'Van heidehut tot residence' Bouwkunde is nog geen bouwkunst! De Tromslager concentreert zich voortaan op geschenkpakketten Soest 50 jaar geleden] 'Engels' voorjaarsconcert Logos Cantat Soester klaverjastitel staat weer op het spel Uit de historie van Soest(erberg) 7 OP SOESTr Onderzoek naar nut van schoonheidscommissie Naar de bollen! SOECTERicOURANT Klachten bezorging Soester Courant I Zaterdagavond in de Oude Kerk BZN Out in the Blue van 45,90 voor 41 wm rnwtn ;ra Leven op de Engh Maandag... wasdag banketbakkerij de beste, de lekkerste Meningen van lezers I Woningbouw Engh PAGINA 8 WOENSDAG 18 APRIL 2001 SOESTER COURANT PAGINA 9 Catering stopt per 1 mei Jubileumaanbieding no. 3 maison Het programma van het voor- jaarsconcert van Logos Cantat, komende zaterdagavond (21 april) in de Oude Kerk, is voor namelijk Engels getint. Uitge voerd worden werken van o.a. Gibbons, Morley, Handel (uit 'The Messiah'), Caldara, El- gar, Maconchy en John Rutter. Aan het concert wordt meege werkt door het Soester Barock-en- semble en de solisten Christine van Dusseldorp (sopraan) en Berna Kousemaker (mezzosopraan), als mede de ook in Soest wonende Hongaarse musici Maria Fettich (viool) en Georgy Bally (cello). Zij studeerden beiden aan de Franz Liszt Muziek Academie in Boeda- Uit de Soester Courant van Vrijdag 20 April 1951 POLITIEMAN WERD AANGEVALLEN. Woensdag trof een surveillerende agent van politie twee beschonken personen aan op de Gallenkamp- pelsweg. Toen hij deze personen aansprak lieten zij het niet bij woorden en voordat de politieman iets doen kon, had deze een blauw oog te pakken middels de vuist van één der beschonkenen. De repliek was niet mis en binnen enige seconden waren de heren uitgeteld. Met de jeep werden zij naar het bureau vervoerd en aldaar ingesloten, eerstens ter ontnuchte ring, tweedens om een verbaal wegens mishandeling en verzet te gen een ambtenaar in functie in ontvangst te nemen. Het bleken twee bouwvakarbei ders te zijn, werkzaam aan de in aanbouw zijnde Van der Hucht- school. VANDERHUCHTSCHOOL. Met verwijzing naar de adverten tie in dit nummer vermelden wij nog het volgende betreffende deze school. Het is een neutraal-bijzon dere school op humanitaire grond slag. Er wordt gestreefd naar mo dern onderwijs, dat gedeeltelijk individueel, gedeeltelijk klassikaal is. Behalve de gewone vakken wordt er ook handenarbeid en muziek onderwijs gegeven, evenals Frans voor leerlingen der 5C en 6C klasse L.S. De Lagere School leidt op voor M.O., de Mulo, voor de Mulo-di ploma's A. en B. Met September wordt aan de Paulus Potterlaan het nieuwe gebouw betrokken, dat aan hoge hygiënische eisen voldoet. WINKELBEURS 1951. Naar wij zo van terzijde vernemen, belooft de komende beurs weer een evenement voor Soest te wor den. De voorbereidingen zijn in volle gang en er is veel animo, zo wel bij het organiseren bestuur al bij de deelnemers. Er staan aller lei attracties op stapel, die straks zeker kijkers en kopers zullen trek ken. Belanghebbenden verwijzen wij naar in dit nummer voorko mende advertenties. Als die lente even aanhoudt Zit ons bolland in de knoei, Niemand kon nog komen kijken Naar het bollenveld in bloei. Weersverwachting: sneeuw en hagel En een beetje vorst bij nacht, Terwijl een nieuwe soort depressie AI bij de kust van Ierland wacht. Ik ben tóch eens wezen kijken Naar die goeie bollenstreek; Tussen kleine plasjes water Staan de bollen... in de week. Je loopt de kans, dat je toch ergens Een heel klein plukje bloemen vindt, 'k Hoorde daar een kort gesprekje Tussen tulp en hyacint. Rillend schudden zij hun blaadjes En de kopjes neigden diep; 'k Hoorde net de tulp nog zeggen Toen ik langs zijn steeltje liep: "Als die lente aan blijft houden Zónder warme zonneschijn Denk ik, dat we 't volgend jaar wel Waterlelies zullen zijn." Logos Cantat tijdens een recen te repetitie in de NPB -kerk. Foto Herman van Dam pest en waren jarenlang verbonden aan het Opera-Philharmonisch Orkest van de Hongaarse hoofd stad; na hun komst naar Neder land speelden ze bij het Radio Symfonie Orkest en sindsdien ge ven ze vele concerten in binnen- en buitenland. De orgelbegeleiding wordt verzorgd door Hans van der Steen en het geheel staat onder lei ding van dirigent Kees van Dussel dorp. Het programma omvat naast En gelse oude (kathedrale) muziek - van componisten als Orlando Gib bons, Thomas Morley, George Friedrich Handel en Henry Purcell - ook muziek van latere romanti sche componisten als Edward El- gar, John Rutter e.a. Van de laat ste wordt bijvoorbeeld 'Psalm 23' uitgevoerd, waarin een prachtige hobosolo voorkomt, en zijn 'Can- tus', met daarin een viool- en ho bosolo, die het mysterieus klinken de koor omlijsten. Het concert begint om 20:00 uur. Kaarten kosten 12,50 (CJP/65+ f 10,00); in voorverkoop 10,00 resp. 7,50. Ze zijn verkrijgbaar bij De Gouden Snaar, Steenhoff- straat, en evangelische boekwinkel de Fontein, Soesterbergsestraat, maar ook bij de koorleden en te lefonisch bij Els Schoemaker, SS6011923. Gevraagd vaste bezorgers in Soest voor de Aanmelden: tel. 60141 52 Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kan toor bellen (SS 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoordapparaat in spreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de na middag bezorgd. Bouwplannen en wijzigingen moeten nog steeds ter goed keuring aan de welstandscom missie worden voorgelegd. Als het aan staatssecretaris Rem- kes van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening ligt, komt hieraan binnenkort een einde. Onder de naam 'De Derde Ka mer' heeft de WD Soest- Soesterberg gisteravond een discussieavond gehouden over de vraag: moeten deze verant woordelijkheden terug naar de burger of moet het plaatselijke bestuur een vinger in de pap houden. Het komt nog wel eens voor dat de welstandscommissie een bouwplan afwijst omdat het niet voldoet aan redelijke eisen van welstand dan wel niet harmonieert met de om geving. Daarover zal altijd wel ver schil van mening bestaan, zoals dit bestaan heeft sinds de instelling van wat vroeger de schoonheids commissie heette. In 1923 worstel de het gemeentebestuur zelfs met de vraag of de commissie wel moest blijven bestaan. Daarom vroegen burgemeester en wethou der van Soest de architect Ed. Kar- sen zijn visie over de bedoeling, de taak, het nut en de strekking van het werk van de schoonheidscom missie op papier te zetten. Dit naar aanleiding van de vele reacties 'in afkeurende zin' op het werk van de commissie. Op 19 januari schreef Karsen: 'Mijne meening over de verschil lende soorten van schoonheids- commisies is gebaseerd op mijne overtuiging dat kunst geen dwang van buitenaf verdragen kan. Deze stelling zou in de praktijk aan ge noemde commissie een eindb moeten maken. Edoch, zoo een voudig is deze zaak niet. De moei lijkheid ligt hierin dat niet is uit te maken wanneer eenig voortbreng sel van den menschelijken geest tot de hoogte der kunst is gestegen. In spijt van onze innigste overtuiging bezitten wij geen algemeen crite rium of bewijs. Hieruit volgt alweder, dat er geen volstrekte rechtspraak inzake kunst mogelijk is; zoodat wij tot groote voorzichtigheid worden genoopt. Nu eens zijn wij het eens, dan we der niet met hen die wij toch te recht bevoegd achten. Volstrekte bevoegdheid bestaat niet. Onze persoonlijkheid dwingt ons, onge- wenscht, tot partijdigheid. Wij zouden dus hulpeloos staan in onze beoordeeling, ware het niet dat aan elke kunst een aantal cri teria of herkenningsteekenen kun nen worden gesteld. Hoe grooter de som der kenteekenen is, hoe rij- >nt u een starter, nbon i/ulde woonbonnen ?n wordt gecontro- arden voldoet. De wordt in volgorde de leeftijd en de of economische d* periode dat men idres. naan de kandidaten- soonlijke gegevens telling en woonduur ens uit de Gemeen- Persoonsgegevens. ordt de woning door geboden. Accepteert a de gemeente een leges ad 93,50 ngsvergunning kunt i woning, dan wordt u verstrijken van de oor de verhuurder, ïf is het niet mogelijk cijken. Het heeft geen naar uw kansen. ALS 5 BENT GEKOMEN MTVANGT U GEEN :ing gtoewijzingen worden rzicht. Daarbij wordt ies er op een woning ling aan een starter of i. Ook wordt de leeftijd, 3 maatschappelijke of iet daarbij behorende die manier kunt u een uw kansen op een eventueel uw woon- en het mogelijk om op onden een urgentie- Slechts in een zeer zal een dergelijke toepassing is voor een ïkt. Informatie hierover ifdeling Publiekszaken eel huisvesting. Soesterbergsestraat 32A, 3768 EJ Soest Tel. 035 - 601 31 82 De Tromslager, de bekende pakkettenwinkel aan de Steen- hoffsfraat, wordt binnenkort grondig verbouwd. Het opper vlak van de showroom wordt naar achteren uitgebreid en daarmee wordt de zaak wel 2lh keer zo groot. In juli wordt de zaak heropend. Al deze ingrijpende veranderingen hangen samen met het besluit van 'Tromslager' Rob Eimers om zich voortaan uitsluitend te gaan con- centreren op de verkoop van ge schenkpakketten - voor kerst maar ook voor tal van andere ge legenheden - en daarvoor de ca tering op te geven. Het komende weekeinde kan men voor de be kende - vers gemaakte - salades, koude schotels en buffetten in al lerlei vorm en omvang nog bij de Tromslager terecht, daarna niet meer. Rob Eimers (46) zet bewust een punt achter de catering, die altijd veel en intensief werk met zich mee heeft gebracht. 'Zeven dagen in de week ben je daar mee bezig,' aldus Rob, 'en ook in de weekein den, de vakanties en tijdens de feestdagen houdt het niet op. Daar moet je tegen kunnen.' Hij kiest, na rijp beraad met zijn vrouw Ka- tinka, dan toch het liefst voor zijn gezin. De in- en verkoop van pakketten is volgens hem minder 'stressig', zodat er ook nog een leven naast het werk overblijft. Alleen de 'Tromslager' Rob Eimers gaat zich, met zijn vrouw Katinka (r.) en Helma Rietveld, voortaan concen treren op de pakkettenservice. snackverzorging tijdens de Gilde- feesten, die de Tromslager traditie getrouw voor zijn rekening neemt, blijft gehandhaafd. Het geeft hem de mogelijkheid de 'pakkettenser vice' nog professioneler op te zet ten. Het assortiment levensmidde len waaruit hij kan putten wordt groter, evenals de sortering ca deau-artikelen. De belangstelling voor speciale geschenkpakketten - ook buiten de decembermaand om - groeit nog steeds, aldus Rob. 'Wij verzor gen tegenwoordig ook kraampak ketten, hart-onder-de-riem-pak- ketten, picknick- en barbecue-pak ketten en allerlei andere relatie pakketten voor bijzondere gele genheden.' Rob en Katinka wor den daarbij sinds kort geassisteerd door Helma Rietveld. Steenhoffstraat 15, 3764 BH Soest Tel. 035 - 601 21 32 Fax 035 - 602 42 52 Internet: www.goudensnaar.nl www.audiovideospecialist.nl Voor de 218,c keer staat de Soester klaverjastitel op het spel. Liefhebbers van dit kaart spel die tenminste 16 jaar zijn en in deze gemeente wonen, kunnen vrijdag 20 april aan schuiven in ontmoetingscen trum Klarinet. In de voormalige Vijverhof in Overhees worden de deuren van de grote zaal om 19:00 uur open gedaan. Om 19:45 uur dient ieder een aanwezig te zijn in verband met de toewijzing van de tafels en om 20:00 uur barst de strijd los. Er wordt Amsterdams gekaart. Behalve het plaatselijke kampioen schap krijgt de winnaar een hoofd prijs en een wisselbeker. Meer prij zen zijn er te winnen bij de loterij die de wijkvereniging Overhees eveneens heeft georganiseerd. Deelname aan het Soester klaver- jaskampioenschap kost 7,50 gul den voor leden van de wijkvereni ging en 10 gulden voor anderen. Inschrijven kan vooraf bij Koos Frans (S36033244) of op de avond zelf tot 19:45 uur. Aflevering 36 Op woensdagmiddag zit ik meest al bij VVZ, tijdens de voetbaltrai ning van mijn zoontje, te kletsen met andere moeders. Er zijn mis schien nuttiger dingen - maar ik vind dat kletsen heerlijk. Iedereen die binnenkomt kan zich mengen in het gesprek. Er geldt slechts één regel: we houden het gezellig. Meestal betekent dat: oppervlak kig. Soms echter zetten de ge spreksonderwerpen je aan het denken. Laatst kwam ter sprake dat het leven voor vrouwen gemakkelijker zou zijn geworden sinds de was machine. Eén van de moeders was het daar niet mee eens. Want vroe ger waren vrouwen de hele maan dag aan het wassen, dinsdag werd er gedroogd en gestreken, en dan lag alles uiterlijk woensdag schoon in de kast. Maar de vrou wen van nu (tja, het zijn nog steeds meestal de vrouwen die de was doen) zijn de hele week bezig met de was. We douchen iedere dag, de hand doeken gaan gelijk de was in, en er moet iedere dag voor ieder ge zinslid een schoon, gestreken stel kleren klaar liggen. Lakens en dekbedovertrekken worden weke lijks verschoond, want heeft u wel eens huisstofmijt gezien - zo niet, ga dan vooral eens kijken in de griezelhoek in de dierentuin in A mersfoort. Vroeger ging je één keer per week in de teil, je droeg je kleren een paar dagen, en je had een deken, en een boven- en een onderlaken. Het onderlaken ging wekelijks de was in; het bovenla- ken verhuisde naar onderen. De gezinnen zijn nu kleiner, en het wassen is door de wasmachine minder zwaar geworden (ook ik weet nog hoe gelukkig mijn moe der was met haar eerste wringer), maar de hoeveelheid wasgoed per gezinslid is enorm toegenomen. De vrouw van nu is dus per saldo minstens even veel tijd kwijt aan de was als de vrouw van vroeger, wus haar conclusie. Ik kon het al leen maar met haar eens zijn. En dezelfde redenering gaat op voor bijv. de stofzuiger. Door al die uit vindingen krijgen vrouwen niet meer tijd... alleen meer werk. U mag hieruit uw eigen conclusies trekkenmijn eigen - feministi sche - conclusies houd ik maar voor me! Olga Duijm Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 Ik wil graag even reageren op het stukje in de Soester Courant van 11-4-2001. De kop is 'Overleg wo ningbouw bij de Engh is lastig'. Tot mijn verbazing heb ik dit stuk gelezen, evenals de reactie van de heer Krol. Wat wordt deze man toch steeds in een lastig pakket geduwd. Naar ik aanneem zal deze man vele slapeloze nachten heb ben. Loopt hij misschien weer mil joenen guldens mis. Ik lees tenslot te veel over het geld in het stukje, 5 miljoen hier en 4 miljoen daar. Maar, over het verplaatsen (uit huis halen) van mensen wordt niet zo moeilijk gedaan. Ik lees het volgende: Ze kunnen wel hier of daar naar toe. Het doet er niet toe. Als we ze maar ergens kunnen dumpen. Tenslotte is er een belangrijker taak te doen, de miljoenen moet binnenkomen. Dit riekt mij teveel naar het hetgeen al eerder is ge beurd rond het Zonneglorenter- rein. Er woonden daar ook men sen, maar deze werden gedumpt. En dit voor het grote geld en eigen beland. De Mega Deal. Iedereen heeft op Zonnegloren uiteindelijk met gebogen hoofd het terrein verlaten. Zonnegloren is niet meer. Zonnegloren is na tuur. Zeer mooie natuur trouwens. Zo'n zandverstuiving heb ik nog niet eerder gezien in Soest. Zeer zeldzaam. Nu lees ik dat Amstelland het bouwterrein (lees Zonnegloren) heeft verkocht aan de gemeente. Hoe moet ik dit lezen. Het was toch een natuurgebied dat werd gekocht. Als het bouwterrein was, hadden we er kunnen bouwen, was de prijs veel hoger geweest en had den de mensen er kunnen blijven wonen. Ach, laat ik mij maar niet verder kwaad maken. Tenslotte slaapt iedereen in Soest rustig ver der, behalve Krol dan, naar ik aan neem. Wie kan mij nou eens dui delijk uiteen zetten hoe de vork nu weer in de steel zit? Kan ik mis schien bevatten waarom Krol zo veel slapeloze nachten heeft? Of is het omdat hij nog steeds niet, ondanks zijn 'Mega Deal' in de landelijke politiek zit? Of zou het zo kunnen zijn dat de eerste 5 miljoen gevangen voor het Zonneglorenterrein (die nog steeds niet is betaald) eens besteed kan worden aan mindervalide of inva lide personen in onze gemeente? Bijvoorbeeld aan hen die nu blijk baar in de weg zitten. Frans Mulder serieuze klacht mocht ewijzing, dan kunt u die de gemeente Soest, iimteverdeling, Postbus ft over het toewijzings oor terecht bij Achtgoed SCW of de afdeling imeente Soest. Ook zijn schikbaar. <unt u ook vinden op bouwen en wonen, estaat uit de gemeenten ïchoten, Eemnes, Leus- srg. or de desbe- je bonnen of te uurder. <en verhuurder. Ier de 18 jaar 'oning invullen) omer zie spelregels) nd. n periode van aagt uw enkele /e van een gehandi- behorende persoon Toch kunnen een aantal van op zichzelf kunstlooze huizen door toevallige ligging of andere om standigheden een fraai stadsgezicht opleveren. De architect is dan ge houden dit beeld niet onnoodig en roekeloos te verstoren. Er mag dan ook door eene zoge naamde schoonheidscommissie aan den bouwer niet de eisch wor den gesteld dat hij kunst scheppe. Zoodra zijn ontwerp blijk geeft van begrip en goeden smaak, dient het te worden goedgekeurd. Licht dat het later nog de grondslag blijkt te zijn voor een hoogere ont wikkeling. Het lijkt mij een fout te zijn in de hedendaagsche architec tuur dat een ieder daarin naar per soonlijkheid streeft, terwijl toch deze kunst het meest van alle het gemeenschappelijke tot uitgangs punt heeft. Alleen de groote mees ters zullen de typen aangeven en er kan voorts in schoone schakeering heil worden gezocht. Het ,de aan dacht trekken' in de eerste plaats lijkt verderfelijk. Van vele der be minnelijke meesters uit vroeger dagen zou men kunnen zeggen: Zij waren het en - zij wisten het niet. De stelling in het begin deze rege len geplaatst: kunst kan geen dwang van buitenaf verdragen, heeft tot gevolg dat zij niet van bovenaf of wel van regeeringswe- ge kan worden voorgeschreven. Personen in regeeringsdienst, on derwijzers uitgezonderd, mogen niet tegelijkertijd uitvoerende kun stenaars zijn omdat van hen door hunne machtspositie, een invloed ten kwade kan uitgaan op de zwakke geesten en de beteren er door kunnen worden gedwars boomd. Gevoelen zij zich kunste naar, dan hebben zij den moed dat dan ook geheel en alleenlijk te zijn. Ik geef als mijn meening dat het instituut der schoonheidscommis sie reden van bestaan heeft omdat het een dam kan zijn tegen het voortdringen van verwildering en wansmaak. Of het instituut tot nu toe aan de verwachtingen heeft voldaan of zelfs heeft kunnen be antwoorden, is een vraag tot wel ker beantwoording ik mij niet be voegd reken: ik ken die verwach tingen niet. Gelukkig mag hier en daar worden vastgesteld dat er verbetering kwam en komt. In hoeverre daar van de oorzaak bij eene schoon heidscommissie moet worden ge zocht? Mijns inziens niet verder dan in de opwekking die van haar uitgaat. Tot kunst en schoonheid kan niet worden gedwongen. In dien de resultaten niet bevredigend mochten zijn, ligt dit buiten eene commissie. De tijd is dan niet rijp. Het is niet mogelijk en dus niet gewenscht de werkwijze der schoonheidscommissie aan bepaal de, voor iedere gemeente gelden de regels te binden. Mijns inziens zal een gemeentebestuur, behalve in buitengewone gevallen, den raad eener schoonheidscommissie moeten opvolgen.' Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid Ie worden van de His torische Vereniging Soest-Soester- berg ieder kwartaal het maand blad 'Van Zoys tot Soest' van de vereniging vol wetenswaardighe den over Soest-toen. ker waarschijnlijk het kunstwerk zal zijn. En onze bevoegdheid tot het uitspreken van een oordeel in het openbaar ontleenen wij dan ook in hoofdzaak aan de deugd van ons eigen werk en de erken ning daarvan door hen die met ons dezelfde kunst beoefenen. Door deze stelling zou het leekenele- ment uit de schoonheidscommis sies komen te vervallen. De bouwkunst echter kan men de meest openbare of publieke kunst noemen. Zij timmert aan den weg. Op deze grond heeft ieder ontwik keld mensch die met argumenten zijne meening weet te stijven, het recht om voor de schoonheid zijner woonplaats, waarin hij deel- gerechtigd is, op te komen. Dit geldt temeer daar gewoonlijk de uitvoerende kunstenaar te veel en te subjectief in zijn eigen werk is verdiept om altijd acht te slaan op plaats en omgeving. Hij werkt te veel binnenshuis met trekpen en lineaal. Hij is geen schilder. De vroeger bestaande geestverwant schap tusschen deze laatste en den bouwer raakt, helaas, zoek. En bij de architectuur alleen zal de mensch niet leven. Het is beter omgaan met den ge- voeligen, verwanten en belangstel lenden, niet opgeleiden burger dan met den vakgenoot die geen kun stenaar is. Op het gebied der tech niek die hij niet verstaat, heeft hij te zwijgen. Het zou eene dwaas heid zijn om te verlangen dat eene stad uit louter kunstwerken zou worden opgebouwd. Eene dusda nige stad zal wel nimmer hebben bestaan, al zou men dit uit sommi ge geschilderde stadsgezichten meenen te mogen opmaken. Deze stadsgezichten zijn waarschijnlijk steeds opnieuw uit de beste deelen van steden door den schilder ge groepeerd. Bouwkunde is nog geen bouwkunst! Aan het eind van de negentiende, begin twintigste eeuw begon Soest zich meer en meer te ontwikkelen. Er werd veel gebouwd, vaak in ver schillende bouwstijlen, zoals hier aan het Julianaplein. Om te grote onderlinge afwijkingen te voorko men, moest de (omstreden) schoonheidscommissie over de bouwplannen oordelen.

Soester Courant | 2001 | | pagina 9