ICS3I ZO N VAKANTIE IS ONBETAALBAAR Brandweerdemonstraties en veel meer op Koninginnedag Smurfjes onvoldoende om nieuwe verkeersmaatregel te promoten de Zonnebloem0 Achter Kontakt der Kontinenten is wei piek voor nieuwbouw ringen paickërj DEEL! Wijk .99 pakker P.99 Luchtmacht Soesterberg had streepje voor bij de Oranjes I Avondvierdaagse heeft last van MKZ-virus Volkslied Soesterberg Giro 145 Zelf aan stuurknuppel in meivakantie amsj Inschrijving sponsorfietstocht nu tot 15 mei j'i* - Angela Groothuizen opent verbouwd dorpshuis Abrona KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING EZOI GEVEN Fietsdag afgelast vanwege MKZ P.L. Galjart Toch kermis op Koninginnedag Leuze: 'Zorg d^t je voorrang krijgt' PAGINA 16 NVM enhof DOO.-k.k. van dubbel 1 990) uwd cot kantoon 'S ien GlW-garantie OF VOLKOREN OM HALF GEHAKT 6,99 ergehakt 7,99 ichouderham 1,00 SNIJWORST 1 00 !OTERHAMWORSt1,00 EVERKAAS 1'oo ehakt 'EN PIZZA PROSCIUTTO HOUT Q Elders 122^1 4,08 LEGIMER LICHTE BORREL LITERFLES SOESTERBERGSE WOENSDAG 25 APRIL 2001 Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 :<-y. De Oranjekrant is weer bij elk huishouden op de deurmat ge vallen. De krant staat vol tips voor de viering van een gezelli ge Koninginnedag in het dorp. Voor jong en oud zijn er activi teiten gepland, de organisato ren hopen op een Oranjezon netje zodat de terrassen vollo pen en veel mensen de festivi teiten bezoeken. Aan het Oranje Comité zal het zeker niet liggen. Het staat met tal van vrijwilligers paraat om de Soesterbergers te laten genie ten van dit traditionele feest. Sinds het aantreden van Koningin Beatrix is het niet meer de ge woonte om Koninginnedag met een défilé te vieren op paleis Soestdijk. Koningin Juliana kon het opbrengen om urenlang naar haar langstrekkende onderdanen te zwaaien. De huidige Koningin zet er liever stevig de pas in en trekt met haar familie het land in. Dit jaar zal het feest in Drenthe extra bekijks krijgen wanneer Maxima, de verloofde van Prins Willem Alexander, voor het eerst mee mag. Voor de thuisblijvers is er in De inschrijftermijn voor de spon sorfietstocht op zaterdag 23 juni is verlengd tot dinsdag 15 mei. Dat heeft organisator Rabobank Zeist en omstreken bekend gemaakt. Verenigingen uit Soesterberg, Zeist, Doorn en Driebergen zijn schriftelijk uitgenodigd deel te ne men, maar er zijn nog plaatsen vrij. Clubs die meedoen kunnen geld verdienen. Dit jaar worden de be dragen reeds in euro uitgekeerd. Voor de 20 kilometer krijgt men 3,50 euro, voor de 40 kilometer 7 euro. Voorwaarde is dat de vereni gingen met minimaal vijftig men sen meedoen. Onder hen mogen zich ook niet-leden bevinden. On der de deelnemers worden vijf di nerbonnen ter waarde van 50 euro verloot. Een deelnameformulier ligt klaar bij de Rabobank in Soesterberg. Bellen kan ook, 88030-6983770. Er is plaats voor maximaal 4000 fietsers. t Diensten Centrum 'De Drie Eiken' Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Bevrijdingsfeest Een groot bevrijdingsfeest vindt zaterdag 5 mei plaats in ontmoe tingscentrum De Drie Eiken. Het dienstencentrum werkt daarin sa- roen met het Oranje Comité. Het programma begint om 19:00 uur en bestaat uit toneel, muziek en cabaret, opgevoerd door amateur- spelers. De organisatie raadt he rstellenden aan tijdig een kaart je te bemachtigen, want er wordt gerekend op veel bezoekers. De toegang is gratis, evenals een kopje koffie, een oranjebitter of een jus d'orange en een lekker hapje. Rommelmarkt Zaterdag 9 juni wordt een rom melmarkt gehouden in het cen trum aan het Dorpsplein. Wie tij dens de voorjaarsschoonmaak overtollige spullen tegenkomt, wordt verzocht deze beschikbaar te stellen. Wegens ruimtegebrek is er geen plaats voor grote meubelen, witgoed en dergelijke, maar er is wel behoefte aan onder meer boe ken, kleding, serviesgoed en ande re kleine huishoudelijke artikelen. De opbrengst van de markt komt ten goede aan activiteiten voor 55- plussers. Voor het ophalen van spullen kan worden gebeld naar 0346-35^402 (tot^2:00 uur). het dorp genoeg te doen. Er zijn volop spelletjes voor de kinderen, er is een optreden van Odeon en er zijn kraampjes met oude am bachten. Dit jaar is er geen Oran- jekermis. Terug van weggeweest is de Jaar markt van de Verenigde Onderne mers Soesterberg. De markt ging vorig jaar niet door omdat er te weinig voorbereidingstijd was. Dit jaar heeft de markt een geheel ei gen karakter gekregen. Aan de ene kant is de krijgsmacht vertegen woordigd, maar ook de dorpelin gen zelf laten zich niet onbetuigd. Elk bedrijf, vereniging, instelling of particulier kan tussen 6 en 18 uur een kraam huren. Particulieren kunnen hun eigen spulletjes verko pen, voor verenigingen en bedrij ven is het de kans om de eigen za ken meer bekendheid te geven. Tot 30 april zijn er nog kramen te huur onder nummer 35.1252. Voor de vroege vogels is er natuur lijk weer de ludieke reveille. Om 8 uur komen de auto's van Tammer, de brandweer en andere deelne mers toeterend en lawaai makend met potten, pannen en deksels het dorp door. Opstappen kan op het Dorpsplein en bij het honkbalveld op Mercury. Voor de erg vroege vogels (of doordouwers) is er om 7 uur al een bierontbijt in café De Gouden Leeuw aan de Rademakerstraat. Terug van weggeweest zijn dit jaar de modeltreintjes. Die zijn de hele dag te zien op het Dorpsplein. De veldkeuken van de Luchtmacht wordt dit jaar niet bemand door de eigen militaire kok maar door de Vorig jaar was het op Koningin nedag druk op het Dorpsplein, dit jaar worden wederom veel bezoe kers verwacht. kok van Abrona. Hij heeft beloofd om lekkere nasi te maken. Het programma is verder als volgt: 07:00 uur Bierontbijt Gouden Leeuw 08:00 uur Ludieke reveille 09:00 uur Aubade en ballonnen oplaten 10:00 uur Koffiedrinken in De Drie Eiken (tot 11:00 uur) 09:00 uur Braderie aan de Ban- ningstraat (tot 17:00 uur) 10:30 uur Kinderspelen op het Dorpsplein (tot 12:30 uur). Er zijn een brandweerdemonstratie, een springkussen, modeltreintjes en een rode-draad-spel. 11:00 uur Video kijken van 50 jaar bevrijding in De Drie Eiken. Dat herhaalt zich om 14:00 uur. 12:00 Snackbar het Stekkie geo pend tot 23:00 uur. 13:00 Demonstratie van brand weer vliegbasis en Soesterbergse vrijwillige brandweer. 13 :00 Zwarte markt voor de jeugd (tot 16:00 uur) 13:00 Broodbakken (tot 16:00 uur) 15:00 Versierde fietsen 15:30 Prijsuitreiking 16:30 Concert van Odeon 17:00 Veldkeuken open 19:15 Bridge in De Drie Eiken 20:00 Muziek (tot 23:00 uur) 21:00 Lampionnenoptocht vanaf Postiljonschool naar Dorpsplein 23:15 ter afsluiting vuurwerk op de Ijsbaan Het Koninklijk Huis heeft al tijd een nauwe band gehad met de vliegbasis Soesterberg. In Het Lichtspoor, een uitgave van de Nederlandse strijd krachten van 1 september 1948, wordt ter gelegenheid van de afsluiting van de vijftig jarige regeringsperiode van Koningin Wilhelmina de be trokkenheid van het Oranje huis met dit militaire onder deel in alle toonaarden bezon gen. Het eerste contact tussen de Oran jes en de luchtvaart was in 1913 toen de militaire luchtvaartafdeling werd opgericht. Volgens de schrij ver van het artikel reageerde het Nederlandse publiek in eerste in stantie sceptisch. Het vroeg zich af of de militaire luchtvaart wel nodig was en twijfelde ook aan de le vensvatbaarheid van deze nieuwe loot aan de militaire stam. Konin gin Wilhelmina, zo jong als ze was, liet zich echter nooit uit het veld slaan door kritische opvattingen. Ze greep elke gelegenheid aan om haar sympathie te tonen. De klei ne groep mannen op Soesterberg, die onder moeilijke omstandighe den hun ideaal trachten vorm te geven, voelden zich dan ook zeer vereerd toen hun Koningin een paar maanden na de oprichting al naar de vliegheide kwam om ken nis te maken. Het was het begin van een band, zo concluderen de schrijvers, die niet alleen Wilhelmina betrof maar ook andere leden van het Konink lijk huis. Tijdens de mobilisatie maakte de Luchtmacht een rond vlucht. Bij een tussenlanding op het strand van Scheveningen kwa men Prins Hendrik en Wilhelmina langs om te kijken. Hendrik kwam twee jaar later in juni zelf naar Soesterberg toe en stond erop om een rondje mee te vliegen. Deze daad wekte bij het vliegend perso neel grote bewondering omdat even tevoren de adjudant van de prins met een vliegtuig was neer gestort. Hij kwam weliswaar met de schrik vrij, maar uit het incident bleek duidelijk dat vliegen geen ongevaarlijke bezigheid was. Ook Koningin Emma bracht in haar functie als regentes een be zoek aan de vliegbasis. Dat was in 1928 toen zij de prestaties van het vliegerkorps in ogenschouw kwam nemen. Om de band tussen Oran jes en Luchtmacht te onderstrepen kregen de eerste vliegers op het voormalige Indië koninklijke on derscheidingen uitgereikt. De Luchtmacht op zijn beurt betuigde in 1923 zijn aanhankelijkheid aan het koningshuis, tijdens het zilve ren regeringsjubileum van Wilhel mina. De vorstin nam op de Stom- pert een wapenschouw af en werd begroet door maar liefst 45 vlieg tuigen. De band tussen koningshuis en militaire luchtvaart werd helemaal versterkt tijdens de Tweede We reldoorlog. Zowel Koningin Wil helmina, Prinses Juliana en Prins Bernhard bezochten meermalen de squadrons. Met name Bernhard heeft al het mogelijke gedaan om het luchtvaartpersoneel een hart onder de riem te steken toen zij onder werden gebracht in de gro te organisatie van de RAF. 'Hij zocht de mannen op in hun kam- peertenten, hij leefde met hen mee en veel bemanningsleden en het grondpersoneel kent hij persoon lijk,' aldus het bericht uit 1948. De bekende tv-presentatrice An gela Groothuizen opent morgen middag om half drie het geheel verbouwde Dorpshuis op het ter rein van Abrona. De verbouwing is mede mogelijk gemaakt door een groot sponsorbedrag van de AMEV. Daarnaast heeft een team medewerkers van de verzekeraar zelf de handen uit de mouwen ge stoken en meegeholpen met schu ren, plamuren en v^erven. Zaterdag 28, zondag 29, maandag 30 april Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 themagroep Zondag 10:00 kard. Simonis Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; Pauluskoor World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 maandag 08:00 uur: R.M.P. v.d. Wijgerd (Den Dolder), Paltzerweg 227, 88030- 2280626. Huisarts, maandag 08:00 dinsdag 08:00 uur: P.L. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, 88351200. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, 880346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 38 352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 880900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ^351940, b.g.g. 351658 of 352626. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88352391. Grof vuil, 88035-6093666. Ondanks alle problemen rond het MKZ-virus, gaat de avond vierdaagse in Soesterberg (voorlopig) gewoon door. De organisatie van de Avondvier daagse in Soesterberg onder vindt wel veel last van het MKZ-virus, maar ziet toch kans om het evenement van 14 tot en met 17 mei te houden. Het Zeister bos is inmiddels weer opengesteld voor het publiek waardoor een aantal routes weer te gebruiken is. Alleen over de route via de Vlasakkers heerst nog on duidelijkheid. Mocht dit terrein gesloten blijven dan wordt, als de gemeente hier tenminste toestem ming voor geeft, een route langs de vliegbasis opengesteld. De avondvierdaagse bestaat overi gens uit routes van 5 of 10 kilome ter lengte per avond. Inschrijven voor groepen of individuelen is mogelijk van 9 tot en met 12 mei, tussen 18:00 en 20:00 uur aan de Luitenant Koppenlaan 22 in Soesterberg. Het inschrijfgeld is zes gulden per persoon. Bij aan melding op de eerste avond is het inschrijfgeld acht gulden. Iedere avond starten de deelne mers vanaf het Dorpsplein, om 18:30 uur. De intocht vindt plaats op donderdag 17 mei vanaf de ijs baan op de hoek Kampweg/Ban- ningstraat. Om 19:30 maken de deelnemers zich op voor een in tocht door het dorp. Informatie over het wandelevene ment is te krijgen onder nummer 0346-351705. GIRO 456 UTRECHT k&AeniHAJctie Als gevolg van de MKZ-crisis is de Landelijke Fietsdag op zaterdag 12 mei afgelast. Het Militair Luchtvaart Museum zal daarom op die dag gesloten blijven. HUISARTS De praktijk is gesloten i.v.m. nascholing van 7 t/m 11 mei. De collega's nemen waar. De kermis komt toch naar Soester berg. Op zaterdag 28 april gaan de attracties draaien op het evene mententerrein op de hoek van de Banningstraat en de Kampweg. De exploitanten blijven daar tot en met zondag 6 mei. Volgens exploi tant Frits de Voer kan de Soester bergse bevolking rekenen op een 'vrij grote kermis'. Aanvankelijk was de kermis gean nuleerd, evenals het vuurwerk op Koninginnedag, maar na onder handelingen door de Verenigde Ondernemers Soesterberg kunnen het evenement en het vuurwerk toch doorgaan. Voor de mensen die mee willen doen aan de aubade, maar het Soesterbergse volkslied nog niet kennen, volgt hier de tekst. Niet bekend is wie het heeft geschreven en uit welke periode het stamt. Wij vliegen over bos en hei, rond polder en langs strand Wij starten en wij landen weer, in 't hart van Nederland Daar leven en daar werken wij, daar slaat de motor aan De wieg van Neerlands luchtvaart heeft in Soesterberg gestaan De krachten onvermoeid gewijd, voor onze taak steeds klaar Ook in de lucht wijkt Holland niet in uren van gevaar Want onversaagd en allen een, saamhorig als soldaat Een vaste wil, eenzelfde doel, wij vliegers zijn paraat Wij vliegen en de motor zingt in Hollands vrije lucht Het lied van onze vliegerplicht draagt zorg dat men u ducht En met ons leven blijven wij het vaderland getrouw De vleugels waken uitgespreidbeschermen 't rood-wit-blauw'y Alle bestuurders die van rechts komen krijgen per 1 mei voor- rang op gelijkwaardige kruisin gen. Een voorlichtingsfilmpje waarin Vader Abraham een paar fietsende smurfjes voor laat gaan, moet de televisie kijkende verkeersdeelnemer daarop attent maken. Op de meeste scholen krijgen zowel ouders als kinderen informatie over de nieuwe verkeersregel. Of de automobilisten ook vol doende doordrongen zijn van de verandering is nog de vraag. 'Ik geloof het niet,' zegt Victor Roose van het gelijknamige taxibe drijf. 'Zelf moet ik nog steeds wen nen aan het feit dat bromfietsen op de weg mogen rijden. Die halen je niet alleen links in, maar ook rechts. Ze vliegen je gewoon aan alle kanten voorbij. Nu is het wel zo dat de meeste automobilisten rekening houden met kinderen op de weg. Ze vertonen een onvoor spelbaar gedrag, nu komen er ook nog eens al die twijfelgevallen bij. Neem het zo'n kind eens kwalijk. Die denkt: 'Ik mag doorrijden maar die auto is vele malen zwaar der dan ik. Dat kind blijft staan.' 'De nieuwe verkeersregel moet meer gepromoot worden op de te levisie,' vindt ook automobilist P. Brouwer van Apollo. 'Gewoon het risico kleiner maken door frequen ter uit te zenden.' De Soesterber- ger is geen voorstander van om de lokale autoriteiten het werk alleen te laten doen. Omdat daarmee slechts een kleine groep wordt be reikt. 'Je kunt wel allerlei acties houden in een dorp, daar bereik je echter geen andere plaatsen mee. Het zijn trouwens niet alleen de fietsende kinderen die voorrang krijgen, maar ook de andere be stuurders. In een keer is er een hele omslag, dat wekt verwarring.' De Soesterbergse verkeersouders zijn weinig gelukkig met de sum miere voorlichtingscampagne naar de automobilisten toe. Tk geloof dat op de Banningstraat twee nieu we verkeersborden staan die door de gemeente zijn geplaatst,' zegt Sylvia van de Craats. 'Eigenlijk is dat een rare plek om die borden te plaatsen omdat ouders en kinderen die op de fiets naar school gaan, daar niet langskomen. Ze kunnen de borden beter bij de Buys Ballot laan neer zetten. Dat is een gelijk waardige kruising. Nu zullen ze weinig automobilisten opvallen, ook al omdat het logo niet overeen komt.' De verkeersouders zijn van mening dat er campagnemateriaal moet komen bij gelijkwaardige kruisin gen. In ieder geval op plekken waar veel kinderen langs fietsen. In de richting van de Postiljon- of Wethouder de Haanschool. 'We hebben al een stukje in de maand- kalender van De Valreep afge drukt,' verklaart Sylvia. 'Er zijn ook net twee posters binnen geko men van 3VO. Die willen we bij school ophangen zodat de ouders ook op de nieuwe verkeersregel geattendeerd worden. Ze moeten hun kinderen leren om geen voor rang te nemen, maar wel af te dwingen. De leuze luidt dan ook: Zorg dat je het krijgt.' Onvoldoende vinden de Verkeer souders ook de campagne op de televisie. 'Die zie je bijna niet om dat de spotjes tussen de kinderpro gramma's door worden uitgezon den. Er zijn weinig volwassenen die ernaar kijken. Dat is niet zo'n slimme zet omdat juist de volwas senen van deze nieuwe maatregel op de hoogte moeten zijn.' Dit jaar gaan ruim 6200 langdurig zieken en zwaar lichamelijk gehandicapten met de Zonnebloem op vakantie. U kunt de Zonnebloem helpen. Doe mee aan de 'Actie Zonnebloem- vakanties', Giro 145, Breda. NATIONALE VERENIGINC 'OOK IK HELP MEE' Postbus 2100 4800 CC Breda Tel (076) 564 63 62 E-mail: info@zonnebloem.nl www.zonnebloem.nl In Soesterberg kunnen nog zo'n vier- tot vijfhonderd wo ningen worden gebouwd. Deze woningen moeten komen op het stuk aan beide zijden van de Korndorfferlaan, tussen het Kontakt der Kontinenten en Apollo. Of die woningen er ook kunnen komen is afhanke lijk van de geluidscontouren die rond de vliegbasis liggen. Tijdens de discussieavond van de speciale commissie van de WD was een aantal Soesterbergers naar Soest gekomen om ook hun steen tje bij te dragen. Inzet van de dis cussie was de ruimtelijke invulling van het dor;, moeten er meer be drijven bij komen of woningen. Er is altijd een spanningsveld tussen wat de provincie wil (groen blij ven) en de bedrijven willen (uit breiding van terrein). Daarnaast ligt er de wens van de bewoners om met name woningen voor se nioren en jongeren te bouwen. Ook de middenstand wenst een gematigde uitbreiding omdat stil stand achteruitgang is. Een woordvoerder van de VSB hield een pleidooi voor meer wo ningen in het dorp. 'Er valt veel te zeggen over bijbouwen in het deel tussen Kontakt der Kontinenten en Apollo. Daar zou je in de eerste fase honderd woningen kunnen bouwen. Maar dan moeten wel alle neuzen één kant uitwijzen.' Het groen op de bewuste percelen, die overigens aan particuliere instellin gen behoren zoals het KvK en de Open Ankh, is niet zo fraai van kwaliteit als menig natuurliefheb ber wil doen vermoeden. De kwa liteit is slecht en bovendien niet voor het publiek toegankelijk. Het argument dat dit stuk groen moet blijven uitsluitend vanwege het groene karakter is niet steekhou dend vinden de voorstanders van meer woningen. Ook in Soest- Zuid is in het verleden gebouwd. Gematigd groeien Uit reacties van de Soesterbergers en instellingen blijkt dat het dorp gematigd moet groeien. Bij onge wijzigd beleid, zo luidt de ver wachting, zal in de toekomst 1,5 school moeten sluiten. Ook de ver enigingen bloeden dood, net als de middenstand. Of de plannen zoals de Soesterbergers die hebben ook door kunnen gaan, is nog onduide lijk. In de eerste plaats heeft de staatssecretaris nog geen antwoord gegeven op het verzoek van Soest en provincie om de KE-lijnen bij te stellen. De Luchtmacht zelf heeft aangegeven tot 2014 met 'vastvleugelen' te willen blijven vliegen op de basis. En met de F16-vliegtuigen iets korter. In het Luchtmachtplan blijft de basis een helikopterbedrijf. Zolang de poli tiek daarover nog geen uitspraken heeft gedaan, zal Soesterberg niet kunnen bouwen. De KE-lijnen, die nog dateren uit 1978, bieden die ruimte niet. De jeugd, maar ook volwasse nen, kan zelf eens voelen 'hoe hef zit' achter de stuurknuppel van de F16-straaljager. Het Militair Luchtvaart Museum in Soesterberg geeft daartoe gele genheid tussen zondag 29 april en zondag 6 mei. I Over het algemeen blijven de cockpits tijdens de museumope ningstijden gesloten en mag het publiek nergens aankomen. Voor de traditionele cockpitdagen zijn echter vijf cockpits geopend, waar onder die van een Dakota, Star- fighter en Alouette-helikopter. Belangstellenden krijgen de gele genheid om binnen i zelf op de stoel van plaats te nemen. Het museum is te vinden aan het einde van de Kampweg en is, met uitzondering van Koninginnedag, geopend van 10:00 tot en met 16:30 uur. Zon dags is het museum pas om 12:00 uur open. Zaterdag is het museum dicht.

Soester Courant | 2001 | | pagina 17