Visser ^nr AZC sluit over twee maanden Montessorischool 100 jaar terug in de tijd II 1 J Huisartsen dreigen punt te zetten achter weekenddienst JAN SLUWER COIFFURES 7 ACTUEEL I Informatie van provincie over chloortransporten PAGINa 2 WOENSDAG 11 APRIL 2001 SOESTER COURANT efemann KERS M/V Kantoor S.C. gesloten op Tweede Paasdag Gemeentehuis vrijdag dicht BRASSERIE KEUZEMENU Afvalinzameling rond feestdagen Soester vestiging gaf nieuw beleid handen en voeten Draagvlak voor steeds zwaardere acties voor service moet it bij ons zijn Burgemeester Janssen licht toe COA blijft'n oogje houden op Soest tlliS roeit jeu (j NAAREXTENS/ONS IN <fS KLEUREN De beide paasdagen? Natuurlijk Luykje-dagen! PAGINA 3 Andere datum bijeenkomst van UW Handelsgeest is onderdeel van een ;rde organisatie, digd in 9 Europese landen, ilfstandige ondernemers der de naam eismann leveren jaar alleen de allerbeste tducten aan particuliere de verkoop ifoort (beschermde) s, horeca, mensen en/of gewend zijn hard "9 zekerheid door jen ^geleiding en advisering etingtechnische i- inkomen kunnen tering in tijd een mstperspectief. KONTINENTfl)! en conferentiecentrum emationale keuken, een bouwde (voormalig 'ontinenten, een drie 'ezalen, een internationale die multifunctioneel st zijn wij op zoek naar: urants bieden plaats aan idekken van tafels, het sns maaltijden die in de van de conferentiezalen sns speciale bijeenkom- Jpties, etc.). de Nederlandse en s 32 tot 36. Werktijden avonds. Volgens een in /erkt worden. jre informatie wilt hebben, i, tel. (0346) 35 17 55. akt der Kontinenten, der de mensen', ct het liefst zelfstandig, r jou al helemaal )aan die jij zoekt! team - het commerciële •hael Wenz GmbH, één het gebied van ovens, anisaties verspreid over i wij op zoek naar een ssen van storingen apparatuur ve installaties ng rdig niveau Het kantoor van de Soester Courant aan de Van Weede- straat is op maandag 16 april (Tweede Paasdag) gesloten. Omdat een productiedag uit valt, wordt adverteerders gead viseerd hun advertentie zo spoedig mogelijk in te leveren, het liefst vóór het weekeinde. Na dinsdag, 10.00 uur, kunnen géén advertenties meer worden aangenomen. Ook kopij voor de editie van woensdag 18 april moet zo vroeg mogelijk worden inge diend, uiterlijk maandag 12.00 uur. Kopij kan in de brievenbus (links van de voordeur) worden gedeponeerd. In verband met Pasen kan het zijn dat (niet spoedeisende) kopij een week blijft liggen. Op vrijdag 1*3 april (Goede Vrijdag) is het kantoor van de Soester Courant geo pend van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 14.30 uur. Het gemeentehuis is op vrijdag 13 april, Goede Vrijdag, gesloten. Dat betekent dat men die dag voor geen enkele vraag, zowel monde ling als telefonisch, bij de gemeen te terecht kan. Ook het Centrum Werk en Inkomen (CWI) en Start, alsmede het Zorgloket, die in de hal van het gemeentehuis zijn on dergebracht, zijn die dag niet geo pend. Het Reinigingsbedrijf Midden Ne derland (RMN) leegt die dag wel de groene en bruine containers. Tevens is het afvalstoffendepot open. Het kantoor van het RMN is op deze dag gesloten. 39,66/€18,- Salade van mozzarella, emmentaler, tomaat, rode uien en Italiaanse dressing Roomsoep met gerookte zalm en bieslook Visgratin met knoflook Lamsbout met Dyonaise mosterd en rozemarijnsaus Gebakken regenboogforel met amandelboter Vegetarische quiche gevuld met ui en spinazie Frambozen mint sorbet Sinasbavarois met gemarineerde bloedsinaasappels Koffie of thee met bonbon NIEUW Nu op maandag menu inclusief glas wijn en koffie (niet op feestdagen) T[ 'Brasserie «ter W* Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035-603 6010 Op Goede Vrijdag, 13 april, wordt op de normale wijze afval ingeza meld. Tevens is het afvalstoffende pot open. Het kantoor van het Reinigingsbedrijf Midden Neder land (RMN) is op deze dag geslo ten. Op maandag 16 april, 2C paasdag, wordt geen afval opgehaald en is het afvalstoffendepot gesloten. In de afvalkalender 2001 kan men zien op welke datum de container wordt geleegd door het RMN. Op maandag 30 april, Koninginne dag, wordt geen afval ingezameld en is het afvalstoffendepot geslo ten. Voor de gewijzigde inzamel - dag verwijst het RMN naar de af valkalender. Op alle andere dagen in de maand april is het RMN tijdens werkuren van 08:00 tot 12:00 uur en 12:30 tot 16:00 uur telefonisch bereik baar op 88 6039222. Wil men grofvuil aanmelden, dan kan men tijdens deze uren gratis bellen naar SB 0800 - 766 2000. VERHUUR - REPARATIES - KEURINGEN De meeste parkeerplaatsen zijn benut, kleine groepen mensen staan buiten te praten en in een enkel geval te roken. Achter één van de vensters hangt een papieren kerstboom pje. Een ander raam wordt opengeschoven en een man schudt een kleedje uit. De tele foon rinkelt in de receptie, waar de beveiligingsbeambte gezelschap heeft van twee he ren. Een vader wandelt met zijn kind naar buiten. Niets wijst erop dat het asielzoekers centrum (AZC) aan de Albert Cuyplaan dichtgaat. Toch is het zo, want in juni loopt het driejarig contract tussen het Centraal Overleg Orgaan Asiel zoekers (COA) en de gemeente Soest af. De verhuizing van de 350 bewoners staat voor de deur. Waar ze naar toe moeten, is nog niet bekend. Er zijn twee opties, zegt locatiemanager R. Duursema: of ze gaan allemaal naar een even tueel nieuw te openen AZC of ze worden gefaseerd verspreid over verschillende vestigingen. 'We hebben ze mondeling bena derd en vier weken geleden schrif telijk op de hoogte gesteld. Ieder een mag tot half april twee centra opgeven, waar hij het liefst naar toe zou willen. We kijken dan of daar plaats is. Garantie kunnen we ze niet geven, de herhuisvesting wordt centraal geregeld vanuit Rijswijk. Maar dit is de service die we de bewoners geven. Er wordt veel gebruik van gemaakt, dus het leeft wel binnenshuis.' Een derde mogelijkheid is dat be woners gebruik maken van het zo genaamde zelfzorgarrangement. Vinden ze onderdak bij familie of vrienden of slagen ze erin eigen woonruimte te huren, dan worden ze beloond met een extra uitkering van het COA van 100 gulden per week vooi; het eerste gezinslid tot 50 gulden voor het tweede en der de. In Soest wonen er momenteel ongeveer 20 op deze manier en 15 zijn op zoek naar een dergelijke woonvorm, waarvan er in het hele land^nmiddels 10 duizend zijn. Schoolvoorbeeld Duursema weet dat de meeste asielzoekers liever in Soest zouden blijven. Het AZC op de Eng staat goed bekend, krijgt meer verzoe ken voor in- dan uitstroom, staat hoog aangeschreven bij het COA, geniet goede voorwaarden die de gemeente schiep en is misschien wel een schoolvoorbeeld. Tiental len asielzoekers zijn lid van een vereniging, een uit de hand gelo pen incident daargelaten, deden echte problemen zich niet voor. Klachten vanuit de buurt waren er niet of nauwelijks. 'In het begin was er enige onzeker heid bij de omwonenden', herin nert Duursema zich. 'Maar toen was al duidelijk dat ze er wel po sitief tegenover stonden, dat was voor ons een goede entree. Daar om hebben we later de slagboom symbolisch open laten staan. Elk AZC heeft een wooncommissie, waarin ook buurtbewoners zijn vertegenwoordigd. Na de start ver gaderde deze commissie maande lijks, maar nu zijn we al heel lang niet bijeen geweest. Alles heeft gewoon zijn gang gekregen. Ik zeg altijd: we zijn als AZC onzichtbaar zichtbaar geworden of zichtbaar onzichtbaar. We zijn gewoon een onderdeel van de maatschappij geworden, precies zoals we wilden. De mensen wonen hier, iedereen op zijn eigen manier. Problemen met de buurt hebben we niet ge had. Als er al een vraag is, dan weten ze ons te vinden. Ook aar dig is dat enkele bewoners van de aanleunwoningen vrijwilliger zijn geworden.' Tevreden Ook onder de medewerkers (die een andere werkplek binnen het COA krijgen aangeboden) en de tientallen vrijwilligers heerst teleur stelling over de naderende sluiting, ook al was het tijdstip daarvan drie jaar geleden al bekend. 'Men is erg tevreden over ons.. Het team van medewerkers heeft een vorm van opvang ontwikkeld die past in het beleid van het COA: van zorg naar dienstverlening. De hele landelijke verandering is in Soest handen en voeten gegeven. Wat dat betreft hebben wij voorop gelopen', ver klaart Duursema. De nadruk in het AZC werd de afgelopen jaren gelegd op de dienstverlening, niet op de zorg. De tijden dat de medewerkers 's avonds ook in het pand lopen, zijn voorbij. 'Vroeger mochten de be woners niet zelf koken en aten ze driemaal per dag in de zaal. Dan zag je ze allemaal. Tegenwoordig ken ik lang niet iedereen. Veel be woners verwachten van ons wat wij van de gemeente verwachten: dat het huisvuil wordt opgehaald, dat het licht het doet en ga zo maar door. In feite zijn wij een woning corporatie die mensen een woning aanbiedt. Hoe beter de kwaliteit, des te minder we door de mensen worden benaderd. We hebben een zakelijke dienstverlener-klant ver houding gekregen. Je bakker ken je ook, maar niet persoonlijk. Zo is het hier ook, het enige speciale in ons geval is dat het kantoor in huis zit.' Zelfstandigheid Terughoudendheid is volgens Duursema een goed middel tot zelfstandigheid. Als voorbeeld noemt hij het computerproject dat al enige tijd loopt en waarmee het Soester AZC landelijk ook al 'scoorde'. De helft van de docea- ten is zelf bewoner. De lessen op Locatiemanager R. Duursema in het internetcafé van het asielzoe kerscentrum dat over ruim twee maanden wordt gesloten. de zesde verdieping leidde tot het initiatief om een internetcafé te openen op de begane grond. Ook daar werd de bewoners alle ruim te gegeven om zelf initiatieven te nemen. 'Dan hebben ze het gevoel dat het van hen is en daarom zit ten er ook steeds mensen te inter netten, als je er een controleur bij zet, moet je dat nog maar afwach ten', aldus de locatiemanager. Bewust zijn vrijwel nooit speciale activiteiten georganiseerd. Iedere bewoner heeft zijn eigen behoefte. Zijn voornaamste infobron is de andere bewoner. Mond op mond reclame wijst velen de weg naar bestaande externe activiteiten, van lidmaatschap bij een sportclub tot een cursus bij een instelling. Daar voor kunnen ze aanspraak maken op een activiteitenfonds van het AZC. Al met al is in de ogen van Duur sema een goede sfeer ontstaan. 'En die vermenigvuldigt zich, waardoor negatieve elementen geen kans krijgen. Ik weet nog dat in het begin buitenstanders naar de poort kwamen en gestolen waar aanboden. Sommige bewoners hebben hen weggestuurd. Hetzelf de gebeurde met jongens die hier kwamen zitten om bier te drinken. De bewoners zeiden: er wordt op ons gelet, we willen jullie niet aan de poort hebben, we willen hier gewoon wonen.' In het uiterste geval zullen de Soester huisartsen per 1 juli a.s. stoppen met de avond-, nacht- en weekenddiensten. Voor die tijd zijn verschillende stakingsacties te verwachten. Onder de huisartsen en hun collega's in Eemland en rich ting de Yeluwe is een groot draagvlak voor dergelijke maatregelen, zo bleek donder dag tijdens een bijeenkomst van 100 van de 200 doktoren uit deze regio. Volgens de Regionale Huisartsen Vereniging (RHV) worden de pa tiënten zoveel mogelijk ontzien, maar is het onvermijdelijk dat er overlast voor hen zal ontstaan. De acties zullen namelijk steeds zwaarder worden. Donderdag draaiden de artsen een zondagsdienst als eerste krachtig signaal naar minister Els Borst van volksgezondheid. Landelijk eisen de artsen 1,3 miljard gulden. Dat is nodig om de toegenomen on kosten van een praktijk te dekken, de lonen voor de extra diensten te betalen en meer assistenten te kun nen inzetten. Verder moet geïnves- Wie vergelijkt leest de Soester Courant teerd worden in de opleiding van jonge huisartsen. Als er niet voldoende geld op ta fel komt, voorzien de artsen dat het aantal praktijken zal afnemen, doordat het beroep van huisarts steeds onaantrekkelijker wordt. Een toenemend aantal huisartsen raakt vanwege de werkdruk ar beidsongeschikt en het aantal jon geren dat voor dit vak kiest, neemt reeds af. Zet die trend zich door, dan verwachten de huisartsen dat over enkele jaren in het ergste ge val 3 miljoen mensen zonder eigen dokter zitten. Wachtkamers Dit doemscenario is ernstiger dan de 'beperkte overlast' tijdens de acties, aldus de RHV die haar ei sen kracht wil bijzetten met ver schillende acties. In de wachtka mers zijn deze week posters opge hangen, waarop de patiënten wor den geïnformeerd over de plannen. Wie de zorg van de huisartsen deelt, kan een voorbeeldbrief mee krijgen en die opsturen aan de zorgverzekeraars en minister Borst. Het Kabinet stelt waarschijnlijk eind april de Voorjaarsnota vast. Dan is bekend in hoeverre tege moet wordt gekomen aan de huis artsen. Is dat niet naar hun zin, dan zullen steeds zwaardere middelen worden ingezet. Desnoods zeggen ze per 1 juli het contract met de zorgverzekeraars op en stoppen ze met de avond-, nacht- en week enddiensten. Borst heeft inmiddels meegedeeld, dat ze bereid is het systeem 'Loon naar werken' in te voeren. Dat be tekent dat drukke praktijken meer extra geld zouden krijgen dan een minder gevulde praktijk. In de praktijk komt dat erop neer, dat een huisarts in een achterstands wijk meer extra geld kan verwach ten, maar een huisarts op het be trekkelijk rustige platteland niet. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrjjkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35 a Tel. 035 - 602 93 60 Dinsdag 17 april houden de provincie Utrecht en de betrok ken burgemeesters een be stuurlijke informatiebijeen komst voor raads- en statenle den over de chloortransporten in de provincie. De avond vindt plaats in de statenzaal van het Provinciehuis te Utrecht. Op 12 februari dit jaar zijn afspra ken gemaakt over de bestuurlijke afstemming rampenbestrijding chloortreinen tussen de burge meesters van de Utrechtse ge meenten Abcoude, Amersfoort, Het Centraal Opvang Orgaan Asielzoekers (COA) zou dol graag een nieuwe vestiging in Soest willen openen. Wethou der Bart Krol bevestigt dat, maar voegt er direct aan toe dat er op dit moment geen geschik te plek in de gemeente beschik baar is. Afgezien van de ont wikkelingsplannen voor het ter rein van het huidige asielzoe kerscentrum (AZC) aan de Al- bert Cuyplaan (zie elders in deze krant) is het absoluut uit gesloten dat deze locatie nog maals wordt benut voor de op vang van vluchtelingen. 'Drie jaar geleden hebben we dat af gesproken met de buurtbewo ners. Het is dus onmogelijk, deze locatie is passé', zegt Krol resoluut. Dat het COA graag opnieuw zaken zou doen met Soest is het gevolg van de samenwerking van de afgelopen drie jaren die door beide partijen als 'uitste kend' wordt gekwalificeerd. Bovendien heeft het COA drin gend behoefte aan meer op vangplaatsen. In de 100 AZC's en op de verschillende tijdelij ke opvangadressen, zoals bun galowparken, verblijven mo menteel 60 duizend asielzoe kers. Dit jaar zouden er nog 20 duizend bedden moeten bijko men, wat bij een gemiddelde bezetting neerkomt op 50 nieu we centra. Baarn, Breukelen, Loenen, Oude water, Soest, Utrecht en Woerden, de Gelderse gemeente Nijkerk en de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht. Toen is ook afgesproken dat er een informatie ve bijeenkomst zou worden geor ganiseerd voor alle betrokken raads- en statenleden. Dat zijn niet alleen de bestuurders in de ge meenten waardoor het transport leidt, maar - in de provincie Utrecht - ook de bestuurders van de buurgemeenten die met even tuele effecten te maken zouden kunnen krijgen: Bunschoten, Leusden, De Bilt, Eemnes, Loos- drecht, De Ronde Venen, Maars- sen en Montfoort. Na een welkom door de commis saris van de Koningin in Utrecht, mr. B. Staal, licht de burgemeester van Soest, drs. J.J.L.M. Janssen de bestuurlijke afspraken toe. Daarna verzorgen vertegenwoordigers van de operationele diensten (brand weer, politie, geneeskundige dien sten) een presentatie over hun voorbereiding op hun rol bij even tuele rampen met een chloortrein. Ook van de kant van Railion en van AKZO/Nobel staan toelich tingen op de veiligheidsvoorzienin gen rond chloortransporten c.q. de ongevallenscenario's op het pro gramma. De paashaas in Eet-Villa van den Brink (brunch en diner) www.eetvilla.nl of bel met 035-6012706 met vriendelijke groet, DEPAASHAAS t00% natuur haar voor haarvertenging haarvotume UW DROOM WORDT WERKELIJKHEID bij Zuidpromenade 2a - Soest. Tel. 035 - 601 86 13 Nieuwegracht 1A, 3763 LP Soest Postbus 46Z, 3760 AL Soest Tel. 035-6015566 - Fax 035-6026894 www.hooijervcs.nl-info@hooijervcs.nl SUZUKI in Soest Verkerkt Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 BAR, GRILL RESTAURANT 1 TFT (al onze gerechten ook om af te halen) STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 WWW.IUYKJE.NL Waar gehakt wordt, vallen spaanders en vele handen ma ken licht werk. Dus: waar wei nig handen aan het werk zijn, worden ook fouten gemaakt. Per abuis had de Unie van Vrij willigers (UW) de verkeerde datum opgegeven van de verto ning van de film over Alfred Vogel. Vorige week werd aan gekondigd dat deze bijeen komst zou plaatsvinden op zon dag 8 april, maar in werkelijk heid was dat gisteren, dinsdag 10 april. Een vervelend misverstand, vindt bestuurslid De Vries, juist nu hij naarstig op zoek is naar mede-bestuursleden. Hij had gehoopt potentiële kandidaten te kunnen begroeten tijdens de filmmiddag in Klaarwater. In het ontmoetingscentrum aan de Wiardi Beckmanstraat werden zondag affiches opgehangen om belangstellenden te wijzen op het juiste tijdstip van de activi teit. Anton Ekster van de Soester uitge verij 'Kijk mij': 'Ik heb net het of ficiële Moeder Maxima-logo in Royal rood, wit en blauw klaar. In 1987 hebben wij al het exclusieve gebruik van de merknaam Moe der Maxima bij het Octrooibureau gedeponeerd. We wilden ook de rechten voor alleenheersers en dictaturen, maar die waren al weg. U merkt wel, ik gebruik steeds de woorden ik en wij afwisselend door elkaar, maar al hebben wij een bedrijf met twintig medewer kers, de uitgeverij in ansichtkaar ten 'Kijk mij' ben ik toch zelf. Mijn zaak is een kaartenhuis. Volgens Van Dale 'iets dat op geen vaste grondslag rust'. De Telegraaf was er op dezelfde dag als wij en die heeft het naamrecht voor vergeet achtigheden en 'de leugen regeert' verworven. Maar iedereen die op verdwenen bewijsstukken, gehei me dossiers en open bronnen de merknaam Moeder Maxima wil gebruiken, moet dat naamrecht bij ons kopen. De inkomsten daarvan zijn leuk voor erbij, maar ik ben van plan zelf veel producten, zoals sympathiebetuigingen en loyali teitsverklaringen, met het Moeder Maxima-wapen uit te brengen. Destijds behoorden we ook tot de genen die Emily hadden gedepo neerd. Die heb ik doorverkocht aan 3-Suisses in Frankrijk. En niet te vergeten onze mooie, toe komstige koningin Maxima zelf. Een prachtig blond logo in Claus- blauw, oranje en geel. Heb ik doorverkocht de vorige maand aan Delfts Blauw en Makkumer Aardewerk. Ik ben een echte oranjeklant. .Als geboren en getogen Soester ver kocht ik vroeger al op Koninginne dag mijn prachtige creaties op de Kunstmarkt. Ik heb daar ooit al mijn werkstukken van de kunsta cademie in Den Bosch in het openbaar verbrand. Dat zal ik met mijn kaartenhuis nooit doen, dat is een goudmijn. Ook heb ik mijn Galerie destijds in het Anna Pau- lownahuis genereus afgestaan aan Cécile Dreesmann, een vriendin van Prins Bernhard. Wij zijn gespecialiseerd in ansicht kaarten. Van 'hartelijk gefelici teerd' tot aan 'met innige deelne ming'. Van de Schoolstraat in Oene tot aan Tom Poes in Bom- melstein. Mijn beroemdste en ori gineelste creatie is het spiegeltje 1 op een ansichtkaart. Eksters zijn gek op glinsterende voorwerpen. Zelfs op de posters die ik gratis ontworpen heb voor de actiegroep 'De Hoeksteen van de Samenle ving' bedacht ik weer een spiegel tje. Zo kan het hele gezin zichzelf zien en zich afvragen: is that all there is? Met het Vorstenhuis kan ik nog alle kanten op. Moeder Maxima heet eigenlijk Maria del Carmen Cerruti. Pracht namen. Leuk toch, dat onze kroonprins straks lid is van de familie Zorrequieta? Ik overweeg een ansichtkaart te ont werpen met alleen de letters MKZ (Maxima Kind van Zorrequieta) erop. Ik ben van plan nu al alle toekom stige prinsjes en prinsesjes, die nog geboren moeten worden, te la ten deponeren bij het Octrooibu reau. Dan kan ik die namen mooi doorverkopen aan fabrieken van wiegjes, rammelaars, luiers, etc. Of ik en mijn vriendin hier geluk kig van worden? Daar moet je geen maximajesteitelijke verwach tingen van hebben.' (Met dank aan de rubriek 'Zeg nou zelf in de Gooi- en Eemlan- der van 5 april.) else taal km rond Soest of de 35-603 74 67 3 74 66 2>miwe.nl 2s: Koningsweg 20-2 Verhuur van professioneel g schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar ind.terrein Nieuwegracht). De leerlingen van de r.k. Montessorischool aan de Dalweg en hun leer krachten verschenen maandag j.l. allemaal in bijzondere kledij op school. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de school (die vroeger de St. Bönifaciusschool heette) kwam de schoolfotograaf langs, en speciaal daarvoor gingen alle leerlingen gekleed als kinderen van honderd jaar ge leden. Het jubileum wordt overigens pas in juni gevierd. Op de foto po seert de combinatiegroep 3/4/5 met juf Maaike Keyzer voor de fotograaf. Foto: Soester Courant AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom Open: ma t/m vrij van 7.30-17.00 uur.

Soester Courant | 2001 | | pagina 3