st Mooi weer kroon op Koninginnedag Twee lintjes in Soesterberg 1 Cor en Truus Sukking hebben alle vertrouwen in Claudia Vieringen Mediapastoraat alleen vanuit Cenakel PAGINA 14 ITO'S .495,- ford.nl Onderscheidingen L.C. van Vliet en J.C. van Ek WOENSDAG 2 MEI 2001 KERKDIENSTEN Hardrijder Politie zoekt getuigen van 'legale inbraak' iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Vanaf augustus dit jaar Inzamelen papier voor Vredekerk Circus Royal treedt zes keer op bij Abrona Drogisterij na 75 jaar in andere handen md M der... bels Parket Verlichting bouwmaterialen fl en. baarn tel 035 548 6111 18.00 uur 21.00 uur 36-531 2 36 - 531 1 ibare voor- ruitverwarming tam 6000, alen velgen 15-deurs- 3 Wagon Jletsom t 23.000,- lletsom f 24.181,- naaronze gunstige maandtarieven. soesterbergseHcourant Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel, 035 - 602 18 41 9L.C van Vliet. j. C. van Ek. De 74-jarige L.C. van Vliet (Leen) ontving vorige week uit handen van burgemeester Koos Janssen een koninklijke onderscheiding. Het lintje kreeg hij vanwege zijn verdien sten op het maatschappelijk vlak. De Soesterberger be kleedde verschillende be stuursfuncties, onder andere bij de Korfbalvereniging Oran je (KVO) en de Vogelvereni ging Kleur en Zang in Zeist. Van Vliet die van 1949 tot en met 1982 aan de marechaussee verbon den was, zette zich naast zijn da gelijkse werkzaamheden in als vrij williger. Hij bekleedde verschillen de bestuursfuncties, onder andere bij de Sportvereniging van de ma rechaussee. Hij was veertien jaar lang bestuurslid van de Stichting Lichamelijke Opvoeding in Soest en zat veertien jaar in het bestuur van de KVO en het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond. Vanaf 1975 was de Soesterberger secretaris bij de Nederlandse Aan nemers Vereniging van Afbouw en Stukadoorswerken; vijftien jaar la ter trad hij toe tot de regionale ver sie ervan. Een heel belangrijke rol speelde Van Vliet in de wereld van de vogelhouders. Tot acht maal toe werd hij herkozen als bestuurslid van de vogelvereniging Kleur en Zang in Zeist. Ook was hij acht jaar lang voorzitter van de Alge mene Nederlandse Bond van Vo gelhouders Gewest 2. In totaal had hij 35 jaar zich ingezet voor de vogelsport. Volgens burgemeester Janssen werd Van Vliet alom ge prezen als een 'rechtschapen en eerlijk mens'. Daaraan kunnen de eigenschappen ijver, accuratesse, sociaal gevoel en humor worden toegevoegd. Janssen kon daarom met veel genoegen het nieuwe Lid in de Orde van Oranje-Nassau de onderscheiding, oorkonde en bloe men uitreiken. 'Ik had geen enkel vermoeden dat ik een lintje zou krijgen,' zegt Van Vliet achteraf trots. 'Er gebeurde wel iets op de jaarvergadering van de vogelvereniging wat een tikje ongewoon was. Ik zou dinsdag af scheid nemen en ze wilden me een afscheidsreceptie aanbieden. Ik vond dat er een hoop poespas van werd gemaakt en dacht dat ze me erelid wilden maken omdat ze ook de kinderen uitnodigden. Dat ge beurt wel eens vaker bij een af scheid.' Toen Van Vliet echter de burge meester en zijn echtgenote in het viaer kreeg, begon hij te beseffen dat er meer aan de hand was. 'De Soester burgemeester komt niet zomaar naar Zeist.' Hij beschrijft de lintjesuitreiking als een roes. 'Het komt gewoon over je heen. Ik was wel heel trots en verrast, ik ben er heel blij mee.' Zijn vrouw, die het mogelijk heeft gemaakt dat hij zoveel functies naast zijn baan kon uitoefenen, wist een jaar lang geheim te hou den dat er aan het lintje werd ge werkt. 'Ze hadden mij in de zomer om gegevens gevraagd. Daarna heb ik niets meer gehoord. Toen ik veertien dagen geleden vroeg hoe de zaken ervoor stonden, vertelde het bestuur dat 'het rond was'. Toen moest ik het de kinderen ver tellen. Die wisten nog van niets.' Ridder Drs. J.C. van Ek is vrijdag be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De 55-jarige Soes terberger is vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van een beurs genoteerde onderneming, tevens lid van bestuur van de Kamer van Koophandel en maatschappelijk actief in Amersfoort. Om die re den werd de onderscheiding door de Amersfoortse burgemeester uitgereikt. Jacques van Ek groeide op aan de Winkelmanstraat en was jarenlang lid van de plaatselijke voetbalclub. Aanvankelijk koos hij voor een officiersfunctie bij de Koninklijke Marine, maar na zijn terugkeer aan de wal bleek een studie economie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam hem toch meer te boeien. Na zijn studie was hij on der meer de directeur van de Ka mer van Koophandel in Amers foort. In een later stadium stapte hij over naar de Amersfoortse Ver zekeringen. 'Een echte scheiding tussen hoofd en nevenactiviteiten, heb ik nooit gemaakt,' zegt Van Ek in een reac tie. 'Ik heb het altijd heel leuk ge vonden om er dingen naast te doen. Zo ben ik ook opgevoed.' De Soesterberger erkent trots te zijn op de onderscheiding. 'Ik vind het jammer dat mijn moeder, die een paar jaar geleden overleden is, er niet bij kon zijn. Mijn broer die nu in Aalten woont, was er wel bij.' Het initiatief om hem voor te dra gen voor een koninklijke onder scheiding heeft Van Ek te danken aan verschillende contacten uit het zakenleven in Amersfoort. Als medeoprichter en voorzitter van de Stichting Amersfoort Promi nent op de Kaart, heeft hij samen met het bedrijfsleven veel zaken van de grond getrokken. Tijdens de lintjesuitreiking was hij ook de enige die afkomstig was uit het be drijfsleven. 'Er waren bijvoorbeeld mensen die veel op maatschappe lijk- en sportgebied of in het be- jaardenwerk hadden gedaan. Meestal wordt zoiets bij een af scheid uitgereikt. Het is toch leuk om het tussentijds te ontvangen.' Veel te hard rijden (hoe hard, zegt het persbericht niet) en de doorge trokken streep negeren om te kun nen inhalen. Die manoeuvre komt een 29-jarige Amersfoorter duur te staan. Hij werd dinsdag betrapt op de Amersfoortsestraat en aan gehouden. Hij moest zijn rijbewijs ^leveren en kreeg een proces-ver baal. Met een smoes zijn vorige week vhjdag twee vrouwen binnenge drongen in de woning van een oudere vrouw aan de Plesman- straat. Een van de vrouwen deed zich voor als een oude vriendin van de dochter van de vrouw des huizes. Deze liet hen zonder arg waan binnen. Pas later besefte ze dat het verhaal van de vrouwen niet klopte en deed ze aangifte bij de politie. De afdeling Beveiliging en Preventie deed zaterdagmorgen een buurtonderzoek om de identi teit van de vrouwen te achterhalen. Bewoners die vrijdag de vrouwen hebben gezien en wellicht weten hoe hun auto eruit ziet, wordt ver zocht contact op te nemen met het bureau in Baarn. Dat is te bereiken onder nummer 035-5487411. Zaterdag 5 mei zondag 6 mei Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 geen opgave Zondag 10:30 pr. Van Hooijdonk; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkeimanstraat 101 09:30 ds. Jac. Smit, Driebergen Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 D. Muurling World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, 82351517. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, 880346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, ®352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden al leen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: £80900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, £8035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 88351940, b.g.g. 351658 of 352626. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88352391. Grofvuil, 88035-6093666. Halverwege vorig jaar verhuisde het Mediapastoraat van Lelystad naar Soesterberg. Van de 20 vie ringen die het Mediapastoraat ver zorgt, is afgesproken dat er tien vanuit de kapel van het Cenakel in Soesterberg zouden komen, vijf uit de Catharinakerk in Bameveld en vijf uit de Aloysiuskerk in Utrecht. Zes vieringen komen uit diverse plaatsen in het land. Met de paro chies in Bameveld en Utrecht was een jaarcontract afgesloten dat be gin augustus 2001 zou aflopen. Dit contract wordt vanwege budgettai re redenen niet verlengd. Ook zul len er vanaf augustus, voorlopig voor de duur van dit jaar, geen vie ringen vanuit het land worden ver zorgd. Bart Verreijt, hoofd Godsdienst Cultuur Televisie van de KRO, legt de besüssing als volgt uit: 'We willen de prioriteit geven aan het ontwikkelen van nieuwe program ma's en initiatieven. Dat doet een iets grotere aanslag op onze mid delen dan we oorsrironkeliik had den voorzien. Maar het zou jam mer zijn om initiatieven als een cursus "Bidden", de programma serie en internetsite over "Vasten" en dergelijke nieuwe ontwikkelin gen niet aan te pakken. In de ge kozen oplossing hebben we een redelijk evenwicht gevonden tus sen wat op liturgisch vlak van de KRO en RKK verwacht mag wor den en het zoeken van nieuwe mogelijkheden, waardoor nieuwe groepen bereikt kunnen worden en thema's aangesneden die tot nu toe buiten het gezichtsveld bleven.' Mediapastor Joke Litjens betreurt de voorlopige stopzetting van de samenwerking: 'Wij vinden het heel jammer dat de samenwerking met de parochies Bameveld en Utrecht nu worden stopgezet, met name omdat die samenwerking prettig was en we net een beetje aan elkaar gewend waren. We ho pen dat we in 2002 meer financiële mogelijkheden hebben om de sa menwerking te hervatten.' soejsmgBexo Te huur in Burgstede SPREEKKAMER MET WACHTRUIMTE Opp. ca. 18 m2, huur: 500,- per maand. 0346-35 19 75/fax0346-35 45 21 dorpshuis@burgstede.nl De zeecontainer van de Vredekerk staat zaterdag tussen 9:00 en 12:00 uur weer voor de Rabobank aan de Buys Ballotlaan. Daarin kunnen bewoners hun oude kranten en tijdschriften kwijt. De opbrengst is voor de kerk, daarnaast is het mi lieu ook gebaat bij hergebruik. De Vredekerk is de enige organisatie in het dorp die nog oud papier ophaalt. Dat gebeurt altijd op de eerste zaterdag van de maand. Maandelijks wordt tussen de vier en vijfduizend kilo opgehaald. Circus Royal slaat zijn tent op bij Abrona, locatie Sterrenberg. Dins dag 8, woensdag 9 en donderdag 10 mei worden telkens twee voor stellingen gegeven in het kader van de Dag van de Zorg. Omdat er nog kaartjes over zijn, biedt Abrona inwoners van Soest en Zeist de gelegenheid een gratis plaatsbewijs te bemachtigen voor de voorstelling van woensdag- en donderdagavond (aanvang 19:30 uur). Kaartjes kunnen worden op gehaald bij de receptie van Abro na aan de Amersfoortsestraat 56 in Huis ter Heide. De eerste dag zijn de optredens bestemd voor de bewoners en an dere zorgvragers, de tweede dag vormen medewerkers en vrijwilli gers met aanhang het hooggeëerd publiek en donderdag zijn er voor stellingen voor basisscholleren uit Soesterberg, Huis ter Heide en Den Dolder en nogmaals mede werkers en vrijwilligers. Drogisterij Sukking Parfume rie heeft sinds gisteren een nieuwe eigenaar. Cor en Truus Sukking hebben na respectie velijk 45 en 40 jaren besloten om uit het vak te stappen en de zaak overgedragen aan Claudia van Wankum. Ze vertrouwen erop dat de nieuwe eigenaresse de zaak net zo zal runnen als zij deden: met veel gevoel voor service naar de klanten. Het pand blijft wel in handen van de Sukkings. 'Zk vind het nu niet erg om te stop pen,' zegt Truus. ik weet zeker dat de zaak in goede handen is.' Cor: 'En als het nodig mocht zijn, kun nen we altijd wat ondersteuning bieden. Wat hand- en spandien sten verrichten.' De drogisterij aan de Rademaker straat is een begrip in hét dorp. Het is nog de enige drogisterij, de andere twee zijn in de loop der ja ren verdwenen. De drogisterij is inmiddels uitgegroeid tot een vol wassen zaak waar de dorpelingen voor alles terechtkunnen. 'Onze ouders begonnen in 1924 met een omzet van acht gulden per dag,' vertelt Cor Sukking. 'Ze verkoch ten zo'n vijftig tot honderd artike len, alles was nog geprijsd in cen ten.' Het dorp telde nog maar twaalfhonderd inwoners en veel vloeistoffen zoals terpentine, werd gegoten in flessen die van huis werden meegenomen. De zaak, toen nog ondergebracht in het pand waar nu het Karwei- huis zit, werd in 1957 door Cor en Truus overgenomen. 'Het winkel oppervlak was toen 20 vierkante meter groot en we verkochten in middels een paar honderd artike len waaronder chemicaliën zoals zeep, losse geneesmiddelen en gips. In die tijd kwamen de men sen hier nog gezuiverd krijt halen voor de rabarber. Daarnaast ver kochten we verfartikelen, dat deed trouwens mijn vader ook al, en haalden een omzet van honderd gulden per dag.' Maar in een dorp met weinig in woners bleken twee drogisterijen - aan de andere kant van de Rade makerstraat zat Streefkerk - eigen lijk teveel van het goede. 'Streef kerk zou er toen mee ophouden, maar werd uiteindelijk toch weer overgenomen. Er kwam zelfs een derde drogist bij: Van Dokkum aan de Buys Ballotlaan. Dat was voor alle drie niet goed. We draai den te weinig omzet, eigenlijk zou er een weg moeten.' De keuze om naast de drogisterij een doe-het-zelf zaak te beginnen, was niet alleen een noodgreep maar ook een gouden. 'De naam werd in 1977 veranderd in Drogis terij Sukking Karweihuis. 'Dat is tot aan 1992 zo gebleven,' zegt Cor. 'Hadden we het niet gedaan, dan hadden we zeker het loodje gelegd.' Het pand is in de tussen tijd wel twaalf maal verbouwd en qua oppervlakte tweemaal zo groot geworden. Toen het pand van Spronk (het voormalige geschen kenhuis red.) vrij kwam, werd het idee opgevat om de drogist en de doe-het-zelfshop te splitsen. Het oude pand van Spronk bood mo gelijkheden te over om een sfeer volle ambiance te maken. En in tussen is ook de concurrentie ver dwenen. 'Het dorp was toen niet alleen rijp voor een mooie grote drogisterij,' meent Cor. 'Maar ook rijp voor een goede bediening. We wilden geen 'Kruidvat-achtige' toestanden of een Etos. Zo'n kale zaak vol licht, glas en spaanplaat. De slachtoffers staren versuft voor zich uit als een politiewagen met loeiende sirene komt aanrijden. Twee agenten stappen uit, werpen een blik op de ravage en kijken onmiddellijk hoe het met de slachtoffers gaat. Daarna vergewissen ze zich ervan dat geen brandstof uit de wrakken lekt en bellen met ambulance en brand weer. Het publiek vindt het allemaal prachtig en gaat op de tenen staan om maar niets van de demonstratie te hoeven missen. De gezamenlijke demonstratie van de brandweerkorpsen van de Luchtmacht en Vrijwillige Brand weer Soesterberg, het ambulance personeel van de Luchtmacht en de politie krijgt veel bekijks. Het gebeurt niet dagelijks dat de dor pelingen worden geconfronteerd met een complex auto ongeluk en mogen toekijken hoe de hulpdien sten aan de slag gaan om de slacht offers zo veilig mogelijk uit beide wrakken halen. Vooral het deel waarbij beide auto's met een hy draulisch 'knipmes' van hun dak worden ontdaan, is spectaculair. De slachtoffers liggen dan allemaal al aan het infuus, hebben een ver band op de neus of dragen een beschermingskraag omdat de nek- wervels niet mogen verschuiven. Een woordvoerder praat de om standers van minuut tot minuut bij. Hij legt uit waarom de hulpverle ners alle handelingen verrichten. Dat de verschillende teams vaker hebben geoefend, blijkt uit de ge zamenlijke aanpak. De omstanders kijken gespannen toe hoe een slachtoffer voorzichtig uit de auto wordt getild. Sommigen leven zich aardig in. 'He, ik ben blij dat ze nu weggebracht wordt,' verzucht een mevrouw tegen haar partner. 'Daar krijg ik het nou zo benauwd van.' 'Het is een mooie demonstratie,' zegt medeorganisator Piet Taai die ook staat te kijken. Hij is vol lof over de samenwerking van de ver schillende diensten, die valt naad loos samen. Taai is tot nu toe een tevreden man. Met uitzondering van een paar kraamhouders die zonder iets te zeggen verstek heb ben laten gaan, loopt alles op rol letjes. Belangrijk is dat het weer meewerkt, in het dorp is volop publiek aanwezig. 'We wilden bij de ambachten op de markt wat dieren hebben zoals een ezel en wat schapen. Daar kregen we he laas geen toestemming voor. In Zeist mocht dat weer wel. Maar de kermis en het vuurwerk is wel ge lukt. We zijn tevreden.' Op het Dorpsplein zelf trekt de zwarte markt voor kinderen veel mensen. Maar ook de machinisten van twee stoomtreinen waarop kinderen een ritje kunnen maken, hebben over belangstelling niet te klagen. De kinderen willen er met een op. De vaders laten zich uit leggen hoe je met kleine kooltjes het vuurtje kunt aanwakkeren tot er voldoende stoom ontstaat om de zaak in beweging te zetten. De stoom vliegt eraf en de lachende snuitjes spreken boekdelen. Een eindje verder demonstreert het Brandpreventieteam uit Utrecht hoe de vlam in een pan met olie gedoofd moet worden. Gewoon het vuur uit doen, het deksel op de pan en laten afkoe len. 'Dames, gooi nooit water op het vuur,' waarschuwt de expert en laat het publiek een paar passen achteruit doen. De enorme steek vlam die omhoog springt als een liter water op de hete olie wordt gegooid, laat zien hoe gevaarlijk het is. 'Zag je dat,' zegt een vrouw geschrokken tegen haar vriendin, 'dat heb je dan in je keuken. Voel de je de hitte?' Van links naar rechts: Cindy, Cor, Claudia, Truus, Joyce en Te- childa voor de laatste maal alle maal achter de toonbank. Hier zie je een Italiaans plafond met Griekse zuilen. We wilden ook geen zelfbedieningszaak maar een persoonlijke advies.' Volgens Truus gaat dat nog iedere dag zo. 'Dat gold niet alleen voor de dro gisterijartikelen, maar ook voor de parfumerie, de cosmetica en haar- cosmetica.' Ze is van mening dat er geen tweede zaak bij moet ko men. 'Dan kun je het wel verge ten.' De moderne drogisterij met nostal gische uitstraling is in goede han den vinden beiden. 'Claudia heeft al haar diploma's en kan aan alle eisen voldoen,' weet Cor. 'Vergeet niet dat een drogist waar ook ho- meopatische middelen worden ver kocht, aan zeer zware eisen moet voldoen. De producten worden streng gecontroleerd op houdbaar heid, ook mogen ze niet naast be paalde producten staan.' Truus: 'Alles gaat via een automatise ringssysteem. Claudia doet het perfect. Zij kan het gewoon.' Sa men met Cindy, Techilda en Joyce vormt ze een deskundig team. Bei den hebben daar een goed gevoel over. Voor zowel Cor als Truus breekt nu een rustige periode aan. Hoe wel ze van alles kunnen bedenken waar ze zich mee bezig kunnen houden, heeft Truus niet de inten tie om zich op allerlei hobby's te storten. 'Ik heb vroeger overal op en in gezeten, dat hoeft voor mij niet meer.' Cor wil naast een beet je tennissen en maatschappelijke functies nog wel een tiental landen bezoeken. 'En ik heb ook nog 250 boeken om te lezen.' De demonstratie van de gezamenlijke brandweerkorpsen trok veel belangstelling en werd door sommige toeschouwers met ingehouden adem gevolgd. MSÜÜ De zwarte markt op het Dorpsplein werd weer volop bezocht, dit jaar was met name het ritje op de stoom trein bij de kinderen erg in trek. Over belangstelling hadden de machinisten niet te klagen.

Soester Courant | 2001 | | pagina 15