'Je verwacht toch niet dat zoiets in je eigen buurt kan gebeuren' Tante Lei zorgt voor warme truien 1 Kerk moest wel even wennen aan een vrouwelijke pastor Basketbalpalen bij skeelerbaan akker akker F.P. Prause afwezig Marion Bloem gast bij literaire lunch Cenakel Waterworld: spectaculaire afsluiting van skiseizoen PAGINA 12 WOENSDAG 4 APRIL 2001 iren. baarn Iers b.v. 4,99 rkaas 1,00 f 1,00 l m Vervolg van voorpagina Anne-Marie van Erven stopt ermee na 30 jaar Radarcontrole Palmpasenoptocht KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Paasmarkt op de Pruttelpot 'Letteren a la carte' op 8 april Wie vergelijkt leest de Soester Courant SOESTERBERGSEftCOURANT /erder... Meubels Parket ren Verlichting en bouwmaterialen Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 tel 035 548 6111 tot 18.00 uur tot 21.00 uur ibbele carport. woonkamer (30 m2), met schuur en tuin- net douchecabine en rgruimte (C.V.-com- ervlakte 492 m2. KOELING: EN. 500 GRAM 0,99 OLKOREN HALF GEHAKT 6,99 5HAKT 7,99 JUDERHAM 1,00 vorst 1,00 :rhamworst1,00 ^KT IAGOLD HANDAPPELEN SLIJTERIJ GANZEBOOM i 1 VIEUX l LITERFLES I (Vervolg van voorpagina) I Verbijsterd en geschrokken I reageren de omwonenden van I de plek waar maandagmorgen I het lichaam van Kobus A. langs I de Antonie van Leeuwenhoek- 1 laan werd gevonden. Het fami- I liedrama komt hard aan in een I dorp waar doorgaans niet zo- I veel gebeurt. Denken de mees- I ten vroeg in de ochtend dat het I slachtoffer met pistoolschoten om het leven is gebracht, later I begint het door te dringen dat Ide dader vermoedelijk door J zijn eigen zoon is neergesto- I ken. Bij de bakker, de benzine- pomp, overal weet men wel iets I te vertellen. De moord is het I gesprek van de dag. I 'Hij bracht hier al jaren de krant rond,' zegt een oudere bewoner I van de Christiaan Huygenslaan. 'Hij heeft hem slechts eenmaal ge- j mist. Dat was toen de krant te laat werd afgeleverd. Dat dit nu ge- 1 beurd is, dat is wel heel erg.' De politie wil 's morgens niet ver- I der gaan dan de officiële medede ling dat een 54-jarige man dood is aangetroffen op de bewuste plek. 'Een misdrijf wordt niet uitgeslo ten', luidt de officiële verklaring van de afdeling persvoorlichting in Utrecht. Over moord wordt dan nog niet gesproken. Intussen is wel de hele omgeving afgezet en ver richt een rechercheteam onder zoek. Een technisch team stelt sporen veilig, terwijl anderen bij buurtbewoners aankloppen in de hoop de toedracht van de moord uit hun mond te kunnen opteke nen. 'Ik hoorde omstreeks half zeven een gil,' zegt een bewoonster van het woonblok waarnaast het drama zich afspeelde. 'Maar toen ik uit het raam keek, kon ik niets bijzon ders ontdekken. Het was vrij don ker en je hoort wel eens vaker ge schreeuw. Het zat me toch niet lek ker. Toen ik om tien over zeven de deur uit stapte, bleek de boel al te zijn afgezet. Overal stonden poli tieauto's en ik zag wel een man lig gen met een fiets ernaast. Ik dacht toen nog: die heeft misschien wel een hartaanval gehad en is van zijn fiets gevallen. Vanmiddag pas, toen ik van mijn werk thuiskwam, hoorde ik van de buren dat het om een moord ging. Er gebeurt hier nooit iets, dus je denkt er niet bij na dat het in je eigen buurt plaats vindt. Dat geeft toch een heel raar gevoel.' Gemengde gevoelens In een blok verder reageert een moeder met gemengde gevoelens op de moord op Kobus A. 'Hij was een bekend figuur in het dorp. Als klein meisje werd ik al door mijn ouders gewaarschuwd om niet met hem mee te gaan. Dat maakt heel veel indruk. Maar wat er nu gebeurd is.... Hij moet wel zijn opgewacht. Ik heb nog aan de Uit gesprekken met omstanders werd al snel duidelijk dat A. al ge ruime tijd in onmin leefde met zijn 23-jarige zoon. Deze was na een langdurig verblijf in pleeggezinnen een jaar geleden weer naar het ouderlijk huis getrokken. Volgens de buurt stapelden de ruzies zich in de loop der tijd op. 'Het was al twee maanden aan de gang en tel kens moest de politie de boel weer komen sussen. Zaterdag liep het helemaal uit de hand en reed de politie weer voor.' Een aantal buren heeft het idee dat een drama niet te voorkomen was. 'Het slachtoffer had wel eens ge zegd dat hij zijn zoon eruit zou zet ten, maar dat gebeurde niet. Ook vanuit Dolitiezijde is eieenliik niet meer gedaan dan de boel sussen. Zodra echter de auto vertrokken was, begon het weer. De emoties zijn schijnbaar te hoog opgelopen.' Het slachtoffer was een bekend fi guur in het dorp. Als vroegere ge meentewerker bij de Reinigings dienst kreeg hij ooit een zilveren bezem uitgereikt. Enige tijd erna raakte hij in opspraak vanwege het plegen van ontucht met vrouwelij ke bewoners van de Sterrenberg (Abrona), een woonvorm voor verstandelijk gehandicapten. Hij runde naast zijn baan bij een recy- clingbedrijf in Putten ook een krantendepot. Ook die maandag was hij al vroeg van huis gegaan om zijn ronde te doen. Pastor Marie-Anne van Erven van de Carolusparochie noemt het 'het drama van deze tijd' dat pastores op een zijspoor worden gezet. In een periode waarin je priesters met een lan taarn moet zoeken, is het juist de pastor die een persoonlijke invulling geeft aan het paro chiale werk. Van Erven houdt geen pleidooi voor zichzelf, want de religieuze verlaat na 26 jaar de parochie. Na de palmpasendienst neemt ze af- scheid van haar parochianen. Wie de parochie moet overne- j men, weet ze niet. 'Warmvoelend, zegt waar het op 1 staat en houdt van kinderen.' De r omschrijving van één van haar pa- j rochianen geeft een aardig beeld van pastor Marie-Anne van Erven. I Ze staat erom bekend dat ze geen blad voor de mond neemt als het gaat om bet beleid van haar eigen kerk. Ze draait niet om de feiten heen, omdat het haar hoog zit. 'Het pastorale werk wordt op een zijspoor gezet, terwijl je geen pries ter kunt krijgen. Omdat het celi- baat een te grote opoffering is, voelen weinigen zich aangetrokken tot het priesterambt.' In plaats dat de kerkelijke leiding met prakti sche oplossingen komt, houdt ze in feite vast aan het onmogelijke. En dat zal ook gevolgen hebben voor Soesterberg waar nog geen kandi daat voor het pastorale werk is ge vonden. Het weer teruggrijpen naar de tra ditie getuigt niet van gezond ver stand, klinkt het tussen haar woor den door. 'Tot in de tiende en twaalfde eeuw waren de priesters gewoon getrouwd. Het celibaat werd echter ingevoerd en de pries ter werd verheven tot een soort Christus. Door niet te trouwen kon hij zich volledig aan zijn roeping wijden, en dat kan op zich een voordeel zijn. Maar alleen al uit het feit, dat steeds minder mensen daardoor priester worden, blijkt dat deze stelling niet is vol te hou" den.' Het zal erop neer komen dat er een pastoor benoemd wordt voor Soest, Soesterberg en Baarn, denkt Van Erven. 'Met die ge sprekken is al een begin gemaakt. Ook in Zeist zijn al vier kerken aan het fuseren.' 'Vliegende keep' Of de parochies gediend zijn met een priester als vliegende keep, betwijfelt ze. Want de centrale fi guur die zijn parochianen door en door kent en ze bij de naam aan spreekt, valt weg. 'Het werkt ver vreemding in de hand want een pastor is ondanks de hulp van vele vrijwilligers, een duizendpoot ge worden. Maar ook de vrijwilligers die steeds meer werk op zich ne men, hebben begeleiding nodig, anders laten ze het afweten. En wat moet een priester met zes of zeven parochies in zijn eentje be ginnen? De leken doen al uitvaar ten en worden daarin meer ge schoold. Alleen de eucharistievie ring, het toedienen van het sacra ment, het dopen en de huwelijks inzegeningen blijven de taken van de pastoor.' Pastor Van Erven had goede hoop dat de tijden zouden veranderen toen zij 26 geleden pastor in Soesterberg werd. Ze hoorde tot de eerste lichting vrouwen die in de kerk werden toegelaten. Als re ligieuze van de orde 'Une fille de la charité' werkte ze eerst als hoofd van de afdeling Chemie in het Sint Anthoniusziekenhuis in Utrecht. Haar analistenbaan werd haar ech ter te technisch. 'Ik was alleen maar bezig om roosters te maken en nieuwe apparaten te bestude ren. Terwijl ik graag met mensen wilde werken. Dat heb ik ook aan gegeven.' Die kans kreeg ze toen een pastor in Ruurlo om verster king vroeg. 'Ik kreeg die bood schap doorgespeeld en ben gaan kijken. Ik was meteen verkocht.' Ze kan zich nog herinneren hoe ze daarna in het diepe werd gegooid. 'Daar staat de kaartenbak, ga maar mensen bezoeken, kreeg ik te ho ren. Dertig jaar geleden was in die Pastores Anne-Marie van Erven tijdens de doopdienst van afgelopen weekeinde. parochie nog niets voor kinderen en ouderen. Daaraan heb ik wel het nodige kunnen doen.' Tijdens haar studie theologie liep ze over al stage. Zo kwam ze in Soester berg terecht waar pastoor Van Eijk zijn collega kwijt was geraakt, om dat hij in het huwelijksbootje stap te. In een later stadium werd ze benoemd. Huishoudster Dat de kerk zelf nog moest wen nen aan de vrouwelijke pastores, heeft ze meerder malen ervaren. 'Ik weet dat op een bijeenkomst van pastores tegen mijn collega werd gezegd: Heb je je huishoud ster meegenomen?' Dit soort con frontaties heeft haar echter nooit van het pad afgebracht. 'De paro chianen moesten er in het begin ook aan wennen. Er was slechts een man die het er niet mee eens was. Die vond dat vrouwen niet in de kerk thuishoorden. Verder werd ik door iedereen geaccepteerd.' In de 26 jaar dat Anne-Marie van Erven pastor was van de Carolus parochie heeft ze veel gedaan en meegemaakt. Ze zette gezinsvie ringen op, vormde jongerengroe pen en hield nevendiensten. Er kwamen ook activiteiten voor kin deren. Het vak pastor omschrijft ze als dat van een sociaal- en maat schappelijk werker. 'Soesterbergers zijn fijne mensen om mee te wer ken', verklaart ze. Dat ze vanuit de eigen hoek werd aangevallen, heeft haar wel eens gekwetst. Ze wil daar niet meer over praten en ver heugt zich op de periode die ko men gaat. 'Ik kan nu eindelijk weer eens een dik boek lezen,' zegt ze lachend, 'en op vakantie gaan. En lange strandwandelingen maken wil ik ook, want ik ben dol op de zee.' De pastor neemt afscheid van haar parochianen na de palmpa sendienst die op 14 april wordt ge houden. Ze is ook aanwezig bij het Eerste Vormsel door kardinaal Si- monis. rechercheur gevraagd of het niet een daad van zinloos geweld was. Ik heb een klein kind en diirf hem niet buiten te laten spelen. Uit zijn woorden kon ik opmaken dat het waarschijnlijk een geplande moord betrof. Maar ik kreeg het advies om mijn zoon maar een poosje binnen te houden. Of dat zo mak kelijk was met dat mooie weer. Voor het kind heet het dat de krantenjongen van de fiets was ge vallen.' Een aantal omwonenden verbaast zich over het feit dat het slachtof fer pas omstreeks een uur 's mid dags werd weggevoerd. De eerste anderhalf uur heeft het slachtoffer open en bloot op straat gelegen, daarna werd het lichaam afgedekt. 'Wat ik nou niet begrijp,' zegt een vrouw, 'dat 's avonds om zeven uur de krijtcontour van het lichaam nog op de stoep te zien was. Dat was heel luguber. Meestal geeft de politie de opdracht aan de brand weer om de zaak schoon te maken. Dat was erg slordig van ze.' Geschrokken Aan de Plesmanstraat, waar het slachtoffer woonde, reageert men ook geschrokken op'het drama. Ondanks dat velen het hebben zien aankomen. 'Je kon er eigen lijk op zitten wachten,' zegt een vrouw die nog van streek is. 'De politie stond hier constant voor de deur. Hun geschreeuw was tot ver in de buurt te horen.' Een van de buurmannen bevestigt het verhaal. Ook hij werd op zijn werk bezocht door de recherche. 'Het was geen gemakkelijke vent,' zegt hij over het slachtoffer, 'maar ik had geen problemen met hem en maakte wel eens een praatje. Elke morgen om zes uur stond hij hier al naast het blok om de kran tenjongens op te vangen, want hij runde van hieruit een depot. De ellende begon eigenlijk toen zijn zoon, die hier als kleine jongen uit huis werd gehaald, ineens weer te rug kwam. Dat moet ongeveer een jaar geleden zijn geweest. Hun ru zies waren de laatste maanden heel erg. De politiewagens reden af en aan.' Of de recherche het bewijs tegen de zoon al rond heeft, is nog de vraag. Maandagavond omstreeks half zes onderzocht een team met witte pakken nog de omgeving van het huis af, waar het slachtoffer woonde. Voorlopig zit de zoon vast op het bureau in Baarn en zal het drama komende dagen nog veel gespreksstof opleveren in een dorp dat in anderhalf jaar tijd met een tweede familiedrama met do delijke afloop te maken heeft. Bij een radarcontrole op de Amersfoortsestraat zijn zaterdag middag 35 automobilisten bekeurd voor te hard rijden. Meer dan 1400 voertuigen passeerden het oog van de radar, eentje met een snelheid van 109 kilometer, 29 kilometer meer dan is toegestaan. Op zaterdag 7 april organiseert de Raad van Kerken Soesterberg weer de jaarlijkse Palmpasenoptocht voor de groepen 1 en 2 van de ba sisscholen. Dankzij de medewer king van de leerkrachten van deze basisscholen zullen ongeveer 140 kinderen aan de optocht deelne men. De muziek wordt evenals vorig jaar weer verzorgd door de drum fanfare Jonathan uit Zeist. Odeon vrolijkt de optocht weer op met een groep majorettes. De Palm- paasstokken zijn weer bij de scho len gebracht en op zaterdag vanaf halftwee krijgen de kinderen in de Caroluskerk de broodhaantjes op de stokken geplaatst. De politie is bereid de begeleiding op zich te nemen, zodat de optocht veilig langs de geplande route kan lopen. Rolf van Dee heeft weer de voor bereiding en de feitelijke organisa tie verzorgd. De Palmpasenop tocht vertrekt om ca. 14:00 uur vanaf de Caroluskerk en zal om ca. 15:00 uur op het Dorpsplein ein digen. Bij droog weer wordt de volgende route gelopen: vanaf de Carolus kerk rechtsaf Rademakerstraat, rechtsaf Prof. Lorentzlaan, rechts af Chr. Huygenslaan, linksaf Buys Ballotlaan, rechtsaf Pfof. Lorent zlaan, linksaf Simon Stevinlaan, linksaf Plesmanstraat, rechtsaf Buys Ballotlaan, linksaf Gen. Win kelmanstraat, rechtsaf Gen. Spoor straat, linksaf Van Maarenplein, rechtsaf Gen. Winkelmanstraat, linksaf Van Angerenstraat, linksaf Dorpsplein. De kinderen kunnen de Palmpaasstokken dan afgeven bij oma, opa, andere ouderen, of deze mee naar huis nemen. Mocht het weer tegenzitten, dan zal een verkorte route (ongeveer in bovenstaand gebied) worden geko zen. Vanzelfsprekend kunnen ouders/begeleiders met de kinde ren in de optocht meelopen. Voor de kinderen is het natuurlijk extra spannend als langs de route veel kijkers staan. Zaterdag 7 april/zondag 8 april Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 14:30 viering in de Heybergh Zaterdag 19:00 zr. Marie-Anne; cantores Zondag 10:00 pr. Van Hoijdonk, gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; H.A. World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 maandag 08:00 uur: •F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, 88351517. Apotheek (geen weekenddienst): •Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, S80346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: •eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; •H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg •Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden al leen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 880900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ©035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ©351940, b.g.g. 351658 of 352626. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, ©352391. Grofvuil, ©035-6093666. HUISARTS van 14 t/m 21 april. De collega's nemen waar voor spoedgevallen. Zaterdag 7 april houdt peuter speelzaal de Pruttelpot aan de Van Angerenstraat van 10:00 tot 13:00 uur een Paasmarkt. Daar worden, naast tweedehands kle ding en speelgoed, veel leuke Paasspulletjes te koop aangebo den, die gemaakt zijn door creatie ve kinderen en hun ouders. Onder het genot van een kopje koffie en een stuk zelfgebakken taart of cake kan men zien hoe de kinderen geschminkt worden of meedoen aan een Paasworkshop. Natuurlijk is ook de Paashaas aan wezig. De opbrengst van deze Paasmarkt komt geheel ten goede aan de peu terspeelzaal. Tijdens de markt kunnen ouders hun kind vanaf 1,5 jaar laten inschrijven, het komt dan op een wachtlijst en vanaf 2,5 jaar is het van harte welkom op de Pruttelpot. Klachten bezorging Soesterberg Voor de abonnees in Soester berg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barne veld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soes- ter Courant op donderdag na bezorgd. De schrijfster Marion Bloem is de hoofdgast tijdens de literai re lunch die de SLAS óp zon dag 8 april organiseert onder het motto "Letteren a la carte'. Dat gebeurt in de sfeervolle ka pel van het Cenakel in Soester berg. Marion Bloem - die haar jeugd o.a. in Soesterberg heeft doorge bracht en dus een in zekere zin een soort 'thuiswedstrijd' speelt - heeft een indrukwekkend oeuvre op haar naam staan. Ze schreef diver se jeugdboeken maar ook romans voor volwassenen - haar 'Geen gewoon Indisch meisje' maakte diepe indruk - maakte films, do cumentaires en een aantal tv-pro- gramma's en is daarnaast ook een verdienstelijk schilderes. Terugke rende thema's in haar werk zijn erotiek, intimiteit en passie, maar ook het zoeken naar vriendschap, liefde, kunst en familiebanden, en de balans tussen het behoud van eigenheid en aanpassing aan de omgeving. Schrijven en reizen be horen volgens haar tot haar eerste levensbehoeften. De literaire lunch met Marion Bloem is de tweede die de Stich ting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) in samenwerking met de Stichting Cenakel Cultuur organi seert. De bijeenkomst begint op zondagmiddag 8 april om 12:00 uur en duurt tot ca. 14:45 uur. Het menu is bedoeld om de literaire fijnproevers ook op culinair gebied Marion Bloem. aan hun trekken te laten komen. Tussen de gangen door zal Marion Bloem de gasten voorlezen uit haar werk en daarover met hen in gesprek gaan. De kosten voor de lunch bedragen fl 45,00 per persoon, exclusief drankjes. Belangstellenden kunnen zich het beste van tevoren aanmel den bij de openbare bibliotheek Soest (Lenora Crom), ©6095811, of rechtstreeks bij het Cenakel (Peter Ensdorff), ©0346-332518. De kapel is te vinden aan de Amersfoortsestraat 18 in Soester berg, naast het Kontakt der Kont inenten. Zaterdag 7 april staat vanaf 19:00 uur de skibaan in Soesterberg weer in het teken van Waterworld. Na het succes van vorig jaar hebben de initia tiefnemers Stephan Zoetelief, Stephan Verheij, en Joost van Oostrum besloten om dit eve nement weer te organiseren. Met twee nieuwe basketbalpa len heeft de skeelerbaan op de hoek van de Kampweg en de Banningstraat er een nieuwe attractie bij. De baan waar 's winters op geschaatst kan wor den, wordt zaterdag weer open gesteld voor de skeelers en rol schaatsers. Het bestuur van de Stichting Sport en Spel Soesterberg, waar de ijs baan onder valt, is blij met de nieuwe voorzieningen. Ze hoopt daardoor meer bezoekers te trek ken. De baan is overigens tussen april en eind oktober geopend. Er is wel toezicht, maar zoals één van de bestuursleden zegt: 'We zijn geen kinderoppas, hele kleine kin deren moeten begeleiding hebben.' Omdat de stichting zich groten deels zelf moet bedruipen, betalen de bezoekers 1 gulden entree. Voor een seizoenskaart moet men 25 gulden neertellen. De ope ningstijden op woensdag, zaterdag en zondag zijn 's middags tussen één en vijf uur, en 's avonds tussen zeven uur en half tien. De baan wordt 's avonds verlicht, er is ook een koek en zopietent en een mi- niterras. Op de jeu de boulesbaan (inclusief bankjes) moeten de ouderen nog een jaartje wachten. 'We hadden die baan dit jaar al klaar willen hebben,' zegt voorzitter Ab Blok zijl desgevraagd. 'Dat is helaas niet gelukt. Die komt er volgend jaar wel;' De vrijwilligers zijn overigens op zoek naar versterking. Handige opa's en oma's zijn van harte wel kom. 'Het is een waardige afsluiter van het seizoen, waarbij spektakel en plezier hoog op de agenda staan', aldus snowboardleraar Verheij. Bij dit evenement starten de deelne mers op ski's of per snowboard van boven aan de piste, en skiën of boarden door een 12 meter lange bak met 50 centimeter diep water. Wie droog aan de overkant komt mag door naar de volgende ronde, waarbij er vanaf een lager start punt wordt gestart. De aanloop snelheid wordt daardoor steeds kleiner. Deze cyclus wordt net zo lang herhaald tot er uiteindelijk nog maar 1 deelnemer droog aan de overkant komt. Deze gaat dan met een aantrekkelijke geldprijs naar huis. 'Dit evenement is voor zowel snowboarders als skiërs', zegt hoofdtrainer Stephan Zoetelief van Ski- en Snowboard Club Soester berg desgevraagd. Vorig jaar was het een skiër die de hoofdprijs in de wacht sleepte. Iedereen die 14 jaar of ouder is mag meedoen. Aanmelden kan telefonisch: 0346- 352674 (na 12:00 uur) of via de website: www.board.to/soester berg onder het hoofdstuk 'Evene menten'. Uiteraard is iedereen die avond welkom op de skibaan om te komen kijken en vooral lachen. De skibaan is gelegen op het sportpark aan de Kerklaan. 2001 is door de Verenigde Na ties uitgeroepen tot het Interna- tionaal Jaar van de Vrijwilliger. Reden voor de krant om een aantal mensen in het zonnetje te zetten. Wie zijn ze, en wat be weegt ze? Een serie portretten. Is het valse bescheidenheid of heeft Aleida Geijtenbeek-Haver- kort al vaker in de krant gestaan? Ze roept in ieder geval al bij de deur: 'Je maakt er niet zo'n groot stuk van hoor.' Maar of ze het nou leuk vindt of niet, als je het over vrijwilligerswerk hebt, dan kun je niet om Aleida heen. Deze 78-ja- rige Soesterbergse zorgt er name lijk nog steeds voor dat kinderen in Roemenië van warme truien wor den voorzien. Ook gaan er regel matig pakketten met gedragen, goede en schone kleding naar Al banië. 'Alle kleding wordt uitge zocht en in dozen verpakt. De mannen- en vrouwenkleding apart. De dozen brengen we naar Am sterdam en vandaar uit gaat het naar Albanië.' De kinderkleding vindt ook zijn weg naar de congre gatie 'Alles voor Allen' in Breda. De zusters zorgen dat het op de juiste plekken in Roemenië komt. 'Als je in dat nonnenklooster op de zolder gaat kijken, dan ver dwaal je,' vertelt Aleida. 'Het ligt er vol met zakken en dozen. Aan die van ons hoeven de nonnen ge lukkig niets meer te doen. Die kunnen zo ongeopend weg, daar zijn ze heel erg blij mee.' En met de opbrengst van de fancy fair waar veel zelfgemaakte kinderkle ding wordt verkocht, kunnen de zusters ook weer nuttige dingen doen. Ook dat waarderen ze heel erg getuige de lange brieven die Aleida als verslag binnenkrijgt. Uitgaven Een foto met daarop een alleen staande moeder met tien kleine kinderen, laat zien hoe welkom de nieuwe truien uit Soesterberg zijn. Aleida haalt een klein boekje te voorschijn waar ze alle inkomsten en uitgaven bijhoudt van de afge lopen jaren. Ze heeft berekend dat er minstens voor twaalfduizend gulden naar de zusters is gegaan. 'Ik weet nog dat Ineke Poort, die als vroedvrouw in Oeganda werk te, een lezing gaf. Daar stond een hele doos met breispullen. Maar truien waren voor Oeganda te warm, daar zaten ze verlegen om dekentjes. Ik heb toen van dusters- tof een dekentje gemaakt. Dat was zo goed bevallen dat ik er meer heb gemaakt. Na verloop van tijd had ik tweehonderd dekentjes. Allemaal lapjes op elkaar gezig zagd.' Tante Lei, zoals ze in haar vroege re woonplaats werd genoemd, vindt het heel normaal dat ze op deze manier invulling wil geven aan haar vrije tijd. 'Toen ik hier voor in Zwolle woonde ging het ook vanzelf.' Alleen voelde ze zich daar niet zo gewaardeerd. In Soesterberg krijgt ze nog eens een pakje koekjes of een bloemetje. Zelf een koninklijke onderschei ding viel haar ten deel en een im mense taart vanwege het 75-jarig bestaan van de Soester Courant. 'Die paste nog maar net in de koel kast.' De basis voor het vrijwilligerswerk kreeg ze volgens eigen zeggen van huis uit mee. 'Mijn moeder baker de af en toe en zei wel eens als er weer een vrouw met een ziek kind thuis zat: neem je breiwerk mee en ga er even naar toe. En dat doe ik nu nog. Mensen opzoeken die al leen zijn, even praten. Het is eigen lijk met de paplepel ingegoten.' Haar handigheid in Soesterberg begon ze te ontwikkelen toen haar man, die timmerman was, een nieuwe tafel en stoeltjes liet ma ken. De zitting van de stoeltjes moest worden gevlochten en Alei da volgde een cursus. 'En daar was iemand die vroeg of ik geen zin had om bij het Rode Kruis te ko- Tante Lei. men. Ik ben daar toen als hand- werkleidster aan de slag gegaan. Ik vroeg vrouwen die goed konden breien of ze niet wat voor de wel- faremarkt wilden maken. Dat handwerken doe ik niet meer, wel ga ik nog bij mensen op bezoek.' Aleida doet alles op particuliere basis. Ze is niet aangesloten bij een vereniging. Behalve kleding maakt ze ook kaarten. Niet in haar een tje, dat wil ze er duidelijk bij zeg gen.

Soester Courant | 2001 | | pagina 13