Historisch boek broers Hilhorst is 'uit de hand gelopen hobby' PAKT HME FULL VHS Videotheek Videoland opent met 'knakenweekencP Berkenbos is niet meer... I aruóKOCK I 7 VARIA t Wildschut Optiek medewezicsiez 1 I AKTUELE DAMESMODE Scooterteam van politie schrijft 57 bonnen uit Geen parkeerschijf Theatergroep Pomodoro speelt in De Klarinet Wie vergelijkt leest de Soester Courant Job Helmers septet Veiling Spullenhulp Nieuw aan de Soesterbergsestraat Middelman J vjaasasaz WOENSDAG 4 APRIL 2001 SOESTER COURANT PAGINA 9 mer 7 Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Koken en torso's Rommelmarkt van PVO voor aanschaf nieuwe uniformen Rommelmarkt van SRS wijkt uit naar oude biebgebouw Kadosh Laatste restanten van Zonnegloren verdwijnen WIJ ZOEKEN EEN EN EEN MSI VEZKOOPEZVAZINC; i 'i i i i i i j i i Activiteiten van Amnesty Soest AMNESTY WAAKT Deuren naar keuze kenen/kenen kastanje aluminium/glas beuken/naturel kersen/zwart kastanje/vanille W I AKTI IFI F DAN Sophia van Amersfoort Koninginnelaan 22 3762 DE Soestdijk telefoon 035 - 602 59 96 de auteurs de taken verdeeld, 'maar daar is allemaal niets van te rechtgekomen. Om een voorbeeld te noemen: ik heb ontdekt dat het klooster Mariënburg van de Brigit- ten in Soest in het archief van de gemeente Amersfoort zit als klooster van Mariënhoven. Toen ik dat document bekeek, ontdekte ik dat het om het klooster van de Brigitten ging. Ik heb daarover een heleboel dingen uitgezocht, maar die zijn toevallig in een hoofdstuk terechtgekomen dat mijn broer verder geschreven heeft over de re formatie en de opstand. Het ge vaar was er dus wel degelijk dat we dingen dubbel zouden doen, maar dat namen we op de koop toe,' vertelt drs. Jan. Achteraf zegt hij dat het een heel lastige klus is geweest 'wantje wilt precies weten wat er aan de hand geweest is en dat is niet allemaal nagelaten in de archieven.' Als ze In Soest en Bunschoten is de po litie woensdag op pad geweest met een speciaal Scooterteam. Gecon troleerd werden in totaal 83 bram en snorfietsen, waarbij in 57 geval len proces-verbaal werd opge maakt. Meer dan de helft van de bonnen werden geschreven, omdat het voertuig was opgevoerd. Elf bromfietsers droegen geen helm en verder werden prenten uitgedeeld voor het ontbreken van een gele plaat of een certificaat. Eén ie mand reed zonder verzekering rond en van zeven brom- of snor fietsen functioneerde de verlichting niet of onvoldoende. In Soest vond de controle plaats aan het Dalplein. Na de officiële presentatie van hun boek signeerden beide auteurs, de broers prof. dr. Jos G.M. (links) en drs. Jan H.M. Hilhorst, op ver zoek van de eerste kopers hun werk. iets niet konden vinden, zijn ze niet in de valkuil gelopen waar menig andere amateur-historicus nog wel eens in wil duikelen, namelijk door aan 't fantaseren te slaan in de geest van: dan zal het wel zo ge weest zijn. 'In dat geval staat er vermoedelijk of waarschijnlijk of wellicht.' Ze hebben talloze archie ven bezocht, zelfs die van het Va- ticaan. Ook de illustraties hebben ze zelf bij elkaar gezocht, waaron der een onbekende tekening van Soest uit een museum in Dresden. Warboel Het resultaat van hun werk is een boek van 370 pagina's. 'Er kon nog veel meer in, maar het mocht niet te dik zijn. We hadden het idee dat het voor alle Soesters heerlijk moest zijn om het boek te hebben. Dus bij elk gegeven dat we vonden, ook al was het nog zo onbelangrijk, en er stonden namen bij, dan schreven we daar het ver haal bij. Op den duur kregen we daardoor een geweldige warboel van allerlei verhalen die eigenlijk niet zo belangrijk waren. Die heb ben we dus allemaal weggelaten.' Niettemin is het informatieve boek naar hun mening interessant ge noeg voor niet alleen iedereen met oprechte belangstelling voor Soest, maar ook voor wetenschappers. Of ze van plan zijn met die onge bruikte gegevens nog iets te doen? Drs. Jan: 'Ik niet. Ik ben inmiddels 74, ik hou ermee op. Mijn broer (66) gaat nog onverdroten voort en die zal er misschien nog iets mee doen.' Als dat inderdaad zo is, zal dat zeker geen dertig jaar meer duren! Zes automobilisten moeten het bekopen, dat ze vorige week dins dag de parkeerschijf niet hadden gebruikt, toen ze hadden gepar keerd in de Van Weedestraat of de Burgemeester Grothestraat. De politie controleerde in deze blau we zone en stak een bekeuring onder de ruitenwisser van de be treffende wagens. Liefhebbers van cabaretgezel schappen kunnen vrijdag 6 april aan hun trekken komen tijdens de voorstelling 'Toppers uit de 20s,c eeuw'. Dat is de nieuwe productie van theatergroep Pomodoro die zal optreden in ontmoetingscentrum De Klarinet aan de gelijknamige straat in Overhees. De voorstelling begint om 14:00 uur en is naar Soest gehaald door de Katholieke Bond van en voor Ouderen (KBO). De Soester af deling belooft een middag vol puur amusement, waarbij liedjes en sketches elkaar in flitsend tempo zullen opvolgen. De toegang is gratis. Omdat er niet kan worden gereserveerd, verdient het aanbe veling tijdig aanwezig te zijn. De zaal van De Klarinet gaat om 13:30 uur open. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 I Zaterdag 7 april Anders dan men bij Artishock ge wend is, is er deze avond geen opening van een expositie (deze is op zondag 15 april). Wel is er de mogelijkheid om alvast een kijkje te nemen in de expositiezaal, waar alle voorwerpen en schilderijen die zondag 8 april op de veiling ver kocht zullen worden tentoonge steld staan. De jazzmuziek staat deze avond centraal en voor de gelegenheid is Perron 5B ingeruild voor een zevenmansformatie on der leiding van bariton saxofonist Job Helmers. Elders in dit blad vindt men informatie over een op treden van dit septet op maandag 30 april. Zoals op alle jazzclub avonden gebruikelijk, zal deze avond vorm krijgen door de ver rassende combinaties en improvi saties van alle musici. Voor belang stellenden van de veilingstukken zijn er medewerkers van Spullen- hulp aanwezig die eventueel toe lichting kunnen geven. Aanvang 21:00 uur, toegang gra tis. Zondag 8 april: Voor de zoveelste keer houdt Kringloopcentrum Spullenhulp op zondag 8 april haar jaarlijkse vei ling. Er zijn weer tal van bijzonde re schilderijen, antiek keramiek en aardewerk en curiosa te koop. Ook de boeken zijn vermeldenswaard. Zoals gebruikelijk is de veiling ook dit jaar weer in Artishock. Vanaf zaterdagavond 7 april kunnen be zoekers van de Jazzclub Perron 5B de te veilen goederen alvast bekij ken. Alleen de boeken zijn dan nog niet te bewonderen. Dit jaar is een deel van de op brengst voor Artishock zelf. Het geld komt ten goede aan de nieuw aan te schaffen piano voor het cen trum. Erik van Veldhuizen zal per soonlijk aan het einde van de mid dag de cheque in ontvangst komen nemen. Svedex Visions Standard Svedex is een echte ruimtespecialist. Dat zie je aan al hun kasten. Stuk voorstuk staaltjes van efficiëntie, gebruiksgemak en...schoonheid! Maar het mooist van al is, dat u zélf mag ontwerpen. Maak uw keuze uit vele deuren. En stel zelf uw kast samen, afgestemd op uw behoefte. U mag het zeggen bij SleepWorld, de slaapkamerafdeling van... WONEN V*/ Birkstraat 99 (hoek van Lenneplaan) Soest, tel. 035-6011004 konden herleiden, kwamen ze steeds meer van Soest te weten. Het leek hun een uitdaging om te proberen al die interessante gege vens vast te. leggen; 'hoewel geen van ons als econoom ook maar iets van geschiedenis wist, laat staan hoe het resultaat eruit zou zien. We zijn er gewoon aan begonnen en zo is het een uit de hand gelo pen hobby geworden,' vertelt drs. Jan. Zij beschouwen het resultaat van hun inspanningen als een stan daardwerk over de oudste geschie denis van Soest. Eerder hebben gerenommeerde historici ook over de geschiedenis van Soest geschre ven, 'waarvan wij hebben kunnen aantonen dat er dingen onjuist waren.' De laatste van de Hilhorsten die een deel van zijn leven in Soest had gewoond, was hun overgroot vader. Op een gegeven moment vertrok hij naar Nijkerk. Hun grootvader trok naar het Noord- Hollandse Laren, waar ook hun ouders en dus ook beide broers woonden. Hun vader trok pas op z'n 75c naar Soest, waar hij tot z'n 95c op Hoog Soestdijk woonde. In die tijd kwamen de broers door regelmatig bezoek pas voor het eerst in contact met Soest. Dat ze in feite geen enkele band met Soest hadden, hebben ze niet als een handicap ervaren. 'We hadden immers helemaal geen haast. We zijn eind van de jaren zeventig be gonnen. Dan zoek je een uitgever, dan moet er nog wat veranderd worden en het moet altijd kleiner worden dan het was.' Taken verdeeld Om te voorkomen dat er dubbel werk gedaan zou worden, hadden Di Lassostaat 65", tel, 6022195 Op de dinsdagen 17 en 24 april, van 17:30 tot 21:30 uur, kan nog worden deelgenomen aan de kookcursus Koken in een handom draai. Dit is een basiscursus voor hen die snel de kneepjes van het vak willen leren. Op het menu staan soepen, eenpansgerechten, stoofpotjes, salades en sauzen. Na afloop van het praktische gedeel te van de les wordt gezamenlijk genoten van de zelfbereide heer lijkheden onder het genot van een glas wijn. Kosten voor de cursus: 80,00; ingrediënten: 70,00. Voor liefhebbers van werken met natuurlijke materialen is er op vrij dag 20 april, van 9:00 tot 15:30 uur, gelegenheid deel te nemen aan een workshop Torso maken. Van gaas, gevuld met mos en spag- num, wordt een torso gemaakt. Deze kan worden 'aangekleed' met plantjes en diverse natuurlijke ma terialen. Kosten voor de work shop: 50,00; materialen 50,00. Informatie, inschrijving en cursus programma: Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, S86022195, e-mail: vu- soesl@csnet.nl; openingstijden: maandag 13:00-16:00 uur, dins dag, woensdag en donderdag 10:00-13:00 uur. De kracht van de reclame ligt in de herhaling Modieuze, trendy of gewoon traditioneel gekleurde glazen in je bril. Bruin, rose, oranje, blauw, groen, geel alles is mogelijk. Gediplomeerd Optomelmt, lid A N VO BRILMODE CONTACTLENZEN OOGMETING OOGDRUKMETING Zuidpromenade 14,3768 EM Soesl. Tel - en faxnr. 035 - 602 22 12 'De bevalling is voltooid,' stel de de voorzitter van de Histori sche Vereniging Soest, drs. Wim de Kam, vast aan het eind van de lezing als onderdeel van de jaarvergadering. Hij doelde daarmee op de tijd, ruim dertig jaar, die de schrijvers, prof. dr. Jos G.M. Hilhorst en drs. Jan H.M. Hilhorst, eraan hadden besteed. Die lange periode van diepgaand onderzoek werd vo rige week dinsdag in het Gilde- huis afgesloten met de officiële aanbieding van het eerste exemplaar van het boek 'Soest, Hees en De Birkt, de geschie denis van Soest van de achtste tot de zeventiende eeuw' door één van de auteurs, drs. Jan H. M. Hilhorst uit Arnhem, aan loco-burgemeester Neks Blommers. Twee broers hoeven blijkbaar geen tweeling te zijn, laat staan een een eiige, om onafhankelijk van elkaar met hetzelfde bezig te zijn. Dit was het geval met de broers prof. drs. Jos in Oegstgeest en drs. Jan in Arnhem die, zonder dit van elkaar te weten, begonnen waren met het schrijven van de geschiedenis van Soest. Op het moment dat ze er achter kwamen dat ze allebei met hetzelfde bezig waren, besloten ze samen verder te gaan met het schrijven van een boek. Dat was ruim dertig jaar geleden, toen ze op zoek waren naar de ge schiedenis van hun voorouders. Die komen oorspronkelijk uit Soest. Gedurende hun speurtocht naar de geschiedenis van het ge slacht Hilhorst, die ze tot 1350 Muziekvereniging Patiënt Vincit Omnia (PVO) wil nieuwe unifor men aanschaffen en daar is natuur lijk geld voor nodig. Eén van de inzamelingsacties betreft een rom melmarkt die op zaterdag 23 juni zal worden gehouden bij Houthan del A.P. van Doorn aan de Ko ningsweg. Nu al kunnen elke zaterdag tussen 10:00 en 12:00 uur spullen worden ingeleverd, eveneens bij deze hout handel. Leden van PVO zijn dan aanwezig om de aangeboden waar in ontvangst te nemen en ze in een container op te slaan. Wie de spul len niet zelf kan brengen, kan con tact opnemen met de muziekvere niging. Het PVO-gebouw is te be reiken onder telefoonnummer 6022268. De jaarlijkse rommelmarkt van de Stichting Rommelmarkt Soest (SRS) heeft een nieuwe locatie gevonden rond het voormalige bi bliotheekgebouw aan de Albert Cuyplaan. Daar vindt op zaterdag 12 mei de editie van dit jaar plaats. Nu al doet de organisatie een be roep op de plaatselijke bevolking om spullen te bewaren, die over vijfenhalve week verkocht kunnen worden. Het gaat daarbij om hoofdzakelijk kleding, huishoude lijke artikelen (geen grootmeubi- lair), speelgoed, goederen uit oma's tijd, boeken en andere klei ne zaken. Komende vrijdag - 6 april - opent de nieuwe videotheek 'Videoland' zijn deuren aan de Soesterbergsestraat 57. In het voormalige pand van fotograaf Willem van Oosten kan men voortaan terecht voor video films én dvd's. Het eerste week end vrijdag 6, zaterdag 7 en zondag 8 april - kosten alle films slechts 2,50. 'Videoland' is de videotheek van Johan Boekhout, zijn vrouw Ange- lique en haar zusje Diana Kalden- hoven, die alle drie afkomstig zijn uit Soesterberg. Johan werkte tot dusver als kok in de Uithof in Utrecht, waar Angelique werk zaam is in het UMC. Diana werkt bij de Utrechtse rechtbank. De zusjes houden hun baan als partti mers aan, naast de werkzaamhe den in de videotheek. 'Videoland' is een franchise-organisatie van zelfstandige videotheken. Deze eerste Soester vestiging is de 190e van die naam in het land. In de collectie treft men uiteraard diverse premièrefilms (zie daar voor de advertentie elders in dit blad) aan, waaruit wel blijkt dat het assortiment zeer 'up tot date' is. Naast de videofilms biedt 'Vi deoland' ook een fors aantal dvd's - zeg maar: films op cd-rom - waaronder ook een aantal premiè res. Daarnaast zijn er ook allerlei games verkrijgbaar, voor Nintendo 1 en 2. Verder kan men er terecht voor alles wat het bekijken van een film thuis de sfeer meegeeft alsof men in de bioscoop zit: snoep goed, chips, popcorn - net als in de échte bioscoop. 'Uif de muur' De collectie is heel breed opgezet en omvat een groot aanbod in al lerlei genres: avontuur, spanning, romantiek, humor, erotiek, maar ook kinderfilms.. Heel bijzonder is de video-automaat in de gevel, Foto: Herman van Dam waardoor men 24 uur per dag een film 'uit de muur' kan trekken. Daarvoor moet men in het bezit zijn van een speciaal pasje, dat ui teraard in de videotheek verkrijg baar is. In totaal zitten er 315 films in de automaat, dus daar is waar schijnlijk altijd wel een film bij die de klant aanspreekt. In de toekomst zal het assortiment waarschijnlijk nog wel uitgebreid worden, zegt Angelique, die de nieuwe zaak beschrijft als' een beetje uit de hand gelopen hobby', die ze samen met haar man en haar zusje heeft. Met het openings weekend willen ze gelijk een goe de, feestelijke start maken. 'We maken er iets gezelligs van, met een hapje en een drankje en Dis- ney-ballonnen voor de kinderen.' De openingstijden van Videoland, Soesterbergsestraat 57, zijn: maan dag-vrijdag 13:00- 21:00 uur; za terdag en zondag 12:00-21:00 uur. Kijkuur: zondag van 12:00 tot 13:00 uur. Om 13:00 uur gaat de veiling van start. Maandag 9 april: 'Een vrouw leeft alleen door de man die haar tot een vat maakt". Meir en zijn vrouw Rivka wonen in de wijk Mea Shearim, bolwerk van de ultra-orthodoxe joden in Jeru zalem. Zoals het daar hoort, leven beiden naar de letter van de wet. Er kleeft echter een smet op hun huwelijk: de zo gehoopte zwanger schap blijft uit. Meirs vader, een chassidische rabbijn, wil dat zijn zoon daarom van Rivka scheidt: in zijn ogen is een onvruchtbare vrouw geen vrouw. Dat de biolo gische oorzaak niet bij Rivka ligt, maar bij Meir, is slechts een bij komstigheid. Met haar verstand lijkt Rivka de onafwendbaarheid van een scheiding aanvaard te heb ben, immers: ook zij kent en res pecteert de wetten. Maar haar hart spreekt een andere taal; Rivka houdt van haar man en hij van haar. 'Niet eerder is er in Israël een film gemaakt die zo eerlijk doordringt tot de levenswijze van deze groep joden', schreef correspondent Sa- lomon Bouman in de Volkskrant. Eerlijk en indringend is KADOSH ('heilig') van Amos Gitaï zeker. Ondanks zijn rustige, registrerende stijl heeft de film een onmisken baar benauwende boodschap. De door God aan de voorouders ge geven wetten bepalen alles, zo toont hij, zelfs de volgorde waarin 's ochtends de sokken moeten worden aangetrokken. Aanvang 20:30 uur, entree 10,00 - c.j.p./65+7,00. Reserveren: van maandag t/m vrij dag van 9:00-13:00 uur - ffi 6019577. ien woning, dan wordt u binnen rijken van de reactietermijn 'der. Zonder een aanbiedings- k de woning van binnen te zin tussentijds te informeren HET IN AANMERKING BENT IONING ONTVANGT U GEEN jzing woningtoewijzingen worden zicht Daarbij wordt aangege- i een woning zijn ontvangen en i starter of doorstromer is de leeftijd, de woonduur, de ke of economische binding en untenaantal vermeld. Op die ting maken van uw kansen op en eventueel uw woonwensen len t mogelijk om op medische of jentieverklaring te verkrijgen, lerkt aantal gevallen zal een slechts van toepassing is voor verstrekt Informatie hierover .fdeling Publiekszaken van de svesting. serieuze klacht mocht hebben K g, dan kunt u die schriftelijk I nte Soest, Adviescommissie J stbus 2000, 3760 CA SOEST. 1 ',81 1,10 3,91 2000 - srmering, huismeester, itiemogelijkheden in lorend dienstencentrum rs/doorstromers 2 oor kandidaten jonger dan 6s! ient het inkomen voor 1 istaanden min. f 2850,- en wee pers.huish. min. f 3250- voonbon gevulde woonbonnen worden rdt gecontroleerd of u aan alle woonbon, waarbij alles klopt oor starters geldt de leeftijd en elijke of economische binding oeriode dat men woonachtig is bovenaan de kandidatenlijst olijke gegevens zoals leeftijd, oonduur gecontroleerd met de eentelijke Basisadministratie e gegevens juist dan wordt de aar/verhuurder aangeboden, in krijgt u via de gemeente een i de leges ad 93,50 tingsvergunning kunt betalen. Dagen en uren in overleg. Graag schriftelijke sollicitaties t.a.v. mevr. G.M.E. Berens woningen met de grond gelijk ge maakt. Daarnaast moeten de nuts- leidingen, de riolering en de asfalt weg nog verwijderd worden, een klus die al met al nog wel een maand of anderhalf in beslag zal nemen. Van het Zonnegloren- complex resteert op dit moment alleen nog het poortgebouwtje, waar Radio Soest ooit gevestigd was. Dat is inmiddels eigendom van Amstelland; de bestemming ervan is niet duidelijk. t over het toewijzingssysteem K echt bij Achtgoed Wonen en I ifdeling Publiekszaken van de zijn hier informatiefolders int u ook vinden op internet: n en wonen, woonruimte- bestaat uit de gemeenten schoten, Eemnes, Leusden, Deze week is de tinna Asbo be gonnen met het opruimen van de laatste restanten van Zonnegloren. Het 'dorpje' Berkenbos, dat achter het voormalige ziekenhuis lag en tientallen jaren lang onderdak bood aan verpleegkundigen en an dere medewerkers, is sinds aigeio- pen maandag verlaten. Direct na het vertrek van de laatste bewoner werden de huisjes allemaal volledig 'woononklaar' gemaakt door de gevels en de raamkozijnen te ver nietigen. Inmiddels worden de oor de desbe- Ide bonnen of te huurder. <ken verhuurder. um:J IJ Ier de 18 jaar I I I oning:/. rf. invullen) rmer zie spelregels) d. i periode van agt uw enkele i van een gehandi- ïhorende persoon De Werk- groep Soest van Amnesty Internatio nal richt zich de ko mende we ken, naast de 'gewo ne' activi teiten als bliksemac ties inzake martelen, doodstrafuit spraken en de maandelijkse schrijf- acties, op drie zaken. Tot 13 april is er in de bibliotheek foto's en actiemateriaal een overzicht te zien van het werk dat Amnesty International doet. Op vrijdag 6 april staat de werkgroep Al-Soest in de bibliotheek met brieven die geschreven kunnen worden voor mensen die gevangen zitten en gemarteld worden. Op 12 april vindt er op het Griftland Col lege een grote Amnesty-actie plaats; de leraren geven in de les sen informatie over het werk dat Al doet; de leerlingen kunnen schrijven voor gevangenen en er staat een kraam van de werkgroep AL De acties van Amnesty hebben ef fect: als laatste verheugend bericht meldde Al-Amsterdam de vrijla ting van Mohamad Ezam Moha- mad Nor te Maleisië. Hij is vrij in afwachting van zijn proces en is niet gemarteld. Zijn proces is op 6 augustus en hij wordt ervan ver dacht te hebben opgeroepen tot een vreedzame demonstratie tegen corruptie en vriendjespolitiek. Ui teraard zal AI wederom in actie komen wanneer hij alsnog tot een gevangenisstraf wordt veroordeeld. Dan zal om zijn onmiddellijke vrij lating worden verzocht.

Soester Courant | 2001 | | pagina 9