mg Er valt in het park meer te beleven dan ooit Keukenhof: sprookjesachtig lentegevoel 'Keukenhof by night' Nieuwe elementen in Keukenhof 2001 Brandstofkosten vaak onnodig hoog Makkelijk verdiend Tips voor besparend autorijden Een auto delen Nieuws uit de Paviljoens mm e ii BBBm Energielabel personenauto's PAGINA 3 WOENSDAG 18 APRIL 2001 - SOESTER COURANT PAGINA 7 irdij! 9 J1 Nieuw licht op lusthof: Tuin- en Boladviesdag Keukenhof als Montmartre Wist u dat? Milieu Centraal en het NIBUD informeren consument over slim gebruik van auto •3rsS2s2&i3sD BOEKHOUDING sak ninislratie, jaarstukken angen belt u Adm S ookman 035-60ia-r A tnbrochure die ierpers zet, biedt ediënten voor iel voor een 5 035-60! 6251. ikelaardfj.nl ling aan de Je. De tuin is gelegen Begane grond: hal iping. Tuinkamer, ga- woning met a.s. voor ankamer met houten pen moderne keuken i-magnetron, afwas- intein en provisiekast s ca. 1997). Tweede in 2000 vernieuwde meubel en handdoek- ppervlakte 140 m2. 450 m3) met )p een kind- t. De woning is perfect - als het achterdakvlak nte zolderverdieping is lichte woonkamer met ing v.v. inb.app. en deur r. Hal met modern toilet ruime slaapkamer aan iet vaste wastafel. Nette en 2e toilet. 2e verd.: i grote voorzolder aan- ;etel en aansluiting was- 12 dakkapellen en toe- atieglas en dakisolatie. tWtl t zonnige tuin unelijk rustig, verkeers wegen; winkels en open- gebied en Soester Dui- leeft een op en top on- itijds, sfeervol interieur! ner met schuifpui naar luxe open keuken voor- it. 1e Verd.: overloop, er voorzien van ligbad, vaste trap naar zolder ite ruimte met opstelling :hine en droger. 3t u de eekhoorn- MèiSiSti i boompje wisselen, oopafstand van de bossen vervoer binnen handbereik, tt zich absoluut de moeite! jaren '50 onder architectuur an de jaren '90 heeft er een p de begane grond treft u odeme keuken met inbouw- chuur bereikbaar. Vanuit de Je verdieping bevinden zich ién met balkon. Badkamer 2e verdieping; kleine kamer n de royale, verzorgde tuin eplaatst. aande villa met speeld op de wensen van et comfort van een nieuw sgrootte van 483 m2 biedt osis privacy. Indeling: en- let, woonkamer met erker, m naar de tuin, open luxe e verdieping: overloop, 4 met dubbele wastafel, lig- verdieping: vaste trap naar tel en study. Inhoud circa lebied met open lerij "De Kolk". De in tijden toen bewoners uit it de waterpartij "De Kolk" acht wonen met een weids nstreeks 1950 en heeft tot ian als boerderij. Het voor- ling, daarachter vindt u de rblijven. Een oprijlaan biedt in 5.790 m2. Ind. b.g.: hal, woonkamer. Slaapkamer ■ketel, toilet, doucheruimte, en bergruimte, 3 slaapka- ieping v.v. dakraam (kamer s de deel (ca. 149 m2) be reikt u de verdieping v.v. de tasruimte gebouwd: ca. ing verkoper. •In het Prins Willem Alexan- der Paviljoen zijn afgelopen jaar ruim duizend soorten tulpen en narcissen ge plant. Ook wordt de be kende 'voorjaarstuin' met voorgebroeide tulpen, nar cissen, hyacinthen en bij zondere bolgewassen in combinatie met bloeiende heesters en graspartijen ge realiseerd. De laatste week van de opening wordt in dit Paviljoen 's werelds groot ste lelieshow gehouden. Het Oranje Nassau Paviljoen is gereserveerd voor bijna alle bloemen-parades, zoals van amaryllis-hyacint-freesia-tul- pen-narcissen-chrysanten- gerbera-alstroemeria-rozen- anjers-asters en aparte bol gewassen. Een must voor lief hebber en vakman. Alles ge arrangeerd met vernieuwen de elementen. Van groot tot klein bloemwerk, met bloem- demonstraties. In het Koningin Beatrix Pa viljoen geven de orchideeën in veel vormen, soorten en kleuren wederom acte de présence. Deze show is door z'n diversiteit uniek in zijn soort. Het basisdecor uitgevoerd in bamboe ver sterkt door zijn contrast de schoonheid van de tentoon gestelde bloemen. •Het Koningin Juliana Pavil joen staat in het teken van kunst en bloemsierkunst, maar ook zal een presenta tie van de cultuur-histori sche ontwikkeling van de duin en bollenstreek een be langrijke plaats hierin krij gen. Verder verzorgt Plant Publiciteit Holland uit Bos koop in een combinatie met bloeiende heesters, conife ren, struiken en andere plan ten een boeiende presentatie. Keukenhof met zijn kleurrijke tapijten van voorjaarsbloemen is al ruim 50 jaar wereldwijd een begrip. Voor het seizoen 2001 voegt het park enkele nieuwe aspecten aan zijn reputatie toe. Zo is de Keukenhof vanaf 20 april zes weekends elke vrijdag- en zaterdag avond geopend met een prachtig spel van licht en bloemen. Verder komen er speciale thema-weekends en worden jonge musici uitgenodigd in de Keukenhof op te treden. In een sfeer van rust, schoonheid en creativiteit genieten de bezoekers van de miljoenen bloembollen, die de Keuken hof in het voorjaar z'n unieke aanzien ge ven. Maar de Keukenhof wil meer zijn dan een bloemenzee. De ambiance van deze lusthof met zijn tulpen, hyacinten, nar cissen en andere bloemen, z'n pavil joens, beelden, fonteinen, doorkijkjes en eeuwenoude bomen leent zich prima voor speciale activiteiten. Daarom straalt de Keukenhof dit voorjaar, naast de ge bruikelijke exposities, nieuw elan uit. Vragen staat vrij Meer dan ooit wordt het bezoek betrok ken bij alles wat in het park gebeurt. Dit geldt met name bij de dit jaar ver nieuwde 'Bollebozenroute' voor de jeug dige bezoekers. Als ze aan de hand van een prachtig geïllustreerd boekje met opgaven door de Keukenhof lopen, ko men zij op een leerzame, speelse ma nier met het park en de bloembollen teelt in aanraking. Zo is een biologieles gewoon leuk. Ze mogen het gratis boekje als herinnering meenemen. Andere nieuwe activiteiten zijn de Avond openstelling in de weekends vanaf eind april tot eind mei en het Tuinadvies- weekend van 19 en 20 mei. Overigens staat vragen altijd vrij op de Keukenhof: de aanwezige vakmensen zullen graag alle vragen beantwoorden en de bezoe kers zoveel mogelijk van advies dienen. Kortom, er valt in dit park met zijn sprook jesachtige lentegevoel dit jaar meer te beleven dan ooit. Voor 't eerst in zijn ruim 50-jarig bestaan is de Keukenhof dit jaar zes weekends op rij elke vrijdag- en zaterdagavond tot 23 uur geo pend. Tijdens de avondopenstelling wordt een deel van het park sfeervol verlicht, wat zorgt voor een sprookjesachtige aanblik. Bezoekers van de Keukenhof kunnen op zaterdag 19 mei en zondag 20 mei met een plattegrond en foto's van hun eigen tuin naar de Keukenhof komen. Daar kan men adviezen en in formatie inwinnen van enkele jonge, enthousiaste tuin architecten, elk met hun ei gen kijk op tuinontwerpen. Wedden dat u volgend voor jaar een eigen prachtige 'Keukenhof' thuis hebt? Bezoekers kunnen op elke 'Keukenhof by night' genieten van een prachtig spel van licht en bloemen. Jonge musici van het Rotterdamse Conservatorium wor den uitgenodigd om deze avonden op te luisteren met welluidende klanken. En de expositieruimtes van de diverse pa viljoens blijven geopend. Exclusief Temidden van de orchideeëntentoon- stelling in het Koningin Beatrix Pavil joen wordt een gezellige bar ingericht. Ook aan de overbekende vijver van de Keukenhof kunnen de bezoekers on der genot van een hapje en een drankje het genoegen smaken van de 'Keuken hof by night'. De avondopenstelling begint op 20 en 21 april en is vervol gens elke vrijdag- en zaterdagavond tot de sluiting van het park op 24 mei 2001 Voor de dagen met avondopenstelling gelden de normale toegangsprijzen. Voor groepen kunnen op maat speciale arrangementen worden ontwikkeld. Op avonden buiten de vrijdag en zaterdag bestaat de mogelijkheid om het park ex clusief af te huren. Ook voor de vrijdag en zaterdagavond kunnen speciale pro gramma's worden samengesteld. De ingezette vernieuwing en vergroting van het park met 4,5 hec tare heeft zijn nut en veranderende inzichten in bioemen- presentaties en kleurencombinaties bewezen. Dit voorjaar speelt dit gedeelte van het park met zijn waaiervormige formele ontwerp een grote rol in de beleveving van de gasten. Heeft u altijd al de Keukenhof eens willen schilderen? Die enorme bloemenpracht op een eigen doek willen vastleggen. Op 31 maart en 1 april kunnen amateur- en beroepsschilders overal in de Keukenhof hun schildersezel neerzetten. Wie op zaterdag 31 maart en zon dag 1 april met een schildersezel naar het park komt, mag gratis naar binnen om de mooiste facetten van de Keukenhof op het witte doek vast te leggen. Voor wie de Keukenhof onder deskundige leiding wil ver eeuwigen, zijn professionele kunst schilders aanwezig, die de bezoe kers tussen de bloemperken met raad en daad terzijde staan. Het nieuwe duingebied heeft een fraai fonteinenspel en gedurfde combinaties tussen diverse bolgewassen en vaste planten. De historisch ommuurde tuin geeft zijn geheimen prijs door het tonen van oude tot zeer oude tulpensoorten. Van 1600 tot 1900. Ook de kruiden ontbreken niet. Wie weet treft u daar Jacoba van Beieren aan, die in haar hof kruiden verzamelt. Nu niet kruiden voor haar eigen keuken, maar voor de restaurants in het park... Uitdagende doolhof Er waren 700 venijnbomen (taxus baccata) van twee meter hoogte nodig om een doolhof te creeëren. Deze uit daging geeft, in combinatie met rechte en ronde lijnen, een bijzonder speels en doeltreffend dooleffect. Via een uitkijktableau kan men kilome ters ver de wereldbekende bollen velden bekijken en fotograferen. Deze bijzonder fraaie panorama's blijven ook voor dp toekomst als historisch erfgoed bewaard. In de Natuurtuin zorgt de bijzondere vormgeving met een zwevend pad voor een speciale uitstraling. Dit wordt mede geaccentueerd door combinaties van bloeiende bol- en knolgewassen met vaste planten en kruidachtige gewas sen. Hoogteverschillen in het terrein ge ven, samen met de aanwezige bomen en waterelementen, een speciaal beeld en effect. Laatste aanwinst Laatste aanwinst is de 'Japanse Natuurtuin'. Deze is aangelegd door het met de Keukenhof bevriende Japan- Hanakairo Park en is zoveel mogelijk op natuurlijke wijze met diverse bollen aangeplant. In deze tuin is de symbiose tussen water, stenen, heesters, bomen, bol- en knolgewassen en vaste plan ten te zien. De tuin straalt rust uit voor mens en dier. Ton-sur-ton Verder zijn in enkele hoeken van het park royale vakken met in elkaar over lopende ton-sur-ton kleuren toegepast. Ook speciale effecten met strakke lij nen bij de molen zorgen dit voorjaar voor een verrassende uitwerking. De Muziektuin is niet meerweg te den ken in het scala van veranderende tui nen. Al mijmerend en genietend van zacht klinkende muziek geniet u daar van verfijnde kleurencombinaties. De Keukenhof al een paar jaar een 'Zomerhof' heeft. Dit jaar is deze Zomerhof geopend van donderdag 2 augustus toten met zondag 16 september. U op de Keukenhof ook bol len kunt kopen van de beste kwekers! Er in oktober een speciale bollenmarkt is. Er een beeldenroute is. •Er de grootste fontein van Nederland is. Er het hele jaar zo'n 50 me dewerkers aan de tentoon stelling werken. Dit jaar 6.835.000 bollen zijn geplant. •835.000 bollen voor ver wildering al vele jaren aan de Keukenhof bodem zijn toevertrouwd: krokussen, sneeuwklokjes, scilla's, vele soorten narcissen en enkele vroegbloeiende tulipa's. Elk jaar 7:000 kg graszaad wordt gebruikt om het park de groene uitstraling te ge ven zoals de natuur het heeft bedoeld. In de kassen van het Prins Willem Alexander Paviljoen honderdduizend bollen wor den geplant. •De Keukenhof voor twee maanden twaalf zwanen least ter opsiering van de hofvijver. •Tien tot vijftien bloemsier- kunstenaars elke dag bezig zijn om nieuwe bloemarran- gementen te arrangeren in de Paviljoens, waar groot en klein bloemwerk wordt ge presenteerd. •Veel kunst het geheel om lijst, zowel in het park als in de paviljoens van modern tot figuratief en uitgevoerd in brons, marmer, kunststof, staal, sterren, enzovoort. Kortom: een grote diversi teit met voor elk wat wils. U in diverse restaurants kunt uitrusten en nagenieten van de vele indrukken. Voor een kwartje korting op benzine rijden automobilisten graag een eindje om. Ditzelfde voordeel kan een automobilist ook met een aantal eenvoudige aanpassingen van de rijstijl behalen. Dat blijkt uit de brochure 'Autorijden' van Milieu Centraal in samen werking met het NIBUD. Hierin staan tips voor automobilisten om zuinig om te gaan met brandstof en daarmee ook met het milieu. De brochure 'Autorijden' sluit aan bij het nieuwe energielabel voor personenauto's dat sinds begin dit jaar verplicht is voor nieuwe auto's. Met dit label kunnen con sumenten in één oogopslag zien hoe zui nig of onzuinig een auto is vergeleken met andere auto's die even groot zijn. Rijstijl Milieu Centraal en het NIBUD bena drukken met de brochure dat de zui nigheid van een auto naast technische kenmerken ook afhankelijk is van de manier waarop er mee wordt gereden. Door rustig optrekken, snel door schakelen naar een hoge versnelling, gelijkmatig rijden en niet te hard rijden is een besparing van 10 procent op de brandstofkosten te realiseren. Milieu en budget Milieuvriendelijk handelen wordt vaak gezien als duurder. Dat is lang niet al tijd het geval. Het sparen van het mi lieu en het sparen van geld gaan vaak hand in hand. Milieu Centraal, het mi lieu-informatiepunt voor consumenten, en het Nationaal Instituut voor Budget voorlichting (NIBUD) informeren de consument over verschillende thema's. De brochure 'Autorijden' is de derde in de reeks 'Goed Bekeken'. Eerder ver schenen brochures over de thema's 'Elektrische Apparaten' en 'Wonen'. Auto's zijn handig. Je kunt er mee gaan en staan waar je wilt, op elk moment van de dag. En je kunt ook nog eens flink wat bagage meenemen. Maar het toenemend autogebruik leidt tot files en tot aantasting van het milieu. Bovendien kost een auto veel geld. Hoe kunnen we milieuproblemen en kosten beperken, als we toch wil len autorijden? Het brandstofverbruik van een auto is voor een belangrijk deel afhankelijk van de rijstijl van de automobilist. Met een aangepaste rijstijl bespaart u al gauw tien procent op de brandstofkosten. Dit is vergelijkbaar met een verlaging van de benzineprijs met 25 cent! Hieronder volgen enkele tips om brandstof te besparen bij het autorijden. Start zonder gas te geven. Bij een brandstofingespoten motor is gas geven bij het starten overbodig. Schakel zo snel mogelijk bij lage toerentallen (1500 tot 2000 toe ren) op naar een zo hoog moge lijke versnelling. Sommige boch ten kunt u in de derde versnel ling nemen, en binnen de be bouwde kom kunt u vaak in de vierde versnelling rijden. Rem zo min mogelijk en maak zo veel mogelijk gebruik van het rol lend vermogen van de auto. Scha kel dus zo min mogelijk terug. Geef na het schakelen doortastend gas tot maximaal de halve stand van het c Rijd met een gelijkmatige snelheid (eventueel met cruise control). Als u een choke heeft, gebruik deze dan zo kort mogelijk. Vijf minuten 'choken' met een koude motor ver vuilt evenveel als 150 kilometer rij den met een warme motor. Goed onderhoud en een afstelling van de motor voorkomen dat uw auto meer brandstof gaat verbruiken en zorgen dus voor minder milieuvervuiling. Laat daarom de reguliere onderhouds beurten tijdig uitvoeren. Dat komt ook de levensduur van de auto ten Wie ongeveer 15.000 kilometer per jaar rijdt, kan jaarlijks een volle tank benzine - ongeveer 125 gulden - besparen door elke maand de bandenspanning te controleren. Een airconditioning in de auto ver hoogt het brandstofverbruik. Ook zonder dat deze aanstaat neemt het brandstofverbruik - door het gewicht van de airco - toe met ge middeld 30 liter per jaar (een be drag van circa 75,-). De snelheid waarmee u rijdt, is van invloed op het brandstofverbruik. Tussen de 70 en 90 kilometer per uur rijdt u het meest efficiënt. Als u constant 120 km/uur rijdt in plaats van 100 km/uur, dan verbruikt u on geveer 20 procent meer brandstof. Ruim de helft van de auto's in Ne derland rijdt met te zachte banden. Neem uw autogebruik eens onder de loep, dan kunt u veeI besparen. Gemiddelde Benzineverbruik Verbruik ten opzichte Brandstofkosten snelheid per 100 km van 100 km/uur (per 100 km) 22 km/uur 10,0 liter 156% 25,50 80 km/uur 5,4 liter 84% 13,75 90 km/uur 5,8 liter 91% 14,80 100 km/uur 6,4 liter 100% 16,30 110 km/uur 7,0 liter 109% 17,85 120 km/uur 7,7 liter 120% 19,65 140 km/uur 9,4 liter 147% 23,95 Door bewust om te gaan met uw auto kunt u het milieu èn uw portemonnee sparen. Om u hierbij te helpen hebben Milieu Centraal en het NIBUD een han dig boekje gemaakt:'Autorijden, milieu en budget'. In dit makkelijk leesbare naslagwerkje vindt u praktische antwoorden op vra gen als: Hoe kan ik eenvoudig brand stof besparen? Is een reparatie met een gebruikt onderdeel kwalitatief net zo goed als een reparatie met nieuwe onderdelen? Waarop kan ik letten als ik een auto ga kopen? En welke mo gelijkheden zijn er om auto te rijden zonder er zelf één te bezitten? U kunt het boekje 'Autorijden, milieu en budget' voor 7,50 (excl. portokosten) bestellen bij Milieu Centraal, te). 0900 - 1719 (30 cpm). Of bestel de gratis folder 'Besparend Autorijden' met praktische besparingstips uit de brochure. 'Wel of geen auto?'Veel mensen hoeven over deze vraag niet lang na te denken. Een eigen auto betekent gemak en comfort. Maar het betekent ook hoge kosten. Want ook als u niet of weinig rijdt moeten afschrijving, verzekering, wegenbelasting en eventueel een parkeervergunning worden betaald. Energie Personenauto Fabrikant Model Merk X Model Y 3-drs hatchback handschakeling Benzine Brandstofverbruik U kunt ook autorijden zonder zelf een auto te bezitten. Denk aan carpoolen, autodaten en auto huren. Het gedeeld autogebruik bespaart u kosten en zor gen, terwijl u wel het gemak van een auto heeft. ren zo per persoon 334,- per maand. Als u de auto niet vaak nodig heeft en minder dan 10.000 kilometer per jaar rijdt, is autodaten een goed alternatief. Autodaten is een vorm van autogebruik waarbij de auto in de wijk staat en 24 uur per dag beschikbaar is. Autodaters be sparen per maand gemiddeld 320,-. De vaste kosten (abonnementsgeld) zijn relatief laag, terwijl de kilometer- prijs relatief hoog is. Heeft u de auto niet vaak nodig en maakt u weinig kilo meters dan kunt u met een deelauto fors besparen. Autodaten kunt u even tueel aanvullen door af en toe een auto te huren. Voor langere afstanden kan dit goedkoper zijn. 7j2 liter/100 km 1 liter op 13,9 km Zuinig 173 gram I km Het energielabel personenauto's informeert u over het brandstofverbruik en de C02-uit- stoot van een auto ten opzichte van verge lijkbare auto's. Een auto met energielabel A (groen) is het zuinigst met brandstof en een auto met energielabel G (rood) is het minst zuinig. Het energielabel vindt u op nieuwe personen auto's in de showroom van de dealer. Het I bel is sinds het begin van dit jaar verplicht in alle landen van de Europese Unie. Gemiddeld is een auto met een A-label meer dan 20 procent zuiniger dan een auto met D- label. Een auto met F-label is gemiddeld 20 tot 30 procent minder zuinig dan een auto met D-label. Dagelijks gaan bijna 2.9 miljoen men- sen met 2,5 miljoen personenauto's naar het werk. Elke dag rijden er 6,5 miljoen lege stoelen mee. Bij carpoolen delen meerdere mensen één auto voor woon-werkverkeer. Dankzij carpoolen zijn er op dit moment per dag 450.000 minder auto's op de weg. Een chauffeur en één meerijder kunnen per persoon 250,- per maand besparen als zij da gelijks 100 kilometer samen reizen in een auto met een nieuwwaarde van circa 25.000,-. Drie carpoolers bespa- Onzuinig COd-uitstoot Milku Centraal Kijk voor meer informatie op www.miiieucentraal.nl Het brandstofverbruik is berekend op basis van een gemiddelde rijstijl. Uw eigen rijgedrag is van grote invloed op het werkelijke brandstof verbruik van uw auto. Milieu Centraal Milieu Centraal is een lande lijke organisatie die prakti sche en betrouwbare milieu- informatie verstrekt aan con sumenten. Voor antwoord op hun milieuvragen kunnen consumenten bellen met de informatielijn van Milieu Cen traal - 0900-1719 (30 cpm) - of kijken op internet: www.mllieucentraal.nl Milieu Centraal Pausdam 2 3512 HN Utrecht NIBUD Het Nationaal instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) is een onafhankelijke stich ting die particuliere huishou dens adviseert over hun in komsten en uitgaven. Meer informatie over het NIBUD vindt u op www.nlbud.nl NIBUD Postbus 19250 3501 DG Utrecht Milieu Centraal nibud

Soester Courant | 2001 | | pagina 7