mpcoB ïpots i? PARKET f^jSr s 2001 Jaar van de vrijwilligers rSWls Zorgloket is verhuisd naar gemeentehuis Samenwerkende Bonden van Ouderen ANBO r3 Euro Ouderen en wachtlijsten 'Na mijn dood' y HefOMZéXEMBM VAM C?£&CJZO BBZPP&T M£A//&££A/ S/AP£U)Z& A/ACM7è/V/" De Maatschappij dat ben jij Unie KBO Gezondheids telefoon voor ouderen SS LAMINAA 'LANKENVLOEREN KURK GRATIS dames/herenfiets! Persoonsgebonden budget in GGZ Adressen en telefoonnummers om bij de hand te hebben Geef het door, rechts gaat voor! Centrale belangen behartiging voor senioren op sociaal- economisch terrein Seniorenbus Ouderen kunnen weer aan de slag Ouderenpostzegels Thuiszorg? Stichting Welzijn Ouderen Soest )alplein 6 - 3762 BP Soest - tel. 035-6023681 SENIORENMNIEUWS UNIE KBO 12e JAARGANG NR.2 Tl O I ~30 jseum, Lange Nieuw- 08. Za 11-17Zo 11-17. iijkje in de depots! Ver shops, zoals zelf verf n bietensap. Ti Wijk C, Waterstraat 27, 10-15. Beperkte depot- iseum, Lauwerhof 29, 17 Zo 10-17. Expositie en. Kan d'aarde zuive- ;sen': tekeningen 1 Te- ijk bezit. im Het Kleine Veenloo, 0. Za 10-16 Zo 13-16. r en zijn bruiden'. De nen per keer. Demon en matten en etsen af- seum Dorestad, Munt- !a 13.30-17 Zo 13.30-17. ioens, Odeonstraat 5, 7 Zo 12-17. Alleen dit «positie 'In verzekerde >t De Collectie Almere'. ïnen/handvaardigheid en leiden rond. Middelbuurt 3, (0527) -17. Sportmuseum Olym- 20) 26 10 10.Za 12-17 ing 23, (0527) 65 30 77. rbeelding, DeVerbeel- a 12-17 Zo 12-17. Pre- llof en David Kremers. Vanaf volgend jaar, 1 januari 2002, doet het nieuwe betaal middel de EURO zijn intrede. Als ruggesteun hierbij het vol lende duidelijke overzicht. OMREKENEN Sinds 1 januari 1999 staat de waarde van de euro vast op: f. 2.20371. Omrekenen naar euro's: aantal guldens delen door 2.20371. Omrekenen naar guldens: aantal euro's vermenigvuldigen met 2.20371. DE 12 EUROLANDEN De euro is op dit moment in 12 landen van de Europese Unie ingevoerd. Nederland - België - Duitsland - Finland - Frankrijk - Grieken land - Ierland - Itaüë - Luxem burg - Oostenrijk -Portugal en Spanje. BANKBILJETTEN Vanwege de enorme hoeveel heid bankbiljetten die straks no- lig zijn, is Nederland al op 15 juli 1999 begonnen met het drukken hiervan. Voor alle lan den worden 7 euro-bankbiljetten gedrukt: van 5 - 10 - 20 - 50 - 100 - 200 en 500 Euro. EUROMUNTEN Er komen munten van 1 en 2 euro, en van 50 - 20 - 10 - 5 - 2 en 1 eurocent. De muntstuk ken van 10 en 50 eurocent krij- een grove kartelrand om ze voor visueel gehandicapten be ter herkenbaar te maken. Om dezelfde reden wordt het munt stuk van 50 eurocent ook wat zwaarder en dikker dan de ove rige. INWISSELEN GULDENS VOOR EURO'S Ook na 1 januari 2002 zijn uw guldens zeker nog iets waard, echter vanaf 28 januari is de gul den geen wettig betaalmiddel meer. Dat wil zeggen, dat u er niet meer mee kan betalen in winkels, restaurants en dergelij ke gelegenheden. Tot 1 april 2002 kunt u echter de guldens nog kosteloos inwis selen bij uw eigen bank tegen de officiële euro-koers. Daarna is er nog tot 1 januari 2003 gelegenheid om gulden munten en bankbiljetten in te wisselen bij alle banken, maar de banken kunnen hiervoor transactiekosten in rekening brengen. Tot 1 januari 2007 kunnen gul denmunten -zonder kosten- nog bij de Nederlandse Bank worden ingewisseld tegen euro's. Voor bankbiljetten-inwisseling kan men daar tot 1 januari 2032 nog terecht. OMWISSELEN BUITEN LANDS GELD Vanaf juli 2002 zijn nationale valuta geen wettig betaalmiddel meer in de 12 eurolanden. In het eerste halfjaar van 2002 gaan deze valuta uit de roulatie. Tot 1 juli 2002 kunt u buiten lands geld nog omwisselen tegen de officiële omrekenkoers bij uw eigen bank. Om vertrouwd te raken en te blijven is het wellicht dienstig dit overzicht te bewaren en van tijd tot tijd door te lezen. EADP De kracht van de reclame ligt in de herhaling FLEHITE Vanaf oktober vorig jaar, garan deren 29 ziekenfondsen en 46 particuliere verzekeraars in Ne derland dat men bij een specifie ke operatie binnen een bepaalde termijn wordt geholpen. We hebben het hier dan over heup-, knie- en staaroperaties. Voor deze operaties zal de wachttijd niet langer zijn dan 13 weken. Voor openhart-operaties en dot teren kan het nog sneller, name lijk binnen 10 weken. Dit is in 13 ziekenhuizen verspreid over heel Nederland mogelijk. In de praktijk blijkt nu, dat van deze mogelijkheid weinig of geen gebruik wordt gemaakt. De reden hiervoor is volgens de verzekeraars, dat men in veel gevallen niet in de eigen omge ving kan worden geholpen. Er moet soms worden uitgewe ken naar Arnhem, Nijmegen en zelfs Groningen. Veel patiënten vinden dit erg bezwaarlijk. Ze hebben inmiddels een vertrou wensrelatie opgebouwd met de behandelende arts. Nederland houdt echter niet op bij de eigen woonomgeving. Voor vakantie gaat men toch ook naar andere plaatsen, zelfs buiten onze landsgrenzen. Dat is dan voor het plezier! Als men een ernstige ziekte of erg veel ongemak heeft, wil men daar toch zo snel mogelijk van af. Het beïnvloedt niet het eigen leven, maar ook dat van uw naasten. Natuurlijk is het niet ideaal als men een operatie in een andere omgeving moet on dergaan. Toch heeft men ook daar goede dokters en heel lief verplegend personeel. Soms gaat het alleen om de uitvoering van de operatie en kan men voor de verdere verpleging weer terug naar het bekende ziekenhuis in de naaste omgeving. Men heeft vaak de vrees, dat niemand je komt opzoeken. Partner en/of kinderen zullen u zeker met liefde een keer be zoeken, misschien wel vaker dan u denkt. Het meegebrach te fruit wordt meestal door vrij willigers voor u schoongemaakt.En natuurlijk is er de telefoon. Voor afwisseling en het bijblijven met het regio nale en nationale gebeuren heeft het ziekenhuis een televisie bo ven uw bed geplaatst. Mocht muziek u kunnen op beuren dan is er de koptelefoon en zo nu en dan komt er ie mand met boeken langs. Resumerend, lijkt de te maken keuze toch wat minder moeilijk. Het gaat om de kwaliteit van uw leven en dat van uw familiele den. Hoe sneller gezond, hoe lie ver. EADP Iedereen weet dat het op een ze ker moment komt. Elk leven neemt eens een einde, dat staat vast. Alleen het tijdstip is niet bekend. Sterven is een deel van het leven en het kan op elke leeftijd en vrij onverwacht plaatsvinden. Jaarlijks overlijden gemiddeld zo'n 140.000 mensen. Soms na een kort of langer ziekbed, maar ook dikwijls totaal onverwacht en wel op elke leeftijd. En di- rekt na een sterfgeval moet in vrij korte tijd heel wat worden geregeld. We nemen ons wel eens voor sommige zaken voor te bereiden, maar toch komt het er niet van. We hebben wel leukere dingen aan het hoofd en schuiven de dood naar achteren. Neem b.v. het verzenden van de rouwkaarten; is er een goed bij gewerkte lijst met namen en adressen waar kaarten naar toe gestuurd moeten worden? In de hektiek van die dagen worden gemakkelijk enkele mensen ver geten en het is niet meer terug te draaien. Is er een overzicht waar uw geld geparkeerd is, b.v. bankboekjes, giro met of zonder sterrekening, effecten portefeuille, aangegane of ver strekte leningen e.d. Een tweede belangrijk punt is: kan de overblijvende partner in het eigen huis blijven wonen als de kinderen hun erfdeel na enige tijd opeisen? Vergist u zich niet met de gedachte van "mijn kinderen doen dat niet". M.a.w.: is er een testament ge maakt om ook deze en andere zaken goed geregeld te hebben? Een eenmaal opgemaakt testa ment kan men zo nodig te allen tijde weer aanpassen. Leidraad Om de nabestaanden niet tot spoorzoekers te maken heeft de Unie KBO een boekje uitgege ven "Na mijn dood" met aanbe velingen om zaken tijdig te rege len. Dit praktisch boekje is te bestel len door 6,00 (incl. verzend kosten) over te maken op giro nr. 76233 t.n.v. Unie KBO te Den Bosch o.v.v. "Na mijn dood code A 13". En natuurlijk uw naam en adres vermelden. Er is veel vraag naar. Levering zo lang de voorraad strekt. TD. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl ff/J *4 Nooit te oud om iets voor anderen te betekenen SIRE, Stichting Ideële Reclame krijgt in verschillende dag- en weekbladen advertentieruimte om de boodschap: "De maat schappij dat ben jij" uit te dra gen. Op velerlei manieren poogt deze stichting duidelijk te maken dat wij allen iets voor anderen kunnen betekenen. Daarbij gaat het niet om geld te verdienen. Het gaat het er om dat we ons -zonder uitzondering- willen in zetten voor ons aller welzijn. Het is een feit, dat er een zekere mate van egoïsme is geslopen in het bestaan van alle dag. Het le ven zou een stuk waardevoller worden, wanneer niet iedereen er van doordrongen raakt dat we met iets meer aandacht voor de buren meewerken aan een zinvollere maatschappij. Dezer dagen viel mij een SIRE- advertentie op waarin talloze suggesties werden gedaan om zichzelf een rijker leven te be zorgen. Ik noem slechts een aantal ge geven voorbeelden: Ga de deuren langs voor een goed doel. Geef geld aan een collectant. Steek uw groene vingers in de schooltuin. Vermaak kinderen als voorlees- moeder of -oma. Help de lijnen uitzetten op het veld van de voetbalvereniging. Wilgen zoeken knotters. Tafeltjes zoeken dekkers. Stap in de ouderenraad. Speel eens scheidsrechter. Loop warm voor het rondbren gen van eten. Het zijn slechts een paar sugges ties uit de grote reeks. En zon der lang na te denken zou de rij gemakkelijk aangevuld kunnen worden. Denk bijvoorbeeld eens aan de buurvrouw die al enkele jaren alleen is. Een luis terend oor kan voor haar zo oneindig veel betekenen. Houdt voor iemand de deur open. Wacht even met de lift op een medebewoner. Vraag eens aan de buren of je een böod- schap kunt meebrengen. Kleine dingen die voor anderen zoveel kunnen betekenen en die de samenleving iets warmer ma ken, iets vriendelijker.* En wat zo aardig is: het kost geen geld. Ja, ik begrijp de slogan: "De maatschappij, dat ben jij". Denk er eens over na; vandaag en morgen en alle dagen. Het is zo verrijkend. Henk Koster Een bijzondere dienstverlening Informatiepunten voor ouderen lijken als paddestoelen uit de grond te rijzen. Er is een ware markt aan loketten en adressen waar senioren met hun vragen terecht kunnen. Temidden van al die service springt de Ge zondheidstelefoon van de Unie KBO als een unieke voorziening naar voren. Talloze ouderen maken er reeds gebruik van. Ze hebben vaak al een ware kruis tocht achter de rug, van loket naar loket, van arts naar specia list met vragen van onzekerheid. Wat ze zoeken is de rust om het hele verhaal te mogen vertellen. De rust is er, de handreiking ook, elke werkdag van 9.30 - 12.30 uur voor slecht 22 ct. per minuut. 0900-8212183 TD. Het jaar 2001 is uitgeroepen tot jaar van de vrijwilligers. Re den om eens stil te staan bij de vraag: wat zijn vrijwilligers en wat wordt van hen verwacht. Een vrijwilliger is een vrouw of man, die vrije tijd beschikbaar stelt om individueel of in organi- satieverband onbetaalde diensten te verlenen. Dat kan bestuurlijk zijn of direct op de werkvloer. Vooral in de zorgsector en bij (sport)verenigingen zijn zij ac tief. Met het beëindigen of in krimpen van betaald werk zoe ken velen een uitdaging voor de plotseling verkregen vrije tijd. Dienstverlening als vrijwilliger kan daar een goede invulling voor zijn. Toch zijn het niet al leen deze "ouderen" die vrijwil- ligerstaken op zich nemen, want ook jonge vaders en moeders helpen als vrijwilliger b.v. op crèche, school en (sportvereni gingen van hun kinderen. Het wordt in de praktijk steeds moeilijker de juiste mensen voor dit onbetaalde "werk" te vinden. Er wordt immers verwacht, dat iedereen zo lang mogelijk door werkt. Nu al staan veel mensen onder te grote werkdruk. De tijd die dan overblijft om als vrij williger iets te doen wordt steeds krapper. De ouderen "lees de gepensio neerden" die over veel werker varing beschikken op elk ge bied, blijven/moeten ook langer doorwerken en komen dus eerst later vrij voor het vrijwilligers werk. Door gebrek aan vol doende instroom van nieuwe vrijwilligers stapelen de werk zaamheden zich op bij hen die nu daarin actief zijn. Dat stape len van werkzaamheden is voor sommigen een reden om af te haken. Het is duidelijk dat de Nederlandse samenleving voor een groot deel (misschien wel te groot deel) steunt op deze vrij willigers. Het zou goed zijn als onze overheid zich hierop gaat bezinnen. De tijd gaat snel. Er gaan veel ideeën rond. Eén ervan lijkt een goed idee. Name lijk om projectmatig te werken. Dat houdt in, dat men op haar of zijn specialisatie enige tijd wordt ingezet. Bijv. het opzetten van een administratie, het orga niseren van en/of werkzaamhe den rond een eenmalige festivi teit etc. Het eenmalige karakter van een project geeft het gevoel goed bezig te zijn geweest en toch nog tijd over te houden om andere leuke dingen te doen. Er moet echter nog veel gedacht en gesproken worden. Wanneer we ons niet aanpassen aan de veran derde omstandigheden wordt een deel van het vrijwilligers werk afgebroken. En wat dan? Heeft u suggesties, ideeën, op of aanmerkingen over dit the ma? Dan zijn deze van harte welkom op het redactieadres van "Senioren-nieuws". TD/EADP SC1IU1U:.\' /-ViULVOVERFA' IIWAA XM Dt 1'RTOonbcfiantfcfing is een superieure ofwerklaag op'uw parketvloer die hel onderhoud lol een minimum beperkt, waardoor u nog meer woonplezier beleeft aan uw vloer. De op uw vloer... Een uniek product van Het Parket Atelier Het Parket Atelier IBij aanschaf van één van onze vloeren: vraog naar de exacte voorwoorden Soest, Birkstraat 91 Tel.: 035 60 110 60 24 uur per dag bereikbaar Geld om je eigen hulp te regelen. Zelf bepalen wie je komt helpen en op welk moment. Niet meer afhankelijk zijn van instellingen die zorg en hulp aanbieden. Daar gaat het om bij het persoonsgebonden budget. Sinds 1 januari 2001 kun nen in de provincie Utrecht ook mensen met psychische problemen hier gebruik van maken. Voor waarde is wel dat men zelfstandig woont, langdurig psychische klach ten heeft en uiteraard ook begelei ding nodig heeft. Hoe de regeling in elkaar zit, hoe men een budget aan kan vragen, welke hulp en hoe men hulp kan kijjgen, wordt uitgelegd op een in formatiebijeenkomst op 12 april 2001,. 13:30-16:00 uur, in restau rant Ons Eiland, Marco Pololaan 2 te Utrecht (bij Winkelcentrum Ka naleneiland). Toegankelijk voor rolstoel en goed bereikbaar met sneltram en auto. Voor meer infor matie en opgave: Steunpunt GGZ Utrecht, £8 030-2369320, e-mail: steunpunt@ggzutrecht.nl. Diabetesvereniging Nederland Fokkerstraat 17 3830 LD Leusden Postbus 470 3833 AM Leusden Tel. 033 - 463 05 66 Fax 033 - 463 09 30 Nederlandse Hyperventilatie Stichting Hartkloppingen? Wel eens aan hyperventilatie gedacht? Postbus 74386 1070 BJ Amsterdam Tel. 020 - 662 88 76 NP/CF (Nederlandse Patiënten/ Consumenten Federatie) Churchilllaan 11,6e etage 3527 GV Utrecht Tel. 030 - 297 03 03 TD Met ingang van de eerste april is het zorgloket verhuisd naar het gemeentehuis. Na ongeveer drie jaren te hebben gefunctioneerd vanuit het verzorgingshuis Mo lenschot aan het Dalplein is in het gemeentehuis een nieuw on derkomen gevonden. Het zorg loket wordt ook daar gerund door mevrouw Tosca van Bus sel. De openingstijden zijn ongewij zigd, namelijk dagelijks van 13.00 tot 16.00 uur. Er is een nieuw telefoonnummer in ge bruik genomen. Het nieuwe nummer luidt 035 - 60 93 155. Bij het zorgloket kan men hulp vragen indienen op het gebied van thuiszorg, verpleging, opna me in verzorgingshuis, woning aanpassing, rolstoelen, vervoers voorzieningen, invalidenparkeer- kaart/plaats, maaltijdvoorziening en personenalarmering. Veelal zullen vanuit het zorglo ket de hulpvragen worden door gespeeld naar het Regionaal In dicatie Orgaan (RIO) regio Eemland. Schrijnend Mevrouw Van Bussel zal met ingang van 1 augustus haar taak neerleggen. Zij zegt: "Het is schrijnend als men niet onmid dellijk hulp kan bieden in die gevallen waarbij hulpverlening geen uitstel toestaat. Het is. ei genlijk geen kwestie van geld. Als regel ontbreekt voldoende personeel of is er geen ruimte". Dergelijke onvervulde hulpvra gen blijven haar bij. Daardoor is de functie onevenredig zwaar. Bovendien leggen aanvragen in vele gevallen een lange weg van behandeling af; zij moeten door verschillende instanties worden beoordeeld en ook dat vergt tijd. Misschien zou een salarisverbe tering voor de helpers in de zorg enig soelaas bieden, waardoor gemakkelijker personeel zou kunnen worden aangetrokken en hulpvragen sneller kunnen worden gerealiseerd. Maar dat is voorlopig een schone droom. Henk Koster Vanaf 1 mei a.s. moet aan alle bestuurders, die van rechts ko men voorrang worden verleend. Dat geldt dus niet alleen meer voor auto's, maar ook voor ge wone-, brom- en snorfietsers, voor bestuurders van invali- denwagens en andere wagens, ruiters en geleiders van rij- en trekdieren of vee. Deze regel geldt alleen voor ge lijkwaardige kruisingen, dus voor kruisingen waar de voor rang niet apart is geregeld. Deze regel geldt niet voor voet gangers, skeelers, skaters, step- pers en invalidenwagens, die op voetpad of trottoir rijden. Extra aandacht wordt gevraagd van de senioren onder ons, aan gezien die al zovele jaren met de bestaande regels hebben geleefd en dus moeten omschakelen naar deze nieuwe verkeersmaat regel. Het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid (ROV) gaat met be hulp van een CD-Rom en een lesbrief de nieuwe verkeersmaat regel onder de aandacht brengen van het basis-, voortgezet- en volwassen onderwijs en is ook uitstekend te gebruiken op voor lichtingsavonden. Tevens is er een diskette be schikbaar met artikelen die dit onderwerp behandelen. Het ROV verzoekt b.v. huis- aan-huis bladen redactionele artikelen te laten verschijnen waarin deze nieuwe voorrang- verkeersmaatregel alle nodige aandacht krijgt. Ook de gemeenten wordt aan geraden met alle hun ten dienste staande middelen te bevorde ren, dat de nieuwe verkeers maatregel in de publiciteit wordt gebracht, met als slogan: "Geef het door, rechts gaat voor". Ariën de Vries Wie vergelijkt leest de Soester Courant In het CSO, het Coördinatieor gaan Samenwerkende Ouderen- organisaties, werken de geza menlijke ouderenbonden op een aantal beleidsterreinen samen. Op sociaal-economisch gebied zijn momenteel de volgende on derwerpen aan de orde: 1. Plannen voor een nieuw ziektekostenstelsel (mede naar aanleiding van het SER- advies) 2. Gevolgen voor de AOW van wijzigingen in fiscale stelsel en de discussie over welvaarts- vast/waardevast 3. De ontwikkelingen met be trekking tot pensioenen, zoals indexering van pensioenen, een wettelijke pensioenplicht en de medezeggenschap van gepensioneerden in pensioen fondsen. Het CSO zal dit jaar met name de gevolgen van de belasting herzieningvoor senioren en de ontwikkelingen met betrekking tot de koopkracht kritisch vol gen. Wij houden u op de hoog te. Bron: PCOB-Extra AdV. - Voor 55-plussers; rijdt op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur; vervoer van deur tot deur; - gaan en staan waar u wilt; - van maandag t/m vrijdag elke middag van Soest/Soesterberg voor bezoek naar Medisch Cen trum Molendael in Baam en weer terug; - maandag-, woensdag- en vrij dagmiddag naar C.Z. De Lich tenberg, Birkhoven, Zon Schild, Sinaï Centrum, Dieren tuin Amersfoort; - en verder bestemming naar uw keuze: kapper, dokter, vrienden, kaartmiddag, soos, zwembad, bingo, enz. - voor reserveringen en informa tie: tel. 035-6019190, van 9.00 tot 16.00 uur. De krapte op de arbeidsmarkt heeft geleid tot de (herontdek king van een groep arbeids krachten: de 65-plussers. Meni ge senior werkt inmiddels weer, al of niet via een uitzendbureau van 55-plussers, vaak tot beider genoegen van zowel werknemer als werkgever. Hoe is het moge lijk? Van uitgerangeerd tot meer dan welkom, dat is de nieuwe ontwikkeling waarmee de 55-plusser van nu wordt ge confronteerd. Is dit te danken aan de huidige rooskleurige economische situatie? Mensen, die rond hun zestigste met de VUT of een pre-pen- sioen gaan of gingen, zijn die nog fit genoeg om opnieuw aan te pakken in het maatschappe lijke leven en proberen daarmee ook nog wat bij te verdienen? De meest uiteenlopende banen staan ter beschikking, portier, surveillant, chauffeur, interim manager of als administratief- of technisch medewerker. Iemand van 65 is dus weer wel kom en hoeft niet langs de kant te staan met enkel een aanvul lend pensioentje en AOW op zijn of haar rekening. Wij kun nen weer meetellen, hetgeen nu ook weer niet direct betekent dat iedereen meteen een nieuwe baan heeft en weer aan de slag kan gaan. Senioren moeten vaak wel ge noegen nemen met werk dat in een andere sector ligt dan waar in ze vóór hun pensionering werkzaam waren. De meeste banen vindt men in het lager- en middenkader. Het is natuurlijk ook noodzake lijk dat men de werkzaamheden goed beoordeelt. Een 55-plusser is voor de werkgever aantrekke lijk vanwege de meestal lagere lasten, en de oudere heeft meestal een verminderd uit houdingsvermogen. Bovendien pikt de senior niet alle werk, ze stellen zeker ook hogere eisen. Werk is leuk op de uren die de senior over heeft, het mag geen stress opleveren en het moet uit voerbaar zijn. Waarom terug naar het werk? Carrière-drang? Nee, zeker niet! Waarom geen vrijwilligerswerk? Volgens de opinie van een uit zendbureau is het soms een soort heimwee naar de structuur die de vroegere arbeid hun altijd geboden heeft. Wilt u ook weer gestructureerd aan de slag? Wij zijn benieuwd naar uw reac ties Ariën de Vries. De volgende editie verschijnt op 16 mei 2001. Kopij graag vóór 30 april 2001 in leveren bij de werkgroep "Se nioren-nieuws", p/a Dalplein 6, 3762 SP Soest of dhr. A. de Vries, Klaarwaterweg 22, 3762 XW Soest. Jaarlijks geeft het Fonds Zomer- postzegels drie zegels uit van 80 cent met een toeslag van 40 cent per zegel. De opbrengst komt grotendeels ten goede aan organisaties die onder andere activiteiten ontplooien ten be hoeve van ouderen. Bij de be oordeling van de aanvragen geeft het Fonds voorrang aan activitei ten, gericht op de positie van kwetsbare ouderen. Het thema voor dit jaar is "Tui nen en bloemen". De verkoop van de ouderen- postzegels begint op 24 april a.s. De zegels zijn verkrijgbaar bij het Postkantoor, Bruna, Albert Heijn en V. D. Voor meer informatie kunt u terecht bij Fonds Zomerpostze- gels, J.F. Kennedylaan 101, Postbus 11, 3980 CA Bunnik, telefoon 030 - 5657774. TD. Geeft niet thuis als je thuis zorg nodig hebt en dat heb ik nu let terlijk aan den lijve ondervon den. Bij het ondergaan van een hartoperatie, worden er aderen uitje been gehaald, waarvoor je een snee krijgt in je been van je enkel tot aan je knie. De bloeds omloop in dat been moet een andere weg zoeken en geduren de dat proces en de genezing van de wond krijg je overdag een strakke elastieken kous te dragen. Dit voorkomt ook dat er zich teveel vocht in het been zou ophopen. Door de operatie, waarbij je borstbeen is doorgezaagd, is het heel moeilijk zelf die elastieken kous aan en uit te trekken. In het ziekenhuis was dit geen probleem want dit werd door een zorgzame en vakkundige verpleegkundige gedaan. Maar na ontslag uit het ziekenhuis ben je aangewezen op thuiszorg ge durende de vier weken, dat je de kous nog moet dragen. Door het ziekenhuis werd een aan vraag ingediend bij het RIO- Eemland, veertien dagen voor ik het ziekenhuis mocht verlaten, om verzekerd te zijn van thuis hulp. Vijf dagen nadat ik weer thuis was, kreeg ik een grote brief van het RIO-Eemland, met als in houd: "Er was een besluit geno men over de aanvraag van het ziekenhuis". De indicatie geeft mij het recht op zorg. De gege vens worden doorgegeven aan de betreffende zorgverlenende organisatie en de huisarts. "Als de zorgverlenende organi satie hulp kan bieden ontvangt u hierover bericht. Wanneer u het niet eens bent met deze indica tie kunt u bezwaar aantekenen bij het RIO-Eemland". Ondertussen wordt elke mor gen met veel pijn in de borst en ongeveer een half uur martelen met heel veel moeite de elastie ken steunkous zelf aangetrokken en 's avonds met evenveel moeite en pijn weer uitgetrok ken. Ondanks het gestelde in de indi catie van RIO-Eemland: Voorrang: urgent; Motivering: op basis van beper kingen; Startdatum: 1 febr. 2001; Uitstel: hooguit 1 dag uitstel- baar; Indicatie: tot 1 mei geldig; bleef ik verstoken van hulp tot het moment dat het dragen van de steunkous niet meer nodig was. Dat wil zeggen de vrijdag voor die datum komt er een te lefoontje van "thuiszorg"; "Meneer a.s. maandag komt er 's morgens iemand om u te hel pen met het aantrekken van de steunkous". Dat is fijn, en. 's avonds? Helaas dan hebben we nog niemand. Nou dat is ook wat, wat zal ik dan dik ingepakt been krijgen, elke morgen een steunkous aantrekken maar 's avonds helemaal geen steunkous uittrekken. En zo heb ik 5 weken lang zelf lopen martelen, omdat de hulp waar ik mijn hele leven voor be taald heb, en waar ik recht op had, niet gegeven werd. Weet u als al die kantoormen sen, die bezig zijn met de indi caties en controles, met brieven schrijven en regelen van het werk van de veldwerkers die er niet zijn nu eens zelf dat veld werk gaan doen, dan is er toch nog een beetje hulp. LoukNachbahr

Soester Courant | 2001 | | pagina 29