Chloortransporten halt toeroepen Danscentrum Gerla Van Breukelen Vastgoed biedt te koop aan ,an recht Jongeren willen bioscoop, hangplekken en discotheek Jl è§I 222 Tienjarige Van der Hucht Valeriaan houdt feestweek Van Breukelen Vast-goed Assurantiën Verkeersmaatregelen rond Oranje Vrijmarkt Koninginnedag in Soest PAGÏNA4 WQENSDAG 25 APRIL 2001 SOESTER COURANT PAGINA 5 Jasmijn presenteert: 'de week van de fresia' Astma Fonds op zoek naar collectanten De Vlijt V MAKELAARS MET ENORME ENERGIE Bestrijdingsplan nodig zo lang treinen blijven rijden Lokale jeugd niet te spreken over Soest eldingen Albert Cuyplaan 198b Soest ARGENTIJNSE TANGO 7 lessen vanaf 11 mei STREETDANCE 8 lessen vanaf 9 mei COUNTRY 8 lessen vanaf 7 mei INFORMATIE-INSCHRIJVING voor verkoopinformatie: Doe mee met de Soester Logo Puzzel! Baldadige jeugd Service bij Schoemaker erstaat afspraken te maken op het sluiten van een nieu' reenkomst over het Bereik idsoffensief, bij voorkeu, met de regionale partners, lieuwe overeenkomst kan s het College pas gesloten t, nadat de Tweede Kamer et gewijzigde wetsvoorstel baarheid en Mobiliteit heeft :md en mits het spitstarief ing rijden) daarvan geen leel uitmaakt, m kunnen de regionale pan- het Ministerie werken aan ttualisering van het infra- lurpakket en kan binnen de le instelling van een Regio, [obiliteitsfonds worden voor- Met name over dit laatste wil de provincie, alvorens andpunt daarover definitief aaien, overleggen met de ltse gemeenten, it de Minister nog te maken ken zal het coliege voorleg- in provinciale staten. Dat- geldt te zijner tijd voor de e overeenkomst en het Re- il Mobiliteitsfonds. A F 1.000,- WINNEN? )oe mee met de ester Logo Puzzel! iie Soester Courant van 11 april jl. iling Communicatie De fresia is weer helemaal terug van weggeweest. - elegant sierlijk geurend - keuze uit meer dan 12 soorten! Herontdek de fresia en bekijk bij Jasmijn de vele mogelijkheden met de fresia. Jasmijn koopt ze uiteraard dagelijks veilingvers zelf in en doet er ook een aantal in de aanbieding. bloemenhuis Zuidpromenade 9-11 3768 EM Soest Tel. 035 - 6016877 Fax 035-6029221 In de week van 14 tot en met 19 mei heeft het Astma Fonds weer vrijwilligers nodig voor de jaarlijk se collecte. Vorig jaar haalden 55.000 collectanten 6 miljoen gul den op. Dat geld werd besteed aan onder meer het stimuleren en sub sidiëren van wetenschappelijk on derzoek, het geven van voorlich ting en het behartigen van belan gen van mensen met astma of chronische bronchitis en longemfy seem. Wie dit jaar een steentje wil bijdra gen en met een collectebus langs de deuren wil gaan, kan zich aan melden bij de plaatselijke organi sator W. van IJzendoorn, ®0343- 531311. PIET FLOOR EN NICOLETTE VERSLOOT MAKELAARS/TAXATEURS O.G. MAKELAARDIJ O.G.'DE VLIJT' LID VNM VAN WEEDESTRAAT 3 - SOEST - TEL: 035-6016824 INTERNET. WWW.DEVLIJTMAKELAARDIJ.NL E-MAIL: DEVUJTMAKELMRDIJ@HETNET Vijfduizend mensen zijn van nacht om het leven gekomen en 18 duizend gewond geraakt, nadat rond twee uur vlakbij Amersfoort een chloortrein ontspoorde. Eén van de trein wagons kantelde, waardoor de chloortank scheurde. De 50.000 kilogram chloor ver dampte snel en tastte luchtwe gen en longweefsel aan van duizenden mensen die zich in een straal van enkele kilome ters rond de ramp bevonden. Dit (ingekorte) scenario van een nachtmerrie schetste burgemeester Koos Janssen vorige week dinsdag tijdens een bijeenkomst over de wekelijkse chloortransporten van Delfzijl en Hengelo naar het Bot- lekgebied bij Rotterdam. Deze nachttrein maakt gebruik van on der meer de spoorlijn tussen Amersfoort en Baarn en rijdt dus ook over Soester grondgebied. Hoewel het risico door experts ui- 1 terst klein wordt ingeschat, zouden de gevolgen van een gescheurde chloortank volgens Janssen desas treus zijn: 'Bij zo'n calamiteit schiet bijna alles te kort. Mensen waarschuwen, dat kun je nog doen. Maar verder? Hulpverleners kunnen het gebied niet in, doden zijn niet te voorkomen en het aan tal slachtoffers kun je niet aan. Je kunt in feite alleen maar wachten tot de ramp zich in volle omvang voltrokken heeft.' De Utrechtse gemeenten en de provincie willen daarom dat de chloortransporten worden beëin digd. Dat signaal hebben ze reeds afgegeven bij de rijksoverheid die verantwoordelijk is voor de ver gunningverlening en het toezicht op het transport. Janssen: 'Een nut en noodzaak discussie hoeven we niet te voeren. We weten inmiddels voldoende. Het is dus een kwestie van politieke wilsvorming. Het sig naal 'stop de chloortrein' moeten we blijven afgeven, zodat dit nachtmerriescenario niet kan len regen huis (vervanging 12- van een garage 12- van een woonhuis 11-4-2001 apel op het achtergevel- 12-4-2001 van een woonhuis 12-4-2001 :n tuinhuisje 12-4-2001 onhuis 11-4-2001 >onhuis (wijz verl. verg. 9-4-2001 len op het voorgevel- 9-4-2001 nstalling 9-4-2001 appartementen tot 12-4-2001 onhuis 11-4-2001 n van een winkel/ 12-4-2001 9-4-2001 9-4-2001 12-4-2001 insje van een kantoor nstalling lein 1, afdeling planologie en 30 uur. van een woonhuis n van garage ipel onhuis en het ïpel (achterzijde) van woongroepen ken :I woonhuis met >nhuis (wijz. verl. ut con el van gebouw D21 obenden een gemotiveerd be- hrift worden gericht aan Bur- oest. Het bezwaarschrift moet end. Afdeling Planologie en Bou- ur- 1 11-4-2001 12-4-2001 10-4-2001 12-4-2001 in 9-4-2001 12-4-2001 9-4-2001 10-4-2001 12-4-2001 10-4-2001 12-4-2001 11-4-2001 Soest is saai. Dat is in het kort de uitkomst van een jongeren- conferentie die afgelopen woensdag werd gehouden in het gemeentehuis. De confe rentie was een initiatief van de gemeente Soest, samen met Stichting Balans en Schakels om er achter te komen wat er leeft onder de plaatselijke jeugd. Er klonk woensdag veel lawaai en geschreeuw uit de boxen van de raadzaal. Het geluid kwam van een dertigtal middelbare scholieren uit Soest. Ze vroegen daar aandacht voor hun klachten over Soest. Hun woonplaats is namelijk te saai. Er is weinig voor ze te doen; geen bioscoop, geen discotheek en geen cafés waar ze oud genoeg voor zijn. Voor de hangplekken die er zijn, heeft de jeugd geen goed woord over. Vooral dit laatste was een discus siepunt op de conferentie. Volgens de jongeren heeft de gemeente met de bestaande hangplekken de plank volledig misgeslagen. Ze zijn koud, tochtig, slecht verlicht en ongezellig. Daar moet zo snel mo gelijk verandering in komen. Er moeten betere en meer hangplek ken komen, zodat de jeugd zich meer kan verspreiden. De scholie ren willen verder dat de gemeente beter naar ze luistert en dat er meer wordt gekeken naar hun wensen. Participerende jeugd Om meer naar de jongeren te luis teren waren 150 scholieren van onder andere MAVO Soest en het Griftland College voor de confe rentie uitgenodigd om te praten over hun opvattingen van Soest en wat er verbeterd kan worden. De stap naar het gemeentehuis was misschien nog wat te groot, want uiteindelijk waren er niet meer dan dertig jongeren aanwezig. De conferentie was georganiseerd ter afsluiting van het project 'Wild Web'. Dit web is een participatie- vorm voor jongeren, waardoor men inzicht krijgt in de wensen van de jeugd. De leerlingen van het Griftland hebben voorafgaand aan de conferentie enquêteformulieren ingevuld over de voorzieningen in Soest. De scholieren op MAVÓ Soest kregen lessen van jongeren werkers en bij scoutinggroep De Fakkeldraagsters hebben de mei den een spel gedaan om aan te geven hoe het ideale Soest er uit moet komen te zien. De bedoeling op de conferentie was dat de leerlingen zelf met op lossingen en nieuwe ideeën kwa men. Daartoe splitsten de jongeren zich in twee groepen. In die groe pen werd over thema's als school, hangen, uitgaan en jeugdparticipa- tie gediscussieerd. Door er met el kaar over te praten, moesten er concrete plannen worden gevormd voor faciliteiten voor de jeugd. Ze spraken daarom over de bereik baarheid van de jongeren. Als er iets te doen is, dan moet dat bij voorbeeld niet in de krant komen te staan, want die wordt door de scholieren niet gelezen. Ze denken dan eerder aan posters in bushok jes, affiches aan de kant van de weg, of sms-berichtjes. Hangplekken Vooral over de hangplekken werd veel gepraat. De hangplek aan de Koningsweg is bij de jeugd uit den boze; het is er tochtig, koud en donker. Daar moet wat aan gedaan worden volgens de aanwezigen, In groepjes discussieerden de jon geren over wat de gemeente zoal zou moeten doen om hen meer te gerieven. p0t0; herman van Dam want op deze manier wordt het probleem verschoven. Als ze het namelijk niet leuk vinden op de hangplekken, dan wordt er wel er gens anders gehangen, volgens één van de jongeren. De leerlingen wil len daarom een nieuwe hangplek, met voldoende verlichting en een goede beschutting tegen de kou. Een goede plek vinden ze de Eng. Een beetje afgelegen zodat nie mand er last van heeft, wel vlak bij het centrum en er zijn huizen in de buurt, voor het geval er wat ge beurt. Vérder moeten er ook meer hangplekken komen. Nu gebeurt het volgens de scholieren nog wel eens dat ze door de oudere jeugd worden weggejaagd, omdat er voor hen geen hangplek is. Dan gaat de jongere jeugd maar weer iets an ders zoeken en zo wordt wederom het probleem verschoven. Zouden er genoeg hangplekken zijn, dan heeft iedereen zijn eigen plaats en hoeven er geen mensen verjaagd te worden. Opvallend is dat de jeugd van de Ichthuskerk als enige te kennen heeft gegeven, geen be hoefte aan een hangplek te heb ben, omdat zij al hun eigen plek bij de kerk aan de Albert Cuyplaan hebben. Knelpunt voor de overige jeugd is dat ze vaak te jong is om naar ca fés te mogen. Een café voor de wat jongere jeugd lijkt ze daarom een goed plan. Ook een bioscoop zou een hoop verveling kunnen verdrij ven. Wat de gemeente met de klachten en voorstellen gaat doen is nog niet zeker. Er komt in ieder geval een advies en een rapport over de jeugdparticipatie. plaatsvinden. Intussen doen we natuurlijk wat we kunnen.' Samenwerking Met dat laatste doelde burgemees ter Janssen vorige week dinsdag in het provinciehuis op onder meer de samenwerking tussen de pro vincie Utrecht en de gemeenten om te komen tot een Rampenbe strijdingsplan Chloortrein. De eer ste aanzet daartoe is al gegeven in de vorm van het Rapport Bestuur lijke Afstemming Rampbestrijding Chloortrein. Onder leiding van de Zeister burgemeester Boekhoven wordt nu een Rampbestrijdings- plan opgesteld. Naast de twee lagere overheden zijn daarbij tal van instanties be trokken, zoals de politie, de brand weer, geneeskundige instellingen, landbouw- en tuinbouworganisa ties en Radio M die in geval van nood een schakelrol bij de voor lichting aan de burgers moet ver vullen. Doel van de rapporten is de risi co's in kaart te brengen voor het geval er zich iets voordoet met de chloortrein. Lekkages De chloortrein 'tuft' al sinds 1945 door ons land en ontspoorde sindsdien enkele malen. Lekkages ontstonden er nog nooit. De laat ste jaren is veel gedaan om de kans op een ongeluk te verkleinen. De rails en wagons werden verbeterd, het aantal transporten is terugge bracht, de hoeveelheid chloor per transport verminderd en de treinen mogen alleen 's nachts rijden en niet harder dan 60 kilometer per uur. Verder werd de route aange past en het rangeren zoveel moge lijk beperkt. Railon, dat verant woordelijk is voor de chloortrans porten van Akzo Nobel, volgt het transport continue vanuit een cen trale meldkamer in Utrecht. Maar, volgens Janssen rijden er door ons land meer chloortreinen met binnen- en buitenlandse her komst en bestemming. 'Het lijkt mij een goede zaak als ook deze transporten en de omstandigheden van vervoer precies in kaart wor- Ook Soest ligt in het risicoge bied, waarin de chloortrein rijdt. Vanaf de spoorlijn gezien links de toren van de Oude Kerk en rechts die van de Petrus en Pauluskerk. Foto: Soester Courant den gebracht.' In de provincie Utrecht rijdt de chloortrein voor Akzo door Nij- kerk, Amersfoort, Soest, Baarn, Abcoude, Loenen, Breukelen, Utrecht, Woerden en Harmeien. Allen in deze Utrechtse gemeen ten wonen al 400.000 mensen en dat zullen er veel meer worden, gezien de bouwactiviteiten in Leid- sche Rijn. De kans op een ongeluk is klein, maar zo zei Janssen: 'Als er iets gebeurt, kunnen de gevolgen de sastreus rijn. Risico is kans maal effect. De kans is klein, het effect enorm groot. Het is dus een onbe heersbaar risico.' Voor het geval er zich een ramp zou voordoen, zijn alle rapporten - zacht uitgedrukt - een hele klei ne en dunne pleister op een ga pende wond. Het gevormde Com mando Ramp Terrein, de samen gestelde beleids- en crisisteams zouden machteloos staan, evenals vrijwel alle hulpverleners. Het vrij gekomen chloor zou verdampen en luchtwegen aantasten van mensen die in een straal van enkele kilo meters van het ongeluk zouden zijn. Door longoedemen, belem merde ademhaling, aangetaste huid en ogen, zouden (tiendui zenden mensen het (dodelijk) slachtoffer worden. Janssen: 'Terecht bestaat er brede politieke en publieke aandacht voor de transporten van chloor over het spoor. Recente rampen, zoals in Enschede, laten zien dat kleine kansen grote gevolgen kun nen hebben. Veiligheid moet meer rijn dan een 'hype'. Het is een top prioriteit. Aan nazorg kunnen ge meenten en betrokken organisaties misschien nog wel het meeste doen. Maar dan is het natuurlijk wel te laat.' Er is dus, volgens de provincie en de gemeenten, maar één remedie: stoppen met de chloortransporten. Op de Van der Huchtschool aan de Valeriaanstraat is het deze week feest. De school be staat tien jaar en staat daar met tal van activiteiten uitgebreid bij stil. Leerkrachten en scho lieren zullen morgen overnach ten in het gebouw en sluiten de festiviteiten de volgende och tend af met een lekker ontbijt in de schoolbanken. De attrap voor de feestelijkheden in de bijzonder neutrale basis school was maandagmorgen. De kinderen van alle groepen begon nen toen met de voorbereidingen voor een theaterspektakel dat nog 's middags op de planken werd gebracht. Gisteren werd een vos senjacht gehouden en werkten de kinderen een programma in hun eigen leslokaal af. De activiteiten werden vanmorgen onverdroten voortgezet. Per groep werden natuur- en milieuprojecten gedaan over onder meer het oog, vissen en techniek. Voor de scholieren van de Van der Hucht Valeriaan wordt morgen middag de filmprojector aangezet voor een beeldvertoning. Later op de dag kruipt iedereen in rijn slaapzak om de nacht door te brengen in het pand dat doorde weeks het 'dagverblijf is. Na het ontbijt op vrijdagmorgen mogen de kinderen vervroegd het week einde induiken. Tel. 035 - 602 28 11 602 03 04 Wieksloterweg SOEST Aan de rand van het dorp, direct tegenover de uitgestrekte Pijnenburgse bossen gelegen, nieuw geschaky^andbuis met praktijkruimte (ca. 1.600 m3), dubbele g^^e«outerrain op ruim 11.000 m2 grond (bouwjaar Deg- grond, hal met hardhouten trap, luxe toj^lRLJJkxmfge woonkm. met plav. vloer en open ha^dffrcmWrc. met inb.app. en bijkeuk. 1e verd.: overl—iet hoekligbad en aparte douche, apart 2etpi«j|i^^f5apkm. (40 m2) en 2 ruime slaapkm. Zoldty^akMtrhouten trap, overloop, ruimte met wasmachir^A cKfferaansluiting, CV-ruimte, 2 ruime slaap kamers met%px oakramen. Praktijkruimte met aparte in gang: entree, badkm., toilet, mod. keuken en 2 ruime ka mers. Garage: vrijst., volledig geïsoleerd met 2 ruimtes beneden, 2 garagedeuren, 1 elektrisch en 1 handmatig te bedienen. Zolder: over de gehele garage met vaste trap. Souterrain: 120 m2 geheel afgewerkt en nog naar wens in te delen. Alg.: deze villa is gebouwd met duurzame materialen en voorzien van vele extra's. Bro chure op aanvraag. Gevraagde koopsom 2.495.000,- k.k. Nog 2 maisonnettes te koop NIEUWBOUW Van Weedestraat SOEST In het centrum van Soest wordt momenteel onder architectuur een nieuwbouw combiproject gerealiseerd van 5 luxe maison- nettes met dakterras en winkelruimte. Ind. maisonnettes: hal, toilet, m.k., ruime living met erker en moderne keuken. Etage: overloop, 3 ruime sl.km., luxe badkamer met ligbad, douche en 2e toilet. Alg.: deze maisonnettes worden gebouwd met duurzame materialen en zijn voorzien van o.a. optimale isola tie, stelposten sanitair en keuken, goederenlift, berging in sou terrain, groot besloten dakterras. Tekeningen en bestek op aanvraag te verkrijgen. Gevraagde koopsommen v.a. 559.000,- V.O.N. Gevraagde koopsom 595.000,- k.k. NOG GEEN FOTO BESCHIKBAAR Groen van Prinstererstraat SOEST In een gezellige kindvriendelijke buurt gelegen, ruime en on verwacht ingedeelde middenvilla met inpandige garage, be sloten tuin en vrij uitzicht. Ind.: hal, toilet, m.k., ruime L-vormige woonkamer (ca. 55 m2) met vide, mod. keuken met inb.app. en ruime inpandige garage. Etage: vide, ruime overloop, ap. toilet, luxe badkamer met ligbad en douche, 3 ruime sl.k. en wasruimte. Zolder met vaste trap en mog. voor 4e sl.km. Alg.: deze woning is gebouwd in 1994 en verkeert in uitstekende staat van onderhoud. Beckeringhstraat SOEST Aan de rand van het industriegebied, aan doorgaande weg gelegen helft van dubbel karakteristiek woonhuis met multi functionele bedrijfsruimte (ca. 250 m2), ruime oprit en tuin. Ind. woonhuis: grote L-vormige living met open haard, mod. keuken, bijkeuken, hal, kelder, m.k. en toilet. Verd.: 2 ruime sl.km., overloop, badkm. met douche en 2e toilet. Zolder met vaste trap en ruime sl.km. Ind. bedrijfsruimte: bedrijfshal van ca. 240 m2, aparte kantoorruimte, douche, toilet en c.v.-insta- latie. Alg.: zowel de woning als bedrijfsruimte verkeren in perfecte staat van onderhoud. Gevraagde koopsom 1.250.000,- k.k. NOG GEEN FOTO BESCHIKBAAR Veldweg SOEST In het centrum van Soest gelegen bedrijfsruimte op ca. 1700 m7 grond (erfpacht). Ind.: de bedrijfsruimte bestaat uit een hal van ca. 225 m2, ind. kantine en toiletgroep. Alg.: de jaarlijkse erfpachtscanon van de grond bedraagt ca. 14.000,- en heeft een looptijd van 40 jaar. Gevraagde koopsom ƒ495.000,- k.k. SOEST - Landhuizen Momenteel hebben wij enige landhuizen in de verkoop tot ca. 1.900.000,-. Brochures op aanvraag. Voor meer informatie: kijk op: www.huisplein.nl Koninginnelaan 40 Soest Tel.: (035) 601 79 62 Fax. (035) 602 60 61 vbreukel@HvorIdonline.nl In verband met de Oranje Vrijmarkt zijn op maandag 30 april (Koninginnedag) tussen 01.00 en 16.00 uur rond de Engh de volgende verkeersmaatregelen van toepassing. Op de Soesterengweg en de Julianalaan - tussen de Nassau- laan en de Talmalaan - geldt een stopverbod. Dit weggedeel te wordt tevens voor het rijver- keer afgesloten. Op de Nassaulaan - het ge deelte tussen de Julianalaan en de Prins Hendriklaan - geldt aan de rijde van de oneven nummers een stopverbod. Deze maatregelen zijn genomen om de vrije doorgang te garan deren voor hulpverleningsdien sten (brandweer, ambulance en politie). In het verleden hebben deze diensten bij hulpverlening onnodig veel oponthoud onder vonden door het parkeergedrag van bezoekers van de Oranje Vrijmarkt. In verband met het open hou den van deze belangrijke 'hulp verleningsroute' is een weg- sleepregeling van toepassing. Bij overtreding worden de voer tuigen dus weggesleept. Het fietspad van de Talmalaan - tussen de Soesterengweg en het Roggeveld - wordt voor omwonenden opengesteld voor alle rijverkeer. 10:00 uur Oranje Vrijmarkt, tot 15:00 uur, op evenemententer rein De Engh (Soester Engweg). 10:30 uur Optocht versierde fietsen. Aanmelden tussen 9:30 en 10:00 uurbij de St Ludgerusschool (Vosseveldlaan). 11:00 uur Kinderspelen, tot 15:30 uur, bij tuinadviescentrum 't Vaarderhoogt (Doiresteinweg). 15:00 uur Open dag vereniging Artishock in St. Joscph-gebouw (Steenhoffstraat). 17:00 uur Oranjebal in partycentrum Bos en Duin (Bosstraat). 21:00 uur Lampionnenoptodit, vanaf de gymzaal (Paulus Potter- laan), 21:00 uur Feestavond met diverse optredens op evenemententer rein De Engh (Soester Engweg). BIJNA F 1.000,-WINNEN? Baldadige jeugd heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee ka belhaspels voor de garagedeur van een woning aan de Dalweg gerold. Daardoor konden de bewoners hun auto niet uit de garage krijgen. De politie schoot te hulp en rolde de haspels terug. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoudelijke apparatenten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige J reparatie. Nu ook: op zaterdag U Kleuren-tvJ telefoon of I.S.D.N. defect?; wasautoj maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaart! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 V

Soester Courant | 2001 | | pagina 5