Heeren van Brederode 'Windhond Actiejaar 2001' 1B? V*h k.9»te.h Artishock kan piano kopen I Verdwenen ^ffi Soest paaprotten* paa*- haatffjes, paasgebak™ paastaart mm Soest 50 jaar geledenl 7 OP SOEST! mannenmode Koninginnelaan 24 - Soestdijk Dagboek maart De wind is niet altijd vrij geweest Zo bouw je kennis op' Smullen bij De Smickel voor stickeractie winnaar YoorpaassfoUeHy WOENSDAG 11 APRIL 2001 i SOESTER COURANT PAGINA 11. Sand Lacoste CORNELIANI Gentiluomo Riverwoods René Lezard Marc O'Polo Tel. 035-6035744 tecord opbrengst Spullenhulp-veiling I - 1ï Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest 'Laat de wielen draaien' Vossestein weg: Windhond 500 'Zet uw beste beentje voor' 'Zet de bloemetjes buiten' gaai n minnelijk naar tandtechnisch laboratorium SCHRAVEMADE B.V. Leven op de Enghj Meningen van lezers I MKZ MKZ (2) SOESTER?tCOURAMT www.lieereiivanbrederode.iil Ruim zestienduizend gulden was het bedrag dat Spullen- hulp-coördinator Jacintha Schrijer afgelopen zondagmid dag om half zes in kas bleek te hebben. Na een enerverende veiling, waarbij als gebruikelijk de spanning af en toe hoog op liep, kon zij tevreden terugzien op dit resultaat. Meer dan 200 stukken waren door de veilingmeester ter verkoop aan- I geboden. Voor de meest waarde volle curiosa bleek de prijs op te kunnen lopen tot vele honderden guldens. Bij het bieden ging het er dan ook professioneel aan toe, zo- j dat menige, vooraf vastgestelde 'bovengrens' moest worden bijge- steld. Zoals eerder democratisch bepaald binnen het team van Spul- i lenhulpmedewerkers, was van de i opbrengst vijfduizend gulden be- j stemd voor de aanschaf van een piano door Artishock. j In zijn dankwoord memoreerde rtishock voorzitter Erik van Veldhuizen de sympathieke wijze van financiering waarvan op deze nanier sprake was. 'Al die mooie dingen, ooit voor de eerste keer gekocht, waren zo dierbaar dat bij het afstand doen werd gekozen voor de zorgvuldige afwikkeling door Spullenhulp. Vanmiddag be- j gon de kringloop opnieuw, omdat wederom tal van eigenaars geluk kig zijn over hun aankoop. Met als resultaat dat in Artishock binnen kort een fraaie piano kan worden bespeeld. Zowel de musici als het publiek kunnen daar dan weer nenig uur veel genoegen aan be- Heven!' «Ij 5ooo.~4 De culturele vereniging heeft nu in het speciaal ingerichte fonds al met al bijna tienduizend gulden binnen, zodat Gerrie Jonker (hoofd werk groep klassieke muziek) tot de aanschaf zal kunnen overgaan. Zij zal daartoe worden bijgestaan door beroemde pianisten van de werk groep jazz als Rob van den Broeck Erik van Veldhuizen (Artishock) neemt de cheque in ontvangst van Jacintha Schrijer (Spullenhulp). en Henk Meutgeert. Het streven is nog aan het eind van het eerste seizoen een speciaal 'openingscon cert' te organiseren. Deze week brengen we in Verdwe nen Soest een foto van een Soes- ter familie in. De foto moet aan de kleding te zien ver voor de oorlog zijn gemaakt. Ze hebben echt hun zondagse kleren aan en misschien staan ze wel op het punt om naar de kerk te gaan of mogelijk naar een feestelijke gelegenheid. Even bij de voordeur poseren, vermoe delijk ook een eenvoudig huisje. Wie kan ons iets meer over deze op 886012158. Dit dagboek verschijnt dit jaar tien keer op deze plek in de Soester Courant, om Soest op de hoogte te houden van wat er al lemaal gebeurt in en rondom het Windhond Actiejaar. Op 19 mei organiseert Stichting De Windhond, in samenwerking met Tempo Wielervereniging, nog een primeur: een fietstocht van ongeveer 30 kilometer, door de vrije natuur in en rond Soest. Da tum: zaterdag 19 mei. Starttijd: 14:00 uur. Plaats: Start en finish op het molenterrein (hoek Molen straat/Molenweg). Inschrijving: zaterdag 19 mei vanaf 13:00 uur op het molenterrein. Kosten: Geen?! Informatie: www.windhond.nl De wind is gratis. Tegenwoor dig is dat zo» Maar tot 1798 was dat alleen het geval in Drente. In de rest van Neder land bestond een zogenaamd windrecht, dat in officiële ak ten werd vastgelegd. Het 'Recht van de wind' beteken de het recht om te verhinderen dat in hetzelfde dorp een andere wind molen werd gebouwd. Het was dus eigenlijk een soort concurrentiebe ding. De wind behoorde toe aan de vorst of aan degene aan wie de vorst dit recht had overgedragen. De molenaar kreeg toestemming om de wind te gebruiken via een zogenaamde 'windbrief. Voor de familie Varenkamp, die van 1632 tot 1774 de molen op de Soester Eng beheerde, heeft het windrecht altijd een rol gespeeld. De molenaarsfamilie Smits heeft met het windrecht alleen de eerste 24 jaar wat te maken gehad; zij kwamen in 1774 op de Windhond. Vindt U ook dat 'de Windhond' rond moet? Wilt U donateur of begunstiger worden? Of op anderewijze hel pen, bijvoorbeeld als vrijwilli ger. Neem dan contact met ons op. Bel 035-6014841, of schrijf (zonder postzegel) naar Stich ting 'De Windhond', Antwoord nummer 7006, 3760 TA Soest, of kijk op www.windhond.nl De oproep van Marcel Vossestein, ter gelegenheid van zijn afscheids receptie op 29 maart jl., was niet tegen dovemansoren gezegd. Eer der besteedde deze krant aandacht aan zijn overstap van de gemeen te Soest naar het Gewest Eemland. In de uitnodiging voor de receptie, die het gemeentebestuur hem aan bood, stond te lezen: 'Marcel vindt het leuk om tijdens de receptie iets bij te dragen aan de Soester sa menleving. Dit jaar is het 'Wind hond Actiejaar'. Bedoeling hiervan is om de jammerlijke sloop in 1930 van de stellingkorenmolen 'De Windhond' ongedaan te maken. Sinds 1737 sierde deze molen de Soester Eng, maar sinds 1930 stel len de Molenweg en Molenstraat het zonder molen. Marcel wil graag alle genodigden verleiden tot een bijdrage voor de herbouw van de molen met de slagzin: Geef minstens een piek voor elke wiek!' Marcels oproep was niet tever geefs. Het stichtingsbestuur is bij zonder verheugd met het resultaat van 500,-. In de persoon van Marcel Vossestein is de ware am bassadeur voor de herbouwplan nen gevonden. Goed voorbeeld doet goed volgen! Voor nadere in formatie: S. Overduin, secretaris stichtingsbestuur, §86014841. Volgende week zaterdag gaat de eerste Molenloop van start, over en rond de Soester Eng. Deze eer ste (en hopelijk niet de laatste) Molenloop wordt georganiseerd in samenwerking met Atletiekvereni ging Pijnenburg. Dus: doe mee, voor de hoofdprijs of puur voor de lol. En ook om uw steun voor de herbouw van een historisch ele ment van Soest te tonen. Datum: zaterdag 21 april 2001. Start: 15:00 uur, vanaf het molen terrein (hoek Molenstraat/Molen- weg). Parcours: 1800 m. over en rond de Soester Eng (mogelijkheid om in te schrijven voor 1, 3 of 6 ronden). Inschrijving: 21 april van af 13:00 uur op het molenterrein. Kosten: Geen! (Uiteraard zullen er formulieren beschikbaar zijn om u aan te melden als donateur en is' elke vorm van steun van harte wel kom). Koninginnedag -30 april - start van de 'Vlijtige Liesjes-actie!' Tuincentrum 't Vaarderhoogt sponsort 'De Windhond'. Vanaf 30 april kunt u de hele zomer vrolij ke Vlijtige Liesjes kopen in Tuin centrum 't Vaarderhoogt. Dat is op zich niets nieuws natuurlijk, maar wel nieuw is dat, in verband met het Windhond actiejaar, Tuincen trum 't Vaarderhoogt 10% van de verkoopprijs van elk verkocht Vlij tig Liesje stort op de rekening van 'De Windhond'. Dus, zet uw hele tuin vol met die vrolijke bloemen en laat 'De Windhond' daarvamde vruchten plukken. Foto: Soester Courant De tweede winnares van de 'Windhond-stickeractie' is Liek van Dijk, hier op de foto met Milan (6 jaar) en de Windhond-sticker keurig op de fiets geplakt. De prijs: een dinerbon, aangebo den door pannenkoekenboerderij 'De Smickel'. x> 2 l nrr^Sil BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Beukenlaan 46 - Soest - Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A - Soest - Tel. 601 38 77 Leerlingen van de Montesso rischool Soest zijn bezig met de bouwplaat van de Windhond, die deel uitmaakt van het Windhond lespakket. Ook de Prof. Waterink- school, de Desmond Tutuschool, de Driesprong, De Werveling, De Prins Willem Alexanderschool, de Daniëlschool, de Ludgerusschool, de Insingerschool, de 2e Van der Huchtschool, de Wegwijzer, de Bron en de Da Costaschool werken met het Windhond-lespakket. de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 87,- (incl.) Rademakerstraat31a Soesterberg - Tel.: 0346 - 351 530 Uit de Soester Courant van Dinsdag 10 April 1951 DIERENBESCHERMING OVER MAART. Bij de inspecties in Maart bleek, dat verschillende kettinghonden zeer slecht behuisd waren. Van een hond was het hok niet meer dan een ruïne, waarin wind en regen vrij spel hadden. Bij een ander ontbrak een plank, zodat dit hok ook al niet veel beschutting bood. De eigenaren werden aangezegd een en ander ten spoedigste in orde te brengen. Volgens de poli tieverordening moeten de honden hokken aan bepaalde eisen vol doen, blijven de eigenaren in ge breke, dan kan proces-verbaal worden opgemaakt. Overigens valt het te betreuren, dat deze "stok achter de deur" nodig is en er bij zovele hondenbezitters er zo wei nig zorg en medegevoel aanwezig is ten opzichte van de aan hen toe vertrouwde dieren. Meerdere vee-transport-wagens werden gecontroleerd, terwijl voor een zieke duif, die aan diphterie leed, de hulp van een dierenarts werd ingeroepen. GEEN VUIL LANGS OPENBARE WEGEN. Nog steeds blijken sommige inwo ners hun huisvuil te deponeren langs de openbare wegen. Ver schillend vuilwerpers zijn bekeurd en kregen gelijkertijd opdracht het vuil weer op te ruimen. Wanneer aan dit bevel niet wordt voldaan, dan doet Gemeentewerken dit, doch dan uiteraard op kosten van de overtreders. EUROPA MOET EEN EIGEN STANDPUNT GAAN INNEMEN. Verontrustend is verder, dat de maatregelen, die men tot nu toe in de Ver. Staten tegen de prijsstij ging heeft getroffen, niet anders dan als dilettantenwerk kunnen beschouwd worden. In en na de oorlog hebben wij in Europa wel geleerd, dat een doeltreffende prijsbeheersing alleen kan worden verkregen door een gesloten sys teem van grondstoffentoewijzing gepaard aan een distributiestelsel. In Amerika kan men nauwelijks van systeem spreken en heeft men aan de prijsstabilisator zelfs de meest elementaire bevoegdheden, die voor zijn werk nodig zijn, niet gegeven. Hieruit kan niet anders dan een verdere inflatie van de monetaire overeenkomsten en de daarmee gepaard gaande politieke druk eveneens inflatie in Europa betekent. Europa is echter politiek en economisch veel meer ervaren dan Amerika en ook niet zo ge neigd tot paniek, omdat ons we relddeel al zoveel oorlogen over leefd heeft. Daarom wanhopen wij niet aan de mogelijkheid om het gevaar, dat uit de Amerikaanse overproductie aan goederen voor de gehele we reld voortspruit, te beteugelen. Wil Europa niet van de voeten gesleept worden, dan moet het een eigen standpunt worden, dan moet het een eigen standpunt gaan inne men, een eigen politiek gaan vol gen en daarbij vooral zorgen, dat een nodeloze prikkeling van de te genstanders wordt voorkomen. Amerika zelf, dat sinds 1945 tien tallen miljarden dollars aan indus triële uitbreidingen besteed heeft, zal dienen te beseffen, dat een overmatige expansie van zijn pro ductie een even dodelijk gevaar kan zijn als een te geringe produc tie. De Amerikanen hadden deze les al in de vorige wereldcrisis kun nen leren, doch zij zien blijkbaar de parallel niet met de tegenwoor dige tijd. Daarom is een van de grootste gevaren van vandaag ge worden, dat men zal trachten een economische crisis te ontgaan door de muil van het oorlogsmonter zo wijd mogelijk open te zetten. Voor al uw reparaties en adviezen. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest Telefoon 035 - 602 02 49 Aflevering 35 De buurman Afgelopen weekend was de buur man jarig. Voor de goede orde: de buurman is niet de man van de buurvrouw. Ik wil al een paar maanden een stukje schrijven over de buurman. Er liggen drie con cepten klaar - maar het komt er niet van. Want wat moet je schrij ven over een buurman aan wie niets mis is? Die dol is op zijn kind en op zijn kat; bij wie je te recht kunt als je je hart wilt luch ten, of zomaar voor een praatje? Met wie je lol kunt maken, maar die ook heel serieus kan zijn? Zo'n buurman dus. De verjaardag van die buurman nu was de aan leiding voor een kleine aanvaring tussen de buurvrouw en mijzelf. (Buurvrouw: dit stukje is dus mijn sanctie!) Wat was het geval? De buurvrouw en ik hadden afgesproken dat we samen om twee uur 's middags naar die buurman zijn ver jaar spartijtje zouden gaan, want we zouden ook samen een cadeautje geven. Sta ik met mijn goede ge drag - eerst al om half negen op het voetbalveld, daama snel alle shirtjes en broekjes gewassen - om twee uur voor haar deur: en dan wordt er niet open gedaan. Dan maar alleen naar het feestje. Nog een paar keer terug om te zien of ze er al is. Ook een beetje bezorgd... er zou toch niets ge beurd zijn Ze zal toch niet van het keukentrapje gevallen zijn en bewusteloos op de grond liggen? Komt ze een uur later doodleuk aanzakken: het was zo gezellig bij de opening van de Wereldwinkel, ik ben ook nog even bij Spullen hulp geweest, en toen ben ik hele maal de tijd vergeten... Het is dat de buurvrouw dol is op haar kind en haar kat, en dat je bij haar te recht kunt als je je hart wilt luch ten, of zomaar vooreen praatje, en dat ze altijd voor je klaar staat, maar anders! Olga Duijm Als gepensioneerd landbouwer wil ik mijn zegje even kwijt over de mond- en klauwzeer (MKZ). In de jaren dertig heb ik meegemaakt dat de ziekte kwam en na circa veertien dagen weer verdween. De dieren gingen er niet dood aan, misschien een zwak kalf of zwak ke koe. Ik hoor Boer Koekoek nog zeggen: gewoon laten uitzieken, het is net als griep bij mensen, maar dan geen blaren op de tong. In de ja ren dertig was er ook een enorm overschot aan vee. De kalveren blikken, de biggen merken, de boeren mochten een klein aantal vee opfokken. Ondanks de armoe dige tijd was er een overschot aan vlees. Afijn, dat was de tijd van minister Colijn. Nu willen de boeren alsnog rund vee inenten, maar als de export van vlees en misschien zuivel stopt, wordt het nog fataler dan nu. Als geënte koeien toch dood moe ten, is dat vlees toch geschikt voor binnenlands gebruik (volgens de deskundige). Geen gevaar dus voor brandstapel of kadavers. Ver der hoor ik links en rechts zeggen dat vlees massaal wordt ingevoerd uit onder andere Argentinië. Dat zou dan kunnen vervallen. In Hol land is dan wel vlees genoeg. Varkens groeien de stallen uit. In de Betuwe en Brabant zijn onge veer 10 miljoen dieren, hoor ik zeggen. Dat zijn er veel meer dan mensen in die gebieden. Met sub sidie werden grote stallen ge bouwd, de arme boeren werden grootschalige vleesexporteurs en zorgden voor een overschot aan mest. De banken groeiden mee, dus er is een goed draaiende toe stand. Maar na de varkens werd het een grootschalige ramp. J.H. Wantenaar Open brief aan het College van Burgemeester en Wethouders. Het is wel meten met twee maten, wat er nu gebeurt. Iedereen houdt zich aan de regels, wandelen op de bospaden, honden aan de lijn enz. En dan zie je in de verte weer een colonne van die terreinfietsers aan komen, blik op oneindig en ze crossen alle bossen door, verstoren de natuur, jagen de reeën op hol en fietsen maar, dwars door strui ken, boompjes en noem maar op. Met hun felgekleurde uitrusting is er geen pad meer veilig, als ze maar door de bossen kunnen ros sen en nu helemaal ongehinderd, want er is geen wandelaar meer. Deze wandelaars respecteren ten minste het verzoek van de ge meente. Het waren al kwelgeesten, maar nu maken ze het helemaal bont. Dit heeft niets meer te maken met fietsrecreanten, die houden zich wel aan de regels. Kunt u uw ge dachten hier ook aan wijden? Met vriendelijke groet, R. van Stein GEVRAAGD VASTE BEZORGERS inSoest voorde Aanmelden: tel. 6014152

Soester Courant | 2001 | | pagina 11