ik heb genoten van de clowns en de acrobaten en gegrie zeld bij de koorddansers, die niet 'aangelijnd' waren (waarom niet?) en zonder vangnet hun kunsten vertoonden. En dan de slangen mensen... hebben die nog wel bot ten in hun lijf? Ze leken wel van elastiek, hoe lang moet je daar voor oefenen Voor mij is het vast al te laat... Gelukkig! Van de juffrouw bij de kassa tot de suikerspinverkoper: ze waren alle maal even vriendelijk. Nu de tij gers, slangen en krokodillen nog terug naar het oerwoud, en wie weet word ik ook nog eens een cir cusfanaat! Olga Duijm im uitgebreid zien e HULP m/v ESSE? m langs. Waterschap Vallei Eem Fokkerstraat 16 postbus 330 3830 AJ Leusden iing van Centrilab B.V. t.b.v. de ïtrekklng vindt plaats vanwege iet 3 mei 2001 ingediend wor stbus 330. 3830 AJ Leusden. iet wilt dat uw persoonlijke de orde gesteld worden, trekking bespreken met de ragen, kunt u dat het beste 3 - 4346 220/222). sp gaan tegen de definitieve bij behorende stukken inzien elke werkdag uitsluitend na lag van 8.30 tot-12.30 uur na ijdens de openingsuren. lid van de Vereniging van Nederlandse r Installatiebedrijven Klaverjassers kunnen vrijdag 20 april aanschuiven voor het Soester kampioenschap. Dat wordt georganiseerd door de wijkvereniging Overhees en krijgt als decor het ontmoe tingscentrum De Klarinet. Gespeeld wordt op z'n 'Amster dams' en deelname staat open voor inwoners van Soest vanaf 16 jaar. De zaal gaat om 19:00 uur open, aanmelden kan tot uiterlijk 19:45 in verband met de indeling van de tafels. De strijd barst ver volgens om acht uur los. Naast de titel en de hoofdprijs zijn er verschillende prijzen te winnen, ook tijdens de loterij die gehouden wordt. Aan deelname hangt even eens een prijskaartje. Leden van de wijkvereniging betalen 7,50 gul den, anderen 10 gulden. Vooraf kan men zich telefonisch laten inschrijven bij Koos Frans, 88 6033244. Op de avond zelf be staat tot 19:45 uur de mogelijkheid zich als deelnemer te laten registre- Soesterbergsestraat 32A, 3768 EJ Soest Tel. 035 - 601 31 82 Het Militaire Luchtvaart Mu seum (MLM) op het Kamp van Zeist aan de Kampweg in Soesterberg heeft er sinds kort een nieuwe aanwinst bij. Het pronkstuk, een F-16 Fighting Falcon, heeft een plaats gekre gen in de Vreeburghal. In feite is de F-16 geen museumstuk, want het type is nog volop in gebruik en moet zelfs tot 2013 mee kunnen als eerstelijns ge vechtsvliegtuig van de Konink lijke Luchtmacht. Wel is en wordt het toestel sinds de intro ductie ervan voortdurend ge moderniseerd. Door de nieuwe aanwinsten en aanpassingen en herinrichting geldt dit ook voor het museum zelf. Is het tegenwoordig een koud kunstje om op de computer een foto te manipuleren, vroeger gebeurde dit ook al: met de hand. Op deze ingekleurde ansichtkaart met rechts op de achtergrond het theehuis Soesterdal waren de vliegtuigen in getekend. Toch zal een beeld als dit er vaak te zien zijn geweest. kostte twaalf gulden. Er kwamen drommen mensen op óf. Een schaalmodellenwedstrijd, een Jeugdluchtvaartdag, een zweef vliegtuig als nieuwe aanwinst, de bouw van een muziektent, Coutu rier maakte van zijn bedrijf een uit spanning die zijn weerga in de omgeving niet kende. Bij het 25- jarig bestaan in 1938 van de Luchtvaartafdeling op Soesterberg liet hij Soesterdal geheel moderni seren, terwijl de tentoonstelling opnieuw werd ingericht en uitge breid. In aanwezigheid van onder anderen de eerste commandant (1913-1919) van het vliegkamp Soesterberg, kolonel H. Walaardt Sacre, opende burgemeester W.A.J. Visser de expositie officieel met, volgens het blad Vliegveld 'een speech, een wereldtentoon stelling waardig'. Doelwit Het einde van Soesterdal kwam bij het uitbreken van de Tweede We reldoorlog. De eerste fase van de strijd ging grotendeels aan Soester berg voorbij. De Luftwaffe bom bardeerde het veld niet, maar be perkte zich tot een aantal losse beschietingen met boordwapens. De unieke historische verzameling vliegtuigen bij het Soesterdal vormde wel een gewild doelwit. De complete collectie ging verlo ren. In het theehuis dat gespaard bleef, werden gedurende korte tijd militairen ondergebracht. In 1940 werd Soesterdal, dat zo'n bijzonde re positie in Soesterberg had inge nomen en vooral dankzij de lucht- vaarttentoonstelling nationale en internationale bekendheid genoot, tegelijk met de huizen in de omge ving met de grond gelijk gemaakt. Met het Soesterdal en het daaraan verbonden 'museum', in de vorm van de permanente binnen- en buitententoonstelling verdween een historisch en karakteristiek stukje Soesterberg, waaraan nu al leen nog foto's herinneren. Uit de Soester Courant van Dinsdag 3 April 1951 bruikten op het enorme terras niet alleen drankjes, maar ook de lunch. Soms bestond die uit de meegebrachte broodjes, maar veel lekkerder was het verse brood dat dagelijks uit de ovens kwam van de eigen bakkerij van het theehuis. Opening Over de opening van de lucht vaarttentoonstelling is een verslag bewaard gebleven. 'In de open lucht staat een Fokker F 14, de oude 'Watersnip' die zoovele lan den en zeeën is overgevlogen. Ver der een complete C 5, terwijl een geheel metalen voorstuk van een vliegboot laat zien wat Fokker op dit gebied vermag'. Verder waren er de restanten te zien van een Pander-postjager die in 1934 op Soesterberg was verongelukt. 'De PTT vulde zeer suggestief zijn expositieruimte. Dat de afstand Amsterdam-Bandoeng van 14.000 km. drie maal per week wordt overbrugd door onze vliegtuigen, weet een ieder, maar dat het post verkeer sinds 1930 toen dit nog 102 kg. per week bedroeg, in 1937 gestegen was tot 1.296 kg., dus ruim twaalf maal zoveel, zal niet iedereen bekend zijn. De oorzaken zijn hiervoor de drie maal welce- lijksche dienst en het vervallen van het luchtrecht'. 'Naast de stands van de NLS en het Instituut voor Scheep- en Luchtvaart, was de gemeente Soest propa geerde ook buiten haar aantrekke lijkheden door een idyllische blok hut, ontworpen door den heer Joh. Kraayenbrink en gemaakt door werkloozen, waarin een aantal keurige foto's van onze gemeente prijkten. De geheele tentoonstel ling maakt zoowel binnen als bui ten een weiverzorgden indruk'. Evenementen Net als tegenwoordig in het Mili taire Luchtvaart Museum zette de commercieel ingestelde Couturier tal van evenementen op touw om zoveel mogelijk publiek naar zijn theehuis te halen. Het lukte hem de instemming en medewerking van Albert Plesman van de KLM te krijgen voor het organiseren van rondvluchten. Hiervoor waren drie Fokker-toestellen beschikbaar. Een rondvluchtje van een kwartier logstijd behoort Soesterberg tot de zones die door den burger ont ruimd moeten worden'. Als onderdeel van de expositie hadden onder meer de Nationale Luchtvaart School (NLS), Fokker, de PTT en Philips een stand in Soesterdal. Verder waren naast de KLM, die de aandacht trok met een lichtroutekaart van haar uitge breide net van luchtdiensten, bui tenlandse vliegmaatschappijen ver tegenwoordigd, zoals Air France en Lufthansa. De expositie was een initiatief van de eigenaar van het theehuis, Ma- rinus Couturier. Hij had de hore cagelegenheid op de hoek Baten- burgweg-Postweg in 1925 overge nomen van zijn broer Jan, die min der zakelijk ingesteld was. Marinus maakte van Soesterdal een in het hele land en zelfs daarbuiten be kende uitspanning, waar het elke dag een drukte van belang was. Mensen kwamen van heinde en ver om naar de bedrijvigheid op het vliegkamp te kijken. Ze ge- De eerste commandant (1913- 1919) van het vliegkamp Soester berg, kolonel H. Walaardt Sacre (rechts), demonstreert in degaskel- der van Soesterdal een gasmasker. Burgemeester Visser en theehuisex ploitant Marinus Couturier kijken belangstellend toe. Het Militaire Luchtvaart Museum dateert van 1968. Het werd als Luchtmachtmuseum opgericht op de vliegbasis Soesterberg. Op 9 april 1981 werd het op 't Kamp van Zeist officieel geopend als Militaire Luchtvaart Museum. Evenals het Aviodome op Schip hol was het niet 't eerste museum op het gebied van de luchtvaart. Al op 8 april 1936 opende burge meester mr. G. Deketh bij het ka rakteristieke theehuis Soesterdal (van begin jaren twintig) aan de rand van de vliegbasis een perma nente luchtvaarttentoonstelling in Soesterberg. Buiten stonden enke le toestellen opgesteld. In een loods die aanvankelijk als konij nenfokkerij dienst deed, waren modellen ondergebracht. Al een jaar later werd de loods gemoderniseerd. Overbodig was dit niet. Het populair geïllustreerd weekblad voor de luchtvaart Vliegwereld schreef in het vooijaar van 1938: 'De zoo in het oog loop- ende hanebalken zullen velen een doorn in het oog zijn geweest. Nu echter zijn ze met de mantel der liefde bedekt en met meer tastbaar materiaal weggewerkt, waardoor het geheel zeer gewonnen heeft. De belangrijkste aanwinst vormt echter de model-gaskelder die in den tuin werd ingericht. Dit nood zakelijk kwaad dient tot propagee ring van de luchtbescherming. Of iemand er ooit gebruik van zal maken, is een tweede, want in oor-

Soester Courant | 2001 | | pagina 11