a Bloemen voor eerste bezoekster zorgloket in het gemeentehuis Nieuwe inzamellijst voor klein chemisch afval (KCA) duurzaam Soest splein Sinds 1 april nieuwe paspoorttarieven Mond- en klauwzeer: ook gevolgen voor bos- en natuurterreinen dej^ekenj Milieu Centraal PAGINA? WOENSDAG 11 april 2001 PAGINA 3 De KCA-lijst per 1 januari 2001 J :t gemeentefonds en ile uitkeringen voor Ten aanzien van het is ooit afgesproken teer mogen uitgeven ok doet. Als het rijk ritgeeft, moeten de iDkdoen. "Dat is het !n de trap op, samen dit moment is nog er in Den Haag gaat nciële vooruitzichter rnen gaat uiterst zor- tijgingen zijn niet al tenaren, maar in het norm, dat niemanc ee heeft gehouden i at zijn echt grote ver- t de VoorjaarsnotE xaral ook op die pun- ?aar zitten immer; factoren. Daarom id, denk eraan, dat ile resultaat beïnvloe- ig 2000 4.647 44.655 2.296 5.478 2.577 27.031 7.273 6.411 8.686 5.072 4.536 5 16 2 651 3.478 242 86,5 156,7 138 622 1.359 20.156 6.800 1.089 368 453 153 768 400 18.658 313 257 220,7 2.243 N 867 V3.110 14.464 50.145 78.200 33.446 *adio Soest te be ur. De uitzending tijdstip herhaald, enties: kabel 90.9 I Mhz. t Sinds maandag 1 april 2001 is het zorgloket in de gemeente Soest ge huisvest in de hal van het gemeente huis. Er was geen sprake van een fees telijke opening, maar wel kreeg de eerste bezoekster een boeket bloe men van lokettiste Tosca van Bussel uit Scherpenzeel. Zij is eigenlijk als ouderenmedewerkster werkzaam in De Drie Eiken in Soesterberg, maar door de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) tijdelijk gedetacheerd bij het zorgloket. Tot 1 april was het loket, sinds okto ber 1999, gevestigd aan het Dalplein in het kantoor van de SWOS in het bejaardentehuis Molenschot. Ook in het gemeentehuis kan iedereen bij het zorgloket terecht voor hulpvragen op het gebied van thuiszorg, verpleging, kruiswerk, opname in verpleeg- en verzorgingshuis, woningaanpassing, rolstoelen, personenalarmering, inva- lidenparkeerkaart, maaltijdvoorzie- rnng, vervoersvoorzieningen voor ge handicapten enz.. De gemeente Soest wil in het kader van het project één loket de dienst verlening aan de inwoners van Soest verbeteren. Met de verhuizing van het loket naar het gemeentehuis kan de bezetting van het loket tijdens de openingsuren (13.00 -16.00 uur) worden gegaran deerd. Uitbreiding van de openings uren is in de toekomst bovendien mogelijk. In alle andere gemeenten is het loket al in het gemeentehuis gevestigd. Afwisselend Mevrouw Van Bussel vindt het werk aan het loket erg afwisselend. De mensen komen met de meest uiteen lopende vragen. Afgezien van een maaltijdvoorziening of een perso nenalarmering kan men vaak niet di rect iets doen, omdat men afhanke lijk is van een indicatie. Dat wil zeg gen dat onderzocht wordt welke zorg het meest passend is. Hiervoor wordt binnen 24 uur een afspraak gemaakt. "Verder kun je de mensen wel de weg wijzen of doorverwijzen naar de juiste instanties. Daarmee zijn ze vaak al'goed geholpen." De drukte aan het loket is wisselend. Nu eens regent het telefoontjes en komen er weinig bezoekers, dan weer is het precies andersom. Voor wie schriftelijk contact wil met het zorgloket, het nieuwe adres is: Gemeentehuis Soest Raadhuisplein 1 Postbus 2000 3760 CA Soest Tel. 035- 6093155. Huishouden - Batterijen - Spaarlampen/energiezuinige lam pen - TL buizen - Vloeibare gootsteenontstopper - Lampenolie - Petroleum - Bestrijdingsmiddelen/insecticiden Medicijnkastje - Medicijnen - Kwikthermometers - Injectienaalden Doe het zelf - Verf, lak en houtverduurzamings- middelen - Bij verven gebruikte producten zo als terpentine, thinner, verfafbijt- middel, verfverdunner, kwastrei niger, kwastontharder en wasbenzi ne - Kwikschakelaars Hobby Fotofixeer - Foto-ontwikkelaar - Etsvloeistoffen zoals salpeterzuur en zwavelzuur - Zoutzuur Vervoer - Accu's - Benzine - Motorolie/afgewerkte olie/remolie - Oliefilters Zware metalen in verf een bedreiging voor het oppervlaktewater Chroom, koper, lood en zink. Het zit allemaal in verf, ook in waterge dragen verf (de zware metalen zijn vaak de kleurstof in de verf). Spoel het dus niet door het riool, want dit chemisch afval vervuilt ons opper vlaktewater. Middeltjes tegen ongedierte Muizen, mollen, motten en nog vele andere beestjes worden bestreden met chemische middelen. Hou ie ver van het huisvuil, want ook de vuilnis man kan er niet tegen. Sinds januari 2001 is er een nieuwe inzamellijst voor klein chemisch af val (de KCA-lijst). De nieuwe lijst geeft weer welke stoffen niet in de groene (rest)afvalcontainer mogen. De lijst is veel korter dan de oude Welles-Nietes lijst uit 1992. Dit komt door de sterk verbeterde tech niek van afvalverbranding. De hoge temperatuur vernietigt de schadelijke stoffen en reinigingsinstallaties zuive ren de rookgassen. Daardoor kunnen steeds meer producten zonder proble men met het restafval mee. Ze leve ren geen gevaar meer op voor het mi lieu. De nieuwe KCA-lijst vindt u on deraan dit artikel en in de afvalkalen- der, die u eind vorig jaar van het RMN (Reinigingsbedrijf Midden Nederland) heeft ontvangen. Wanneer is iets klein chemisch afval? Er zijn verschillende redenen waar om een product tot het klein che misch afval wordt gerekend. Zo zijn sommige stoffen bij vrijkomen scha delijk voor het milieu of kunnen de stoffen uit die producten nog worden hergebruikt. Denk aan het zink en cadmium uit een batterij. Ook wordt aan de veiligheid van de vuilnisman gedacht. Deze kan zich bij het opha len van het vuil bijvoorbeeld prikken aan een injectienaald of in aanraking komen met gevaarlijke stoffen als ter pentine, zoutzuur of met de schade lijke inhoud van een gebroken tl- lamp of spaarlamp. Ook al staan bei de lampen als 'milieuvriendelijk' te boek, bij breken kan wel het zeer gif tig poeder vrijkomen. Hoe weet ik dat het om KCA gaat? De producten op de inzamellijst voe ren in principe het KCA-logo op de verpakking. Producten die u al wat langer in huis heeft, hebben dit logo wellicht nog niet. Staat zo'n product wel op de lijst, lever het dan geschei den in. Ook al vindt u het KCA-logo niet zo snel terug, u houdt de KCA- lijst als leidraad. Bij twijfel kunt u het betreffende artikel het beste aanbie den in de chemocar of op De Schans. De medewerkers daar zullen u advi seren. Het kan nog beter... Het deel van al het klein chemisch afval dat we netjes apart inleveren, schommelde in de periode 1993 - 1998 tussen de 55 en 80 procent. Rijk, provincies en gemeenten heb ben vorig jaar september samen afge sproken om dit percentage te verho gen tot minstens 90 procent. Sorteeranalyse Als gemeente Soest houden wij dit in de gaten door regelmatig een 'sorteer analyse' bij het restafval uit te voeren. Op die manier komen we erachter hoeveel klein chemisch afval er nog onterecht bij dit restafval is wegge gooid. Welke producten behoren nu precies tot het klein chemisch afval? De nieuwe KCA-lijst is onderver deeld in vijf groepen, naar de manier waarop we ze thuis gebruiken. Alles wat daaronder valt, moet gescheiden worden ingeleverd. Die producten mogen dus absoluut niet bij het rest afval worden weggegooid. De lijst is hieronder weergegeven. Wat doe ik met het KCA dat ik al apart heb gehouden? Het KCA dat u het afgelopen jaar apart heeft gehouden kunt u nog ge woon inleveren bij de chemocar of bij het afvalstoffenpark De Schans, on geacht of het artikel nu op de nieu we KCA-lijst voorkomt of niet. Voor vragen over de inzameling van Klein Chemisch Afval kunt u terecht bij het RMN, tel 6039222 of bij Mi lieu Centraal, tel 0900-1719(30 ct per min) of op www.miheucentraal.nl Met ingang van 1 april is het paspoort goedkoper geworden. Dit is te danken aan de verlaging van de rijksleges. Deze zou tegelijk ingaan met de afgifte van het nieuwe paspoort op dezelfde datum. De invoering van het nieuwe document is echter uitgesteld tot 1 oktober 2001. De nieuwe tarieven zijn als volgt: oud nieuw in guldens nieuw in Euro's normaal paspoort f 122,00 f 94,50 42,88 vreemdelingen paspoort f 122,00 f 94,50 42,88 vluchtelingen paspoort f 122,00 f 94,50 42,88 zaken paspoort f 173,00 f 145,50 66,03 De Europese Identiteitskaart blijft ongewijzigd nl f 37,00 of 16,79 Elke maand verzorgd de beheerder Bos, Natuur en Landschap van de gemeente Soest, J. K. Tupker, een column over onder werpen die zijn werkgebied betreffen. Vandaag opnieuw een bijdrage in deze serie. Op het moment dat ik deze tekst schrijf voor mijn maandelijkse co lumn is het de avond van 4 april. De hele dag is er nieuws over de mond en klauwzeercrisis (MKZ) in Neder land. Net als de meeste Nederlan ders krijg ik het nieuws als burger te horen. Maar ook als beheerder van een relatief groot bos- en natuur tér- rein heb ik te maken met de catastro fe. Hoe de situatie zal zijn op het moment dat u dit leest, kan ik, net als ieder ander, niet inschatten. De situatie kan van uur tot uur verande ren. We kunnen alleen maar hopen dat de juiste beslissingen worden ge nomen om de emotionele en finan ciële schade zo beperkt mogelijk te houden. Voor de agrariërs in de risicogebie den is het een verschrikkelijke situa tie. Ook de rest van Nederland, met name de agrarische wereld, loopt op z'n tenen.We kunnen nu als burger aan den lijve ondervinden dat we sterk afhankelijk zijn van datgene wat de boeren voor ons produceren. Als er twee tot drie dagen een totale stil stand wordt afgekondigd, zitten we gelijk zonder verse zuivelproducten. Bij een iets langere periode is ook ons 'stukje vlees bij het avondeten niet meer zeker. Daar is voor een korte periode wel mee te leven, maar erger wordt het als de epidemie zich nog verder uitbreidt. Dan worden we, net als bijvoorbeeld in Engeland, gecon fronteerd met een lange periode waarin alle maatregelen die nu afge kondigd zijn, gehandhaafd moeten blijven. Dan kunnen we een polder landschap aantreffen waarin geen vee loopt. Dan is een vogelweidegebied zoals de Eempolder bij ons in Soest, dus een saai en ecologisch gezien arm landschap. Zo kunnen we allemaal wel iets verzinnen wat er voor gevol gen zouden zijn in het anders zo fraaie buitengebied van de gemeente Soest. Ook voor de bos- en natuur terreinen van Soest heeft het gemeen tebestuur in verband met de MKZ- crisis de nodige voorzorgsmaatrege len moeten nemen. Hierover leest u elders in deze Op 't Hoogt meer. Mede als gevolg van deze maatrege len komen er veel vragen van recre anten. De meest algemene vragen wil ik daarom hier noemen en beant woorden. Waar moet men op letten als men als recreant de natuur in gaat In veel natuurgebieden zijn runderen en schapen aanwezig, die net als her ten, reeën en wilde zwijnen gevoelig zijn voor MKZ. Daarom zijn er in de regio enkele natuurterreinen geheel gesloten voor publiek. Binnen de grenzen van Soest zijn er geen beg- razingsgebieden. Om die reden zijn onze terreinen nog niet afgesloten. Toch is er alle reden om voorzichtig te zijn. Er is binnen deze terreinen immers wel wild aanwezig en dat kan ook besmet raken met het MKZ-vi- rus. Als drager van het virus kunnen deze dieren gevolgen hebben voor de directe omgeving. Daarom als waar schuwing: waar geen evenhoevige dieren aanwe zig zijn zoals runderen, geiten, var kens e.d. mogen de paarden worden bereden in het buitengebied. Is dit niet het geval en komen de paarden op hun verblijfplaats in aanraking met evenhoevige dieren, dan mogen ze niet in de natuurterreinen komen. Als men besluit om buiten te gaan rijden, moet men zich ook houden aan de regels, zoals hierboven be schreven. Overigens adviseert het gemeentebe stuur paarden op het eigen terrein te nen? houden. Als paarden gestald zijn op locaties Dit zijn de twee meest gestelde vra- Vermijd contact met reeën; ook met eventuele zieke of dode dieren. Voer geen dieren en laat geen etens resten achter. Houd uw hond aan de lijn. Blijf op de paden, waarbij de open gebieden van de Lange en Korte Dui nen vrij toegankelijk zijn, omdat u daar niet in de nabijheid van het wild kunt komen. Volg de aanwijzingen en voorschrif ten op van de beheerder. Welke regels gelden er voor paarden en ruiters in de bos- en natuurterrei- gen. Op dit moment is het nog zo dat onze bos- en natuurterreinen on der deze voorwaarden opengesteld zijn. Ik hoop dat dit zo kan blijven. Als echter door verdere uitbreiding van het MKZ-virus in het land de si tuatie verergert, kan het zijn dat we scherpere maatregelen moeten ne men. Dit zal dan bekend worden ge maakt bij elke ingang van de terrei nen. Om dit risico zoveel mogelijk te be perken, zullen we allemaal onze ver antwoording moeten nemen en de regels die voor ons aller veiligheid gel den moeten respecteren. mineuberïcht van de Gemeente Soest Nr 3, april 2001 Dit is een uitgave van de Gemeente Soest afdeling Groen Milieu Postbus 2000, 3760 CA Soest TeJ.: (035) 6093202 of 6093512 24 april t/m 30 mei 2001 GEBRUIK JE ZINTUIGEN Dit is de titel van een nieuw lesproject, dat is opgezet voor kinderen van 7-8 jaar oud (groepen 4-5 van het basisonder wijs). Een negental opdrachten is uitgezet in de landschappentuin naast het milieu centrum. Alle opdrachten doen een beroep op de 5 zintuigen', tasten/voelen, proeven, zien, ruiken en horen. Tijdens het bezoek aan het milieucentrum gaan de leerlingen o.a. vormen voelen kruiden proeven, kleuren kijken en aan plantjes ruiken. Daarbii wordt de natuur als inspiratiebron gebruikt U bent de komende tijd van harte welkom om een kijkje te komen nemen in de educa- Seve"andschTppentuin naast het milieucentrum. In de tuin kunt u zelf ook vee, zien en beleven Wilt u ook Geïnspireerd worden door de natuur en daarbij uw zintuigen prik kelen da^s ook de wandelbrochure De Lange Duinen (verkrijgbaar bij de VVV en het ke en, dan is „nr,Hpr in deze wandelbrochure zijn een tiental opdrachten EZM «JEieÏde Lange Duinen echt te be,even. Als u zich door de brochure iaat leiden, zult u zeker al uw zintuigen act,ef hebben gebruikt. Openingstijden Milieu Educatief Centrum De Kwekerij: dinsdag, woensdag en donderdag, van 13.Cc;mnn rnne nnonon?! Meer informatie: Henriëtte Steijn (035 - 6093454) of Johan Simon (035 - 6093202) VOORAANKONDIGING ACTIE REGENTON III In 1997 en 1998 zijn er vanuit de gemeente regentonnenacties ge organiseerd. De vraag naar regentonnen was groot en ook na de twee acties bleven mensen ons bellen. Zoet water wordt steeds kostbaar der en het waterverbruik per inwo ner is nog steeds hoog. Door het gebruik van regenwater voor de tuin, in plaats van het direct afvoeren naar het rioolstel sel, leveren regentonbezitters een positieve bijdrage tegen verder gaande verdroging van de bodem. Allemaal rede nen waarom de gemeente ook dit jaar het gebruik van regentonnen wil stimuleren. In deze rubriekwillen we u alvast warm maken voor de actie Regenton III. Deze actie zal in de laatste twee weken van mei - 21 mei t/m 1 juni 2001 - plaats vinden. De actie wordt in samenwerking met detaillisten in Soest Soes terberg uitgevoerd. De rubriek Duurzaam Soest van 16 mei 2001 zal volledig worden gewijd aan de actie Regenton III. Dan worden ook de deelnemende detaillisten bekend gemaakt. U kunt tijdens de actieweken of een standaard regenton of een luxe regenton aanschaffen bij de deelnemende detaillisten. De standaard regenton gaat 34,- kosten. Op de luxe ton kunt u met een kortingsbon 25,- kor ting krijgen, mits de regenton meer dan 100,- kost. Per huishouden mag u maar van één van beide mogelijkheden gebruik maken, dus één regenton per huishouden. De kortingsbon en alle overige informatie over de actie Regenton lil kunt u vinden in de vol gende Op 't Hoogt (16 mei 2001). öe riederla/iQf, BESPAREND AUTORIJDEN Soest zet stappen naar duurzaamheid. Want een beter milieu begint bij jezelf. Auto's zijn handig. Je kunt er mee gaan en staan waar je wilt op elk moment van de dag. En je kunt ook nog eens flink wat bagage meenemen. Maar het toenemend autoge bruik leidt tot files en aantas ting van het milieu. Boven dien kost een auto veel geld. Hoe kunnen we milieuproble men en kosten beperken, als we toch willen autorijden? Door bewust om te gaan met uw auto kunt u het milieu en uw porte monnee sparen. Om u hierbij te helpen hebben Milieu Centraal en het NIBUD een handig boekje gemaakt: 'Autorijden, milieu en budget'. In dit makkelijk leesbare naslagwerkje vindt u praktische antwoorden op vragen als: hoe kan ik eenvoudig brandstof besparen? Is een repara tie met een gebruikt onderdeel kwalitatief net zo goed als een repara tie met nieuwe onderdelen. Waarop moet ik letten bij aankoop van een auto? En welke mogelijkheden zijn er om auto te rijden zonder er zelf één te bezitten? U kunt het boekje "Autorijden, milieu en budget' voor 7,50 (excl. portokosten) bestellen bij Milieu Centraal, tel. 0900 - 1719 (30 cpm). Zie ook: www.milieucentraal.nl 1 V

Soester Courant | 2001 | | pagina 35