D Van Breukelen Vastgoed biedt te koop aan 9,95 7,75 Nederlanders nemen een kijkje in de Afghaanse keuken Aan welke kapstok komt de sportcoördinator te hangen? Weinig concrete oplossingen voor klachten Turkse Soesters et ook voor ïrsingrijpent laza: exclusieve mode in Soestdijk De 10-jaren hypotheek Laatste voorinschrijving voor avondvierdaagse Van Breukelen 1 Vast-goed Assurantiën 'Lentekriebels' thema bij sfeerwinkel Luna Design PAGIM^ WOENSDAG 2 MEI 2001 SOESTER COURANT PAGINA 5 l Div. soorten rozen Struikmargriet 95 eranium (hang en staande) q g mmingsplan Te veel op MODE Na 10 jaar geen hypotheeklasten meer! Bel gratis 0800 - 0233363 Discussies over nieuw beleid om van te zweten voor verkoopinformatie: Rapport over integratie Turkse ouderen Service bij Schoemaker linge.nl lengte 40 cm, per bos 5,75, 2 bossen ran 9,75 voor ters die niet direct uitzetbai wordt de voorziening onthoi1 Dat betekent dat men eer lig op straat staat, geen hui, ing, geen ziekenfonds, gct. >ol en geen inkomen heeft noment treft dit met name 4 kse Koerden. In Soest gaat ht ongeveer tien personen, ondt vier kleine kinderen; in het Ierland om ongeveer 9,0(3 :onen. neenten zitten 'met de handei et haar' hoe ze nog vorm kim geven aan hun zorgplicht voet burgers. Ook de kerken pro •n voor de ergste nood een op- ing te zoeken. u meer weten over deze pre nen, neem dan contact op m chtelingenwerk, 8Ï6026837 per stuk 3,25, 3 stuks voor Op al onze bloemen geven wij 7 dagen goed garantie. Wij bezorgen door heel Nederland. Aanbiedingen zijn geldig vanaf donderdag 03-05 t/m woensdag 09-05. Aanbiedingen geldig in Soest en Soesterberg. Vrijdag 4 mei vervalt de koopavond. Zaterdag 5 mei zijn we geopend. leling Communicatie [Soesterbergsestraat 44a - Soest-Tel. 035-647 07 07 Buys Ballotlaan 11 - Soesterberg - Tel. 0346-35 48 92 MIDDEN PRATEN ANVANG 20.00 UUR ers in de wijk', worden de in- (en, maar ook andere belang- men met de burgemeester en persoonlijk met de leden van e wijk en kan eventuele pro- in gebouw De Rank aan de r is men van harte welkom. BAND MET lalde in artikel 26 van het Be- r) bekend, dat zij besloten heb- ;e plaats bod in te stellen op: sstraat; <t; 1 in te stellen op de Konings- aat; rklaren de Valeriaanstraat, het geen wijzigingen plaatsvinden onder I. genoemde verkeers- an kracht zullen zijn; i bij het college van burgemees- ïndmaking. Het bezwaar dient s 2000, 3760 CA Soest, igen 7.1 en 7.2 (bijzondere be- n van toepassing, ening worden gevraagd, als er op het bezwaarschrift kan wor- it van de rechtbank te Utrecht, voor een natuurlijk persoon of Vlgemene wet bestuursrecht is Iers van plan zijn de volgende de voorschriften: 99) ieder bevoegd binnen een ter- t woensdag 16 mei 2001 even- i te dienen. irende diezelfde termijn, dage- >Iogie en bouwen (baüe bouw- ders van plan zijn de volgende ïmde voorschriften: gedeelte van het aangebouwde I 1995) 79; *3; erg- nr. 103), Stadhouderslaan n) ieder bevoegd binnen een ter- t woensdag 30 mei 2001 even- i te dienen. n gedurende diezelfde termijn, Penologie en bouwen (balie in de Dependance Publieksza- 30 - 12.30 uur. Al 23 jaar staat Plaza Mode in Soestdijk voor exclusieve mo de. Topmerken als Armani Collezioni, Thierry Mugier, Donna Karan, Girbaud, Mare Cain en Closed vormen de ba sis voor het succes. Naast een eigen parkeerterrein biedt de mime, modern ingerichte win- ;el een collectie die absoluut niet aan leeftijd gebonden is. Sinds enkele maanden is Wanda de Ruiter de nieuwe eigenaresse. Velen kennen haar als 25-jarige Amersfoorter is londerdag betrapt op rijden onder avloed. Hij viel vrijdagmorgen om rijf uur op, omdat hij in een onver- ïkerde auto over de Birkstraat zed. Hij werd aangehouden en noest de ademanalysetest onder- i. Daarbij stelde de politie vast, dat hij ruim tweemaal te veel alco- lol in zijn bloed had, hetgeen hem op een boete van 900 gulden en een rijverbod van vier uur kwam te taan. (mede)eigenaar van Dima, ook een winkel waar exclusiviteit en kwaliteit bovenaan staan. Haar in teresse voor mode heeft Wanda toch doen besluiten om zich volle dig met Plaza Mode bezig te gaan houden. Samen met Wiljo en Jo- ann staat zij garant voor advies en service van een niveau dat past bij de collectie. De winkel is zeer toe gankelijk voor de klanten en is zo danig ruim ingedeeld, dat men zich er al gauw thuis voelt. De huidige zomercollectie valt op door sterke kleurthema's en prach tig uitgewerkte items. De presen tatie op kleur geeft een uitzonder lijk mooi beeld in de winkel. Ver der vindt men het hele jaar door bij Plaza Mode een mooie collec tie avondkleding van diverse mer ken. Het feit dat Plaza Mode klanten uit heel Nederland trekt toont aan dat Soest een modezaak binnen zijn grenzen heeft van uitzonderlijk niveau. Een aanrader voor alle vrouwen die van exclusieve mode houden. Plaza Mode, Koninginnelaan 18- 20, Soestdijk. KONINGINNELAAN 18-20 SOESTDIJK 035-5880780 Een sterke etenslucht vult afge lopen donderdag de ruimte in buurthuis het Smitsveen aan de Smitsweg. Daar koken zes Af ghaanse vrouwen voor een groep van ongeveer 25 Neder landers. Het Afghaanse eetca fé is een initiatief van Stichting Vluchtelingenwerk en Opvang Nieuwkomers Soest. De avond heeft heel wat Soesters op de been gebracht. Nieuwsgierig kijken zij naar de rijkgeschakeerde tafel met diverse Afghaanse ge rechten. Het spreekwoord 'wat de boer niet kent, dat eet hij niet' gaat hier duidelijk niet op. Met Af ghaanse muziek op de achtergrond doen de gasten zich tegoed aan tal loze vreemde gerechten als mantu en dopaaiza. Dit zijn vleesgerech ten met ui, aubergine, tomaat en Dinsdag 8 mei is de laatste voorinschrijving voor de 20,le editie van de Soester avond vierdaagse. Tussen 19:00 en 20:00 uur zit de organisatie ge reed in de Mavo Soest aan de Valeriaanstraat om de wande laars te registreren. Tijdens de eerste inschrijfavond meldden zich 800 wandelliefheb bers. De plaatselijke regelingscom missie adviseert mensen die ook willen meelopen, zich 8 mei in te schrijven en niet te wachten tot de eerste koers op 14 mei. Niet alleen zijn de kosten op 8 mei lager (6 in plaats van 8 gulden), maar kan men daarmee voorkomen dat men op maandag 14, op de eerste wan delavond, geconfronteerd wordt met lange wachttijden. De organi satie sluit namelijk niet uit, dat op het laatste moment mensen uit andere gemeenten naar Soest ko men, omdat 'hun' avondvierdaag se is afgelast vanwege de MKZ- crisis. In Soest mag de avondvierdaagse wel doorgaan, maar zijn de routes inmiddels al tweemaal aangepast. Maandag 14 mei staat een rondje rond de kerk op het programma en dinsdag voert de route de wande laars via de Engh naar de Naald en paleis Soestdijk. Op woensdag 16 mei worden de Korte Duinen be zocht en de slotavond loopt ieder een door Soest-Zuid, waar het de- filé plaatsvindt in het winkelcen trum. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Carl en Marjo van Dorresteijn, SS 6026289 of Mieke en Henk Krops, $£>6238801. verschillende andere ingrediënten. De Afghaanse kokkinnen hebben er veel werk aan om de eettafel zo vol te krijgen. Van 11:00 uur tot 19:00 stonden ze in de keuken. Er zijn zelfs aparte pannen aange schaft om de gerechten te kunnen bereiden. Ze zagen dat niet als een probleem en vonden het ook niet moeilijk om voor zo'n grote groep te koken. 'In Afghanistan doen we dat altijd. We hebben allemaal een groot gezin en we eten met de hele familie.' Één van de Afghaanse mannen, Q. Alikhil, helpt mee in de keuken en met het dekken van de grote tafel. 'Het is echt prachtig om te doen'. Alikhil is inmiddels drie jaar in Nederland en spreekt de taal goed. Bij zijn komst naar Soest moest zijn familie en zijn zoontje van an derhalf in Afghanistan blijven. Twee maanden geleden is de fami lie herenigd en is Alikhil weer een gelukkig man. 'Mijn zoontje heeft zijn papa gemist, en ik heb hem natuurlijk ook erg gemist.' De fa milie Alikhil is één van de vele fa milies die is gevlucht voor de rege ring van de Taliban, die sinds 1994 de scepter zwaait in het Aziatische land. Ruim 2,5 miljoen landgeno ten zijn op de vlucht, wat betekent dat zij één van de grootste vluch- telingenpopulaties ter wereld zijn. De meeste vluchtelingen trekken naar Pakistan en Iran. Eind 2000 kwam er een nieuwe vluchtelin genstroom op gang, doordat extre me droogte en aanhoudende ge vechten voor hongersnood zorg den. Voor gebrek aan voedsel hoeven de gasten deze avond niet bang te zijn. Allemaal proberen ze de re cepten en knikken instemmend bij het proeven ervan. Alhoewel er bij Alikhil thuis nog wel Afghaans gekookt wordt, vindt hij het Ne derlandse voedsel best eetbaar. Andijviestamppot en pannenkoe ken hebben zijn voorkeur. Over de Nederlandse rijst is hij minder te spreken. 'Dat maken jullie niet lek ker klaar, heel anders dan in Af ghanistan.' Hij is nog niet eens aangesteld en nu al een van de meest be sproken functionarissen in Soest: de sportcoördinator. Als hij er komt, en dat zit er wel in, is het te hopen dat zijn commu nicatielijnen korter zijn dan die van en tussen de Vereniging Sportraad Soest (VSS) en de gemeente, anders kan hij maar beter thuisblijven. Talloze discussies zijn er inmiddels gevoerd, waarvan je zou gaan zwe ten, maar daarmee is elke vergelij king met sporten dan ook wel ge noemd. Het begon allemaal begin vorig jaar toen de gemeente een concept sportnota lanceerde waar van de honden geen brood lustten. In vrijwel elke zin kwam het woord transparant voor, maar zelden werd een wolliger rapport gepre senteerd dan toen. De volgende stap was de samen stelling van een klankbordgroep die verschillende maanden nodig had een rapportage te schrijven over de concept sportnota. De le denvergadering van de VSS be steedde vervolgens drie avonden aan de bespreking ervan, voordat de sporters werden uitgenodigd door het gemeentebestuur om er over met de politiek van gedach ten te wisselen. Dat gebeurde drie weken geleden, maar de partijen kwamen er niet uit, waarop werd besloten dat enkele vertegenwoor digers van de gemeente, de raad en de VSS nog eens bij elkaar zou den gaan zitten. Dat deden ze twaalf dagen geleden, zodat vijf dagen later de raadscommissie sport een standpunt zou kunnen innemen. De commissie was vorige week woensdag dus reuze benieuwd wat er op de voorafgaande vrijdag was besproken, maar dat kon eigenlijk niemand duidelijk vertellen. Een schriftelijk verslag van de zitting ontbrak, omdat volgens sportwet houder Hany Witte niet was afge sproken dat er eentje zou worden gemaakt Daarom probeerde Ellen Huberts van de VVD het maar mondeling te doen. Ze had weliswaar niet deelgenomen aan het overleg, maar had het van horen zeggen. Volgens haar wil de VSS dat de sportcoördinator voor de belangen van de georganiseerde sport op komt en wil de gemeente dat de functionaris kijkt naar het alge meen sportbelang. Vervolgens trachtte ook VSS-voorzitter Paul Lemmen, die er wel bij was, het nog eens uit te leggen. Sportloket Hij pleitte namens de VSS ervoor dat de sportcoördinator in samen werking met de twee eveneens aan te stellen bewegingsconsulenten en de sectoren sport, onderwijs en welzijn een sportloket gaat vor men, waar iedereen terecht kan met wensen op sportgebied. De sportcoördinator moet dus de vraag signaleren en zorgen voor aanbod, in samenwerking met de andere genoemde personen en in stellingen. Dat kan variëren van een incidenteel straatvolleybaltoer nooi in een bepaalde buurt tot een structureel sportproject voor bij voorbeeld ouderen. Daarbij kun nen vrijwilligers en beroepskrach ten uit de drie sectoren worden in gezet voor onder meer het zoeken naar subsidiemogelijkheden en de begeleiding tijdens de wedstrijden. Het ideale gevolg zou zijn, dat de deelnemers uiteindelijk lid worden van een bepaalde sportvereniging of actief worden tijdens een weke lijkse activiteit. Struikelblok in het wederzijds be grip is de kapstok waaraan de sportcoördinator moet worden op gehangen. Duidelijk is dat hij op de loonlijst komt te staan van de gemeente die daarvoor subsidie heeft aangevraagd bij het rijk. Maar de sporters zijn bang dat de coördinator te veel onder invloed van de gemeente zal staan en wil hem daarom liever als beroeps kracht aan de sporttak binden. Hoe dat er in de praktijk uit zou zien, bleef vorige week onduide lijk. Huberts zag het verschil niet. Ans Mann van GroenLinks kon het maar niet begrijpen. Wil Stekelen burg (PvdA) vindt dat gemeente en VSS vreselijk dicht bij elkaar zitten, maar het laatste punt niet kunnen zetten. 'We zitten in een impasse, ik kan nu niet zeggen: we moeten zus of zo.' Chris van Vuur- en (ChristenUnie) ziet een sport loket niet zitten, omdat hij niet verwacht dat mensen ernaar toe gaan. José Bijman van Witte's par tij GGS begreep het allemaal wel en Henk Koning van het CDA kwam misschien wel met de oplos sing: 'waarom niet starten met het idee van de klankbordgroep (zoals de VSS voorstelde - red.) en na een jaar evalueren?' Drie kwartier later werd besloten dat het College vóór juli met een definitief voorstel komt. Heel mis schien is het een aardige suggestie indien in het vervolg ook vertegen woordigers uit het onderwijs en welzijn van de partij zijn. Zij moe ten immers met de sport (of an dersom) integreren. Dat is het voornaamste uitgangspunt van alle nota's en rapportages geweest, maar in de praktijk is daar nog helemaal niets van gebleken. Vacature Voor de aanstaande vacature van sportcoördinator heeft de gemeen te reeds de naam laten vallen van Ton Dorrestein, oud-zwemleraar in het Soester Natuurbad en tegen woordig ambtenaar van de afde ling sportzaken. Niet om persoon lijke redenen, maar zakelijk gezien vond Stekelenburg het niet juist dat er al een naam was genoemd, voordat er een sollicitatieprocedu re in gang is gezet. Nog 2 maisonnettes te koop NIEUWBOUW Van Weedestraat SOEST In het centrum van Soest wordt momenteel onder architectuur een nieuwbouw combiproject gerealiseerd van 5 luxe maison nettes met dakterras en winkelruimte. Ind. maisonnettes: hal, toilet, m.k., ruime living met erker en moderne keuken. Etage: overloop, 3 ruime sl.km., luxe badkamer met ligbad, douche en 2e toilet. Alg.: deze maisonnettes worden gebouwd met duurzame materialen en zijn voorzien van o.a. optimale isola tie, stelposten sanitair en keuken, goederenlift, berging in sou terrain, groot besloten dakterras. Tekeningen en bestek op aanvraag te verkrijgen. Gevraagde koopsommen v.a. 559.000,- V.O.N. Gevraagde koopsom 595.000,- k.k. NIEUW IN DE VERKOOP Gevraagde koopsom 1.250.000,- k.k. NIEUW IN DE VERKOOP Groen van Prinstererstraat SOEST In een gezellige kindvriendelijke buurt gelegen, ruime en on verwacht ingedeelde middenvilla met inpandige garage, be sloten tuin en vrij uitzicht. Ind.: hal, toilet, m.k., ruime L-vormige woonkamer (ca. 55 m2) met vide, mod. keuken met inb.app. en ruime inpandige garage. Etage: vide, ruime overloop, ap. toilet, luxe badkamer met ligbad en douche, 3 ruime sl.k. en wasruimte. Zolder met vaste trap en mog. voor 4e sl.km. Alg.: deze woning is gebouwd in 1994 en verkeert in uitstekende staat van onderhoud. Beckeringhstraat SOEST Aan de rand van het industriegebied, aan doorgaande weg gelegen helft van dubbel karakteristiek woonhuis met multi functionele bedrijfsruimte (ca. 250 m2), ruime oprit en tuin. Ind. woonhuis: grote L-vormige living met open haard, mod. keuken, bijkeuken, hal, kelder, m.k. en toilet. Verd.: 2 ruime sl.km., overloop, badkm. met douche en 2e toilet. Zolder met vaste trap en ruime sl.km. Ind. bedrijfsruimte: bedrijfshal van ca. 240 m2, aparte kantoorruimte, douche, toilet en c.v.-insta- latie. Alg.: zowel de woning als bedrijfsruimte verkeren in perfecte staat van onderhoud. Veldweg SOEST Te koop te huur In het centrum van Soest gelegen bedrijfsruimte op ca. 1100 m2 grond (erfpacht). Ind.: de bedrijfsruimte bestaat uit een hal van ca. 225 m2, ind. kantine en toiletgroep. Alg.: de jaarlijkse erfpachtscanon van de grond bedraagt ca. 14.000,- en heeft een looptijd van 40 jaar. Bovengenoemde bedrijfsruimte is ook te huur voor 55.000,- per jaar inclusief de jaarlijkse erfpachtscanon. Gevraagde koopsom ƒ495.000,- k.k. SOEST - Landhuizen Momenteel hebben wij enige landhuizen in de verkoop tot ca. 1.900.000,-. Brochures op aanvraag. Voor meer informatie: kijk op: www.huisplein.nj i*l VBO A x A Koninginnelaan 40 Soest Tel.: (035) 601 79 62 Fax. (035) 602 60 61 vbreukel@worldonline.nl Turkse ouderen in Soest zijn niet erg tevreden met hun inko men en woonomgeving. Dit blijkt uit het onderzoeksrap port 'Zorgintegratie Turkse Ouderen', samengesteld door K. Canatan. Het rapport is op gesteld in het kader van een project dat onderzoek doet naar de leefsituatie van Turkse ouderen in Soest, zodat het zorgaanbod aan de wensen van de ouderen kan worden aange past. Soest telde in 2000 bijna 8500 al lochtone inwoners, waarvan 1872 Turks zijn. Dat maakt de Turken de grootste allochtonengroep in de gemeente. In totaal gaat het om 434 gezinnen, die geconcentreerd wonen in de wijken: Soest-mid- den, de Eng, Smitsveen, 't Hart en Overhees. Om handen en voeten te geven aan de wensen en proble men van de Turkse ouderen is 'Zorgintegratie Turkse Ouderen' gestart. Het project is een initiatief van Stichting Balans, Stichting Welzijn Ouderen Soest, Stichting Zorgcentra Soest en werd gefinan cierd door de Provincie Utrecht. Canatan deed onderzoek onder 64 Turkse ouderen en verwerkte dit in het rapport. Hij overhandigde zijn bevindingen woensdag aan Arnold Peters, beleidsadviseur van de Pro vincie Utrecht. In het onderzoek zijn verschillen de problemen aan de orde gesteld die Turkse ouderen in Soest als probleem ervaren, bijvoorbeeld hun woonomgeving. Het grootste gedeelte van de ondervraagden gaf te kennen in dezelfde straat als de kinderen te willen wonen en het liefst zelfstandig in de huisvesting te blijven. Geen sprake van inte gratie dus. Canatan maakt hieruit op dat de Turkse ouderen een in dividualistische houding vertonen en geen voorkeur hebben voor col lectieve woonvormen. In het rap port wordt in dit verband van een vicieuze cirkel van wederzijdse onbekendheid gesproken. Oude ren doen bijna geen beroep op voorzieningen, omdat ze die niet kennen en instellingen hebben geen aanbod voor allochtone ouderen, juist omdat ze er geen beroep op doen. Een dilemma tus sen vraag en aanbod dus. Een dui delijke oplossing hiervoor biedt het rapport niet. Er wordt gesproken over 'kleur geven aan het perso neelsbeleid' waarbij zorginstellin gen nauw met elkaar samenwer ken. Kan zijn, maar als er geen in teresse voor zorgintegratie is, zoals uit het rapport blijkt, lijkt dat nut teloos. Verder wordt er in het rapport uit gelegd dat de Turkse ouderen hun sociale status in Nederland achter uit zien gaan. Aan de ene kant worden zij ouder en zouden daar respect en gezag mee moeten ver dienen, terwijl ze aan de andere kant hun sociaal-economische sta tus achteruit zien gaan. Vertaald vanuit het welzijnsjargon betekent dit dus dat zij minder inkomen hebben, terwijl ze wel meer socia le status verdienen. De oplossing die hiervoor wordt aangedragen in het rapport is simpel: meer voor lichting. Voorlichting over de be staande voorzieningen zou de sleu tel tot de oplossing van het dilem ma zijn. Nogmaals valt hierover te zeggen dat het weinig nut lijkt te hebben als er geen vraag is, om toch voor aanbod te zorgen. Luna Design, de bijzondere sfeerwinkel vlakbij de Oude Kerk in Soest, staat inmiddels in de wijde omgeving bekend als de antiek/interieurzaak waar je nog unieke dingen voor een betaalbare prijs kunt vin den. Luna Design is vooral bijzonder omdat zij altijd haar voornamelijk Franse en Engelse antieke meube len presenteert met een speciaal thema. Zo is het thema voor het komende voorjaar 'Lentekriebels'. Buiten het gebruikelijke aanbod van meubelen en kunstobjecten treft men er prachtige tuinvazen, bijzondere sokkels, bloembakken en buitentafels aan. Kortom, al die zaken waar men de lentekriebels van krijgt. Luna Design doet veel opdrachten voor totaalinrichting en beschikt derhalve ook over een prachtige collectie lampen (o.a. Kostka) en een zeer uitgebreide stoffencollec- tie die verwerkt kunnen worden tot bijvoorbeeld gordijnen. De mooie eigenhandig gemaakte groendecoraties completeren het geheel. Nieuwsgierig? Iedereen is van har te welkom in de winkel, van dins dag t/m zaterdag van 10:00 tot 17:00 uur, of op de website wan neer het u uitkomt! Luna Design, Middelwijkstraat 77, Soest, S86022002, www.lunadesign.nl. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoudelijke apparatenten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren-tv, telefoon of I.S.D.N. defect?; wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! en Bert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon; 035 - 601 03 44

Soester Courant | 2001 | | pagina 5